k Tante Saar, Boer Jaap en Jo de Leeuw: Ze gaan nog jaren mee TALLY-HO Boekhoudkundige Kracht 1 y ■MS Rellenschoppers Jaarvergadering Gemeentebelangen Agenda Raadhuis Schoorl Blazers gevraagd in Koedijk «BOS Kulturele avonden K.J.V.0.-A.N.D.0. B. ■lil I Onderscheidingen Alaaf Fanfare Lands Welvaren Goochelaar sneldrukkerij Kantoorboek handel rené kuijs Düsseldorfer Appeltaart Ontdek hoe lekker! ai® BOETIEK I BOETIEK BOETIEK BOETIEK BOETIEK I BOETIEK lisilt de duinstreek 56e jaargang nr. 11 woensdag 12 maart 1980 De Sluislaan te Bergen Boer Jaap met de sik. Nog altijd even populair overal in onze provincie Vrijdagavond koopavond NIEUW! Roomboterbanketbakkerij Jouke Minkema Tante Saar in "vol ornaat" op 't stienen padje, dat pas skrobt is". Scaramouche Zoals de ouden zongen in 't verleden, piepen de jongen in 't heden. In de toekomst nog jong èn oud eensluidend: Laat uw pand door ons taxeren!! Schooridam - Hij, het Westfries boertje is 74. Zij, tante Saar is bijna toe aan de acht kruisjes. Hij stapt binnenkort in een paar nieuwe klompen. De gaten vallen bijna In de oude houten stappers. Een paar rode zakdoeken lijkt ook geen overbodige luxe. Tot op de draad versleten. En zij? Zij heeft vorige week nog een nieuwe jurk gepast. Ze is er echt broodnodig aan toe. Een nieuw ’’boezeltje” erop, en Saar is weer helemaal ’’pikt en dreven”. En tussen hem en haar staat hij. Jo de Leeuw. De 74 jarige Schoorldammer. Ex- schilder. Oud-raadslid en oud-wethouder van de gemeente Schoorl. Oud? Helemaal niet oud. Zelf zegt Jo de Leeuw: ’’Natuurlijk, als je 74 bent, heb je tenslotte niet zo bar veel meer te vertellen. We zijn allemaal mensen van de dag, maar ik ben nog goed gezond. En zo de zaken er nu voor staan, ben ik-vast van plan om m’n gouden jubileum te halen”. En daar kun je eigenlijk op wachten. Jo de Leeuw staat ruim 46 jaar op de planken. Deed al veel eerder aan toneel, maar rekent die jaren niet bij zijn "echte” loopbaan als artiest. Als Westfries’’voordrachtskunstenaar” met een bar gewichtig woord. Feest in het Hoornse Parkzicht. Toespra ken. Alaaf....Het kon niet op. Maar de volgende dag geen letter in de krant. En dat was wel een tegenvaller. Want laten we wel wezen: Een brok publiciteit is tenslotte mooi meegenomen. Niet dat Jo de Leeuw er mee valt en staat. Hij hoeft geen brood te kopen voor de geringe revenuen van zijn voorstellingen. Maar ”een stuk in de krant” zorgt er wel voor, dat er nog over hem wordt gesproken. Dat hij nog wordt nagewezen. Dat ze hem nog kennen. Enbelangrijker nog: erkennen. Het carnaval van Hoorn is allang weer vergeten. ”West-Friesland Plat", het pro- dukt van de humor uit onze provincie, blijft. In talloze huiskamers. 1980 Belastingaangifte? GROTE KLUS wordt KLEINE KLUS met PROFESSIONELE gereedschappen en machines. HUUR ze bij: Harmonievereniging "Aurora” te Koedijk, vraagt nieuwe leden. We spelen met ongeveer 35 mensen, maar kunnen er best meer gebruiken. Vooral de klarinetten zijn wat onderbezet. Ook andere instrumentalisten zijn welkom. We hebben instrumenten, komt U er op blazen? De muziek, die we spelen, varieert van klassiek tot modern, van oer-Hollands tot Latijns-amerikaans. U mag ook eerst komen luisteren. Wij repeteren elke vrijdagavond in de raadszaal van het voormalige gemeente huis van Koedijk. U kunt bellen: 072-615823, (S. Bloothoofd) 02213-537, (J. Bekker). Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297. REDACTIE „DE DUINSTREEK” Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 tel. 02208-4538 plein 31 - bergen n.h. Ruïnelaan 11, Bergen N-H 02208-3640 Stationsstraat 21 Bergen N.H. STICHTING BEJAARDENZORG WARMENHUIZEN Voor de verzorging van de administratie van onze Stichting, omvattende de ex ploitatie van het bejaardenhuis „Huize Angela"en 28 bejaardenwoningen zoeken wij een die in zijn/haar vrije tijd de financiële- en secretariaatswerkzaamheden wil verrichten. Van gegadigden wordt verwacht belangstelling voor de bejaarden zorg in het algemeen en bereidheid om samen met het Bestuurde bejaardenzorg in Warmenhuizen zo goed mogelijk te behartigen. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij de voorzitter van het Bestuur. Aanmelding gaarne schriftelijk aan het bestuur, p/a A. Ruijter, voorzitter, Door braak 4,1749 AM Warmenhuizen. Op zaterdag 22 maart, de laatste lezing in het seizoen 1979-1980, houdt de heer P. Zwitser een lezing over dit boeiende land met zijn rijkdom aan bodemschatten, het aparte dierenleven, de eksklusieve land schappen en de wereld van de Eskimo. Ook deze avond is in de Emmazaal aan de Emmalaan te Bergen. Alle avonden beginnen om precies acht uur. De zaal gaat open om half acht. Op deze avonden is roken niet toegestaan. De toegangsprijs is voor niet-donateurs f3,00. Alle lezingen zijn voor ieder toegankelijk. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Thomas, Stationsstraat 3. Schoorl - Maandag 17 maart a.s. houdt de kiesvereniging "Gemeentebelangen” haar algemene ledenvergadering in ”De Kastan jeboom". Naast de "normale” agendapunten doet het bestuur in haar uitnodiging een beroep op de leden voltallig ter vergadering te verschijnen, liefst vol ideeën en vergezeld van vrienden en kennissen. Een flinke opkomst is wel gewenst want op deze avond zal een nieuw bestuurslid gekozen worden. Na de pauze zal voorzitter Henk van Riessen een en ander vertellen over de plannen voor het komende jaar. De avond begint om 8 uur. In zijn voormalige schilderswerkplaats, waar hij bijna dagelijks zijn partijtje Es-Bas voor de plaatselijke fanfare repeteert, buigt Jo zich over stapels plakboeken, oude foto’s en kranteknipsels. Jo de Leeuw, tante Saar, het Westfries Boertje in oude glorie. Lang vervlogen jaren. Jo de Leeuw. Immer in de schaduw van wijlen Kees Stet. Maar nooit minder door volle zalen geaksepteerd en bejubeld. Waarom dat tweede plan? Misschien een tikkeltje meer Jo de Leeuw werd geboren in Lands Welvaren, nu hotel ”De Band" in Schoori dam. In het begin van deze eeuw het centrum van kunstenaars. Vaste bezoekers waren Piet Wiegman en Filarski. Het toneel heeft Jo altijd getrokken. Op de lagere school organiseerde hij al circus voorstellingen. Op het erf van de familie De Leeuw werd van bierkisten een ware piste gebouwd. De vriendjes van Jo, Huug Lauwerman en Jaap Kuyper waren de direkteur en de clown. Een tamme uil, een egel en een mus moesten het geheel kompleet maken. Entree, een cent. "Uitverkocht erf”. Jo wilde naar het toneel, maar de stamgasten gooiden aanvankelijk roet in het eten. ’’Alles haat en nijd in het artiestenvak”, hadden ze gezegd tegen de vader van Jo. Jo werd