Raad Schoorl besluit tot invoering toeristenbelasting SCHOORL iveek tot iveelc Begrotingsgrepen NBOS&ZN 02208-3326 wee ’Honky Tonk’ opende gezellige bar in ■i oatt Eindelijk: Snelheidsbeperking Duinweg Brief naar Kroon inzake asfaltinstallatie i I I I I I I I I 8 I I I I I I I 8 I 8 8 8 8 8 8 8 8 Ook voor vakkundige reparaties aan: 8 8 8 8 8 8 mber 1971 47e jaargang nr. 51 Donderdag 30 december 1971 DOKTERSDIENSTEN Toeristenbelasting. J.B.W Gehoord in de raad: TOXOPLASMOSE Klachten over Correspondenten voor De Duinstreek De Stichting Gezinsverzor ging Bergen vraagt uw aandacht Weekenddienst Tandartsen in Bergen bezorging? makelaar TAXATEUR F. DE BOER Pnns Handriklaan48 Bergen(NH) Cijfers om te onthouden I Wegens inventarisatie GESLOTEN I De middenstand wenst gelukkig nieuwjaar. ’Cartouche’ ’n sfeervolle bar in Bergen geopend r ÜK IK a? ik a? x IK a? a? a? a? a? a? a? a? ük a? - a Warenhuis FINKENSIEPER JM de duinstreek HYPOTHEKEN EN ASSURANTIËN 60,— JUWELIER X Het aangewezen adres voor: Groei-brillant. Maartje N. Zwaan. prettige feestdagen toege- Ruim 10 uur werd er over de begroting gedebatteerd en, wij moeten het 20,— 20,— 20,— Verschijnt huis aan huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorl - Schoorldam - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Oplage 8500 Lid Beurs van de diamanthandel, Amsterdam. Officiële dealer voor Prisma, Helicon en Eterna horloges. Het Kerstkind heeft uit Bethlehem Aan ons de weg gewezen. En of 't dan is, 't zij leed of pijn. Behoeven we niet te vrezen. Hij staat ons bij in nood en dood, Gods almacht is zeer groot. Komaan dan mensen, met elkaar Begroeten wij het nieuwe jaar! MAANDAG 3 JANUARI 1972 DINSDAG 4 JANUARI 1972 Oude Prinsweg 27 Telefoon (02208) 2192. den over de toeristenbelasting vanaf de publieke tribune: „Het lijkt wel een autohandel.” En tenslotte na het besluit om de belasting in te voeren, nogmaals de tribune: „Jullie zijn net Sinterklaas.” De burgemeester: „Allemaal wenst/’ !K JK 5K 5K IK IK !K SK IK SK !K SK !K )K Bi iK BS BS BS BS K BS BS GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend ge opend 10.30-11.00 uur. Maandag t.m. vrij dag 12.30-13.30 uur. Telefoon (02209) 1738. Voor spoedbehandeling op zaterdag en zon dag om 6 uur na telefonische afspraak met: H. L. v. d. Veen Breelaan 18, Bergen Telefoon (02208) 5000 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN WARMENHUIZEN F. H. Risselada Dr. Heringalaan 18, Schoorl Telefoon (02209) 1360 Voor klachten over de bezorging van De Duinstreek die huis aan huis wordt bezorgd, kan men zich wenden tot de heer D. Schekkerman, Oos- terweg 6. Bergen. Telefoon (02208) 3981. b. c. d. lid N.B.M. DRU-- .- Damweg VOOR BERGEN J. J. A. Hodde Van Reenenpark 2, Bergen Telefoon (02208) 2027 NISTRATIE: •:n leegwater n (02209) 1268 en 1223 37 N.V., Bergen Coop. HaineisenbariK, ochoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Advertentieprijs 20 ct. p. mm. Contracten speciale tarieven Snijbloemen en kamerplanten bloembakken en droogbloemen heesters en rozenstruiken mest en kunstmest Zaterdagsmiddags gesloten. BLOEMEN- EN PLANTENKWEKERIJ Dennelaantje 4 - Schoorl e. f. De voorgeschiedenis van een toeristenbelasting in Schoorl is bekend. In het kort komt het hier op neer. De geraamde kosten die direct en indirect verband houden met de recreatie in Schoorl, bedragen voor 1972 ruim 330.000,—. Het rijk komt hierin niet tegemoet, doch het bedrag moet er komen. In de raadsvergadering van 11 november 1966 werd besloten om de kampeerleges te verhogen van een dubbeltje tot een kwartje. Tevens werd een logeergastenbelasting ingevoerd, dit omdat de recreatiekosten van jaar tot jaar bleven stijgen. In verge lijking hiermee biedt een toeristcnbelastiig een ruimere toepassings mogelijkheid. Wat gaat de toerist betalen in Schoorl? a. Sta-caravans f 135, Huisjes etc105, Tenten en mob. caravans f Gem. verhuur per aangeb. bed