Er is een weg naar de vrijheid Moccataarten 9,00 4 Mei in Bergen juwelier Strego weekblad I M MM nn Hl 1 s 1 te .<■1® njj O! I Inlevering redaktie-kopy voor de Duinstreek” van 7 mei 1980 B' ABOS ■BK De Mangelhof heeft nog plaats voor ruiters en amazones! Buitenritten door, polder, bos. Profiterolau Cointreau REINIGINGSDIENST |hl wt- BBIB iiii’ strego uiterlijk vrijdag 2 mei 1980 ’s morgens 10 uur, bij redaktie ”de Duinstreek”, Laanweg 35, Schoorl. sneldrukkerij cantoorboek handel rené kuijs Zijn arrestatie ilIK:- liHSiss ilBBB Het eerste verhoor 111» I Pils 'SU JK - smMnkS jgwjk - 56e jaargang nr. 18 (Ed. Hoornik) Foto: \N. de Maaré. Ontdek hoe lekker! Roomboterbanketbakkerij L vervolg op pag. 4 UW VERTROUWEN WAARD de duinstreek aat uw pand door ons taxeren!! van 13,50 voor KAN DAT? JA, ZIE PAGINA Ook dit jaar Uw bekroning? Koop en eigen woning! en u voelt zich vast en zeker de Koning te rijk. Uw aankoop wordt vorstelijk begeleid door: 35 Jaar geleden is het alweer en in ons land zijn de monumenten, beelden, herden kingsstenen, eksposities, enz. de zichtbare herinneringen aan vijf jaren onderdruk king, doch velen weten welk een zware tol Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B V Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11 000 exemplaren. 1980 5 Belastingaangifte? tel. 02208-4538 plein 31 - bergen n.h. Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297. REDACTIE „DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct per mm Contracten speciale tarieven Corn: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 Jan Oldenburglaan 3 BERGEN 16 Strego-zaken >4- MANEGE duin en strand. Lessen voor begin- ners en gevorderden. Stalling mo gelijk. Ged. inst. en ervaren begel. Kom eens langs of bel 02213-383 Kanaaldijk 93. Bergen Koninklijk gebak GEMEENTE SCHOORL De direkteur van de dienst gemeentewerken maakt bekend, dat in verband met bevrijdingsdag de reinigingsdienst de volgende wijziging ondergaat: 1 De route van maandag 5 mei 1980 (bevrijdingsdag) wordt gereden op dins dag 6 mei 1980 2 De route van dinsdag 6 mei 1980 wordt gereden op woensdag 7 mei 1980 (LldNBM, INBRAAKBEVEILIGING woonhuizen - villa's - bedrijven - winkels GEBR. GORDIJN ELEKTROTECHNIEK B.V. Bloemgracht 156-158 Amsterdam Telefoon 020-240208 na 18.00 uur 020-451806 Erkend beveiligingsbedrijf TBBS Hoewel wij op het ergste waren voorbereid, trof ons toch het begin van de mishan deling als een onverwacht pistoolschot. Het leek wel een goed-ingestudeerde en voorbereide scène, zoals zij met z’n zessen zich plotseling zwijgend schaarden terzijde en achter ons. Met de regelmaat en de kracht waarmee boeren aan het dorsen zijn sloegen zij ons met gummiknuppels op hoofd en nek. Ik hield als bij instinct de hand van mijn medegevangene Carlo tegen èn omlaag. ”Je handen neer”, siste ik hem toe”, toen hij zijn hoofd wilde beschermen. Terwijl de harde klappen op mijn hoofd, gezicht en nek neerkwamen, bedacht ik dat het middel om je hoofd te beschermen met je handen erger zou zijn dan de kwaal, omdat na het verbrijzelen van de handen het hoofd zijn volle aandeel toch zou krijgen. Je handen moet je het langst ongedeerd houden, omdat zij het meest onmisbaar zijn. Met volle overgave, weer loos en willoos zonder innerlijk verzet aanvaardde ik de behandeling die mij werd toebedeeld. Toen het bloed van mijn gezicht begon te stromen en gutste uit mijn neus als een open kraan werd mij toegesnauwd ’’knijp je neus dicht”. De Hargervaart te Groet. MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 332G wOensdag 30 april 1980 In de ’’Nieuwsbode” van zaterdag 5 mei 1945 (1e jaargang nr. 126) die uit een Engels vliegtuig op vaderlandse bodem dwarrelde, stond het lang verwachte nieuws: ”De Duitse strijdkrachten in Nederland hebben zich onvoorwaardelijk aan generaal Eisenhower overgegeven. De capitulatie is om 8 uur vanmorgen ingegaan”. De verschrikking in Europa was over; de strijd om de vrijheid was gestreden. Elders in de wereld helaas nog niet en Nederlands-lndië zuchtte onder de Japanse terreur. Straten houden uw namen voor heden en morgen in stand maar onze kinderen brengen ze niet meer met u in verband. \fjij kunnen u niet meer bereiken, wij komen een zintuig te kort, wij leggen ons neer bij de feiten dat gij minder en minder wordt Jaap Hemelrijk was zijn