Gevarieerd programma op Koninginnedag weekblad 1 mei-viering in teken van politieke vluchtelingen TALLY LC p Stemmige 4 mei-viering op Geallieerde Begraafplaats Grasduinen printshop schoor! DRUKWERK NODIG JiBOS Chipolata Tegen ALCOHOLMISBRUIK DRUGVERSLAVING Bi g||| i I Trekken om de eer Quality street iff® Kan dat? Ja, zie pag. 19 Stille tocht sneldrukkerij kantoorboek handel rené kuijs Bootvluchtelingen ROOMBOTER BANKETBAKKERIJ BOETIEK I BOETIEK BOETIEK BOETIEK BOETIEK I BOETIEK De trend is zoek Kritische geluiden Anti-Amerikanisme aangeboden. Veel muziek Moeders van het Plaza del Mayo ’’Vrijheid heeft 2 linkerhanden Ct woensdag 7 mei 1980 56e jaargang nr. 19 het majorettenkorps ”de Merlets” in optocht door het dorp. De Heereweg te Groet. Foto: W. de Maaré. vluchtelingen als een symbolische blijk van sympathie een bos rode tulpen werd Piet Vermeulen Piet Vermeulen taarten van 13,50 Grasduiner Kollekte 12-18 mei a.s. A Piet Vermeulen de duinstreek De mooiste kollektie geboorte- en huwelijks- kaarten De snelste levering van briefpapier, enveloppen, formulierensets etc. Laat uw pand door ons taxeren!’ Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B V Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren. Op een gevel: "Mon Repos". Wij rusten niet eerder dan nadat u een passend huis hebt gevonden: Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297. tel. 02208-4538 plein 31 - bergen n.h. Het Tweede Kamerlid Harry van den Bergh sprak tot slot over de visie van de PvdA en het vluchtelingenprobleem. Hij kritiseerde de regering, die nog steeds geen duidelijk beleid voert ten aanzien van de politieke vluchtelingen. Door die houding weet bijvoorbeeld het komité Bootvluchte lingen nog steeds niet, of zij hun werk nog kunnen voortzetten. De avond werd na een korte diskussie voortgezet met muziek van de groep "Los Guaranis” en een opvallend goede dans- demonstratie van de dansgroep "Grupe del Altiplano”. 1980 i Belastingaangifte? REDACTIE ..DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corn: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 Paardenmarkt 27 Schoorl Tel. 02209-1268 en Voorde heerlijkste MOEDERDAG TAARTEH naar Roomboterbanketbakkerij ROOS Verwen met Moederdag je moeder met iets lekkers of iets leuks van Stationsstraat 21 Bergen N.H. Vrijdagavond koopavond De Stationsstraat was weer gereserveerd voor de kinderspelen. De inventieve leden van de oranjevereniging hadden weer een aantal leuke spelletjes bedacht om de jeugd bezig te houden. Bij de meisjes renden kleine wasvrouwtjes werklustig naar het rek om de was op te hangen en de jongens haastten zich als ijverige koks maatjes met de koekepan in de hand, om zo snel mogelijk de vette plak bij de jury op tafel te werpen. Daarnaast waren nog een aantal andere behendigheidsspelletjes op touw gezet om de vindingrijkheid van de kinderen op de proef te stellen. Er was ook deze keer veel aandacht besteed aan de dekoratie en de ’’werkkleding” van de kinderen. Een werkje, waaraan de vrijwilligers vanaf begin januari hebben gewerkt, en dat wordt wel eens vergeten. Om 12 uur ontving het gemeentebestuur de oranjevereniging om gezamenlijk de ver- Voorzitter Jan van Ingen Schenau van de afdeling Bergen opende de avond met kritische geluiden over de houding van de gemeenteraad. Hij was het niet eens met het besluit van de kommissieSocialeZaken om de vluchtelingen hier tot rust te laten komen en ze te laten akklimatiseren. ”ln de visie van de PvdA is dit een belache lijke stellingname, omdat bij kontakten met de politieke vluchtelingen hierover niets is gebleken”. Hij riep de Bergense partijen, kerken en maatschappelijke groeperingen op te komen tot een breed Bergens steun- komité ter ondersteuning van de strijd van de politieke vluchtelingen. De komende tijd zullen hiertoe initiatieven worden ont plooid. Arie Kuiper, hoofdredakteur van "deTijd”, gaf een overzicht van de situatie in Zuid- Amerika en de rol van de Verenigde Staten in de machtsverhoudingen. In zijn visie dienen de navo-bondgenoten Amerika te behoeden voor verdere stappen omdat het anti-Amerikanisme hand over hand toe neemt en tot onherstelbare schade zal leiden. Anna Esmori sprak namens de politieke vluchtelingen in Bergen over het belang 'van de solidariteit van de Nederlanders bij hun strijd tegen het fascisme in hun vaderland. T Oud-burgemeester L. de Ruiter hield een toespraak over de idealen van het verzet en de wankele positie van de vrijheid in de wereld van vandaag. Hij zei het moeilijk te vinden over die periode van oorlog en verzet te praten, maar ging toch even in op de band