De Sint in het KGB M.W. van de Garde verlaat V.V.V.-Schoorl juwelier Strego weekblad H BENZINE MEDEDELING VOOR SCHOORL e.o. Boekhandel Leysen TALLY LC ^41 U.V.V. Schoor! Vrouwenkafé Bergen och bedankt, heren ran de Brandweer!!! Wout Akerboom Muziek in bar ”’t Are End” Duinkant en gemeente, gefeliciteerd. intra woonkunst rené kuijs Onrust in De Weydt (Koedijk) Bestuurswisselingen in de JOVD Kado-tips PEPERKAMP TEGELS de kortste weg naar eksklusieve interieurvormen Fusie - Referendum Buurtvereniging Lof en kritiek offset - boekdruk lichtdrukken V 'as bij de strego UW VERTROUWEN WAARD fotokopieën fotografisch zetwerk Schoorl. - Het zal even wennen zijn. Van de Garde weg bij de Schoorlse V.V.V. Na precies 35 jaar zal in de algemene ledenvergadering van maandag de voorzitter zijn hamer voor de laatste maal hanteren. Dat zal gebeuren in hotel-restaurant ”de Viersprong”. Bewust, omdat de scheidende voorzitter hier destijds in het bestuur werd gekozen. Het afscheid zal met een klein sausje van weemoed zijn overgoten. sneldrukkerij kantoorboek handel SIERADEN SJAALS TASJES RIEMEN Elke week nieuwe modellen Oude bestuur ra tel. 02208-4538 plein 31 bergen n.h. p?:-:<XG u I f T pii II 56ejaargangnr.49 donderdag 4 december 1980 let J.M. 'oest. '6ko, Vrijdagavond koopavond de duinstreek Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B.V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Krabbendam - Bergermeerte Alkmaar Oplaag: 11.000 exemplaren M.W. van de Garde, dikwijls verguisd, maar ook op handen gedragen door zijn leden, door zijn bestuur. Lof en kritiek, hij heeft er allemaal mee te maken gehad. "Het is voor mij een brok levenservaring geweest, een tijd ook, die ik voor geen geld van de wereld heb willen missen”, zo laat hij weten, als we met hem praten in zijn gezellige woning aan de Omloop. Geen aktiviteiten meer? Jawel, Van de Garde is voorzitter van de botenvisvereni ging 't Hontbos. Het zeevissen is zijn grootste hobby. ”En zolang ze mij bij deze klub geen schop geven, blijf ik nog een poosje”. Van de Garde werd in Middelburg geboren, op 30 maart 1914. Vier jaar later kwam het gezin naar Schoorl. Achtereenvolgens werden pension ’’Eleonora” en ’’Multi Flora” geëxploiteerd, resp. aan de Bur gemeester Peecklaan (Torenweg) en aan de Omloop. Zijn vader dreef eerder in Middelburg hotel ”de Commerce”. Het vermaarde hotel Van de Garde kwam in 1922 van de grond. Een jaar was Van de Garde lid van het bestuur, voordat hij tot voorzitter werd gekozen. Van het oude bestuur kwamen toch weer wat namen naar voren, zoals de heren Willem Sevenhuisen en Piet Blan kensteen. Vooral de laatste is het geweest, aan wie Van de Garde veel te danken heeft gehad. "Onze ideeën botsten weliswaar van tijd tot tijd, maar dat had alleen maar positieve kanten. Altijd kwamen we weer tot elkaar”. Blankensteijn was er nog een van de oude stempel. Van progressie wilde hij niets weten. Een kontributieverhoging werd nagenoeg een halszaak. Dat kon men de leden toch niet aandoen J. Oldenburglaan 11 Bergen N.H. Telefoon 02208-6549 Werkdagen 07.00 - 20.00 u. zaterdag 08.00 - 20.00 u. zondag 09.00 - 20.00 u. koopavond tot 21.00 u. REDACTIE DE DUINSTREEK' Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209-2271 Advertentieprijs: 36 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl, rek.nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 o.a. Badjassen Nachtkleding Blouses Vesten Pullovers Mutsen en Sjaals Handschoenen Jan Oldenburglaan 3 BERGEN binnenhuisarchitektuur