Hoflaanl weer in gebruik BontPaleis weekblad juwelier Strego RODE KRUIS VAART MET BEJAARDEN UIT BERGEN, SCHOORL EN WARMENHUIZEN TALLY LC F 1 GEMEENTELIJKE HERINDELING WARMENHUIZEN «1 i: J I 8 R PB I Winter jassen h llill/;/ s SCHOORL Filmhuis Schoor! OUD PAPIER BERGOA IN DE PILAREN V.J.V. „DE NOORDKOP” Zondagsschool Bergen Vislust EHBO-Herhalingscursus Rode Kruis Bergen Wilt u iets om handen hebben? OPEN HUIS van 17 t/m 20 september Êll IB WHI til itH 56e jaargang nr. 38 donderdag 18 september 1980 ROOMBOTER BANKETBAKKERIJ J k Aai 1 II W jL. sneldrukkerij kantoorboek handel rené kuijs Z ,4 M.H. A De zondagsschoolleiding >voncj. Alle medewerkers aan boord. varen maar UW VERTROUWEN WAARD de duinstreek De collecte van het Koningin Wilhelmina- fonds (K.W.F.) heeft dit jaar in Schoorl 5.042,11 opgebracht. Alle medewerkenden danken wij hartelijk. Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B.V Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Dirkshorn - Krabbendam Oplaag: 11.000 exemplaren tien uur in de ochtend. Tevens bestaat de mogelijkheid om telefonisch een afspraak te maken op andere uren. In de spreekuren te Schoorl in het Oude raadhuisje zijn geen veranderingen gekomen. als die wegens vakantie van 22 sept. t/m 4 okt. GESLOTEN is. Ontdek hoe lekker het is om wat in huis te hebben van Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297. REDACTIE „DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209 - 2271 Advertentieprijs 34 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Core: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl rek. nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 tel. 02208-4538 plein 31 - bergen n.h. Zondag 21 september 20.15 uur in de Oor sprong entree 3,50 CJP/65plus 2,50. DE AMBASSADEURS - KTARI Dit is een overtuigende, actuele film over de lotgevallen en problemen van gastar beiders. Uitgangspunt is een toespraak diedeTunesische president Bourgiba ooit hield voor landgenoten die in het buiten land gingen werken. Zijn woorden worden opeen cursus voorgehouden aan toekom stige gastarbeiders: ”Een iedervan jullie is als een ambassadeur. Het beeld dat de gastarbeiders uitdragen bepaalt mede hoe het buitenland over Tunesiërs denkt”. De film speelt zich verdér-af in Parijs. Een van de dramatische hoogtepunten is de (werkelijk gebeurde) moord van een racis tische congierge op een jonge Algerijn. Verder zijn de gebeurtenissen van ver schillende gastarbeiders die het niet gemakkelijk hebben in een grote stad waar ze behandeld worden als ongedierte. De Tunesische regering had enkele dialogen gecensureerd, maar deze zijn er in Ne derland weer ingevoegd. Jan Oldenburglaan 3 BERGEN ALKMAAR Koorstraat 37 (achter de Grote Kerk) Telefoon 126730 Olly, In-Wear, Robelleetc. Raadhuisstraat 13, Heiloo Stationsstraat 21, Bergen vrijdagavond koopavond De gezellige sfeer in de ruime kajuit. Tot slot kreeg ieder een sinaasappel of banaan en ik denk wel dat we allemaal met een voldaan gevoel deze tocht hebben meegemaakt. Voldaan over de zonnige dag, over de uitstekende verzorging en over die vriendelijke mensen van het Rode Kruis. "Uw eigen Rode Kruis” wordt er wel eens gezegd. En dat is het dan ook wel. ”lk zal gauw een kop soep voor je in schenken”, zei mijn vrouw, toen ik thuis kwam, "want je zult wel honger hebben na zo’n boottocht Niet begrijpend keek ik haar eens aan. Ze moet volgend jaar ook maar eens