Schoort heeft wederom een sluitende gemeentebegroting Engelse groep Chinees restaurant geeft concert in C( Ruinekerk Commissie Elkshove-Saenehof Activiteiten van K66 ’De Hertenkamp’ wordt Hartelijk dank Veel aandacht voor riolering en asjaltering PLANTTIJDEN VAN DE BOMEN Irijfjwil De Verbrande Hofstee! Smit’s Beheer (Bouwt kennelijk de vlam in de pan zaterdag a.s. is de maquette bewonderen!! van deze groen-verruinerende bouw in de “Blinkerd” te Het plantseizoen geprolongeerd..? Bovenweg en Jan van Scorel- park hopen’t 3 Overigens bleek ons uit diverse bij ons binnenge komen telefoontjes dat de bewoners van genoemde buurtschappen zo langzamerhand geen enkel be grip meer op kunnen brengen voor het tempo waarin ”de overheid” het groen ziet groeien. Ons advies aan B. en W.: onmiddellijk zorgen voor zware vorst (in de grond) Ons commentaar: niet praten, maar planten En voor wat betreft het Jan van Scorelpark zei wethouder Leijsen: dit plan is nu terug bij de dienst. I Maa op c Moz Dit I moe heef prak Gedipl. kraam verzorgster CDA-loco-burgemeester Han Meijer gaf snel het woord aan Gemeentebelangen-wethouder Alf Leijsen... die antwoordde: Het Bovenweg groen plan is nu helemaal rond en wordt onmiddellijk in de algemene B. en W. vergadering doorgespro ken. Ons commentaar: maak er dan nü ’n dienstop dracht van dat er onmiddellijk begonnen wordt met de uitvoering... per slot staan we weer aan het begin van ’n begrotingsjaar dus om het geld hoeft het niet te worden uitgesteld. SCHOORL: De gemeenteraad komt op 27 en 28 januari a.s. bijeen voor behandeling van de begroting voor 1975. B. en W. zijn er ook dit jaar weer in geslaagd om een sluitende begroting te kunnen aanbieden met een post onvoorzien van 52.476,-. De toelichting op de begroting beslaat een twintigtal pagina’s. B. en W. gaan hierbij bijzonder uitvoerig in op definanciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten en op de onroerend goed belasting. Om een sluitende begroting te krijgen, immers de hoeksteen voor een verantwoord financieel beleid, is bij de ontwerpbegroting rekening ge houden met een verhoging van de volgende inkomsten: In de laatstelijk gehouden gemeenteraadsverga dering stelde onze voorzitter Gerard Le Belle aan burgemeester en wethouders de vraag in hoe verre door de zachte weersomstandigheden het plantseizoen verlengd zou kunnen worden. Dit, omdat de bewoners van het plan Bovenweg en het Jan van Scorelpark reikhalzend uitzien naar realisering van de door hen ingediende groenvoorzieningen. Per slot van rekening - zo zei hij - staat het ’’groen” toch ook in uw verkiezingsprogramma op een in het oog vallende plaats! DE DUINSTREEK 23 jan Pag. 8 23 januari 1975 Coördinatie: Publiciteit: Anton van Oei, 02209-2125 pc bo/neii RECREATIE O.m. is subsidie aangevraagd a. SUBSIDIES VOOR 1975 SPORT lijst van geraamde ALGEMEEN BEHEER VOLKSHUISVESTING HOE GROEN IS MIJN BESTEMINGSPLAN OPENBARE WERKEN een derwegen is bij B. en W in studie. ONDERWIJS E.D. middags tot 8 uur 's avonds Noord it ï.i Onder dit hoofdstuk staat te lezen dat het inwonertal van de gemeente in de loop van 1974 de 6000 bereikte en per 1 jan. 1975 6100 zal bedragen. Een toe name van 180 inwoners. Het overschrij den van het aantal van 6000 heeft conse quenties voor de slarissen van bepaalde categorieën gemeenteambtenaren. beperkt in het B. en W. achten uitbreiding van het aan tal voetbalvelden zeer gewenst. Voorts hoopt men op medewerking van de raad voor uitbreiding van het aantal tennis banen en streeft men ernaar de parkeer- moeilijkheden bij de v.v. Duinranders op te lossen. VERHOGING GEMEENTEI.JKE BELASTINGEN Els, Berk en Inlandse Eik zijn gevoeliger dan de meeste andere soorten. Bij deze soorten moet extra aandacht wor den besteed aan weersomstandigheden en plantsoenkwaliteit. Deze soorten moeten ook niet te vroeg of te laat worden geplant