Ook ouderen gaan op reis Dit is Jos Steegstra I I I M' S torts BERGEN N.H. llÉl De Blauwe Reiger wordt in juni geopend o I lil Groeien in kontakt lil Kinderbijbels JKBOS ixw» yil i K J Roomboter- 56e jaargang nr. 15 woensdag 9 april 1980 lts I De Molenweg te Schoorl. Bijzonder spijtig De huiskamer van het kinderhuis. f Roomboterbanketbakkerij H H gg Een mooie gevel siert het hele huis Bij ons sieren mooie huizen de hele gevel. Kijk maar in de etalage bij: Laat uw pand door ons taxeren!! sneldrukkerij Kantoorboek handel rené kuijs INBRAAKBEVEILIGING woonhuizen - villa’s - bedrijven - winkels GEBR. GORDIJN ELEKTROTECHNIEK B.V. Roomboter banketbakkerij Ontdek hoe lekker! 3 Makelaardij ZUTT VAN SCHONEVELD GROTE KLUS wordt KLEINE KLUS met professionele gereedschap pen en machines HUUR ZE bij: De vakantietijd gaat weer aanbreken en reisplannen worden gemaakt. Ook de ouderen gaan steeds vaker, vergeleken bij vroeger, op reis. Er worden speciale groepsreizen voor ouderen georganiseerd en aanbevolen. Om ’’wegwijs” te worden uit alle mogelijkheden heeft de NFB, dat is de Nederlandse Federatie voor het Bejaardenbeleid in Den Haag, een boekje uitgegeven dat u voor slechts enkele guldens kunt bemachtigen. 7' Foto: W. de Maaré. -X wil Bergen. - In de maand juni wordt het kinderhuis ”De blauwe Reiger” te Bergen geopend. Kinderhuis "de Blauwe Reiger”? Nooit van gehoord zullen vele Bergenaren zeggen. Men kent het Raphaelhuis, velen kennen ook Wittenburg, maar ”de Blauwe Reiger” is nog erg onbekend. Toch wonen er vier en twintig kinderen tussen de vier en veertien jaar jong. Die zich daar erg gelukkig voelen onder hun omstandigheden. En die in de maand juni zó in de belangstelling komen te staan, dat dan wellicht iederéén in de hele regio zal weten wéér "de Blauwe Reiger” is, en wét voor kinderen er wónen. Want in die maand komt er een lid van het Koninklijk gezin het huis officieel voor geopend verklaren. De juiste datum is nog niet bekend, in verband met verschuivingen in afspraken naar aanleiding van de troonwisseling. Maar het gaat gebeuren. Dat is zeker. de duinstreek I OOOCCOCCCCOQCOQOQCQOOQOQGCOSCCQQeoeeQOSQCO M.H. Bergen, “X M.H. Een gedicht van Jos Steegstra uit zijn Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B.V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren. wagenimporteur uit Amersfoort, de firma Pon. Op de school volgen de kinderen bijna allemaal het normale programma van de gewone basisschool, maar daarnaast zijr' er aan de school specialisten verbonden, zoals logopedisten en fysio-therapeuten die in eigen ruimten kunnen werken met de kinderen. terwijl het laatste weekend van de maand het huis open blijft ten behoeve van die ouders, die ook zelf wel eens een weekend ontheven willen worden van de zorg voor hun kind. niet of nauwelijks meer in de handel verkrijgbaar. Het mag derhalve geen verwondering wekken dat Steegstra, ter gelegenheid van zijn veertigste verjaardag, een uitgave van ruimere opzet besloot voor te bereiden. Onder de titel "Onrustig Dagboek” trachtte hij een aantal gedichten te verzamelen die, door een thematische en chronolische ordening, een beeld van zijn literaire ontwikkeling moesten oproepen. Daartoe werd zowel uit de -verspreid en gebundeld- gepubliceerde gedichten als uit de in portefeuille gebleven gedichten een zo representatief mogelijke keuze gedaan. "Onrustig Dagboek” kan dan ook be schouwd worden als een tussentijdse balans van een dichterschap dat in de nadagen van de vijftiger jaren ontstaan is. Paardenmarkt 25 Schoorl, Tel. 02209-3297 b.g.g. 2033 tel. 02208-4538 plein 31 - bergen n.h. Woensdagavond 16 april zal er om 8 uur in "het Kompas”, Dr. van Peltlaan, Bergen, een voorlichtingsavond gehouden worden, over kinderbijbels. Ds. Barnard zal een korte inleiding houden over zaken waar