,1 k weekblad 1 r Hoe lang blijft Bergens hart nog groen? |J 29,95 H V MODESHOW dinsdagavond 25 maart, aanvang 21.00 u. vrij entree, in de BERGER MEERMIN zie pagina 3 Koppel- Bi® Kulturele avonden te Bergen Commissie 60+ reizen Bergen/Schoorl Opening politie bureau Warmenhuizen i Bs rené kuijs ii| Polo’s deVries Ei, ei ze zijn er weer! M1 H1|ggg 11| 111 111 |gg 4«BOS GROTE KLUS wordt KLEINE KLUS Gympen ir ii Zuurstofgebrek Gemeenschapsgeld Hoop voor de toekomst VOORJ AARSSHOW SMfl sneldrukkerij cantoorboek handel OP PEIL Verkeerscirkulatieplan Bumperhoogte Verkeer eist hoge tol ililIB Veiligheid staat voorop 11 •1! 56e jaargang nr. 12 woensdag 19 maart 1980 De Dorpsstraat te Bergen, Vrijdagavond koopavond 4» i Roomboterbanketbakkerij ,+/-• Artels zó kort Piet Vermeulen BERGEN de duinstreek LANDWEG 20 TEL.02208 - 49 31 U wordt veilig door de kapitale baren van de roerige huizenzee gelootst door: Belastingaangifte? Laat uw pand door ons taxeren!! Loop maar eens door het dorp met uw blik op ’’bumperhoogte”. Dan blijkt dat er maar weinig bomen gespaard zijn gebleven. Die verwondingen aan de stam hebben een nadelige invloed op de ontwikkeling van de boom. Tijdens het genezingsproces wor den bepaalde voedingsstoffen aan de boom onttrokken om de wond te helen, waardoor de groei wordt afgeremd en de algehele konditie achteruit gaat. Dat maakt ze weer vatbaarder voor ziekten. wordt nogal eens kritiek geuit op het kapbeleid van de gemeente, maar voor ons staat de veiligheid voorop. Ik zal nooit vergeten hoe op een kwade nacht een grote linde, naast de winkel van Geerts, in een storm afbrak en een deel van het dak verpletterde. Een paar meter verderop lag een kind te slapen, wat wonder boven wonder ongedeerd bleef. Dat zijn dingen die je bij blijven. Ik heb me dan ook heilig voorgenomen dat zoiets me nooit meer zal overkomen. Dat wil niet zeggen dat bij het geringste teken van onraad een zieke boom gekapt wordt. We proberen met alle mogelijke middelen aangetaste bomen te behouden”. Menig schip, uit de koers en stuurloos op zee, liep hier vast op 't strand, bereikte nimmer zijn ree MEESTAL BETER DAN ZICHZELF Hij bezoekt kongressen. Hij vindt veel kaf onder het koren, hij is onaf gebroken bezig zijn kennis te toet sen, al wordt hij daarweleensdood- moe van. REDACTIE ,,DE DUINSTREEK” Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Core: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 Massag- en Fittness- instituut NEL BIJMAN Bergen, tel. 02208-2313 Voor afspraak bij voorkeur bellen 's morgens van 9-11 uur. tel. 02208-4538 plein 31 - bergen n.h. Met het voorjaar in het zicht, krijgen we weerzin, om er op uit te trekken en daarom heeft 60+ reizen Bergen/Schoorl, een voorjaarstocht georganiseerd, naar het Flevohof op 11 april a.s. We hopen dat er voor deze reis veel liefhebbers zullen zijn, want het belooft een fijne dag te worden, naar een Flevohof, war alles groeit en bloeit en waar erg veel te zien is o.a. op het gebied van veeteelt, landbouw, bakkerij, slagerij, kaasmakerij etc. We vertrekken rond 8 uur en op het Flevohof kan iedereen op zijn eigen manier rondkijken, overal zijn bankjes, dus hoeft het voor niemand te vermoeiend te zijn. De prijs bedraagt, inklusief warme lunch en koffie en thee-pauze f32,50 p.p. U kunt zich hiervoor opgeven tot en met dinsdag 8 april bij de volgende adressen: voor Bergen: C Zee, Wilhelminalaan 6, tel. 