intra woonkunst alkmaar ritsevoort 23/27 tel. 072-111366 Plein 33, Bergen N.H. Telefoon 02208-4403 Q CQ CO Q m.i.v. 20 november kunt u uw ADVERTENTIE en KOPIJ voor Weekblad DE DUINSTREEK voortaan afgeven bij Paardenmarkt 24 - Schoorl Raadhuisstraat 13, Heiloo Stationsstraat 21, Bergen vrijdagavond koopavond ZETBEDRIJF Oosterweezenstraat 5, Alkmaar. Industrieterrein Huiswaard. Tel. 072-150641 privé 072-114561 Bergen. - Zoals u wellicht weet is de Sint Nicolaas Kunstmarkt inmiddels van start gegaan in de zaal van het Kunstenaarscentrum aan het Plein te Bergen. Veel kunstenaars laten daar tegen "Sint-Nicolaas-prijsjes’’ hun werk van eigenaar verwisselen. Een buitenkansje voor iemand die iets kunstzinnigs kado wil geven. Sint Nicolaas kwam jongstleden zondagmiddag in hoogst eigen persoon even een kijkje nemen. En het werd een drukte van belang binnen in het KCB. Onze fotograaf verraste de Sintinhetkoudedorp toen hij op weg was naarde kunstzaal. Op dat moment was hij samen met Piet een wat eenzame ruiter, hoewel hij iedereen vriéndelijk groette. Offenberg is koördinator Alkmaar gewor den. De zetel van de koördinator Castri- cum blijft voorlopig vrij. Het nieuwe bestuur van de JOVD heeft haar eerste huiswerk reeds gedaan. Zij gaat samen met een aantal maatschappij- leraren van de middelbare scholen forums organiseren over de actuele politiek met het accent op de jongerenproblemen. De JOVD zal ook de gemeentepolitiek in de afdeling intensiever gaan volgen. Binnen afzienbare tijd hoopt men in Bergen met een aantal nota's op tafel te komen. Deze liberale jongerenorganisatie kan ondanks de teruglopende belangstelling voor het liberalisme, een zeer grote leden- aanwas constateren. Binnen JOVD- kringen verwacht men dan ook dat die teruggang van tijdelijke aard is. De enige direkte kontakten met de mensen kwamen tot stand in het bestuur van de buurtvereniging, zoals men die in die tijd velen kende. Van de Garde koos aanvankelijk voor de culinaire sector. En de kok kwam, en komt in vele gevallen nog, op het tweedë plan waar het gaat om de konfrontatie met de gast. Hij vertelt dit allemaal om te verduidelijken, dat voor hem het kontakt met de buiten wereld toch niet zo intensief was. Maar dat duurde niet lang. Het toenmalige VVV- bestuur trad in zijn geheel af. Om welke reden, is nooit geheel duidelijk geworden. De vereniging telde nog slechts dertig leden. Van de Garde wist de ’’afvalligen” weer te winnen. Bovendien zorgde hij voor liefst zestig nieuwe leden. En dat, terwijl Holland nog aan het ’’puinruimen” was, en het ”VVV-gedoe” toch in Schoorl niet zo tot de verbeelding van de bevolking sprak. Van de Garde is steeds voorstander geweest van de vorming van één grote VVV in de gemeente Schoorl. "Schoorl” en ”Groet-Camp.” hebben weliswaar hun bestaansrecht bewezen. Met name de samenwerking van de laatste tijd is uitstekend. Maar Van de Garde meent, en hij voelt zich hierin gesteund door de overige leden van zijn bestuur, dat één krachtige VVV alleen maar voordelen kan hebben. De fusie van de VVV’s is al jaren de wens geweest van Schoorls eerste burgers van ’’toen”, de heren Bergh en Stronkhorst. En ook Bernard ziet de samenwerking van het ogenblik graag uitmonden in een ’’huwe lijk”. Schoorl en Groet hebben elkaar, in VVV- verband op z’n zachtst, nooit erg goed gelegen. Er zijn nogal wat koude oorlogen gevoerd in het verleden. Erger: bestuurs leden hebben wel als kemphanen tegen over elkaar gestaan. Verschillende lijm pogingen zijn ondernomen. Er was