I Oorsprong vroeg met voorj aarsprogramma Klimdiim sponsort 2 e elftal w Schoorl De stoomtram en de Oeververbindingen bij Schoorldam «MM 11 IMG; J i I I I lllll o Zes nieuwe akraviteiten December 1979 Filmavonden zaterdag lil ’lili 1 I Openingstij den van de Oorsprong «Art 1KL1MDUIN’ DE DUINSTREEK WOENSDAG 27 DECEMBER 1989 ^VOENS EB T* MUZIEK* PR AATCAFE I 3 R E Tijdig BERI - [DE OOR/PROnG prest proe' Een visge De p Schoorlse horeca geeft folder uit Speel-o-theek Direkti breng R E i Duinv Afhal tusse BEK R Koffie-concerten KERSTVAKANTIE-PRO- GRAMMA „Erisgeen mooie meer bij Bingo voor Jaap Jan Bogtefonds Tafeltje-Dek-Je De laatste oudpapier- aktiein 1989 Koersbal Dominee in alle staten Oudje van de week Kookcursus Gemeentepolitiek ten Vegetarisch koken PAGINA 4 ■hV Het tweede elftal van vv Schoort S M ’s avonds, in bepaalde situaties niet J.M. 13.00- f Qomputereursus-is-er -eok'- weer rn de Oorsprong i- De Schoorlse horecavereniging (de aangesloten leden) geven binnenkort een folder uit. De folder, in een oplage van vijfduizend stuks zal worden ver spreid op de komende beurzen in het land. Daar zal de VW ze uitgeven. Rond veel informatie over Schoorl als vakantieplaats bij uitstek, een platte grond en pakkende teksten, adverte ren de leden van de Schoorlse horeca. De heer Siem Leegwater verzorgde de lay-out van de folder. De Speel-o-theek is gedurende de kerstvakantie gesloten. Daarna staan de medewerksters weer tot uw dienst. erg in Renze Engelkes - cultureel mede werker, Ria Schreuder - administra tie, Annie Diels - administratie, Ber- tus Medema - concierge, Thea Mede- ma - huish. dienst. Degemi 11 dece van het t gebiede „Schooi voorben behoren meteen voorben perceler - Schol - Damv - Oorsp - Moler - Duinv Debesli ingang v tussen 9 gemeen treden 0| ’tism collec metd. nieuw en goi L Moest de fanfare dit jaar verstek la ten gaan vanwege haar 90-jarig be staan, komende maand worden de koffie-concerten weer in ere hersteld. Dankzij de spontane medewerking van de direkties van restaurant „De Bokkesprong” en hotel „Schoorl” vin den deze concerten plaats op zondag morgen 14 januari te Groet en zondag morgen 21 januari te Schoorl. Aan vang 11.00 uur en een gratis kopje kof fie staat voor u klaar. JAMSESSIE Donderdag 28 december organi seert het Stresscafé een jam-sessie. Vanaf 19.30 uur kunnen bezoekers te recht, de muziek begint om 20.00 uur. Aan deze avond wordt medewerking verleend door diverse Schoorlse band jes. Verder is iedereen met „muzikale talenten” welkom om een bijdrage te leveren. Voor geïnteresseerden in de Schoorlse „muziekscène” een avond om te noteren. DISCO HOLLYWOOD Op vrijdag 29 november vanaf 20.30 uur weer een gewone, gezellige disco- avond in „de Oorsprong”. FILM „AMSTERDAMNED” Op zaterdag 30 november een i spannende film die zich afspeelt Mevrouw Jo Dapper doet in het mededelingenblad van de UW een dringende oproep aan wat ouderen onder ons, om toch voor al mee te doen aan de water- gymnastiek voor senioren. Iedere donderdagmorgen wordt deze gym gegeven in het zwembad „Campanula" in St. Maartens- vlotbrug. Het water is dertig gra den en deelname kost f 75.- per jaar. „Het is voor mij een gewel dige therapie”, zo schrijft me vrouw Dapper, die een heupope ratie heeft gehad.En denkt u nou niet, ik ben te dik of te mager. In ons blootje zijn we allemaal het zelfde. Er is geen mooie meer bij”. Overigens, wie belangstelling heeft kan zich wenden tot Hilly Visser van het Ouderenwerk, tel. 3780. films. Om 14.00 uur beginnen zowel „De troetelbeertjes in wonderland" voor de hele kleintjes, alsook „Mijn vader woont in Rio” voor de iets grote re kinderen. Deze laatste film wordt getoond door het filmhuis Schoorl. Toegangsprijs is ƒ5.