Plezier en verdriet in het Sterkenhuis Henny Dobiansky in Bergen ontvangen weekblad TAL|T SjC Honderden koopjes!! prijzen v.a. I ƒ5,- I ZOMER Orgel koncert 60 plus reizen Bergen-Schoorl s till IlilbiÏM OHM lÉÉH Woensdag 23 juli 1980 56e jaargang nr. 30 ill iifis ....69,95 ....49,95 39,95 59,95 9,95 sneldrukkerij cantoorboek handel rené kuijs ROOMBOTER BANKETBAKKERIJ BOETIEK I BOETIEK BOETIEK BOETIEK BOETIEK I BOETIEK taüon//trQQt 5 fergen fi.H. ruimt op o.a.: M3® De Omloop te Aagtdorp. M.H. de duinstreek Liberto Jacks T-Shirts in 4 kleuren Pantalons alle modellen 39,95 Cowboy Jeans gebleekt .49,95 Cowboy Pantalons in rose, blue en grijs 49,95 Poplin Pantalons met ritsen Seersucker blazer Pullovers Overhemden korte en lange mouw 30,00 2 stuks 55,00 Heeft u onze advertentie op pagina 3 al gezien? Een groepje Bergense bloemencorso meisjes, waarvan we helaas niet meer weten wie het zijn. Weet u het misschien Bergen.- Onder de wat onbenullig aandoende naam ’Ikkie-tikkie-too’ gaat er in het Bergense Sterkenhuis een interessante tentoonstelling schuil. Interessant omdat men een overzicht kan krijgen van het gewone leven van alledag van de Bergense gemeenschap. Van zo’n honderd jaar geleden tot nu toe. Het leven met al z’n plezierige kanten, voorël zijn plezierige kanten zelfs. Maar toch ook het leven met verdriet, het leven met de zorg voor de kleintjes en met de ijdelheden van vroeger dagen. Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B V Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11,000 exemplaren Foto’s beschikbaar gesteld door P.Mooy, Bergen NH. zo goed (klassieke geschiedenis) dat ze al spoedig, na haar studie aan de Universiteit van Edmonton les ging geven aan de plaatselijke High-school. Thans is ze als con-rector aan die West- Lock-High-School verbonden. tel. 022C8-4538 plein 31 - bergen n.h. I REDACTIE „DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel, 02209 - 2271 Advertentieprijs: 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr 35.85.14.304 Giro 4089266 Stationsstraat 21, Bergen Elke dag geópend tot 9 uur ’s avonds Een heleboel mensen hebben gewerkt aan de tot stand koming van deze expositie. En het zal dan ook goed zijn dat er een heleboel andere mensen gaan kijken. Want het is daar binnen de moeite. Deze zomertentoonstelling is opgenomen in de ’Toer-in 1980’ en de Culturele raad heeft financiële steun verleend. Het is nu al de zevende maal dat er een thema tentoonstelling wordt georganiseerd in het Bergens museum dat is gelegen naast het postkantoor aan de voet van de oude Ruinekerk. Naast het woord ’thema tentoonstelling' zou men ook het woord ’zolder-expositie’ kunnen gebruiken, want de thema-tentoonstellingen worden steeds op de zolderverdieping gehouden. Op de begane grond blijven de normale zaken die permanent in het Sterkenhuis aanwezig zijn, gewoon gehandhaaft. Zij het dat je er bij nadere beschouwing altijd wel weer wat nieuws tegenkomt, zoals dé rouwkleding uit vroeger dagen! De oude Bergense keuken is en blijft een juweeltje. Met zijn tegeltjes en koperen attributen uit vervlogen dagen. Opvallend staat in die keuken een prachtige, geheel koperen kruidendoos. In de 'Bergense kamer’, nog steeds op de benedenverdieping, trekt het ’spreekwoor denhoekje’ altijd veel bekijks. Vooral voor de jongeren is het aardig om te zien, waar de ook nu nog veel gebruikte termen vandaan zijn gekomen. De lamp 'hangt er nog altijd scheef’. Men kan zien hoe ergens eens 'de domper werd Tot ziens bij 's avonds koopavond tot 9 uur opgezet’ en hoe men iets 'over de hekel haalde'. Verder is er dan een echte'pijpela’ I een ’pottenkijker’ en moet men niet al te ’heetgebakerd’ worden. Aan te bevelen voor een regenachtige middag is het zeker. Zolderexpositie. Bergense feestelijkheden is de ondertitel van deze zomer-zolder expositie. Maar de organisatoren hebben zich natuurlijk niet tot de zuiver Bergense feestelijkheden kunnen beperken. Vanzelfsprekend speelt Sinterklaas een rol en is zijn collega Sint Maarten ook aanwezig. Van een aantal feesten gaan de sporen zelfs terug tot oudheid en prehistorie. Deze feesten werden bij de verbreiding van het Christen dom aangepast. Men denkt alleen maar aan het Kerstfeest dat zijn oorsprong vond in het Zonnewendefeest. Bij de