Windsurfen Spoedig een ’volkssport’ I juwelier Strego Wielerronde Bergen weekblad Onze toonzaal óók tijdens de bouwvak fff De meest complete toonzaal van Noord-Holland voor keukens, badkamers, open STOEL VAN KLAVEREN IRSSI j^nuiTVERKOOPrjW W BIJ DE 1/ BONNETERIE ««Pantalons v.a. 49, 39,-w 49,- 25,- a ■I IB I I r u Z I Hl n f Afscheid van dokter Kodde Over plankzeilen en zeil planken te wwi I STUDIO SPORTIEF Honderden koopjes!! prijzen v-a. ƒ5,- 1 lllll strego ROOMBOTER BANKETBAKKERIJ Ztation//trQQt 5 Bergen R.H. BOETIEK I BOETIEK BOETIEK BOETIEK BOETIEK I BOETIEK TALLY-HC i sneldrukkerij cantoorboek handel rené kuijs i:1' ■■a o j dry/ fj» n J Ut woensdag 16 juli 1980 56e jaargang nr. 29 Zomer 1980 Pantalons alle modellen tot ziens bij s avonds koopavond tot 9 uur .,3 o UW VERTROUWEN WAARD foto W. de Maaré Jacks van Equip en Liberto T-shirts in 4 kleuren Cow Boy pantalons katoen in rose bleu en grijs Poplin pantalons met ritsen in 4 kleuren Overhemden alle merken korte en lange mouw de duinstreek Oost West, thuis best! Nog beter als Uw thuis, Uw huis en erve volle eigendom is. Daarvoor kunt U bij ons terecht, onze service strekt zich tot alle windstreken uit: Makelaardij: Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B V Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren Heeft u onze advertentie op pagina 3 al gezien? Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297. Kerkstraat 6, Bergen Tel. 02208-7316 Dealer van: Ten Cate.-Mistrel, Hi-fly, Alpha REDACTIE „DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 Jan Oldenburglaan 3 BERGEN 16 Strego-zaken kom je alles aan de weet bij Stationsstraat 21, Bergen Elke dag geopend tot 9 uur ’s avonds Bergen.- Heeft u er óók al een? Zo’n ding op uw auto? Neen, ik bedoel niet of u al behoort tot het gilde van de ’bakkiesmensen’. Ik bedoel geen kleurige, grote antenne op uw dak. We willen het even hebben over de mensen die met een witte of blauwe surfplank op hun autodak naar zee trekken. Of naar het Alkmaardermeer. Ik zou trouwens niet weten welke sport meer liefhebbers telt. De ’bakkies-sport’ of het windsurfen. Maar het is nu vakantie. En daarom eerst maar over windsurfen. Bergen.- Na 21 jaar gaat dokter Hodde zijn praktijk neerleggen. Namens de patiënten is er een klein comite’tje gevormd om een gezellig afscheid mogelijk te maken. Men heeft daar voor uitgekozen donderdag 31 juli tussen vier en zes uur in de Tuinzaal van ’de Marke’. De receptie die hem en zijn vrouw wordt aangeboden is voor velen de gelegenheid om afscheid te nemen. Tevens krijgt de dokter een cadeau aangeboden. Wil men daaraan ook mee doen dan kunt u een gift storten op girore kening 4395699 t.n.v. dokter J. van Breugel te Bergen onder vermelding ’cadeau dokter Hodde’. Iedereen die ooit dokter Hodde tegengekomen is (en wie is dat niet) wordt verwacht op donderdagmiddag, 31 juli in de Marke. Om precies 4 uur 's middags. ruimt op o.a. Cow Boys Jeans gebleekt49,95 39,95 49,95 69,95 30,- 2 stuks 55,- 89,95 9,90 van mensen met rugklachten en hernia's die zich een stuk voelen opknappen1 na regelmatig windsurfen. Je gebruikt alle spieren in je lichaam, want je moet vaak de dolste capriolen maken om staande te blijven. De beste windsurfer valt trouwens wel eens in tiet water. Dus dat hoort erbij. Wat voor plank moet men nu kiezen? Het is natuurlijk altijd het beste om dót te gaan vragen bij de erkende sporthandelaar. Het sportzaakje in Bergen heeft er een aantal in voorraad, die ook allemaal uit voorraad leverbaar zijn. Uw eigen gewicht speelt bijvoorbeeld een rol. Wilt u alleen bij mooi weer surfen of wilt u wel eens aan een wedstrijdje meedoen ook als