VAN HET BERGENSE RAADHUIS l H W Verordening Alkmaarder- en Uitgeestenneer Winter voordeel M M Verhoging tarieven ledigen putten Wïi OSRS©SMS fes min Is" TTT 6 februari 1975 I Zoals al gezegd, loopt de subsidieverlening 111111 III II III II geldt, is het Men kan immers worden geconfronteerd. Ter oriëntatie allereerst het volgende: I publicatie van het gemeentebestuur van Bergen (N.H.) Het bestuur van het ’’Recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer” heeft aan de in dat recreatieschap deelnemende gemeenten - waaronder Bergen - het ontwerp van een Algemene verordening voor het Alkmaarder- en Uitgeestermeer toegezonden. AA - - Voor een goede gang van zaken tenslotte het volgende: Zoals al gezegd, loopt de subsidieverlening van het rijk via de gemeente. Indien u dus plannen tot woningverbetering hebt, verdient het altijd aanbeveling in een zo vroeg mogelijk stadium kontakt op te nemen met de dienst Bouw- en Woningtoezicht van het Bedrijf Gemeente werken, Karei de Grotelaan 25, tel. 5841. Pag. 21 Al eerder werd er in het kader van deze gemeentelijke publikaties aandacht geschonken aan de subsidiemogelijkheden voor woningver betering. Nu de richtlijnen en subsidiebedragen per 1 januari 1975 gewijzigd zijn, wordt aan die subsidiemogelijkheden nogmaals uitvoerig hieronder aan dacht geschonken. Zoals ook voor andere gemeentelijke publikaties zeer nuttig deze uiteenzetting zorgvuldig te bewaren, van de ene dag op de andere met woningverbetering III z I ■niiiE iiiniil jui <1 DE DUINSTREEK Verbetering van een woonbuurt Noodherstel Gemeentelijke garantie voor geldleningen Ook rechtspersonen |e*************************************** Financiële steun aan huurders Het aanvragen van subsidie Wat is verbetering? Verbetering door de huurder dan subsidie meeir Geen subsidie wordt verleend voor: Een deel van de 150 zomereiken, waarmee de afdeling Beplantingen De rioolretributie Recreatie op. het 'Alkmaardermeer (foto's Cees Noort) Deze uitgaven heeft de gemeente moeten doen in het kader van de landelijk onder nomen milieu-maatregelen, in dit geval de waterzuivering. met het naar Woningen voor bejaarden of minder validen. Let wel: In de 3 eerstgenoemde gevallen behoeft niet te worden voldaan aan de eis dat door het treffen van een der gelijke voorziening de woning in haar ge heel weer op peil wordt gebracht. Als bij de algehele verbetering van de woning ook één of meer van bedoelde voorzieningen worden aangebracht, wordt het subsidiebedrag verhoogd met één der de deel van een of meer van de hier boven genoemde bedragen. Het gaat daarbij voornamelijk om de sub sidieregeling voor woningverbetering door eigenaars afzonderlijk. Deze is neerge legd in de Beschikking geldelijke steun verbeterring woningen en woonbuurten. - de verbeteringskosten tenminste f 10.OÖÓ hebben bedragen en van een berg- Wilt U Uw woning laten verbe teren? Laat het dan in de wintermaan dendoen! U kunt krijgen! Het ligt in de bedoeling, de verorde ning reeds vóór het aanstaande zo merseizoen in werking te laten treden. Omdat het voor de waterrecreanten en -sporters van groot belang is, van de be palingen op de hoogte te zijn, zal. wanneer de verordening eenmaal in definitieve for mulering is vastgesteld, daarvan in het ka der van deze publikaties mededeling wor- den.gedaan. De mogelijkheid zal dan be staan, ter gemeentesecretarie kennis te ne men van de gebods- en verbods-voor- schriften. In het algemeen geldt de regeling voor woningen die vóór 1945 zijn gebouwd. Voor de toepassing van de regeling maakt het niet