weekblad f LALLY L< I s H LldNBM «o ■■I ■Wh Zakenklub Bergen Aktief en lang niet karig REINIGINGSDIENST ■L TiB lil I lil Een stukje Latijns-Amerika in het hart van Bergen GEMEENTE SCHOORL J J6E3OS ■iii rené kuijs ■■■I 11 IBM5 voor al uw bontwerken jaap koopman, afvalbakkenverhuur levering van grond en zand»02208-2413« jgi 3HB Mali HBi Donderdag 20 december 1979 55e jaargang nr. 51 een béétje aanspreekt. n i ili i I Tekst tot vrijdag 21-12-1979, 10.00 uur Advertenties tot maandag 24-12-1979, 11.00 uur Stationsstraat 21 - Bergen Vrijdagavond koopavond onroerend goed verkopen, kopen of laten taxeren overleg met: Heeft u onze kerstadvertentie op pagina 19 al gelezen. GAUW DOEN! Sb- 1980 NIEUWJAAR lilt lil iliBIBz a«««s rz MATINIQUE BLAZERS in marine, grijs, bordeaux 159,- Bijpassende PANTALONS 119,95 als kerstaanbieding geven wij u vanaf 19 december tot 1 januari 10% korting op alle kleding van Matinique tot ziens bij sneldrukkerij kantoorboek handel Bergen. - Vrijwel onopvallend zijn ze binnengekomen. De vluchtelingen uit Zuid- Amerika. U leest het goed. Niet uit Cambodja, niet uit Oost-Europa, maaruitZuid- Amerika. Ongeveer zestig mensen, mannen, vrouwen en kinderen wonen alléén of met hun gezin in de hotelkamers van hotel ’’Bella Vista”. Mensen tussen de vijf en twintig en vijf en dertig jaar over het algemeen, al zijn er ook enkele ouderen bij. Misschien had op dit plekje in ”de Duinstreek” een Kerstverhaal moeten staan en misschien had u nooit gedacht dat wij van die Duinstreek nog eens zouden moeten schrijven over vluchtelingen in ons dorp. Maar ze zijn gekomen en ze zijn voorlopig ook nog niet in staat om weer terug te gaan. Hun kinderen zijn opgenomen tussen onze kinderen in de Van Reenenschool aan het Spaanse Pad.... en dat ’’Spaanse Pad” is het énige dat hen 1want Spaans is de taal die ze spreken. De direkteur van de dienst gemeentewerken maakt bekend, dat in de periode van maandag 24 december a.s. tot en met vrijdag 4 januari a.s. het vuilnis uitsluitend wordt inge zameld op donderdag 27 december a.s. (de zgn. maandag- route) en op vrijdag 28 december a.s. (de zgn. dinsdag- route. Bergen. - Verleden week daalde er een ware ’’gouden regen” neer in de Heerlijkheid Bergen. De zakenklub had tot slot van een aktie waaraan alle zakenklubleden meededen een "prijzenavond” georganiseerd in ”de Rustende Jager” die klonk als een klok. Een goed idee was om het reisburo "Euroblik” uit te nodigen voor de vertoning van enkele geslaagde reisfilms. Want al maken de meesten wel zelf vakantiefilms, het is toch altijd weer leuk om te zien hoe professionele filmers de zaak aanpakken. De grote voorzaal van ”de Rus” was tot de laatste plaats bezet, toen notaris Brons binnenkwam om de prijzen te trekken. 1 UB tel. 02208-4S38 plein 31 bergen n.h. '1111 BlllBBl I t 1 ■a r B® z I 5 Groet vanaf het zandduin. Foto: W. de Maaré. M.H. 2 E Ril IIVI 1LW ■0 TT:;!:? Roomboterbanketbakkerij B heer Koolmees toont een puur gouden hanger aan mevrouw De Vries uit %ergen aan Zee, terwijl Nick Volkers de gouden regen goed in de gaten houdt. I I In duistere midwinterdagen brengt de kerstman met z’n slee rond het kaarslicht in de huizen extra sfeer en warmte mee. Een sprankje licht op de donkere huizenmarkt brengt U: Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297 Uitgave. Verenigde Noordhollandse Dagbladen BV Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren Het publiek blijkt daar gevoelig voor te zijn en dat wordt vanzelfsprekend door de zakenmensen ook weer op prijs gesteld. Prijzen die niet op de avond werden uitgereikt, kunnen bij notaris Brons, Bree- laan worden afgehaald. Het adres voor exclusieve mantels. Alle mantels in eigen atelier verwerkt met volledige garantie. op de koopavonden zijn wij open tot 21 uur Stationsstraat 5 - Bergen N.H. - Tel. 02208-3341 Bank: Rabobank Schoorl rek.nr. 35.85.14.304 Giro 4089266. Gebr. van der Stelt V Hertenlaan 8,1861 EJ Bergen Tel. (02208) 55 30 en een [voorspoedig Wij wensen u PRETTIGE FEESTDAGEN en een VOORSPOEDIG REDACTIE EN ADMINISTRATIE UITGEVERIJ „DE DUINSTREEK' Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 32 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl. Opberging