indien men de bedoeling heeft de planten tot op gaande bomen te laten uitgroeien. Populieren kunnen het beste worden geplant in het voor jaar tot half april, i.v.m. het risico van schorsbrand dat na een strenge winter kan optreden. Wilgen kunnen niet na half april worden geplant. Esdoorn (zowel de veldesdoorn als de gewone) Haagbeuk, Meidoorn, Beuk, Es, Vogelkers, Vlier, Lijsterbes en Iep kunnen van half oktober tot en met eind april worden geplant onder omstandigheden zoals in de aanhef van dit artikeltje vermeld. In de praktijk worden loofbomen geplant wanneer het blad afgevallen is. Afhankelijk van boomsoort en weersomstan digheden gebeurt dit eind oktober half november. Bij betrokken, windstil en vorstvrij weer en wanneer de bo dem gemakkelijk te bewerken en vochtig is, maakt het weinig uit of men in het najaar, in de winter of in het voorjaar plant. Bij bovenstaande omstandigheden kunnen wij derhalve planten van half oktober tot half april. Gegevens uit Bosbouwvoorlichting, uitgave Staatsbosbeheer. In dezelfde raadsvergadering als eerder genoemd kwamen nog enkele groenzaken aan de orde. In de eerste plaats tijdens de behandeling van het bestem mingsplan centrum/ buitenduin. Gerard le Belle, 02209-1967 Frans Nieuwenhuizen, 02209-2272 Bij de stand van de Welzijnscommissie ÏKoor kunnen de bezoekers op een muurkrant uiting geven aan hun meningen of ver langens ten opzichte van de gang van ilEn da heeft vanaf mei weer tijd om in part, gezinnen te werken. M. Volkers, Houtjeslaan 31, Schoor!. H. \.d. Helm voorzitter Omdat klein ii werd medexx In de tweede plaats de campings: van PvdA-zijde werd opgemerkt dat met de bestaande politieverordeningen in de hand campinghouders verplicht zouden kunnen worden hun terreinen door beplantingen aan het oog te doen onttrekken. Men zou het op prijs stellen als deze groen stroken ’’winterhard” zouden zijn. Met name PEdA-raads- lid Van Westen zag hier ’n punt in voor toekomstige be stemmingsplannen. Ons commentaar: ’t groenbewustzijn daagt in ’t westen. dat oo staat. Op zaterdag, 25 januari a.s. zullen 40 van de ruim 60 in Warmenhuizen werk zame verenigingen, instellingen en organi saties meewerken aan een door de Wel zijnscommissie Warmenhuizen georgani seerde informatiedag, kortweg IN EO genoemd. Het doel van deze dag is in de eerste plaats aan de inwoners xan War menhuizen een zo volledig mogelijk over- Menwil het probeem wat de toestand der wegen en het ontbreken van riolering met alle mogelijke middelen te lijf gaan. Hierbij gaat het om: 1. Reconstructie van de Voorweg, hier mee is 8 ton gemoeid. 2. een totaal rioleringsplan. kosten Zoals gebruikelijk stellen B. en W. aan de raad voor een aantal subsidies aan verenigingen en instellingen toe te kennen en enkele gevallen af te wijzen. Het voert ons te ver. alle namen en bedragen te noemen, slechts zij vermeld dat B. en W. het niet langer nodig vin den de vereniging Algemeen Welzijn een subsidie toe te kennen. Men is van me ning dat, nu de vereniging het Oude Raadhuisje niet langer exploiteert, het verzoek om subsidie dient te worden af gewezen. Als de raad volgende week ja zegt tegen bovenvermelde voorstellen, dan wordt hiermee een vermeerdering van inkomsten verkregen van/ 57.000,-. Voor 1975, zo lezen we verder, zijn de volgende kapitaalsuitgaven geraamd: a. ƒ130.000,- voor de aanleg van riole ring en verbetering van de Bobbeleweg en een deel der Oorsprongweg. b. ƒ4.000,- voor aanschaf 2e hands Land rover. c. 7.000,- voor aanschaf van een motor truck d. 125.000,- voor ontwerpen van be stemmingsplannen e. 10.000,- voor aanschaf Toro-gras- maaimachine Diverse malen hebben wij in de Duin streek publikaties gedaan over de be jaarden in Bergen en de mogelijkheden over inspraak en medezeggenschap. Thans heeft zich vanuit de bewoners van de Elkshove-Saenehof woningen een bewonerscommissie gevormd