Gemeenteraad Schoort hield Vereniging Algemeen Welzijn Schoorl Schermvereniging 'De Cascogner’ Doe het zelf zaak Ponsen Eenmalige aanbieding Bielzen tafels algemene beschouwingen bij de behandeling van de begroting Papieraktie van Reenenschool Spectaculair volleybal op vrijdag 7 februari I Nieuwe bloemenzaak in Bergen «J. Wardenaar donderdag 30 januari 1975 SPORTCENTER badhanddoeken I I M f I I I I I sporttassen hometrainers - judopakken trainingspakken I I Te koop gevraagd I I I I I I I I I I De Telegraaf Volkskrant ’t Boerenhuys I I I I I I I B 1 i 69,— 1 85,— f 99,— f BERGEN BOUWTERREIN De raad der gemeente Schoorl kwam j.l. maandagavond bijeen voor het eerste deel van de begrotingsbehandeling. Zoals gebruikelijk, hielden de verschillende fracties weer hun alge mene beschouwingen, maar daarover direct. Eerst zij vermeld dat een nieuwe geluidinstallatie op de tafels was geplaatst bij wijze van proef dan. De werking ervan werd door een aardige meneer uitgelegd en hier uit bleek dat iemand, die het woord verkrijgt, eerst een knopje van de bij hem geplaatste microfoon moet indrukken. De installatie is uit gerust met een ingebouwde voorzittershamer, i.c. een beschaafd belletje dat de voorzitter op zijn spreekijzer heeft zitten en waarmee hij zo nodig verhitte discussies kan afbellen. Voorts deelde wethouder Meijer mede dat de heer Stronkhorst thans officieel als burgemeester van onze gemeente is ontslagen op 31 januari 1975. En dan zouden er de laatste dagen berichten circuleren, dat de zelf standigheid van de gemeente Schoorl ietwat op de tocht zou staan. Deze berichten werden door de heer Meijer ontzenuwd want er is geen woord van waar. Binnen afzienbare tijd zal de procedure in werking worden gezet die tot opvolging van burgemeester Stronkhorst zal leiden. De raad zal in spraak hebben en de nieuwe burgemeester zal over een aantal maanden wel worden benoemd, zei Meijer. BERGEN: Het pand Jan Oldenburglaan 9 is in recordtempo omgebouwd van particulier woonhuis tot een goed geoutilleerde bloemisterij. Wim le Mair die precies tien jaar in de Station straat een bloemenzaak heeft geëxploiteerd was ter plaatse geheel ”uit-zijn-jasje-gegroeid” In precies zes en twintig werkdagen verrees nu aan de Jan Oldenburglaan een bloemenzaak met zelfbedienings- broeikas die geheel aan de moderne eisen voldoet. Het geheel werd ont worpen door het architectenbureau van prof. Tauber te Alkmaar en het bouwbedrijf van Boekel uit Bergen voerde het uit. 1 I I I I I B s f 6 1 DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN twee SCHOORL ;-sl 2 FEBRUARI 11.30 uur Eucharistieviering BERGEN ALKMAAR ABONNEMENTEN BERGEN VERKOOP VAN O.A.: RUINELAAN 12 DE j ANTIEK GOUD, ZILVER 14 februari 1 maart 15 maart 29 maart 12 april 26 april Themroc It happened here Ole dole dol f Kashina paradise paranoia De melkweg STATIONSSTRAAT 51 TELEFOON 3441 Oosterweg 6 - Telef. 3981 Ber<"* i EVANG.-LUTHERSE GEMEENTE 9.30 uur Ds. J. Mostert REMONSTRANTSE GEMEENTE 10.15 uur Ds. N. van Gelder DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10 uur ds. A. J. van der Sluis WARMENHUIZEN H. URSULA za. 19 uur Euch.viering zo. 8.30 uur Eucharistieviering 10.00 uur Eucharistieviering met Latijnse gezangen CHRISTENGEMEENSCHAP BOSCHMANSWEG 13, 10.15 uur Mensenwijdingsdienst 9.15 uur Kiniderdienst Donderdag 6 februari: 10 uur Mensenwijdingsdienst R. K. PAROCHIE JOHANNES DE DOPER zat. 1 febr. 19 uur H. Mis met volkszang. 