naam..,En het gedicht van Ed. Hoornik op een uitnodi ging om de tentoonstelling in het KCB te bezoeken, bracht mij op het idee om het boek van Jaap Hemelrijk weer in de publiciteit te brengen. Jaap Hemelrijk was een joodse inwoner van Bergen die het allemaal overleefde. Hij werd op 14 februari 1888 in Winters-' wijk geboren. Op 29 april 1926 benoemde de Alkmaarse gemeenteraad Dr. J. Hemelrijk tot rektor van het Murmellius gymnasium. Hij was een socialist in hart en nieren, kwam via de politiek als organisator van kaderkursussen voor arbeiders in het onderwijs terecht, ging studeren en werd leraar aan het stedelijk gymnasium van Utrecht. Hij promoveerde in 1925 in de letteren en wijsbegeerte, ging in Bergen wonen na zijn aanstelling in Alkmaar en zat even later ook in de Bergense gemeente raad. De ’’rode joodse rektor” werd hij wel genoemd. Hij was klein van stuk, een voudig en natuurlijk in zijn optreden, zonder enige pose en wars van alle vertoon. Jaap Hemelrijk was een groot kindervriend. De school was voor hem ’’alles”. Hij stelde vrijheid en verantwoordelijkheid tegenover vrees en straf. Op 10 mei 1940 kwam de oorlog in alle hevigheid over ons losgebarsten. De maatregelen tegen Joodse Nederlanders troffen ook Dr. J. Hemelrijk en hij werd van ’’zijn” school verwijderd en verbonden aan het Joods Lyceum te Amsterdam. Over deze hele periode kan men uitgebreid lezen in het gedenkboek over het Alkmaars gymnasium, dat de geschiedenis van de school behandelt tot 1954. Jaap Hemelrijk dook later onder, hoewel ze het huis "de Spar” aan de Eeuwigelaan aanhielden. Mevrouw Hemelrijk woont daar thans nog altijd. Jaap Hemelrijk werd tijdens zijn onder duikperiode gearresteerd en op transport gesteld naar de Duitse vernietigingskam pen. Hij is niet zoals miljoenen anderen in de gaskamers vernietigd. Deze joodse jongen overleefde het en kwam geestelijk wel aangetast, maar ongebroken terug. Zijn aantekeningen, aanvankelijk alleen voor familie opgeschreven werden later in drie delen uitgegeven onder de titel "Er is een weg naar de Vrijheid”. Wij kunnen hem en de miljoenen slacht offers van de tweede wereldoorlog het best herdenken door hem zélf aan het woord te laten. Jaap Hemelrijk werd na afloop van de oorlog in zijn funktie hersteld en is na zijn pensioenering in 1973 overleden. Te middernacht werd ik plotseling wakker, mijn vrouw was al het bed uit. ”Wat is er”, vroeg ik, maar twijfelde geen moment. "Politie, gauw”, riep ze. ”Ga jij naar Japie’s kamer, in zijn bed. Ik zal me aankleden”. "Zou ik niet liever in de schuilplaats kruipen?". "Nee, als ze je daar bij de radio vinden, is het nog veel erger. Je papieren zijn volgens Jan uitstekend”. I k was het er mee eens en wisselde van bed met Japie, die slaapdronken als hij was, .wegstommelde naar mijn echtelijk slaap vertrek, terwijl beneden ongeduldig op de deur gebonsd werd en een rauwe stem schreeuwde:”Gauw een beetje, verdomme. Anders trappen we een deur in”. Ik hoorde de plompe laarzen op de treden van de trap. In m’n ochtendjas keek ik om de hoek van de kamerdeur. ’’Daar hebben we al beet. Kleed jij je maar ,vast aan, want je gaat mee”, zei met een grijnslach van voldoening een opperwacht meester van de marechaussee, een jonge man, met een hardvochtig zelfingenomen gezicht. Mijn leven scheen me met een bijlslag afgehouwen, terwijl ik zelf als toeschouwer sterk bewogen bij de afbraak toekeek. "Pas jij maar op deze knaap”, zei dezelfde wellustige, wrede mond, ”dan neem ik dat wijf (dat was mijn vrouw) wel even onder handen”. ”En waar is nou je radio, vuile jood”, brulde de man die mij arresteerde. "Ik zal hem wel vinden, al is hij nog zo goed verstopt”. De radio werd niet gevonden en ik vertrok zonder afscheid. ’’Misschien is het beter zo”, dacht ik met stille ontroering en op de voet gevolgd door acht gewapende mannen ging ik het vertrouwde pad af’’voor de laatste keer” dacht ik met bijna theatrale opzette lijkheid om me van de verschrikkelijke werkelijkheid te doordringen. De rektor van het Alkmaars gymnasium, Jaap Hemelrijk werd ettelijke keren door de Duitsers en door de NSBers aan een verhoor onderworpen. Over dat eerste verhoor laten we hem zelf aan het woord. Bergen,- Hoe zuiver heeft de dichter Ed. Hoornik in slechts acht regels geschetst hoe de situatie, veertig jaar na het begin