euroblik b.v. 50-jarig jubileum weekblad juwelier Strego w ■ri inl ie| Weer een Bergense kunstkalender Alleen het beste is goed genoeg 4 kapsalons l Ben van Wees intra woonkunst alkmaar teL0V7°2O-rt11213/66 ■SS? i B ff Open Deur-dienst Het Groene Kruis I.V.N. Agenda Raadhuis Schoorl Sint Maartenfeest in Groet W,J. Schotten is fractievoorzitter Gevulde Speculaas Ontdek hoe lekker! ^ihnhuis Schoorl Schilder- en Behangwerk SCHILDERSBEDRIJF iüli sneidrukkerij cantoorboek handel rené kuijs ROOMBOTER BANKETBAKKERIJ v B B t BBBt B>? Ruïnelaan 10, Bergen tel. 02208-6877 ■O r* B-„- donderdag 30 oktober 1980 56e jaargang nr. 44 Vijftig jaar amateurtoneel M.H. BERGEN Er komt dit jaar weer een Bergense kunstkalender uit. Tijdens de begrotingsbehandeling in december VOOR AL UW REIZEN de duinstreek BERGEN Mevrouw G.W. de Poter, die steeds als fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid het woord voerde, heeft die taak neergelegd om persoonlijke redenen. Er is thans een nieuwe fractievoorzitter aangewezen. Dat is Wim-Jan Schotten, die tot nog toe als raadslid deel uitmaakte van de fractie van de PvdA. Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B.V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Krabbendam - Bergermeer te Alkmaar Oplaag: 11.000 exemplaren breken van elke vorm van accommodatie. De zaal van de Berger Scholengemeen schap had niet voldoende akoestiek. In november 1975 werd voor het eerst weer in "de Rus" gespeeld. De belangstelling voor het amateurtoneel groeide weer aan en elk jaar brengt men twee verschillende stukken voor het voetlicht. Tegenwoordig wordt er ook gespeeld in "De Marke”, "De Haemstede”, "De Citadel" en "De Oudt- burgh”. Bestuur en leden betreuren het heel erg dat de besprekingen tussen ge- meentebestuur en de exploitant van "de Rus” zijn misgelopen. Waar komt men straks terecht als de zaal van "de Rus” inderdaad bij de achterliggende super markt zal worden getrokken? Voorlopig gaan de zorgen eerst naar het komende jubileum op 14 en 15 november in de Rustende Jager. Zorg in ieder geval dat u tijdig in het bezit komt van kaarten. Want het worden geweldige avonden! J. Oldenburglaan 6 Bergen - Tel. 02208-4930 tel. 02208-4538 plein 31 - bergen n.h. Vandaar de Sede bij Intrawoonkunst. De Sede, krachtleren voorbeeld van de intrigerende klasse van intrawoonkunst REDACTIE 'DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209-2271 Advertentieprijs: 36 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl, rek.nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 "Geloven, wat is dat eigenlijk....?” Hierover gaat het in de Open Deur-dienst op 2 november a.s. in de Ruïnekerk te Bergen, die door ds. Middelkoop zal wor den geleid. Het enthousiaste R.K. Jongerenkoor van de Petrus en Pauluskerk zal muzikale medewerking geven, net als twee jaar geleden! We nodigen u hartelijk uit voor deze dienst. Zie ook de advertentie. minder rooskleurig worden. De invloed van "het avondje televisie" bleef niet uit. De mensen waren moeilijk 's avonds naar buiten te krijgen. "Kassie kijken" begon vormen aan te nemen. Evengoed behaalde de vereniging successen met een aantal goede stukken. Velen herinneren zich "De man in de rolstoel”, "Levensrariteiten”, "De dochters van de baas”, "Valstrik voor man alleen” en "Boeing-Boeing”. Deze stukken werden in de jaren zestig toch voor volle zalen opgevoerd en gedurende veertig jaar werden niet minder dan vijfen zeventig toneelstukken opgevoerd. Het 40-jarig jubileum werd gevierd in "de Rustende Jager” met het toneelstuk "Een zeeman ging passagieren”. Inmiddels