Grandioze OPRUIMING TALLY I De natuur gekleurd u weekblad I I Het nieuwe politiebureau van Bergen SftMSfefKÏ" jaap koopman, afvalbakkenverhuur levering van grond en zand»Q2208-2413« Iedereen de groeten uit ’’Sint Jan ter Zee” 1 Sweater kado! in Hebt u dat nu ook? rené kuijs Begin mei tentoon stelling ’40-’45 in Bergen Hervormde Gemeente Schoorl Agenda Raadhuis Schoorl SLAGROOM- TRUFFELS BOS Brievenbus aan de Duinweg I 1 Woensdag 16 januari 1980 56e jaargang nr 3 Roeperen Volksverhuizing Kerstdagen Vorig jaar om deze tijd, schaatsen op de weg. Foto: w. de Mareé vrijdagavond koopavond “i o i I Roomboterbanketbakkerij 1 K I w Stationsstraat 21 - Bergen Vrijdagavond koopavond Lees de details op pagina 5 49,95 39,95 r onroerend goed verkopen, kopen of laten taxeren overleg met: Echte Ontdek hoe lekker! Suède laarzen div. kleuren tot ziens bij Onderdak elders, dat noodzakelijk was moederhuis ’’Sint Jan”. Hk MMl I :f“ Ongemak 8 sneldrukkerij kantoorboek handel Bergen aan Zee. - Ze zijn vier maanden op wintersport. En wie kan zich dat tegenwoordig, in een tijd, waarin het ons overigens allemaal zo goed gaat, permitteren? Vier maanden vakantie? Nee, gekheid hoor. Maar wel vier maanden in een heel andere omgeving, dan zij gewend zijn. De bewoners van het Schoorlse bejaardencentrum ’’Sint Jan ter Duin” verblijven nu alweer ruim twee maanden in Bergen aan Zee. Hotel Monsmarem werd voor hen gereserveerd. Hier bleek men voldoende akkommodatie te hebben om de vijftig ’’Sint Janners” onderdak te geven. |n vertjancj met de verbouwing van het Breelaan 27 - Bergen Vrijdagavond koopavond 44 44 4» 44 4» 44 4W tel. 02208-4538 plein 31 bergen n.h. DONOVAN cord broeken Cowboy model49,95 Matinique cord broeken Donovan cord broeken strakke pijp Pullovers20,- en<29,95 Equip Long Don en Matinique shirts 29,95 2 stuks 55,00 89,95 1 «i :-|||, <4 -T T Stationsstraat 5 - Bergen N.H. - Tel. 02208-3341 Jouke Minkema Scaramouche de duinstreek Uitgave: Verenigde Noordhollandse Dagbladen B V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren Bergen. - Op de plaats waar dit grote bord staat verrijst in het voorjaar het nieuwe politiebureau van Bergen. Door de vorst is de bouw tijdelijk stil komen te liggen, maar als in het vroege voorjaar het nieuwe gemeentehuis klaar is voor iedereen, zal men niet lang daarna bezit kunnen nemen van een modern en goed geoutilleerd politiebureau, naar een ont werp van het architektenbureau Tauber te Alkmaar. De bouw wordt uitgevoerd door Tervoort uit Egmond. In september-oktober hoopt Daar komt dan nog bij, dat de bewoners van "Sint Jan” de kamers met meerderen hadden moeten delen. In het hotel in Bergen aan Zee heeft men de beschikking over een veertigtal kamers. Voorts voldoet het aan alle eisen. De inspektie op de bejaardenoorden oor deelde positief. Onroerendgoed-verkeer ondervindt daar geen hinder van: Wij trachten ook uw transport steeds gladjes te laten verlopen: Sneeuw en ijzel maakt uw pad straat en wegen bikkelglad. Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297 Hoe dan ook, de "Sint Janners” maken het goed. Zo kan je het eigenlijk wel stellen. Natuurlijk, overal is wat. Er valt altijd wel wat te "poeperen”. Al zou je bij wijze van spreken in Hilton gelogeerd zijn. Niettemin proef je zo hier en daarwat lichte heimwee naar Schoorl. En dat is gezond. Des te plezieriger is straks weer de komst naar het verbouwde tehuis. Sommigen heoben het hotel al omgedoopt in "Sint Jan ter Zee”. Anderen spreken van "Sint Jan een duin te ver”. En alle medewerkers, die met de bewoners van Schoorl naar Bergen aan Zee "meever huisden”, waanden zich de eerste dagen in hotel "Ren je rot”. Het was uiteraard allemaal een kwestie van wennen. Van aanpassen. Het was dan ook wel een grote overgang. Bank: Rabobank Schoorl rek.nr. 35.85.14.304 Giro 4089266. - REDACTIE EN ADMINISTRATIE: UITGEVERIJ „DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 32 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corn: Postbus 9, 1870 AA Schoorl. MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 3326' Bergen. - Het Bevrijdingskomité, dat reeds geruime tijd bezig is voor dit lustrumjaar een groot aantal evenementen te organi seren, heeft in haar programma ook een tentoonstelling over de jaren ’40-’45 op genomen. Hoewel de speciale kommissie, die zich met deze ekspositie heeft belast, al een worden op 28 en 29 februari 1980 geëksposeerd in het kunstenaars centrum Bergen, Plein 7. Diverse representatieve ontwerpen zullen worden gezeefdrukt door de Bergense kunstenaar Marcus van Hoorn. De bezoekers kunnen deze affiches in het K.C.B. kopen. Het is zeker de moeite waard even binnen te wippen om de frisse spontane kollektie te bezichtigen van onze toekomstige kunste naars! Er zijn nog steeds mensen die moeizaam naar een ekspositie gaan. De kinderen uit Bergen helpen u hier over de drempel. St Op 30 oktober van het vorig jaar kwam de "volksverhuizing”. Het weer was uitste kend. En dat is al mooi meegenomen bij een dergelijk noodzakelijk kwaad. Omdat de meeste, en met name de wat omvangrijke eigendommen van de bewo ners in de zaal van "Sint Jan” konden achterblijven, verliepdeverhuizing vrij vlot. Ruim twee maanden dus in hotel Mons- marem in Bergen aan Zee. Zeg maar: op de helft zo’n beetje. En hoe vergaat het de mensen? Zijn ze wat aan hun nieuwe omgeving gewend ge raakt? ’’Oude planten niet verpotten” is het op hen van toepassing? We gingen een kijkje nemen in het winterse Bergen aan Zee. Of misschien lijkt het allemaal een beetje meer winters dan bij ons in Schoorl. In de bosrijke omgeving van "Sint Jan ter Duin”. Hotel Monsmarem ligt op slechts twee Zoals gezegd, de bewoners hebben het over het algemeen redelijk naar de zin. Schoorl krijgt de groeten, van allemaal. Hierbij dus. De Kerstdagen zijn in een bar gezellige sfeer gevierd. Dat vertelt mevrouw Louter, die aan het venster van de eetzaal en uitkijkend op de weg, menig pennetje ’’wegbreit”. De dominee en de pastoor maakten die dagen hun opwachting, en dat droeg uiteraard ook bij tot een passend kerst gebeuren, ook in deze nieuwe en vreemde omgeving. Ouderavond keken de meesten naar Wim Kan. Voor hen, die door een wat minder goéde gezondheid aan hun kamer of ze.is aan het bed gekluisterd zijn, zullen de dagen ongetwijfeld lang duren. Maar ook zij weten zich omringd met de goede zorgen van de zusters en het verdere personeel. En het eten laat ook niets te wensen over, want de kok van "Sint Jan” zwaait de scepter in Monsmarem. Voor de meesten vliegen de dagen om, daar in Bergen aan Zee. O ja, en de bar staat natuurlijk in het kafee. Monsmarem is geen bejaardenhuis. Maar zo’n barretje is altijd makkelijk. Willem