Logiesverstrekkers p. bed Hotels - Pensionsf Een aantal middenstanders hebben deze week hun klanten op originele wijze bij voorbaat een gelukkig nieuwjaar toege wenst. Zij deden dit als volgt: De groenteman: En laat u geen knollen voor citroenen verkopen, maar pik zo nu en dan een appeltje voor de dorst. De melkman: Dat het tussen u en de uwen weer mag boteren, maar laat u de kaas niet van het brood eten. De manufacturier: Laat u zich het ko mende jaar niet in uw hemd zetten, want u kunt beter de broek aan hebben, dan de kous op de kop krijgen. De brandstoffenhandelaar: Ik hoop, dat u er volgend jaar warmpjes bij mag zitten, tenslotte is eigen haard goud waard. De bakker: En dat u maar een dikke boterham verdient. WOONFORESENBELASTING De raad ging voorts in principe akkoord met een voorstel (als motie opgesteld) van de heer H. Duyneveld (Gez. fr.) een woon- forensenbelasting te heffen. Onder woon- forensen wordt begrepen, een ieder die niet in het bevolkingsregister is opgenomen, doch wel over een tweede woning in de gemeente beschikt. Op 4 januari zal de raad zich hierover gaan beraden. BERGEN Achter de Ruïnekerk, om pre cies te zijn, op de Oude Prinsweg 9 is vo rige week de nieuwe bar Cartouche ge opend en eerlijkheidshalve moet gezegd worden dat de jonge eigenaars Martin en Hellen Bakker het voormalige Esperanza hebben omgetoverd in een warme sfeer volle gelegenheid. Met advies van interieurontwerper de heer Langeberg uit Alkmaar, heeft de eigenaar het klaargespeeld om in 9 dagen tijds met vele van z’n vrienden het interieur te ver anderen en om te bouwen. Op de openings avond waren vele gasten te begroeten en konden talrijke cadeaus in ontvangst geno men worden. De bar is elke dag geopend vanaf 3 uur ’s middags tot ’s nachts 2.00 uur en de mu ziek wordt verzorgd uit de eigen disco theek. De lezers van De Duinstreek zullen vorige week ongetwijfeld hebben begrepen, dat aan de in dit blad van 23 dec. j.l. opgeno men reactie op het artikel van prof. dr. Van der Veen over de toxoplasmose enige gegevens ontbraken. Niet vermeld was, dat bedoelde reactie was geschreven door de dierenarts mevr. J. W. Hagendoorn. Het C.C.O.D. (Centraal Confe deratief Orgaan Dierenbescherming) had n.l. aan de besturen van dierlievende orga nisaties gevraagd dit verweer tégen het ar tikel in de dagbladen van prof. dr. Van der Veen, over de kat als ’boosdoener’ van de toxoplasmose, in de pers te doen opnemen, aan welk verzoek wij gaarne hebben vol- voldaan. Een voorstel van B en W van Schoorl van 30 november werd in de raadsvergadering van 14 december aangehouden. Vooral van de zijde van Gemeentebelangen werden be zwaren geopperd. Uit het voorstel van het college kwam naar voren, dat voor een sta caravan 160,zou moeten worden be taald, voor een tenthuisje of caravan 120,per tent of mobiele caravan 64, en een bedrag van veertig cent per over nachting in de andere categorieën als ho tels, pensions, gemeubileerde woningen en gelegenheden met logies-ontbijt. Gevolg: Aanhouding van het punt. Be handeling op 23 december. Tevoren was er een. motie binnengekomen van de Recreatie-Ondernemers Nederland, de Recron, in vergadering bijeen te Lun- teren, waarin eveneens bezwaren werden geuit.. Er volgde een nota van de plaat selijke Recron. Hierin werd o.m. gesteld, dat men wel had ingezien, dat aan de ruim drie ton, hoewel veel te hoog, niet viel te tornen. De Recron beperkte zich slechts tot het proberen iets te doen aan de hef- fingstechniek. Concreter echter was het voorstel van Gemeentebelangen, dat in de raadsverga dering van vorige week donderdag ter tafel werd gebracht. Enige passages uit de brief van de kiesvereniging: Gegeven de omstandigheid dat de hoge re overheid nog steeds geen aanleiding meent te kunnen vinden een verfijnings- regeling van toepassing te maken op de recreatieve functie van recreatiegemeen- ten en door de invoering van een toeris tenbelasting