BB ■B TALLY L< Grand Marnier Truffels weekblad Van Reenenschool gedeeltelijk afgebrand ”Het Zeepaard” in Schoorl nu Volkshogeschool O 25,- Der2stuk$ ■I f Ji J1BOS I Makelaar Oranje Vereniging Bergen N-H s rené kuijs Bonneterie WÉ g’. I 1 i flip OW»™ u Hl 8 I SMB “I I ®SB intra woonkunst in ills if Roomboterbanketbakkerij 'AOO Stationsstraat 21 - Bergen Vrijdagavond koopavond tot 10 februari geven wij u op alle niet afgeprijs de artikelen 15% korting sneldrukkerij kantoorboek handel De nieuwe voorjaars mode 1980 is al weer binnen. Daarom nu onze winterkleding extra verlaagd in prijs!! J. Oidenburgl. 11 Bergen (NH) vrijdagavond geopend tot 21.00 uur NIEUW!! (naast) de deur voor meubel- fijnproevers r alkmaar tel. 02208-4538 plein 31 bergen n.h. r J M.- I 2 4- ■fi- 30 JANUAR11980 1 M.H. TOT ZIENS BIJ r Stationsstraat 5 - Bergen N.H. - Tel. 02208-3341 Wij zoeken alles voor u uit: WSJWWMVMWWJWJVVW Scaramouche o Centrum Groet. In Holland staat een huis.. Is het soms te koop? Zit het allemaal wel pluis? Kost het een hele hoop? Laat uw pand door ons taxeren!! Makelaardij Zutt Van Schoneveid, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297 Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B.V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren. F ‘ALGEMENE LEDENVERGADERING* Donderdag 7 februari a.s. - 20.00 uur in Hotel ”Het Witte Huis”, Ruïnelaan 11-13 Agenda o.a.: Financiën - Jaarverslag - Oranje- en Bevrijdingsprogramma 1980. Bestuursverkiezing: regl. aftr. en herkies baar de heren A.P.W.M. v.d. Ven, R.J. Swanenburg de Veyeen H.M.W. Dronkers. Als candidaat voor de vacant zijnde be stuurszetel wordt voörgesteld: de heer H.T.H. v.d. Herik. (tegencandidaten door de leden schrifte lijk vóór 3 febr. a.s. in te dienen bij het secr. Eikenlaan 12, Bergen). NA DE PAUZE FILMS OVER BERGENSE ORANJE- EN BEVRIJDINGSFEESTEN! 1980 Belastingaangifte? Breelaan 27 - Bergen Vrijdagavond koopavond 4 44 44 4» 44 44 4» 44 44 de duinstreek Wij kochten een mooie koliektie handgebreide truien en vesten in nieuwe voorjaarstinten. Wij kunnen deze aanbie den voor de uitzonder lijke prijs van 69,- MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 3326 4’ w- REDACTIE „DE DUINSTREEK” Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corn: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 Het korte gedeelte van de school aan de Maesdammerlaan, waar de eerste en tweede klas in gevestigd is, heeft het.meest van de brand te lijden gehad. De boven verdieping is geheel uitgebrand, terwijl de onder liggende lokalen zeer zware water schade hebben opgelopen. Van de inventaris is ook vrijwel alles onbruikbaar geworden. De school is tot woensdag 30 januari gesloten in verband met het onderzoek naar de oorzaak, in verband met de ópruimingswerkzaam- heden en invérband met de herindeling van de klassen. ’s Nachts om kwart over drie werd brandweer en politie gealarmeerd door mevrouw Ties Blokker van het Spaanse pad. Dankzij dit telefoontje en dank zij het zeer snel Ie optreden van de brandweer, kon de rest van de school behouden blijven. Burgemeester J. Ritsema die die nacht ter plaatse was, deelde mede dat het een felle uitslaande brand is geweest, die zo snel om zich heen heeft gegrepen, dat er geen houden meer aan was. Gevreesd werd dat de gehele school een prooi der vlammen zou worden, maar de Bergense vrijwillige brandweer wist het overslaan van de brand naar de lange vleugel te voorkomen. Leermiddelen en zeer oude schoolprenten werden een prooi der vlammen. Het gebouw werd vorig jaar geheel vernieuwd en alle leidingen waren eveneens nieuw. De brandweer heeft veel gemak gehad van de noodverlichting die ook maandag morgen nog kon branden. Op het organisatorisch vlak is men bezig maatregelen te nemen zodat de lessen op woensdag weer hervat kunnen worden. Sommige mensen reizen lang en ver om ze te vinden; de scheppingen van interieur- artiesten als deSede, Brunati, Thonet of Interlübke. Zij ont werpen de voorbeelden van eigentijdse woonkunst bij uitstek. Intrawoonkunst bracht ze bijeen. In drie etages binnenhuis- architektuur met allure. Opmerkelijk dichtbij. binnenhuisarchitektuur intra woonkunst ritsevoort 23/27 tel. 072-111366 Maar plotseling worden diezelfde leer lingen als ze om en nabij de veertien jaar gekomen zijn, voor de keuze gesteld, welke vakkenpakket ze voor hun eksamen willen. Met daarin de konsekwentie voor hun