het winderig is? Neemt u snel risico of bent u een bedachtzame man of vrouw. Want windsur fen is natuurlijk net zo goed en sportief voor de dames als voor de heren. Wil je in de branding, hoog op de golven of ga je ’rustig’ naar het Alkmaardermeer. Alles speelt een rol bij het aanschaffen van een plank. Water is er per slot genoeg. Waar is het windsurfen eigenlijk vandaan gekomen, vragen velen zich af, nu ineens ’iedereen’ met een plank op z’n auto met vakantie gaat. Natuurlijk vanuit Amerika. Met een losse plank in de branding meerollen naar het strand. Dat was het begin. Zorgen dat je staande blijft is dan de kunst en vanuit Amerika kwam de surfsport via de Franse kust naar ons land. Tientallen jaren geleden al. De Amerikaan H. Schweitzer is de eerste geweest die met een zeil begon te werken. Hij maakte dat zeil via schar nierende delen zeer beweeglijk en vanaf dat moment begon de surfzeil-plank aan zijn zegetocht door de wereld. U moet als u het van plan bent, wel wat lessen nemen. Of aan een ervaren surfer vragen hoe het moet. Men geeft u graag alle inlichtingen. En maak daar dan gebruik van. Zelf klungelen duurt veel langer en is nog riskant ook. Vooral aan zee moetje nog wat weten van de stromingen én winden én getijden óók. U weet dat we in Bergen een Kustzeil boten vereniging hebben. Bij het Rode Plein in Bergen aan Zee het strand op en dan maar lopen naar het zuiden, richting Egmond. U komt de club vanzelf tegen. De KZBV zit er voor het tweede seizoen en u kunt uw zeilplank ter plekke achterlaten. Dat voorkomt heel wat gesjouw door het mulle zand. U mag namelijk niet zomaar ergens zee kiezen met uw plank. Dat mag alleen bij het strand van de KZBV. Deze club heeft rondom honderd leden en een kleine vijftig donateurs. Als iedereen op hetzelfde moment op komt dagen, lopen er een paar honderd mensen rond, maar dat gebeurt natuurlijk nooit. De KZBV heeft op het strand een geweldig goede accomo- datie. Om je te verkleden, je spullen te bewaren, om iets te eten of drinken of zelfs om even naar huis te bellen dat je wat verlaat bent. Er is telefoon en elektrisch licht. Dus ook koffie en thee. Er staan ongeveer zes grote containers en men kan draadloos in verbinding blijven met de surfers die een 'bakkie’ aan boord hebben. De KZBV heeft aan veel dingen gedacht. Zo ook een bord met de namen van iedereen die lid is. Achter die namen een schuif- plaatje, dat je moet verschuiven als je met de catamaran of surfplank weg gaat. Zo kan altijd iedereen zien of je ook teruggekomen bent. Paniek zonder dat dat nodig is, blijft op die manier achterwege. Er is verder een uitstekende samenwerking met de Red dingsbrigade en de Rijkswaterstaat. Windsurfen is geen modeverschijnsel. Het is een echte, gezonde Hollandse sport. M.H. Het is al een paar jaar aan de gang, maar dit jaar zijn er wel tienduizend surfers bijgeko men. Het is haast een soort statussymbool, zo’n plank op je auto. Maar als u de mensen goed aankijkt die de surfsport beoefenen, zie je wel degelijk dat het niet alleen om de status gaat. Het zijn vaak zongebruinde, stoere jongens, die houden van spelen met zon, wind en water. Gezonde mensen, die tegen een stootje kunnen. Naar schatting zijn er (volgens de Margriet) honderd vijftig duizend surfzeilers in ons land en we zijn daarmee het snelst groeiende surfvolkje ter wereld. Nou lopen we in Nederland vaak met alles voorop, dus zo vreemd is dat niet. En dit is een ieder geval een gezonde zaak. Mensen met een klein spaarpotje kunnen het surfen mak kelijk betalen. Een redelijke plank kost ruim f 1200,-. Volgens onze eigen, Bergen- ZLX JWF haarden, schuifgevels, tegels, plavuizen