zeer bekende namen speelden de diverse rollen. Wim Vlaar, Jan Glorie, Ben Tiebie, Joop Govers, Trien Wijbenga-Tiebie, Gré Bijwaard van Campenhout, Ans Leloux- Leering en Aat Veldman-Molenaar. Inmiddels had Aat Groot de regie gekregen maar hij speelde zelf ook een rol mee in het stuk. Het souffleurswerk werd gedaan door Aat Frederiks-Kaldenbach. In het jaar 1973 kwam een "Koninklijke Goedkeuring" af voor de vereniging en ging de naam "Sint Jan” langzaam maar zeker naar de achtergrond. Men wilde er een meer algemene vereniging van maken en vanaf 1974 werd het "Toneelgroep Bergen”. Deze krant is te klein voor alle verhalen die het huidige bestuurte vertellen heeft. Over de jaren dat ”de Rus” dicht ging wegens exploitatiemoeilijkheden. En als men de zaak kreeg, moest hij door de leden zelf worden schoongemaakt. Men probeerde andere zalen. Biciclette was bij lange na niet toereikend, afgezren van het ont- BERGEN De I.V.N. afdeling Noord Ken- nemerland organiseert op zondag 2 november a.s. haar maandelijkse rondlei ding in Bergen. Men vertrekt om 11.00 uur vanaf ”De Dikke Boom" achter de Ruïnekerk naar het Berger Bos en het Noordhollands Duin reservaat. De deelname is gratis, wel dient men in het bezit te zijn van een toegangs kaart voor het Duinreservaat, welke even tueel bij het vertrek verkrijgbaar is: Voor inlichtingen kunt u bellen 02208- 4684. Het I.V.N. Informatiecentrum in Bergen aan Zee is iedere zondagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. binnerihuisarchitektuur WARMENHUIZEN Het Groene Kruis te Warmenhuizen houdt haar jaarlijkse ledenvergadering op donderdag 6 november 1980. Plaats: Ons Huis, Dorpsstraat 12 te Warmenhuizen. De aanvang is 20.00 uur. I.v.m. bespreking van eventuele fusie plannen is het van belang dat u komt! loopt. Later werd ook en soms juist ge speeld in "de Rustende Jager”. En niet alleen voor leden van de Volksbond of aanverwante verenigingen. Maar ook voor donateurs en belangstellenden in het amateurtoneel. Na afloop was er altijd een gezellig bal na in het begin onder leiding van de heer Jan Otten. In 1938 kwam er een andere regisseur, J. van Baar uit Warmenhuizen. Het jaar daar voor werd er iemand lid van Sint Jan, die nu nog altijd vele rollen vervult bij de to neelgroep Bergen. We bedoelen Trien Wijbenga-Tiebie, die altijd "zus” genoemd wordt. Als 19-jarig meisje kwam ze bij de toneelvereniging, waar ze nu dus 42 jaar lid van is. Voor de grote wereldoorlog in 1940 uit brak, werden er vele successtukken ge speeld. "Op afbetaling", "De Hoeve”, "Haar laatste wil", "Gastmaal der kinde ren”, "Robbedoes”, "Ronkende moto ren” en nog andere. Tijdens de bezetting werd nog opgevoerd, en met veel succes, "Kinderen van ons volk" en alhoewel men nog bezig was met de instudering van het stuk "Polly Perkins", maakte de Duitse bezetter het onmogelijk. Men moest tekenen voor de "Kulturkammer", een Duitse "kulturele” maatregel. Op 10 maart 1942 werd in een vergadering besloten geen gemene zaak te maken met de bezettende mogendheid en Sint Jan werd ontbonden, voor het oog van de wereld. Natuurlijk hielden de leden onder elkaar kontakt en men wachtte betere tijden af. Op 21 juli 1945, enkele maanden na de algehele bevrijding van ons land, kwamen de leden van Sint Jan weer bij elkaar. In totaal vijftien mensen. Een nieuwe tijd brak aan. De mensen werden veel zelfstandiger en ook Sint Jan ging bloeien heen. Zonder band met Volksbond of wat dan ook. In november van datzelfde jaar trad men voor het voetlicht met het stuk "de Viei Jaargetijden" van Anton Cooien. Het werd een ware manifestatie waaraan