Publicatie van het Schoorlse gemeentehuis Hoe komt de gemeente Schoort aan geld? Het algemeen beheer i I ■fM S«;,_ I c SC Vc De volksgezondheid De openbare veiligheid De volkshuisvesting Onderwijs, cultuur, welzijn, milieu, sport, jeugdzorg enz. Op dit moment is de vier-klassige openba re basisschool aan de Bovenweg in aan bouw. Tevens vordert de bouw van een nieuw gymnastieklokaal aan diezelfde weg. In de eerste helft van dit jaar 1975 kun nen beide gebouwen in gebruik genomen worden. Het hoeft geen betoog dat dit voor het onderwijs in onze gemeente bij zonder belangrijk is. Op 10 december van het afgelopen jaar werd de uitbrei ding van de bijzondere basisschool aan de Bovenweg aanbesteed. We mogen beslist verwachten dat over enkele maanden met de werkzaamheden, twee nieuwe lokalen erbij, begonnen kan worden. Alle betrok kenen streven ernaar deze lokalen bij de aanvang van het nieuwe schooljaar in gebruik te nemen. De openbare werken f lil De gemeente heeft haar jaarlijks portie extra-rekenwerk weer achter de rug. Velen in het gemeentehuis zijn daar bijzonder druk mee geweest. Optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en delen, plannen te gen elkaar afwegend, om met de beschikbare centjes zoveel mogelijk te kunnen doen. Hun cijferwerk is verzameld in de begroting 1975. De plannen staan op papier. Plannen om Schoorl leefbaar te houden nog leefbaaarder te maken. Alleen de gemeenteraad moet de gemaakte sommen nog nakijken en goedkeuren. Maar die gemeenteraad is door u allen gekozen en in wezen bent u er allemaal bij betrokken. Daarom deze gemeentelijke publicatie over de begroting 1975. Over de toekomst van ons dorp in het alweer begonnen jaar. Het is met de huishouding van de gemeente Schoorl, precies als met de huishouding thuis. Wat kunnen we samen doen met het geld dat we ontvangen? Kunnen we onze plannen betalen? Zijn ze nuttig voor het grote gezin dat Schoorlse gemeenschap heet. Het is de bedoeling dat wij daarover gaan praten met de gemeenteraad. Om na te gaan of de plannen nuttig zijn en de uitgaven verantwoord. U kunt deze bespreking bijwonen om een inzicht te krijgen in de grote huishouding waarvan alle Schoorlaars lid zijn. U bent van harte welkom op 27 en 28 januari aanstaande. In ons eigen gemeentehuis. Maandag en dinsdag aanvang 20 uur. 5 5 5 5 E 5 5 h' i H-.2 ■^"z - z 23 j: 23 januari 1975 DE DUINSTREEK Pag. 2 Hoe verdelen wij de koek in 1975 HOOFDSTUK 5. Hoofdstuk 6. van very HOOFDSTUK 4. vervolg pag. 3 De vierklassige openhare basisschool aan de Bovenw eg Belangrijk is de groenvoorziening in Schoorl Bij een begroting hoort een "aanbiedings brief.” Daar worden de plannen voor 1975 in besproken In de begroting zelf komen de cijfers pas aan de beurt. We hebben het U al zojuist laten lezen. Er zijn vergeleken bij het vorig jaar 1974 thans ISO mensen méér in Schoorl. To- stukji ding gewei de sp ten sp taal nu ongeveer 6100 inwoners. Dat be tekent tevens een extra-ambtenaar op het gemeentehuis. Meer werk, dus meer wer kers. krijgt huizi in cul Vijftij de O] teven; Volks aande al onz We k zijn r in or gids en hi daare In deze gemeentelijke publicatie willen we de begroting en de plannen op een voor iedereen aanvaardbare manier aan bieden. Het is reeds januari en het jaar aan te bieden. Er is zelfs een potje voor onvoorziene uitgaven. Want we moeten tegenvallers, zoals vorig jaar de oliecri sis. kunnen opvangen. is dus al begonnen, maar voor 1970 ho pen we alles in de maand dezember van dit jaar klaar te hebben. Bij het algemeen beheer van onze gemeen te zullen we in de eerste plaats rustig aan doen met de posten kantoorbehoef ten, abonnementen, reis- en representatie kosten. Wel willen we een "erepenning" in gaan voeren voor burgers die zich ex tra verdienstelijk gemaakt hebben voor de gemeente. Tevens ontkomen we niet aan de auto matisering van de bevolkingsadministratie. Vijftien duizend gulden ineens en jaarlijks dat 1. ze ontvangt een deel van de opbrengst van de belastingen die het Rijk heeft. 2. Schoorl heeft net als alle andere gemeen ten ook zelf belastingen. 