men op letten kan bij de aankoop van een kinderbijbel of een bijbels boekje. Er is een grote tentoonstelling van bijbels en boekjes voor kinderen, zodat men luisterend, kijkend en vragend zich een mening kan vormen. De toegang is vrij. Zaterdag 3 mei start in Schoorl een LEERGROEP van max. 10 per sonen voor mensen, die: - meer te weten willen komen over hoe ze met andere mensen omgaan en zouden willen omgaan. - er in geloven dat je zelf invloed kunt uitoefenen op je leven en daar wat meer over willen leren. Er wordt in groepsverband gewerkt op de eerste en laatste zaterdag van de maand van 10.00 uur tot 19.00 uur. Eind juni wordt met de groep besloten of na de zomer wordt door gewerkt. Tussen de groepsbijeenkomsten is er mogelijkheid voor individuele begeleiding. Kosten 200,- per maand, alles inklusief. De groep wordt geleid door: Ellen Alma, kreatief therapeute op gestalt-basis. Hans Kramer, groepstrainer op T.A.- en gestaltbasis. Aanmelding: - Telefonisch: op donderdag tussen 18.00 en 22.00 uur, tel. 02209-1662. - Schriftelijk: Ellen Alma, Teugelaan 16. 1871 AJ Schoorl. De kerkeraden van de Geref. en Herv. Kerk te Bergen Bloemgracht 156-158 Amsterdam Telefoon 020-240208 na 18.00 uur 020-451806 Erkend beveiligingsbedrijf TBBS "Nooit bomen genoeg om te nestelen buiten de wind om te ritselen binnen mijn oor om het heimwee nooit bomen genoeg". 1980 Belastingaangifte? REDACTIE „DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 BEL: 072-150804, tst. 230 GRATIS tent-aan-tent, caravan-aan-caravan, zomerhuis-aan-zomerhuis vakantiebungalow-aan- vakantiebungalow, boot-aan-boot, hotels, pensions en de kantoren van VND/ONZE KRANT en VVV'S ■'S. MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 3326 Dagelijks dé krant voor honderdduizenden vakantiegangers en dagtoeristenl En natuurlijk HET medium voor adverteerders en organisatoren van allerlei evenementen en toeristische attrakties. U wilt meer over de advertentie- en redaktie mogelijkheden weten? slechts een betrekkelijk klein deel aan de publiciteit toevertrouwd. C Naast een handvol bijzondere uitgaven, veelal in samenwerking met beeldende kunstenaars tot stand gekomen, publi ceerde hij de dichtbundels "Ongewapend” (1964), "Jij bent wat korrelig vandaag” (1977) en "Kasteel noch kerk heeft onder ons geleden” (1978). Evenals de twee eerstgenoemde titels zijn de bijzondere uitgaven "Een kleine vogel jij” (1978), gecalligrafeerd door Lucia Hoogervorst, en "Gedichten en hout sneden” (1979), verzorgd door Piet Lont, Dan is er nog een bijzonder spijtige ontwikkeling over de bouw van een instruktiebadje bij de school. Het school bestuur heeft aan de gemeente mede werking gevraag om, op grond van een bepaald artikel in de lager-onderwijswet, een instruktiebad te bouwen voor deze kinderen. Hét is dringend gewenst dat de kinderen kunnen beschikken over een zwembadje, juist omdat ze in het water beter kunnen bewegen en daardoor het gevoel kunnen krijgen meer volwaardig te zijn. Zwembad ”de Beeck” is op geen enkele wijze aangepast aan deze kinderen die toch juist erg veel recht hebben op een eigen akkommodatie. Via een uitkeringssysteem zou het inder daad mogelijk zijn dat de kosten voor een instruktiebad onder bepaalde voorwaarden door het Rijk kunnen worden vergoed. Uit een inmiddels gevoerd overleg met de inspekteur van het buitengewoon onder wijs, kwam echter naar voren dat het aantal kinderen bepalend is voor de aanleg van een instruktiebad. Er moeten acht groepen met kinderen zijn. De school heeft slechts zes groepen in totaal, zodat de 'vereiste norm” niet wordt gehaaldVoor de kinderen van de Bergense Mytylschool dus geen instruktiebad. Misschien komen er initiatieven om deze kinderen, die toch al zoveel tekort komen, niet via regelingen en bezuinigingen de dupe te laten worden. 