die de belan gen van de zelfstandige huuders wil gaan behartigen. Er waren aanvankelijk acht kandidaten voor een funktie in het bestuur. Er werden er vijf gekozen. Voor zitter werd de heer A. Riemersma. Saenehof 4a. tel. 5619; secretaresse mevr. J. Doornbos van Groningen. Saenehof 43a, tel. 3777. Bestuursleden werden de heer N. .1. Geels. De heer P. Kooiman en de heer L. Stolp, allen wonende het Saenehof. Het bestuur zal eens per maand, steeds op de laatste maandag van de maand bij elkaar komen. Verlangens of voor tellen kunnen aan een van de bestuurs leden gericht worden. het Groene Kruis Volksmuziekschool Een voorstel aan de raad is in voorbe reiding voor uitbreiding en dependance- vorming van de Peuterspeelzaal. Deze ontwikkelingen zijn ook in Schoorl blijkbaar niet meer t e stuiten. De gemeente mag met een zekere trots wijzen op de totstandgebrachte voorzie ningen op cultureel gebied, zo staat in de toelichtingbij de begroting. Genoemd worjjeli de Blinkerd, alom bekend in de regio, de Oorsprong, deopenbare biblio theek met 50.000 uitleningen per jaar, de Volksmuziekschool en het bloeiend verenigingsleven. Op 30 januari aanstaande komt de to neelgroep "Centrum” weer naar Bergen. In de ’’Zwarte Schuur” bij het ’’Oude Hof” wordt de kleine zaal prouktie "In Ver wachting” opgevoerd. In Verwachting speelt op een Amster damse etage-woning waarin een jong echtpaar (in verwachting) samen woont met de vader van de vrouw. Deze ex- chauffeur zit veel in de kroeg en wroet daarbij in zijn eigen verleden, aarin hij sterk sympathiseerde met het communis me. Schoonzoon Paul, bankemployé, bouwt midden in de kamer in zijn vrije tijd een zeilboot uit een bouwpakket. De vrouw (in verwachting) staat centraal tussen de beide mannen. Zij kampt daar bij met herinneringen aan haar overle den moeder. Kees, de vader wordt dan ’’verbannen” naar het souterrain. De rol van ”de oudere in deze maatschappij" lijkt uitgespeeld. Hoe verwerken jongeren die in zo’n geblokkeerde situatie terecht komen, de verdere gang van zaken. Dit toneelstuk van J. Bernlef is door schoten met zijn gevoel voor humor. Kaar ten verkrijgbaar bij het K.C.B. aan het Plein te Bergen. zicht te presenteren van de bestaande ac tiviteiten op het gebied van het lichame lijk en geestelijk welzijn. Daarnaast is het de bedoeling om in de toekomst meer in de openbaarheid te treden en de contac ten met de plaatselijke bexolking te \er- be teren. Om dit te kunnen bereiken worden er onder meer plannen uitgewerkt om en kele malen in het jaar een blad te laten verschijnen dat huis aan huis wordt be zorgd en waarin allerlei onderwerpen aan de orde kunnen komen. Een verheugend bericht voor Bergen. Het alweer enkele weken leegstaandce- staurant ’’de Hertenkamp”is verkocht. Koper was de heer D. Beeldman. die de bovenetage gaat exploiteren als a- partementen-hotel. Het restaurantge- deelte is verhuurd aan de heer l am uit Alkmaar die in Overdie ook een bekend Chinees restaurant drijft. Ook in het restaurant "De Stolp" aan het begin van de Karei de Grotelaan gaat binnenkort weer open. De verbouwing is in beide zaken thans involle gang. Beide zaken willen vóór de Paasdagen hun deuren openen. Er gaan geruchten héél sterke, dat ook "de Rus” toch weer, dit jaar. heel misschien, als hét allemaal doorgaat (laten we nog maar exen afwachten, xoor we het definitief kun nen melden). Het is te dat succes ding i wit m donke aan ze aan h< werk I ding c ons vc se, m een co Op enkele kritische opmerkingen van u welbekende zijde deed loco-burgemeester Han Meijer de toezegging dat in volgende bestemmingsplan het ’’bestaande groen” op het betreffende plan zal worden ingetekend. Bij het bestemmingsplan centrum/buitenduin was het reeds te laat om dat voor elkaar te krijgen! Ons commentaar: wij van Wonen onder de Bomen vinden het nog te vroeg om de monumentale bomen in dit be treffende gebied simpelweg wég te bestemmen Zoals hierboven is geschetst is aan een verhoging van enkele gemeentelijke ta rieven niet te ontkomen. De raad zal daarom worden voorgesteld accoord te gaan met een verhoging der opcenten personele belasting, verhoging straatbe- lasting en van de rioolbelasting. 