Dirk Trap eksposeert in Groet Schooljeugd en Bergens Harmonie weer bij elkaar Nieuwjaarsreceptie gemeente Schoor! weekblad REINIGINGSDIENST INLEVERING COPY VOOR „DE DUINSTREEK” VAN 2-1-1980 GEMEENTE SCHOORL rené kuijs Nederlands Studenten Orkest naar Brussel Oud papier in Groet Bergense Harmonie en oudejaarsavond jaap koopman, afvalbakkenverhuur levering van grond en zand»02208-2413« ■I Verkeerde spanning: moordaanslag op banden ■SOf 55e JAARGANG nr. 52 F iiSit liga onroerend goed verkopen, kopen of laten taxeren overleg met: Tekst tot maandag 31-12-1979, 12.00 uur Advertenties tot woensdag 2-1-1980, 10.00 uur Heeft u onze Oudejaarsavond advertentie op pagina al gelezen? GAUW DOEN!!! y" issn De direkteur van de dienst gemeentewerken maakt bekend, dat in de periode van maandag 24 december a.s. tot en met vrijdag 4 januari a.s. het vuilnis uitsluitend wordt inge- zameid op donderdag 27 december a.s. (de zgn. maandag- route) en op vrijdag 28 december a.s. (de zgn. dinsdag- route. nmiiiiiiniiimiii sneldrukkerij kantoorboek handel tel. 02208-4538 plein 31 bergen n.h. y V werken voor belangstellenden in de openbaarheid brengt. Dirk Trap. J.M. jongens" om toch vooral te denken aan de dieren als ze dan zo nodig vuurwerk moeien afsteken. Makrelen. 3 zien moesten Roomboterbanketbakkerij Uitgave: Verenigde Noordhollandse Dagbladen B V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoort - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren Bank: Rabobank Schoorl rek.nr. 35.85.14.304 Giro 4089266. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: UITGEVERIJ „DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 32 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl. de duinstreek iLldNBMj Onder de veertien werken bevinden zich verder een tweetal havengezichten, die Trap als verwoed zeiler ontdekte in Engeland. Verwonderlijk is de grote publiciteit die ”de Makrelen” in het buitenland meekreeg, en waarvan zelfs reprodukties zijn gemaakt, die in Deense kranten verschenen, maar die de schilder van Groet nog niet kon verkopen. Dirk Trap werd geboren in Den Helder, op 21 januari 1922. Zijn technieken zijn olieverf en aquarellen. Hij kreeg zijn opleiding onder meer van Harry Kuyten. Trap is aangesloten bij het Kunstenaars centrum Bergen (KCB), en maakt deel uit van de zogeheten ’’Groep Bergen”, vier kunstenaars, die zich ten doel stellen in het buitenland te eksposeren. Nogmaals, de werken van Dirk Trap vinden niet gemakkelijk hun weg vanuit zijn atelier aan de Achterweg van Groet naar een "gewone” tentoonstelling als deze. Wellicht temeer voor velen een unieke gelegenheid eens nader kennis te maken met de ekspressionist en volgeling van het kubisme, zoals hij zichzelf ziet. Toch kan men in niet al zijn werken een betrekkelijke verwaarlozing van de objek- tieve vormen konstateren, en is ook niet immer de door Picasso gepropageerde richting van de beeldende kunst merkbaar. Dirk Trap tracht, en met sukses, de nodige ruimte in zijn schilderijen te kreeëren. Een fraai voorbeeld hiervan is het strandge zicht, waarin de windschermen op de voorgrond niet die strakke lijnen mee krijgen dan het strandleven in de diepte. Hier brengen de ekstra kleuren en lijnen inderaad die diepte, waarop Trap de nadruk wil leggen. De intenties van Trap vindt men wat dit aspekt betreft eveneens terug in een landschap van Jisp: ’’Land en Water”, en de Sluftervlakte van Texel. De vier jaargetijden legde Trap veel dichter bij huis op het doek vast. Aan de Achterweg woont de kunstschilder in een van het meest fraaie gedeelte van Groet. Het uitzicht vanuit zijn woning op het duin gebied inspireerde hem tot deze serie, waarbij de centrale duintop telkens een andere aankleding krijgt. Ekstra aandacht verdient ook ”de Baders” in de branding. Met de ’’Tarbot" werpt Trap toch wel iets van zijn ekspressionis- tische visie overboord. Een schitterend schilderij, een stilleven waarin de hobby van de meester, het vissen, centraal staat. In ”de Baadster" legt Dirk Trap het aksent zowel op het onderwerp als op de entourage. De strakke horizontale lijnen doorbreken de vrouw, die verkoeling zoekt en vindt. hopenlijk vinden kennismakingen met harmoniemuziek, zoals nu reeds twee jaar op de Van Brederode-school gebeurt elders navolging. Vóór de jaarwisseling heeft Bergen Har monie nog een tweetal’aktiviteiten op het programma staan. Op 26 december zal in Schagen een optreden worden verzorgd en op