latere beroepskeuze. Het is dus zo, dat we wel van alles aan de jeugd leren. Maar als het op het punt van de zelfstandigheid aankomt, worden ze ineens gekonfron- teerd met een soort "vakuum” In onze vorming komt die bewustwording aan de orde. Ze worden daar mee steeds gekonfronteerd. Kiezen is ze niet geleerd. Beslissen of beslissingen nemen kennen ze niet. Maar wij laten hen niet in de kou staan. We gaan met ze praten, laten ze partici peren, leren ze te solliciteren en leren ze hun eigen mening te zeggen daar waar dat nodig is". Het Zeepaard staat op eigen benen. De ’’orderportefeuille” zoals Maarten Houthoff dat noemt is vol. Elke week andere groepen jongeren uit het hele land. Jongens en meisjes die aan het begin staan van hun karrière. Soms zijn de groepen apart, soms zijn ze ook gemengd. Want ook dat moeten ze leren in de omgang met elkaar. In totaal kunnen de groepen tot vijftig personen groot zijn. Maar dikwijls zijn er ook twee verschillende groepen in huis. In de zomermaanden, die doorgaans vakantiemaanden zijn, komen er weer andere groepen. Geestelijk en lichamelijk gehandikapten die er ook wel eens "uit” willen zijn, bevolken dan Het Zeepaard. Een unieke Volkshogeschool die een eigen plaats inneemt tussen al die andere instituten. VOORPAGINANIEUWS OP MODEGEBIED opruiming, dus koopjes bij ons, o.a., alle modellen cord pantalons, ook cowboy model van donovan en matinique nu:.39,95 overhemden van longdon, equip en mare o’polo nu:25,-2 stuks 45,- blazers van matinique nu:99,- jack equip en matinique nu:79,- baseball jacks nu:39,95 pullovers nu:49,95, 20,-, 15,- werkmansbroeken nu:59,95 suède laarzen div. kleuren nu:69,- scholen. Niet meer als "filiaal” van Bergen, maar als zelfstandige Volkshogeschool in het grote samenwerkingsverband dat er met allemaal is. Wat maakt Schoorl zo uniek? We spraken daarover met Maarten Hout hoff, de koördinator van Het Zeepaard, "We zijn nu als zelfstandig instituut door het ministerie erkend en dat betekent naast de mogelijkheden vooreen betere beleids voering ook dat we erkenning hebben gekregen voor ons werk onder de jongeren. Want we zijn de enige Volkshogeschool in Nederland die uitsluitend met jongeren werkt. Jongeren van lagere en middelbare opleidingen. Meisjes van de huishoud scholen, jongens van de technische scho len. Maar ook de jongeren die beroeps opleidingen volgen kunnen hierterecht. En ik denk dan aan de scheepsbouw-industrie of aan de opleiding voor verpleegkundi gen. Er komen ook Zuid-Molukse jongeren in Het Zeepaard en hoewel het begrip "kansarm" de laatste tijd natuurlijk een omstreden begrip is, heb ik sterk de indruk dat de jeugd die hier komt, daar toch wel onder valt”. Maarten Houthoff geeft een enkel voor beeld. ”Op de scholen wordt bijna alles voor de leerlingen bepaald. Eksamen- eisen, roosters, huiswerk, vrije tijd, ja zelfs wanneer ze wel of niet naar de w.c. mogen. Foto: IV. de Maaré. Nog geen vijf jaar geleden reed hij in een auto bijna zo groot als een trein naar zijn kantoor waar zo’n negen mensen werkten en een komputer ervoor zorgde dat er geen fouten werden gemaakt bij de verkoop van huizen. Ik was een beetje jaloers op die makelaar, want hij verbouwde zijn huis, liet een tuin aanleggen zo groot als een tennisveld en kocht ergens in Zuid-Frankrijk een droom van een villa, die uitkeek op het blauwe water van de Middellandse Zee. Zijn vrouw kreeg een eigen auto, ging tennissen en paardrijden. Hij haalde een vliegbrevet en kwam dan zomers laag overvliegen en groette ons door met de vleugels op en neer te gaan. Ik mocht hem graag, want hij was een vrolijke, vlotte kerel, die het moppentappen scheen te hebben uitgevonden en een gezelschap een hele avond gemakkelijk kon bezighouden. Het ging allemaal goed totdat de hele wereld de ene ekonomische klap na de andere om de oren kreeg, de ene olie-krisis na de andere ons leven zodanig ontwrichtte dat de laatste zorg van de mensen was om een huis te kopen, omdat ze als bange konijnen in het zorgenstruikgewas van de wereld bleven zitten, angstig loerend wat hen nu weer boven het hoofd hing. Toen viel de wereld van mijn vriend de makelaar met een reuzenklap in elkaar en bleef hij op de puinhopen van zijn niet verkochte huizen zitten. Van de week ontmoette ik hem. Er was niets meer van zijn vrolijkheid over. ''Het gaat slecht met de zaken”, zei hij, "allemaal de schuld van die smerige sheiks. En