7. In een gezinsvervangend huis, zijn de kinderen ononderbroken in het huis aan wezig. Het huis vervangt als het ware het gezin. In een gezinsondersteunend huis ligt dat anders. De meeste kinderen gaan de weekends gewoon naar huis. De ouders hebben nog een duidelijke taak bij de opvoeding van hun kind. Normaal is het huis dan ook drie week-enden gesloten, De kinderen van "de Blauwe Reiger” verblijven elk in twee verschillende groe pen. De leefgroep ”de Duiventil” en de leefgroep "het Eksternest”. Elke groep wordt begeleid door vijf leidsters. De kinderen hebben, behalve de hele kleintjes, allemaal hun eigen kamer met kast, wastafel en speel hoekje. Verder is het hele huis "van en voor de kinderen”. Overal zijn speelhoeken voor verschillende aktiviteiten. Voor poppen kastspelen, voor het maken van muziek, voor boetseren, lezen en andere binnen- huisaktiviteiten. De kinderen kunnen ook bloemen en planten kweken in een speciale broeikas die momenteel gebouwd wordt. Die broeikas, waar elk kind zijn eigen tuintje in kan krijgen, is een geschenk van de ”Lions-klub” uit Schagen. Zo is er ook een visvijver waar de kinderen die hobby kunnen beleven. Een ander kostbaar geschenk was de aangepaste volkswagenbus, waar zelfs rolstoelen in vervoerd kunnen worden. Dat was weer een geschenk van de volks- Omdat de school zo nieuw is komen er regelmatig groepen naar Bergen om eens een kijkje te nemen. Verpleegkundigen, maatschappelijk werkers of belangstel lenden uit andere opleidingen. Ook groepen uit het vrijwilligerswerk komen regelmatig naar ”de Blauwe Reiger” en teneinde wat meer kontakt te krijgen met het dorp Bergen en de regio komt er op zaterdag 14 juni en grote open dag voor school en huis. De direktrice van ”de Blauwe Reiger”, mevrouw M. Gijsen: ”We hebben een enig kontakt met de Europese school aan de overkant. We hebben zelfs samen een kerstmiddag gehad, want onze kinderen zijn gek op feestjes. Iedere gelegenheid wordt aangegrepen om een feestje te maken, want de kinderen zijn van nature bijzonder vrolijk en juist erg levenslustig. Toch hebben we nog wel wat wensen voor de kinderen”. Uit het gesprek volgt dan dat er op het gebied van buiten-rekreatie nog niet veel is. Er is geen buitenzandbak. Er is geen speelruimte. Zelfs geen schommel of wip. Elke vorm van buitenspeelgoed ontbreekt. En juist deze kinderen willen zo graag ’’buiten spelen”. Er ontbreekt ook een soort "knutselhuis". Een ruimte waar de kinderen zelf over mogen beschikken. Waar ze niet bang behoeven te zijn voor beschadigingen. Waar ze met hun karretjes en rijdende stoelen naar hartelust in kunnen ronddolen als het buiten te slecht weer is. Met een half oog kijkt de direktrice naar één van de gemeentelijke barakken die straks allemaal leeg komen te staan. Zouden er nu geen vrijwilligers te vinden zijn in Bergen diezo’n barak voorzichtig willen afbreken en bij ”de Blauwe Reiger" weer willen opbouwen? Met een beetje goede wil zou dat mogelijk moeten zijn. Wie weet, komt zich binnen kort een groep melden? De frans-sprekende Belg Maurice Maeter linck schreef in het begin van deze eeuw het prachtige en bekende sprookje "de blauwe vogel”. In dat sprookje gaf het meisje Mytyl haar witte duif aan een gebrekkig kindje. De duif veranderde toen in een blauwe vogel, de vogel van het Geluk. Bovenstaande aanhef wordt vermeld in een brochure over de Bergense Mytylschool. Een van de dertig mytylscholen in ons land die allen de naam dus dragen van het meisje uit het beroemde sprookje. Maar de Bergense Mytylschool is de nieuwste uit de rij en bij die school behoort een ’’gezins ondersteunend” huis, genaamd ”de Blauwe Reiger”. Gehandikapte kinderen en het gaat bij de mytylscholen om die kinderen, komen veel tekort in hun geestelijke en lichamelijke ontwikkeling. Op deze dertig scholen in Nederland