meer dan duizend mensen in twee voorstellingen de beste herinneringen bewaren. In 1947 waren 24 mensen lid en onder regie van J. van Baar werd het ene succes stuk na het andere opgevoerd. Soms drie uitvoeringen per winterseizoen. Elk stuk twee avonden achter elkaar voor uitver kochte zalen. Ook financieel waren deze na-oorlogse jaren de beste die er ooit geweest zijn. Na de jaren van bezetting was de behoefte om gezellig bij elkaar te zijn, groter dan ooit. Velen herinneren zich nog de opvoeringen van "Zand of klei”, "Levensschaduwen" en "Je kunt het toch niet meenemen". In het begin van de jaren vijftig deed de amateurvereniging Bergen mee aan een toneelconcours voor amateurs. Met het opgevoerde stuk "Polly Perkins" behaal de men drie verschillende prijzen. De éérste prijs voor de beste damesrol, nog een eerste prijs voor de beste toneelaan- kleding en de derde prijs van het publiek. De jaren vijftig zouden trouwens toch wat BERGEN Op 14 en 15 november aanstaande geeft de toneelgroep Bergen twee jubileumvoorstellingen in ”De Rustende Jager”. Voor de jubileumuit- voering heeft men de keuze laten vallen op het blijspel ”Dag mevrouw Puffin” van de Engelse toneelschrijver Arthur Lovegrove. Het blijspel werd door Bep de Beer voor Nederland bewerkt, waardoor het stuk ook in Nederland werd ge situeerd. De oudste dochter van een in het Gooi wonend zakengezin staat op het punt in het huwelijk te treden met de zoon van een zakenrelatie van haar vader. Hoewel er inderdaad sprake is van liefde, blijkt het huwelijk voor beide vaders zake lijk gezien ook zeer aantrekkelijk. Alles lijkt dus koek en eimaar daar komt ineens een zekere mevrouw Puffin op bezoek. Ongevraagd. Zij is een vrouw uit het volk en draagt het hart op de tong. Ze heeft, zo vertelt ze, een voorspellende droom gehad en ze doet daarover een mededeling die het hele gezin op stelten zet. Het wordt een vrolijk blijspel en dus twee ontspannende avonden staan ons te wachten. Een aardige geste van de toneelgroep Bergen is dat de bezoekers van beide avonden, in de pauze, een kopje koffie krijgen aangeboden in verband met het 50-jarig jubileum. U kunt, ais u verzekerd wilt zijn van een plaatskaart, nu reeds bestellen bij boek handel Thomas en ook bij Bo-Jeans, Bree- laan 27. Op 8 november zullen de restan ten van de kaarten verkocht worden tussen 10.00 en 12.00 uur aan de zaal. WV Groet-Camperduin en omgeving De toneelgroep Bergen bestaat vijftig jaar. Je schrijft het zomaar neer. Vijftig jaar amateurtoneel. Maar dat is nogal wat. Het wil zeggen dat in 1930 een begin is gemaakt met datgene wat ze volgende week gaan vieren. Een mensenleven ligt daartussen. En een wereldoorlog. En een heleboel plezieren verdriet. Van de spelers van het eerste uur is dan ook niemand meer aanwezig, maar toneel groep Bergen, voorheen Sintjan, isgeble- ven en een begrip geworden in Bergen en omstreken. En dat moet gevierd worden. Te beginnen meteen korte terugblik in "de Duinstreek". Toneelvereniging Sint Jan werd op 29 oktober 1930 opgericht door drie mannen wier namenonverbrekelijk verbonden zijn gebleven met het amateurtoneel in Bergen. J. Leering, H. Gerdes en L. Thomas. De toneelvereniging startte als een onderdeel van de Volksbond, de latere K.A.B. (Katholieke Arbeiders Bond) en weer later het N.K.V. (Nederlands Katho liek Vakverbond). Men zou aanvankelijk ook alleen optreden voor de leden van die bond, die de groep ook subsidieerde. Thomas werd voorzit ter, H. Burgering secretaris en Leering werd de penningmeester. Men sprak in die dagen van "herentoneel", want de grip van de kerk ging