Zwagerman (92) pikt er af en toe eentje. Je hoeft er tenslotte geen straatje voor om. Met ingang van januari 1980 is een brievenbus geplaatst aan de Duinweg t/o nr. 24 te Schoorl. De buslichtingstijden zijn evenals de andere bussen in Schoorl, nl. zondag 21 uur; van maandag t/m vrijdag 18.00 en 22.00 uur. Het aannemingsbedrag De Nijs uit War menhuizen is bezig met de renovatie. De verbouwing geldt alleen het interieur van het gebouw. Van elke drie kamers worden twee ruime verblijven gemaakt. Hierdoor kan in het vervolg het eten op de kamers worden geserveerd. De eetzaal kan dan geheel worden gebruikt als rekreatie- en verblijfsruimte. Aannemer De Nijs hoopt in de loop van februari het werk te hebben voltooid, zodat mag worden verwacht dat de bewoners begin maart weer naar Schoorl zullen verhuizen. Het aantal bedden zal dan zijn terug gebracht van 60 op 49. Met de ingrijpende verbouwing is een bedrag gemoeid van 1,6 miljoen gulden. de politie het gebouw te kunnen betrekken. De bouwer noemt het nieuwe politiebureau een ”uit de kluiten gewassen’ bungalow. Men bedoelt daarmee dat het nieuwe politiebureau goed in de omgeving pasten geen groot monumentaal gebouw gaat worden. Het is een ’’traditionele bouw”, alles moet ter plekke gemaakt worden. Het is alweer vijf jaar dat op de Bergense Basis Scholen een unieke vorm van natuuronderricht plaatsvindt. Alle basisscholen nemen enthousiast hier aan deel. Dit jaar doet ook de nieuwe Methylschool mee. Ter gelegenheid van het lustrum wordt door de vele kinderen hard gewerkt aan de voorbereidingen van het "Teken en Kleur- evenement”. Eén deel van de vele aktiviteiten. De eerste en tweede klassertjes maken tekeningen over ”het bos”. Het thema voor de vierde en vijfde is: ’’Bergen Natuur(lijk)” en de hoogste klas sen zullen de ’’levensboom" uitbeelden. Al deze tekeningen (kleine kunstwerken) -- Het bestuur van Sint Jan ter Duin had al enige tijd uitgezien naar een geschikte opvangsruimte voor de bejaarden ten tijde van de verbouwing. Men voelde er terecht niets voor om een gedeelte van het tehuis te blijven bewonen, omdat dit veel ongemak met zich mee zou hebben gebracht. In de gemeente Schoorl kon men niet slagen. Een aantal hotels en pensions had kontrakten voor de wintermaanden afge sloten met groepen. aardige kollektie bezit, zou men toch graag nog wat aanvullingen vanuit de bevolking krijgen. Men denkt in dit verband aan illegale kranten, onderscheidingstekens, uni formen, publikaties en posters. Dit laatste zowel van Geallieerde als Duitse zijde. Ook ander historisch materiaal is van harte welkom, zoals oliekacheltjes en andere vervangingsmiddelen. leder, die iets voor de tentoonstelling beschikbaar wil stellen, wordt verzocht dit op te geven bij de heer P. Baltus, Filarskiweg 18, Bergen, tel. 02208-4133. Graag alleen opgeven (nog) niettoesturen. In aanvulling op het kerkblad delen we u mede dat zondag a.s. in de kerkdienst te Schoorl, de bevestiging van enkele ambts dragers plaats vindt. Mevr. D. Oud-Klaassens als wijkouderling, de heer H. Verstegen alsjeugdouderlingen de heer M. Marees als diaken. Na afloop is er koffiedrinken in het zaaltje achter de kerk en tijdens de dienst is er een kindercrèche. honderd meter van de zee, en de meeste bejaarden hebben al een blik geworpen op de immense waterplas of een klein wande