weekblad HI I ■H 98 98 18 48 len ER i i Bergen - Maart Februari Schoorl Bergen - Februari Maart Schoorl Bergen - Januari REGIO - Het oude jaar is op ’n paar appelflappen, oliebollen, bezinningen, mijmeringen na bijna om. De redactie van De Duinstreek heeft de 52 nummers, die dit jaar verschenen, nog eens nageslagen om daaruit een jaaroverzicht te maken. Zonder compleet te willen zijn is een keuze gemaakt uit het nieuwsaan bod van het afgelopen jaar. We hebben er enkele bijzondere, opvallende, leuke en aardige gebeurtenissen uit gelicht. Het jaaroverzicht 1989 is mede tot stand gekomen dank zij onze adverteerders, die u ook in 1990 weer graag van dienst zijn. Uiteraard staat ook het „redactie-team” weer klaar om u op de hoogte te houden van het wel en wee in het Duinstreekgebied. Januari Schoorl o O ff I JAAROVERZICHT de duinstreek De Schoorlse bevolking is De Roode Leeuw spuugzat. Vrouw Koel: „Wie an Skorldam komt, komt an moin." Bloemen en een koninklijk telegram voor de honderdjarige mevrouw Wale- wijn. Burgemeester Bernard deelt mee in de vreugde. heropende en veel kinderen wonnen leuke prijzen. Tevens is daar het be richt van een eigen Bergense, particu liere kunstgalerie. De Jardin des Arts! Aan de Ruïnelaan. De modeshow van de Pee en Joblin trok een groot pu bliek, maar de tennisbaanplannen van Cor de Buy worden onaardig dwarsge zeten.! Tot slot verdwijnt „Cartouche” en daarvoor in de plaats verschijnt ’t Heertje van Bergen. Vrouw Koel in het nieuws. Zij prijkt op de voorpagina van De Duinstreek. „Wie an Skorldam komt, komt an Vrouw Koel”. Die reconstructie van Rijksweg 9 moet nooit doorgaan, vindt zij. Vrouw Koel is o.m. bekend van Bewoners van het woonbuurtje Ons Ge noegen vieren het 15-jarig bestaan van hun eigen gezellige hofje. een actie gevoerd om het huisje van „Hans en Grietje” aan de Kleine Dorpsstraat te behouden. Wonen onder de Bomen drukt de plaatselijke vervuiler met de neus op nog best een paar jaarmee.” Mevrouw Walewijn blikt terug op een rijk en enerverend leven. Een gelukstelegram comité 'op. Gerard Beentjes de plaat- van de koningin wordt haar aangebo- selijke kapper wordt kampioen van den door burgemeester Bernard. Maarten van Teulingen is een schaatsfreak. Hij gaat het liefst naar de nationale en internationale kam pioenschappen. Maar het blijft bij te levisie. Wel stuurt Van Teulingen re gelmatig felicitatiekaarten naar zijn favorieten voor hun prestaties. De schaatsers op hun beurt laten zich niet Bakker Nic Baltus overleed. In die zelfde week vierden Emmy en Han de Lange het feit dat ze vijfjaar in Bergen brood (en nog veel meer) bakten. Ans Wortel liet eens wat horen uit haar eenzame Kranenburg bunker. „Ik wacht al 20 jaar op weggaan”, zei ze, „maar ik laat me er niet zómaar onder werken”. In het T en O-gebouw kon den grote mannen leren koken en dat had succes. In die eerste week van fe- Op de helft van de maand kwam een leuk portret door Kobus Koeman in de bibliotheek te hangen. Roland Holst op de fiets! Door de werkzaamheden met de bo men rörid-de oude kerk kwamen veel 'potten bloot efi'jöhgetjes' gingen daar mee spelen. Bergen schrok van een wel zeer bru tale roofoverval in de flat Julianaduin te Bergen aan Zee. Een mevrouw werd zwaar mishandeld en uren lang vast gebonden. De voetbalclub BSV kwam met een sportnota met zich op de volgende eeuw en de beelden van Louk van Meurs uit Egmond gingen naar het Jogds Historisch museum in Amster dam. Door de fusie tussen openbare en rk mavo leek het hier ook wel op glas nost en perestrojka binnen het onder wijs. Een zware storm beukte de kust van het dorp Bergen aan Zee en Jonas bruari bleek dat de Firestones het uit stekend gedaan hadden. Ze haalden zelfs de voorpagina van „de Duin streek”. Het Wapen van Bergen werd in een nieuw jasje gestoken en de tennisclub Bergen acht een tennishal een grote noodzaak. Ze dienen twee plannen in. Bergen werd opgeschrikt door het be