mee gaan. Dat lijkt me het beste. Willem van Westen houdt al negentig jaar het roer recht. Ook nu op de Alcmaria Bergen. - De afdeling Bergen van het Rode Kruis heeft weer gezorgd voor de jaarlijkse boottocht. Ook dit jaar was de start in Alkmaar en vanaf half negen kwamen de auto’s en autobussen naar de kade waar ”De Alcmaria” van kaptein Woltheus al klaar lag. Niet alleen bejaarden maar ook rolstoelpatiênten en andere mensen met een handicap mochten mee op de gezellige tocht. Nog vóór we onder de Friese brug doorwaren, hoorden we door de luidsprekers, de kapitein met een welkomst woord. Hij vertelde bijzonderheden over het Noordhollands Kanaal en bleef ook gedurende de hele dag aktief om te vertellen over wat de mensen door de grote ramen aan weerskanten voorbij zagen gaan. Veel Vogels zoeken straks een warmer plek, zwermen zuidwaards 'in hun trek. Als u ook eens van nestje wilt veranderen, hoeft u niet zo’n verre vlucht te ondernemen. Informeer eens bij: 5.000 tot 8.000 inwoners hebben. Hiermee waren 70 deelnemers het eens. 3. Een gemeente moet een eigen bur gemeester hebben, maar moet dan min stens 5.000 inwoners tellen. Hiermee waren 102 deelnemers het eens. De gemeenteraad heeft de commissie opgedragen nader te onderzoeken waarom men het met de provincie eens was. De indruk bestaat namelijk dat deze deelnemers bepaalde ervaringen (positief of negatief) hebben met het functioneren van het gemeentelijk apparaat. Het gemeentebestuur wil graag weten of deze ervaringen aanleiding kunnen zijn tot her bezinning over de wijze van behandeling van diverse zaken. Daarom houdt de raadscommissie op 23 september 1980 om 20.30 uur in het Dorpshuis een open avond voor de in woners van Warmenhuizen, waarop zij hun wensen, grieven, opmerkingen, etc. over het functioneren van het gemeente lijk apparaat kenbaar kunnen maken. smeerde broodjes met ham en kaas. Ook de krentenbol ging erin als koek. Hoeveel honderd broodjes of er de avond van te voren bij de familie Appelman gesmeerd en belegd zijn, weet ik niet maar het was allemaal prima in orde. Het meisje Helma in het buffet kwam haast handen te kort, maar niemand kwam iets te kort. Op een gegeven moment kwam ik op de brug en zag een vreemde kaptein achter het roer staan. Het was de negentigjarige Willem van Westen, die zijn hele leven schipper geweest was. Hij mocht éven het roer vasthouden, maar hij heeft het niet meer losgelaten. Nagenoeg de hele weg heeft Willem de boot op koers gehouden en daardoor had kaptein Woltheus een makkelijke dag. Al hield hij dan natuurlijk wel een oogje in het zeil (dat er niet was). Gezellig heb ik ook zitten te praten met een inwoonster uit Krabbendam. Ze heet Eelkje Glas en ze kon praten als Brugman. Dat trouwens niet alleen. Ze kon ook zingen. Hoe het in de praatte pas gekomen is weet ik niet meer, maar het ging overeen oud Hollands liedje, waarvan ik alleen nog maar de naam wist: ”Oene van Sneek”. Jongeren hebben daar wellicht nooit van gehoord, maar Eelkje zong het compleet met bijna alle woorden. Voor mij alleen en ik voelde me een bevoorrecht man. Bedankt Eelkje. 's Middags kregen we weer een borreltje. En lekkere snacks daarbij. Hapjes met haring, met ei en stukjes kaas. Feestelijk en goed verzorgd. Ik maakte ook nog kennis met Klaas de Boer. Hij was de oudste man aan boord, ruim 94 jaar en woont in "De Marke”. Ook Klaas de Boer was best te spreken. En hij kan het weten, want hij was al eerder mee geweest. r:' hT'!"