cent Vrijst. woonhuis met zomerhuis Voorkom wildschade in de winter Organisaties in aktie tegen vuurwerk rts&jwqesM I (P//MAP VIVO NU GOEDKOOP KERSTFOTO’S MAKEN Bij Filmpost betaalt u voortaan „De Kale Prijs” voor uw kleurenfoto’s. (WA liïu I Schilders-Afwerldngsbedrijf J. Meijer B.V. MttëtMATQgO WAMT Drumband Nieuws Jazz-kafee in Kerstsfeer Nieuwe VERLAAGDE prijs voor uw kleurenfoto’s Tomaten en komkommers niet koelkast bewaren Peen als gezond snoepje Animo77 promoveert Laatste klaverjas- avond van 1979 Drogisterij-ParfumeriePARIS PETER WERTENBROEK een fikse premie mee: SOgiüden per maxi per dag! ÈVanneeris deWinterschilder voor *t laatst btyugeweest? 500 6&. I Knal alléén op Nieuwjaarsnacht! TE KOOP Hij brengt weer Verbod op knalvuurwerk beoordeling van schadeclaims rekening gehouden. 99 Grote Merken, kleine prijzen Gelegen nabij het centrum, beide voorzien van c.v., grondopp. 300 m2. Ind.: woonhuis, hal, woonkamer en open haard, schrootjesplafond met ingeb. spots grote badk. met ligbad, mod. eetkeuken met veel extra’s. 1e Verd. 2 slaapkamers. Zomerhuis: keuken, kamer, toilet, 1e verd. slaapk., evt. 2e slaapk. Vraagprijs 295.000,- k.k. Inl. tel. 02208-6648 U betaalt voortaan „De Kale Prijs”. Dus u betaalt véél minder voor uw afdrukken, maar koopt voortaan wél zelf uw filmpjes! Natuurlijk betaalt u ook voor die films bij Filmpost kleine prijzen. Vergelijk onze prijzen maar eens met die in andere winkels! En ’t is een échte Kale Prijs: dus ook geen gratis vergroting en plakstrips meer. 4 Beperking van de tijd Stationsstraat 11- Bergen - Telefoon 02208-2205 I 9x11,5 cm (pocketcamera) 9 x 13 cm (kleinbeeldcamera) ■Impost -© s Steun van organisaties Vuurwerkfabrikanten Ga even na of *t weer eens tijd wordt. Bij het Jachtfonds zijn de afgelopen winter met zijn extreme weersomstandig heden, schadeclaims i.v.m. wildschade ingediend tot een totaal bedrag van ca. drie miljoen gulden. Gebleken is, dat het nog steeds niet voor iedereen duidelijk is hoe wildschade kan worden voorkomen, resp. beperkt. Aangezien een aantal voorzorgsmaatregelen in de bedrijfsvoering als normaal wordt beschouwd, wordt hiermee bij de Nabestellingen zijn arbeidsintensiever. Daarom nabestelde kleurenfoto’s 1,25 Gratis vergroting waardebonnen blijven geldig tot en met 31-1-1980. i - Onze overzichtelijke offerte verplicht u tot niets NATTEWEG 2-BERGEN N.H. Telefoon 02209^3317 b.g.g. 02263-2833 /OO OrBAAt Ëgug «BB S\ IJepren Bcdn;':: inderhn nrkd.lt Op vrijdagavond 28 december a.s. is de laatste klaverjasavond. Zoals gewoonlijk is het weer in de kantine van de V.V. Schoort en wij beginnen om 8 uur. Stel de klaverjasleiderWillem Blok niet teleur en komt allen. Drumband Schoorl haalt het gehele jaar door overtollige kleding of vodden op. U hoeft alleen maar even nummer 3325 te bellen of bij geen gehoor nummer 1719. Om tegemoet te komen aan ae wensen van prijsbewuste konsumenten, heeft Filmpost de prijs verlaagd voor het ontwikkelen en afdrukken van kleurenfoto's en zwart-wit Oe Nederlandse Vereniging voor Slecht horenden vindt een verbod voor knal vuurwerk een goede zaak en zal aktief meewerken aan de vuurwerkaktie van de NSG. Beetje uitgekeken op uw keuken? fl Toe aan een slaapkamer die helemaal nieuw is? 3 Was u tien jaar geleden een ander mens dan nu? fl Afbladderend plafond in de badkamer? B9 Tïek in een premie die niet kinderachtig is? B Nieuwe meubels gekocht, de laatste tijd? Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH) üekenhuize andere lage kent de v< aanvraag v De Dierenbescherming tenslotte vindt strikte overheidsregels op het punt van partikulier vuurwerkgebruik terecht. Zij is tevens een groot voorstander van de vuurwerkaktie, met het oog op de dieren die van vuurwerk schrikken, dan vaak op de vlucht slaan en gaan zwerven. Dezer dagen start de Nederlandse Stich ting Geluidhinder, samen met een aantal andere organisaties, een aktie tegen gevaar en hinder van vuurwerk. Door middel van een tv-spot (postbus 51), affiches en advertenties in de dagbladen wordt het publiek er op gewezen, dat het afsteken van vuurwerk grote risiko’s mee brengt (oogletsel, brandwonden, gehoor- beschadigingen), dieren verschrikt en veel mensen ergert. h i I Na drie van de vier ontmoetingen in de jeugdkompetitie te hebben gewonnen, is de wedstrijdploeg van Animo’77 uit Bergen gepromoveerd naar de derde divisie van de Kon. Ned. Zwembond. Dit 'resultaat werd behaald door ook de laatste ontmoeting met Heiloo-Aquafit- Combinatie (Heiloo/Castricum) en A.Z.U. (Uitgeest) te winnen. Eén leuk resultaat voor deze slechts 2 jaar bestaande vereniging, die slechts 29 wedstrijdzwemmers/sters telt in haar be stand van zo’n 500 (rekreatieve) leden. Bovendien werd voor de eerste maal aan deze landelijke jeugdkompetitie deel genomen. Tijdens de laatste wedstrijd sneuvelden er weer 20 persoonlijke rekords waaronder 9 klubrekords. Persoonlijke rekords werden gezwommen door: Marja de Beurs, Alenander Meiboom, Loek van de Berg op de schoolslag; Moniqeu Smit, Michel Wittebrood, Tom Sijpheer en Arno Elout op de rugslag; Marjon Elout, Marlies en Ellen v.d. Toom, Monique Smit en Monique Wittebrood op de vrije slag; Eric Beemsterboer, Pieter van Gemeren, Silvia Fauth, Simone Vlaming, Irene Beem sterboer, Maud Stam, Ard Jan van Geme ren en Arno Elout op de wisselslag. De 9 klubrekords werden verbeterd door: Loek v.d. Berg op schoolslag; Monique Smit, Michel Wittebrood en Arno Elout op rugslag; Monique Smit en Maud Stam op vrije slag; Michel Wittebrood, Maud Stam en Arno Elout op wisselslag. De temperatuur daalt en dat betekent dat de vraag naar typische wintergroenten, waaronder peen, toeneemt. Van alle in ons land vers gegeten peen, en dat is zo’n 4 kg. per persoon per jaar, wordt 70% in het winterhalfjaar (oktober t.m. maart) gegeten. In de voor peen minder representatieve zomerperiode bleek dat van de vers gekochte peen ruim 10% rauw gegeten werd (en dat toen in 16 van de 100 keer dat peen gebruikt werd deze uit blik of glas kwam). Als we weten dat ons lichaam uit rauw gegeten peen 3 4 keer zoveel van het daarin veel voorkomende caroteen (dat in ons lichaam omgezet wordt in vitamine A) opneemt als uit het gekookte produkt dan zou dat best wat meer mogen zijn. Een peentje als alternatief snoepje is helemaal niet zo gek. Momenteel wordt onderzoch hoe peen in het winterhalfjaar wordt gekonsumeerd. Na twee jaar met vrij grote oogsten en tegenvallende resultaten is er dit jaar in .Nederland aanmerkelijk minder peen uit gezaaid door de telers. Voor de meeste ander Europese landen geldt dit ook. De prijzen zijn tot nu toe voor de telers bevredigend geweest. Naast verse peen is er ook een belang rijke markt voor het verwerkte produkt. In Nederland wordt jaarlijks zo rond een kwart van de produktie verwerkt. Voor de groente- en fruitverwerkende industrie komt peen qua hoeveelheid samen met sluitkool en bonen, na appelen, op een gedeelde tweede plaats. Europees gezien zijn Frankrijk en Engeland de belangrijkste peenverwerkers. Er wordt jaarlijks in de EEG zo rond de 2 mln ton peen geteeld. Qua omvang .van de teelt staat Engeland wel aan de kop van de EEG maar in het inter-europese handels verkeer speelt dit land nauwelijks een rol. Frankrijk is de tweede producent maar ondanks de grote produktie is dit land wel netto importerend. Italië volgt als derde. Nederland en West-Duitsland volgen op een gedeelde vierde plaats. Nederland is echter eksportland bij uitstek, terwijl West- Duitsland dè importeur van peen is. Daarna komt België. Vooral het vroegtijdig afsteken van vuur werk, vaak weken vóór oudjaar, is velen een ergenis. Bovendien is vroegtijdig knallen verboden: de meeste gemeenten kennen een strikte beperking van de verkoop en gebruikstijden van vuurwerk. Daarom vraagt de NSG: knal alléén op Nieuw jaarsnacht!!!!! In de meeste huishoudens weet men niet hoe