manteil in speciaal gekoelde ruimte Lid Stichting Bontwaarborg Dit vignet is uw zekerheid voor /jjg vakmanschap en kwaliteit ZvdM van het materiaal. Ze komen uit Argentinië, Uruguay, Para guay en uit Chili. Allemaal landen die te lijden hebben onder wrede, fascistische dictaturen die opgelegd zijn door de finan ciële oligarchie en steunend op de gewa pende macht het volk onderdrukken. Het zijn politieke vluchtelingen. Geen criminelen, geen mensen die door de honger of door de watersnood zijn ge dwongen hun land te verlaten. Maar het zijn achtervolgden en slachtoffers van het regiem. Wat zijn het voor mensen? Hoe worden ze geholpen? Kunnen wij in Bergen iets voor hen doen? Allemaal vragen die op je afstormen als je eens een kijkje neemt in hotel "Bella Vista”. De meesten van hen hebben na gevangen schap in hun eigen land, al enkele jaren van vluchtelingenkampen achter de rug. Som migen komen zó uit hun vaderland. Ze hebben niets mee kunnen nemen, geen waarde dingen, geen papieren. Alleen dat wat ze konden aantrekken. Er zijn gestudeerde mensen onder hen, werkende mensen, zowel boeren als middenstanders, om dat vreemde woord maar eens te gebruiken. Ik sprak met vier van hen, die zich een beetje hebben opgeworpen als "vertegen woordigers” van hun landgenoten. Abel de Leon uit Argentinië, die decorateur is van zijn vak. Anna Esmorie uit Paraguay, die verpleegster is en een baby heeft. Julio Alosta uit Uraquay, een kapper met "gouden handen”. Daniël Penrros uit Chili, die een verdienstelijk elektriciën is. Zo wonen allemaal op de hotelkamers. Ze hebben hier en daar kooktoestellen staan, waarop ze maaltijden kunnen klaarmaken en verder kunnen ze eten in een rqstaurant- zaal, waar de exploitant van hotel "Bella Vista” ook maaltijden serveert. De mensen zijn erg tevreden over de manier waarop Mario Previti de mensen opvangt en hen zoveel mogelijk ter wille is. De kinderen doen het erg goed op school MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 3326 VOORPAGINANIEUWS OP MODEGEBIED P.S. Als u tijdens de Kerstdagen in Spanje terecht komt, loop daar dan eens een boekwinkel binnen en koop een paar Spaanse kinderboekjes. Daar doet u de kleintjes een geweldig plezier mee! Ze willen praten, ze willen weten, ze willen wat doen. Verder hebben ze behoefte aan een aantal zéér praktische zaken. De moeders hebben geen naaimachines, geen weefgetouwen en, andere zaken die voor vrouwen erg belangrijk zijn. De mannen hebben geen gereedschap, geen fietsen, geen auto’s of iets anders dat mannen graag hebben of moeten hebben. De kinderen hebben geen fietsjes, geen speelgoed en nauwelijks andere dingen die kinderen gelukkig kunnen maken. Nu is het niet de bedoeling dat we er één gróte "bedelpartij” van gaan maken. Ze hebben wat geld en ze willen best de dingen die ze nodig hebben, betalen. Het moet alleen niet te duur zijn. Wilt u nu eens bij u thuis op zolder en in de schuur kijken of u dingen óver heeft, die natuurlijk wel GOED moeten zijn, waarvan u best afstand zou willen doen, voor deze vluchtelingen? Dus géén geld, maar wél goederen, die u voor weinig geit wilt afstaan. Als u zaken heeft die u denkt te kunnen afstaan, wilt u dan doorbellen naar de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning, Karei de Grootelaan 27, Bergen, telefoon 4873. Dat kantoor is altijd bemand tussen 9 en 10 uur ’s morgens en zal graag bemiddelen en doorgeven wat er binnenkomt. Dus NIET rechtstreeks naar Bella Vista, maar alles via 4873 Bergen. Laat dit dan geen Kerstverhaal zijn, maar een verhaal over menselijke ellende en vooral een verhaal dat kan worden tot een manifestatie van menselijke solidariteit. Laten we als Bergenaren onze tijdelijke gasten, onze tijdelijke Bergenaren met solidariteit tegemoet komen. Tot slot de telefoonnummers van de meisjes Brommer en Briefjes, die wat hulp vragen als tolk voor de dagelijkse dingen, zoals doktersbezoek, praten met de leer krachten van de kinderen en soms bood schappen doen als het om duurzame dingen gaat. Die telefoonnummers zijn 2937 of 6566. Voor materiële zaken uitsluitend nummer 4873 tussen 9 en 10 uur. Wij wensen u én de vluchtelingen zo goed mogelijke Kerstdagen toe. De heren Koolmees