juwelier Strego weekblad Sportvelden Duinranders eldorado voor kampeerders Oudtburgh is voor velen een ’’thuis” Open Huis” van de Schoorlse Kerken op zondag 8 juni a.s. II K' I I A i! ■■I het Juweeltje van Bergen. il Agenda Raadhuis Schoorl Voorlichtings- publikatie over het nieuwe gemeentehuis van Bergen op pagina 4 t/m 7 rené kuijs HOERA, zezijnerweer! lil 1111 HBOS De Mangelhof heeft nog plaats voor ruiters en amazone's! lil lil lli lil' ■HHH I WW ■lil ■Ka 11# B Juweliers 1»B B strego ATTENTIE Let op de vroege vogel aanbiedingen op pagina 9 sneldrukkerij cantoorboek handel ROOMBOTER BANKETBAKKERIJ Tegenover de Ruïnekerk Oude Prinsweg 27 - 1861 CS Bergen NH Tel. 02208-2192 bKBïbbb-b HB B <:>.B’: ::<>B Bergen. 1 'I-..1I ■L is 1980 3 Woensdag 28 mei 1980 56e jaargang nr. 22 1 i f Deze foto geeft eigenlijk geen juist beeld van de drukte op het Duinranders- Foto: W. de Maaré. komplex. Zaterdagavond kon er geen tent meer bij. J.M. te? BB M.H. UW VERTROUWEN WAARD de duinstreek Dezer dagen komt Prinses Margriet naar Bergen om de opening van de geheel gerenomeerde Oudtburgh bij te wonen. Zij zal tevens de Mytylschool en het kinderhuis "de Blauwe Reiger" openen. Wij wensen haar van harte welkom in de Heerlijkheid. De Oudtburgh in Bergen is geheel gerenoveerd, inwendig en uitwendig en het nieuwe Oudtburgh is eigenlijk in geen enkel opzicht meer te vergelijken met het verpleeghuis dat in 1967 in gebruik genomen werd. Na een kalme en rustige, haast wat langdurige totstandkoming in 1967, kan men nu spreken van een stormachtige ontwikkeling. De Oudtburgh was het eerste, echte verpleeghuis in Noordholland boven het Noordzeekanaal dat na de laatste werdloorlog tot stand kwam. Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B V Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren Maandag 9 juni a.s., 20.00 uur, vergadering kulturele kommissie. - Ervaringen van deze dag worden uitge wisseld in ”de Biinkerd”, die vanaf vijf uur voor jong en oud openstaat. Een nabespre king over de dia-serie "schepping" is hier ook mogelijk. In "de Duinstreek” van woensdag 4 juni a.s. vindt u het volledige aktiviteiten-program- ma ingesloten, tevens de tips voor de foto- prijsvraag: ”de kerk op de korrel”. laten op het gemeentelijk parkeerterrein van Hargen aan Zee. Een weinig aantrekke lijke oplossing, omdat daar voor de kampeerders nagenoeg geen voorzie ningen zijn. Om dit jaar problemen te voorkomen stelde men voor de kort-kampeerders het sport- komplex van de voetbalvereniging Duin- randers, gemeentelijk eigendom, beschik baar. Meer dan tweehonderd tenten en caravans wisten tijdens het afgelopen week-einde de weg naar de Smeerlaan te vinden, waar de zaak werd gerund door vrijwilligers van de beide Schoorlse voetbalklubs. De gasten konden gebruik maken van de sanitaire voorzieningen. De kantine was geopend, en de dienst gemeentewerken had gezorgd voor voldoende vuilniskontainers. Kortom, Menig artiest wordt door zijn omgeving geïnspireerd, en kunstzinnig talent uitgeprobeerd. Zonder kunst- en vliegwerk wordt ook Uw huis geïnspireerd en solide verkocht door: Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297. tel. 02208-4538 plein 31 - bergen n.h. Jan Oldenburglaan 3 BERGEN 16 Strego-zaken INBRAAKBEVEILIGING woonhuizen - villa’s - bedrijven - winkels GEBR. GORDIJN ELEKTROTECHNIEK B.V. Bloemgracht 156-158 Amsterdam Telefoon 020-240208 na 18.00 uur 020-451806 Erkend beveiligingsbedrijf TBBS REDACTIE ..DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 Verse AARDBEI-VLAAITJES Ontdek hoe lekker DE AKADEMIKUS HOUDT