DE OOSTERWEG Nic Dol De Oosterwegwinkeliers wensen u een gelukkig nieuwjaar Cor Houtman wint fiets Dienen Het andere centrum van Bergen 02208-95448 HAN DE LANGE OLIEBOLLEN met en zonder krenten en rozijnen APPELFLAPPEN APPELBEIGNETS APPELBOLLEN SNEEUWBALLEN (oliebolsoes gevuld met slagroom) van de zaterdagmarkt Mr Brakenhofl’s Versshop heerlijke fondue- en gourmetschotels De Goedkope Groentenhal 2.95 4.95 1.95 1.45 0.98 Nic Dol 6.98 5.48 0.98 2.48 De Duinstreek 'T VERSTE VLEESHAAL JE LEKKER DICHTBIJ! MARTIEN ZANDSTRA SAUCIJZEBROODJES groot en klein SAÜCIJZèSTAVEN MOSCOVISCHE TULBANDEN i i 3.18 Orkano ’75 Klaverjassen bij HSV Karper Dinsdag koopj esdag!! Sloop Kerkedijk41 CDA- kandidatenlij st 26 prijzen Veel ouderen Sies van Hoorn hetMCAoóls Nieuwbouwplan Coen en Hanneke Roos goed ontvangen De trekking Kerstviering plattelandsvrouwen PAGINA 6 DE DUINSTREEK WOENSDAG 27 DECEMBER Ingezonden brief Oosterweg 13 tel. 12808 Voor de feestdagen: Oosterweg 15 Diverse soorten smaakvol opgemaakte salades uit S.v.p. tijdig bestellen! Winter 'TBEEEtOE u<w ÊtUGtHi \)OOQSPöC©itf Woensdags gesloten. eigen keuken, luxe ragoüthoorntjes, sandwichbroodjes, pizza’s, saucijzekransen, quice lorraine Kadomandjes-pakketten Div. patés met saus k Salades nieuw kaassalade k Hollandse kaas - geitenkaas k Franse kaas ruime sortering k Boerenkaas - boerenzuivel Noten - zuidvruchten k Delicatessen - specialiteiten Bij de echte visboer op de Oosterweg bij Wij wensen al onze vrienden, bekenden en cliënten een „vis-etend” en voorspoedig 1990. Met de feestdagen voor de deur stap eens bij ’t zonnecentrum door de deur Geopend: woensdag van 11.00-18.00 uur vrijdag van 11.00-18.00 uur en zaterdag vóór oud en nieuw van 09.00-18.00 uur Advertenties en berichten bestemd voor Oosterweg 1, Bergen Telefoon 02208-12298 Vooroud en nieuw hebben wij kunnen worden doorgegeven via faxnummer Brood-, koek- en banketbakkerij Oosterweg 17 - Tel. 12441 Geschrapte kriel Versgesneden soepgroente Va pond rT en V -HEERtOE vm VÖ&WT U EEH v*ao Deze week: Grote grapefruits 5 voor Sinaasappels Beste krombekken Bergen Op zondag 31 december bakken wij alléén op bestelling dit bovenstaande assortiment Vers is lekker S i Januar H.O.H. GEHAKT 500 gram, gratis kruiden GEBRADEN GEHAKT 100 o ram METWORST 250 gram liil T - 1 kilo Hans H. beurd. Voor ons was Kerstmis voorbij. BERGEN - Misschien komt u in de kerstvakantie wel in het Medisch Cen trum te Alkmaar. Om een goede ken nis te bezoeken. Of loopt u er zo maar eens binnen, want in die hal met aan grenzend restaurant is het altijd een en al leven. Je komt vele mensen tegen die je kent, de consumpties zijn er uit stekend en je waant je een onderdeel tje in die populaire ziekenhuisserie over een medisch centrum. Maar in die populaire ziekenhuisserie ziet u niet wat u wel in het Alkmaarse Medisch Bert van Baar SCHOORL vol sap, 20 voor ...j kilo se Flora, broodjes tuurfond de laatst uitgereik De jao loopt bi doverlast de ruit. A en-nieuu verder pi Coba F. terkimmi onder mi houdelijl verzorgir rig conta De Scl gentigjar De Blink of ander Daarvooi geeft, vai Voorn ee\ je uit, wi wel en w beschrevt Strand krijgt zijl ligt beza Een dekl strandvo' ger vrien, elkaar re. Ieder krv Staatsl „mechan yolutionc de duizer boswachl met een maakt ee seconden het De Set Leeuw 9 De