TALLY L< lllll weekblad I Sr ®ni'rhrrü De Geschiedenis van Schoorl en 1 Hontsbosch II Veranderingen bij ’’Neptunus” I Woonruimte mag geen winstobjekt zijn Qw w |1O| ■■Hl 49,90 ^et^orteleijn Wedgwood serviezen I De gelijkhebber Bosloop Bergen N.H. rené kuijs ujaioze tafelcultuur Tweede oproep kursus Populaire Autotechniek Ze zijn er weer! Fruit of the Loom T-SHIRTS BODYWARMERS JliiOS iM z V X /«OB O a BEKENDMAKING *1 9,95 POLO’S i 1 KROKANT- TRUFFELS 56e jaargang nr 7 woensdag 13 februari 1980 Bergen,- Op vrijdagmiddag 22 februari gaat in Bergen een feestelijk gebeuren De bewonerskommissie «is iüfg Stationsstraat 21 - Bergen Vrijdagavond koopavond in lange en korte mouw, div. kleuren gestreept v.a. 39,95 vanaf Restaurant Bistro Rijksweg 1 - Burgerbrug Telefoon 02268-1545 RECTIFICATIE sneldrukkerij kantoorboek handel plaatsvinden. Want dan wordt de eerste paal geslagen voor de drie en veertig woningen aan de Zuurvensweg. De woningen worden gebouwd door de Woningbouwvereniging Algemeen Belang. En de eerste paal zal worden geslagen door de leden van de bewonerskommissie, mevrouw A. Visscher en de heer J. de Wolf. tel. 02208 -4538 plein 31 bergen n.h. PURE eri WIT |K V1 K Catrijp vanaf de vier trappen. Foto: W. de Maaré M.H. De eerste paal op 22 februari Scaramouche Heerenweg211 Stationsplein, tel. 331166 Laat uw pand door ons taxeren!! As. zaterdag 16 februari 1980, hopen wij de schade hersteld te hebben van onze laatste onaan gekondigde gasten!!! Met ingang van bovenstaande datum staan wij weer volledig tot uw beschikking, met onze uitgebreide menu’s. Beroepshalve gewoonlijk zonder vermomming: Geniet U ook van karnaval als U meehost op 't gemaskerd bal? Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B.V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren. Tot zover een lid van de bewonerskom missie van de huizen, waarvan de eerste paal nog moet worden geslagen. Hieruit blijkt wel hoe enthousiast men bezig is en wat er te bereiken valt als men het met z’n allen ééns is over bepaalde zaken. Wij wensen deze bewonerskommissie en deze woningbouwvereniging nog een lang Bij de door het V.J.V. georganiseerde kursus populaire autotechniek zijn nog enkele plaatsen over. De kursus gaat van start bij voldoende aanmeldingen. In de kursus krijgt u gerichte informatie over de diverse (onder)delen van de auto en adviezen bij de te nemen stappen bij Pech. Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297. Het gaat er zodoende bij deze kursus vooral om te begrijpen hoe een auto mechanisch funktioneert. Hierdoor kunnen storingen sneller worden herkend en soms zelfs worden voorkomen. Het aantal kursusavonden is 6; de kosten bedragen voor de 17-30 jarigen f25,00 en voor de 30+ deelnemers f45,00. De kursus wordt gegeven in het edukatief centrum aan de Laan te Schagen op de donderdagavonden om 20.00 uur. Opgave bij het V.J.V.-centrum ”De Noord- kop”, tel. 02269-1450. 1980 Belastingaangifte? nu ook in kleurtjes o.a. marine, kobalt, hemelsblauw en rood de duinstreek Bg| (jJdNBMj «Ml REDACTIE „DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 de ongelijke verdeling aangekomen: het schrikbarende woningtekort! Want Bergen telt zo’n 500 woningzoeken den, waarvan - inderdaad - het merendeel tot de lagere inkomensgroepen behoort. Omdat Bergen een mooi dorp is, is het erg in trek en is partikuliere woonruimte onbetaalbaar duur. En omdat Bergen mooi moet blijven zijn de uitbreidingsmogelijkheden uiterst beperkt en voor een deel in handen van grond- spekulanten. Kortom: niet alleen de ellende, maar ook het profijt van de woningnood is uiterst ongelijk verdeeld!”