de Oudejaarsavond zal weer mede werking worden verleend aan de Oudejaars Eucharistieviering in de Petrus en Paulus- kerk te Bergen. Deze Oudejaarsavonddienst mag zich in een jaarlijks groeiende belangstelling ver heugen. Iedereen is van harte welkom. Een wens, welke bij vele leden van de Harmonie leeft, is het medewerking ver lenen aan een Volkskerstzangdienst. Telkenjare beleven velen mensen in de omliggende gemeenten veel genoegen aan een dergelijk gebeuren. Misschien zijn er in Bergen ook wel koren en groepen, die volgend jaar samen met de muziekvereni ging zoiets in Bergen op poten kunnen zetten? MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 3326 Op Oudejaarsavond speelt de Ber gense Harmonie in de Petrus en Pauluskerk te Bergen bij de avonamis van 19.15 uur. De traditie wordt voortgezet. De Harmonie begeleidt de samenzang en speelt verschillende werken. Een heerlijke afsluiting van het jaar 1979. Kinderen was dit weer een geslaagde avond. Rond de klok van negen uur, bedankte de heer Fauth de kinderen en de muzikanten voor hun aanwezigheid en verrasten de kinderen de leden van de Harmonie met een heerlijke plak gevulde speculaas. Het is een nuttige zaak jonge kinderen op een ongedwongen manier kennis te laten maken met allerlei soorten muziek en Bergen, - Ook in Bergen krijgen velen alweer de kriebels in het bloed. Er moet weer vuurwerk afgestoken worden lederen wéét het....hoe voorzichtig men moet zijn. Iedereen wéét de verschrikkelijke gevolgen, maar helaas zullen de waarschuwingen, op bepaalde momenten, in de wind geslagen worden en zullen we op 2 januari weer lezen over jongetjes die een of beide ogen moesten verliezen, over vreselijke brandwonden of over grote branden tengevolge van het afsteken van vuurwerk. Toch zullen we even hardnekkig blijven waarschuwen. Waarschuwen voor de gevolgen, waarschuwen aan "de Met verkeerde spanning valt ook de beste band feilloos te vermoorden. Aangezien weinig automobilisten die drang koesteren, moet het aan ver gaande onverschilligheid worden toegeschreven, dat op dit punt zo veel geslaagde „moordaanslagen” worden gepleegd. Voor wie zich voorneemt vanaf van daag z’n leven te beteren: kontroleer tenminste elke 14 dagen de spanning van de banden. Kijk in het instruk- tieboekje welke spanning is voor geschreven bij belasting met één of twee man én bij volle belasting, bij voorbeeld tijdens de vakantiereis met uuuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii. Bergen. - Voor het eerst zal het Nederlands Studenten Orkest het komende jaar ook in de hoofdstad van België een uitvoering geven. Zoals bekend gaat de opbrengst van de toernee van het elk jaar opnieuw samen gestelde studentenorkest naar de stichting ’’Handicap en studie NSS”. Deze stichting biedt hulp aan langdurig zieke en gehandicaptie studenten. Op 14 januari zal het orkest een generale repetitie houden in de Petrus en Paulus kerk, waar alle basisscholen van Bergen zijn uitgenodigd. Om 8 uur ’s avonds zal dan de première worden gehouden in dezelfde kerk. Daar voor zijn al kaarten in voorverkoop bij de beide bekende boekhandels in Bergen en bij het Kunstenaars Centrum Bergen. Vervolgens gaat het orkest naar Gro ningen, Arnhem, Eindhoven, Middelburg. Vandaar naar Brussel. Terug in Nederland worden dan nog de steden Den Haag en Rotterdam aangedaan, om tenslotte te eindigen in Amsterdam. De repetities in Bergen zullen grotendeels gehouden worden in het klooster van de zusters Ursulinen aan de Loudelsweg. Op vrijdag 4 januari komen de 75 studenten samen in het Parkhotel, dat dan weer geheel gereserveerd zal zijn voor het Studentenorkest. Op zaterdag 5 januari komt weer de plechtigheid van het omdopen van het Plein in Bergen tot NSO-Plein,vergezeld van een ’’stunt" waarover het diepste stilzwijgen wordt gehouden. Op 7 januari wordt het orkest ontvangen door burgemeester J. Ritsema in het oude gemeentehuis. Louis Stotijn zal ook dit jaar weer de dirigent zijn van het orkest, terwijl Ronald Karten als solist met fagot zal optreden. Het programma ziet er als volgt uit: Akademische Festouverturen van Brahms, de Holbergsuite van Grieg het Fagot- konsert in F dur van Carl Maria von Weber, de Choraal muziek 1 van Tristan Keuris en tot slot de 9e symfonie van Shostakovich. Nog midden in de Sint Nicolaassfeer was Bergens Harmonie te gast bij de leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klas van de Van Brederode-school. Dit bezoek is