richt dat de bomen rond de Ruïnekerk moesten worden vervangen door nieu we bomen. De eerste moest reeds sneu- de nare feiten. In De Oorsprong een soort demonstratieve expositie van hoe het niet moet maar wel kan. Bewoners van Ons Genoegen, het leuke en vriendelijke plekje aan de Voorweg, waar eens de Provadja- boerderij heeft gestaan, vieren een klein feestje. Het nieuwbouwhoekje bestaat vijftien jaar. Carolien Brouwer wordt de nieuwe informatrice bij de WV Groet-Cam- perduin. Zij is 24 jaar en hoopt dat de leden van de VVV eens over de drem pel komen om kennis met haar te ma ken. De Roode Leeuw gaat voor het vier- onbetuigd en sturen ook kaarten en brieven retour. Van Teulingen ape trots. Ruud Koning van Interpress en John Duin gaan Berbos sponsoren en de BSG verrast iedereen met een wel haast professionele modeshow tijdens het jaarfeest. Toch is er sprake van verval van het onderwijs. Overal ac ties, in IJmond bij het gemeentehuis. Iedereen staat even stil bij het over lijden van de Bergenaar Schelte de Lange. Het bestuur van de zakenclub wisselt en wordt aangevuld. Dan verschijnt ineens Mark Brusse in Bergen. De broer van Kees en Jan. Hij wil z’n werk in Bergen laten zien. De paddenwerkgroep wordt weer ac tief en behaalt grote successen door veel padden te redden. Dan verschijnt de eerste berichten over de noodzake lijkheid van een beeld voor Herman Gorter. Inmiddels vierden de Hans- wijkertjes uit Egmond grote successen in de Vest te Alkmaar. Midden in de maand gaat de gemeenteraad van Ber gen vergaderen om tien uur ’s avonds. Hoen en eelpark voor de ontvan- ege van al in ie- bekënd >s plan- nd jaar, is rond pparte- te laten uit Alk- jr staan 1, dat er moeten n al er akt, dat os geen gen zal endabel rand op i sprake pparte- khoogte aan het :t hoger uitgereikt. Een mijlpaal voor Bergen. De jaarwisseling in Schoorl ver- loopt bijzonder rustig. Wat gelui- doverlast, hier en daar een ingekegel de ruit. Maar daar hoeft het geen oud- en-nieuw voor te zijn. De nacht gaat verder probleemloos voorbij. Coba Hopman is 121/? jaar bij Wes- terkimme. Eerder als vakantiehulp onder mevrouw Doorn. Na het huis houdelijke werk doet zij nu de linnen- verzorging. Dagelijks is er een plezie rig contact met de bewoners. De Schoorlse fanfare viert het ne gentigjarig bestaan met een concert in De Blinkerd. Overigens geen receptie of andere feestelijke bijeenkomsten. Daarvoor is geen geld. Het bestuur geeft, van de hand van secretaris Cor Voorn een keurig verzorgd boekwerk je uit, waarin de historie en het hele wel en wee van De Vriendschap staat beschreven. Strandvonder Willem de Rover krijgt zijn eerste grote klus. Het strand ligt bezaaid met hout. Nieuw hout. Een deklast van een kustvaarder. De strandvonder contra de jutters. Vroe ger vrienden, nu eerlijke vijanden, die elkaar recht in de ogen kunnen kijken. Ieder krijgt het zijne. Staatsbosbeheer introduceert een „mechanische reuze-insect”Een re volutionaire aanpak bij het vellen van de duizenden dennen in de Schoorlse boswachterij. Het is een Finse Norcar met een Deense processor. De machine maakt een flinke boom binnen twintig seconden tot hapklare brokken. Jany.Roland Holst door Kobus Koeman geschilderd in de bibliotheek. Mevrouw Catharina Walewijn- Kwast, bewoonster van Westerkimme, wordt honderd jaar. Wat nog een ge- Gerrit Stoel loopt zijn tiende Schoorlse marathon. „Niet om een tijd, maar om een zo goed mogelijk resultaat neer te zetten”meldt Gerrit. Hij loopt de monsterrit in 3 uur en 41 minuten. Een flinke hap uit een appeltaart, een fles whisky, een halve hamburger en een stuk kaas. Dat is het resultaat van een inbraak in Het Klimduin ach ter De Roode Leeuw. Jaap Butter maakt zijn plannen be kend voor de bouw van een nieuw res taurant in Camperduin. Het zal het achtste paviljoen Minkema worden. Wijnand en Anneke Dekker vieren het vijftienjarig bestaan van hun Alta- mirabar. Zij doen dat met de klanten