. Tot zover André Thomsen. Maar wij vroegen nog aan hem welke konklusies hieruit te trekken zijn. André Thomsen: 1. woonruimte mg géén winstobjekt zijn, dient op een betaalbare en demokra- tische wijze beheerd en verdeeld te worden, zodanig dat het belang van bewoners en woningzoekenden met een zwakke positie wordt beschermd; 2. bewoners en woningzoekenden dienen zicht te organiseren om samen voor hun belangen op te komen en zeggen schap in de besluitvorming daarover te verkrijgen. In die konklusies ligt de doelstelling van de woningbouwvereniging Alge meen Belang besloten: Onze vereniging is niet alleen de huis baas van de enige woningen in Bergen waarmee niet gespekuleerd kan worden, die zoveel mogelijk betaalbaar blijven en die tot in lengte van dagen voor bewoners en woningzoekenden met een krappe beurs beschikbaar blijven. Maar onze vereniging is vooral ook een open en demokratische belangen organisatie van bewoners en woning zoekenden, ten behoeve van het alge meen belang van een goede, rechtvaar- leven toe in goed overleg met elkaar en tot meer woongenot van de toekomstige bewoners. MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 3326 Het zal de attente Duinstreek-lezerzijn opgevallen dat er in het artikel van 30 januari j.l. iets niet klopte: Inderdaad hoorde de kaart en de daaronder geplaatste tekst niet bij elkaar. De kaart had betrekking op de eerste aflevering en gaf een impressie uit de tijd dat Schoorl en directe omgeving in zijn vroegste stadium nog een eiland was met Bergen als haven. Voor de onvolkomenheid bieden wij u onze verontschuldiging aan en plaatsen ter compensatie alsnog de kaart die in de tweede aflevering had moeten staan: r «i De aangegeven castella’s verraden hun vroegere aanwezigheid in plaats-en streeknamen. De meeste vestingen zullen in zee zijn verdwenen. Het vaste land strekte zich toendertijd onbekend ver westwaarts uit en is door de zee verzwolgen. In „Castricum” en „Catrijp” bijvoorbeeld is het woord castellum nog te herkennen. Callantsoog herinnert aan keizer Calligula en het daar gelegen Ketelduin aan het gebied rond dit kasteel. De aangegeven gracht zal tijdens de regeringsperiode van keizer Hadrianuszijn gegraven, omstreeks 117- 138 na Christus, waar Hargen zijn naam aan kan hebben ontleend. De castella’s waren onderling door middel van een heerbaan verbonden. Dat de heerbaan voor de brede monding van de Vidrus moest uitwijken is er de oorzaak van geweest dat er tussen het tegenwoordige Sint Maarten en Eenigeburg mogelijk eens een oeververbinding heeft bestaan. Deze Vidrus was in de Romeinse tijd de rivier, die ter hoogte van Petten in de zee uitmondde en die tevens de grens afbakende. Beneden deze rivier woonden de Caninefaten, daar boven de Texelaars. Deze situatie is tot in de middeleeuwen blijven bestaan. De door verschillende Romeinse geschiedschrijvers genoemde Vidrus kan alleen daar gesitueerd worden, waar vroege landmeters een inham in kaart brachten, die later de Sype genoemd werd. De donkere lijn geeft de loop van de Vidrus aan, die uit het oosten door de Vecht en de IJssel gevoed werd en vanuit het zuiden door de Rijn. Die Vidrus verbreedde zich tot uitgestrekte meren en moerassen, waartussen een diepere geul, de hoofdstroom liep, die via de Stroef en St. Maarten tussen Petten en Callantsoog zijn water in de zee loosde. Aan de oever van de rivier vestigden zich mensen en ontstonden nederzettingen, waarvan vele sporen in de vorm van vondsten en namen getuigen. J Tan k Breelaan 27 - Bergen Vrijdagavond koopavond W» 4» 4» o «V Op zondag 17 februari a.s. organiseert de Schaatstrainingsgroep Bergen haar vierde bosloop van dit seizoen in de bossen te Bergen. Óók nu zullen de parkoersen van 4 en 8-km geheel gescheiden zijn en de start voor beide afstanden zal plaatsvinden om 10.30 uur nabij het Klubgebouw van de Schaats trainingsgroep aan de Zwarteweg (nabij de skibaan) te Bergen N.H. Het inschrijven kan geschieden vanaf 09.00 uur bij het klubgebouw en het inschrijf geld voor de jeugd bedraagt f 2,50 