een kommissie van "Goeden Diensten”, die de partijen tot elkaar trachtte te brengen, met als uitgangspunt een samensmelting. Het bleef bij een poging. te ontvangst van het boekje van de Stich- iing Beheer Centrale Antenne Inrichting Alkmaar (C.A.I.) ontstond onrust in De Weydt, omdat de bewoners per 1 januari 1981 abonnementskosten, 5,50 per maand, vooreen antenne-signaal moeten gaan betalen, welk signaal men nog niet ontvangt en voorlopig ook niet zal gaan ontvangen (Duitsland I, II en III). )e bewoners ontvangen hun signaal nu nog van de antenne die geplaatst staat op Jtattehuis "Zonnehof”. Hiervoor betaalde ®n echter tot 1 januari 1980 niets. De iedoeling van de gemeente Alkmaar is tz.t. ook dit gedeelte van Koedijk aan te sluiten op de C.A.I., een gerichte schatting ran deze termijn luidt ongeveer een jaar, maar deze termijn kan gemakkelijk uit lopen. Indien men de abonnementskosten niet voldoet, wordt levering van het signaal wel geweigerd; de aansluitkastjes lijn buiten de woningen geplaatst...! Inmiddels werd bekend dat de Huurders- :ommissie en commissies van koopwo- lingen, alsmede de Alkmaarse Huurders )verkoepeling voor bewoners van De Veydt en Alkmaar in de bres zijn gespron- jen. Deze raden de bewoners aan voor- opig niet meer voor een abonnements- lanvrage te tekenen. De ledenvergadering van de JOVD afd. Alkmaar-Bergen-Castricum (Jongeren organisatie Vrijheid en Democratie) heeft op vrijdag 21 november j.l. een nieuw bestuur gekozen. Frits Westerkamp (Alkmaar) heeft de voor zittershamer overgenomen van Jos Smit (Castricum). Jos Smit heeft z’n functie neergelegd omdat hij volgend jaar moet afstuderen aan de TH in Delft. Rob van de Pas is vice-voorzitter politiek geworden en is verantwoordelijk voor de landelijke politieke koers van de JOVD, bovendien koördineert hij de politieke werkgroepen in de hele afdeling. Sandra Spuls heeft haar zetel als penning- meesteres gehouden. Herman Schuiveling is secretaris geworden. Michel Derksen is koördinator Bergen geworden. Rob A.s. zondag heeft Sam Mosch twee muziek groepen in huis, namelijk "De Spivs” en ’Future Shock”. De Spivs” spelen alleen eigen muziek en komen uit St. Pancras. "Future Shock” is een eigen Warmenhuizense formatie. De aanvang is 16.00 uur. Een referendum onder de leden van de beide VVV’s over een fusie verliep ook voor de voorstanders niet zoals men gedacht en gehoopt had. Kortom, afgezien van de prettige en vruchtbare samenwerking is men nog niet verder gekomen dan een "klein beetje verkering”. Schoorl "werd” van agrarische gemeente tot toeristisch centrum. Het toerisme heeft van Schoorl gemaakt wat het nu is. Een rijke gemeente. Weliswaar is een groot aantal pensions verdwenen, maar de kampeerterreinen namen steeds meer bezit van Schoorl. Grote trekpleisters voor de gasten, zo meent Van de Garde. De scheidende voorzitter is terecht trots op Schoorl, zoals hij dit in zijn periode heeft zien groeien. Van de Garde is verheugd, dat hij hieraan heeft mogen bijdragen. Hij verheelt echter niet, dat de natuur, die Schoorl biedt, een bezit is dat niet weg te cijferen valt. Sterker, het betekent de grootste aantrekkingskracht. Met die na tuur moet Schoorl voorzichtig zijn. Dat wil zeggen, dat men geen kermisachtige zaken moet kreëren. Geen kabelbanen, geen pretparken. De gasten zijn tevreden met wat Schoorl te bieden heeft. Niet voor niets komen tallozen hier al tientallen jaren. Schoorl kan de wedloop met de tijd goed aan. Zal ook in de toekomst een toeristi sche rol van