ZIJN KENNIS OP PEIL Dat moet hij wel. Want alles veran dert, is in beweging. Wat 5 jaar ge leden nog revolutionair was is nu al achterhaald. Overdag bewijst hij zichzelf en 's avonds werkt hij aan morgen. Hij proeft meer drukinkt dan frisse lucht. Tja, hij houdt zijn kennis op peil MEESTAL BETER DAN ZICHZELF Hij bezoekt kongressen. Hij vindt veel kaf onder het koren, hij is onaf gebroken bezig zijn kennis te toet sen, al wordt hij daar weleens dood moe van. Massag- en Fittness- instituut NEL BIJMAN Bergen, tel. 02208-7313 Voor afspraak bij voorkeur bellen 's morgens van 9-11 uur. MAKELAARDIJ BERGEN PR HENDRIKLAAN 48 TELEFOON 02208 - 3326 tevredenheid alom. Een groot aantal kampeerders, voor negentig procent Duit sers, wilden bij vertrek in de loop van vanmorgen alweer boeken voor de bouw- vakvakantie. Maar dat gaat niet door. Het ging hier om een noodoplossing. - Fotoprijsvraag: "De kerk op de korrel”. - Wandelpuzzeltocht voor kinderen van 8 - 12 jaar. - Een paint-in en klei-in voor de Schoorlse jeugd op het plein voor "de Biinkerd”. (Bekend van de Bergense kunstmarkt). Deze is bij ouders en kinderen razend populair. - Het jongerenkoor verleent haar mede werking aan deze dag. - Feestelijke afsluiting van deze dag op het plein voor ”de Biinkerd". De invulling hiervan blijft nog een verrassing! In de moderne, naoorlogse ziekenhuizen was nauwelijks plaats voor chronisch zieken en bejaarden; de leeftijdsgrens van de mensen ging omhoog en daarmee steeg ook het percentage bejaarden die op hoge leeftijd verpleging nodig hadden. Ook een ander, na-oorlogs fenomeen werkte in de hand dat hoogbejaarden en chronisch zieken aan verzorging tekort kwamen. De huizenbouw hield geen rekening met het feit dat voorheen de kinderen hun ouders in huis namen. De prestatie en produktie maatschappij ont wikkelde zich steeds verder van de ouder wordende mens af. De behoefte aan de goed verpleeghuis was vooral in Noordholland een eis geworden. De Nederlands Hervormde Stichting voor de verpleging van chronische zieken in Noordholland werd opgericht in 1955. Plannen werden gemaakt en na veel vijfen en zessen werd ”de Oudtburgh” op 2 augustus 1967 in gebruik genomen. Dat er ondanks veel pionierswerk een snelle ontwikkeling in de verpleeghuis wereld aan de gang was, bleek uit de problematiek na de ingebruikname. Men had bv. verzuimd een ruimte te kreeëren voor de bezigheidstherapiemaar twee jaar later was deze ruimte er, nogwel helemaal centraal in het moderne gebouw. Maar ook de wensen van de bewoners waren oorzaak van nieuwe ontwikkelingen. Men konstateerde dat er voor de mensen onvoldoende privacy was. Nieuwe behan delingsmethoden kregen aandacht. Een afdeling maatschappelijk werk bleek on ontbeerlijk. Een logopediste werd aan de staf toegevoegd, een ergotherapeut, ie mand die zich erop richt de mensen zo lang mogelijk zelfstandig te laten funktioneren was eveneens noodzaak geworden, maar ook de pastorale zorg moest nodig worden uitgebreid. Daarnaast bleek ook de opleiding van het verpleegkundig personeel aangepast en uitgebreid te worden en door al die veranderingen brak een "wilde” tijd aan. Een tijd van bouwen en breken, een tijd van improviseren en renoveren. In november 1975 werd een begin gemaakt met al deze veranderingen en vernieuwin gen. Eerst op papier en later met hamer, spijkers en troffel. Bewoners moesten verhuizen en een Noord-vleugei verrees uit de grond. Op 1 maart van dit jaar was de hele zaak voltooid. De kosten waren hoger dan de bouw van het hele pand. Kon men in de zestiger jaren de hele Oudtburgh bouwen