latere hervor ming heeft de gereformeerde overheid weer getracht de vele 'paapse' festiviteiten Uit te roeien maar dat is natuurlijk niet altijd gelukt. Aandacht wordt geschonken aan een specifiek Bergens feest genaamd 'De Stille Omgang'. Bij de beruchte Sint Elisabethvloed in het jaar 1421 spoelde de zee in Zanegeest een kistje aan met kerkelijke zaken, afkomstig van de kerk van Petten. Men zag het roestige water, dat uit het 'hostiebusje' kwam, aan voor geronnen bloeden het Mirakel van Bergen was geboren. Een kapel werd gesticht, nabij het Kapelweidje, bedevaarten kwamen op gang en de processies werden tot vóór de tweede wereldoorlog toe gehouden. Héél oud en héél Bergens was ook de 'Deel- Op donderdag 24 juli wordt de serie orgelconcerten van de Stichting 'Vrienden van het Orgel’ in de Grote Kerk voortgezet met een avondconcert door Gerard Dekker, aanvang 20.15 uur. Gerard Dekker werd geboren te Utrecht. Hij ontving zijn muzikale opleiding achtereenvolgens aan het Nederlands Instituut voor Katholieke Kerkmuziek te Utrecht (laureaat orgel en koordirectie), het Brabants Conservatorium te Tilburg (piano en theorie der muziek) en het Amsterdams Conservatorium, (einddipl- ma solosspel clavecimbel). De kaasmarktconcerten op vrijdag 25 juli om 11.15 en 12.15 uur worden verzorgd door Piet Kee. Hij speelt op het Koororgel: Pavana Hispanica (thema met variaties) van J.P. Sweelinck (1562-1621). Op het Grote Orgel zullen ten gehore worden gebracht: Preludium in c moll BVW 546 van J.S. Bach; Pastorale van A. Guilmant (1837-1911); Le jardin suspendu (de hangende tuin-een visioen) van J. Alain (1911-1940) en Pasticcio van J. Langlais geb. 1908. Ze hebben hard gewerkt, die Dobiansky’s. Kinderen krijgen en opvoeden, studeren, les geven en dat moest allemaal tussen 'het bedrijf’ door. Want ze hebben een gemengd boerenbedrijf met een kilometer lang én breed land Henny Dobiansky-Ekkel vond het een mooi gemeentehuis. Ze heeft gezellig met de heer Ritsema zitten praten, koffie gedron ken en het onderwijs onder de loupe genomen. Hier en in Canada. Ze kreeg een afschrift van haar huwelijks akte mee en een boekje over de trouwe Bello. Hoe ze het hier allemaal vond? Bergen is nog altijd een schattig plaatsje, zei ze. 'Maar het komt me allemaal zo klein voor. Alles zit hier vlak op elkaar. Wij zijn daar zulke afstanden gewend. Je kunt hier alles lopend af. Wat mij verder opvalt is, dat Bergen veel groener is dan ik in mijn herinnering had. Ook het mos op de grond en soms langs de bomen is voor mij opeens iets nieuws. Dat hebben we daar niet. Of ik weer terug zou willen naar Bergen? Oh neen, beslist niet. Ik ben hélemaal vercanadeest. Op 6 augustus zit ik weer in het vliegtuig.. Er zullen zeker mensen zijn die haar daarvan kennen. Na de oorlog trouwde zij op 3 januari 1946 met een Canadees. Er schijnt toen een foto in de krant gestaan te hebben over ’twee soldaten’ die elkaar trouwden. Van hem, mister Dobiansky dus, was geen geboortbewijs voorhanden en hij moest toen maar de Bijbel kussen, als garantie dat hij echt was. Het jonge stel verhuisde naar Canada. Naar de farm. Ze kregen vier kinderen. Toen die weer wat groter werden, ging Henny enkele uren les geven op een school. Ze deed dat Op woensdag 13 augustus a.s. gaan we naar Rotterdam. We hebben er voor u weer een gezellige en interessante tocht van gemaakt. Om 8.00 uur vertrekken we uit Bergen, drinken koffie met gebak in Halfweg en rijden dan naar Alfen aan de Rijn, waar diegenen die dat willen, het Vogelpark Avifauna kunnen bezichtigen. In het mooie restaurant gebruiken we de warme lunch en daarna gaan we snel naar Rotterdam om ons om half drie in te schepen in een van de Spido-rondvaartboten die ons gedurende vijf kwartier de grootste haven van de wereld zal laten zien. Aan boord is een volledige bar zodat u uw kopje thee niet hoeft te missen. Daarna hebben we nog ruim de tijd om via een aantrekkelijke kustroute o.a. langs Hoek van Holland, Loosduinen, Katwijken Noordwijk aan Zéé rustig naar huis te rijden. De kosten van deze reis zijn f 52.50 p.p. waarbij koffie, warme lunch en Spido- tocht zijn inbegrepen. U kunt zich opgeven t.m. zaterdag 9 augustus bij de volgende adressen: Voor Bergen: C. Zee, Wilhelminalaan 6, tel 5525; J. de Koning, Stroomerlaan 10, tel.2307; W.v.d.Bosch, Dorpsstraat 28 tel. 2155; Mevr. Verburg, St. van Surckl. 