weekblad Concert 1 N.BOS 8 Hl 02208-3326 BONTHUIS BERGEN I P.v.dSTELT KEUKENS w Gemeente Schoorl J.B.KAT In 1974 werd een nieuw huis voor ouderen in gebruik genomen André Thomsen nam afscheid. DOKTERSDIENSTEN 1 Het sex- en relax hu is ging in 1974 dicht Dorpsstraat 1Bergen r I I I I Zondag 12 januari van 18.00 tot 20.00 uur eten voor ƒ5,- Indische rijstschotel Bar - Bodega EL-CID Schoorl, telef. 1279 Wijziging reinigingsdienst met ingang van 1975 Onze Cointreau gebakjes Mmm Vurrukkuluk! PRANGER Schoorl Heereweg 29 Tel. 02209-2066 Weekenddienst tandartsen in Bergen en Schoorl dinsdag wijk noord maandag wijk zuid ZWANGERSCHAPS< GYMNASTIEK UW JUWELIER HORLOGER i i i i i i -- Rooms-katholiek Bergen smolt samen tot één parochie, vanwege het 50-jarig be'staan I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Bert Schuil nam afscheid. Ui |k"'J Voor FEJA BERGEN: De eerste Duinstreek van het Nieuwe Jaar heeft u weer in de' bus. In alle kranten én periodieken heeftu al vele bespiegelingen gelezen. I Radio en T.V. hebben alles weer eens de revue.laten passeren. We heb- benallemaal ’’teruggekeken’- en de ’’balans opgemaakt.” De een met plezier, de ander met weemoed en spijt. Maar we hebben allemaal een jaar achter ons gelaten en ook Bergen, ons eigen lieve dorp, is weer een jaar ouder geworden Hier en daar met winst, hier en daar met verlies. Je zou het eigenlijk kunnen verdelen in dingen die weggegaan zijn, dat wat gebleven is en die zaken die erbij gekomen zijn. Laten we maar proberen een klein balansje te maken. Uiteraard nooit volledig en beperkt tot hiér en daar een greep. Afgezien van ieders persoonlijk verliès in zo’n jaar, zijn er toch ook zaken en mensen waar we met zijn allen afscheid van móeten hebben nemen. Nee, nee! Ik ga er geen triest Verhaal .van maken, weest u maar niét bang C.LM.B0S MAKELAAR TAXATEURS lid N.B.M - gfll Ik ,a 's '3 a 5 Mi banketbakkerij 51e jaargang nr1 donderdag 9 januari 1975 HYPOTHEKEN JUWELIER Hulst1 Zie advertentie in dit blad B, B.B. Huisvuil kart alléén worden aange boden in afgesloten plastic-zakken met opdruk gemeente Schoorl. Prisma Helicon Eterna horloges Ook voor vaikkundige reparatie van goud, zilver, horloges en klokken Lid Beurs van de Diamanthandel Amsterdam Keltum Pleet Desiree trouw ringen - Verschijnt huis aan huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Oplaag '9700 Enige voorbeelden uit onze kollektie: Indische lammantels Swakara, Breitschanz, Persianer en uitgelaten Nerts mantels naar maat. Het huisvuil wordt opgehaald vanaf 7.30 uur 'smorgens. De wijkindeling en het ophalen zal dan als volgt geschieden: Met ingang van 6 januari 1975 is het wekelijks ophaalschema van de reinigingsdienst belangrijk gewijzigd. De gemeente zal in twee wijken worden verdeeld. TELEFOON (02208) 2192 OUDE PRINSWEG 27, BERGEN In- EN VERKOOP VAN GOUD, ZILVER EN JUWELEN UW ADRES VOOR EXCLUSIEVE BONTMANTELS. Eigen atelier en showroorn. Volledige, garantie cp alle aankopen. Tevens wordt ieder gewenst model op eigen atelier, gemaakt. STICHTING GRAAG GEDAAN Bergen - Telefoon (02208) 5959 Voor spoedbehandeling op zaterdag en zon dag om 18.00 uur na tel. afspraak met: J. G. Brandt Van Reenenpark 11, Bergen Telefoon 02208 2059 KOEDIJK, SCHOORL, WARMENHUIZEN F. H. Risselada Dr. Heringalaan 18, Schoorl Telefoon 02209-1360 Dr. van Hesteren Telefoon 02269 1212 De wegen ten noorden van de Bob- beleweg en de ledenslaan. Bobbeleweg, Idenslaan en de wegen ten zuiden daarvan; Onder deskundige leiding. Inlichtingen