- per filmvoor stelling. De film „Mijn vader woont in Rio” wordt ook nog eens vertoond om 19.00 uur. DRIVÉ-IN DISCO-SHOW Volgende week meer hierover maar nu alvast als vooraankondiging. Op zondag 7 januari is er van 15.00 tot 19.00 uur een daverende disco-show in „De Oorsprong”. De komende bingo-bijeenkomsten in De Blinkerd, op 21 januari en 22 maart, worden door de Lions Club Schoorl georganiseerd ten behoeve van het Jaap Jan Bogtefonds. Dit fonds is destijds opgericht voor het plaatsen van een standbeeld van oud strandvonder, wijlen Simon Gutker. Dit beeld zal komen te staan op de Hondsbossche Zeewering bij Camper duin. De baten van de twee grote bin- go-middagen komen dus geheel ten goede aan het Jaap Jan Bogtefonds. Dat geldt eveneens voor de groots op gezette veiling in De Blinkerd op za terdag 26 mei. Van al deze aktiviteiten van de Schoorlse Lions houden wij u uiteraard op de hoogte. De Oorsprong 'gaat in het nieuwe jaar proberen om op vijf zaterdag avonden een aantal zeer bekende films te draaien. 27 januari Road House; 17 februari Licence to kill; 24 maart Die Hard; 28 april Robocop; 19 mei Twins. Er wordt begonnen om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 5.-. Amsterdam. Voor liefhebbers van spanning en sensatie een „must”. Toe gang 5.-. „GOUD VAN OUD”-AVOND Op woensdag 3 januari komen ou dere jongen” volledig aan hun trekken met een „goud van oud”-avond met diverse clips. Toegang geheel gratis. STRESS-CAFÉ Donderdag 4 januari is het weer de beurt van het Stresscafé. Gezellig even kletsen met een achtergrondmu- ziekje, gelegenheid om te kaarten, darten of andere spelletjes. Een gezel lige en rustige onderbreking van de vakantie. Open vanaf 20.00 uur. KINDERVAKANTIE-DAG Vrijdag 5 januari staat geheel in het teken van de kinderen van 6 t/m 12 jaar. Van 10.00 tot 16.00 uur zijn deze welkom in „de Oorsprong” voor een gezellige en aktieve doe-dag. De be doeling is om zelf een presentatie op toneel voor te bereiden. Dus iets be denken (dansjes, sporten, toneelstuk je, play-backnummer of zoiets), instu deren, dekor maken, „kostuum ma ken” enz. enz. Tussen de middag wordt er gezamenlijk pannekoeken gegeten. Dit alles voor de prijs van 2.50 per persoon. Uiteraard zijn ook de ouders en andere familie, vrienden en bekenden welkom om de presenta tie te komen bekijken (ongeveer vanaf 14.00 uur). FILMS Zaterdag 6 januari is „filmdag”. Er is een keuzemogelijkheid uit 2 jeugd- SCHOORL - De Oorsprong komt al heel vroeg met het voorjaarsprogram- ina. „Dat hebben we gedaan” zo laat de leiding weten, „omdat velen er prijs op stellen om uiterlijk begin februari nog met iets nieuws te beginnen, zodat zij klaar zijn bij het aanbreken van mooie dagen.” Het merendeel van de voorjaarsaktiviteiten is dan ook zo rond de paasvakantie voorbij. Het winterprogramma was bijzonder spektaculair. Er was maar liefst 25 procent meer cursisten dan vorig jaar. Voor het komend programma heeft men weer een ruime keus uit een aan tal toegevoegde aktiviteiten. Er is een aantal vervolgcursussen opgenomen maar ook zes geheel nieuwe aktivitei- Sinds de vliegerfestijnen in Cam perduin is er in Schoorl een grote be langstelling voor het vliegeren. Daar om een cursus vliegers maken. Het project Tafeltje-Dek-Je in Schoorl kan nog steeds hulp gebrui ken bij het rondbrengen van de maal tijden. Mensen zowel dames als heren, die een auto en vrije tijd beschikbaar hebben kunnen zich dan in verbinding stólen met mevrouw Jenny Götte, tel. Zaterdag 30 december a.s. kunnen de trouwe verzamelaars weer de fan- fare verwachten voor het ophalen van oud papier. Zijn er nog Schoorlaars, die dit jaar nog een goede daad willen verrichten, dan kunnen zij zich op de i valreep als papier-verzamelaar aan- jmelden bij Riet Lam, tel.: 2176. De ifanfare komt dankbaar langs. Sinds enige tijd