poplaire Hagenees van ,,Basje no- tenzaak" nam de fiets voor Cor Hout man aan. Cor was net aan de wandel! op een prikslee naar je opie onderweg een koek en sopie zout en zand op gladde wegen sinterklaas komt kerstman tegen kalender van 1989 de eerste schapen al weer drachtig de bus, die in de sneeuw blijft steken een warme elektrische deken stamppot, boerenkool met worst kwakkelweer en strenge vorst natte sneeuw en hagelbuien lekkere warme wollen truien voetbal en de winterstop de eerste sneeuwklok uit de knop de bouwvak en de vorstverlet alle schaatsen uit het vet en nog heel veel andere zaken die met elkaar de winter maken. Toch waren weer vele vaste kliënten van de Bergense markt afgelopen za terdagmarkt aanwezig op de Karei de Groottelaan of de Kleine Dorpsstraat, om hun lootjes in de daarvoor bestem de ton op het terras van Palermo te deponeren. In afwachting van de jour nalist Marius Hofhuis, die door het marktbestuur was gevraagd om de trekking te verrichten. Gelukkig was het op dat moment droog. Enkele tien tallen overgebleven waren getuige van een eerlijke trekking. De ton met bon nen bevatte maar liefst bijna 15.000 lootjes. Een moeilijke taak voor Ma rius om de beste nummers te kiezen, voor een totaal van 26 prijzen. 4. boek over natuur, Cock Heerus: Harm Niesen; 5. 2 paar sokken: mw. Kuiper; 6. assortiment koek en banket bakker Zweep: mw. Groot; 7. boter letter v.d. Berg: mw. de Waal; 8. heer lijke visschotel van Ben Bieshaar: T. Boon; 9. pakket dieren voeding van Cees Bruin: dhr. Mooy; 10. encyclope die van Cock Heerus: dhr. Bol; 11. kerststukje van Vrasdonk: mw. Slaat; 12. notenassortiment van Basjes no- tenkraam: mw. Kager; 13. zalm/gar- nalenschotel van visman Heinen: mw. Visscher; 14. huzarensalade van Ger da: mw. Blankendaal; 15. fruitbak van BERGEN - Onder erbarmelijke weersomstandigheden werd de laatste aktiedag van de zaterdagmarkt in Bergen afgewerkt. Erbarmelijk: de koekverkoper van de Berg stond maar liefst 20 cm in het water. De groente en fruitboxer en zijn buurmannen die vis en kaas aanbieden, hadden te kam pen met een flinke laag stopzand die door de bewoners van de nieuwe wo ninkjes aan de Kleine Dorpsstraat verspreid was over het gravel van het parkeerterrein. En stopzand bleek ook regenwater te stoppen. Maar niet uit de lucht! Het nieuwbouwplan van Coen en Hanneke Roos van het speelpark Duinrand, is bij de commissie voor de Ruimtelijke Ordening goed ontvan gen. Het advies aan het college van burgemeester en wethouders zal in ie der geval positief zijn. Zoals bekend hebben Coen en Hanneke Roos plan nen om hun speelpark na volgend jaar, wanneer alle plannen althans rond zijn, af te breken en er een apparte mentenhotel voor in de plaats te laten bouwen. Architect Wagenaar uit Alk maar had het plan al op papier staan en de commissie RO meent wel, dat er nog het een en ander aan zal moeten worden gesleuteld. Bovendien al er ook voor moeten worden gewaakt, dat er binnen het project van Roos geen verkoop van tweede woningen zal plaatsvinden om het geheel rendabel te maken. Roos zegde met de hand op het hart toe, dat daarvan geen sprake zal zijn. Wat de bouw van het appartc- mentenhotel betreft, zal de nokhoogte dienen te worden aangepast aan landschap. In ieder geval niet hoger dan negen meter. daar” hadden we nooit