bij: E. COENEN, fysio-therapeut Duinweg 47-49, Schoorl. Telefoon 1419. Prins Hendriklaan 48, Bergen (N.H.) de duinstreek BERGEN J. M. P. Lugten Hoflaan 6, Bergen Telefoon 02208 2700 .De arts, dié de weekenddienst'waarneemt, tal in het Vervolg, uitsluitend voor drin gende gevallen, een kort spreekuur houden- jp zaterdag en zondag van 17—17.30.uur, sp zondag bovendien van 11.30—12.OO uur. Bjj aankoop van ƒ100,- een borrel- of sherryglas met zilveren voet cadeau GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Magazijn geopend van maandag t.m. vrijt iag van 17.30 tot 18.30 uur, zaterdags niet. GEZINS- en BEJAARDENVERZORGING BERGEN/SCHOORL Voor Bergen aanmelden bij kantoor, Ker- relaan 13, telefoon 02208-3406. Spreekurenmai t.m. vr. van 8.30- tot 9.30 rur en van 13.30 tot 14.30 uur. Voor Schoorl bij mevr. Koeman, plantsoen 40, telef. 02209-1467. Spreekuur: Ma. t.m. vr. van 8.309.30 uur! zich aan onder de naam ”Sea-Sight-Sin- gers” en haalde metéén op een landelijk concours de éérste prijs. Hulde! Opgericht in oktober 1925 heeft Schoorls KOMLAAN 14 (hóék Herteiaanj -- Bergen Telefoon- Ó2208-5530. Dames, de kollektie 1974 hangt voor u klaar.' Afspraken ook telefonisch 022085530. voor ’s avonds en weekends. REDACTIE EN ADMINISTRATIE DRUKKERIJ VOLKERS EN LEEGWATER Damweg 1 e Schoorl Giro 55 28 67 Telefoon 02209 - 1268 en 1223 Advertentieprijs 26 cent per m.m. Contracten speciale tarieven belangrijk uitgebreid. Een derde super markt in het ’’stille” gedeelte van Ber gen bleek voor de omwonenden ook een winstpunt. En in hotel ”de Hertenkamp” worden bussen vol mensen gelost en later (iets lichter) weer geladen. Een monumentenboek werd op stapel gezet en komt spoedig uit. Hoewel de oplaag zeer beperkt is kan men nog in schrijven. Een aantal Bergenaren zijn begonnen met het bouwen van hun -eigen huis. Avond aan avond'stonden ze in de bagger te werken; ze hadden het weer wel erg tegen. Maar ze zetten door. Rooms-katholiek Bergen smolt samen tot één parochie en ook at liet velen niet onberoerd. Één hele nieuwe groep diende Gemengd koor in Schoorl en regio in de loop der jaren een zekere mate van bekendheid verworven. Het mag zich een bloeiende vereniging noemen met haar zeventig, leden en hoewel zij graag nog een aantal nieuwe leden zou willen inschrijven (met name de heren zijn wat minder vertegenwoordigd), tracht het gezelschap goed uit de verf te komen. Mede door de deskundige leiding van dirigent Henk Meyer doet het koor haar uiterste best haar publiek een impressie te geven van haar kunnen. Vrijdag 10 januari 1975 zal' Schoorls Gemengd Koor dit ten uitvoer brengen tijdens haar concert, waarbij o.a. op het programma staan: De Messe Solennelle van Ch. Goünod en Te Deum van W. A. Mozar-t. Medewerking zal worden ver leend door Els van Driessel-söpraan, Bert van Delden - tenor, Rom Kalma- bas,bariron “én het Begeleidingsorkest, voor Noöfd-Holland. Het concert vindt plaats in de Toeristen kerk, aanvang 20.15 uur. Toegangsbewijzen ad. 8,- (scholieren 4,-), verkrijgbaar bij J. C. van Dam, Heereweg 167, tel. 1477; H. Kok, Heere weg 55, tel. 1593; J. Stins, Laanweg 68, tel. 1993 en 3 januari 1975 vanaf 19.30 uur aan de zaal. □ooi I Een oude raad ging heen en nieuwe ‘fi- guren staan thans aan het roer. Afscheid van diverse raadsleden was het gevolg. I loerisen die wat betekent hebben in -de samenleving van hét dorp. Ik kan ze n niet allemaal gaan noemen, maar een 1 enkele uitzondering vergeeft u me wel. Bert Schuil is zo’n uitzondering.Ik