deze gemeenten in staat gaat stellen zelf het zwaard te smeden waar mede zij zich - zo niet onthoofden - dan toch wel kunnen verwonden, staan deze voor de onaangename taak hun burgers en gasten verder uit te schudden. Dit was ook de mening van zijn fractie genoot G. Ie Belle, die de Recron Schoorl verweet, dat men niet eerder overleg pleegde met B en W. „U zag het toch aan komen,” zei hij, zich richtend tot de pu blieke tribune, waarop voor het merendeel kampeerterreinhouders waren vertegen woordigd. Nadat fractievoorzitter van Gemeentebe langen, de heer F. A. Sleking, een toelich ting gaf op de toelichting, „het stuk is aan alle kanten bruikbaar,” zei hij, werd de vergadering voor enige tijd geschorst. En wederom kwam er een voorstel uit de bus, nu van de gezamenlijke fractie. In op zet verschilde het nauwelijks van dat van Gemeentebelangen. Slechts de cijfers over een aantal onderdelen ondergingen een wijziging. Zelden zullen de beide fracties het zo met elkaar eens zijn geweest, bijna eens dan wel te verstaan. Er komt een snelheidsbeperking voor het gedeelte Duinweg vanaf de boerderij van Grauwstra tot aan de grens met Bergen. De heer Joh. de Leeuw over een gedeelte Heereweg in Groet: „Als je leest in het verslag van de school raad dat daar met snelheden van 90 km wordt gereden Raadslid G. Ie Belle: „80 km, meneer De Leeuw.” De Leeuw weer: „Ja, ik weet dat de krant waar u voor schrijft wel meer overdrijft.” Burgemeester A. W. Stronkhorst: „Nou, nou, moet dat nu vlak voor de kerstdagen?” De burgemeester n.a.v. de toeristenbelas ting over logies met ontbijt: „Om het in goed Hollands te zeggen: Zimmer und Frühstück.” Raadslid Han Meijer over de inhoud van de brief van Gemeentebelangen i.v.m. de toeristenbelasting „De heer Sleking zal hebben gedacht, ’t is de laatste tijd nogal rustig in de raad, laat ik er maar eens een kleine bom onder leggen.” Tijdens de vergadering heeft de hr. Sleking (Gem. belangen) de andere fractie gedoopt. Deze heet voortaan de D.A.K.-fractie (D ’66, P.v.d.A en K.V.P.). Na het loven en bie- AMPUTATIE De wel zeer forse optrekking van heffin gen welke hun basis in het verleden heb ben komt ons al te rigoreus voor. Aange zien het voorstel verder gaat als ook maar ergens in Nederland menen wij dat de gast - hoe pijnloos mogelijk ook behandeld - deze financiële amputatie niet accepteert en elders zijn vakantie gaat doorbrengen. DISCUSSIES In een ruim twee uur durende discussie, die hierna volgde sprak de heer J. B. M. Meyer, (fractievoorzitter van KVP, D ’66 en PvdA) er zijn verwondering over uit, dat de Recron Schoorl geen pogingen had ondernomen om tot een gesprek met het college te komen, Hij betreurde dit. „U wist dat de burgemeester open stond voor een onderhoud,” aldus de heer Meyer. Spreker zei ook, dat de inhoud van de Re- cron-brief hem was tegengevallen. Het voorstel van gemeentebelangen was naar het oordeel van Meyer meer positief. AANTRAPPEN Uiteraard kunnen wij thans tegen de ho gere overheid en volksvertegenwoordiging gaan aantrappen maar dit zal weinig re sultaat geven. Aan te voeren zou zijn, dat toch elders vele miljoenen beschikbaar worden gesteld als dekking voor de aan- legkosten van tot de verbeelding spreken de recreatieobjecten, dat slechts geringe bijdragen toerijkend zouden zijn Schoorl enig uitzicht te bieden, dat men niettemin Schoorl opdringt een deel van haar na tuurlijk areaal aan recreatiemogelijkheid prijs te geven voor bodemexploitatie, dat men hieruit in de komende jaren een mil jardenwinst gaat peuren en dat men dan nochthans geen aanleiding ziet tot wat do tatie uit de rijksmiddelen is een moeilijk te verteren zaak. helaas constateren, geleuterd. Hoewel gelukkig weinig raadsleden zich aan dat laatste schuldig maakten, zal de Bergense vroedschap ongetwijfeld tot de spraakzaamste van het gewest beho ren. Voor de plaatsing van nieuws uit de gemeente, bv. verenigingen enz. kan