weekblad i 9 9 9 9 9 9 9 30% korting op onze kollektie kinder- broeken, truien, overhem den en T-shirts! BENZINE Bo-Jeans Winter- broeken MEDEDELING VOOR SCHOORL e.o. m.i.v. 20 november kunt u uw ADVERTENTIE en KOPIJ voor Weekblad DE DUINSTREEK voortaan afgeven bij Boekhandel Leysen TALLY LC 69,- IhBHBSBBHMMBDI Schoorls Gemengd Koor in Kerstsfeer Anne Haenen en Ton Hartsuiker in Bergen Wout Akerboom Kinderafdeling op te heffen Kerstaanbieding alle Open ochtend op kleuterschool ”De Laars” Judovereniging ’’Doorbraak”, te Warmenhuizen I Vrouwenkafé Bergen ^st-aan-tafel aktie Eerste prijs ’’bingo” voor Viola intra woonkunst rené kuijs Kerststukjes maken in Oudtburgh St. Nicolaas bij W.A.O. Belangen vereniging naar eksklusieve interieurvormen I H. Ha ?illK PEPERKAMP TEGELS Grote kius wodt kleine kius met professionele gereed schappen en machines. offset - boekdruk lichtdrukken fotokopieën fotografisch zetwerk Van de Garde T oeristenbelasting Voor velen zal het vraagteken achter de kop van dit artikel vreemd overkomen. Iedereen in Noord-Holland en ver daarbuiten weet toch dat Schoorl een rekreatiegemeente is? Of het nu zomer of winter is, als de zon maar even doorbreekt wordt Schoorl letterlijk overspoeld door toeristen, zowel de zogenaamde dagjesmensen als de verblijfsrekreanten. Dat de rekreant hier zo graag komt is niet in de eerste plaats een verdienste van de inwoners van Schoorl. Het is vooral te danken aan de unieke ligging van Schoorl. Conflictmodel sneldrukkerij kantoorboek handel Wij wensen u prettige kerstdagen Het belang voor de gemeente ■QQ sa donderdag 18 december 1980 Schoorl een rekreatiegemeente? SL Een overgelukkige Viola de Border (14 jaar) van Hotel Eldorado met haar radio- cassetterecorder. I.v.m. de komende feestdagen zijn de verschijningsdata van Weekblad DE DUINSTREEK gewijzigd. Donderdag 25 december en donderdag 1 januari wordt respectievelijk Werkdagen 07.00 - 20.00 u. zaterdag 08.00 - 20.00 u. zondag 09.00 - 20.00 u. koopavond tot 21.00 u. Op vrijdagavond 19 december om 20.15 uur in de kunstzaal te Bergen (Plein 7) zal een konsert worden gegeven door Anne Hae nen (mezzo-sopraan) en Ton Hartsuiker (piano). Óp het programma staan werken van o.a. Berio, Feldman en Cage. Kaarten a f 10,- (CJP f 5,-) zijn verkrijgbaar bij de kunst zaal of telefonisch 02208-4195. Uitgave Verenigde Noordhollandse Dagbladen B V. Alkmaar Verschijnt huis-aan-huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorldam - Schoorl - Groet Camperduin Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Krabbendam - Bergermeer te Alkmaar Oplaag: 11.000 exemplaren Samen met de bewoners van het tehuis voor chronisch-zieken aan het Molen- weidtje te Bergen bestaat de mogelijkheid om kerststukjes te maken. Deze stukjes zijn bestemd voor de bewo ners zelf, terwijl ze dan tevens een crea tieve middag kunnen hebben, vol afwisse ling en een gesprekje. Voor deze opzet, die de Koninklijke Maat- Om deze stelling te bewijzen grijp ik even Goed, de toerist komt dus, en nog steeds in grote getale. Een aardig neveneffekt van die komst is, dat zowel de gemeente Schoorl als de partikuliere ondernemer een flinke cent verdient aan die toerist. De gemeente Schoorl toucheert jaarlijks een bedrag van f 330.000,- aan toeristen belasting. Op het geheel