tomaten en komkommers dienen te worden bewaard. De meeste mensen (60 a 70% van de huishoudens) leggen deze groenten in de koelkast. Menigeen is zich blijkbaar niet bewust van het feit, dat komkommers en tomaten, indien deze bij een temperatuur van 10° C. of lager worden bewaard, aan het zogenaamde lage- temperatuur-bederf worden blootgesteld. Daarbij gaat de groente weke, slijmerige plekken vertonen. Wanneer men bedenkt dat de koelkasttemperaturen over het ijlgemeen liggen tussen de 3° C. (onderin) tot 6° C. (bovenin); dan is het duidelijk dat deze bewaarplaats zeker ongeschikt is voor het zo lang mogelijk in takt houden van groenten als tomaten en komkommers. Deskundigen adviseren daarom de toma ten bij een temperatuur van even boven 10° O. te bewaren, bijvoorbeeld in de kelder of op de fruitschaal in een niet te warm vertrek. Komkommers zijn het langst houdbaar wanneer ze worden bewaard op een koele plaats (bijvoorbeeld de kelder of de provisiekast), waar de temperatuur niet beneden de 13° C. komt. Vooral de groentela in de koelkast is favoriet als opbergplaats voor tomaten en komkommers, zo ontdekte het Produkt- schap voor Groenten en Fruit, dat een en ander heeft laten onderzoeken. Ook de vakken onderin de koelkast wordt vrij vaak gebruikt. Maar juist die plaats van het apparaat waar dan nog de hoogste temperatuur heerst, namelijk bovenin, wordt slechts zelden voor het bewaren van groenten benut. Opmerkelijk is dat uit het onderzoek blijkt dat de grote gezinnen en de gezinnen in de lagere inkomensgroepen meer inzicht hebben in het op de goede manier bewaren van komkommers en tomaten. Sla is het beste houdbaar op een koude bewaarplaats bij een temperatuur van enkele graden boven het vriespunt en bij een hoge relatieve vochtigheid. Met name de kelder en de koelkast zijn hiervoor geschikt. Het blijkt dat in ruim 80% van alle huishoudingen sla inderdaad op deze plaatsen wordt bewaard. Hier doet de groentela in de koelkast terecht zijn naam eer aan. I et begin van d «gediend De| vu voor r bedrijven. x •rwa-irc Kir u. Op 22 december a.s. zal in kafee Meeréboer te Schoorl de fameuze dixieland formatie ’’The Dixie Disciples” het muzikale gedeel te van de avond voor haar rekening nemen. Het belooft weer een geweldige muzikale happening te worden, die zal voortduren tot diep in de kleine uurtjes. Voor het voorjaar van 1980 staan er nog vier avonden op het programma. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de NSG aan minister dr. L. Ginjaar van Volksgezondheid en Milieu hygiëne, heeft deze besloten om over te gaan tot de voorbereiding van wettelijke regels ten aanzren van een verbod voor (hard) knallend vuurwerk. Naar verwach ting zal dit vërbpd dit [aar nóg niét tot stand kunnen komepJu Deze voorzorgsmaatregelen zijn: - de voor wildschade kwetsbare teelten zoveel mogelijk bijeenzetten en tijdig, al of niet elektrisch, afrasteren; - ingekuilde produkten afdoende afdekken, ingekuilde boomkwekerijprodukten af- rasteren; - fruitaanplant insmeren met wildafweer- middel; bomen en struiken bespuiten indien insmeren niet mogelijk is; - in gebieden waar vogelschade optreedt, zoveel mogelijk gelijktijdig inzaaien; gra nen en mais vooraf,een zaaizaadbehande- ling geven; - afwisselend diverse wildafweermiddelen toepassen (voor vogels: vogelverschrik kers, netten, ratelaars, metaalfolie, knapap- paraten, molentjes, draden, e.a.); - bij strenge koude, maar vooral bij sneeuw, Naast het legale, goedgekeurde vuurwerk wordt Volgens de Federatie Vuurwerk- handel Nederland (FVN), veel illegaal vuurwerk gebruikt. Het door de FVN op de markt gebrachte (legale) vuurwerk is duidelijk herkenbaar en heeft tenminste een duidelijke nederlandse handleiding voor een veilig gebruik. Ook de FVN steunt de NSG-vuurwerkkampagne, omdat zij van mening is dat ieder risiko van letsel en elke kans op hinder tot een minimum beperkt moeten worden. De FVN heeft toegezegd loyaal te