5525. J. de Koning, Stroomerlaan 10, tel. 2307. W.v.d. Bosch, Dorpsstraat 28, tel. 2155. Mevr. Verburg, St.v. Surcklaan 9, tel. 4115. voor Schoorl: Mevr, de Boer, Landenstraat 1, tel. 1503. Mevrouw Koning, Heereweg 139, tel. 2581. Wij hebben weer een keur aan TUINMEUBELEN - TUINGEREEDSCHAPPEN en andere voorjaarsartikelen voor U uitgestald staan. NOGATEIEREN gevuld met slagroom Ontdek hoe lekker Woensdag 19 maart t/m vrijdag 21 maart van 9.00 uur tot 21.30 uur. Zaterdag 22 maart van 9.00 tot 17.00 uur. DE AKADEMIKUS HOUDT ZIJN KENNIS Dat moet hij wel. Want alles veran dert, is in beweging. Wat 5 jaar ge leden nog revolutionair was is nu al achterhaald. Overdag bewijst hij zichzelf en ’s avonds werkt hij aan morgen. Hij proeft meer drukinkt dan frisse lucht. Tja, hij houdt zijn kennis op peil Er zijn weinig bomen die geen beschadiging op bumperhoogte hebben. Korte tijd na deze foto werd hij opnieuw aangereden, (foto Trees Vermeulen-Bruinsma) Waarom moeten er zoveel oude bomen verdwijnen in het centrum van Bergen? Is dit nu echt nodig? Deze vraag hield mij bezig en bracht mij er toe eens te gaan praten met de heer L. Blom, hoofd afdeling Be plantingen van de dienst Openbare Werken. Met zijn medewerkers beheert hij ruim 6000 bomen langs de lanen en wegen van Bergen. Hij is ook verantwoordelijk voor het onder houd van parken, bermen en sloten in de gemeente. De heer Blom is één van die gelukkige mensen die van zijn hobby zijn beroep heeft gemaakt. Ook in zijn spaarzame vrije tijd gaat zijn belangstelling uit naar de natuur en in het bijzonder naar wilde planten. Hij heeft zo zijn eigen ideeën hoe wij met zijn allen het groene hart van Bergen zouden moeten bewaren. Hierover meer in bijgaand artikel. Vooral in het centrum hebben de bomen het moeilijk. Daar staan ze te schudden op hun wortels en dagelijks worden er aanslagen gepleegd op hun bestaan. Ondergronds zuurstofgebrek bezorgt ze ademhalingsmoeilijkheden. De zware as- faltlaag houdt veel zuurstof tegen en bij metingen is vastgesteld dat op veel plaatsen maar 5% zuurstof aanwezig is in plaats van de 18% die minimaal nodig is. Met perslucht kan men in noodgevallen een zuurstofinjektie tussen de wortels geven maar dat helpt natuurlijk maartijdelijk. De oorzaak van de kwaal kan niet worden opgelost. MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 3326 Gelukkig wordt er de laatste jaren veel meer tijd en geld besteed aan voorlichting op scholen. De jeugd heeft immers de toekomst. De heer Blom is hierin bijzonder aktief. Hij is lid van het Instituut voor Natuurbescher- mingsedukatie en houdt samen met zijn ’’buren” van Staatsbosbeheer en het PWN ekskursies en voorlichtingsbijeenkomsten. ”lk zou er graag nog méér tijd aan willen besteden maar het wordt steeds moeilijker dit te kombineren met mijn dagelijks werk. Goede voorlichting is echter minstens zo belangrijk als het onderhoud van bomen". Samenvattend kunnen we stellen dat het groene hart van Bergen best bewaard kan blijven wanneer we er met zijn allen snel iets aan doen. Als Inwoners van Bergen kunnen we hieraan meewerken door de auto selek- tiever te gebruiken en wat zorgvuldiger te parkeren. De gemeente kan veel doen door meer parkeerruimte beschikbaar te stellen waar door de bermen worden ontzien; meer tijd en geld besteden aan voorlichting en snel het verkeerscirkulatieplan In te voeren om het centrum te ontlasten van