‘ Op donderdag 18 september a.s. ’s avonds om 7.30 uur start de EHBO-herhalings- cursus van het Rode Kruis. De cursus be staat uit 4 avonden en wordt gegeven in het Kruisgebouw, Binnenhof te Bergen. Aanmelding bij C. Riesmeijer, telefoon 02208-3532 of bij L. Annequin, telefoon 3376. Warmenhuizen. - Eind maart 1980 heeft de raadscommissie gemeentelijke herin deling een enquête gehouden onder de bevolking van Warmenhuizen, om hun mening te peilen over de plannen van de provincie om de kleine gemeenten samen te voegen. De uitslag was niet verrassend; een overweldigend aantal inwoners wilde daar niets van weten. Het viel echter op dat een groot aantal deelnemers aan de enquête het met bepaalde uitgangspunten van de provincie eens was, zonder het overigens met de herindeling eens te zijn. De uitgangspunten van de provincie wa ren de volgende: 1. Een gemeente moet zelf het bouw- en woningtoezicht doen, maar dat kan alleen als er meer dan 6.000 en mis schien wel 9.0Ó0 inwoners zijn. Hiermee waren 73 deelnemers het eens. 2. De gemeente moet zelf de Algemene Bijstandswet en de Wet Werkloosheids voorziening uitvoeren, maar moet dan ..Zaterdagmorgen 20 september staat de llcontainer weer voor oud papier op het jlschoolplein van de Matthieu AjWiegmanschool. Dokter J. Hodde was de ’’dienstdoende” arts en het is misschien wel goed om even te vertellen dat alle mensen die aan boord waren dit geheel vrijwillig deden. Ook de dokter, ook de dames en heren van het Rode Kruis onder aanvoering van het echtpaar Riesmeijer hebben zichzelf de ze dag beschikbaar gesteld om de tocht mogelijk te maken. De reis zou naar Amsterdam gaan, maar in de sluizen van Zaandam was het zo druk dat we in tijdnood zouden komen als we ons hadden laten schutten. Het werd dus een zwerftocht via het Alkmaarder meer en 1 via de waterwegen rondom Purmerend weer terug naar Alkmaar. Er was aan alles gedacht. Zelfs de diabeten kregen aangepaste tractaties en uw ver- Bergen. - Zonder vertoon van festiviteiten is het voormalig gebouw van de Sociale Dienst in Bergen weer in gebruik genomen. Kortgeleden werd het pand aangekocht door de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bergen, de Egmonden en Schoorl. Deze stichting omvat zowel de af deling Algemeen Maatschappelijk Werk in Bergen, Schoorl en de Egmonden alsme de de Gezinsverzorging in Bergen en Schoorl. De kantoren in de Jan Oldenburglaan en aan de Karei de Grootelaan zijn voor het publiek gesloten. Het centrale postadres van de nieuwe stichting is Postbus 158 postcode 1860 AD te Bergen. De telefoonnummers zijn 3406, 4331 en 4873. Kortgeleden werd een directeur aange steld voorde gehele stichting. Zijn naam is J.G. van Haaster. De spreekuren voor de gezins- en bejaar denverzorging zijn dagelijks van half ne gen tot half tien in de ochtend en tussen half twee en half drie in de middag. De spreekuren voor de maatschappelijk slaggever is ook niets te kort gekomen de ze zonnige dag. Met veel mensen had ik een gesprekje, geen wanklank gehoord en ieder kon zich zó aanpassen als hij zelf wilde. Je zag mensen alleen zitten of samen. Anderen gaven de voorkeur aan een groepje waar ze mee optrokken, die zat binnen en die ging weer op het open dek zitten. Boven of beneden, voor of achter het was allemaal goed en zo werd het een geweldige dag. Op een bepaald moment dronk ik de koffie samen