zullen meewerken aan het tot stand brengen van nieuwe regelingen. Zij is voorstander van een korte - niet een tè korte - verkoopperiode voor vuurwerk tussen kerst en nieuwjaar en ook van het afsteken van vuurwerk uitsluitend op 1 januari van 0.00 tot 01.30 uur. ’’Zouden alle overheden hieraan meewerken, dan zou vuurwerk geen overlast geven en kon men spreken van een feestelijke inluiden van het nieuwe jaar”, aldus de FVN. Dat de NSG niet alleen staat in haar strijd tegen vuurwerk, blijkt bovendien uit het feit dat een aantal andere organisaties de NSG-aktie steunt. De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (N.V.B.S.) vindt dat blinde en slechtziende voetgangers door het afsteken van knalvuurwerk ernstig worden belemmerd in hun mobiliteit. Wanneer een blinde of slechtziende alleen op straat loopt kan hij 'zich, als hij schrikt van onver wachte knallen, niet meer op het verkeer konsentreren. Ook een geleidehond schrikt van het vuurwerk, wordt onhandel baar en is doorgaans meerdere dagen volkomen onbruikbaar. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en de Vereniging van GG GD-direkteuren steunen de NSG-vuurwérkaktie vooral met het oog op de telkenjare optredende oog- en oorletsels en brandwonden. aan de buitenzijde van de boomgaard wat snoeihout leggen bij te vrezen hazen- of konijnenschade; - de jager moet weten waar op zijn jachtterrein (of onmiddellijke omgeving) schadegevoelige gewassen staan. Wanneer onverhoopt toch wildschade optreedt of dreigt op te treden, moet de grondgebruiker zijn jachthouder direkt waarschuwen om de wildschadebestrij- ding ter hand te nemen. Afhankelijk van de schade, indien met de jager geen regeling kan worden getroffen, dient hij de sekretaris van de wildschade- commissie (WICO) in zijn provincie te waarschuwen. Voor verdere informatie: Direk'tie Fauna beheer, Boerhaavelaan 3, Zoetermeer, tel. 079-510234. Alle bovengenoemde instellingen zijn met de NSG van mening dat een absoluut verbod van het ontsteken van vuurwerk rond de jaarwisseling, wat tenslotte een ingeburgerd volksgebruik is, niet haalbaar en misschien zelfs ongewenst is. Doch de tijd waarin het ontsteken van vuurwerk is toegestaan, zou strikt beperkt moeten worden. De velen die (ast van vuurwerk hebben, moeten er staat op kunnen maken dat ze buiten de voor het afsteken van vuurwerk toegstane tijd, zonder hinder naar buiten kunnen gaan. Hiertoe lijkt een meer uniforme, (wellicht landelijke) regeling gewenst. Het Veiligheidsinstituut stelt, dat de ver pakking van het legale vuurwerk is voor zien van een duidelijke, nederlandstalige aanwijzing voor een veilig afsteken. Als deze aanwijzing wordt opgevolgd, levert vuurwerk volgens het Veiligheidsinstituut geen gevaar op. Maar vooral de geluidhinder, die velen ervaren, geeft het veiligheidsinstituut aan leiding de NSG-aktie te steunen. B Hebt u ’t idee dat het allemaal aparter zou kunnen? B Verf op kozijnen en deuren beschadigd? B Gewoon zin in wat anders op de muren? B Bij vrienden op originele ideeën gekomen? B Raakt de trap een tikje afgetrapt? Denkt u aan een ander huis, maar niet aan verhuizen? Op 26 januari zal André Valkering de muziek verzorgen, en op 23 februari is de beurt aan het kwartet Dick Remeling. Vervolgens zal op 22 maart de formatie ’’Jive at Five” met o.a. Simon Dekker optreden. Op de laatste avond van dit seizoen, nl. 19 april 1980, staat u nog een verrassing te wachten. Hierover kunt u nog verdere informatie tegemoet zien. Gezien de enorme drukte op de twee voorafgaande avonden, adviseren wij u tijdig in kafee Meereboer een plekje te zoeken. Het wordt weer een geweldige jazz-avond. Ml '!S”“© renne wordt verleend door hc ijfwhap N hildcrsbi-drijl voor rhoudsbimienszhilder wat minstens tnanda irdt uitgevoerd tussen Wen 7 maart l'.txOens aanvraag vóór hel werkzaamheden is iii| regeling geldt metalln rheden Uwwhitds rden en regelt de

De Duinstreek | 1979 | | pagina 4