lingetje gemaakt langs het strand. Allemaal wat kaler dus, ofschoon er in de onmiddel lijke omgeving van het hotel ook een park ligt waar het prettig toeven is. Maar dan moet wel het weer meewerken. En dat kan je in dit jaargetijde nu eenmaal niet iedere dag verwachten. Hebt u dat nu ook? Dat dwaze, onbehaag lijke gevoel dat je helemaal niets in de besluiten van de wereldpolitiek en de Nederlandse politiek te vertellen hebt? Je voelt je net als een jongetje of een meisje in de eerste klas van de lagere school, die maar moet doen wat de juf of de meester zegt en verder helemaal niets heeft in te brengen. Lagere en hogere góden beslissen over je belasting, over je aftrek of geen aftrek van ie hypotheek, over je A.O.W. of je W.W., over je rioolbelasting, je inkomstenbelas ting, je B.T.W., enfin de hele reutemeteut die je krijgt opgediend in keurige enve loppen en waar je je telkens weer het lazerus van schrikt. Je voelt je onveilig, omringd door ambte naren, die een bijna diktatiorale macht hebben en die je kunnen brengen tot de rand van je faillisement of tot een wanhoop die tot grote proporties kan leiden. Waarom eigenlijk? "Wij zijn op de wereld", zo zegt een liedje, "om elkaar te helpen, te helpen, nietwaar", maar zo vraag ik me dan af, is dat waar? Is de weegschaal niet naar één kant doorgeslagen? Kan de ambtenaar zich dingen veroorloven, die een burger niet kan? Moet dat? Kan dat? Mag dat? Want diezelfde burger betaalt uit zijn vaak geringe vermogen ook de belastingambte naar. En dié beseft dat vaak niet eens. Een overleden vriend van me ging eens protesteren bij de belasting, tegen, wat hij noemde een schandalig en smerige hoge aanslag van de inkomstenbelasting. Toen hij voor het loketje stond en zijn mening boos herhaalde, zei de ambtenaar: Nou u heeft anders wel een dure overjas aan. Hoeveel heeft die gekost?" Mijn overleden vriend werd woedend en schreeuwde: "Daar heb jij geen donder mee te maken en als je zo verdergaat, ram 'k je in elkaar". Maar dat had hij niet moeten zeggen, want ze ramden hem in elkaar. Niet met vuisten, maar met aanslagen en dus had hij beter zijn mond kunnen houden. Of dat zijn dood verhaast heeft, weet ik niet, maar één ding weet ik heel zeker. Wie van het recht is, moet de rechtvaardigheid hanteren te genover hen die hem daartoe aangesteld hebben en betalen. tn dat zijn wij allemaal. Dat er ook vele duizenden goede ambtenaren zijn, be twijfel ik geen moment. Zij zouden die Aderen eens onderhanden moeten ne- Ten, want de ergste wellust ismachts wellust! - T TT Wat er met het oude politiebureau gaat jfl gebeuren is nog niet bekend. Er dient nog een bestemming voor te komen. msmbssh Dinsdag 15 januari, 20.00 uur: Schoolraad vergadering; Woensdag 16 januari, 20.00 uur: Vergadering van de kommissie van bijstand voor gemeentewerken en het woning- grondbedrijf: 1. herbestrating of asfaltering van een gedeelte van de Heereweg te Groet; 2. aanleg fietspad tussen de wijken Bovenweg en Groet; 3. voorzieningen aan woningwetwoningen; 4. bepaling plaats glaskontainers. Maandag 21 januari, 20.00 uur: Kommissie van financiën: 1. afkoop pachtrechten; 2. krediet verbouw raadhuis; 3. begrotingszaken. Maandag 28 januari, 20.00 uur: Vergadering gemeenteraad. T,'i 7LL&W VOORPAGINANIEUWS OP MODEGEBIED i W1® “r'

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1