boerenknecht, om in ieder geval aan de kost te komen. Toch stond hij opz’n zestiende voor het voetlicht in het stuk "Klavertje Vier” door de dilletantengroep van Groet. In 1934 werd het echter allemaal officieel. Jo en Wim Lakeman vonden elkaar en vormden het duo ”WiJo”. Nico Splinter uit Alkmaar schreef een revue en Jan van der Brink maakte er de muziek bij: "Achter de wolken schijnt immer de zon". MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 3326 Maandag 17 maart a.s. 20.00 uur: Vergadering commissie Gemeentewerken en het Woning-Grondbedrijf. Ontwerp afvalstoffenplan provincie Noord Holland. Exploitatieopzet v/h woningbouwgebied Groetinke II. Dinsdag 18 maart a.s. 20.00 uur: Schoolraad vergadering. Tweëntwintig jaar bleef het duo bestaan. Inmiddels was het uitgegroeid tot een gezelschap. Want ook goochelaar Cor Sijpheer ("prof. Remidol”) en de drie "Kamiki Hawaians” hadden zich erbij gevoegd. Saar en Sien gingen uit elkaar. Jo de Leeuw ging door als Saar en boer Jaap. Vele tientallen malen was hij te beluisteren voor de radio. Hij trad op met Annie De Reuver, Therèse Steinmetz, Toon Hermans en vele anderen. Was zelfs helemaal te horen in een radioluisterspel. Een groot aantal bestuurlijke funkties heeft Jo de Leeuw moeten laten varen. Twintig jaar gemeenteraadslid. Veertig jaar bij de voetbal. Langer dan een halve eeuw fanfare. EHBO, de VVV, de middenstands bond. Noem maar op. Toneel en muziek blijven hem boeien, waarbij hij, en het is in wezen niet attent dit in één zinnetje te noemen, grote steun ondervindt van zijn vrouw Ans. Wie gunt de sympathieke Schoorldammer niet een halve eeuw op de bühne....? geluk. Even meer aan de weg getimmerd door Stet. Het deert Jo niet. Eens moest hij plotseling invallen voor Kees Stet, die een paar dagen in de lappenmand lag. Zijn pet zat Jo als gegoten. De pruik, het hele pak. De zaal had niets gemerkt. Sukses verzekerd. Toch kreeg Jo de Leeuw minder dan hem in feite toekomt. Nooit zijn de TV-kamera’s op hem gericht geweest. Wel af en toe een radio-uitzen- ding. Maar dat blijft nu eenmaal niet zo lang hangen als een optreden voor de buis. Wel kwam er een paar jaar geleden een grammofoonplaat van hem uit. Een LP vol grappen en grollen. Tante Saar en boer Jaap op hun best. Daarna werd het weer wat stil rond de populaire Schoorldammer. Oogstte niettemin suksessen her en der in de provincie, en doet dat nog. Volle zalen. Bejaarden. Bruiloften en partijen. Laatst nog bij een buitengewoon chic gezelschap. Mensen waar niks mee te beginnen scheen. Stijf als een plank. ”Bar duurdoenerig”. Jo de Leeuw verscheen vanachter het gordijn, en het ijs was gebroken. Een onvergetelijk feest. Kwestie van aanpak ken. O ja, miskleumen zijn er ook. Een bruiloft. Mensen ver boven hun theewater. Beledigingen. Kijk, dan pakt Jo de Leeuw z’n spulletjes bij mekaar en groet U allen. Keihard. Al is hij nóg zo’n gevoelsmens. Plakboeken en kranteknipsels dus. En handenvol Carnavalsonderscheidingen. Geen onmisbare tekenen van grote waar dering natuurlijk. Want het gebeuren rond carnaval valt toch een beetje buiten alle nuchterheid. Een groot aantal goedbe doelde schouderklopjes en vriendelijke woorden liggen opgesloten in iedere vetleren, koperen en andere leuk gekleurde medailles met even opvallende linten. Eén