die er binnen het verzet bestond tussen de verschillende groeperingen. ’’Hoewel het woord vrijheid bij allen hoog in het vaandel stond, waren de bedoelingen niet dezelf de". Hij uitte zijn twijfel over de vrijheid van vandaag. "Misschien missen we een ideaal om voor te vechten. Vrijheid zonder strijd voor gerechtigheid is een leugen. We weten niet goed wat we ermee aan moeten. Dan staan we te schutteren met twee linkerhanden. En helaas is de strijd om gerechtigheid een strijd die we soms winnen, maar vaker verliezen”. Hij stond nog even stil bij de strijd die ver van ons gevoerd wórdt in Zuid-Amerika, maar waarvan een aantal slachtoffers dicht bij ons wonen. Na de dienst begaven een groot aantal mensen zich in een stille tocht naar de geallieerde begraafplaats, waar na de twee minuten stilte oud-RAF-vlieger "The Re verend Canon J. Williams van de Church of England" een kort gebed uitsprak. Daarna werden door afgevaardigden van Engelse oud-strijders en nabestaanden van de gevallenen kransen gelegd. De plechtig heid werd besloten met de treurige klanken van "The last Post", die door trompettist Aad Delis werden geblazen. Onder de bezoekers bevond zich ook een groep politieke vluchtelingen, die helaas nog lang zullen moeten wachten voor ook zij in staat zullen zijn een herdenking te houden voor de slachtoffers van het fascistische regiem in hun vaderland. MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 332G 's Avonds werd de 1 mei-viering voortgezet in "de Rustende Jager” met een grote politieke manifestatie. Vele honderden belangstellenden waren aanwezig om te luisteren naar de sprekers en daarna te genieten van een feest in Latijns-Ameri- kaanse stijl. In het Parkhotel kwamen alle mede werkers van de verschillende evenementen bijeen om nog even na te praten over de dag. De heer Tromp nam de gelegenheid waar om mevrouw Woudstra van het Parkhotel even in het zonnetje te zetten voor haar vele werk. "De Stationsstraat is eigenlijk mevrouw Woudstra, daarom biedt ik u hierbij een blikje Quality Street aan". Nog meer lof werd toegezwaaid aan mevrouw Smit, die al meer dan 20 jaar in alle mogelijke kommissies zit en vanaf het begin de motor is geweest van al Ie akt ivitei- ten. Uit dank voor haar werk, werd ze benoemd tot lid van verdienste. voor ƒ9, De Dag van de Arbeid is door de PvdA, afdeling Bergen gekozen om hun solidariteit te betuigen met de strijd tegen het fascisme in Zuid-Amerika. In ’’Bella Vista” vond ’s morgens een bijeenkomst plaats waarbij de aanwezige Wat iedereen hoopte, maar niemand verwachtte, gebeurde toch: na een week van somber en koud weer brak ’s morgens een vriendelijk oranjezonnetje door en verhoogde de feestelijke sfeer. Met het hijsen van de nationale driekleur werd de dag geopend en na het openingswoord van burgemeester Ritsema trokken de Bergense Harmonie, de Scoutingsgroep Bergen en de Bergense drumband met het lidmaatschap van verdienste. Er viel de iele dag weer te genieten van vele soorten muziek. De Bergense Harmonie en de Bergense Drumband met het Majo rettenkorps brachten een bezoek aan een paar bejaardentehuizen en bezorgden de inwoners een vrolijk konsert wat door hen zeer op prijs werd gesteld. Ook het c-rillon speelde zijn deuntje mee en beiaa dierster Lies Over de Linden bracht een programma van bekende volks liedjes. ’s Middags trok het Alkmaarse muziek korps "Excelsior” door het dorp en gaf voor het Parkhotel een daverende show. Op het Van Reenenveld waren door de Scoutinggroep Bergen volksspelen ge- organ iseerd voor de vijfde en zesde klassen van de basisscholen. Hoofdmoot vormde het touwtrekken, waarbij de hakken diep in grond gingen. Onder luide toejuichingen van leraren en supporters wierpen de spelers al hun gewicht in het spel. De Brederodeschool bleek het meeste in huis te hebben en mag zich nu de sterkste touwtrekker noemen van Bergen. Deze oude volksspelen vallen nog steeds zeer in de smaak, misschien is het een goed idee hier mee door te gaan en wat oude spelen weer in ere te herstellen. De kleuters werden in de Emmazaal beziggehouden met het poppentheater van Marijke Meyer uit Castricum en in de Pedagogische Academie vermaakten leer lingen van die school hun publiek met Bergen. -Ja, grasduinen door de Heerlijk heid. Je beleeft altijd wel iets. Soms lopend em soms op de fiets. Nee, nee. Ik ben geen dichter, dit was zuiver toeval. Maar het doet me wel aan iets denken. Toen het na de Paasdagen zo lekker werd buiten, ben ik eens op de fiets gestegen en ik moest denken aan wat burgemeester Jan Ritsema laatst moet gezegd hebben. Hij heeft gezegd: "Iedere