voor gevoeld, loos in zijn kooi. Hij was ziek, dat wis- Maar toen er na aangifte bij de politie ten we al een paar weken. Een injectie geen eigenaar was komen opdagen, bij de dierenarts en medicijnen door waren opgescheept. Daar hebben geen spijt van gehad. Maar nu eerst wat over die kalkoen. Juist, ik was er al bang voor. De ge meenteraad van Bergen besloot dins dagavond tot de sloop van de beheer- derswoning bij de begraafplaats. Het verkeert in slechte staat. De plafonds zijn te laag en de vertrekken zijn te klein. En de constructie is nooit opti maal geweest. Tja, ik ben zelfs bang dat dit prachtig gelegen, bloedmooie, karakteristieke huisje op één van de rustigste plekjes van Bergen, geen mo derne badkamer heeft. En geen centra le verwarming. En heel misschien nu vrees ik echt het ergste - geen te lefoonaansluiting. Tja, daarom kan niemand van die 1000 Bergense wo ningzoekenden er natuurlijk in wo nen. Nee, slopen die handel. Zo’n huis uit 1920 staat alleen maar in de weg bij toekomstige bouwplannetjes in de ge bieden, direct grenzend aan de Kerke- dijk. Ik krijg steeds meer het gevoel dat huizen anno 1990 wit en grijs moe ten zijn. Van slecht hout, van glas, van kunststof, architectonisch een krui sing tussen een bushokje, tomatenkas en drooggevallen onderzeeër. Oh par don, nu vergeet ik de tuin, groenpartij van namaak-gras en coniferenborder. Van harte ondersteun ik het verzet van VVD en Bergens Belang tegen de sloop van Kerkedijk 41. Eén ding kan er bij mij gewoon niet in: zijn er nu helemaal geen creatieve, enthousiaste, inventieve, handige woningzoeken den die zien dat dit een unieke plek is om. te wonen. Waar is dat slag mensen dat oplossingen zoekt in plaats van problemen? Te lage plafonds, te kleine vertrekken, slechte constructie? Mijn hemel! Met zulke argumenten kun je half Bergen en Schoorl met de grond gelijk maken! Het was opvallend, dat - zoals bleek na de trekking - de meeste prijzen vie len op lootjes van oudere mensen. Iets wat onze mededorpeling, die een be kend voorstander is van verstandig ouderenbeleid, Marius Hofhuis dus, in zijn beste keelgat schoot. Met genoe gen las hij de typerende handschriften van de ouderen van Bergen. En zeer tot zijn plezier viel ook de hoofdprijs, een fiets met 5 versnellingen en alles erop en eraan om het een heuse sport- fiets te maken, op het lot van een wat oudere Bergenaar: Cor Houtman, de voormalige melkman uit de kleine Dorpsstraat. Wat leuk, dat juist Ie rland van de Marktstraat de eerste prijs wint! De komplete lijst van prijswinnaars was als volgt: 1. kerstbrood van bak ker Gerard van de Berg: A. van den Berg; 2. kleding, Filius: mw. v.d. Wou- de; 3. kaas van Dijkman: mw. Wezel; WARMENHUIZEN Zondag 10 december zwom Orkano een vriend schappelijke wedstrijd in zwembad De Reuring te Noord-Scharwoude te gen de Reuring, Olympus, Animo ’77 en Aquarius. De Orkano-leden zwom men weer erg hard. Er werden 7 clubrecords gezwom men. Job Groot verbeterde zijn CR op de 400 m. vrij met 22.3 seconde van 6.15.6 naar 5f53.3. Dave Roozendaal verbeterde zijn CR op de 50 m. school met 1.7 seconde van 44.2 naar 42.5. Rebecca Groot verbeterde haar CR op de 400 m. vrij met 20.2 seconde van 5.59.5 naar 5.39.3. Tevens verbeterde zij met de tussentijd op de 200 m. ook dat CR met 58 seconde van 25 39 naar 