9 uur gelezen H. Mis 10.30 uur gezinsmis met als thema „Masker op, masker af". NED. HERVORMDE GEMEENTE Groet 10 uur: Ds. W. Ph. E. v. Kooten PETRUS EN PAULUSKERK zat. 1 febr. 19.00 uur Mis (Ned. liederen) 8.15 uur Mis (gedialogeerd) 9.30 uur Mis (herenkoor) 11.15 uur Ritmische Mis EUROPESE PAROCHIE VAN ST. BENEDICTUS (Geen opgave ontvangen). HERVORMDE GEMEENTE 10 uur Ds. J. Walstra, koll.: Werelddiakonaat 10 uur Ds. K. R. ter Steege, Oudtburgh 11 uur jeugdkapel voor ouderen Het Kompas. De zilverspecialist Rainelaan 14 Telefoon 02208-2506 BERGEN - TEL. 02208-4455 i U zult het wel met ons eens zijn dat het ondoenlijk is, alle beschouwingen in exten- so te plaatsen, daarvoor zou een complete Duinstreek amper genoeg zijn. Daarom zo hier en daar een greep. We beginnen me* de fractie Gemeentebelangen. Beleggings Mij. in het bezit van een bouwterrein ruim 1000 m2 groot, gelegen in het centrum op zeer goede stand, geschikt voor de bouw van een groot winkelpand of derg., zoekt soliede huurder om in overleg met gegadigde bedoeld terrein te bebouwen en aan hem te verhuren voor langere duur. Inlichtingen onder no. 449 Bur. v. d. blad. TELEFOON 1368 CENTRUM SCHOORL Oe zaak met vele speciaalafdelingen vierde expeditie ondernam. Ditmaal naar het Rolwaling-dal, ten N.O. van Katman du, dicht tegen de Tibetaanse grens, met omringende bergen van 6000 en 7000 me ter. Toegangsprijs l.- voor leden, niet leden ƒ2,50 BERGENIn januari 1975 zijn er on derlinge wedstrijden gehouden in de sport zaal aan de Loudelsweg te Bergen. Er werd verbeten gestreden om de eerste plaats te veroveren. De eerste prijzen wa ren wisselbekers. De wedstrijd floret dames is nog niet ge houden. Wegens een aantal dames dat ver hinderd was werd besloten dit uit te stel len. De uitslag van de wedstrijden is, floret jeugd: 1. HansDijkema 2. Christiaan Venneker 3. Marjan Dijkema De winkel is erg simpel gehouden waar door de schoonheid van de bloemen juist sterk uitkomt. Achter in de zaak geven glazen deuren, die door een elec- trisch oog, automatisch open en dicht gaan, toegang tot de verwarmde kas. De arts J.A. Noordijk zal op donderdag 6 februari 20.00 uur in de Roode Leeuw spreken over mensen en cultuur in Nepal, het heilige land van de Hindu’s en Boedhisten, waarheen hij in het voorjaar 1972 met een groep jonge mensen een GEREFORMEERDE KERK 10 uur Ds. W. van Galen en kindernevendienst A 19 uur Ds. W. van Galen Heid. Ca th. zondag 48 koll.: Werelddiakonaat 69,— 145,— 129,— 150,— BERGEN .- Op zaterdag 1 februari houdt de Van Reenenschool wederom een oud- papieraktie. U kunt uw papier ’s morgens tussen 9 en 12 uur brengen naar het Spaanse Pad. De opbrengst komt ten goe de aan de aanschaf van nieuwe stenccil- apparatuur. Tevens wordt er op 4 februari 1975 de jaarlijkse ledenvergadering gehouden in Hotel-Rest. De Brink, Breelaan 9 te Ber gen. Aanvang 20.00 uur. De trainingsuren zijn elke woensdagavond van 19.00 uur tot 20.00 uur voor de junioren en van 20.00 uur tot 22.00 uur voor de senioren in de sportzaal aan de Loudelsweg 14, te Bergen. Voor meer inlichtingen kunt u zich wen den tot de volgende telefoonnummers: 02260-3409 deheerC. Willeboordse 02209-2030 mevr. S. de Jong 02240-6135 de heer K. Bak Woordvoerdster was mevrouw de Boer die zich erover verheugde dat de begro ting voor 1975 weer iets eerder de