autoverkeer. Want Bergen zonder bomen is een dorp zonder hart "Het is gewoon een kwestie van zorg vuldiger parkeren en tijdig uitwijken voor tegenliggers. Het enige wat wij er tegen kunnen doen is het plaatsen van paaltjes en hekjes om de boom maar ik doe het niet graag, want het blijven lelijke dingen die er eigenlijk niet thuishoren. En zelfs dat helpt niet altijd. De boom op de kruising bij ”De Pilaren” heeft er ook een maar is al finaal platgereden, met hekje en al. We hebben hem nog kunnen redden maar hij wordt er natuurlijk niet beter van”. Het is een triest gegeven dat 50-60% van alle schade aan bomen door auto’s wordt toegebracht. Het is een ongelijke strijd met weinig hoop op verbetering voor de plantsoenendienst. Zolang er niet wezen lijk iets verandert in de mentaliteit van de automobilist blijft de toestand zorgwek kend. "Je moet natuurlijk realistisch blijven”, zegt de heer Blom, ’’wanneer je het verkeers probleem benadert. De auto is uit onze samenleving nu eenmaal niet meerweg te denken. Dat is een gegeven. Het heeft geen zin te dromen over de toestand zoals die honderd jaar geleden was. Toen bestond het verkeer hoofdzakelijk uit hondekarren en paard-en-wagens. Maar nu worden bedrijven bevoorraad door zware vracht wagens en is het autoverkeer enorm toegenomen”. Het gesprek komt nu op de financiële kant van de zaak. Bergens bomenbestand is een kapitaal bezit. ’’Alleen al voor het onderhoud van bomen hebben we dit jaar ruim een ton toege wezen gekregen.. Het werk wordt uitge- vóerd door partikuliere bedrijven omdat we daar zelf geen mensen voor hebben. Het valt niet mee om met dit budget de boel draaiende te houden, vooral wanneer er zoveel schade wordt aangericht. Bij een ongeval kan je de kosten nog wel eens verhalen maar in de meeste gevallen zit er geen naamkaartje op. Dan moeten u en ik het betalen van onze belastingcenten en het wordt helaas alleen maar.erger. In de periode 1978-79 is al 30% méér schade aangericht dan in de voorgaande jaren. Er moet dus duidelijk; iets veranderen, wil dat niet nog verder stijgen”. ’’Nederland van Maastricht tot Harlingen” was de titel van de lezing, die op zaterdag 8 maart in het verenigingsgebouw aan de Emmalaan werd gehouden door de heer B. Schuil uit Bergen. Het was de zevende lezing in een reeks van acht gedurende dit winterseizoen, de zaal was wederom uitverkocht! Na verre uit stapjes in vorige inleidingen als naar India en Nepal, Pyreneeën, Indonesië en Klein- Azie bleven we ditmaal in eigen land. En terecht! Welk een grote verscheidenheid in landschappen, gebouwen en planten is er ook in Nederland waar te nemen. Bert Schuil was, als in zijn vorige lezingen, weer een uitnemende gids voor de bezoe kers aan deze avond. Prachtige dia’s over oude steden als Maastricht en Harlingen met nog een pracht aan gebouwen en stedelijk schoon; rivierdalen (Geuldal, Gerendal), Dinkel en IJssel gebied, Wester- wolde; Borgen, havezathen en stinsen met hun zogenaamde zeldzame "stinsen” flora. De boeiende voordracht van de inleider gaf aan c? getoonde beelden een diepe inhoud. Aan het slot van de avond dankte de heer Simons, namens de zaal, de heer Schuil voor zijn fijne lezing en onderstreepte dit door de aanbieding van een boeket. Woorden van dank waren er ook voor de vrijwilligsters om in de pauze thee en koffie te serveren; kenmerkend voor de onge dwongen sfeer, waarin deze kulturele avonden