uit of de eigenaars natuurlijke personen zijn of rechtspersonen, zoals N.V.’s, pensioenfondsen, stichtingen enz. Dit houdt in. dat subsidie kan worden verkregen voor de verbetering van eigen woningen en van huurwoningen. Zo kan de gemeente - met steun van het rijk - subsidie verlenen voor het verbe teren van vooroorlogse woningen in par ticulier bezit. Nadere informatie verschaft dienst Bouw- en Woningtoezicht van het Bedrijf Gemeentewerken, Karei de Grotelaan 25. tel. 5X41 In gevallen waarin de woning nog slechts een beperkte tijd dienst kan doen - gedacht wordt aan 5 tot 10 jaar - kan voor het opheffen van de ernstigste gebreken toch subsidie worden verkregen. De kosten van de de treffen voorzieningen mogen dan niet hoger zijn dan >/2 10.000,-- De sub sidie voor dit zogenaamde ’’noodherstel” bedraagt in het algemeen 45% van de kos ten. Ook kan aan de huurders van ingrijpen verbeterde woningen gedurende drie jaa een aflopende rijksbijdrage. de zgn. huurgewenningsbijdrage worden verstrekt Huurders van woningen, die met rijksl steun ingrijpend verbeterd zijn, kunnen t aanmerking komen voor een individuel huursubsidie van het rijk, als zij mee dan 1/6 a 1/7 deel van hun belastbaa inkomen aan woonlasten moeten betalei en de kosten van het verbeteren van woning tenminste ƒ10.000,- hebben be dragen. De hoogte van deze huursubsidie is af hankelijk van de hoogte van het inkomt 1 en de huur. De subsidie wordt alleei I verstrekt als het belastbaar inkomen min der danƒ22.000,- per jaar bedraagt. - de huurprijs van de woning als ge volg van de verbetering ten minste mei f 25,— per maand is verhoogd. van het bedrijl De retributie is bedoeld tot dekking van de kosten, verbonden aan de aanleg van stamriolen en het oppompen van afval water tot Schermer boezemniveau. Deze extra-subsidie kan uitslui tend worden verkregen, als de verbeteringswerkzaamheden geheel tussen 1 november en 1 maart worden uitgevoerd. Het rijksaandeel in de totale sub sidie wordt dan met 20% verhoogd. De gemeenten kunnen hun aan deel in de subsidie dan ook met 20% verhogen. over de aard van de verbeteringen en I nieuwe (hogere) huurprijs voor de verbf. terde woning, vóórdat de werkzaamht den worden uitgevoerd. Subsidie voor woningverbetering word niet verstrekt als de werkzaamheden wo, den uitgevoerd door bedrijven die nit aan de vestigingseisen voldoen. Wel maj een eigenaar of een huurder zélf of nit hulp van anderen de werkzaamhede. verrichten, maar dan worden bij de rekening van de subsidie alleen de mated aalkosten in aanmerking genomen. De .waarde van de eigen arbeid blij] hierbij dus buiten beschouwing. 3 Als de verhuurder de verbeteringen voor zijn rekening neemt, moeten de huurder en verhuurder overeenstemming bereiken Deze verordening vertoont qua inhoud grote gelijkenis met de Algemene Politieverordeningen, zoals die in de ge meenten gelden. Met de ontwerp-verordening beoogt het Recreatieschap de bevordering van ”een juiste en evenwichtige ontwikkeling van de recreatie en de watersport” in het betrok- kengebied (zie afbeelding), waartoe mede wordt gerekend ”de instandhouding en de verbetering van het natuur- en landschaps- schoon in het gebied voor zover dit niet door anderen wordt verricht”. Ter uitwerking van deze grondgedachte bevat de ontwerp-verordening gebods- en verbodsbepalingen ten aanzien van bij voorbeeld vaarsnelheid, geluidshinder, het innemen van ligplaats, het af- en ont meten en repareren van vaartuigen, het deponeren van afval, het gebruik van de terreinen in het gebied e.d. Zoals gezegd is deze