raad heeft bereikt dan vorig jaar. Het passe ren van het inwonertal van 6000 heeft voor de gemeente nadelige financiële ge volgen. Gemeentebelangen vond de ge meentelijke publicatie in de Duinstreek zeer goed. Door dit soort overzichten ontstaat een beter begrip tussen bevolking en ambtenaren. Het voorstel van B en W om de eigen belastingen niet verder te laten stijgen dan 10% vindt G.B. redelijk. Een paar jaar zonder deze verhoginge zou redelijk zijn geweest. Over het Algemeen Beheer wordt o.m. opgemerkt dat men liever geen extra kracht ten gemeentehuize ziet aangesteld. Dit gelet op de minimale uitbreiding van Schoorl, de zeer geringe te verwachten groeien, de plannen voor automatisering. Bij het punt Openbare werken wordt be pleit de doorgaande wegen in ijltempo te asfalteren terwijl het betreurd wordt dat,wat het onderwijs betreft, veel kin deren naar scholen buiten Schoorl gaan. Voorzichtigheid moet worden betracht met realisering en uitbreiding van scholen. De kosten voor Sociale Zaken rijzen de broodpan uit. Kosten voor instellingen zoals Intergemeentelijke Sociale Dienst zouden door het Rijk moeten worden terugbetaald. De uitgaven voor Volkshuis vesting zijn met 25% gestegen, het wordt wenselijk geacht, dat het woningbedrijf weer onder de post Huisvesting wordt ge bracht. Bij het hoofdstuk Cultuur e.d. merkt GB op dat zij het onjuist vindt dat de gemeente gras maait op de voetbalvelden. Liever zag men een verhoging van subsi die en laten dé verenigingen zelf dan maar voor het onderhoud zorgen. GB stelt voor, zo lezen we verder het reinigen van het strand door de fa. Leeg water met twee jaar te verlengen. Men vindt hetpijnlijk te moeten constateren dat via oude bestemmingsplannen villa- bouw in Schoorl nog steeds mogelijk is, verwezen wordt hierbij naar Bregtdorp. Voor Smits Beheer heeft men geen enkel goed woord over de praktijken rond de verbrande Hofstee zijn voor GB onver teerbaar. De Stichting heeft geen goed of sociaal doel voor ogen. Tot slot stellen Ge meentebelangen een aantal vragen die be trekking hebben op kritische bestudering van het aantal benodigde ambtenaren, over een aanbouw achter het huidige raad huis en voorts pleit men voor meer bomen en bossen en minder plantsoenen. Hierna was de beurt aan het C.D. A. waarvan als woordvoerder de heer van Eg- mond optrad. Deze pleitte voor een con structieve opstelling en een goede sfeer in de raad. Het klikt goed in het nieuwe college dat bestaat uit geboren en getogen Schoorlaars. Wij verwachten, aldus de CDA wat de benoeming van de nieuwe burgemeester betreft, optimale inspraak en geen wilde speculaties van welke kant dan ook. Uitgebreid wordt gesproken over de be langrijkheid van een goede sfeer. Gemeen telijke brieven moeten voorts beginnen met een aanhef en einigen met ’’hoogach tend” of ”met vriendelijke groeten”. De noodzaak tot verhoging van de ge meentelijke belastingen is volgens het CDA inderdaad aanwezig. Het Rijk stelt onvol doende geld beschikbaar. B en W worden opgeroepen bij het Rijk aan de bel te trekken. Bij de post Algemeen Beheer vraagt men om vereenvoudiging van de belachelijke salarisverordening terwijl over d- regionale brandweer bij het punt Openba re Veiligheid zich afvraagt wat het belang hiervan is. Men vraagt zich af bij het punt Volkshuisvesting hoe het staat met de op richting van een woningbouwvereniging terwijl voorts