betekenis kunnen blijven spelen. Omdat, of eigenlijk, mede omdat men wat achter de hand heeft. Datzelfde brok natuurschoon. Een rekreatiegebied, dat "naar buiten" moet worden gedragen. Maar dan wel door één sterke VVV. Als voorzitter van "Schoorl” heeft hij het niet mogen mee maken. Niettemin voorziet Van de Garde dat dit niet lang meer op zich zal laten wachten. In Alkmaar verzamelt intrawoonkunst de kreaties van ’s werelds beroemdste meubel ontwerpers. Raffinement in woon kunst. Zoals Interlübkes ruimte scheppende vormgeving. Of de wildlederen schoonheid van deSede. Daar reizen meubelfijn- proevers vér voor. Dat hoeft u dus niet. bezwaren tegen een bepaald plan. In dit geval een aantal "randverschijnselen". Er heerste evenwel alleen een enorm mis verstand over een aantal vragende voor naamwoorden. Hoe? Wat? Waarom? "We mogen gerust eens botsen, dat is alleen maar gezond" was de menig van burgemeester Bernard tijdens het gesprek in het gemeentehuis. Terecht, maar men had de volgorde in de procedure ook kunnen wijzigen. Eerst praten en dan vergaderen. En dat gaat nu in het vervolg gebeuren. Een wijs besluit. De partijen zijn in ieder geval nader tot elkaar gekomen, en dat is, mede in het belang van de woningzoekenden, een felicitatie waard. Het is gewoon te dwaas, o0k in het vrouwenkafé komt Sinterklaas Want hij is nl. de enige man, jie zich zulks permiteren kan. Hij nodigt alle vrouwen uit te komen, om te krijgen het pakje van haar dromen, gonderdag 4 december is de dag, (jat je met je pakje komen mag. kado van een rijksdaalderen niet meer, vant het gaat tenslotte om de sfeer. [Sn rijm en/of surprise wordt er ook eerwacht, in het dorpshuis klokke acht. Als je het kiezen van een geschenk wat moeilijk vindt, ioek dan iets wat je zelf zou willen krijgen de Sint. Geen namen op de pakjes zetten, Han hoeft die man daar ook niet op te letten. De bisschopswijn en spekulaas, verzorgt de Sinterklaas. Donderdag 11 december: open avond. Donderdag 18 december; vrouwen en nacht. Het vrouwenkafé is gevestigd in het Dorps huis, Raadhuisstraat 2, Bergen. Op vrijdag 12 december a.s. ’s middags 2 uur in "de Blinkerd”, houden wij weer onze, altijd gezellige, klaverjas-wedstrijd. Wij verwachten graag dan alle enthousiaste klaverjassers! Mevr. Jongebloed, tel. 1776, wacht op uw opgave woensdagavond 10 december van 6-7 uur. "Maar", zegt Van de Garde, ”we zijn allebei nog gezond, de VVV en ikzelf en dat maakt het allemaal wat makkelijker”. Een werkzaam leven, in bedrijf en in verenigingsverband heeft deze Chiel van de Garde. Een leven, waarin het horeca bedrijf en de toeristen-industrie centraal hebben gestaan. En dat is een kombinatie, die hem in het verleden wel eens voor problemen stelde. Een hotelier, die aan het voorspeen van het plaatselijk VVV-wezen ligt. Dat kon niet gezond zijn. Aantijgingen in dit verband heeft Van de Garde altijd met een brede armzwaai van zich afgezet. Hij heefi zijn zaak en zijn hobby (hoewel de hobby in de loop der tijd ook zaak is geworden) immer gescheiden weten te houden. ’’Daarom heb ik mij ook zo weinig mogelijk in het buro laten zien. Dit om de indruk te ontzenuwen, dat er persoonlijke voordelen uit de kontakten met gasten zouden kunnen worden geput”. Er kwam in de na-oorlogse jaren nog maar weinig beweging in het Schoorlse toe risme. De aktiviteiten van de VVV beperkten zich dan ookaanvankelijk tot wat zaken van ondergeschikt belang. Men deed echt van zich spreken, toen de gemeente Schoorl plannen had om de klinkers, waarmee de