we moeten nog vriendelijk blijven ook, anders draaien ze ons allemaal de nek om". "En de huizen?" vroeg ik. Hij bleef wat dromerig voor zich uit zitten kijken. "Ik ga van de week naar Koeweit. Misschien willen ze daar wat geld beleggen in huizen en grote panden" zei hij. "ik geloof dat ik mijn kopers daar maar eens moet gaan zoeken”. "En denk je dat je zo over kunt halen?", vroeg ik. Hij keek me geringschattend aan. Natuurlijk, want laten we eerlijk zijn, ze 2ijn daar echt oliedom hoor en ze kijken niet op een paar dollars, wat je van de Nederlanders nu niet bepaald kunt zeg gen". Ik bood hem een borrel aan en dacht: wie weet. Misschien heb ik straks een sheik naast me wonen. Kan hij me een advies geven wat er misschien onder de grond van mijn tuin verborgen ligt. Misschien wel aardgas!!! Dat is héél in het kort, wat er jongsleden zaterdag gebeurde en we zouden wel iedereen, maar zeker de jongeren tekort doen als we met dit korte bericht zouden volstaan. Want er is in Schoorl sedert 1958 ontzet tend hard gewerkt. En het leek soms of de "voorlopigheid” permanent zou worden, maar eindelijk is de kroon op het werk gezet. Eindelijk staat Het Zeepaard geheel op eigen benen. En dat was een reis van de Staatssekretaris naar Schoorl zeker waard. De stichting "Jeugdcentrum voor school en bedrijf” kwam al in 1958 van de grond. Als onderdeel van de bekende Volkshoge school Bergen. In dat jaar werd voor het eerst in de CAO’s melding gemaakt van verplichte vormings- dagen voor jongeren. De Volkshogeschool zag daar wel wat in. Was ook de aangewezen instantie voor zo iets en het vakantieoord aan de Laanweg te Schoorl werd voor negen maanden ’’afgehuurd’’. Het werk sloeg aan al was de beginperiode moeilijk. Niemand wist precies hoe het zou moéten worden. Er werd veel geïmprovi seerd ener werd veel en goed werk gedaan An Thomassen haalde dat in haar inleiding jongstleden zaterdag nog even aan. "Men zat in de rode cijfers en de spanningen tussen de stafmedewerkers waren enorm. In het dorp Schoorl zagen ze met gemengde gevoelens hoe soms luidruch tige groepen jongeren de boel op stelten konden zetten. Maar de leiding van ons instituut is doorgegaan en de uitbreidingen volgden elkaar in snel tempo op”. In het jaar 1967 kwam er een grote brand. Alles brandde tot de grond toe af behalve één slaapvleugel. Die er ook nu nog staat en dagelijks in gebruik is. Verder werd er veel gemoderniseerd, aangepast, uitgebreid en raakte de’’voorlo pigheid” steeds meer op de achtergrond. Staatssekretaris mevr. Kraayeveld: ”Het veld van volwassenen edukatie is steeds meer in beweging gekomen. En daar hebben de jongeren ook van geprofiteerd. De belangstelling wordt groter, niet alleen van de overheid, maar ook van de jongeren zelf. Daarom is het nu zo jammer dat de "rijke tijden” achter ons liggen. Men zal hier moeten werken met een beperkt financieel,budget, maar het werk dat hier wordt verricht is zo belangrijk, dat het in onze samenleving niet meer weg te denken is”. De staatssekretaris verklaarde Het Zee paard thans voor geopend en verklaarde dat men thans ”op eigen benen” verder moet. De stichting is als zelfstandige opgenomen in de reeks van Volkshoge- 4» 4» 44 44 4» 44 4' I Geprolongeerd! Wegens groot succes gaan wij nog een week door met onze aanbiedingen en acties. DUS: tot 7 februari bij alle NIET afgeprijsde broeken een1 sweater kadoü I Bovendien hebben wij een restant Bergen. - Zondagnacht is om ongeveer tussen drie en vier uur de Van Reenenschool aan het Spaanse pad gedeeltelijk afgebrand. Politie en brandweer waren snel ter plaatse en ook op dit moment houdt de recherche nog de wacht bij het gebouw. Men heeft gekonstateerd dat er aan twee verschillende kanten ramen openstonden, zodat sterk de indruk bestaat dat de school vannacht bezoek heeft gekregen van ongewenste gasten. - Schoorl. - An Thomassen, de vrouw van de vroegere burgemeester van Rotterdam hield een inleidend praatje. Er was koek en koffie en de Staatssekretaris van het Ministerie van Cultuur, Rekreatie en Maatschappelijk werk, mevr. J.G. Kraayeveld-Wouters hield de openingsrede over de nieuwe beleidsontwikke lingen van het vormingswerk in intemaatsverbanden daarmee was de Volkshogeschool voor jongeren, Het Zeepaard te Schoorl, geopend. An Thomassen en de Staatssekretaris in gesprek met Maarten Houthoff. Q

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1