en voor de ouderen f3,50. Een ieder die de bosloop volbrengt ontvangt een gedateerde herinnerings- Bergen aan Zee. - Het kafé-restaurant ’’Neptunus” wordt ondanks een enkel gerucht dat het gesloten zou worden, normaal geopend gehouden. De verandering bestaat alleen hierin dat de eigenaresse van het pand, die tevens eigenaresse is van het zee-aquarium, het restaurant thans zelf is gaan eksploiteren. De pachter, de heer Potters, heeft zich teruggetrokken en "Neptunus” wordt in maart visrestaurant. De zaak blijft open en in het weekend is de keuken eveneens geopend. medaille, terwijl voor de eerste drie aankomenden in de kategorieën meisjes en jongens (beiden 4 km) en de dames, dames-veteranen, heren en heren-vetera- nen (allen 8 km) ekstra prijzen beschik baar zijn. De dames- en herenveteranen worden aangeraden bij het inschrijven een rode armband te vragen, dit om moeilijkheden bij de eindklassering te voorkomen. Ook deze kilometers kunnen worden bijgeschreven in het trimloopboekje. Het bestuur van de schaatstrainings groep Bergen wijst de deelnemers er met nadruk op dat het boekje slechts wordt afgestempeld op vertoon van de inschrij- vingskaarten of de ontvangen medaille, dit om de zgn. ’’zwartlopers” te voorkomen. Voor meerdere inlichtingen kunt U de volgende tel. nummers te Bergen bellen- 2343 en 7260. dige en betaalbare volkshuisvesting. Wij hopen dat, als vereniging, bij de voorbereidingen van de bouw van de 43 woningen in het plan Zuurvensweg bewezen te hebben. Vandaar dat wij het belang van een bewonerskommis sie vanzelfsprekend vinden en blij zijn met deze kommissie. Uiteraard zullen wij er alle steun aan geven die ons mogelijk is. Dat is logisch!”. Tussen al mijn kennissen is er één, die over het algemeen door iedereen ontweken wordt. Hij wil namelijk altijd gelijk hebben welk onderwerp er ook aangesneden wordt. Hij heeft dan de onaangename gewoonte om een gesprek te onderbre ken, zijn wijsvinger als een dolk in de maag van de ander te steken en te zeggen:"Jon- gen, wat jij daar zit te beweren, lijkt nergens op. Als je nu eens je weinige hersens gebruikte en een beetje door dacht dan zou je er heel anders over denken. Kijk het zit zoen dan bleef hij een kwartier aan het woord zonder zich erom te bekommeren dat de ander ook iets wilde zeggen. Maar van de week gebeurde er iets waarmee hij waarschijnlijk nooit rekening had gehouden. Hij ontmoette een ander gelijkhebber, die er niet aan dacht zich het woord te laten ontnemen. Dus vielen er de alom van radio-televisie bekendekreten als kapitalist, rooie rakker, geldwolf, profi teur, dat hele grote woordenboek van Politiek Nederland, in een snelheid en een tempo dat gewoon niet bij te houden was. In een hoek van de kamer zat een stille, zwijgende reus met een borstkas als een gewichtsheffer en vuisten als Mohammed AH. Toen de twee gelijkhebbers al een uur door elkaar heen hadden geschreeuwd, stond nil op, pakte ze elk bij een arm, loodste ze spartelend de kamer uit, opende de voordeur en smeet ze op straat. Daar bleef hij nog even genietend staan kijken en wilde net de voordeursluiten toen de eerste gelijkhebber stomverbaasd vroeg:"Maar waarom doe je dat nou, Jan?". Sterke Jan glimlachte even en antwoord- Pe:"ik heb altijd al eens willen zeggen dat de sterkste altijd gelijk heeft, maar ik kon er n°oit tussen komen. Nu weten jullie het voor eens en voor altijd". twee gelijkhebbers verdwenen buiten °P straat en begonnen opnieuw tegen el kaar te kakelen, waarschijnlijk over het feit nat ze toch gelijk hadden gekregen als Jan er zich maar niet mee bemoeid had. Jan noorde het en zei schouderophalend:"Dat ras sterft ook nooit uit en wat nog erger is; te houden nooit op". De bewonerskommissie waarvan enkele leden op de 22ste februari de eerste paal zelf gaan slaan heeft méér plannen. Men denkt onder andere