wordt van alles gedaan om de kinderen te laten ontplooien binnen hun eigen mogelijkheden. De kinderen zijn vaak dubbel gehandikapt omdat ze ook in psychisch opzicht dikwijls als minder-valide moeten worden be schouwd. Vooral bij spastische kinderen komt deze dubbele handikap voor. En ook juist die kinderen kunnen gaan wonen in het gezinsondersteunend huis ”de Blauwe Reiger” te Bergen. Het gaat over intimiteit, erotiek en sexuali- teit bij ouderen. Een vrouw heeft het geschreven en een andere vrouw heeft het geïllustreerd. Alle boekjes zijn trouwens erg aardig geïllustreerd. Het laatste boekje vooral is nodig om te bewijzen dat wat jongeren voor zich opeisen, vanzelfsprekend ook opgeëist dient te worden door de ouderen. Als je ouder wordt en met pensioen gaat, hoeft de sexualiteit en de erotiek niet óók met pensioen te gaan. Kom nou. Al deze boekjes uit de Seniorenreeks kunt u bestellen bij de N.F.B., Eisenhowerlaan 114, Den Haag. Onrustig Dagboek”. Verleden week werden de eerste eksem- Plaren van deze bundel in "de Zwarte Schuur" aangeboden aan enkele poëten, waaronder Jos zelf. Het boekje geeft goede informatie over het reizen voor ouderen. Welke reis u kunt kiezen. Of het prettig is om met groeps reizen mee te gaan. Hoe het gaat met overwinteringsreizen. En wat u mee moet nemen aan papieren en bescheiden. Kortom het is een exacte informatie, waar iedereen veel aan kan hebben. Het boekje is verschenen in de zogeheten ’’Seniorenreeks’’, waar wij u in ”de Duin streek” al eerder op attent gemaakt heb ben. Het eerste boekje ging over de "Bescher ming van eigen bezit". Hoe kun je het best het beheer voeren over je spullen als je ouder wordt. Het tweede boekje geeft nuttige informatie aan hen die overwegen de stap naar het bejaardenhuis te doen, terwijl het derde boekje juist uitgaat van ”zo-lang-mogelijk- zelfstandig-blijven”. Dan kwam er een vierde boekje, dat heel toepasselijk was getiteld: ”Je kunt het toch niet meenemen”. U begrijpt het al. Alles over testamenten, erfrecht en schenkingen. Wé krijgen er uiteindelijk allemaal mee te maken, niet waar? Verder is er een alleraardigst boekje over ouderen die "bij” willen blijven in de mode enz. "Wat zie je er goed uit” heet dat boekje en ze zijn allemaal voor de prijs van f 2,50 te bestellen. Behalve de laatste, die kostf 3,50 Boekje nr. 6 gaat over de pensionering. Ben je afgedankt en uitgeteld als je met pensioen gaat? Wat doe je met de ruimte in die tijd die je ineens hebt gekregen. Ben je daarop wel voorbereid? Ook dit boekje kost evenals het volgende f 3,50. ’’Ouder worden in je eentje” heet boekje nr. 7. Als je alleen bent, ben je dan ook eenzaam? Het gaat er in dit boekje niet over hoezhet gekomen is dat je alleen bent. Of alleen bent gebleven. Het gaat er meer om hoe je van dat ”alleen-zijn” iets goeds kunt maken. En dan het laatste deeltje: "Met liefde oud” is de titel en het is een fijn boekje. n Onrustig Dagboek” dat uit twee delen bestaat, hebben een kleine tachtig ge- jchten een plaats gekregen, leder deel an het "dagboek” is opgebouwd uit vijf delingen waarin de gedichten chrono- °9isch rond een thema gegroepeerd zijn, e afdelingen in het eerste deel beslaan de °rspronkelijke thema’s die in het latere och Van de dichter n°g slechts sporadisch Pduiken. Daarmee worden thema’s als het cnterschap, de natuur, de familie, het ndschap en de (vroege) literaire invloe den bedoeld. n het tweede deel komen, behalve latere kaSn?as’. de oorspronkelijke thema’s die rakteristiek voor Steegstra’s dichter- Dat P gebleven zijn, aan de orde. dit ziin thema’s als relaties, fixatie, eraire) kunstenaars en zelfportretten, n zijn literaire werk dat de laatste twee cennia ontstaan is, heeft Jos Steegstra s: Vanaf 24 mei, 13 zaterdagen

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1