en Volkers hadden de leiding van de avond en alle "kanskaartjes” waren verzameld in één grote mand van kippegaas. De notaris scharrelde daarin rond alsof hij in zijn eigen badkuip op zoek was naar het stuk zeep en zo kwamen op de meest eerlijke manier alle winnaars aan hun trekken. De vier vliegreizen werden gewonnen door de families Stam en Stam B.V. van de Damweg uit Schoorl; Jo de Leeuw uit Schoorldam; Fam. Elzinga-Pastoor uit Bergen en de fam. de Zoljee uit Alkmaar. Daarna kwam de echte "gouden regen”. Fraaie gouden hangers in de vorm van een blokje goud aan een ketting. Achtereenvolgens waren dat de volgende personen: de Vries, Verspeijckweg, Bergen aan Zee; Koster, Oosterweg, Bergen; Sens, Luive- land; Houtkoper, Gemene Bos; Kuiper, Noordlaan; Honing, de Rekere; Boonstra, Van Bladerenweg; Veldt, Herenweg; Ro bert J. Bechnes en Viersma van de Tuindorpweg, allen uit Bergen. Dan nog Jan Stroomer, de Jong van der Stadt uit Bergen aan Zee. E Slikker van de Postweg uit Schoorl en Hartland van de Rijksweg uit Schoorldam. Ook de fam. Woudhuizen uit Heiloo en Valk uit Oudorp behoorden tot de gelukkigen. Troostprijzen waren er ook bij tientallen. Je zult zo’n troostprijsje krijgen van honderd gulden. Dat waren de families De Vries uit Bergen aan Zee; Kuindersma uit Bergen en Kooy uit Bergen, alsmede de fam. Kluppel, Klein Wassink, de Koning uit Bergen plus Van der Velden uit Schoorl. Tot slot hele "kleine” troostprijsjes van maar liefst vijftig gulden voor de fam. van Westen, Leering, Brandtwijk, de Ligt, Dijs, Broers, Appelman, Nijdig, Kager en Hom mes, allen uit Bergen. Maar ook nog vijftig gulden voor Jonker van de Damweg uit Schoorl en weer de fam. de Vries van de Versp ijckweg uit Bergen aan Zee. 6 1’ en hebben minder moeite met de aanpas sing dan de groten. Zij weten van ons land weinig. We zijn een democratisch land en hebben een Ko ningin aan het hoofd. En dat is het dan wel. Twee dagen per week komt het meisje Patricia uit Amsterdanm hen opzoeken om de voornaamste zaken te regelen. Patricia is zelf een vluchtelingenmeisjes, die hier in ons land studeert en maatschap pelijk werkster is bij de Stichting Vluchte lingenhulp. Ze heeft spontaan hulp gekregen van drie Bergense meisjes, t.w. Paula en Carla Brommer en Marion Briefjes. Alle drie de meisjes spreken vrij vlot Spaans en ook zij waren de tolk bij het gesprek waaruit dit artikel is ontstaan. De ouderen zijn bijna allemaal ”op les”. Er komt een leraar in onze taal uit Amsterdam, die intensief met hen één hele dag en verder enkele ochtenden de Nederlandse taal studeert. Bij binnenkomst in ons land hebben ze via "Vluchtelingenhulp" een bedrag aan geld ontvangen voor de eerste levensbehoeften, zoals warme kleren en dekens. Daarnaast ontvangen ze voor de dagelijkse zaken ook een geldbedrag. Weer rijst de vraag.... wat kunnen wij voor hen doen? In de eerste plaats deze mensen niet "zielig” vinden. Ze kunnen in hun eigen land niet meer terecht, maar "zielig” zijn ze niet. Maar ze zijn natuurlijk wel betreurëns- waardig. Verder vragen ze om méér kontakt met mensen die Spaans spreken. En dan niet het Spaans, waarmee je in Spanje een biefstuk met een glas pils kunt bestellen, als.u begrijpt wat ik bedoel. Maar Spaans om mee te kunnen discus siëren. Ze hebben er enorm behoefte aan om zich te uiten. Over hun land, over de toestanden, over de regering, over de rol van de kerk en over onze ziens- en levenswijze. Zeer terecht werd het zakencentrum van Bergen een voor de regio belangrijk centrum genoemd, getuige alle winnaars uit de regio. Het werd een vrolijke en ongedwongen avond, waarmee veel "goodwill” werd geoogst. De Bergense zakenklub doet zijn best om de beste artikelen tegen redelijke prijzen te ver kopen. t Attentie: Vrijdagavond koop avond. Donderdag 27 dec. extra koopavond tot 21.00 uur. Maandag 24 en 31 dec. de gehele dag geopend tot 5 uur. H H De beide aktieve leden van de zakenklub lezen even voor dat de familie De Leeuw dit Schoorldam een vliegreis heeft gewonnen. Gebr van der Stelt Wagenweg 11 2012 NA Haarlem I Tel. (023) 31 20 86 (vj>. Kamparman) |p|Wij wensen al onze cliënten, vrienden ||i| en bekenden PRETTIGE l’B

De Duinstreek | 1979 | | pagina 1