weekblad Algemeen Welzijn Bescherming van de natuur, hoe gaat dat eigenlijk? juwelier Strego !®®l l lilt I iilll ■Hl N Ofess Vrijstaand Woonhuis LAATSTE RONDE rené kuijs JiBOS Nu volop voorradig Dag Koningin EckstEjn O®] ff® woensdag 6 februari 1980 Goed beheer Afbranden van heidevelden Bont gekleurde vlinders op Schoonheidssalon „Rito de Meijer" Roomboterbanketbakkerij l UW VERTROUWEN WAARD sneldrukkerij kantoorboek handel Laat uw pand door ons taxeren!! MOCCA ROOM- TRUFFELS 1980 Belastingaangifte? Jan Oldenburglaan 3 BERGEN 16 Strego-zaken TE KOOP op mooi plekje in Schoorl i 813 m2 grond, uitbreiding mogelijk. Leeg te aanvaarden, april 1981 Vraagprijs 250.000,- TELEFOON 1356 De nieuwe voorjaarskollektie stroomt binnen. Frisse pasteltinten in body-warmers, noorse truien etc. Wij hebben daarom de laatste opruimingsrestanten nog eens extra afgeprijsd. De laatste BLOUSES, TRUIEN en ROKKEN gaan bijvoor beeld uit voor slechts 25,- STATIONSSTRAAT 21 - BERGEN Dr.R.fl. «teit, Breelaan 27 - Bergen Vrijdagavond koopavond 1 W» 4» «q. Lee Tuinbroeken in spijker en gestreept voor kinderen en volwassenen. Lee werkmansbroeken in spijker en blauw/wit gestreept vanaf 69,- Pilotenbroeken met ritsjes in kleurtjes o.a. zwart, grijs en rose 89,- Cowboybroeken met ritsjes en nagels van Ball 89,95 tel. 02208-4S38 plein 31 bergen n.h. w* a 4 a Frans Nieuwenhuizen Scaramouche d Stivas A/B en internat. Cidesco gedipl. esthéticienne Voor taxatie van uw huis en haard, erve en aanhorigheden, -zonder bed en buister- naar: Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B.V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren. Wie sprokkelt er vandaag de dag nog houtjes voor zijn haard? Met kant-en-klare blokken is hij zijn goud ook waard! Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297. Een voorbeeld van goed heidebeheer: de "opslag" wordt verwijderd, maar niet in brand gestoken! REDACTIE „DE DUINSTREEK” Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corn: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Hallsteinnes 3 Bergen Tel. 02208-4862 Behandeling op afspraak. TALLY LC BioKosmetik gericht op die reptielen, maar ook op de vele vogels die er broeden enop de heide zelf! Het is een van de mooiste vegetatievormen die wij in Nederland kunnen vinden, in het bijzonder gedurende de maanden juli, augustus en september. Ik ben dus persé tegen verbranding dat zal u duidelijk zijn. Laten wij eens wat voorbeelden noemen: Talloze mensen raken verrukt bij het zien van die bont gekleurde vlinders als: kleine vos, dagpauwoog, atalanta en distelvlinder. Velen maken zich terecht zorgen dat zij de laatste jaren steeds minder worden gezien. Deze schubvleugeligen dienen dus te worden beschermd. Dat bereik je echter niet door er een fijnmazig net omheen te zetten. Het kan slechts op één manier: Wij zullen de planten waar deze dieren bij voorkeur haar eieren op afzetten dienen te ontzien of nog beter, moeten beschermen plus de gehele omgeving waarop deze planten voorkomen. In zo’n milieu behoren wij beslist niet in te grijpen. Maar als u nu bedenkt dat deze voedselplanten uit brandnetels bestaan, dan kunt u zich wellicht voorstellen dat deze prachtige vlinders steeds minder zijn te zien, althans in de nieuwbouwwijken. Brandnetels worden nog steeds ”met wortel en tak” uitgeroeid om plaats te maken voor tulpen en andere niétszeggen- ■de prullaria, waar de rupsen niet van kunnen leven en er geen nieuwe vlinders worden ’geboren”. Begrijp mij goed hoor, iedereen die tulpen en zo in zijn of haar tuin Hier in Schoorl wordt deze vegetatie gelukkig niet verbrand. De struikheide verjongt zich