onderscheiding valt echter niet weg te cijferen. De "Geinprijs” van de carna valsvereniging "Ostalac” uit Hoorn. Jo de Leeuw kreeg hem dit jaar uitgereikt. En vele prominenten gingen hem in de loop der jaren voor. Denk aan een Toon Hermans. Een heel ander kaliber, maar denk aan een jongen als André van Duyn. Jan Blaazer en vele anderen. Dit jaar was de ’’Geinprijs” van Hoorn voor Jo en een aantal anderen, die de LP ”West-Friesland Plat” tot een groot sukses lijken te maken. Het was groot feest in Hoorn op maandag 18 februari. Een hele dag uitbundig carna val vieren. Jo en de andere "plaatwerkers” waren het middelpunt van de belangstel ling. De brengers van het Westfriese lied, de kostelijke verhalen. Kortom de juiste representatie van ons eigen dialekt, dat momenteel weer (en terecht) zoveel aan dacht krijgt. Dagbladen B.V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schooridam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren. Mijn vriend had de hele dag met een flinke griep te bed gelegen met de radio naast zich, zich verheugend op de topper Ajax- Feyenoord, die 's avonds voor een ge deelte voor de televisie zou worden uitgezonden. Dat hij er dan even uit moest, vond hij niet erg, al zou hij zich best wat rillerig voelen. Maar al direkt bij het begin van "Langs de Lijn" ging hij in zijn bed recht overeind zitten en keek woedend naar het radio toestel waaruit 'n omroeper zei:"Dames en heren, nog voor het begin van de wedstrijd hebben Feyenoord-supporters de technici van radio en televisie aangevallen en ze bont en blauw geslagen. De technici hebben daarop hun spullen ingepakt en zijn richting Hilversum verdwenen. Een en ander zal tot gevolg hebben dat de wedstrijd Ajax-Feyenoord vanavond niet door de televisie zal worden uitgezon den". Woendend belde mijn vriend mij op en vroeg of ik het gehoord had. Ik zei:"Neen", want ik was gaan wandelen in de duinen en luister op zondagmiddag nooit naar de radio, omdat ik 's avonds toch alles op de televisie kan zien. "Dat waren geen voetballiefhebbers, dat waren rellenschoppers", brulde hij. "Die komen niet om de wedstrijd te zien, maar °m te vechten Tuig. Zie je dat soort ook bij tennis, hockey, paardensport, zaalhandbal, zaalvoetbal, neen, alleen maar bij voetbal. Nou moet je mij eens vertellen waar dit aan ligt?". da, dat wist ik ook niet, maar 's avonds heb jk naar allerleid sporten op de televisie gekeken, maar geen enkele vechtpartij gezien en met honderdduizenden andere Nederlanders had ik wel de pé in, dat Ajax- Feyenoord mijn neus voorbij ging en ik elleen maar een NOS-journalist met een kNVB-official dezelfde vraag hoorde stel len als die mijn griep-vriend mij had gesteld. da, waarom op de tribunes van voetbal wél geweld en bij andere sporten niet? Is het omdat het geweld op het veld overslaat op bet publiek? Is het omdat er op de voetbaltribunes minder vrouwen zitten, die de kwajongens een lesje zouden kunnen leren? Of is de scheidsrechter een té centrale figuur? Vragen. Misschien weet U bet antwoord. Stuur me dat eens, want ik enap er niets van, maar ik was wel even woedend als U dat ik Ajax-Feyenoord moest missen en dat om een paar milenschoppers. Lopen die nu ook sterke verhalen te vertellen? Foto: W. de Maaré 7 WW

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1