Het Woud is een lange wandeling waard Historie en natuur langs rijke Bergense binnenduinrand OlEN OUIN I J. SSSESS S 1 Sla^ - - PAGINA 35 DE DUINSTREEK WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 i Fietsen op het Woud BERGEN - Tussen „De Franschman” en „Schuilenburg”, dat lijkt ons een redelijk juiste aanduiding van wat ieder kent als ,het Woud”. Niet iedereen zal het met deze aanduiding eens zijn en zeggen dat „De Franschman” erbuiten ligt. De bewo ning bij de rustieke Roosloot lijkt ons wel degelijk tot het Woud te behoren en dat is toch vlakbij de boerderij van de familie Th. Veldt. Geen twijfel is mogelijk over de bebouwing aan weerszijden van de (oude) Herenweg, oostelijk van de bekende „bult”. Dit is zonder meer het Woud en dat kun je ook zeggen van het plukje huizen ten zuiden van de gasterij. Het stukje oud-Wimmenum vanaf de grenspalen tot de eerste bollenvelden behoort ook tot het Woud, zeker waar het sfeer en landschap betreffen. Rich- De „Heerwegh onder Duijn” Het Woud zo houden! Ie De gevoelswaarde die het Woud - die groene strook langs een veel groter natuurgebied - voor velen heeft, zal bij de meesten in grote lijnen gelijk zijn. Al is de mate van waardering natuur lijk wel sterk afhankelijk van de wijze, waarop men deze merk waardige uithoek ervaart; automobilist, fietser en wandelaar, ieder heeft het Woud op zijn eigen wijze goed leren kennen. - lis 1 Si- iBTOs 11 1 - ij - BIB *5 S:SS5s - a s □s -a a a ■lil jge Wie kent niet gasterij „Het Woud” met zijn oergezellige interieur. Ooit heette het hier café-pension Duinzicht”. Het is altijd erg in trek geweest: ver van de dorpen en vlak bij het duin, (foto: Ge rard Roosenboom). Aan de overkant van de Herenweg staat deze bijDe Franschman” horen de rietgedekte schuur. Rond 1906 wer den hier witte zandstenen geprodu ceerd ten behoeve van het pas ge stichte Bergen aan Zee, later kwamen er varkens in. (foto: J.J. Schilstra). Zulke boerderijen maken het land- schap langs de duinrand bijzonder, ze- Heel geestig staat de naam van deze boerderij op de groene dorsdeuren ge schilderd; de boerderij hoorde vroeger bij het in 1851 gesloopte buitenhuis aan de overkand van de Herenweg, (foto: Gerard Roosenboom). Op Egmonds, maar eigenlijk Wimme- nums grondgebied staat dit stijlvolle huis. Eens herbergde het de man die over drie gemeentes burgemeester was: Bergen, Wimmenum en Egmond- Binnen. Huize ,,Schuilenburg" dateert uit de 18e eeuw, (foto: Gerard Roosen boom). iggerekte weilandje (het door helder duinwater ge- over de golvende Woudweg in Bergen aan Zee. Genoeg mogelijkheden om de benen te strekken dus. En, probeer een lange wandeling waard! Zeker in de kerstvakantie. HENK JELLEMA De man of vrouw in de auto vindt het zonder meer plezierig waneer hij of zij, komend uit de richting Egmond aan de Hoef, na de vlakke bollenvel den de duinvoet en daarmee de boom- begroeiing wéér bereikt. Wanneer men onderweg niet rechts de Voert indraait, heeft men gedurende een aantal kilometers een schitterende rit over de Herenweg en later over de Eeuwigelaan. Het dan rustig aan doen, is wel een voorwaarde ook voor de eigen veiligheid! Dat ook anderen dit mooie, door gaande traject hebben ontdekt, blijkt elk weekend weer, wanneer grote stromen auto’s, uit de wijde regio af- Eerst een paar Bergense huizen aan een uitloper van het machtige Klamp- duin en dan, op Egmonds grondge bied, de oeroude buurtschap Wimme- num met de behuizing „Schuilen burg” als onbetwist monumentaal middelpunt. Van de Banweg tot de Tiggellaan (beide nog te vinden) reik te in de vorige eeuw de gemeente Wimmenum; in „Schuilenburg” woonde de burgemeester, die ook in Bergen en Egmond bestuurde! Molens, boerderijen en boomgroepen vormen daarin de markante hoogte punten; het grazende vee zorgt er voor een steeds wisselende stoffering: een rijk gebied! De fietser beleeft het Woud weer heel anders. Comfortabel gescheiden van het autoverkeer beweegt hij of zij zich op een hoger niveau dan andere weggebruikers, althans op bepaalde delen van het fraaie traject. Door de geringere snelheid heeft de fietser - zoals altijd - veel meer gelegenheid om zich heen te kijken. Wel op snelle brommers letten! De rijke begroeiing aan beide kan ten van dit zalige fietspad doet hem denken aan een echt bos. De vele zware beuken met hun imposante bo vengrondse wortelkluwens spreken sterk tot de verbeelding; zeker de „Duizendpoot”. Voor de fietser, komende van Ber gen, is het altijd weer avontuurlijk om vóór de „bult” over te steken (kijk goed uit!) en het oude Herenweggetje te volgen. Aan de oostkant eigentijdse bouw, aan de andere zijde een paar oudere woningen en het aandoenlijke boerderijtje op nummer 20. Zo was het hier vóór de Herenweg in 1937 verlegd, verbreed en gestroomlijnd werd. Bij de boerderij „Woud en Duin” komen we weer aan de goede kant van het fietspad. Langs het mooie, lan^,. 