hier vanzelf; zodra de oude pol is afgestorven ontstaat er piepjonge heide omheen. Op die manier ontwikkelt zich een stevige heidemat van allerlei leeftijden. Wij zouden kunnen zeggen dat op die manier een voorzichtige poging wordt gedaan tot natuurbehoud, d.w.z. dieren beschermen en behouden door het gehele milieu waarin zij leven op een goede manier te beheren. (Het blijkt overigens dat wij veel minder vraat hebben gehad dan in het oosten en zuiden van ons land. Zou het dan toch het ingrijpen van de mens zijn die daar schuldig aan is Nogmaals, u hebt aan deze voorbeelden gezien dat het geen enkele zin heeft alleen maar dieren te beschermen. Alleen als wij ’’alles” daar omheen met rust laten en niet meteen met geweer, vuur en vergif klaar staan en dan bovendien nog enig geduld kunnen'iopbrengen, komen wij een heel eind. Laten wij toch eens ophouden te denken dat wij alles kunnen regelen; dat kunnen wij helemaal niet. Door zó te denken schieten wij bok na bok en stapelen de ene fout op de andere Bovendien wordt er nog steeds te veel geleuterd over de begrippen ’’nuttig” en ’’schadelijk”, ook daar moeten wij eens mee ophouden. In die gebieden die wij natuur lijk noemen, dus déar waar zo min mogelijk wordt ingegrepen, komen wij maar bitter weinig nut en schade tegen. Als wij deze termen nu eens vergeten, dan doen wij daadwerkelijk al iets aan natuur behoud. En u hebt het gezien, het kan al in het kleinste tuintje P.S. Als wij het dier in het wild willen BESCHERMEN, zullen wij zijn biotoop op een goede wijze dienen te BEHEREN, pas dan doen wij echt iets aan natuur- BEHOUDÜ! MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 3326 Kleine vos, een prachtig gekleurde vlinder Tijdens de dia-avonden over de natuur in ons duingebied, die ik ambtshalve voor diverse verenigingen regelmatig mag ver zorgen, is het mij opgevallen dat de aanwezigen vele vragen stellen over na tuurbescherming en hoe een en ander in zijn werk gaat. Bij de beantwoording van deze vragen probeer ik de belangstellenden duidelijk te maken dat wij, in plaats van natuurbe scherming, beter kunnen spreken van natuurbeheer of, nog beter: natuurbehoud! Immers, wanneer de doelstelling is om de natuur te behouden, dan wordt het automatisch beschermd; tenminste als zo’n terrein goed wordt beheerd en als wij er zeker van kunnen zijn dat wij het kunnen behouden. Het heeft namelijk geen enkele zin om een gebiedje te beschermen (om dat daar bv. enkele zeldzame planten voorkomen) als men weet dat er over enkele jaren huizen zullen worden gebouwd. Natuurlijk is het wel leuk om die jaren vóór die bebouwing nog wat plantenstudie te doen, maar met echt natuurbehoud heeft het weinig te maken. Het "landje” verdwijnt onherroepelijk en daarmee die planten, deze zullen worden "omgezet" in tulpen en narcissen om maar eens een voorbeeld te noemen. Ook de term dierenbescheming hoor je vaak op zo’n avond noemen en men is dan maar al te vaak van mening dat je dan aan natuurbeheer doet. Dat is echter geheel onjuist. In de natuur (en nu laten wij even buiten beschouwing wat natuur nu eigen lijk is, daar wordt nogal verschillend over gedacht) kan je alleen het dier beschermen als je zijn biotoop, zijn levensomgeving goed beheert. wil hebben moet dat gewoon doen, maar wij hebben het nu even over dierenbe scherming, weet u wel? Overigens bij het planten van al die gekweekte bloemen en bolgewassen komen nog wat andere zaken om de hoek kijken: Al deze tuintjes worden keurig onderhouden, alle onkruid wordt vernietigd en daarmee al het leven van die tientallen insekten en andere geleed- potigen om maar te zwijgen van de nog