L weekblad Computer haalt ’’fondseman” van de weg Subsidie schilderwerk 02208-2574 Jan Kamp's Sweater kado! rené kuijs Fusie tussen Rabobanken Bergen en Schoorl en Schoorl-Bergen Raadsagenda Bergen dinsdag 29 januari Raadskommissies in februari Amnesty International Humanistische visie op aktualiteiten /«BOS Filmhuis Schoorl Strandloop te Bergen aan Zee Leraartje pesten Arie Jonker in februari ”man achter ’t loket” Bromfiets Belastingformulieren Bijzondere plaats Geachte redaksie van de Duinstreek Drambuie truffels met Honing Wiskey Likeur Ontdek hoe lekker!! sneldrukkerij kantoorboek handel ■I Woensdag 23 januari 1980 56e jaargang no. 4 Schitterende schaatsperiode na een week alweer voorbij. Foto: W. de Maaré. TOT ZIENS BIJ Jouke Minkema Roomboterbanketbakkerij Vrouw Koel Scaramouche de duinstreek Over vlot gesproken: Een volledig taxatie-rapport van Uw onroerend qoed kan binnen één dag in uw bezit zijn. Vlot en goed: omdat wij 26 januari 1 jaar bestaan geven wij u op alle niet afgeprijsde artikelen tot 10 februari a.s. 15% korting Laat uw pand door ons taxeren!! Schoorl. - Nog een week snort hij op de brommer door zijn wijk. Een dikke week rest hem nog om de bezem erdoor te halen. Hij zal z’n wijk ’’schoon” achterlaten en aan zijn werkgever opleveren. Na 27 jaar. Dan gaat zijn brommertje in de schuur. De leren geldtas gaat van de schouders. De tas, waarin hij langer dan een kwart eeuw vele miljoenen guldens aan ziekenfondspremies transporteerde. Arie Jonker, de bode van het Ziekenfonds komt vanaf begin volgende maand niet meer bij ons aan de deur. Hij wordt ”de man achter het loket”. In Alkmaar, op het hoofdkantoor. De stoel staat al voor hem klaar. Een wat gerieflijker stoel wellicht dan waarop hij 33 jaar geleden heeft gezeten, op het kantoor aan de Nieuwlandersingel. Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B.V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren. De kolleges van beide banken hebben onlangs besprekingen gevoerd om te onderzoeken of een samengaan van beide banken tot de mogelijkheden behoort. Deze besprekingen zijn in positieve zin afgerond en hebben unaniem geleid tot het besluit voorstellen tot fusie aan de beide algemene vergaderingen in de loop van 1980 ter goedkeuring voor te leggen. De eenheid van optreden, die met de beoogde fusie in het werkgebied van beide banken wordt nagestreefd, zal gericht zijn op een verdere optimalisering van de dienstverlening. Met de belangen van het personeel zal uiteraard rekening worden gehouden. Arie "de fondseman". De brommer gaat in de schuur. Bode van vader op zoon? Dat past niet meer in onze tijd. 1980 Belastingaangifte? Breelaan 27 - Bergen Vrijdagavond koopavond 4» e» 4» e4 REDACTIE „DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 In het korps "fondsemannen” heeft onze Schoorlse Arie Jonker altijd een bijzondere plaats ingenomen. Velen zullen zijn "klop op de deur” moeten missen. Voor anderen betekende Jonker misschien niet meer dan een vriendelijk "goedendag, asjeblieft" en "tot ziens". Maar een niet te schatten aantal van zijn klanten heeft in hem lange tijd een steun en toeverlaat, een praatpaal ge vonden. Arie Jonker is het systeem in de ambtelijke MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 3326 Voor bejaarden en mensen die niet met belastingzaken op de hoogte waren, vulde hij de formulieren voor de fiskus in. Hij stortte en haalde geld van bank of postkantoor voor hen die hiertoe niet in staat waren. Klanten die niet thuis waren, zorgden ervoor dat de premie op een afgesproken plaats lag. "Arie, als ik er niet ben, je weet ’t hè? In de klomp op het vuilnisvat". Of: "De sleutel van de achterdeur ligt onder de emmer, de centen in het aanrechtkastje”. Nog even en het is allemaal