ontwerp-verorde ning toegezonden aan alle gemeenten, die in het recreatieschap participeren. Een van de oogmerken van deze toézending is, aan de gemeentebesturen en aan de inwo ners, die door actieve of passieve recre atie of watersport regelmatig op het Alk maarder- en Uitgeestermeer vertoeven, de De tijdelijke verhoging geldt voor alle verbeteringswerkzaamheden waarvoor op grond van de rege ling subsidie wordt toegekend, dus bijvoorbeeld ook voor het uitslui tend aanbrengen van een closet met waterspoeling of een douche. De verhoging heeft betrekking op de subsidie, die gegeven wordt op grond van de ’’Beschikking gelde lijke steun verbetering, woningen en woonbuurten’. het aanbrengen van een centrale ver- warmings- of liftinstallatie, behalve in woningen bestemd voor huisvesting van bejaarden of minder validen; voorzieningen die uitsluitend betrek king hebben op het opheffen van tech nische gebreken, ontstaan als gevolg van uitgesteld of verwaarloosd onder houd; woningen die op korte termijn worden afgebroken; woningen die niet permanent worden bewoond, zoals zomerhuizen, week- endwoningen of zogenaamde tweede woningen; voorzieningen waarvan de kosten min der dan 1000,— bedragen, tenzij die voorzieningen uitsluitend een toilet of een douche betreffen. Gemeentewerken de Landweg verfraaide. Binnenkort zullen aan de oostzijde van de weg nog enkele vakken met inheems bosplantsoen worden aangelegd. Een verzoek om toekenning van subsidie moet bij het gemeentebestuur worden inge diend voordat met de werkzaamheden een begin is gemaakt. Bij de gemeente zijn formulieren verkrijgbaar met een toe lichting op de gestelde eisen, bijvoorbeeld met betrekking tot de over te leggen tekeningen en een begroting van de kos ten. Nadat de gemeente het verbeterings plan heeft goedgekeurd en subsidie heeft toegezegd, kan met de uitvoering van het werk worden begonnen. Voor werk zaamheden die al zijn uitgevoerd voor dat de subsidieaanvraag werd ingediend wordt geen subsidie verleend. Met het werk moet binnen drie maan den na de toekenning van subsidie zijn begonnen. Het werk moet binnen een jaar na toekenning gereed zijn. - het belastbaar inkomen van de huurdeiB niet meer dan 16.000,- per jaar map bedragen; - de woningverbetering met rijkssteun is geschied; - de huurprijs als gevolg van die verbe-B tering op of na 1 januari 1974 is ver- hoogd. Hierbij zijn de belangrijkste voorwaardeiB dat: Aan alle inwoners van de gemeente is de zer dagen een aanslagbiljet voor ’’rioolre tributie” toegezonden. Ter nadere informatie wijst het gemeente bestuur in dit verband op de volgende punten: In zijn vergadering van 26 november 1974 heeft de Raad besloten tot verhoging van het tarief voor het van gemeentewege ledigen van beer-, zink-, privaat- en rioolputten. De tarieven zijn vastgesteld op 40,- voor het ledigen van de eerste put en 35,— voor het ledigen van elke volgende put. Aanvragen hiertoe kunnen worden gedaan bij het bedrijf gemeente werken, Karei de Gróotelaan 25, tel. 5841, terwijl voldoening van de verschuldigde kosten bij vooruitbetaling dient te geschieden. mogelijkheid te bieden bezwaren, sugges ties en voorstellen t.a.v. de inhoud van de verordening aan het bestuur van het Recreatieschap kenbaar te maken. Bergenaren, die regelmatig op of in ge noemde wateren verblijven, worden daar om uitgenodigd kennis te nemen van de ontwerp-verordening, welke met een na dere toelichting op de afdeling Algemene Zaken der gemeentesecretarie ter inzage ligt. Eventuele bezwaren of voorstellen terzake de verordening