schare uit de jaren 1974 tot en met 1984. Er komt ook muziek uit de be ginperiode. Het Noordhollands Kamerkoor on der leiding van Klaas Venneker schit tert op een internationaal festival in het Zwitserse Montreux. Men zingt de publieksprijs bij elkaar. Zoals elk jaar in Bergen worden de eerste twee weken beheerst door het Nederlands Studenten Orkest. Dat was ook het afgelopen jaar het geval! En het werd een geweldige uitvoering. Tegenwoordig reiken we ook jaarlijks de prijs uit voor het beste kerstver haal. Anke Louwe uit Bergen was de gelukkige. Ook in de eerste week ver scheen het boekje „Een vriendschap met Holst” van Lo de Ruiter. De Ber genaren konden kennis maken met Bea en Ton van Zeist die „heer en meester” werden in het Dorpshuis. Politiek Bergen kondigde het einde aan van „Progressief Bergen”. Vol gend jaar gaai de PvdA weer alleen door het Bergense leven. Allen maar niet eenzaam! Ook de Firestones ont waakten uit een redelijk lange win terslaap. Hoera, ze gingen in februari weer spelen. Inmiddels maakte deAN- BO zich druk rond vrouwenemanci- gg|l patie. In het midden van de maand over- sS leed het voormalige raadslid mevrouw E.P. Broekman-Vriesman! En het NSO ging op toernee door Nederland na de première in ons dorp. Burge meester J. Ritsema opende een scho lenproject tegen misbruik van alcohol en het SKB hield een geslaagde muzi kale happening in het KCB. In de laatste Duinstreek van januari zagen de bollenkwekers de schijnwer pers op zich gericht. Plaatsgenoot Velthuijsen van Zanten, voorzitter van die koninklijke club opende sa- ledereen in heel Bergen komt in de benen als de burgemeester aankondigt dat hij het Bergerbos wil overdragen aan de provincie. Prompt staat er een de koningin wordt haar aangebo- selijke kapper wordt kampioen Opening en kennismaken met Ton v. Zeist en z’n vrouw! de achtereenvolgende seizoen het beeld van Schoorl in negatieve zin be palen. Wederom kunnen gemeente en eigenaar Entius elkaar niet vinden. Het voormalige horecapand wordt rondom dichtgespijkerd. Frits Planken wordt vijftig jaar. Krijgt een Abraham maar ontdekt ’s morgens vroeg ook een waslijn vol met bh’s en damescorsetten. Grapje van zijn tennisvrienden. Een Bergens huisarts komt met een opzienbarend plan. Hij stelt het colle ge van burgemeester en wethouders van Schoorl voor een fietspad langs de Duinweg aan te leggen. „Het houten pad” zal tegen de duinen moeten wor den gelegd. „Fraai en ook stevig”, legt arts Halbertsma uit. Maar de gemeen te krabt zich acher de oren en met de hand op de kontzak zegt de burge meester: „niet haalbaar”. Kosten: Larissa Groeneveld verlaat stralend het podium! Onderwerpen waren de verschillen de bouwlokaties. Bergen kreeg inmid dels wel een echt kinderdagverblijf door particulier initiatief in het Dorpshuis. En Gaida, de Bergense dansschool, vierde het 20-jarig be staan in ene uitverkocht huis in de Vest. Later in de maand werden de eerste bomen rond de oude kerk geplant en werd Martien Zandstra kampioen vanwege z’n witte, dikbil koe. Leuk voor hem, niet voor de koe! Het Verf huis onderging een opknapbeurt, haar cursiefjes in De Duinstreek. „As ik er soms tentje oversla, den hange de mensen an de tillefóón.” De firma Mastering in Groet viert het zestigjarig jubileum van de zaak. Het oude smederijtje van Gerbrand Masteling veranderde in een moderne fietsenzaak. Westerkimme wordt na een grondi ge renovatie heropend. De kamers zijn vergroot maar bovendien kwamen er twee ziekenkamers, een ontmoetings- kamer waar bejaarden van binnen en buiten het tehuis elkaar kunnen ont moeten. Verder een directiekamer, een leeszaal en een biljartruimte. Op de verdieping een bestuurs- en hobbyka- fff mer en een magazijn voor de berging ff .?-X: van rolstoelen. Vreselijke storm langs de kust! se Flora. De bakkers gingen Panda- broodjes bakken voor het Wereldna- tuurfonds en aan de Landweg werden

De Duinstreek | 1989 | | pagina 7