zie Met de oliebollenlucht nog in huis, moet ik nog even dénken aan de bekende poffertjeskraam; die in 1974 niet terug kwam. Niet belangrijk? Nee, misschien niet! Maar wel .gezellig voor iedereen. Vooral voor de gasten; Afscheid hebben we genomen van het bekende Zee-aquarium, een grote trek pleister waar toch altijd zo’n paar honderd duizend mensen., plezier aan beleefden. Afscheid hebben we genomen'van Duim vermaak Waar'generaties "kinderen én oudèrén, zich vermaakt hebben. ”Hef duin is gebleven,’het vermaak is voorbij”, schreven de kranten, Waarom gebeuren zulke dingen toch,-, vraag je je af? Met de hotelaccommodatie loopt het ook al niet te best! In Bergen aan Zee, pal aan zee, staat ”Copa-Ca- bana” leeg. In Bergen zelf ging hotel de Hertenkamp voor de toeristen ver loren! De lege plekken en hét verval grijnzen je tegemoet. In Bergen aan Zee, staat nog altijd ’’Jong Nederland”, waar goede plannen mee waren. De plannen i konden om duistere redenen niet door gaan. Gekraakt en met plastiek dicht gemaakt wonen er wat trieste jongeren bijéén. De oplossing voor het hart van Bergen ”de Rustende Jager” lijkt ver der dan ooit. Aan de Loudelsweg staat èeh immens, voormalig vormingcentrum Lleeg....... Roland Holst heeft éeris gezegd: (’’Oh Bergen, dorp dat door de vooruit- i gang achteruit gaat maar deze dingen uit 1973 wist hij toén nog niet. Ik bén benieuwd wat hij nu zou zéggen! Maar het verhaal moet nu toch niet triester wor den, want dat hadden we afgesproken. Hevige beroering wekte in het jaar 1974 de openingvan een sex- en relaxhuis.. Nou doen natuurlijk alle mensen wel ’’jets” aan sex en de meeste ’’relaxen” ook wel eens, maar ja, thuis dan, natuur lijk hè? Hier ging het om een openbare gelegenheid in een ’’deftige” buurt. Bijna iedereen kwam in opstand. Er werden vragën gesteld in de raad. Handtekenin- genakties gingen van start. Processen' werdén gevoerd én geWonnen en alle Bergenaren blijven weer gewoon thuis. I Geen moeilijk afscheid, overigens dacht I ik. Even stilstaan enschrap zetten Anders denken de toeristen straks dat We er een fabrieksplaats van gaan maken.. En daar betalen ze hun toeristenbelasting niet voor. Tussen haakjes (iemand belde me net op en vroeg of ik met eens in de krant kon schrijven, dat die toeris tenbelasting, ook gebruikt dient te wor den, voor het verfraaiien van het dorp of voor.' toeristische evenementen. Want anders blijven dé toeristen straks weg én daar hebben we die belasting niet voor ingesteld).; Het munitiedepot lijkt wel in het ver-, geetboek te raken (ssstt, laat maar zitten). De problematiek rondom de BEM-aan- delen is óók gebleven. Dat wordt nog één vette kluif voor 1975!.! Tot slot nog wat prettige dingen uit 1-974. Want we zouden het prettig houden, En er is gelukkig nog altijd veel prettigs. De culturele avonden die gebleven zijn en die altijd uitverkocht zijn, Dé jaar lijks terugkerende kunstmarkten en de paint-ins. die bij Bergen horen, zoals oqk de verlichtingsavond tot in lengte van dagen Bergen het eigen accent zal geven. De braderie niet te vergeten, het hele 'zomerseizoen én de enthousiaste groep "Graag-Gedaan.” Niét meer weg te- denken uit onze, dorpsgemeenschap. De toneelgroep Bergen meTzijn jaarlijkse toneelavond, het grote gemengde koor, en alle andere groepen die bléven en hun eigen stempel drukten op de samenleving. Er is ook veel nieuws gekomen in 1974, er is veel bij gekomen. Scholen en een echte gymnastiekzaal in Saene- geest. Het zwembad van binnen vernieuwd. Het