ook aan een soort buurtvereniging, juist omdat er nu a! sprake is van ’’kollektief denken en handelen”. Een van de leden van deze kommissie zegt: "Wij denken bijvoorbeeld aan het ge zamenlijk inkopen van de warmwatervoor ziening. Zoals u ongetwijfeld weet, dient men hierzèlfzorgvoortedragen. Indien wij nu gaan inventariseren wat hieromtrent de wensen zijn, dan kan de kontaktgroep eventueel, met de persoonlijke wensen, naar een bedrijf toestappen voor een prijsopgave. Een kollektieve aanbieding zal voordeliger zijn dan wanneer iedereen voor zichzelf zoiets gaat bestellen. Wij denken ook aan de woonomgeving. Zoals men wellicht weet, heeft de gemeen te ons verzoek tot aanleg van een woonerf afgewezen. Deze afwijzing vond plaats in afwachting van het verkeerscirculatieplan. Zodra dit circulatieplan weer ter diskussie komt, kan de wijkkontaktgroep opnieuw haar nut bewijzen door het woonerfidee weer aan de orde te stellen. Zodra de woningen bewoond worden, kan in overweging worden genomen om de groep uit te breiden met een vertegen woordiging van een hele wijk. Wij denken bijvoorbeeld aan het gehele Westerweg- plan”. Ska? W VI IUOI zoeken in hoeverre toekomstige bewoners inspraak kon worden verleend bij de totstandkoming van een nieuw bouwplan. Uit een onderzoek naar de mogelijkheden omtrent deze inspraakprocedure werd de woningbouwvereniging geattendeerd op een regeling van het Ministerie van Huisvesting en Ruimtelijke Ordening, en wel die van Goede en Goedkope woningen. Op 23 september 1978 vond de eerste ende uit het overleg tussen de Gemeente Bergen N.H. en de woningbouwvereniging Algemeen Belang werden voor dit plan 40 toekomstige bewoners voor deze vergade ring uitgenodigd”. In de gemeente Bergen zijn ontzettend veel woningzoekenden en velen daarvan zijn lid van de woningbouwvereniging Algemeen Belang. Hoe ziet André Thomsen de situatie in Bergen zelf. Heeft hij daar een visie over? "Woonruimte is een van de meest belang rijke voorzieningen in een menselijke I samenleving. Op den duur kan niemand zonder een goed en betaalbaar dak boven zijn hoofd. Maar toch is woonruimte een schaars goed, dat bovendien heel erg ongelijk is verdeeld. Er blijkt een rechtstreeks verband te bestaan tussen ekonomische positie en i woonsituatie: wie een ijzersterke porte monnee heeft woont-in eenrianteigen huis dat hem relatief weinig kost. Wie een zwakke positie bekleedt woont vaak in oude en slechte woonruimte, zonder enige zeggenschap over de wijze waarop de woning wordt beheerd en onderhouden. Dat verschil in zeggenschap blijkt vooral tussen de eigenaar van een eigen woning en de huurder van een partikuliere eigenaar die ook nog eens de kans loopt op straat te komen staan als de woning aan de meest biedende wordt verkocht. In Bergen loopt dat laatste zo’n vaart niet meer omdat de meeste partikuliere huur woningen al verkocht zijn en de huurders daarvan al op straat zijn komen te staan, met de liberalisatiegolf van na 1972. Gelukkig zijn ze niet letterlijk op straat gekomen, maar hebben merendeels een woning van de woningbouwvereniging kunnen krijgen. En daar wordt niet mee gehandeld. Daarmee zijn we bij een ander gezicht van De eerste paal moet dus nog worden geslagen en er is nu al een bewoners kommissie? Wij vroegen de voorzitter André Thomsen hoe dit mogelijk is en wij laten hem even aan het woord. "De woningbouwvereniging Algemeen Be- a lang heeft in juli 1978 opdracht gekregen van de Gemeente Bergen N.H. om op de plaats waar de oude Europese School stond, 43 woningwetwoningen te bouwen volgens het bestemmingsplan Westerweg. Door enige leden was, tijdens een leden vergadering van de woningbouwvereni ging, het bestuur uitgenodigd te onder- bewonersvergadering plaats. Overeenkomstig de afspraken, voortvloei-

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1