3. ontvangsten zijn er in de vorm van hu ren, pachten en renten van fondsen. 4. overige inkomsten. 5. extra inkomsten door verhoging enkele gemeentelijke belastingen. De schoolartsendienst zal worden uitge breid met de bijzondere schoolgymnas- tiek. Kinderen die daarvoor in aanmer king komen, zullen worden verwezen naar de fysio-therapeuten. Dit hoofdstuk sluit met een nadelig saldo dat weer tien duizend hoger is dan vo rig jaar. Oorzaak: deze extra, maar nood zakelijke kosten, maar ook kosten voor de wijkverpleging en de kosten die wij moe ten betalen aan de keuringsdienst voor waren. weg met Rijksweg 9, die langs het Kanaal loopt. Het gemeentebestuur wil de Bob- beleweg verbeteren en meteen riolering aanleggen, evenals de Oorsprongweg. Een gedeelte van de Heereweg moet ge asfalteerd worden tussen de Voorweg en de Blinkerd. Daar moet meteen een voet pad komen. Allemaal samen komt dat op Ook de uitkering per inwoner speelt een belangrijke rol. We zijn afhankelijk van de groep waarin we vallen. Schoorl zit in de groep van vijf tot tienduizend in woners. we krijgen door allerlei bepaling en, heffingen en toeslagen voor elke in woner f 245,-. We zijn volgens de af deling bevolking met 6100 mensen sa men en dat is dus 1.497.500.—De ande re onderdelen van de algemene uitkering houdt geen verband met het inwonertal. De uitkeringen van het lager onderwijs worden samengesteld uit de stichtingskos- ten, de onderhoudskosten van gebouwen voor onderwijs en de kosten die gemaakt worden voor de aanschaf van schoolmeu- beis en leermiddelen. Ook de kosten voor gymnastiekzalen worden betrokken van uit die algemene middelen. Bij het vaststellen van die algemene uit keringen wordt gebruik gemaakt van een nieuwe begrotingsnorm. De trend zit erin verwerkt. De uitkeringen aan de gemeen ten hebben dus een meer "waardevast" karakter gekregen, hoewel zij nog ontoe reikend zijn. Ook bij de onderwijsuitke- ringen wordt gebruik gemaakt van "een bedrag per leerling”. Voor alle groepen in de gemeente is dit bedrag pas verhoogd en deze verhoging aanzienlijk meer dan die van de vorige jaren 1973 en 1974. Het te kort dat wij elk jaar hebben bij het la ger onderwijs en kleuteronderwijs is hier door enigszins afgenomen. Totaal wordt er op deze vorm van onder wijs toch altijd nog zo’n royale honderd duizend gulden toegelegd. In dit verband valt het op dat het totaal aantal leerlingen aan de openbare lagere scholen terug loopt. Schoorl is voor het grootste deel afhan kelijk van de algemene uitkering’ van het Rijk. En voor een deel ook van de uitkeringen die gegeven worden voor een speciaal doel. Die algemene uitkeringen worden samengesteld uit een aantal onder delen. De oppervlakte van de gemeente speelt een rol. Maar óók de bebou- wingsdichtheid en de kosten die wij maken voor de Sociale Zorg, zoals maatschap pelijk werk, jeugd-en jongerenwerk en het geneeskundig schooltoezicht. dus óók in de gemeente Schoorl. De volgende belastingen dienen verhoogd te worden: De begroting bestaat uit tien verschil lende hoofdstukken. Omdat het eerste hoofdstuk over de vroegere diensten gaat, beginnen we met hoofdstuk 2. HOOFDSTUK 3. Schoorl wil zich gaan aansluiten bij de "regionale brandweer”. Samenwerking in dit verband is erg belangrijk. Juist met de invoering van het zogenaamde "stil-alarm” waartoe al een besluit is genomen, zullen binnenkort voorstellen worden gedaan aan de raad om deel te nemen aan de regionale brandweerregeling. Er is een post van/.427O.— voor uitgestrokken. Hoofdstuk 3 waar ook straatverlichting en reddingsbrigade onder vallen vertoont een tekort vanƒ.206.870.