1 Knipt u dit stukje uit en bewaar het bij de andere stukjes over het planten van ’’Wonen onder de Bomen”, het kan nog eens van pas komen! Natuurlijk, u zult 'm allemaal wel kennen: Wim van de Meer, de baas van kwekerijItuincentrum Sursum Corda aan de Duinweg hier in Schoorl! Een geweldige aardige vent met een bijzonder "groen" bedrijf. Menig tuin en tuintje in deze, contreien heeft hij reeds verzorgd. Maar zo tussen de commercie door verzorgt hij ook zo nu en dan nog wat gemeentelijk groen. Als nieuwjaarsgroet!! Vorig jaar gaf hij vrijwel voor niets de gemeente een enorm aantal struikwilgen, welke in lan Oost rond de speelhoek gezet zijn. Nu, nieuwjaar 1975 doet hij het helemaal voor niets. En schenkt geheel gratis aan Wonen onder de Bomen 10 forse treurwilgen. Niet omdat hij er vanuit gaat dat 1975 een treurig jaar gaat worden, maar integendeel: hij voegt de daad bij het woord om van 1975 een groenbewust en zon nig jaar te maken. Wij, van Wonen onder de Bomen zijn hem dankbaar en zullen in samenwerking met de commissie Natuur en Landschap en de plantsoenendienst, zo snel mogelijk een bestemming voor deze bomen vaststellen! Graag willen wij de inwoners welke heb ben gereageerd op het artikel in de Duin streek ’’Fanfare- und Spielmannzug uit Gerbrunn op bezoek in Schoorl" voor de vele spontane reakties danken. Door deze telefonische reakties hebben wij 15 jongens en meisjes kunnen onderbrengen en hebben wij nog slechts behoefte aan 5 adressen waar 5 jongens zouden mogen worden ondergebracht. Deze jongens in leeftijd van 17 tot 20 jaar komen gedurende de pinksterweek te zamen met een groep van I 10 leden en belangstellenden uit Zuid-Duitsland om het 10-jarig bestaan van de Drumband Schoorl te vieren. Voelt u zich Schoorlaars en daardoor ook betrokken bij onze verenging belt u even als u één van de laatste 5 leden een gastvrij onderdak wilt 'verlenen, u kunt bellen: 1719, 2062. 1301. 1896. 2705. 2499. 2446. 1416. Zij noteren graag uw adres! Met dank. Namens de Ver. Drumband Schoorl Naaldbomen kunnen in het algemeen beter in het voorjaar worden geplant i.v.m. de gevoeligheid voor schraal, vriezend weer, maar nooit te laat in het voorjaar! Sparre- soorten kunnen wel met succes in het najaar worden ge plant. In verband met de wortelaktiviteit moet dit dan wel vroeg gebeuren (augustus/ september). De Lariks verliest zoals bekend is ’swinters zijn naalden, zodat hij wellicht ook vroeg in het najaar of vroeg in het voorjaar (februari/maart) kan worden geplant vóór de andere naaldbomen. Voor de ’’Dennen” (Pinussoorten) liggen de beste planttij- den in het voorjaar maart/half april, hetzelfde geldt overigens voor de Douglas, de Tsuga en de Abiessoorten. Daarom wat de naaldbomen betreft: plant in het algemeen zo vroeg mogelijk in het in het voorjaar, behalve de Spar, die, zoals wij gezien hebben, ook zeer vroeg in het voorjaar geplant kan worden. Afhankelijk van de weersomstandig heden zijn de beste tijden half februari half april. Nooit planten bij droog of schraal weer, vooral de wortels zijn buitengewoon gevoelig voor uitdrogen door zon en wind tijdens rooien, transport, inkuilen en planten! 1 xoor een gebouw voor de reddingsbrigade op het strand1 riolering naar Hargen aan Zee met een toiletvoorziening en een opper vlaktebehandeling van de parkeerplaats aldaar. zaken in het dorp. soliste Vanaf 3 uur m:dd„D„ 2L nooro (bij grote belangstelling kan het ook la- ■verleet ter worden) is het Dorpshuis geopend. «2 num Het muziekkorps en de drumband van Bgramn D.S.V. zal de inwoners met een rondgang listen. door Warmenhuizen op deze Informatie- orgels, dag attent maken. 