Bergenaar die in het dorp boodschappen moet doen, moet óf lopend óf op de fiets deze zomer. Dan houwen we het fijn, met elkaar”. De man heeft gelijk. Zonder meer. En daarom moet dót maar eens in de krant. En daarom moet zich óók daaraan houden. Wat hij niet alléén kan, kunnen we samen allemaal wél. En laat u dat voor gezégd zijn. Ik op m’n fietsje naar Bergen aan Zee. Weet u dat dat óók levensgevaarlijk is. Hereme- tijdwat heb ik in angst gezeten. Voor mezelf en dan weer voor een oudere dame voor me. En even later weer voor een paar kinderen achter me. Want weet u dat het helpmaal niet meer veilig is, om naar zee te fietien. Elke twee minuten komt er met een geweldig lawaai een rooie, groene of helblauwe brommer langsflitsen. Knullen met een grote helm op, waardoor ze onherkenbaar zijn. Ze scheppen er beha gen in om je aan het schrikken te maken. Ze lachen zich slap als er een kind of een ouwe baas in het gras rolt. Het is tuig van de richel, weet u dat/ Dacht u dat de politie iets deed daartegen? Vergeet het maar. Ze rijden lekker op een mooi paard door het bos en naar zee. Maar op de brommers letten? Niks hoor. Nou dat zal me wat worden deze zomer. De benzine niet te betalen en iedereen op de fiets. Ik wil de burgemeester wel eens zien fietsen van de zomer. Er is natuurlijk een heel eenvoudige oplossing. Weet u nog dat er vroeger een treintje liep van Bergen naar Bergen aan Zee. Bello heette die. Maar dat wist u wel, natuurlijk. Nou het Bellopad is er nog steeds. Bello is weg, maar zijn baan is gebleven. Over die baan zouden ze heel rustig wat tegels kunnen leggen. Heel rustig. En dan konden wij heel rustig over die baan naar zee fietsen. De konijntjes zouden er niet eens van schrikken. En laat de brommers dan maar razen over het "oude” fietspad langs de Eeuwige laan. Hoe meer brommers, hoe eerder ze naar de Eeuwige jachtvelden gaanen daar mogen ze altijd brommen op een "gouden" bromfiets. Dat laatste hèdat meen ik natuurlijk niet echtmaarhet zou wel een oplossing wezen. Onder luide toejuichingen van leraren en supporters gingen de hakken diep in de 9rond- (Foto Trees Vermeulen-Bruinsma). ua-vlieger Reverend Canon J. Williams spreekt een kort gebed uit alvorens de Arisen te leggen. (Foto Trees Vermeulen-Bruinsma). Liesbeth den Uyl gaf de aanwezigen een zeer persoonlijks indruk van de positie van de moeders van het Plaza del Mayo. Vrouwen die alleen maar vragen waar hun vermiste zonen en dochters zijn gebleven worden zonder vorm van proces gevangen gezet. Het Nederlandse Saam-komité probeert te helpen door de Argentijnse ambassadeur iedere maand een petitie aan te bieden en door advertenties te plaatsen in het dagblad ”La Prenza", die soms neutrale berichten opneemt. Zij vertelde ook van de pogingen die vanuit de hele wereld worden gedaan om de moeders van de Plaza del Mayo voor te dragen voor de Nobelprijs voor de vrede. GROTE KLUS wordt KLEINE KLUS met professionele gereed schappen en machines. Huur ze bij: 3ERGEN N.H. Telefoon 02208-3640 Uit handen van voorzitter Tromp van de oranjevereniging ontving mevrouw Smit (Foto Trees Vermeulen-Bruinsma). jaardag van de Koningin te vieren. Op verzoek van de gemeenteraad werd een telegram gestuurd aan de scheidende en nieuwe Koningin. De heer Tromp sprak als voorzitter van de oranjevereniging en speelde op geestige wijze in op de subsidieproblemen van de vereniging. ”De financiële kommissiezoekt al jaren naar de trend in de subsidie, maar heeft het nog nooit kunnen vinden, misschien wordt deze nog eens gevonden in het nieuwe gemeentehuis". In verband met de kroningsplechtigheden had de oranjevereniging besloten het geplande middagprogramma te laten ver-’ vallen. Alleen de bedrijfsvoetbalwedstrij- den gingen die middag op het Berdoster- rein gewoon door en trokken toch nog honderden belangstellenden. De "Oranje wisselbeker” kwam dit jaar terecht bij het team van Horeca Bergen. De dag werd besloten met een gevarieerd konsert in de Ruïnekerk van de Bergense Harmonie en het Bergens Vrouwenkoor. De jaarlijkse 4 mei-viering had deze keer het karakter van een terugzien vol roefenis en twijfel voor de toekomst. In de Ruïnekerk werd de tocht naar de Begraafplaats met een korte dienst ingeleid. De heer Tromp van het Bevrijdingskomité opende de dienst met een woord tot de engelse gasten. De bijeenkomst werd omlijst door stemmige muziek van Elly or°e?P’ sopraan’ Marïolein Harms, hobo, Peter Neuenfeldt, fluit en Leen Koning, Liesbeth den Uyl gaf een persoonlijke visie over de problemen van de moeders van het Plaza del Mayo.

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1