- Reeds in de loop van dit jaar zullen de eerste woningen van het plan Oudendijk worden opgeleverd, terwijl de bouw van de semi-bungalows in het plan Catrijp gestadig vordert. Er is nu ook een aan vraag ingediend door een bouwonder neming. Zij willen in het plan Bregt- dorp een aantal villa’s gaan bouwen. Wij hebben met de betrokken bouwonder neming inmiddels reeds afgesproken dat in het plan Bregtdorp ook een aantal premie-koopwoningen zullen worden ge bouwd. Vanzelfsprekend komen die koop woningen beschikbaar voor de Schoorlse woningzoekende en voor hen die een voor de gemeente toewijsbare huurwoning achter willen laten. Toch geven deze plannen weinig ruimte voor eigen inwoners. Daarom wil- de ge meente plannen maken voor betaalbare woningen. Tevens denkt het gemeente- beestuur aan mogelijkheden voor zelf bouwers. Het plan Schoorl Centrum/Buitenduin wordt dit jaar afgerond. Plannen voor het nieuwe postkantoor .en voor een aantal appartementen zullen binnenkort in de Raad worden behandeld. nog eens tienduizendgulden zal gaan kosten. Ook hoopt het gemeentebestuur het be stemmingsplan "oudendijk” door de Raad te laten vaststellen. Het bestemmingsplan Aagtdorp zal wel véél werk vragen. De commissie "Natuur en Landschapsschoon’ gaat het groen in ventariseren, waarna medewerking zal worden verkregen van de commissie Ruimtelijke Ordeing. Een groot d.eel van dit jaar zal gemoeid zijn met dit plan alsmede met anderebestemmings- plannen. Na voorafgaande afspraak en na onder zoek zal ook een begin worden gemaakt met een structuurplan. Hetnadebge saldo van dit belangrijke hoofdstuk is gestegen tot ruim 73.000,-. ƒ.240.000.-. Verder zijn en blijven er na-i tuurlijk wensen over bijvoorbeeld de bitumering van de Heereweg vanaf de Blinkerd tot de Achterweg en de gedeel telijke riolering van de Duinweg. Ook een goede aanpak van de polder wegen is bij de gemeente in studie, want ook hier dienen de eerstvolgende jaren verbeter ngen te worden aangebracht. Onder de openbare werken valt ook het ophalen van huisvuil. Het ophalen van huis en grofvuil werd goed koper, maar de verbranding van dat vuil werd weer duurder en de plastic zakken ook. 1. straatbelasting; 2. rioolbelasting: 3. per sonele belasting; 4. parkeergelden. Samen brengen die vier verschillende pos*- ten zeven en vijftig duizend gulden op. Samen met de verhoogde inkomsten van het Rijk is het gemeentebestuur daardoor in staat een SLUITENDE BEGROTING HOOFDSTUKS Doordat er een dependence is van de R. K.Kleuterschool "Bibelebons” in het ge bouw van de "Oorsprong” kunnen de wachtlijsten tot een minimum beperkt wor den. Ook de uitbreiding van de Peuterspeel zaal zal niet meer te stuiten zijn. Wij hebben bij de gemeente een voorstel in voorbereiding. Met trots wijst de gemeente naar de ”de Blinkerd”. De jaarlijkse uitvoeringen en evenementen hebben alle aandacht tot ver in de regio. De Blinkerd voorziet in een duidelijke behoefte! De Oorsprong Het groen in Schoorl moet behouden blij ven. Het gevoerde beleid om samen met de bevolking de zorg te hebben voor de plantsoenen zullen we zo voort zetten. Het zal u niet verwonderen als u zo een en ander op u laat inwerken, dat we ook hier met een nadelig saldo moeten eindigew. Ondanks de verhoging van de op dit hbófdstuk betrekking hebbende be lastingen. Al met al heeft het gemeentebestuur van Schoorl niet kunnen ontkomen aan een voorgestelde verhoging van een aantal in- komsten-posten. Met andere woorden: de gemeenteljke belastingen moeten omhoog. Daarnaast moeten we in het nieuwe jaar zeer zuinig zijn. Zodoende heeft het be stuur zich bij alle wensen voor 1975 möe- ten beperken. Maar in elk gezin blijft wel eens wat tewensen over. Zo is het De gemeente wil met alle mogelijke en beschikbare middelen de toestand van de wegen en het ontbreken van de riolering in verschillende buurten te lijf. Daarvoor denkt men thans aan een vierjarenplan. Alleen de recontructie van de Voorweg vraagt een bedrag an acht-honderd- duizend-gulden. Schoorl heeft bij de dienst Aanvullende Centrale Werken sub sidie aangevraagd voor dit omvangrijke werk. Ook het totale rioleringsplan is meteen bij deze dienst aangemeld. Hiermede is een nog veel hoger bedrag gemoeid. Drie miljoen gulden!!. De gemeente dringt bij de betrokken in stanties aan op spoed bij de realisering van de verbinding van de Hargerstrand- WRAAPUUit» 20% 19% 2% cv £0 Tekst: Marins Hofhuis Foto's: Marius Slot cv O o 16% ©x q s ac ’5 CV ©X ‘E O o Ge'" <v S X •S E er c TM 1 f f-'

De Duinstreek | 1975 | | pagina 2