euroblik b.v. 4 kapsalons weekblad NIEUWJAARS RECEPTIE? juwelier Strego TALLY LC I H O M| Oi 42 BROEKEN gesloten U rëi/buro strego sneldrukkerij cantoorboek handel rené kuijs UW VERTROUWEN WAARD Ruïnelaan 10, Bergen tel. 02208-6877 exclusieve damesmode ROOMBOTER BANKETBAKKERIJ 56e jaargang nr. 40 donderdag 2 oktober 1980 GEMEENTEHUIS GEMEENSCHAPSHUIS TOESPRAAK PIETER GOOTJES De genodigden op de publieke tribune luisteren vol aandacht naar de rede van de commissaris van de Koningin. M.H. blijven mag Pieter Gootjes Czn VOOR AL UW REIZEN! ARCHITECT COR KALFSBEEK De Noordlaan te Bergen (foto: W. de Maaré) Jan Oldenburglaan 3 vrijdagavond koopavond de duinstreek Namens de redactie van de Duinstreek schonk Marius Hofhuis aan het 'tijdloze'' gemeentehuis een fraaie wandklok. Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B.V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin - Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Krabbendam Bergermeer te Alkmaar Oplaag: 11.000 exemplaren Uw ut icue van de architect Cor Kalfsbeek was dermate interessant dat wij hieronder een gedeelte van zijn betoog laten volgen. "Leden van de raad, dames en heren, Het functioneren van onze samenleving uit zich in onze gebouwde omgeving en zo komen we tot de volgende conclusie. Onze Kabouters en gnomen kiezen paddestoelen en holle bomen als onderkomen. De mensen hebben andere gewoontes, die informeren voor huisvesting bij: Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, Schoorl, tel. 02209-3297. J. Oldenburglaan 6 Bergen Tel. 02208-4930 REDACTIE "DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209-2271 Advertentieprijs: 36 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl, rek.nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 Makki *6ker eei -* slot tel. 02208-4538 plein 31 - bergen n.h. Carhartt-Vanilia Ball-Donovan Legerbroeken, geruite broeken, werkmans-broeken, flannel broe ken, spijkerbroeken Raadhuisstraat 13, Heiloo Stationsstraat 21, Bergen vrijdagavond koopavond BERGEN Verleden week schonken wij uitvoerig aandacht aan de opening van het nieuwe gemeentehuis. Vooral de zienswijze van de architect stond centraal. Deze week willen wij in het kort de loop van de gebeurtenissen van de openingsdag volgen. Om drie uur had zich een zeventigtal speciale genodigden verzameld in de raadszaal toen de commissaris van de Koningin, de heer Roel de Wit, binnen kwam. Hij was vergezeld van zijn vrouw en de chef van het kabinet, de heer Beelaerts; De burgemeester, de heer J. Ritsema, verwelkomde iedereen en ging in zijn uitvoerige toespraak in op de verdiensten van de architect, de heer C. Kalfsbeek. Stuk voor stuk bedankte hij allen die hadden meegewerkt aan de totstandkoming van het nieuwe gemeentehuis. de zwarte aarde rond het gebouw nog moet worden ingevuld. Hiermede werd de speciale raadszitting gesloten en ver spreidde. het gezelschap zich door de wandelgangen. Het nuttigen van drankjes en hapjes werd in de centrale hal een groot aantal malen onderbroken voor het aanbieden van gelukwensen door het verenigingsleven en de ingezetenen. Ook de architect Cor Kalfsbeek maakte van de gelegenheid gebruik om het woord te voeren tot de langzamerhand geheel gevulde centrale hal van het nieuwe gemeentehuis. Onder de overige sprekers merkten wij op mevrouw Frans namens.het CDA, de heer Plomper in verband met de kunstwerken in het gemeentehuis, mr. Fr. Zeiler namens de vereniging Nieuw Bergen, de heer L. de Ruyter namens het Hoogheemraadschap en al oud-burgemeester, mevrouw de Poter namens het ABVA, de heer Paul van Crimpen namens de Beeldende Kunste naars Regeling, de heer M. Hofhuis namens de plaatselijke pers 'de Duin streek”, de heer Andrs Thomsen namens BERGEN We hebben een nieuw gemeentehuis. Sommigen gaan er al zelfs een "gemeenschapshuis” in zien. En dat is natuurlijk ook wel een beetje de bedoeling. Er is een open dag geweest voor de gehele bevolking. Vlak daarvoor werd een speciale open bejaarden dag gehouden, vooral voor de directe buren van het gemeentehuis. Nu hebben we de officiële opening achter de rug en is iedereen gewel dig hard aan de slag, maartijdensde receptie die volgde op de officiële opening werd er hier en daar een opmerking gemaakt over het nieuwe gemeentehuis. Soms waren er suggesties bij die de moeite van het doorgeven waard zijn. Waarom zouden we