van de belasting opbrengst van f 1.576.000,- lijkt dit niet zoveel. Anders wordt het als we daar ook een aantal belastingen bijtellen, die direkt opgebracht worden door de toeristen industrie. Een fors deel van de onroerend goed belasting, de riool en reinigings rechten wordt opgebracht door de rekre- atie-ondernemers en niet te vergeten de middenstand, die voor een groot deel afhankelijk is van diezelfde toerist. Die uitzonderlijke geografische ligging wordt aardig omschreven in de gids die de VVV Schoorl elk jaar uitgeeft. Daarin vinden we ondermeer de volgende passa ge: ”Uw vakantie in Schoorl doorgebracht geeft u een onvergefelijke periode van rust en genieten aan de rand van het mooiste en breedste duingebied van de Hollandse kuststrook. Hier vindt u alles, wat er aan natuurschoon te bieden valt. Achttienhonderd hectare duingebied liggen voor u open". En verder: ’’Over verschillende duintoppen aan de rand van het gebied leiden wandelpaden, van waaraf u een schitterend uitzicht heeft over duin- en poldergebied en de dorpen van West-Friesland”. gemeente Schoorl een bedrag beloopt van maar liefst f 14.500.000,- per jaar. Dat er in de begrotingsvergadering ge sproken werd over het onderwijs, het algemeen beheer, de openbare veiligheid, de volksgezondheid, het welzijn, de wo ningbouw, de ruimtelijke ordening, de monumentenzorg, de openbare werken, de sociale zorg etc. is prachtig. Maar, dat gebeurt in elke willekeurige gemeente. Door de bepalingen van rijk en I Oudjaar zal als een half geplukte kip of haan over de drempel moeten gaan. Waf maakt de jonge pul van 't nieuwe spul? Siert hem straks weer een fraaie veer, of zal hij na een jaar geheel geplukt zijn en panklaar? In deze duist're dagen voor alle mensen d'allerbeste wensen van Uwplaats'lijk makelaar: Makelaardij Zutt Van Schoneveld, Paardenmarkt 25, alleen maar kostenverhogend werkt, waag ik te betwijfelen. Natuurlijk is iedereen die de rekreatie in Schoorl een goed hart toedraagt overtuigd van het belang van een fusie. En dat die er komt, staat ook als een paal boven water. Dat het college van B.en W. bij monde van haar voorzitter burgemeester Bernard, deze pogingen het voordeel van de twijfel wil geven getuigt van realiteitszin. provincie heeft de gemeentelijkeoverheid daar ook weinig grip op. Dat in een specifieke rekreatiegemeente als Schoorl - ik meen dat ik dat voldoende heb aangetoond - zo weinig aandacht wordt besteed aan de aspekten van die rekreatie en de bijbehorende infrastruktuur is op zijn zachts gezegd jammer. Het is wellicht te verklaren uit het conflicmodel wat wij gezamenlijk opbouwen als we de belangen van de rekreatie-ondernemers en middenstand aan de ene kant, en mensen die niet direkt bij de rekreatie betrokken zijn, zoals zij die hun werk in een andere gemeente hebben, renteniers en natuur liefhebbers aan de andere kant, met elkaar laten botsen. Hier moet toch een middenweg mogelijk zijn? schappij voor i uinoouw en PiantKunoe ai jaren doet, worden weer vrijwilligers ge- vrijwilligsters gezocht. Het schikken vindt plaats op maandag 22 december a.s. vanaf 13.45 uur, gedurende een paar uurtjes. Aanmelding hiervoor kan geschieden bij mevr. Van de Ven, Oranjelaan 7 te Bergen, tel. 02208-4329. Er wordt voor materiaal gezorgd, maar zelf