9, tel.4115. Voor Schoorl: Mevr, de Boer, Landenstraat 1, tel.1503; Mevr. Koning, Heereweg 139, tel.2581. U weet toch dat we 13 september 8 dagen naar Hilvarenbeek gaan? Inlichtingen c.q. opgave bij bovenstaande adressen. ;:T Enkele jaren geleden was Annie Frans bij naar zuster op bezoek in West Lock, een Plaatsje van vier duizend inwoners, op ongeveer tachtig kilometer van Edmonton 'n Alberta. Toen is Annie Frans op het gemeentehuisje van West Lock ontvangen omdat ze raadslid was en omdat haar zuster de oorgemeester van West Lock goed kende. Ook gewoon maar een ’vriendelijkheidje’. Vorige week kwam de thans 56-jarige Henny Ekkel weer eens terug naar haar geboortegrond. En dat was voor burge meester Ritsema aanleiding om te zeggen egen zijn raadslid: 'Stuur je zuster maar naar ons nieuwe gemeentehuis. We zullen aar ontvangen, zoals jij daar ontvangen ®nt. Kan ze meteen vertellen hoe mooi °ns gemeentehuis is’. enny Ekkel was in de oorlog lid van de ndergrondse van Alkmaar en omstreken. schoonheid die als een ’Fries meisje’ aan het corso meedeed. Zoals nu nog met bijvoorbeeld ’Verlich- tingsavond' op de eerste woensdag van augustus. Oók een ’gebruik’ uit de twintiger jaren, maar dat nog stééds stand houdt, niet alléén meer tot vermaak van de gasten. De eigen bevolking wil gewoon een lichtjesavond. Al met al is de zolder-zomer-expositie in het Sterkenhuis een herkenning-voor-de- ouderen en een kennismaking-voor-de- jongeren. Deze ’wijze woorden’ werden trouwens uitgesproken door de nieuwe medewerkster van het museum, mevrouw J. Duijff uit Alkmaar. Zij is op de openings tijden aanwezig en ze is zeker bereid om u een en ander uit te leggen. Mevrouw Duijff is bestuurslid van de vereniging ’Oud Alkmaar’ en heeft een grote interesse voor de historie in het algemeen. Alkmaar heeft haar speciale belangstelling, maar sinds deze zomer is daar Bergen héél erg bijgekomen. Ze verkoopt de kaartjes, Bergen.- Henny Dobiansky werd verleden week in het nieuwe gemeentehuis van Bergen ontvangen door burgemeester J. Ritsema. Wie is Henny Dobiansky? En waarom ontving de burgemeester haar? Eigenlijk is het ’niets bijzonders’. Alleen maar even gezellig en leuk. Want Henny (met de moeilijke naam) is de oudste zuster van het Bergense raadslid voor het CDA, mevrouw Annie Frans-Ekkel. En Henny woont al vijf en dertig jaar in Canada, maar was even op bezoek in Bergen. broodsdag’, die vlak voor de eerste wereldoorlog werd afgeschaft. Via een rijke inwoner van Bergen werd in de middel eeuwen tarwe uitgedeeld aan de armen van het dorp. Later werd de tarwe direct omgezet in bolletjes brood en ontstond ’deelbroodsdag’. De kinderen zongen dan het liedje waaraan deze expositie haar naam ontleende: ’Ikkie tikkie too, boer mag ik wat stroo. Ikkie tikkie tarwe, dan mag je komen warmen. Ikkie tikkie tocht, al op de molenkrocht. En dan werden op de Molenkrocht de vreugdevuren wél aangestoken! Palmpasen, Koninginnedag, Vastenavond, Luilak en Kermis waren natuurlijk feesten die overal gehouden worden. Toch schenkt de museum directie aandacht aan deze grote feesten en kunt u tal van historische prenten en foto’s zien op de zolderver dieping. Héél Bergens was verder de ’Bonnefaas- schouw’, waarbij iedereen moest zorgen dat zijn of haar heg goed was onder houden. Verder het tot in onze dagen vermaarde 'bloemencorso’. In 1924 begonnen en in 1952 weer afgeschaft. Alleen de foto's en de program ma’s herinneren aan de gloriedagen van het Corso, dat het volk tot wijd uit de omtrek naar Bergen deed trekken. organiseert de rondleidingen, vertelt de verhalen en kan vrijwel op alle vragen antwoord geven. Bergenaren. Op naar uw eigen Sterkenhuis En zet dan meteen uw naam in het boek. Kunnen ze over honderd jaar nog zien dat u er geweest bent. Hoewel ze dat, tegen die tijd, natuurlijk toch wel van u zullen zeggen. M.H. Foto W. de Maaré. Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297. Juli 1980: Als u een huis op 't oog hebt, kunt u nu kontroleren of het dak niet lekt en of het wel goed geïsoleerd is. Voor bezichtiging buitenom stellen wij u een paraplu ter beschikking: Wordt het nog mooi weer?

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1