veen kleinere diertjes, die een geweldige taak in de bodem vervullen. Doordat al deze wilde planten worden weggehaald, krijgen zij niet de tijd om af te sterven en door een leger van geleedpoti- gen, bakteriën en schimmels te worden omgezet in voedingszouten (humus). De grond wordt arm, er moet dus bemest worden. Dit gebeurt meestal met kunst mest, op zichzelf al een verwerpelijke zaak. Nog erger wordt het echter als wij het vergif in allerlei vorm al die "schadelijke” diertjes die het voorzien hebben op die tulpenbol trachten te doden. Het is genoeg bekend dat wij dan niet alleen die ’’tulpenvreter” maar vele andere diertjes doden die men ”nuttig”zou kunnen noemen. (Let wel geachte lezer, ik heb het nu alleen over de siertuinen en niet over de groentenkweker die zoveel mogelijk sla van zijn grond dient te halen omdat hij nu eenmaal brood op de plank moet hebben). Het zal u nu wel duidelijk zijn dat wij die vlinders beslist geen dienst bewijzen als wij op die manier te werk gaan, geen enkele vlinder zet haar eitjes af op het loof van tulpen en narcissen. Voorbeeld nummer twee: (en wij nemen nu een geheel ander dier onder de loupe). Wij kunnen de groene kikker alleen maar behouden als wij zijn biotoop, heldere sloten met een goede beplanting, in stand houden. Wanneer wij deze sloten zouden dempen, sterven de kikkers bij duizenden en dit gebeurt bij verkavelingswerkzaam- heden nog regelmatig. En dan doet het op zijn minst wat stompzinnig aan als een liefhebber voor zijn terrarium een kikker wil vangen en dan het gevaar loopt een bekeuring te krijgen, omdat dit dier in Nederland wettelijk is beschermd!!! Wat heeft het in hemelsnaam voor zin als wij de boomkikker beschermen (een zeldzaam diertje uit het oosten van óns land) terwijl wij zijn biotoop, brand netels, braamstruiken en poeltjes maar klakkeloos kunnen vernietigen? Algemeen Welzijn te Schoorl organiseert op donderdag 14 februari om 20.00 uur in "de Roode Leeuw” een avond over: Anton Pieck. De heer K. Faber uit Haarlem komt met de lezing: ”Een monument voor Anton Pieck”, met dia’s van tekeningen, reisschetsen en illustraties. Vrijwel iedereen in ons land kent het werk van Anton Pieck. Miljoenen nieuwjaarskaarten en kalenders met die heerlijke nostalgische taferelen vonden een weg in eigen land en ver daarbuiten. Anton Pieck tekende ze en doet dat nog! Hij illustreerde ook meer dan 100 boeken en een aantal sprookjesboeken met een ongelooflijke fantasie. Hij reisde veel en legde met potlood, pen en penseel mooie oude hoekjes vast op papier. Hij etste en maakte houtsneden. Van zijn hand zijn ook een aantal fraaie olieverfschilderijen. Hij ontwierp de "Efteling” en gaf vorm aan hetautomuseum "Autotron". Hij deed dat allemaal in zijn vrije tijd, want tot zijn 65e jaar was Anton Pieck leraar tekenen aan een lyceum in Overveen. U bent van harte welkom op deze avond. Toegang voor leden gartis, voor niet leden f 3,50. Ook de afgelopen zomer heb ik mij weer mateloos geërgerd aan al die "natuurbe schermers” die zonodig de heide moesten afbranden omdat deze vegetatie werd afgevreten door het heidehaantje en haar larve. Men denkt nog steeds maar al te gemakke lijk dat men met deze behandeling het kevertje kan uitroeien, vergeet het maar Maar laten wij er nu eens van uitgaan dat dit met deze methode zou kunnen, wat zijn dan de konsekwenties van zo’n daad? Hebben deze mensen zich dat wel eens gereali seerd? Talloze bij de wet beschermde dieren als: duin- en levendbarende hage dis, adder, gladde slang, hazelworm en enkele soorten amfibieën, houden onder deze heidemat hun winterslaap. Sommige soorten zitten echt niet zo