gewezen wordt bij de be handeling van Openbare Werken op on houdbare en onverantwoorde toestand v.w.b. wegen en riolering. Het was een goed besluit, het ophalen van huisvuil aan een particuliere onder neming uit te besteden. Over het onderwijs wordt opgemerkt dat spoed moet worden betracht met aanpas sing van de openbare lagere school te Groet,. Het personeelsgebrek bij de Bibliotheek is groot en het personeel loopt daar op zijn wenkbrauwen, vindt het CDA. Een groot aantal vragen wordt ge steld bij de Sport. Zoals het parkkeerpro- bleem bij Duinranders, uitbreiding aantal tennisbanen een speelgelegenheid te Groet. Tot slot spreekt men zijn waardering uit voor al diegenen die zich voor de gemeentelijke zaak hebben ingesteld. Hierbij wordt ook de pers betrokken (dank u wel, red.) Hoewel ik, aldus de heer van Emond, het lang niet altijd eens en te vreden ben met het resultaat van hun werk (heeft u wel eens van ingezonden stukken gehoord? red.) heb ik er wel be wondering voor en waardering voor ge kregen, want het wordt ze veelal niet gemakkelij k gemaakt (dank, dank, red) WARMENHUIZEN: Vrijdagavond 7 fe bruari ’s avonds half negen wordt er in Warmenhuizen in de sporthal De Door braak bijzonder interessante volleybal- duels uitgevochtten. Het betreft hier twee bekerwedstrijden, welke in het kader van de bekercompetitie district Alkmaar wr- den gespeeld. Het Warmenhuizense D.W.V. lootte hierbij zowelvoor de dames als de heren tegen twee promotie klassers. Dames 1 krijgt Velox, de suc cesvolle Alkmaarse volleybalvereniging als tegenstander, en heren 1 trok de Hel- derse ploeg Braaf/Seahawks uit de hoge hoed. De VVD had moeite een beleidslijn te vin den op wat langere termijn, men is be zorgd over het financiële beleid en de be groting is een snipperbegroting, want alle trendmatige meerdere inkomsten zijn ver deeld over een aantal posten. Het toegenomen exploitatietekort bij de Blinkerd zal toch eens moeten stoppen. Een mogelijkheid is, de entreeprijzen te verhogen maar de Schoorlaars een reduc tie te geven. Het Rijk loopt wat financiering betreft nog steeds belangrijk achter. De huidige regering redeneert volgens de VVD aldus ’’Goede gemeente, U mag elke kleur ne men die U wenst, als het maar zwart is” (Een variant op een spreuk van Henry Ford bij het van de band rollen van het eerste T-Fordje, red.) Gevraagd wordt om bestudering van de verfijningsregelingen want ieder extra uit kering is welkom. Gevraagd wordt Schoorl niet onnodig uit te breiden. De woonwinkel van de VVD is een groot succes geworden. En als laatste, maar niet als minste kwam aan het woord Democraten ’66, de heer Le Belle bezet hiervoor een eenmansfractie. Hij had zijn rede niet uitgedeeld aan o.m. de pers want hij vond als journalist blijkbaar dat de verslaggevers het zomaar moesten kunnen bij houden. Hij vond algemene beschouwingen, zoals ze al jaren lang worden gehouden, vrij nutteloos want er verandert toch niets. Hij verklaarde zich voorstander van openheid en vond dat Smits Bouw bedrijf zich v.w.b. de Verbrande Hofstee had schuldig gemaakt aan overrompeling en bulldozerij. De aspirant kopers van de bungalettes worden misleid, gezegd wordt dat in het voorjaar met de bouw ter plaat se wordt begonnen en op het moment van het plaatsen van een advertentie zijn de tekeningen nog niet eens ingediend. Hierdoor zie je weer dat je met schade en schande