meegenomen takken kerstgroen (met of zonder bes) zijn zéér welkom. Komt u ook?’De patiënten van Oudtburgh doet u er, zo leerde de ervaring, een enorm plezier mee. binnenhuisarchitektuur intra woonkunst alkmaar ritsevoort 23/27 tel. 072-111366 Plein 33, Bergen N.H. Telefoon 02208-4403 Q co oo O Wegens ruimtegebrek zien wij ons gedwongen onze Wij geven daarom Breelaan 27, Bergen Koopavonden: 19-22-23 december o.a. flannel en velours Paardenmarkt 24 - Schoorl Raadhuisweg 13, Heiloo Stationsstraat 21Bergen Extra koopavonden 19-22-23 december (uitgez. spijkerbroeken) M kt HÉB Op grond van bovenstaande cijfers kan je rustig stellen dat Schoorl alle belang heeft bij het stimuleren en reguleren van rekreatie-aktiviteiten. Nogmaals: Los van de omzet van f 14.500.000,- staan de opbrengsten voor de gemeente in de vorm van toeristenbelasting en andere retri buties. Wie de moeite nam om de begrotings vergadering van vorige week donderdag bij te wonen, heeft van die betrokkenheid met de rekreatie maar bitter weinig gemerkt. In haar aanbiedingsbrief besteedde B.en W. welgeteld drie en een halve pagina aan de rekreatie, op een totaal van 55. Dit is op zichzelf al een indikatie. De antwoorden in de vorm van de algemene beschouwingen van de verschillende frak- ties waren echter nog onthullenden Alleen de fraktie van Gemeentebelangen stelt duidelijk dat Schoorl bestaat van de rekreatie. Zij stelt letterlijk dat zij opkomt voor het belang van de Recron, de hotels, kafés, restaurants, kampeerterreinhouders en middenstand. De andere frakties laten het bij een teleur stelling over het lange uitblijven van de nota verblijfsrekreatie. De fraktie van het CDA bestaat het zelfs om geen enkel woord aan de rekreatie te wijden. Nog bonter maken VVD en PvdA het die - hoe is het mogelijk - elkaar hebben gevonden in hun standpunt ten aanzien van de VVV’s Schoorl en Groet-Camperduin. Zij eisen domweg een fusie tussen de beide VVV’s, en anders geen cent subsidie. Het zal u bij het lezen van dit artikel niet verbazen dat mijn opvatting is dat een dergelijke houding niet reel is. Immers, de beide VVV’s zijn bezig een plan tot samenwerking of een mogelijke fusie uit te werken. De funktie die de VVV’s op dit moment hebben als wervend orgaan voor de rekreatie wordt blijkbaar onderschat. Of de bestuurders van Schoorl er ooit aan hebben gedacht dat het vervangen van vrijwilligers dcor professionele krachten - wat een leveneïfekt van de fusie kan zijn - terug op de afscheidsspeech van de heer Van de Garde, de scheidende voorzitter van de VVV Schoorl, die vorige week maandag in ”de Viersprong” werd gehuldigd. Over die huldiging en de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau heeft u alles kunnen lezen in de vorige ’’Duinstreek". Wat daar niet in stond - en dat was in het kader van dat artikel ook niet zo belangrijk, want het ging om het afscheid van de heer Van de Garde - was zijn pleidooi voor erkenning van het grote belang van de rekreatie voor de gemeente Schoorl. De heer Van de Garde had de moeite genomen om bij de Kamervan Koophandel na te trekken wat in cijfers uitgedrukt het belang is van de toeristenindustrie voor de gemeente Schoorl. De uitkomsten van dat onderzoek zijn op zijn zachtst gezegd onthullend. Naast de reeds eerder genoemde belas