3 door - In het plan Oudendijk is een begin ge maakt met de bouw van 58 woningen. V De bouw van semibungalows in het plan Catrijp vordert gestadig. Voor het plan Bregtdorp is een aanvraag ingediend door een bouwonderneming voor de bouw van een aantal villa’s. Met deze onderneming is overeengekomen dat in dit plan een aantal premie-koopwonin- gen zullen worden gebouwd. In dit plan is echter weinig soulaas voor de eigen inwoners. Vandaar het streven van B. en W. om met plannen te komen m.b.t. betaalbare woningen. Ook voor de zelfbouwers zullen mogelijkheden wor den geschapen. Afronding zal dit jaar plaatsvinden van het plan Schoorl Centrum en Buitenduin. De exploitatieovereenkomst v.w.b. het postkantoor en een aantal appartemen ten zal de raad ter vaststelling worden aangeboden. Ook hopen B. en W. het bestemmingsplan Oudendijk in 1975 door de raad te laten vaststellen. Er is veel werk aan het bestemmingsplan Aagtdorp I. Op woensdagavond 29 januari geelt een groep xan het "Brimingham Arts Laboratory” een concert in de Ruinekerk te Bergen. Deze groep werd in 1970 opgericht met het doel verschillende uitx oerings-media te ontwikkelen door middel xan produk- tie xan een serie uitvoeringen in combi natie met "mixed-media" en electronische muziek. Deze opzet heeft geleid tot een totale workshop. Verscheidene produkties heb ben getracht aspecten te combineren, zoals muziekimprox isatie. beeldprojec- tie. dans en mime, kostuumontwerp, deklamatie en zang, decor enmontering. live-electronische muziek, amphi-thea- ter en dramatische workshops. In de groep leveren alle medewerkers een exen belangrijke bijdrage in de cre atieve beslissingen, leder project is nieuwe ontdekkingsreis, waarvan de uit komst nooit kan worden voorspeld. Ook de werken die woensdagavond de 29ste ten gehore zullen worden gebracht zijn het resultaat xan een langdurig gemeenschappelijk werkproces. De toegang is 4.-. ledenvan het K.( B. en C.J.P.-ers exenals scholieren slechts 2.50.Kaarten Plein 7. tel. 4195 of ’s avonds aan de kerk. In aanbouw zijn momenteel de bouw' van een vierklassige openbare basisschool aan de Bovenweg en een nieuw gin tieklokaal aan de Bovenweg. Verwacht wordt dat de twee nieuwe loka len van de bijzondere basisschool aan de Bovenweg, waarvan in december 1974 aanbesteding heeft plaatsgehad, in het nieuwe schooljaar in gebruik kunnen wor den genomen. De wachtlijsten v.w.b. het kleuteronder wijs kunnen tot een minimum blijven middels de dependance gebouw van de Oorsprong. Uitschieters op de subsidies zijn de afdeling van 21.960,-), de (f 24.579,-), de bibliotheek 35.500,-), DE Blinkerd (f 48.000,-), Stichting Maatschappelijke Dienstverlening straatbelasting. Verhoging van het hef- fingspercentage van de kadastrale op brengst van 30 naar 33% v.w.b. de gebouwde eigendommen en van 10 naar 16% v.w.b. ongebouwde eigen dommen. b. een verhoging van de rioolbelas ting van 100,- naar 112,50 zijnde het minimumbedrag per per ceel en wijziging van het heffingper- centage van 40 naar 45% c. verhoging van het aantal opcenten personele belasting van 275 tot 325. d. verhoging parkeergelden parkeerter rein Hargen aa Zee van f 1,50 tot ƒ2,-. 3. Verbinding van de Hargerstrandweg met Rijksweg 9 langs het kanaal. B. en B. blijven aandringen op spoed. 4. Zoals reeds vermeld is 130,000.- nodig voor riolering in de Bobbele weg en een deel van de Oorsprongweg. 5. 110.000,- denkt men te besteden aan asfaltering van de Heereweg tus sen de Voorweg en de Blinkerd. 6. Bitumering van de Heereweg vanaf de Blinkerd tot de Achterweg en bi tumering en gedeeltelijke riolering xan de Dui ,weg, en wel het gedeelte van af Bicki rslaantotde Klimweg. 7. Een planmatige aanpak van de pol- derwegen is bij B. en W. in studie.

De Duinstreek | 1975 | | pagina 8