meteen paar gezellige Bergenaren, Nico Frankenmolen van 88 uit het Merelhof, en Pietje Modder van 84 jaar van de Molen krocht, nog altijd zelfstandig. Frans Proost van 83 die in ”De Marke” woont was er ook bij en de jongste van dit groepje was Cor Hof, pas 77 jaar geworden en al woont hij dan in het Merelhof, hij kwam pas kijken bij deze oudere jongens. Piet Modder wist nog veel te vertellen over "Bello”. Ik ben het langst betrokken ge weest bij alles rondom Bello”, vertelde hij mij, "maar ik kom in het boekje over Bello niet voor en dat klopt toch eigenlijk niet he?” Als ik dan begrijp dat hij reeds in 1920 aan de "lijn" werkteen ook de laatste rit van Bello nog in dienst was, heeft hij schoon gelijk. Piet Modder had vermeld moeten worden. Nico Frankenmolen woonde in het huis dat laatst is afgebroken. ”Ze noemden het altijd pension Lammers”, zei hij, "maar het heette natuurlijk "Buitenlust". Koffie met koek (van de bekende Driehoek koekfabriek) en daarna weer het tweede kopje koffie met gebak (van bakker Leering). Vlak voor de lunch kreeg ieder een lekker apperatiefje en het borreltje, of advocaatje 6f de jus d’orange smaakte best op het water. Toen kwam de soep en dat was lang geen "pakjessoep”. Klaargemaakt in de be roemde keuken van het klooster aan de Loudelsweg. De zusters weten in ieder ge val wat lekker eten is. Jan de Jong uit ”de Citadel”: "Ik ben nu tachtig jaar, maar zo’n leuke dag heb ik niet vaak meegemaakt. Ze doen wat in Bergen.” In de kombuis werkte Kees Winder om alles op tijd het schip op te krijgen. Het is hem uitstekend gelukt. De organisatie klopte als een bus en ieder kreeg op tijd z’n kop soep en daarna de ge- Op zaterdag 20 september a.s. verzorgt Bergoa een rechtstreekse uitzending vanuit De Pilaren naar Oudtburg. Iedereen die aan deze uitzending wil mee werken is omstreeks die tijd van harte welkom in De Pilaren. ev'st in het Recreatiegebied en de vangst as redelijk. 1e met een maatbaars van werd G. smit. 2e M. Ens en 3e winnaar WasJb. Buiskool. V.J.V. ”De Noordkop” start eind september met zijn nieuwe kursussen. Voor de volgende onderdelen bestaat nog de mogelijkheid in te schrijven. Duits. Start maandag 29 september duur 25 weken. Kosten 110,- (boven 30 jaar 160,-). Frans. Start woensdag 24 september, duur 25 weken. Kosten 110,- (boven 30 jaar 160,-). Volksdansen. Start maandag 29 september, duur 10 weken. Kosten 45,- (boven 30 jaar 65,-). 6*P zondag 21 september begint de zondagsschool weer, om 10 uur, in Het Kompas aan de dr. Van Peltlaan. Alle kinderen tussen 6 en 12 jaar zijn Welkom. Wat we daar doen? We vertellen verhalen uit de Bijbel, we zingen, spelen, Knippen, plakken en nog veel meer. We Werken in drie leeftijdsgroepen. Wie nog Teer wil weten kan kontakt opnemen met Neidig, Kreek 5, Bergen tel. 5027. o kunt uw kind ook even komen brengen en met ons kennismaken. e zondagsschool gaat uit van de Ne- erlandse Hervormde Kerk, maar alle Aderen zijn welkom. “nt de Oranjevereniging in Bergen ge- van deIPen met het volledig bijhouden \|ad 6 Contributie- en ledenadministratie. informatie vindt u elders in dit lee7jaa9 er een telefoontje aan naar de *V.J. Schoonhoven, overdag 5241, ’s 347°’ Penningmeester van DE :EnWGING DIE VAN KONINGINNEDAG 'tN feest maakt. De oudste medepassagier Klaas de Boer 94 jaar: "Het was een geweldig dagje". Foto: W. de Maaré n A i

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1