dorp werd groter en er kwamen veel nieuwe mensen wonen. .Steeds meer ’’Inspraak” werd gerealiseerd, misschien niet altijd- effectief, maar we moeten ér allemaa'l mèe leren 'omgaan. Er kwam een heel-nieuwe-huis—voor ouderen tot stand "De Marke”! Ook daar gaat de inspraak en rol spelen. Het vogclccn.trum aan de Nesdiik, wer hem in de politieke arena niet meer te rugkeren. Eén afscheid dat ook door zijn politieke tegenstanders (had hij die wel eigenlijk) toch wel betreurd werd. André Thomsen, die ook nog nét voor dé jaarwisseling afscheid nam, staat nog aan het begin van zijn carrière. Hem zien we nog wel eens terugkeren. Dacht u van niet? Al schrijvend aan dit stukje denk ik aan meer mensen waar we af scheid van móeten hebben nemen. En die toch ook een belangrijk aandeel heb ben gehad in de vorming van Bergen. Meestér Kók en meester Simons. Mensen die de jeugd hébben opgeleid, mensen aan het front van dé samenleving. Zij hebben hun werk gedaan. Mevrouw Michel, mijnheer Dijkstra! Allemaal fi guren -waar we in de loop van 1974 afscheid van hebben genómen. Niet van henzelf gelukkig. Maar' wel van hen op de plaats Waar ze stonden. Dat geldt evenzeer voor de kapelaans Van Langen en Verberne. Ook zij levérden hun bij drage'aan de totale gemeenschap. Die laatste, twee gingen niet met pensioen. Zij werken elders verder. En zo zijn er natuurlijk nog èen aantal mensen die we in 1975 niet meer zullen tegenkomen, in hun werk. Namens héél Bergen, bedankt voor alles. Iedereen hoopt dat 1975 voor jullie een goed jaar zal worden. Deze mensen zijn er nog! Een heleboel problemen ook1 Denkt u maar eens aan de gasboringen."Gaat het, hu heus ge beuren? Komen de boortorens in Bergen aan Zee? Zuilen „straks de vrachtknotsen af en, aan rijden óver die prachtige zee weg. Zullen de huizen straks staan te trillen onder het boorgeweld, als zé zo n paar duizend meter diep moeten? Bh zal iedereen, misschien midden in de nacht opschrikken, als sissend en, spui tend het eerste gas naar-boven komt... Als het moet, dan maar vlug! Als het ”effè kant”, dan maar vóór het seizoen. Enkele Engelsen en Russen liepen ge broederlijk over de tentoonstelling van de Slag om Bergeh. Ze bespraken hoe hun yoorvaderen óók ’’zij aan zij” in ons dorp gevochten hadden. De brandweer kreeg zijn ”stil-alarm” en zodoende sliepen we allemaal door toen het gemeentehuis' in brand werd gesto ken.'Vlak voor de Kerst trok.de gemeen telijke Sociale Dienst in het nieuwe oude pand aan de Hoflaan. Ik schreef al, hét kan slechts één greep zijn van al datgene dat in een dorp gebeuren kan. Maar het ging dan ook meer óm de im pressie van een terugblik. Een blik vooruit, ’’Gewoon dóórgaan met bil jarten”, zei Toon Hermans in zijn laat ste show. Want Wie kan vooruit kijken? In een Wéreld vol tegenstellingen. Waar de Paus met onvoorstelbaar vertoon van plechtigheid ”het heilig jaar 1975” opende, terwijl de vrachtwagens in Bang- ladesj dagelijks de kinderlijkjes langs de straten ophalen. Slechts enkele uren bij ons vandaan. Laten we ons maar niet wagen aan ”een blik vooruit”. Want dat zou wel eens mindér prettig kunnen zijn. Wij kunnen ons slechts aansluiten bij de miljoenen wensen van miljarden mensen. Vrede op aardè en voor iedereen het aller-allerbeste in 197.5. Laten wé ons maar schrap zetten!! Marius Hofhuis. WIJKVERPLEEGSTERS BERGEN De dienst gaat in vrijdagavond 18.00 uur tot maandag 8.00 uur A. Ruyter Wijzend 48, telefoon 5985 EN ASSURANTIËN -ik .V CP n> ff z

De Duinstreek | 1975 | | pagina 1