niet in de eerste of tweede week van januari een Nieuwjaars-receptie gaan houden nu er zo’n mooie ruimte is. De "wan delgangen" lenen zich bij uitstek voor een ontmoeting tussen de dorpelingen en het gemeentebe stuur. Overal kunnen gezellige zit- hoekjes gemaakt worden met een glaasje fris, een borreltje en een zoutje. En als we dan voor het woord "Nieuwjaars-receptie” Nieuwjaars- "instuif” zetten, geloof dat ik het bij velen in de smaak zal vallen. Misschien neemt iemand deze suggestie over en ziet het gemeen tebestuur er wel wat in. We merken dat vanzelf wel. Ik heb het idee alleen maar door te geven. de woningbouwvereniging Algemeen Belang en de heer Van der Ven namens de Oranjevereniging. Tot slot van alle sprekers kreeg ook de altijd aanwezige Pieter Gootjes Czn het woord. Hij bracht in zijn bekende dicht vorm hulde aan het tot stand gekomen gemeentehuis, waarin echter wel een kritische noot doorklonk. Zijn lofdicht leest u elders op deze pagina. samenleving functioneert dikwijls on samenhangend, verwarrend, onduidelijk en zelfs wel chaotisch. Er is een contro verse ontstean tussen vrijblijvendheid en verantwoordelijkheid. Ons doen stoelt op een grote onduidelijkheid. We zijn vervreemd van de dingen rondom ons, persoonlijkheid krijgt nauwelijks een kans, de sociale controle overheerst ons allen. We zijn het onderscheid kwijt tussen zomer en herfstlicht, maar we vinden ons wel progressief. Maar de werelden van Sanders-meubelstad enerzijds en jeans en slobbertruien anderzijds liggen nog vreselijk dicht bij elkaar. Het zou best boeiend zijn als we de durf zouden hebben "eigenzinnig" gekleed te gaan. Ons gevoel voor de totaliteit van ons leven, ons hier zijn, het is weer broodnodig deze te ontdekken. Ons startpunt zal misschien weer terug moeten gaan naar minimaal te hanteren middelen om resul taat te hebben. Middelen als ordening en helderheid kunnen ons helpen een basis te vinden voor een verdere ontwikkeling." Sprekende over de inspraak zei de archi tect: "Hoewil ik inspraak rondom kleuren inrichting serieus nemen als de burgers het nagelaten hebben in hun "oude” ruimte met fantasie te functioneren. We moeten weer bereid zijn hier in dit raakvlak elkaar de hand te reiken willen we verder komen. Met dit gebouw hebben we gepro beerd een startpunt te vinden zoals eerder door mij werd genoemd. We hebben ener zijds gestreefd naar een eigen identiteit, het gebouw behoorde meer te zijn dan een normaal kantoorgebouw en anderzijds behoorde het niet te domineren ten op zichte van zijn omgeving. Het is een huis van en voor de gemeenschap, de raad als symbool van de democratie in het middel punt van dit gebouw, waar de overige ruimten cirkelvormig op aansluiten. De functionele werkruimte werd introvert opgelost, veel baksteen en weinig glas, de centrale publiekruimten die tevens ge schikt zijn voor exposities, hebben een maximale openheid naar het daglicht. Dit gebouw zal vrij zeker een brandpunt bin nen de samenleving worden met zowel positieve als negatieve kritiek. En dat is juist wat we nodig hebben. Het gebouw en de omgeving moet weer iets te betekenen krijgen voor de mens. Eenheid tussen de gebouwde omgeving en zijn kuituur is essentieel.” De architect overhandigde aan de ambtenaar Peter Dekker een geschenk voor de bijzondere wijze van samenwer king, waarin hij tevens alle anderen be dacht. Velen waren trouwens op de publieke tri bune aanwezig. Om een indruk te geven laten wij enkele namen volgen. Burge meester van Schoorl, de heer Bernard, de oud-directeur van gemeentewerken, de heer Blauw; een van de vroegere wet houders, mevróuw Broekman-Vriesman; de heer Budding uit Schoorl; de aanne mer, de heer De Nijs, Pieter Gootjes Czn, oud-raadslid Drs. van der Heide, dokter Doudee, de heer Ivangh, gedeputeerde en oud-wethouder Cees Korver, de kunst schilder David Kouwenaar, oud-adjunct- directeur gemeentewerken de heer Kramer, de heer Min van de firma Min, de heer Plomper die veel kunstwerken in langdurig bruikleen heeft afgestaan, de heer Arie Rampen, de oud-burgemeester L.J. de Ruiter, Mr. Sluis, Kick Schrieken, W.C. Sukkel, A. Slootstra, stedebouwkun- dige Van der Veen, brandweercomman dant Nick Volkers, oud-raadslid Haye van der Werf, Mr. Fr. Zeiler en de directeur Sociale Dienst D. Zwakman. Velen waren samen met hun echtgenoot of echtgenote gekomen. Na de rede van