en natuursteen. Alkmaar, Eilandswal 9, telefoon (072) 11 85 08 Geopend: ma t/m vrij 8.30-17.30. Za 9.00-12.30 Donderdag koopavond 18.30-21.00 (Onze magazijnen zijn tot4 augustus gesloten). Bergen. naam te brengen. Voor het eerst doet er dit jaar ook een Engelse ploeg mee, bestaande uit Coles, Fleetwood, Gerrard en Green- kopere planken in de handel, heb ik mij laten uitleggen, maar kwaliteit, garantie, merk en verkrijgbaarheid van onderdelen spreken een woordje mee. Daarom dus geen plank beneden de duizend gulden. U krijgt daar ’armoe’ mee. Een pak is onont beerlijk als u ook eens wilt surfen als het minder warm is. Zo’n nat pak (wet-suit) kost toch ook ongeveer f 300,- dus voor anderhalf duizend gulden kunt u het water op. Compleet. Voor dat geld heb je nog niet het kleinste zeilbootje, dus relatief gezien is windsurfen voor de gemiddelde man of vrouw best te betalen. Hebben we een welvaartstaat, ja of neen? U wordt natuurlijk wel nat in zo’n pak. Daarom heet het ook ’wet-suit’, maar de mop is dat men er warm in blijft. Ook bij koud weer. En dat is belangrijk. Surfen is gezond, zeggen de mensen die het weten kunnen. Er zijn zelfs voorbeelden Engel Hopman, kampioen Noordholland 1980draait in Bèrgen zijn trainingsronde samen met Miss Heerlijkheid 1980, Susan Pijper. Misschien dat zij elkaar 16 juli weer ontmoeten op het ereschavot na de Ronde van Bergen.- Niet minder dan 124 wielrenner- amateurs zullen woensdagavond 16 juli starten in de Ronde van Bergen. Zoals gebruikelijk wordt voor dit jaarlijks weerkerend wielerevenement een deel van Je dorpskern (Stationsstraat en omgeving) afgesloten om de rijders ruim baan te geven en de duizenden bezoekers in de gelegen heid te stellen de strijd goed te kunnen volgen. De organisatoren verwachten, dat als de weergoden hen een beetje bijstaan, het record aantal toeschouwers van vorige jaren -niet minder dan tienduizend- zal worden overtroffen. Aan het programma zal het in elk geval niet liggen. Deze inmiddels tot traditie uitge groeide Ronde van Bergen heeft dit jaar een zeer veelbelovend voorprogramma. Uiteraard is er weer een Tourde Spectacle. Daaraan komt geen snelheid te pas. Zege vieren doet diegene, die met het meest oor spronkelijke vehicel het parcours aflegt. Als het maar rijdt, maar dan niet mototrisch aangedreven. Aanvang 17.30 uur. Nieuw in dit wielerevenement is de 'Hel door de Heerlijkheid’. Om half zeven 's avonds mogen Bergenaren laten zien dat 2IJ meer kunnen dan op terrasjes zitten of aan het strand liggen. Want voor hen is deze wedstrijd over twaalf ronden uitge schreven. Iedere Bergenaar mag meedoen dus niet alleen die af en toe eens op een 'ourfiets rond het Ijsselmeer rijden. Niette min blijven de grote kanshebbers de meer ervaren fietsers, zoals Vincent Zonneveld, °ouke de Boer en Peter Wokke. pet grote Wielergeweld barst om half acht os als de 124 amateurs aan de start verschij een. Onder deze amateurs grote namen als Matthé Pronk, wereldkampioen stayeren achter grote motoren, Dirk Groen, Jos p'eftenburg. En dan natuurlijk Engel °pman, die in 'zijn' Bergen zijn succes senreeks zal pogen voort te zetten, popman wist al eerder Noordhollands ampioen te worden en vervolgens de r°nden van Limmeh en Wijk aan Zee op zijn wood. Het spreekt voor zich dat evenals in voorgaande jaren de toegang en de programma’s gratis zijn. Rokken v.a. Vesten v.a. Blouses v.a. Pullovers v.a. 29,'- Japonnen en pakjes v.a. jkW|Verder nog diverse andere *11 koopjes!! Oldenburglaan 11 Bergen N.H. donderdag-en vrijdagavond geopend t/m 4 u2T.00uur, tel. 02208-4538 plein 31 - bergen n.h. ff*

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1