moet leren dat overleg en openheid geboden is. Misschien is op Pro vinciaal niveau nog te bereiken dat het plan van Smit niet doorgaat. Middels de heer van der Knoop, die zo tegen wild groei is. Aldus ongeveer de heer Le Belle. Nadat nog enkele vragen waren beantwoord werd de vergaderinggeschorst tot dinsdag de 28e januari, wat daar is gezegd, leest U volgende week in dit blad. sabel heren: 1. C. Willeboordse 2. G. Pijl 3. Th. Loman De leden konden op een gezellige en een geslaagde avond terug zien. Degenen die belangstelling voor deze sport hebben zijn van harte welkom om tijdens de trainingsuren van de Berger schermvereniging ”De Cascogner” eens vrijblijvend te komen kijken en op deze wijze met de schermsport kennis te ma ke. Voor nieuwe leden die geen schermuit- rusting bezitten is er een nieuwe con tributie regeling. Deze geneel glazen kas is tevens verkoop ruimte, waar ieder zijn eigen k^us in volle rust kan maken. In de kas wordt niet de stereotipe vraag gesteld ”Kan ik u even helpen?” Men kan zelf de planten uitzoeken, meenemen en laten inpakken aan de kassa. Op verzoek wordt natuur lijk geholpen. De temperatuur is er auto matisch altijd 18 graden en in de grote en kleine kweekbakken staan alle plan ten geprijsd. Van een kleine cactus van 1,85 tot een bijzonder mooie, Spaanse Ycca van/110,-. De broeikas kan een storm van wind - kracht veertien doorstaan en is als een mecanodoos inelkaar gezet. Zomers kan Hoewel D.W.V. haar wedstrijd feitelijk in Den Helder had moeten spelen, was Seahawks zo bereidwillig om naar War menhuizen te komen, op deze wijze er toe bijdragende, dat er op 7 februari spectaculair volleybal te zien zal zijn in Warmenhuizen. Er is in Warmenhuizen nog nooit volley bal op dit niveau geweest en zij die nog nooit van dichtbij hun plaatselijke vereniging in actie hebben gezien, mogen zich deze kans eigenlijk niet laten ont gaan. FILMKLUB ”DE OORSPRONG” START WEER Vrijdag 31 januari om 8 uur in het Oor- spronggebouw, de beroemde Japanse film ”De vrouw in het zand”. In de film wordt een man gedwongen te leven en werken in een diepe zandkuil, waar een jonge vrouw zand ruimt. De ont snappingspogingen van de man mislukken, tot hij op een gegeven moment een kans krijgt. Een film met een suggestieve sfeer! De toegang bedraagt 2,50 lidmaatschap/ 1,50 Het volledige programma van de film- klub is als volgt: het gehele dak door een vernuftige constructie open. Er is een achteruit gang voor de levernaciers aan de kant van het Binnenhof. Een noodagregaat kan indien de stroom uitvalt direct de zaak overnemen. De winkel zelf is airconditioned verarmd en zomers ge koeld. Geheel nieuw voor Bergen is de intro- duktie van Novafloor 2000. Planten in decoratieve voedingsboxen met een uitge kiend biologische plantenvoeding die een jaar meegaan. Watergeven gebeurt bij dit unieke systeem slechts om de twee a drie weken, zodat iedereen die dit systeem thuis gaat invoeren rustig met vacantie kan gaan en niet meer aan zijn buren behoeft tevragen of die de plantjes water wil geven. Een ingebouwde water meter met kijkglaasje maakt controle mogelijk. De verwarmingsinstallatie werd door de firma Houtkoper aangebracht. De heer Wim Le Mair heeft bij de verwezenlij king van zijn plannen zeer veel mede werking gehad van het gemeentebestuur van de dienst gemeentewerken. 