als het vervolg te beschouwen op een eerdere kennismaking van de jeugd met het orkest verleden jaar in het Harmoniegebouwtje. Dat deze kontakten door de jeugd op prijs worden gesteld bleek wel uit het feit, dat veel jonge kinderen ’s avonds in hun vrije tijd naar hun school waren gekomen. Het was dan ook gezellig druk in de tot konsertzaal omgetoverde hal van de school De laatste zaterdag van de maand en het jaar is in zicht: De laatste gelegenheid in 1979 om verlost te raken van Uw oud papier en karton. Zaterdag 29 december dus staat de kontainer weer bij de Groeter School, ingang peuterzaal. In speciale gevallen kan het gehaald worden (vrijdagavond even dhr. Garling bellen, tel. 2428). Vanaf deze plaats willen we alle "klanten” bedanken voor de regelmatige bijdrage aan ’t oud-papierbestand van de school. Tot ziens in 1980. Schoorl. - Het gemeentebestuur van Schoorl houdt op vrijdag 4 januari, ’s avonds van acht tot negen uur een nieuwjaarsreceptie in het dorpscentrum "de Blinkerd". Deze nieuwjaarsbijeenkomst, die in het verleden in het gemeentehuis werd gehouden, en slechts een zeer geringe belangstelling trok, is de laatste jaren in ”de Blinkerd” uitgegroeid tot een niet meerweg te denken konfrontatie tussen gemeentebesturen en de burgers. De foyer van het dorpshuis geeft hiertoe dan óok meer gelegenheid dan de zeer beperkte ruimte van de raadzaal. Talloze verenigingsbesturen, maar ook zomaar vertegenwoordigers uit de burgerij, samen met het kollege van B.en W., raadsleden en vele anderen, zullen ongetwijfeld ook van dit samenzijn weer een ongedwongen evenement maken. het hele gezin. Want het verschil in belading speelt een grote rol. Kontroleer de bandenspanning als de band nog niet door het rijden warm is geworden. Bij warme banden is de spanning hoger, maar na afkoeling neemt de druk weer af. Let erop, dat de banden links en rechts dezelfde spanning hebben. Realiseer u, dat een afwijkende spanning links of rechts bij remmen tot scheeftrekken van de auto kan leiden. Trouwens: elke af wijkende spanning kan het wegge drag van de auto wezenlijk aantas ten, verslechteren! De meest-voorkomende fout - tevens de gevaarlijkste - is te lage spanning. Juist een band met te lage spanning wordt tijdens de rit snel heet. Wordt dan onderweg de bandenspanning opnieuw gemeten, dan zal die, door de hitte van de band, hoger zijn dan nor maal. Wat dan aanleiding geeft, om deskundig „lucht af te blazen”, waar na op nog lagere spanning wordt doorgereden. Hierdoor neemt de kans op een lekke band weer toe. Tenslotte, elke auto heeft 5 banden. Vergeet bij de kontrole het reserve wiel niet. Groet. - Kunstschilder Dirk Trap houdt een tentoonstellfng van eigen werken in hotel-restaurant Duinoord in Groet. De ekspositie is dagelijks geopend en duurt tot eind januari. Trap is niet iemand die veel met zijn schilderijen aan de weg timmert. Goede kontakten met de familie De Boorder van hotel Duinoord, en de unieke ekspositieruimte die kafee en eetzaal bieden, hebben er echter tenslotte toe geleid, dat de ’’meester van Groet” in zijn eigen woonplaats veertien van zijn Na een inleidende mars werden de diverse instrumenten getoond en ten gehore gebracht. Gelukkig is de verscheidenheid aan instrumenten binnen het orkest dit jaar gegroeid, zodat naast het gebruikelijke instrumentarium ook kennis gemaakt kon worden met "die pijp met dat witte cirkeltje”, beter bekend onder de naam fagot, en een uitgebreid slagwerk. Diegenen, die ook een "een fluitje van een cent” wilden horen en worden teleurgesteld. De jeugd maakte enthousiast gebruik van de "vragen uurtjes” tussendoor. Vooral de. rol van de dirigent stond bij hen in de belangstelling. Dit leidde ertoe, dat de heer Snip een nog nauwelijks door het korps gezien muziekwerk op de lessenaar liet plaatsen, tegen de muzikanten zei: ’’Gaat jullie gang!” en tussen de leerlingen ging zitten. Wat velen ongetwijfeld hoopten, gebeurde echter niet. De muzikanten wisten elkaar redelijk bij te houden. Om hen ervan te overtuigen, dat dirigeren toch een apart vak is, mochten enkele leerlingen het orkest leiden. Ze deden dit geroutineerd in de stijl van Toon Hermans ofwel van Leonard Bernstein. Om een goed beeld te geven van de mogelijkheden, welke het eigentijdse re- pertoir biedt, stonden voornamelijk korte muziekstukken op het programma in allerlei tempi en ritmen. Gezien de reakties in het orkest en van de i

De Duinstreek | 1979 | | pagina 1