2.48.1. Etta v.d. Weyden zwom een nieuw CR op de 400 m. vrij meisjes onder 10 jaar in 5.52.5. Tevens verbe terde zij met de tussentijd op de 200 m. dat CR met 76 seconde van2.58.6naar 2.51.0. Ook Teun Boon zwom een nieuw CR op de 400 m. vrij jongens onder de 10 jaar in 6.24.6. Ook hij ver beterde met dé tussentijd op de 200 m. het CR met 37.2 seconde van 3.44.9 naar 3.07.7. Verder werden er 18 per soonlijke records verbeterd inclusief de tussentijd op de 200 m. vrij. Orkano haalde naar verhouding de meeste diploma’s binnen: 15 diplo ma’s door 16 zwemmers. Animo ’77 haalde 14 diploma’s met 18 zwem mers, de Reuring 13 diploma’s met 18 zwemmers, Aquarius 11 diploma’s met 13 zwemmers en Olympus 5 diplo ma’s met 6 zwemmers. de Boxer: wederom mw. Wezel; 16. kaas van Bemmel: mw. van de Berg; 17. kaas van Dijkman: mw. Ben- geling; 18. haasje van poelier Bemmel: dhr. den Broeder; 19. pakket huis- houdartikelen: mw. van Wonderen; 20. kaas van Dijkman: mw. Keijzeruit Schoorl; 21. aardappelen van fa. de Wit: mw. Vrasdonk; 22. fruitbak van Ben’s groenten en fruit: dhr. Dolman; 23. haasje van poelier Bemmel: dhr. Lotz; 24. kaas van Dijkman: mw. Vis ser; 25. kaas van Dijkman: dhr. Louw rink en tenslotte de hoofdprijs, een fiets met alles erop en eraan: de heer Cor Houtman, uit de Kleine Dorps straat in Bergen. BERGENDitmaal; was er een kerst mid dag op 19 deüëfabër in de Emmazaal voorbereid door de Vredes- werkgroep van de Provinciale bond. De nadruk lag deze middag op de lichtpunten die ook nü te vinden zijn. Iedereen kreeg een „goed nieuws” stencil uitgereikt en kon daar haar ei gen „lichtpunt” aan toevoegen. Van elke groep werden deze verzameld en opgeprikt op een doek, waardoor een uiteenlopende verzameling ontstond. Er werd een kerstverhaal „De kaars” en enkele gedichten voorgele zen. De middag werd besloten met het uitwisselen van goede wensen, die ie der op eigen wijze op een kerstkaartje had geschreven. Heel treffend waren vele wensen in het kader van deze middag gekozen. Een kerstviering die afweek van de traditionele wijze, maar zeer inspire rend was kon om half 5 worden afge sloten met dank aan de dames Van Huissteden en v.d. Linde. Zoals t eerste tu Nederlan was ook En hetw, Tegenwo de prijs haal. An, gelukkig scheen h met Hols genaren Bea en 1 meester’’ Politiek aan van gend jaa door het niet eenz waakten terslaap. weerspe, BO zich patie. In het leed het z E.P. Br NS O gin na de pi meester lenprojei en het SI kale hap In de Ic zagen de pers op Velthuiji van die men met bomen zijn weer leeg en kaal de huidskleur wordt een beetje vaal een kleumende peuter op de stoep een grote pan met erwtensoep een sneeuwpop in een wit gazon oma’s wollen nachtjapon koeiebeesten zijn weer binnen poes ligt bij de haard te spinnen kraan en waterleiding lek een boterham met heel dik spek dooie vingers, koude handen kille en verlaten stranden kerstmis en het nieuwe jaar heil en zegen allegaar kortste dag en langste nacht bij koning winter in z’n macht breiwerk en een spannend boek een lange jaeger onderbroek Centrum ziet. Kunst en kunstzinnige keramiek. Kikkers en kabouters... Sies van Hoorn (geb. 1952, Bergen, NH) begon ongeveer tien jaar geleden met hetmaken van keramiek. Deze materie heeft haar sindsdien zo ge boeid dat ze daar nog steeds dieper induikt. Doordat