50 x 50 van 95,nu 70 x 70 van 170,nu 100 x 50 van 145,nu 120 x 50 van 175,nu Bankje van 85,nu Idem met hoefijzers van 115,nu Bank 160 cm van 125,nu Waarna aan de beurt kwam de Partij van de Arbeid, woordvoerder de heer van Westen. De PvdA heeft ge constateerd dat het CDA in Schoorl exact hetzelfde is gebleven als de voorma lige KVP. Het samengaan van het CSA met Gemeentebelangen was al een begin van kleurbekennen van het CDA. Het CDA in Schoorl en het College wan B en W zijn niet vooruitstrevend, niet progressief, maar conservatief. De PvdA vindt het betreurenswaardig dat de VVD-fractie me doet denken, aldus de heer van Westen, aan de Romeinse God Janus met zijn hoofden. Dit n.a.v. de verschillende opstellingen van twee VVD-fractieleden t.a.v. het be stemmingsplan Centrum/Buitenduind in de zaak Rode Leeuw de bouwzaak de Jager e.d. Het is kennelijk, zo wordt geconstateerd door de VVD, moeilijk het belang van de middenstand en van Schoorl eens gezind te dienen. De PvdA heeft destijds het huidige Colle ge het voordeel van de twijfels gegeven. Dat betekende voor de PvdA een zo po sitief mogelijke optelling. Uitgebreid gaat de PvdA in op de zaak Grotenberg en het aftreden destijds van de heer Muelink als wethouder. De PvdA mist een werkelijk beleid. Het oplossen van problemen die zich, voor doen is geen besturen. Ze moet, zo zegt de PvdA, een beleid uitstippelen en dit ter discussie stellen in de raad. Over de vacature ontstaan na het vertrek van burgemeester Stronkhorst zegt dë PvdA dat iemand moet wórden benoemd met een behoorlijke bestuurlijke er varing, die gewend is om leiding te geven, die overwicht heeft en die zich realiseert wat voor een gemeente Schoorl is. De PvdA vraagt verder om een wekelijk se voorlichting aan de pers en op open baar making van alle stukken over de Verbrande Hofstee. Ook wordt gevraagd om een duidelijke uitspraak over het zwembad. Men wil voorts uitsluitend meewerken aan de bouw van woningen die zullen worden be woond door eigen Schoorlse inwoners. Gepleit wordt voor een Stichting Eigen Woningbezit. Dan wordt gevraagd naar een prioriteiten plan voor de wegen terwijl over het on derwijs wordt gezegd dat men niet de be hoefte heeft om jarenlang de kapitaals- lasten te dragen van leegstaande lokalen. Verdere uitbreiding en investering is niet verantwoord. Gevraagd wordt een onderzoek in te stel len naar mogelijkheden tot samen werking c.q. fusering van de OL scholen. De PvdA is voor samenvoeging der VVV’s en vraagt B en W om een termijn op straffe van intrekking van subsidies. Dan vindt men dat er in Schoorl zowel mensen zijn die bij de recreatie wel varen als mensen die alleen hun rust verstoord zien. De situatie der middenstand is verre van rooskleurig terwijl voorts wordt gecon stateerd dat zeker een tiental pensions de laatste jaren zijn gesloten. Van dag- recreanten wordt Schoorl niet veel wij de zer, het beleid zal moeten zijn gericht op verblijfsrecreanten. Ook de PvdA heeft tot slot een aantal vragen en merkt op dat zij ernstig bezwaren heeft tegen vermindering van de kosten van wegen- onderhoud. Aldus een greep, uit de rede van de PvdA Hierna volgen de VVD Bij monde van de heer Sales. Deze had maar twee en een half velletje volgetikt. Och, waren alle mensen wijs, verzuchtte de VVD in het begin. Er is in de raad een goede samenwerking en men heeft be wondering voerde inzet der ambtenaren. Pag. 7 4 r

De Duinstreek | 1975 | | pagina 7