voorbij. Arie Jonker is zo langzamerhand een van de laatsten der Mohikanen. De leveranciers en dienstverleners zullen het laten afweten. Zelfs de krant belandt in de PTT-brieven- bus. Het plezierige kontakt met ”de man aan de deur" is verdwenen. We kunnen de voordeur wel dichtspijkeren. Wat het- kontakt met- Arie Jonker betreft, ontstaat er na 1 februari een geheel andere konfrontatie. Hij achter het loket. Een lange rij ervoor. Om inlichtingen. We heten straks geen Jansen of Pietersen meer. Maar we zijn allemaal nummers. Nummers, die niet meer passen in een kaartenbak. Maar slechts kunnen worden verwerkt door de computer. Mechanisatie. Automatisering. Koel. Zake lijk. Kort. Opzij-Maak plaats. We hebben nog maar een paar minuten. Maar het is ook hier alleen maar een kwestie van even wennen. De algemeen voorzitter van het Huma nistisch Verbond, drs. Rob Tielman zal op dinsdagavond 29 januari de humanistische visie op de aktualiteiten ter diskussie stellen. Die avond in het kafé-restaurant ”de Posthoorn" te Schagen zal voor iedereen gratis toegankelijk zijn voor leden en belangstellenden uit de hele regio. "Day at the races” van The Marx Brothers. Wat valt er eigenlijk toe te voegen aan de naam van deze krankzinnige produktie van Chico, Harpo en Groucho Marx, beste komedianten aller tijden? Deze film is, met ”A night at the opera”, synoniem geworden met een avond niet kapot te krijgen amusement, verzorgd door deze verklaarde vijanden van elke vorm van konformisme. Zondag 27 januari, 20.15 uur in ”de Oorsprong”, f 3,50; CJP f 2,50. Maar zelfs een gouden stoel met een suede zitting zou aan de voor Arie Jonker zo ingrijpende verandering geen tegemoet koming kunnen betekenen. Arie beschouwt het als een degradatie. Hij verdwijnt van de weg en betaalt hiermee zelf een wel veel te forse premie voor het werk, dat hij in al die jaren voor de gemeenschap heeft gedaan. De reorganisatie binnen het bedrijf, de automatisering, de computers maken hem als bode overbodig. Het Ziekenfonds Alkmaar-Den Helder en Omstreken laat, gelijktijdig met Arie Jonker nog een viertal medewerkers in de buiten dienst plaats maken voor het systeem van onze welvaart. En aan het einde van dit jaar volgen er nog acht. Dan rest ons slechts de kille pennestreek. De krabbel op de aksept- girokaart, of de automatische afschrijving van bank of giro. En zo verdwijnt er weer een brok dienst verlening. Na de bakker, de groenteman, de melkman, de slager, de kruidenier, (waar is de tijd gebleven?) Noem ze maar op. En nu ookde”fondseman”. Zondag 27 januari organiseren atletiek vereniging "Hera" en watersportvereni ging ”Ossa” beide uit Heerhugowaard, hun derde strandloop van dit seizoen. De start is om half elf ter hoogte van het Zee-aquarium. Men kan inschrijven vanaf half tien in restaurant "De Hof van Eden" van de Wijckplein 12, en men kan kiezen tussen 4 en 8 km. Het inschrijfgeld voor deelnemers t/m 15 jaar is f 2,- en voor ouderen f 3,- ongeacht de afgelegde afstand. Gestart wordt in de kategorieën: jongens en meisjes t/m 15 jaar, dames, heren en veteranen. In alle kategorieën is er voor de eerste drie aankomenden een prijs, behalve voor de veteranen waarvoor één prijs beschikbaar is. Alle leden en belangstellenden worden weer uitgenodigd mee te komen schrijven op de maandelijkse schrijfavond. Terwijl u een kopje thee of koffie drinkt, schrijft u een paar brieven voor gevange nen in Argentinië, Tsjechoslowakije, In donesië of Swaziland. Voorbeeldbrieven zijn aanwezig. Veel tijd hoeft het u niet te kosten. - De avond voor Bergen wordt gehouden op woensdag 6 februari van half acht tot half tien in "Het Kompas”, Dr. van Peltlaan. Kontaktpersoon: mevr. A. van Tienhoven, tel. 02208-3710; - Voor Schoorl is deze schrijfavond