ze van verschillende mensen les heeft gehad, heeft ze ge leerd op verschillende manieren met klei om te gaan. Vooral met vaasvor- men houdt zij zich de laatste tijd bezig, waarbij ze het belangrijk vindt dat de vorm van de vaas als het ware door groeit als er een boeket in staat. Maar ook als zelfstandig object boeit haar werk door vorm en glazuur-decora- ties. Sies van Hoorn exposeerde eerder in het Centraal Ziekenhuis, het Elisa beth Ziekenhuis, galerie De Kapberg, galerie Cis Art en galerie Malle Jan. Iedere woensdag RUNDERGEHAKT 5C0gram Iedere donderdag: BIEFSTUKDAG 100 gram BERGEN Op 5 januari 1990 is de eerste klaverj asavond van de Karper voor leden en donateurs. U mag een introducé meenemen. Er zijn weer mooie prijzen zoals paling, taarten, fruitmanden etc. Er wordt gekaart in het clublokaal De Bet-Stee, aanvang 20.00 uur. BERGEN - In een besloten leden vergadering heeft de CDA-afdeling Bergen NH, 13 december, het pro gramma voor de gemeenteraadsver kiezingen op 21 maart a.s. goedge keurd en de kandidatenlijst vastge- Van de vier zittende raadsleden hebben de heren P. Hoogerbrugge en W.G.J.M. Miltenburg zich niet meer beschikbaar gesteld voor een volgende raadsperiode. De eerste neemt vol gend jaar afscheid na bijna tien jaar CDA-raadslid te zijn geweest. De heer Miltenburg, momenteel tevens CDA- wethouder, heeft na rijp beraad beslo ten zijn verdere loopbaan in het on derwijs, na, bijna twaalf jaarjtr^ads- werk, voorrang te geven, De andere twee raadsleden;.mevr. J. Frans-Ekkel en dhr. A.W.M. Ooije- vaar staan respectievelijk op de plaat sen 1 en 2. De volgende plaatsen wor den achtereenvolgens bezet door: N.J.F. Weel, P.F. ter Steeg, mw. J.H. Visser-Laan, A.P.W.M. van de Ven, H.Th. van den Herik, R.G.M. Burge- ring, B.J. Frans, enz. In totaal 25 per sonen. BERGEN In het kerstverhaal van mevr. Stienen-Musch dat wij vorige week hebben geplaatst is een zin weg gevallen. De essentie van haar verhaal werd hierdoor geweld aangedaan. De ze week nogmaals het kerstverhaal „Dienen” en nu volledig. Dit is een kerstverhaal. Maar als u, beste lezer, tot die mensen behoort die het kerstgebeuren onverbrekelijk ver binden met geurig dennegroen, een kerstboom met glitter en glans en een feestelijke dis, dan kunt u maar beter niet verder lezen, want dit kerstver haal is anders. O zeker, die boom met glans en glit ter was er wel, hij stond te stralen. En stemmig kaarslicht verhoogde, samen met Bing Crosby’s „I’m dreaming of a white Christmas” op de achtergrond, de sfeer. De tafel stond feestelijk ge dekt. Het wachten was alleen nog op Ben, mijn man, die, bijna traditioneel, bezig was in de keuken de laatste hand te leggen aan zijn culinaire creaties. Tot zover het bekende beeld van kerst en gezelligheid. Maar verder speelt dit alles geen rol meer in mijn verhaal. Die is toebedeeld aan twee dieren. Niet zo vreemd natuurlijk, ge zien de os en de ezel in de stal van Bethlehem. Maar over die beesten is al zo vaak verteld, nee, mijn twee hoofd figuren zijn vogels die waarschijnlijk niet in de stal van Bethlehem aanwe zig waren. Wel in Noach’s ark misschien. Een grasparkiet en een kalkoen zullen daar vast niet ontbroken hebben. Die avond ontbraken ze ook niet in ons huis. Zij het dan in heel verschillende omstandigheden. Sjuul, de graspar kiet was een