wordt er in Wester- kiftime koersbal gegeven. Dat gebeurt op de donderdagmiddagen van half drie tot half vijf. Mevrouw Sales, en zij heeft telefoon 2258, wil voor dit pro ject graag nog enkele medewerkers plus reserve medewerkers noteren. Bent u bereid? Graag. Een aardig bericht in het medede lingenblad van de hervormde gemeen te en gereformeerde kerk Schoorl- Groet-Camperduin. Dit in het kader van „de geschiedenis van de plaatse lijke kerk”. De slechte toestand van de vroegere pastorie heeft bijna een eeuw geleden geleid tot een slechte verhou ding tussen de toenmalige predikant en de kerkvoogden. Het was dominee Jelgersma, die zo verbolgen was, dat hij een boze brief zond aan het college van kerkvoogden der Hervormde ge meente Schoorl. „Wordt bij deze, in antwoord op zijn schrijven van 14 april (het jaartal ont breekt) berigt, dat wij, nadat Kerk voogden ons het leven in de pastorij zoo bitter hebben gemaakt, dat wij een geschikt heenkomen zoeken, natuur lijk geene reparatie meer verlangen; en dat wij ter vermijding van alle on aangenaamheden die met het bezigti- gen der pastorij door de Kerkvoogden gepaard gaan, van zoodanige bezigti- ging wenschen verschoond te blijven. Getekend W. Jelgersma. werd verkeersweg. In feite is er sprake van een vierde en wellicht van een vijfde verbinding want hoe komt Schoorldam aan zijn naam? Vanwege het feit dat er tussen Schoorl en de (oostelijke) Rekerdijk een dam door het brede dal van de Rekere werd gelegd. Iets noordelijker werd de Rekerdam opgeworpen. Beide middeleeuwse dammen dienden om te Een stoomtram vol NVBS-leden pas seert tijdens een afscheidsrit de spoor brug bij Schoorldam; 4 oktober 1947. Foto: J. Voerman. Mevrouw C.M. Louter-van Baar reikte ons deze unieke foto aan. Beetje wazig, beetje flets maar toch leuk om mee te nemen. Volgens mevrouw Lou ter gaat het om de viering van het be vrijdingsfeest. Half Catrijp op de boe-, renwagen en „vurt knol”. Tijd om de wagen schoon te maken was er niet of nauwelijks want de plukken stro pui len er nog uit. Geeft allemaal niks. As Voor jongens en meisjes in de leef tijd van zeven tot negen jaar is er een kookcursus. Een echt kookboekje hoort bij de cursus. Er zullen allerlei kleine gerechten worden bereid. Ver der een cursus van tien lessen omgaan met de computer. Voor iedereen, die er iets van wil weten, beginners dus. Een cursus zelfverdediging voor vrouwen staat. evérieëns..-..o.p.. het programma- i SCHOORLDAM Men kan niet Zeggen dat onze regio indertijd door de „moderne” middelen van vervoer over het hoofd is gezien. Men kent de jaartallen: 1905, 1909, 1913. In het eerste jaar kwam de stoomtram al tot Bergen; in 1909 werd de lijn doorge- ttokken naar Bergen aan Zee. S.choorl-Schoorldam en Warmenhui- zen (alsmede verderop de Zijpe) kon den de tram in 1913 begroeten. Ook de jaren van het verdwijnen zijn bekend: iij 1955 ruimde de Bergense „Bello” Het veld, in 1968 gevolgd door de tram naar Warmenhuizen. Werd in 1968 de allerlaatste rit op Het traject Alkmaar-Schoorl-War- naenhüizeh gereden, in 1947 had al een andere beslissende tramrit plaatsge vonden. In dat jaar werden namelijk vibor het laatst personen met deze tram vfervoerd. Dat was aanleiding voor de Nederlandse Vereniging van Belang stellenden in het Spoor- en Tramweg wezen (NVBS) om op 4-oktober 1947 een afscheidsrit op het traject te hou den. Vanuit heel Nederland waren de bjVBS-leden naar Alkmaar (derde perron!) gekomen, om met het oude, vertrouwde materieel naar Warmen huizen en terug te rijden. Diezelfde dpg volgde de laatste personenrit. De NVBS-tram passeerde toen ui teraard ook de metalen spoorbrug bij Schoorldam, het belangrijkste „jcunstwerk” in de route. Naast de tram vond ook het andere verkeer over de brug zijn weg naar de overkant; erg