men zich zich wenden voor Schoorl: J. Minkema, Heereweg 369, Camper duin, telefoon (02209) 1685. Voor Bergen: H. Kofman, Russenweg 18, Bergen, telefooh (02208) 2229. Voor Koedijk, Warmenhuizen, Tuit jenhorn en Petten: K. Roos, H. W. Mesdagstraat 9, Scha- gen, telefoon (02240) 2183. In Schoorl, waar de laatste jaren bars als paddestoelen uit de grond kwamen, neemt die van Honky Tonk wel een bijzondere plaats in. De bar is iedere dag geopend vanaf twee uur s' middags. =3 Mevrouw Eisma opperde het idee de Bergense schooljeugd magere school- melk te laten drinken. Melkdeskundige C. M. Smit (BP): „Onzin, dat is onder melk. Ik voer het m’n varkens. (Mooie vergelijking, zeg!). De huidige melk is helemaal niet schadelijk. Moedermelk is toch ook niet gestandariseerd?” Op de publieke tribune ontspon zich reeds een discussie over de pro's en contra's van ondermelk, moedermelk, geitenmelk, duivenmelk en helemaal geen melk Conclusie na 10 uur vergaderen: Het was toch wel leuk. SCHOORL Vorige week zaterdag middag heeft de heer A. Burgert van ca- fé-restaurant ’Honky Tonk’ in zijn bedrijf een wel zeer exclusieve bar geopend. Hier voor werd de woonkamer en automatiek bij elkaar getrokken, waardoor een bij zonder sfeervolle gelegenheid is ontstaan. De heer Burgert, die al enige tijd met dit plan rondliep, zegt dat de grootte van het café-restaurant in het andere deel van het pand ondergebracht, veel aan intimiteit inboet, wanneer er een gering aantal be zoekers zijn. In zijn nieuwe bar, plaats biedend aan ca. dertig personen, voelt men zich direct thuis, omdat er weinig van het huiskamer-idee verloren is gegaan. Zo doet een tientallen jaren oud buffet dienst als tapkast, waarop een antieke bierpomp is geplaatst. Ook een fraaie plat- tebuiskachel dateert uit grootmoeders tijd. Interessant is nog, dat bij het omtrekken van een der binnenmuren een aantal ori ginele oeasteeaeuren te voorschijn kwam die na te zijn opgeknapt, zeer goed passen in het geheel van het interieur. Ook wist men niet af van het bestaan van een oude kast, waarin, onder een luik een hoeveel heid stro lag. Verondersteld wordt, dat hier wellicht sprake kan zijn van een onder- duikersverblijf uit de Tweede Wereldoor log. De heer Burgert, die zijn woongelegenheid naar boven heeft doen verhuizen werd met de totstandkoming van deze bar ge adviseerd door architect P. Wieringa uit Heemskerk, terwijl de Fa. Visser uit Koe dijk zorgde voor het realiseren H? IK IK IK S? IK S? De sector bejaardenhulp van de Stichting Gezinsverzorging Bergen vraagt gehuwde en ongehuwde dames om hulp te verlenen aan de bejaarden. Er zijn nog steeds een aantal bejaarden, die goed geholpen zou den zijn met hulp van één of enkele och tenden of middagen per week. De stichting verleent al hulp aan 115 bejaarden, maai er zijn nog steeds aanvragen, waaraan niet kan worden voldaan, dus Het huishoudelijke werk is in het algemeen niet zwaar, maar sommige werkzaamheden zijn voor de bejaarden vaak lastig, zodat de nadruk gelegd moet worden op hulp. Voor u, die zich hiervoor beschikbaar wilt stellen, is het prettig te weten, dat u zelf uw werktijd in overleg met de leiding kunt bepalen en daarbij een redelijke vergoe ding ontvangt, u kunt zich opgeven bij de leidster van de bejaardenhulp mevrouw A. M. T. Wassenberg-Bouwmeesters, Ere prijsweg 1 te Bergen, telefoon 3293. Belanghebbenden worden medegedeeld, dat de heer B. A. Scholtens Emmalaan 7, per 1 januari 1972 is afgetreden als be stuurslid van de Stichting Gezinsverzor ging, nadat hij het vele werk vanaf 1 januari 1964 belangeloos heeft verricht. Aanmeldingen en adreswijzigingen voor donateurs kunt u opgeven bij het secreta riaat, Gemene Bos 20, telefoon 3652. Infor matie over retributie-nota’s wordt gege ven door de betreffende leidster. 