vondeling, door Ben op een goede dag, volledig uitgeput, in de tuin gevonden. Terwijl Ben bij mijn ouders thuis de oude kooi van vader’s kanarie van zol der ging halen, die moest dienen als tijdelijk onderdak voor onze vonde ling, stond ik onwennig met het zach te, trillende lijfje in mijn hand, en ik voelde zijn hartje snel en angstig klop pen. Zelf was ik ook niet zo op mijn gemak. Een vreemde gewaarwording om zo’n klein lévend wezentje in je handen te houden. Het was nog maar een jonge vogel. Ik kon toen niet ver moeden dat hij bijna tien jaar lang een grote plaats in ons huiselijk leven zou gaan innemen. Een vogel in een kooi, gebracht in onze vrieskast in de keu- aan de tafel zitten en ik ging erbij zit- ken, tot zijn diensten nodig waren. ten. We huilden allebei. Mijn moeder, Over diensten gesproken. Dienen, onze gast voor het kerstdiner, zat met mensen daar gaat het om in mijn ver- een wit gezicht stil in een hoekje alles haal. Wat kan het lot toch rare bokke- aan te zien. Tranen liepen over haar sprongen maken. Sjuul, onze lieve- oude wangen. Zo zaten we samen een ling, die lang mocht leven, en dienen kwartier denk ik. Toen was het ge mocht om twee kinderloze mensen beurd. Voor ons was Kerstmis voorbij, vreugde en genoegen te bezorgen. En We hadden zielsveel van het beestje Henry die moest sterven voor hetzelf- gehouden. de doel. Ook hij diende om vreugde en Omdat een kerstverhaal, meen ik, genoegen te verschaffen. Toen zijn tijd toch iets van wonder behoeft, zal ik daarvoor gekomen was stond Henry, met het volgende besluiten. zijn buik tot barstens toe gevuld met Onze Sjuul was slechts een handvol, heerlijkheden en daarna door Ben maar zijn aanwezigheid vulde heel het vakkundig dichtgenaaid, in de oven, huis en onze harten. En Henry? Oja, Verrukkelijke geuren verspreidden Henry nog. Die stond verlaten en ver- zich, met de dennegeur door het hele geten op de keukentafel. Hij diende huis. De komende avond zag er veel- die avond nergens voor. belovend uit. Sjuul zat intussen luste- C. Stienen-Musch druppels bloed vallen. Geschrokken prachtig goudbruin gebraden kalkoen minder goed getroffen. Hij maakte lijk alles in de steek en snelde naar de zijn entree bij ons in diepgevroren kooi. staat, een paar dagen voor die bewuste Met ziin laatste krachten sleepte kerstavond en werd voor de duur van Fj—1 --1-y zijn korte verblijf in ons huis, onder- geopende handen. Hij ging met hem ten. We huilden allebei. Mijn moeder, onze l een wit gezicht stil in een hoekje alles Maar toen er na aangifte bij de politie ten we al een paar weken. Een injectie draaide het er op uit^dat wij met hem zijn voer schenen aan die toestand i we niets te veranderen. Dat wierp een schaduw over onze kerstvreugde. Toen ik trachtte hem met lieve Laten we hem maar voor het gemak woordjes uit zijn kooi te lokken, die Henry noemen. Eens de naam van een altijd open was, zag ik plotseling soortgenoot in een dierentuin, waar- van wij weten dat hij een mooi lang nep* ik Ben, die net bezig was de leven had. prachtig goudbruin gebraden kalkoen Zo niet onze Henry. Die had het uit de oven te halen. Hij liet onmiddel- kooi. Met Sjuul zich naar Ben en kroop in zijn Oosterweg 8, Bergen, tel. 02208-95937. OUdG I mocht u m KiirMbd viAd€*1,uw thejuvi- kLAAR.'

De Duinstreek | 1989 | | pagina 6