breed was het wegdek op de brug ove rigens niet. Voor de fietsers waren de tramrails een crime! tramlijn (1968) werd de brug verwij derd en het massale stenen middenge deelte gesloopt. In 1971 werd de huidi ge brug over het kanaal in gebruik ge steld. Zo kwam hier bij Schoorldam de derde vaste oeververbinding tot stand, gegeven. Kort na de opheffing van de De trambaan naar Warmenhuizen Dan de cursus Gordon. Uitgangs punt hiervan is dat ieder mens het recht heeft en zelf de verantwoorde lijkheid draagt om in eigen behoefte te voorzien, zonder de behoeften van an deren uit het oog te verliezen. Het raadsbesluit voor de bouw van een nieuw raadhuis aan de Sportlaan is nog niet herroepen. Maar de centjes zijn schaars omdat er een nieuwe sporthal en een nieuwe bieb moeten komen. De peuterspeelzaal van Schoorl heeft dringend behoefte aan een bete re accommodatie. De manier waarop men functioneert kan helemaal niet en is niet van deze tijd. De peuters zijn ondergebracht in het Kruisgebouw aan de Sportlaan. Er is een afscheidspenning voor Aad Wurkum. In besloten kring krijgt de postkantoorhouder uit handen van de directie de penning. Wurkum gaat de VUT in. D’66 wil de voddenman iri Schoorl weer op straat hebben. Niet alleen het ophalen van schillen en oud papier maar ook lompen moet mogelijk zijn, zegt Gerard Le Belle. Op 79-jarige leeftijd overlijdt Arie Bekker, ide- legendarische Schoorlse kapper. 'Grote Onenigheid in het bestuur van de WV Groet-Camperduin is er de oorzaak van, dat de leden het vertrou wen in hun voorzitter Frans Sleking opzeggen en hem staande de vergade ring naar huis sturen. o Een commissie buigt zich over de herinrichtingsplannen van het Schoorlse centrum. De verkeerscom- missie adviseert burgemeester en wet houders haast te maken met de aanpak van het centrum. Er wordt al jaren gesproken over de herinrichting maar men is nog geen steek verder ge komen. Maar het college zegt dat er voor het komend jaar andere prioritei ten zijn! Hoewel kleiner van opzet dan aan vankelijk de bedoeling was krijgt Schoorl toch een medisch centrum. Het wordt gevestigd aan de Sportlaan in het Kruisgebouw. De commissie natuur en landschap is diep teleurgesteld over de plannen van aannemer Kruk om het eeuwe noude huis „De Zwagerman” in Aagt- dorp te slopen. In de plaats komt nieuwbouw, zo laat Kruk weten. voorkomen dat bij noordwesterstorm het binnenstromende zeewater zijn verwoestende werk kon doen. De Eg- monden- en Bergermeren 1550 drooggelegd) ontstonden als gevolg van het via de Rekere vanuit de Zijpe binnenkomende water. Toen de Zijpe was drooggelegd 1600), was er van die kant geen gevaar meer te duchten. De Rekere kreeg het karakter van een vaart. Deze Koedijker Vaart had een schutsluis bij Koedijk (denk aan de Sluismolen en de Sluispolder aldaar). Noordelijk van Schoorldam volgde op de vaart de Nieuwe Sloot, die aansloot op de Hondsbossche Vaart naar Pet ten. Een aftakking hiervan, de Harger Vaart, leidt nog steeds naar Hargen. Deze vaarwegen speelden een be langrijke rol bij het transport van bouwmateriaal voor het dijkenstelsel tussen Petten en Camperduin. In 1824 werden enkele van de hier genoemde wateren vergraven in het Noordhol- lands Kanaal. Dit hield in grote lijnen de bochtige loop van de Rekere aan. In een vroege periode - zeker na de drooglegging van de Zijpe - had de Schoorldam zijn beschermende func tie verloren. Van de dam bleef het ge deelte bestaan, dat nu Damweg heet; uiteraard is hier het damlichaam inge klonken. De vraag is hoe men de Koedijker Vaart in de loop van de tijd kon over steken. Op de kaart van Uitwaterende Sluizen uit 1745 staat bij Schoorldam een brug over de vaart getekend. Als dat juist is, dan kunnen we nu zeggen dat de tegenwoordige brug de vijfde vaste