tingopbrengsten voor de gemeente blijkt uit de cijfers van de Kamer van Koop handel, dat in het gebied Noordkennemer- land na de gemeente Egmond, Schoorl de tweede plaats inneemt als het gaat om inkomsten uit de rekreatie. Maar liefst ruim een kwart van de omzetten in de detailhandel in de gemeente Schoorl is afkomstig uit de toeristische beste dingen. In geld uitgedrukt: f 4.500.000,- per jaar. Daar komt dan nog bij de omzet die gemaakt wordt door de bedrijven die zich uitsluitend met de toerist bezig houden, zoals de hotels, pensions en kampeer terreinen. Die zetten gezamenlijk f 10.000.000,- per jaar om. Samenvattend kunnen we dus stellen dat de totale omzet van de toeristische aktiviteiten in de omiMnaMaBWi w n j w» i juumwmmmi In Alkmaar verzamelt intrawoonkunst de kreaties van 's werelds beroemdste meubel- ontwerpers. Raffinement in woon kunst. Zoals Interlübkes ruimte scheppende vormgeving. Of de wildlederen schoonheid van deSede. Daar reizen meubelfijn- proevers vér voor. Dat hoeft u dus niet. BERGEN Verleden week kwamen veel dorpelingen bijeen om de prijsuitreiking mee te maken van de verkoop-actie van de leden van de zakenclub. Na afloop van de trekking werd er "bingo" gespeeld onder de bezielende leiding van het echtpaar Slot. De spanning werd er danig in gehouden, totdat plotseling een heldere meisjesstem "bingo" juichte door de doodstille, volle zaal van de Rustende Jager. Even later werd haar kaart goedgekeurd en kon ze de radio- cassetterecorder in ontvangst nemen. Daarna volgden nog veel andere prijzen de weg naar het enthousiast bingo-spelende publiek. Onze secretaris was weer eens afwezig die was weer met wat leukers bezig. De voorzitter, zoals gewoonlijk wat later keurig net en niet eens een kater. Er waren er wel een man of tachtig en dat is natuurlijk prachtig. Wij begonnen al spoedig te kienen om leuke prijsjes te verdienen. .Alleen als je het niet had goedl werd je met vijftig cent beboet. Ook was er een rad van avontuur maar ja, dat is nog lekker duur. Je bent je geld dan zomaar kwijt en later krijg je misschien spijt. De Sint kwam ook nog met zijn Piet nou zeg, dat leek wel een lekkere griet.. O ja, het was gewoon te dol tussen ons zat ook nog een Remidol. Die knoopte touwtjes aan elkaar en zonder knopen zowaar. Hij stak een tientje in de brand er is vast met hem wat aan de hand. De Sint die vond het heel erg knap van alle hulpen achter de tap. Wat deze heren hebben gedaan komt zeker in zijn boek te staan. Wij hadden een middag (net niet te duur?) dus bedankt, het hele bestuur. Op een druilerige woensdagmorgen, was het heel gezellig op ”de Laars". Het is er altijd erg leuk, maar toen waren er peuters van nog geen vier jaar met hun ouders I uitgenodigd, om eens kennis te maken met de kleuterschool en de juffen Marieke en Ineke. Om half elf waren er al een stel kinderen Let hun ouders. In het begin nog, in de kringbij pappa of mamma op schoot maar na nog geen tien minuten waren ze al dapper aan het plakken, verven, tekenen, kleien en puzzelen. De ouders deden leuk nee. Bij het afscheid werd er nog even bij juf Ineke en de oudere kleuters gekeken. Van juf Marieke kregen ze nog een mandarijn en om half twaalf weer naar huis. De kinderen en ouders waren erg tevreden en enthousiast. Misschien wordt