toen nog zover dat een gemengde katholieke vereniging niet was toegestaan. Het allereerste stuk dat Sint Jan opvoerde was getiteld "De wraak van Jan Knip”. De heer J. Haakman had de regie. In het jaar 1933 mocht de vereniging damesleden toelaten en toen werd het eerste toneel stuk "deGebroeders Kalkoen”. Aanvanke lijk werd er alleen gespeeld in het gebouw naast de RK kerk dat bekend staat als "Biciclette” en thans op z’n laatste benen krijgt de Raad van de gemeente de eerste exemplaren uitgereikt. René Kuijs, die een sneldrukkerij aan het Plein heeft, geeft aan zijn relaties de kalender 1981 cadeau. Twaalf verschillende pentekeningen van karakteristieke plekjes in de Heerlijkheid geven een goed totaalbeeld van het oude dorp. De zee-varende broer van René heeft de tekeningen gemaakt. Piet Mooy en Marius Hofhuis hebben weer meegewerkt aan de gegevens en teksten onder de prenten. Ook dit jaar is het reclame-element zo bescheiden gehouden, dat men met recht kan spreken van een Kunstkalender. Dinsdag 11 november is het Sint Maarten feest. Tot aanmoediging van dit folkloristisch feest zal het mooiste lied, de fraaiste lantaarn, biet enz. en de leukste kleding worden gewaardeerd met een Phjs. deelnemend kind krijgt een versnapering. Plaats: Oude Raadhuisje te Groet. Tijd: vanaf ’s middags 6 uur. Organisatie: St. Maartenkommissie VVV Groet-Camperduin waar een jury aanwezig is die een keuze gaat maken, uit degene die de mooitste lampion heeft, het mooiste liedje zingt, of het mooist verkleed is. Een foto uit het jaar 1955 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. De foto werd gemaakt door de heer B. Spandawte Bergen. Boven van links naar rechts, staand: Siem Schouten, Jan van Stralen, Ben Tiebie, Wim Vlaar, regisseur Jaap van Baar, Gré Bijwaard-van Campenhout, Aat Groot, Piet Vlaar, Zus Wijbenga-Tiebie, Jan Glorie. Zittend, midden van links naar rechts: BertusThomas, Jan Leering, ArieOoyevaar, Kap. Wanna, Alie Feijen-Rijksen en Riekus Gerdes. Zittend op de voorgrond van links naar rechts: Annette Groenewoud, Ans Leloux-Leering, Nel Sjerps en Jannie Delis. Maandag 3 november - 20.00 uur: vergadering gemeenteraad. Donderdag 6 november - 20.00 uur: vergadering verkeerscommissie discussie voorrangsproblemen vertoon dia-serie over woonerven. donderdag 13 november - 20.00 uur: vergadering Commissie Financiën behandeling begroting 1981 investeringsplan 1981 t/m 1984 belastingvoorstellen behandeling begroting 1981 van Gasbe drijf Kop Noord-Holland. Donderdag 13 november - 20.00 uur: vergadering Sportcommissie Maandag 17 november - 20.00 uur: vergadering commissie Culturele Zaken. Zondag 2 november, 20.15 uur in de Oor sprong, entree 3,50 CJP 2,50. Pesttheater - Thomas Koerfer (Zwitser- nd, 1973) Ottocaro Weiss wil de pest op e toneel brengen, omdat omstandighe- van buiten (de komst van verdelgings- 1 delen) hem ertoe gedwongen hebben VcJn v'°oiencircus te sluiten. Pest betekent lSv°r hem de "oplossing van alles wat het rtip8n laag en gemeen maakt", en daar- :Woe. vrijheid. Zonder het zelf te weten uB t hij medegefinancierd door iemand ha een tegenovergestelde mening: Jo- ■rB®s Wagner, die vindt dat de pest een •V(/ei Chtsrn'ddel voor orde” is. Wanneer Worrit achter de bedoelingen van Wagner raakt hij in een gewetenskonflikt. WH •'X. 7 4, vrijdagavond koopavond Jan Oldenburglaan 3 BERGEN UW VERTROUWEN WAARD Bs, ft F V - Vooreerste klas Kerkedijk 13, Bergen Tel. 02208-5187 Tevens kunnen wij uw isole rende (dubb.) beglazing verzorgen en de subsidie daarvan aanvragen.

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1