op maandag 4 februari in het Oude Raad huisje, van half acht tot half tien. Kontakt persoon: mevr. N.W. van der Velden- Morriën, tel. 02209-2832. Bergen. - In de maand februari vinden de volgende openbare vergaderingen van raadskommissies plaats: Dinsdag 5: Kommissie gemeentewerken. Donderdag 7: Kommissie gemeentefinan- ciën. Maandag 12: Kommissie onderwijs. Woensdag 27: Kommissie kulturele zaken? Alle kommissievergaderingen beginnen om 8 uur en worden in het gemeentehuis gehouden. Voor de allerkleinsten zijn nog diverse verrassingen beschikbaar gesteld. Tevens zal aan iedere deelnemer die de loop volbrengt, een gedateerde medaille wor den uitgereikt. VOORPAGINANIEUWS OP MODEGEBIED nog 2 weken opruiming, dus koopjes bij ons, o.a. alle modellen cord pantalons, ook cowboy model van donovan en matinique nu:39,95 overhemden van longdon, equip en mare o’polo nu:25,- 2 stuks 45,- blazers van matinique nu:99.- jack equip en matinique nu:79,- baseball jacks nu:39,95 pullovers nu:49,95, 20,-, 15,- werkmansbroeken nu:59,95 suède laarzen div. kleuren nu:69,- wereld vreemd. Hiermee uiteraard nietsten nadele van de ambtenaar achter het buro. Maar als geen ander heeft de Schoorlse inkasseerder bij het Ziekenfonds dicht bij de mensen gestaan. Hij kent de problemen van velen. Pro blemen, die zich in sommige gevallen toespitsten tot intieme aangelegenheden. In 1947' begon Jonker zijn loopbaan, zoals gemeld op het kantoor van het Algemeen Ziekenfonds aan de Nieuwlandersingel in Alkmaar. Om precies te zijn op 3 februari. Hij was toen 22 janr. Chronische rugklachten hebben er tenslotte toe geleid, dat Arie na 6 jaar naar de buitendienst verhuisde. Als bode volgde hij Frans de Rooy op, die naar Australië emigreerde. Jonker kreeg een groot rayon, dat in de loop der jaren evenwel drie maal zou veranderen. Op de fiets trok hij in de beginjaren naar Petten, Zijpe en Dirkshorn. De laatste tijd "beperkte” zijn gebied zich tot Schoorl, Bergen, Bergen aan Zee en Egmondaan de Hoef. Aanvankelijk kwam hij eens per veertien dagen aan de deur. Later veranderde dit in drie maanden en de laatste tijd meldde Jonker zich om het half jaar. Bergen. - De gemeenteraad van Bergen komt a.s. dinsdagavond (29 januari) om 8 uur ten gemeentehuize in openbare ver gadering bijeen. De raadsstukken liggen voor ingezetenen ter inzage op maandag 28 januari van 3.30- 5.00 en van 7.00 - 8.00 uur n.m. De eerstvolgende raadsvergadering wordt gehouden op dinsdag 26 februari a.s. Kilometers heeft hij bij beestenweer soms te voet moeten afleggen. Als de Pettemer- dijk zou kunnen spreken Toen de geruisloze tweewieler een hulp- motor kreeg, ging het allemaal wat gemakkelijker. Hij werd niet alleen belast met het inkasseren van de premies. Moest ook de hele admninistratie van zijn wijk bijhou den. Overlijden. Gezinsuitbreiding. Het uitbetalen van "kraamgeld”. Vijf of zes tientjes. Dat was dan weer een heel andere premie. Jonker kwam bij de mensen over de vloer. Kende vele gezinnen op z’n duimpje. Wist van de financiële moeilijkheden van een aantal van zijn klanten. Kneep dikwijls een oogje dicht als "er niks in huis was”. Als de kinderbijslag nog niet binnen was. Heeft nimmer de waarschuwende vinger moeten heffen. Lost altijd alles in alle gemoedelijk heid op. En dat tekent eigenlijk de hele mens Arie Jonker. Zonder nu in superlatieven te vervallen, dient toch gezegd, dat de "fondseman” van Schoorl veel meer deed dan van hem mocht worden verwacht. Ze stonden in een groepje op de ijsbaan bij elkaar en ze spraken zo luid dat iedereen ze kon horen. Het waren meisjes van veertien, vijftien jaar en ze hadden het over hun leraren. Toen ik tien minuten meegeluisterd had, dankte ik God op mijn blote knieën dat hij me nooit geïnspireerd had