oeververbinding is tussen Schoorl en het „vasteland”. Al deze verbindingen duiden intus sen wel op de wederzijdse belangen dié er bestaan tussen de twee gebieden aan beide zijden van het water. Henk Jellema Bron o.a. het boek,,De Noorderstoom- tram” door W. Verboom. Nieuw is ook de cursus gemeentepo litiek. Veel mensen vinden de politiek te ver van zich af staan. Echter, poli tiek houdt niet op in Den Haag maar heeft ook te maken met praktische on derwerpen om de hoek van de deur. Beleggen is eveneens nieuw in het programma van De Oorsprong. Voor de een is beleggen niet anders dan gokken.-.Een ander denktm-anTjfrliga- tiesrHet antwoord geeft'<le cursus on der leiding van J.B. Wolbers. Dan het filmhuis, waarvan u regel matig het programma in De Duin streek vindt. „Het huis” draait elke zondagavond om half negen. Entree zes gulden, voor CJP-houders slechts vijf piek. De keuze voor belangstellenden is groot. Er zijn cursussen bloemschik ken, grimeren, naaien met speciale technieken, kunstbeschouwing, dan sen, zelfhypnose, kantklossen, patch work (het aan elkaar naaien van ver schillende soorten stofjes tot mooie patronen) bridge, workshop met rock, jazz en blues. Instrument bespelen en zingen. Calligrafie is er ook evenals het maken van sieraden. Het program maboekje komt dezer dagen huis-aan- huis in Schoorl. Het is ook af te halen bij de Oorsprong. je maar lol heb. En lol was er in die tijd. Wie we zien? Het zijn van voor naar achteren: mevrouw Bruin, van wijlen Jan, de man van het Catrijper winkeltje in hengelsportartikelen. Dan Jan Louter en Jan Bruin zelf. Ver der meent mevrouw Louter een gast van bakker Rhode te zien. Ook zij zelf staat er op en tenslotte Johan Louter, van voorheen het Catrijper waren huis, waar nu de familie Tielrooy za ken doen. Zo vallen vooral op de cursussen be- ’s avonds, in bepaalde situaties niet leggen, vliegers maken, Gordon-cur- veilig. Op een verantwoorde manier sus, gemeentepolitiek, naaicursus, wordt het zelfvertrouwen en de weer- speciale technieken en het maken van baarheid vergroot. Nieuw is de cursus koude hapjes. Heel gevarieerd dus al- koude hapjes. Vaak blijft het bij een lemaal. Op maandag 8 januari klein feestje en op verjaardagen bij het ’s avonds van zeven tot negen uur is de bekende stukje kaas en een augurk in inschrijving, waarbij docenten, staf en een plak ham gerold. In deze korte bestuur van De Oorsprong graag be- cursus komen nu ook kleine salades en reid zijn om vragen te beantwoorden andere hapjes aan bod. en het programma verder toe te lich- Lekkere gezonde maaltijden zonder vlees. Vegetarisch koken dus. Het kan in De Oorsprong. Er worden volledige maaltijden bereid met voor-, hoofd en nagerecht. Maar ook extra taarten bakken en hapjes maken. Maartje Fi scher is afkomstig uit de biologisch- dynamische tuinbouw en zij heeft de leiding. Maandag: 9.00-12.00 uur, 13.00-17.00 uur, 19.00-23.00 uur. Dinsdag: 9.00-12.00 uur, 13.00-17.00 uur, 19.00-23.00 uur. Woensdag: 9.00-12.00 uur, 17.00 uur, 19.00-23.00 uur. Donderdag: 9.00-12.00 uur, 13.00- 17.00 uur, 19.00-23.00 uur. Vrijdag: 9.00-12.00 uur, ’s middags gesloten, 19.00-24.00 uur. SCHOORL - Eet-, muziek- en waar iedere speler met recht trots op ma-Onneweer, ook in 1990 ’t Klim praatcafé 't Klimduin heeft het 2e is. Ondanks alle speculaties over het duin te runnen, voetbalelftal van Schoorl in nieuw te- wel en wee van de Roode Leeuw hoopt nue gestoken. Een schitterende outfit, Kees Oud, samen met Emmy Minke- In 1913 had de oude vlotbrug van 1824 het veld moeten ruimen voor dit destijds moderne gevaarte. De brug kon in het midden om zijn as draaien zodat de scheepvaart in het Noordhol- lands Kanaal ruim baan kon worden E, De staf van de Oorsprong geeftinforma-

De Duinstreek | 1989 | | pagina 4