'j „kroffie”), door helder duinwater ge voed, en langs de oude gasterij „Het Woud”, komen we bij het laatste deel van de tocht. BERGEN - Net over en langs de rand van ons grootste natuur gebied, het Bergense deel van het Noordhollandse Duinreservaat (PWN) strekt zich het Woud uit. Deze smalle grensstrook tussen de weilanden en de duinen heeft zich eeuwen in deze vorm ge handhaafd, zij het dat de auto weg een heel andere is dan de „Heerwegh onder Duijn” op een beroemde 17e-eeuwse kaart van Bergen. Over een gemiddelde breedte van nog geen honderd meteer treffen we hier een fietspad, een autoweg en soms een ruiterpad aan en toch weet het Woud de in druk te wekken of je door een bos rijdt of loopt. Dat komt mede door het feit dat de natuur een overdadige indruk maakt. Be grijpelijk, als we weten dat zich in de luwte van de laatste duinri- chel op vruchtbare bodem, rijke lijk gevoed door het drangwater, een gevarieerde flora heeft ont wikkeld. Met name de bomen tie ren hier welig. De eeuwen door was deze ver laten grensstrook bestemd voor de doorgaande reiziger, de mon nik, de koopman, de boer. Een weg heeft er altijd al gelegen, be woning is er sinds mensenheuge nis geweest. Wie het verleden wil proeven, moet er eens heengaan, naar het Woud tussen „De Franschman” en „Schuilen burg”. Een schijnbare uithooek, waar Bergen nog Bergen is! HJ komstig, vanuit het zuiden en noor den de wegen langs de duinvoet meer dan vol maken. Begrijpelijk, want voor Noordhollandse begrippen is hier landschappelijk wat te „bele ven”, zeker als er nog een ritje langs onze sublieme Zeeweg aan wordt vastgeknoopt. Het is hier zo anders dan in de provinciale weidegebieden en bij de eenvormig ogende bevol kingscentra. De man of vrouw aan het stuur kan moeilijk de blik afwenden, maar de passagiers hebben alle gelegenheid bij open plekken te genieten van de doorkijkjes in de richting van het langzaam aflopende weidegebied. Deze forse grenspaal aan de Banweg markeert de plek waar eens de school van meester Quant en nog veel eerder de kapel op het Woud stond, (foto: J.J. Schilstra). Wie „op” het Woud gaat wandelen, zal het meeste zien en horen. Ruiken ook, want herfst- en lentegeuren waaien bij westenwind in flarden over de kruin van de duinen het land in en we zijn hier in een overgangsge bied. Nog beter dan de fietser zal de man of vrouw te voet ervaren dat onze weelderig begroeide binnenduinrand tot de rijkste naturgebieden behoort. Talloze vogels - waaronder de S3 Jarenlang al staat nier aan ae aumvoei boerderij „De Franschman”. De hier zichtbare stolp is van 1904, het witte voorhuis is veel ouder, (foto: Gerard Roosenboom). Aan de schilderachtige (oude) Heren weg staat dit juweeltje, misschien wel uit de 17e eeuw daterend. Bergens kleinste boerderijtje - „twintig” heet het - staat nog steeds aan de voet van de duinen, (foto: Gerard Roosenboom) Meestal sieren schilderingen van stei gerende schimmels de hoge staldeu ren. Hier op het Woud heeft men op die deuren een tamboer op klompen afge- beeld. (foto: Gerard Roosenboom). Heel bekend langs de binnenduinrand, zijn de gedeeltelijk blootgekomen, gril lige wortelformaties van de hier op de duinhellingen groeiende beuken. (foto( Gerard Roosenboom). -F -Es BSEBW'”” pand stond in de vorige eeuw het bui tenhuis „Woud en Duin”, vandaar die naam op de dorsdeuren. (foto: J.J. Schilstra). nachtegaal - laten hier in het voor jaar him juichend gezang horen. Maar ook de grutto’s en scholeksters uit het weiland kun je hier dagelijks beluis teren, evenals de wulpen uit het dro gere duingebied vlakbij. Wie de route gaat lopen, zal merken dat er een pittige tocht gemaakt moet worden om alles te voet af te kunnen leggen. Velen nemen de Voert als aan- looproute om vervolgens rechtsaf naar „De Franschman” te gaan. Wie wat verder wil (en kan!) gaat van de Voert naar links om via het fietspad die mogelijkheden eens ’s morgens vroeg. Dan lijkt het lopen ook veel lichter te gaan en auto’s bestaan dan nog nauwelijks! Het Woud moeten we zo houden en de grootse landschappen aan beide kanten daarvan natuurlijk ook. De enkele huizen en boerderijen langs de Herenweg zijn de weinige herken ningspunten voor wie hier, op welke manier dan ook, op doortocht is. Het Woud houdt op een unieke ma nier de herinnering aan het verleden levend; wie er oog en gevoel voor f S> S i -

De Duinstreek | 1985 | | pagina 35