plaats vinden. De laatste lezing in dit seizoen zal op zaterdag 22 maart worden gehouden in dezelfde zaal. De heer P. Zwitser komt dan met zijn inleiding over Alaska. Op vrijdag 21 maart a.s. zal het nieuwe postbureau der rijkspolitie te Warmen huizen, officieel worden geopend. De opening zal geschieden om 15.00 uur, in tegenwoordigheid van de Burgemeester van Warmenhuizen en de Distriktskom- mandant der Rijkspolitie Alkmaar. Naar aanleiding hiervan zal het bureau ’s avonds van 19.00 tot 21.00 uur voor het publiek geopend zijn. Het publiek kan dan het bureau bezich tigen en een indruk krijgen van de werkwijze en het materiaal van de Rijks politie, wat opgesteld zal staan. Tevens zal er een stand aanwezig zijn van de speciale afdeling "voorkoming misdrijven”. Dit laat ste vooral kan erg nuttig zijn, niet alleen voor het bedrijfsleven, maar ook voor een partikuliere woning. Dus niet vergeten: Vrijdag 21 maart a.s. van 19.00 tot 21.00 uur, Open huis bij de Rijkspolitie Warmenhui zen. We zijn in Bergen rijk bedeeld met groen. Niet voor niets komen jaarlijks tienduizenden toeristen naar ons dorp om te genieten van de mooie duinen en groene lanen. De statige bomen In het centrum hebben al heel wat in hun ruim 200-jarig bestaan meegemaakt. Marcherende legers van Napoleon en Hitler en, met de angst in hun wortels, de opkomst van de automobiel. Maar een even grote bedreiging vormt de mens die langzaam - maar zeker - door achteloosheid de bomen ten gronde laat gaan. Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B.V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren. "Ik heb nog hoop voor de toekomst wanneer het nieuwe verkeerscirkulatieplan wordt ingevoerd. Het instellen van één richtingsverkeer in smalle straten kan bijdragen tot een rustiger verkeersbeeld. Het zijn vooral de uitwijkmanoevres die wel eens verkeerd aflopen en dat kan dan voorkomen worden. Het betekent ook dat ons werk meer resultaat zal hebben.' In sommige straten worden kapotgereden bomen niet eens meer vervangen. Dat heeft geen enkele zin. Binnen de kortste keren is het weer raak, het is weggegooid geld. Want de mensen hebben er geen idee van hoeveel tijd en geld wordt besteed aan het planten van nieuwe bomen. In de laatste jaren hebben we al weer een paar duizend nieuwe bomen geplant. Dat gaat gewoon door, daar hoor je nooit iets van. Alleen als er gekapt wordt krijg je kommentaar. Dan hoor je achter je rug fluisteren dat ”de slopers weer aan de gang zijn”. En dat doet me wel eens verdriet wanneer ik merk dat er zo weinig begrip voor ons werk bestaat. ik vind het óók afschuwelijk als er wper een boom verdwijnt, want elke keer verdwijnt er een stukje Bergen”. "Wanneer er bomen gekapt moeten wor den gebeurt dat pas na zorgvuldig afwegen van de mogelijkheden tot behoud tegen over het gevaar wat een zieke boom kan' opleveren. do moet in die dingen nuchter zijn. Wanneer een boom gevaar oplevert voor zijn omgeving moet hij er uit. Daarover is geen diskussie mogelijk. Er boom aan het Van Reenenpark moest gerooid worden omdat bleek dat de - waren dat het niet meer verantwoord was hem te laten staan. (foto Trees Vermeulen-Bruinsma) voor 1980 Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297. Met professionele werktuigen en ge reedschappen. Huur ze bij Ruïnelaan 11-Bergen, V4 IJÖ Tel. 02208-3640 o div. kleuren

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1