van de laatste wereldoorlog, thans is geworden. De doden die onze generatie nog jaarlijks betreurt, de mensen die gevallen zijn in de strijd tegen de barbarenze worden steeds minder en minder herdacht. En natuurlijk, we hebben straten, pleinen en lanen naar hen vernoemd, maar onze kinderen brengen die namen niet meer met hén in verband. Misschien dat een Churchill-laan nog wel beelden oproept van de onverzettelijke Britse staatsman. En op het ogenblik weet bijna iedereen wel weer wie Hannie Schaft is geweest, dank zij herdenkingen op televisie en radio. Maar welke Bergenaar ”van-na-de-oorlog” stelt zich iets voor als hij door het "Hemelrijklaantje” loopt. Ik denk zelfs dat er wel Bergenaren zijn, die helemaal niet weten dat er een Hemelrijklaantje is U kunt het vinden tussen Eeuwigelaan en Buerweg en het is genoemd naar een inwoner van Bergen die vele jaren aan die Eeuwigelaan heeft gewoond. In huize "de Spar”. Duizenden grafzerken staan er over de wereld. In Nederland verdeeld over 480 geallieerde begraafplaatsen, de Grebbe- berg en in de diverse gemeenten waar de talloze in het heldhaftige verzet gevallenen rusten. De graven, symbolen van een strijd die ook voor onze vrijheid werd gestreden. We staan er op 4 mei a.s. weer bij stil. We denken aan de meidagen van 1940, de bange jaren van leed, onderdrukking, angst en ontbering, aan strijd en verzet en aan 1945. We gaan stil naar de Kerkedijk in Bergen om rond ”de 250 van Bergen” aan onze dankbaarheid uiting te geven, om na te denken over wat er was, over vrede en vrij zijn. Het schitterend onderhouden ereveld waar de destijds geschonken RAF-Ensign half stok naast onze driekleur hangt, geeft andermaal de verbondenheid weer van hen die toen streden en vielen, van hen die vochten en het overleefden en van ons van het moment van vandaag die onze vrijheid danken aan ontelbaar velen. Samen met een aantal Engelse gasten, waaronder oud-RAF vliegers, vrienden van de in Bergen begraven vliegers, staan we rond de graven, de verzetssteen en het' grootofferkruis. De dit jaar ongetwijfeld vele deelnemers aan de Stille Tocht zullen ook een nieuw gedenkteken aantreffen op de begraaf plaats; een symbool dat op aparte wijze de tragiek weergeeft en appelleert aan onze gevoelens. De geallieerde begraafplaats aan de Ker kedijk, waarvoor, gezien de grote belang stelling en de bezoekers het hele jaar door, een apart begeleidingskomité is opgericht dat nauw samenwerkt met de Oranje vereniging en het Bevrijdingskomité, werd o.a. in 1979 bezocht door de Engelse schoolkinderen van Mr. Selkirk. Diep onder de indruk schreef de 14-jarige John Leighton in het gastenboek de woorden die onder de toen genomen foto bij dit artikel zijn vermeld. 4 Meimet de oecumenische kerkdienst in de morgenuren. Mevrouw Lies over de Linden-Haasbroek bespeelt om 17.30 uur het carillon in de toren van de Ruïnekerk. Het carillon bestaat dit jaar op 5 mei tien jaar en het is, zoals bekend, opgedragen aan de 250 te Bergen begraven geallieerde militairen. Het speciale konsert is de inleiding tot de samenkomst in het kerk gebouw om 18.45 uur. Bergenaren en Engelse vrienden, waar onder de oud-vliegers/afgevaardigden van RAF-squadrons, zoals mr. Richardson die ook voedseldroppings boven het voormali ge Bergense vliegveld deed in 1945, zijn dan samen. Om precies 19.30 uur gaan we in stilte naar het ereveld. De twee minuten stilte na aankomst worden gevolgd door de woorden van dominee Williams uit Rye, de oud-RAF Lancasterpiloot, nu rector van de Church of England temidden van de graven van zijn vrienden en landgenoten. De bloem- en kranslegging is andermaal ons eerbetoon waarna "The last Post”, zoals elk jaar weer ontroerend zal klinken. Dan gaan we naar huis, ieder met zijn eigen gedachten over toen, vandaag en morgen. Voor hen die vielen geldt "Their name liveth for evermore". met wat voor inzet is getracht ons die vrijheid weer te geven. De dokumentaireS, films, de boeken en foto’s maar bovenal de verhalen van hen die het werkelijk mee maakten, geven aan dat we bepaald- niet niet vergeten zullen en SS- <- o S SS en mogen. ^a,e and war are the only things we have te hate. er werd betaald voor de vrijheid. Welk onbeschrijflijk leed er is geleden en -.'SSS-jS I BIBBS Ss»®# siBli

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1