dienen zo spoedig mogelijk schriftelijk te worden gericht aan het Secretariaat van het Recreatie schap Alkmaarder- en Uitgeestermeer, Dreef 3 te Haarlem. Hoogte van de subsidie In het algemeen komt de subsidie van de gemeente neer op 30% van de verbete- rmgskosten, met dien verstande dat in het algemeen geen hoger bedrag dan f 4900,- per woning wordt toegekend. Voor het uitvoeren van bepaalde speci fieke voorzieningen worden vaste be dragen uitgekeerd. Door de gemeente wordt in het algemeen aan de eigenaar een bijdrage verstrekt van: 1. -825,— voor het aanbrengen van een toilet wat waterspoeling met bijkomende voorzieningen; 2. -825,— voor het maken van een ruim te om te douchen en het inrichten daar van; 3. - 550,— voor het inrichten van een bestaande ruimte als doucheruimte; 4. -2050,— voor het maken van een ruim te om te koken en het daarin aanbrengen van een keukeninrichting; 5. -825,— voor het maken ruimte buiten de woning. Tenslotte kan de gemeente, met steun I van het rijk, bij ingrijpende verbeteringI van een woning aan de huurder een te gemoetkoming geven in de extra onkosten, I die voor hen aan de verbetering van hun woning zijn verbonden, meestal tot ƒ2500,-. De gemeente krijgt steun van het rijk als: - het gaat om huurwoningen die verbe terd zijn met rijkssteun; De rioolretributie is een nieuwe be lasting, welke door de gemeenteraad bij raadsbesluit van 27 november 1973 met ingang van 1 januari 1974 is ingevoerd De nu ontvangen aanslag betreft het jaar De rioolretributie moet worden betaald door gebruikers van gemeentelijke riolering. Iemand, die niet is aangesloten, behoeft deze retributie niet te betalen. Wel kan subsidie worden verkregen voor het treffen van speciale voorzieningen om woningen voor bejaarden of minder vali den (meer) passend te maken. Als het gaat om voorzieningen voor minder vali den, is een medische verklaring nodig. Voor deze subsidie geldt in beginsel geen maximumbedrag. Bovendien geldt niet de beperking, dat de woningen vóór 1945 moeten zijn gebouwd. Een ontwerp-verordening, o.m. betreffende wedstrijden, ligt momenteel op het gemeentehuis ter inzage. Het is ook mogelijk dat een aantal par ticuliere eigenaars in een woonbuurt ge zamenlijk tot het uitvoeren van een ver beteringsplan overgaat. Bij gezamenlijke verbetering van woningen kan in bepaalde gevallen meer subsidie worden verkregen dan het geval zou zijn bij afzonderlijke verbetering van dezelfde woningen. Als in een woonbuurt een gezamenlijk verbe teringsplan wordt uitgevoerd, kan het rijk aan de gemeente ook een subsidie ge ven voor de verbetering van de woon omgeving. De gemeent.en kunnen een garantie vei j lenen voor rente en aflossing van lening^ ten behoeve van voorzieningen aan bf staande woningen. Hierdoor kan het op nemen van geldleningen voor woningvei betering worden vergemakkelijkt. Subsidie kan ook worden verstrekt als huurder en verhuurder overeenkomen dat de huurder de verbeteringen voor zijn rekening zal laten aanbrengen.. De subsidie wordt echter niet rechtstreeks toegekend aan de huurder, maar aan de eigenaar. Die moet daarom ook de sub sidie aanvragen. De uitbetaling kan dan plaatsvinden op een bank- of giroreke ning, die door de huurder aan de eige naar wordt opgegeven. Het spreekt vanzelf dat verbeteringen die de huurder voor zijn rekening heeft laten aanbrengen, niet tot huurverhoging voor die huurder kunnen leiden. Huurder en verhuurder doen er verstandig aan een en ander schriftelijk vast te leg gen. Hierbij is de gemeente belast transporteren van het rioolwater