om het te worden, want als het allemaal waar was wat die meiden vertelden, dan moest het zo ongeveer het zwaarste beroep ter wereld zijn. De een heette "Gekke Henkie", de ander "Dondersteen”, de derde "Dooie Diender" en zo waren er nog een paar die ik liever niet wil noemen omdat ik zal proberen alle schuttingwoorden stelselmatig uit deze rubriek te weren. Het bleek dat een van de belangrijkste bezigheden van deze leuk uitziende jongedames was om hun leraren te pesten. Het kwam erop neer dat het pas leuk werd als de leraar teneinde raad woedend werd, begon te schreeuwen en dat was werkelijk het hoogtepunt van de lol "want dan liggen we allemaal slap". Als de man tenslotte overspannen vooreen tijdje wegbleef, dan werd zijn plaats vervanger het slachtoffer, net zolang tot die ook keer op keer woedend werd en de barometer van de gijn met sprongen omhoog ging. Ik keek naar de gezichten van de meisjes. Ze zagen er stuk voor stuk aardig uit, frisse snuitjes met wat over dreven gebaartjes, maar ja, dat hoorde nu eenmaal bij de leeftijd. En toch waren het kwelgeestjes, die in staat waren een niet zo sterke figuur naar een psychiatrische Inrichting te sturen. Den week later ontmoette ik in mijn stamkafé een 40-jarige man, die ik de laatste tijd wel eens meer had gezien. Hij bemoeide zich nooit met iemand, dronk zwijgend zijn biertjes en vertrok dan weer, blaar die late namiddag zei hij ineens tot niemand in het bijzonder: "Morgen ga ik weer naar school. Om beroerd van te 'worden". "Leraar?", vroeg ik. Ja", antwoordde hij. "De Dondersteen noemen ze me. Maar morgen zal ik donderen, dat verzeker ik u. Ik heb genoeg van dat gepest. Ik zal terugpesten. Ik zal ze krijgen. Leren doen ze toch niet de stommerds". En tóen herinnerde ik me die leuke, lieve grieten op de ijsbaan, die er zo hart- veroverend uitzagen en ook de naam Dondersteen hadden genoemd. Waar ook die van Jansma met de opmer- K'ng: "Geef mij die maar. Streng, maar je Kunt ontzettend veel van hem leren en dan P'k je het gewoon". k zweeg en dacht: Zou het daaraan liggen estte Dondersteen misschien zijn leer- 'n9en door gewoon niet interessant te zijn, otgeen eigenlijk een onderschatting was an die meisjes? Ik zal het nooit weten, want ik zit niet in die klas. Met deuze un ingezonde stukkie en wel voor oós dokter Risselada. Ik had al buitenom hoort, dat hai gien ofskeit wou neme van zoin pesente, want volges hem verandert er niks. Hai bloift hier weune, allien hai doet gien dienst meer, das alles. Nou den wil ik urn van deuze plaas of names un hilleboel mense van harte bedanke voor alles wat hai voor oós dein hewwe. Van oós is hai niet raik worre, allien bai de poppies (babydie wai vroeger van de dokter kochte, heb hai holpe. Nou hoeft dat allegaar niet meer. En deer werd hai ok niet raik van, want ik denk wel dat er nag menig poppie betaald moet worre. Ik hew tenminste met moin zeun had, ut werd al un hille kirrel, toe ik op ut kunsultasieburoo kwam, ut poppie uitkleide en urn bai dokter op tafel lag met de woorde: "Hier hew je um terug". "Terug", zoi hai. "Ja", zoi ik "ik hew nag gien rekening had, dus is ie nag van jouw". Zo ken ik nag wel un paar dinge oprakele, maar das de bedoeling niet. Allien dokter harst ikke bedankt voor alles wat je dein hewwe in die 38 jaar bai nacht en ontai. Vraag vrijblijvend eens naar deze aantrekkelijke subsidieregeling. Het kan u heel wat geld besparen! Schilders Interieurafwerkers Kerkedijk 6,1862 BG Bergen. Telefoon, 02208-2574. tel. 02208 -4S38 plein 31 bergen n.h. W Stationsstraat 5 - Bergen N.H. - Tel. 02208-3341 Lees de details op pagina 5 o o Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenma. kt 25. Schoorl. tei. 02209-3297

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1