de heer J. Ritsema nam de commissaris van de Koningin het woord. Hij ging in zijn speciale openingsrede uit voerig in op de geschiedenis van Bergen. Hij zei het boekje van mevrouw van Reenen Volter uitvoerig bestudeerd te hebben, dat zij in het jaar 1903 op huize Kranenburgh" had geschreven. De commissaris van de Koningin citeerde tevens uitvoerig uit de openingsrede van de oude burgemeester van Bergen, Jacob van Reenen, bij de opening van dat raad huis in 1903. Deze vooruitstrevende figuur had aan het begin van deze eeuw het dorp en de badplaats tot ontwikkeling gebracht waarbij de stoomtram de Heerlijkheid uit het isolement had gehaald. De stoomtram hie aansluiting gaf op het grote spoorweg- net van Europa en zelfs Azië volgens de potuien van de eerste raadsvergadering in het gemeentehuis van 1903. Dis. de Wit vergeleek die tijden met onze Moderne samenleving en de veranderin gen die meestal het eerst bij de locale overheid een impuls krijgt. "Ik voel mij nog ®'tijd zeer verbonden met de gemeente- esturen", aldus de heer de Wit, "juist omdat ik zelf zo lang deel heb uitgemaakt van lokale overheden. Ik verheug mij dan o°k bijzonder over deze goede huisves- ln9 en ik hoop dat het hier spoedig net zo gezellig zal toegaan als dat in het door u yerlaten raadhuis het geval is geweest.” 6 commissaris van de Koningin die ver gezeld was van zijn vrouw en de chef van et kabinet, de heer Beelaerts, overhan- '9de de burgemeester van Bergen een akkummerbord van groot formaat, dat ^eker een ereplaats zal krijgen. k° slot van deze speciale raadszitting eeg de nestrix van de gemeenteraad, oviouw G.W. de Poter het woord. In een doeSt'9.e sPeech overhandigde zij een ra °J P,’te Prins gemaakt beeldje van een a slid aan de burgemeester. De com- ssaris van de Koningin schonk zij een HinQSteenCle eend als een iudieke erken- bo9 van zijn dierenliefde. Namens de raad aa°d mevrouw de Poter een berkenboom voor h het.meest toepasselijke geschenk et nieuwe gemeentehuis, waarvan BERGEN Burgemeester en wethouders, hartelijk dank voor uw magnifieke uitnodi- gingsbericht; Van daaruit wordt in vriendelijkheid deze officiële opening mijnerzijds belicht. Hooggeachte en waarderende dames en heren Uw aandacht, om dit dichterlijk te decla meren. Eèn ondenkbare belevenis Aangaande de urgentie "Nieuw Raadhuis” in Bergens geschiedenis. Zowel in 1954 als in 1968 werd officieel met algemene stemmen aangenomen Dat het gemeentehuis annex Sociaal Cul tureel Centrum aan de Hoflaan "Kranen- burgh” zou komen. Geruisloos ging men zich van deze be sluiten distantiëren En over dit ontoelaatbare wenste men niet te discussiëren. Nadat 75% bevolkinsinspraak vóór Kra- nenburgh kon worden verklaard Werd op 25 mei 1976 met 10 tegen 5 Elks- hove als plaats voor dit Raadhuis aanvaard. De vormen die de Borger architect Kalfs beek aan het imposante gebouw in haar geheel heeft gegeven Kunnen wij zeker waarderend beleven. Men wenste ruimte.... dit heeft men royaal gekregen Daarover mag men nimmer meer kritiek plegen. Het meest opvallend is de speling overal van het daglicht Welke getuigt van meesterlijk filosofisch inzicht Waardoor men in de gigantische wandel gangen kan concluderen Dat zelfs de rijke kunstwerken, op de juiste plaats feilloos kunnen exposeren. De akoestiek in de raadszaal, die men heeft bestreden is perfect En zeker geen fout in de berekeningen van de architect. Voorheen zonder microfoons was alles reeds woordelijk te verstaan Met deze moderne geluidsinstallatie zal het zeker uitmuntend gaan. Vele raadsleden moeten wel hun stem corrigeren En voor alle duidelijkheid perfect arti culeren. 14 Augustus zijn ernstige klachten in de pers over het gemeëntehuis geschreven. We laten in het midden of ze wel of niet zijn overd reven. U weet, iedereen kan men het niet naarde zin maken in hun wensen. In een wereld van zulke' uiteenlopende mensen. Maar mijns inziens, het uitnemende, gran dioze gemeentehuis aan de Nassaulaan... Zou nóg uitnemender in een bosrijke om geving hebben gestaan. Burgemeester, wethouders en raads leden, dat door de visie uit de schatkamers van uw beleid Bergen ongeschonden bloeien, te allen tijd. Deze woorden, alzo uitgekozen, waardoor zelfs de golven der zee begonnen te blozen. Dorpsstraat 537 Noord-Scharwoude Wegens vakantie t/m 4 oktober

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1