de grens van de gemeente. Daar wordt de behandeling overgenomen door het Hoogheemraadschap voor Uit waterende Sluizen in Kennermerland en Westfriesland. Hiervoor wordt door dat Hoogheemraad- aansluitingen op de heffing66^®^^61^'^ vAront'ein'gin^‘ lAm.nd ÉL"8, Pgelegd' D>f Hoogheemraad schap zorgt voor verdere afvoer en be handeling in de zuiveringsinstallatie in het Geestmerambacht. Heel wat van de rond 1,7 miljoen voor oorlogse woningen in ons land zijn ver ouderd. Ze voldoen vaak niet aan de ei sen die tegenwoordig worden gesteld met betrekking tot indeling en uitrusting. Zo zijn er bijvoorbeeld vaak geen behoorlijke slaapkamers, er is geen goede keuken, ontbreekt een closet met waterspoeling of een douche. Door het aanbrengen van bepaalde ver beteringen zouden die woningen het woon- gerief kunnen bieden dat tegenwoordig wordt verlangd. Maar zulke verbeterin gen kosten vrij veel geld. Om te bevor deren dat die verbeteringen worden uit gevoerd, is de overheid bereid in belang rijke mate in de kosten bij te springen. Alleen bij woningen voor bejaarden en in speciale gevallen voor minder validen komt ook het aanbrengen van een centra le verwarming voor subsidieverlening in aanmerking, waarbij de subsidie echter wel aan een maximum is gebonden. Deze subsidie, bedraagt in het algemeen 30% van de kosten, met dien verstande dat de gemeente aan de eigenaars in het alge meen geen hoger bedrag uitkeert dan '500,—. Als de woningen ook overigens worden verbeterd, geldt de normale re geling. De tijdelijke verhoging geldt voor alle verbeteringswerkzaamheden waarvoor op grond van de regeling subsidie wordt toegekend, dus bijvoorbeeld ook voor het uit sluitend aanbrengen van een clo set met waterspoeling of een douche. De extra-bijdrage wordt alleen gegeven als de werkzaamheden in genoemde periode geheel of nage noeg geheel in de normale werk uren worden uitgevoerd door be drijven die aan de vestigings eisen voldoen. Met bovengenoemde maatregelen wordt beoogd het uiteindelijk overblijvende zui vere water weer aan de oppervlaktewa teren toe te voegen. Deze dienst verstrekt op aanvraag ook een vouwblad met uitgebreide informatie over de subsidiemogelijkheden van het aanpassen van woningen aan de behoeften van een lichamelijk gehandicapte. Bij de Centrale afdeling Voorlichting van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Van Alkemadelaan 85, Den Haag, zijn op aanvraag gratis informatiebladen verkrijgbaar over -Verbetering van woningen en woonbuurten; - Verbetering (rehabilitatie) van een woonwijk; - Individuele huursubsidie, een persoonlijke zaak. In deze publikatie is ook een toelichting op de zgn. ’’huurgewenningsbijdrage” opgenomen. Verhoging subsidies woningverbetering! Onder woonverbetering wordt verstaan: - het verbeteren van de indeling of van het woongerief van de woning; - het opheffen van technische gebreken. De geldelijke steun wordt slechts gegeven als een woning, die niet meer voldoet aan de eisen van bewoonbaarheid die re delijkerwijs aan een woning moeten wor den gesteld, in haar geheel weer op peil wordt gebracht. Na het treffen van de voorzieningen moeten de woningen nog tenminste 15 jaar huisvesting kunnen bieden. Ook kan subsidie worden verkre gen voor: - het splitsen van een grote woning in twee of meer woningen; - het samenvoegen van kleine woningen; - het verbouwen van een gebouw tot wo- ning(en). Voor elke woning, die na het splitsen, samenvoegen of verbouwen is verkregen, wordt een bijdrage verstrekt. hiervoor alleen l I

De Duinstreek | 1975 | | pagina 2