voor ruim 5 miljoen gulden, de renovatie van de zeventiger jaren namen 6 miljoen gulden. Wat er allemaal veranderde? De 6-bedskamers waren veranderd in 4- bedskamers. Er waren overal zitjes en hoekjes bijgekomen, zodat de mensen zich beter even konden terugtrekken. Twee spreekkamertjes kwamen erbij, die voor het ontvangen van bezoek zeer waardevol blijken te zijn. Betere werkruimten voor de ergotherapie, voor de f isiotherapie, voor de logopediste en voor de maatschappelijk werkster. Er kwam een koffiecorneren een nieuw personeelsrestaurant. Heel belangrijk was de introduktie van dertien een-persoonskamers en zes twee persoonskamers. Ook de tandarts kreeg een eigen spreek- en werkkamer. Natuurlijk werden de wanden, de plafonds en de stoffering waar nodig aangepast en vernieuwd in het "oude” gedeelte. De tuin kreeg een ander aanzien, de grote dertig jaar oude Lindeboom uit Rotterdam kreeg een ereplaats bij de ingang en werd voorzien van een zithoek en bij de visvijver kwam een vlonder waarop men lekker zittend een visje kan proberen te verschal ken. Het dierenparkje kreeg een opknap beurt en in deze week heeft Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Margriet van haar belangstelling doen blijken door het ge bouw officieel voor geopend te verklaren. De toekomst! Bewoners en medewerkers van de Oudt burgh zullen doorgaan om "hun hui” te maken tot een huis voor mensen die begeleiding en revalidatie nodig hebben. Het takenpakket zal in de toekomst zeker nog worden uitgebreid, de behandelings methode zullen eveneens zeker nog verder gemoderniseerd worden. Een dagbehan deling staat op de wensenlijst en mogelijk een uitbreiding met plaatsen voor geeste lijk begeleidingsbehoevende bejaarden. In het huis wordt steeds meer aandacht geschonken aan inspraak van bewoners, zodat ze zelf richting kunnen geven aan de manier waarop de Oudtburgh verder zal worden uitgebouwd. Gespreksgroepen binnen bewoners- kringen, kontakten met de kern van de ondernemingsraad en de bewoners zullen steeds meer zorg dragen voor de algemene leefbaarheid in dit huis. Hoewel voor de beide voetbalverenigingen Schoorl en Duinranders het voetbalgebeu- ren al enkele weken achter de rug is, rinkelden voor de penningmeesters in de afgelopen dagen toch de kassa’s. Oorzaak van deze financiële meevaller was het resultaat van de onderhandelingen met het Schoorlse gemeentebestuur en de plaatse lijke vertegenwoordigers van de recron, de kampeerterreinhouders, met betrekking tot het plaatsen van tenten en caravans tijdens de afgelopen pinksterdagen. De gemeente Schoorl heeft op de meer dan dertig katnpeerterreinen weinig plaats voor het toërisme, dat zich voor een paar dagen wil vestigen. Tijdens de pinksterdagen van het vorig jaar had men een groot aantal campers (kampeerauto’s) tenten en caravans toege- p MANEGE Buitenritten door: polder, bos. duin en strand. Lessen voor begin ners en gevorderden. Stalling mo gelijk. Gediplomeerd instructeur Kom eens langs of bel 02213-383 ■ML Schoort. - Voor eenieder die in beweging wordt op zondag 8 juni a.s. een /erkewandeling” gehouden, waaraan di- erse aktiviteiten verbonden zijn, t.w.: ‘cia-serie: "schepping”, in de hervormde erk van Schoorl. Bijbelse denkbeelden Ver de schepping. ekspositie kerkelijk vaatwerk en kerkelijke waden in de R.K. Parochiekerk, Catrijp. ckspositie door Kees de Kort uit Bergen in e Groeter Kerk. Hij maakt de tekeningen Oor de serie: "Wat de bijbel ons vertelt”. Bij 6len van u bekend. :|||l:|.< Belastingaangifte?

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1