Duitsers de Schoorlsezeeweg (toen nog Munnikenweg) hadden bestraat, eruit te halen en te gebruiken vöor de bouw van woningen. De VVV wist dit te verhinderen. Maar dat niet alleen. De weg werd zelfs doorge trokken naar zee. En Schoorl aan Zee was geboren. We schrijven nu 1949. Schoorl. - Het bestuur van De Duinkant en het kollege van burgemeester en wethou ders van Schoorl hebben de strijdbijl begraven. Ter diskussie stond een door De Duinkant ingediend bezwaarschrift tegen een aantal detailpunten in het bestem mingsplan Groet-Hargen-Camperduin. Detailpunten, die voor het Duinkantbe- stuur belangrijk genoeg bleken om ze aan de "kaak" te stellen. Om het gemeentebestuur te bewegen hier en daar, waar nodig en wenselijk, wat bij te schaven, te spijkeren en te poetsen. Het ging om de waterlopen, een te massaal blok woningen, dat zich zal gaan manifesteren, beplantingen, los van de woningen gesi tueerde schuurtjes en tenslotte de nieuw aan te leggen Kaagweg. De Duinkant introduceerde het bezwaar schrift tijdens een ledenvergadering, vo rige week donderdagavond. Leden waren onvoldoende voorbereid op de inhoud van het bezwaar. De meningen van gemeente- en Duinkantbestuur bot sten omdat in een aantal gevallen niet duidelijk werd waarover men sprak. Er werden beschuldigingen over en weer geuit. Kortom een onverkwikkelijke situ atie. Men is er tijdens een open en zeer verhelderend gesprek uitgekomen. Maan dagmiddag reikte men elkander in het gemeentehuis de hand. Eerst toen werd nog eens duidelijk, dat het nimmer in de bedoeling van het Duinkantbestuur heeft gelegen, de bouw van de 88 huurwoningen in Groetincke 2 enige tijd op te houden. Men heeft gebruik willen maken van het demokratisch recht, het indienen van M.W. van de Garde: "Een brok levenservaring". In het laatste jaar van de bezetting nam de toen 31-jarige Chiel het bedrijf overvan zijn vader. In datzelfde jaar werd hij gekozen in het VVV-bestuur. Zij enige tegenkandidaat was Jan van der Plas. Het verschil was één stem. ■Weren laat in de middag ontdekten wij at er midden in de grote vijver aan de butjes laan een eend zat vastgevroren in let Üs. Pogingen om hem te reeden n|slukten en onze enige hoop was de landweer. lat was al over vijven dat ik opbelde, deed r,|n verhaal en ze zouden kijken wat ze °nden doen. Een kwartier later werd er bij lil aan de deur gebeld, het was een ’Inheer van de brandweer en hij vroeg of leven mee wilde lopen naar de vijver om ,e Plek aan te wijzen waar het beestje zat. -teen verstraler zochtten we de vijver af. aar konden de eend niet zo gauw 'dekken, toen we plotseling een auto met °t op trailer het weiland zagen oprijden. heren gleden de boot in het water, Plampen van de auto gericht op de plaats ar de eend zou moeten zitten en daar 9 de boot door het ijs, stukje voor stukje, ak, kraak. Wij stonden met z’n allen in de skou vol spanning te kijken hoe de boot P'aats van de eend naderde en u begrijpt groot onze verbazing was toen bleek r eendje er helemaal niet meer zat. erd nog verder gezocht, maar de eend nergens meer te bekennen!!! U zult «rijpen hoe ik me op dat moment voelde, ad de brandweer gebeld om te vragen of r eendje wilden komen redden, terwijl l^elemaal niets meer te redden viel! ra r 'k vond het geweldig dat de ost6Weer zó snel klaarstond en zich Bn ,.n n°ch moeite bespaarde om een Je te redden, dat ik dit even aan u kwijt i.C.h bedankt, heren van de Brandweer!!! Jnden weer op jullie rekenen! 7

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1