diep in de grond, ze zouden dus kunnen verbran den. Maar wij gaan er vanuit dat ze zó diep zitten dat er van verbranding geen sprake kan zijn. Dan nóg maken zij een grote kans het niet te zullen overleven en wel om de volgende reden: Wanneer in het voorjaar deze dieren uit hun winterslaap ontwaken en zich naar boven begeven, vinden zij slechts een dorre, zwart geblakende vlakte waar zij geen enkele schuilgelegenheid vinden. Op die manier worden zij een gemakkelijke prooi voor allerlei, voor namelijk vliegende, predatoren als, zwarte kraai, ekster, buizerd, e.d. En dan praat ik nog maar niet van die duizenden insekten in tientallen soorten die juist jacht maken op dit kevertje en die nu jammerlijk in de vlammen omkomen. Wij kunnen hagedissen en slangen, de enigste reptielen die er in ons land voorkomen, alleen maar behouden als wij de heidevelden, hun biotoop, op een goede manier beheren. Het is de betreding door de mens die het diertje (duinhagedis) doet verdwijnen. Wij kunnen dat hier in Schoorl bewijzen. Wij zullen sommige veldjes dus zoveel moge lijk voor het publiek moeten afsluiten; ze zijn namelijk vooral in het voorjaar zeer gevoelig voor drukte. Vóór je het weet zijn zij naar elders verdwenen, terreintjes dus, waar zij de brood nodige--rost-.kuRfwnvmden.Natuur lijk is het beheer van de heide niet alleen M"' "-’.ff 4» 4» 4» 4» 44 44 4» 4< U hebt ons laten schrikken, Koningin, toen u zo plotseling voor de televisie verscheen om uw aftreden bekend te maken. We waren zó aan u gewend geraakt, dat we dachten dat u voor altijd zou blijven regeren. Och, regeren was het niet eens; het was meer het bestieren van een enorm huis gezin, waar een heel, heel klein deel bestond uit uw man, uw kinderen en uw kleinkinderen. Koningin, u was een moeder voor ons, een wijze moeder, een eenvoudige moeder, die de zorgen niet bespaard zijn gebleven. Soms kon ik me amper voorstellen dat u op Ben paleis woonde, dat u majesteit was, dat u schildwachten voor de deur had staan, dat u eens per jaar in een gouden koets naar de Opening der Staten-Generaal moest en daar verplicht was een troonrede voor te lezen, waarin politieke heren zelfs het woord God hadden geschrapt, terwijl ze wisten dat u diepgelovig was. Koningin, u zweeg. U deed gewoon dat ongemakkelijke werk van u en terwijl u sltijd omringd was door buigende mensen, bleef u de eenvoud zelf. U gaf het Koningschap een ander, meer menselijk gezicht en u haatte huichelarij. Door u werd het Koningshuis een gewoon huis, waarin we eigenlijk allemaal min of meer woonden en eens per jaar gingen er °P 30 april duizenden Nederlanders naar Soestdijk om hulde te brengen aan u. Daar stond u dan, Koningin, eenvoudig, hartelijk, spontaan tussen uw kinderen en kleinkinderen, bedolven onder de sympa thie en de bloemen van een heel volk. En nu gaat u aftreden. Nu zullen we u niet meer horen op de radio en niet meer zien v°or de televisie, maar u zult nog wel tussen ons, met ons, bij ons zijn. Misschien kunt u uw dochter Beatrix, die onze nieuwe Koningin zal worden, af en toe, heel voorzichtig, eens vertellen hoe u het toch voor elkaar kreeg dat een heel volk van u hield. ik weet het wel. U was de moeder des vaderlands, zowel letterlijk als figuurlijk. Nu zult u de grootmoeder des vaderlands worden. Eag Koningin, rust maar eens lekker uit. U hebt het meer dan verdiend. Wij zullen nog heel vaak aan u denken, want, meer dan 'emand anders, heeft u ons geleerd wat waardigheid, zelfbeheersing, geduld en htenselijkheid is en hoe zelfs verdriet een thans nóg groter kan maken. Dank u wel, Koningin. Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1