't Heeft leed en vreugd gegeven, Voor u en ook voor mij. Toch gaan we moedig ’t nieuwe jaar Vol raadselen tegemoet. Wat brengt het ons? dat is de vraag voor ieder mens, Voor iedere vrouw en man Maar laten we dan niet vergeten: Wat maken wij er van? De meningsverschillen tussen PvdA en VVD worden zo langzamerhand een ruziefeuilleton in maandelijkse afleveringen. Het gezicht van PvdA-raadslid C. J. Korver verschoot enkele tinten in de richting van zijn partijkleur toen hij zich publiekelijk ergerde aan de afwezigheid van VVD-er D. J. Luiting. Korver: „Luiting heeft laten weten dat hij in Denemarken is. Hij is echter in Bergen. Ik houd niet van al dat gedraai. Hij heeft over diverse belangrijke zaken gezegd dat hij er bij de begrogting op terug zou komen en nu is hij er niet. Ik wil met Luiting helemaal niet meer samenwerken Bij telefonische navraag bleek de heer Luiting inderdaad in Bergen. „Ik kon een Amerikaanse zakenrelatie die plotseling oveikwam in verband met de de valuatie van de dollar toch niet alleen laten zitten?” zo luidde zijn medelij- wekkende verontschuldiging. „Een raad hoeft nog niet links te zijn om dit besluit te nemen”, zo meende ex-raadslid P. Beyneveld, toen de gemeenteraad verleden jaar besloot dat de BB het nou maar eens zonder een Bergense bijdrage zou moeten proberen. Ook dit jaar werd daartoe unaniem besloten. Het zou interessant zijn te weten hoe links de Bergense raad eigenlijk wel is. Wij vonden de ogen van diverse raadsleden na 10 uur vergaderen namelijk een verdacht kleurtje hebben *„Zeg, jij lelijke wethouder, jij doet te weinig,” zo vatte wethouder drs. J. M. v. Langen (KVP) een betoogje van raadslid A. F. Thomsen samen. Wethouder Van Langen verklaarde liefst een hele dag per week aan het wethoudersschap te besteden. En dat was in de ogen (ook al met zo’n vreemde kleur) van raadslid Thomsen knap weinig. Mevrouw ir. E. M. Eisma-Donker heeft een belangrijke winst geboekt in haar strijd teggen het apparaat dat rond rijdt en de lucht vervuild: de auto; of tewel - zoals een harer landelijke medestanders het onlangs aanduidde - het ge vaarlijkste ding dat nog vrij verkocht mag worden. Mevrouw Eisma zag haar voorstel aanvaardt, het parkeermetertarief van een dubbeltje naar een kwartje te brengen. Raadslid Sens was tegen. „De automobilist wordt al zwaar belast,” vond hij. Dat had raadslid Sens beter niet kunnen zeggen. „Dat dacht je maar,” stoof mevrouw Eisma tegen hem op. „Ik zou wel eens willen zien hoeveel er voor automobilisten wordt uitgegeven en hoeveel voor fietsers en wandelaars,” aldus mevrouw Eisma. We hebben trouwens bij de behandeling van het plan Westerweg een voorstel van haar gemist, om de Westerweg maar door te trekken tot op de vuilnisbelt „Bergens Harmonie is fysiek niet meer in staat onder het marcheren mu ziek te maken.” Deze, enige hilariteit, veroorzakende mededeling deed burge meester J. Ritsema, in antwoord op de vraag van de heer Smit (BP), waarom de Harmonie ontbroken had op het huldigingsfeest van Willy Stahle. BP-exponent C. M. Smit sleepte deze dag weer enkele super-logische re deneringen aan. Deze willen wij u niet onthouden: „Als je damt betaal je het zelf, als je skiet betaal je het zelf, dus als je zo nodig creatief bezig moet zijn betaal je het ook zelf maar.” Het raadslid stemde tegen alle uitgaven, die met kunst te maken hadden. In dit gezelschap viel voorai KVP-afgevaardigde E. F. van Zon op. Als altijd was hij een nietszeggend raadslid. Slechts tweemaal gelukte het de heer Van Zon zijn mond open te krijgen; éénmaal om te stemmen en éénmaal om een vraag te stellen die al uitgebreid door het college beantwoord was. Op de perstribune vroeg men zich dan ook af, of het raadslid (tevens snoepfa brikant) wellicht teveel toffees tussen z’n kiezen had zilver en horloges. VOOR DE BETERE Wees voorzichtig met vuurwerk! (Foto W. de Maaré) Het nieuwe jaar is aangebroken, Bij aankoop van 75, Borrel- of Sherryglas 8? IK SK IK ÜK IK IK IK IK IK IK IK IK IK BERGEN 2 0 Hl z z

De Duinstreek | 1971 | | pagina 1