deze zgn. Open Ochtend aan het eind van het schooljaar nog eens herhaald. Voorwaar een goed besluit, want zo’n eerste kennis making met de kleuterschool is toch heel belangrijk. Zaterdag 13 december is Ron Tesselaar van de judovereniging ’’Doorbraak" te IWarmenhuizen geslaagd voor het examen rbruine band”. Ilij is thans de hoogst gegradueerde judoka luit eigen kweek en wist afgelopen zondag kvïeen al resultaat te boeken, door tijdens p individuele kampioenschappen van Itest-Friesland te Hoorn, in de gewichts- klasse 70-75 kilo, als eerste te eindigen. Oe judovereniging traint momenteel op maandagavond tussen 8 en 9 uur met meisjes van ong. 15 jaar. In deze groep kan nog een aantal meisjes worden opge- nomen. Voor nadere inlichtingen kan men zich penden tot de sekretaris van de Judo- fereniging de heer S. Boerdijk, tel. 02269- 1735. k>rl, december 1980: -“'’aan-tafel-aktie” najaar 1980 heeft :He racht de somma van f 964,52. '9rteüfk t^z'nnen en medewerkers onze Darde-Wereld-Werkgroep E. Maarleveld-Leenman. Gelieve advertenties en kopy voor De Duinstreek van 23 decem ber uiterlijk vrijdag 19 december af te geven bij onze inleverings- adressen. Voor 30 december geldt'n uiterste inleveringsdatum van woensdag 24 december. Ponderdag 18 december: ’’Vrouwen en "lacht”. !aze avond praten we ov$r vrouwen en nacht, naar ons gevoel een onderwerp dat "sen taboe-sfeer ligt. Als we over macht ’/aten, denken we vaak aan: geld is macht, ®nnis is macht, aan politieke macht, geinen waarop vrouwen zich vaak mach loos voelen. ;.aar hebben vrouwen dan geen macht? .Voorbeeld in de opvoeding van hun ’ncieren, in het doorgeven van normen en aarden, en als konsumenten? I|n we ons bewust van die macht en hoe aan we er mee om? Wanneer ervaren huwen macht en wanneer hebben ande- macht over hen? deze zaken willen we vanavond Rten, waarbij we uitgaan van onze eigen f. dingen met macht. P'deze thema-avond sluiten we 1980 af. P 'vrouwenkafé is weer open op donder ss januari. L 'hema-avond over macht begint om uur, het kafé is om 20.00 uur open. a's: Dorpshuis, Raadhuisstraat 2. J was het toch niet vergeten? Dat op laterdag 20 december om 20.15 uur in de «arme en sfeervolle sporthal voor u zal pingen Schoorls Gemengd Kooro.l.v. haar fiirigent Klaas J. Venneker. M koor brengt een aantal prachtige kerstliederen ten gehore. Desolisten Jitske pteendam sopraan en Sonja Tol fluit, grienen hun medewerking aan dit konsert. pet Zaans begeleidingsorkest zal deze pond koor en solisten begeleiden. Entreeprijzen zijn voor volwassenen 12,50; kinderen en CJP-ers f 6,-. paarten verkrijgbaar bij ”de Blinkerd” (di.- M.) van 14.00 - 16.00 uur, tel. 02209-2068. Mhandel Leijsen, tel. 02209-3306; r Kok, Heereweg, tel. 02209-1593; p Opdam, Hogenolweg, tel. 02209-2110. tel. 02208-4538 plein 31 bergen n.h. f ("hoe -• Ie "n v Gast-; Ple 56e jaargang nr. 51 REDACTIE "DE DUINSTREEK" Laanweg 35 - Schoorl - Tel. 02209-2271 Advertentieprijs: 36 ct. per mm. Contracten speciale tarieven. Corr.: Postbus 9, 1870 AA Schoorl Bank: Rabobank Schoorl, rek.nr. 35.85.14.304 Giro 4089266 r;: lllll i' ZETBEDRUF Oosterweezenstraat 5, Alkmaar. Industrieterrein Huiswaard. Tel. 072-150641 privé 072-114561 Huur ze bij: Telefoon 02208-3640 RUÏNELAAN 11 BERGEN N.H.

De Duinstreek | 1980 | | pagina 1