weekblad Brandende kaarsen voor Frank van het Hof Oorsprong geeft cursus Gemeente Politiek Eerste woning bij „Bicyclette” ieeQ^e£/£oop t/V&V STYLZ' K wzeeagzesD OPRUIMING Introductie bijeenkomsten van der MEULEN Halve marathon van Egmond Uitslag Duinstreek kerstpuzzel Komt u ook eens helpen Bom-on<erzoek voormalig vliegveld Hoveniersbedrijf Arborea 66e JAARGANG-NUMMER 1 WOENSDAG 3 JANUAR11990 Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn 1 WEEKBLAD ,,DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren B O U T* I Q U E bTrgen -heiloo-hoorn Open Deur voor 2472.- Zij die nooit stemmen vormen de doelgroep SCHOORL - De Oorsprong, de Stichting Sociaal Cultureel Werk in Schoorl, heeft in haar voorjaarsprogramma een cursus Gemeente Politiek opgenomen. Nieuw voor De Oorsprong. Nieuw voor Schoorl. Eerder heeft de leiding van het centrum aan de Damweg een dergelijke aktiviteit geïntroduceerd. De belang stelling was nihil. Waarschijnlijk omdat de deelnemers acht avonden moesten komen opdraven en er acht tientjes voor moes ten neertellen. Verhoudingsgewijs zijn nu de kosten gelijk geble ven. Veertig gulden voor vier lessen. Cursusleider is Jelle Hoog kamer, chef van de afdeling Welzijn bij de gemeente Schoorl. Hoogkamer, die eveneens de gemeentelijke voorlichting ver zorgt, doceert echter geheel op persoonlijke titel. De gemeente heeft tal van taken REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 52 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen met vestigingen in Alkmaar - Amsterdam - Beverwijk - Haartem - Hoorn - Purmerend - Zaandam Experiment V erkiezingsc ampagne Basisboekje als handleiding Wie is de baas in de gemeente? L. Voorafgaande aan de gang naar verkiezingsprogramma al opgesteld. Programma’s die gericht zijn op plaat- selijkt situaties. Maar naast het ver kiezingsprogramma komt de partij ook riet een kandidatenlijst. Daar dikwijls meer namen op dan de duinstreek hoeveel JOUKE MINKEMA. weer ’ververst’ GEMEENTERAAD Burgemeester Politie Brandweer Diensten en bedrijven esss ■V maar wel een dankbaar gebruik ge- Politiek zal uiteraard pok een plek zijn voor weer i gemeenteraads ACHTER STRAAT 50 ALKMAAR Burgemeester Wethouders Gemeéhtgswretaris Vj Openbare werken G.G.enG.D. Energiebedrijf Reinigingsdienst DiZ-^n eineenlelijke I z.wembiiden Gewoontegetrouw werd ook dit jaar in Schoorl het kerstblad van Open Deur/Goede Tijding huis-aan-huis bezorgd en/of aangeboden. Hierbij werd een bedrag van 2472.- ontvan gen. De bedoeling van de cursus Ge meente Politiek is tweeledig. Hoogka mer: „Natuurlijk in de eerste plaats om mensen wat wegwijs te maken in het voor buitenstaanders vaak onbe kende wereldje van politiek bedrijven. Zij die bijvoorbeeld nog nooit hebben gestemd bij vooral gemeenteraadsver- EGMOND Voor de 18e keer start op zondag 14 januari de hal ve marathon van Egmond, geor ganiseerd door Le Champion. Er is een 21 km wedstrijdloop, een 21 km prestatieloop en een 21 km businessloop. Daarnaast kan men afstanden lopen van 3 tot en met 9 kilometer. Er wordt een duizendkoppig publiek verwacht en alle inlichtingen zijn verkrijg baar bij het centrale adres van de VVV Egmond aan Zee, 02206- 1362. Zeker zeveneneenhalfdui- zend mensen zullen meelopen. 9 Je//e Hoogkamer: Politiek houdt niet op in Den Haag." niseerd, waarbij de verschillende par tijen hun visie geven over de plaatse lijke problematiek en hoe men denkt daar een oplossing voor te vinden. Na de verkiezingen worden de poppetjes ingevuld en presenteren de frakties zich. De gekozen kandidaten zitten in fraktieverband in de gemeenteraad. De frakties komen dan bijeen voor het leveren van de (voor Schoorl twee) wethouders, waar dikwijls een poli tiek steekspel aan vooraf gaat. De taken van de gemeente vormen BERGEN Wie kende hem niet? Die vreemde vogel die Frank van het Hof misschien wel zijn hele leven is geweest. Veron gelukt tegen een boom op weg van Egmond naar Bergen. Op slag dood. Zonder lijden en zon der afscheid. Nog voor het einde van het jaar 1989 werd Bergen opgeschrikt door dit onheilsbe richt. Frank van het Hof was kos ter van de Ruinekerk, de laatste twintig jaar en door die funktie op zo’n centrale plaats in het dorp kende vrijwel iedereen hem. De kerkelijke mensen vanzelf sprekend, maar ook de mensen die daar altijd komen voor con certen en andere uitvoeringen. Wie kende hem niet? Tijdens de uitvaartdienst voor Frank van het Hof beschreef do minee van Melle op een bijzonder treffende manier de figuur van de zo tragisch en plotseling om het leven gekomen koster van de kerk. „Frank had naast zijn huis aan de Oosterweg nog twee vaste plekken”, aldus dominee van Melle. „Dat was deze kerk, zijn kerk, waar hij ook graag hele maal alléén kon zijn. En hij had een plek op zijn „zwarte markt’ in Beverwijk, waar op dit mo ment op zijn overdekte kraam vier kaarsen voor hem branden, met zijn foto op de achtergrond. Als de kerk druk was en vol men sen, werd het hem wel eens te veel. Hij uitte dat dan wel eens op een manier die niet iedereen be greep. En dan kwam hij wat bot en vierkant over. Maar aan de an dere kant was hij vol humor en altijd bereid om een ander te hel pen.” Dominee van Mellenoemde hem, in alle ernstige eenvoud, een vreemde vogel. En hij vergeleek hem met een mus en een zwaluw: „Een mus is dat grijze diertje, die huismus die altijd bij de mensen is, altijd op zoek naar iets bruik baars, een echte scharrelrnus,. tussen andere klojo’s zoals hij dat zelf kon zeggen. Maar Frank was BERGEN Puzzelen is toch een populaire bezigheid. Dat be wijst toch het grote aantal inzen dingen dat wij toegestuurd heb ben gekregen. De eerste prijs, de grote of dikke Van Dale is gewon nen door L. v. Vlaanderen-de Witte uit Schoorl. De tweede prijs: het groot woordenboek He dendaags Nederlands is gewon nen door Yvonne Zentyeld uit Egmond aan Zee. De derde prijs: het handwoordenboek Heden daags Nederlands is gewonnen door B. Janson uit Bergen. De prijswinnaars kunnen de prijzen ophalen bij het kantoor van weekblad de Duinstreek, Sta tionsstraat 1, Bergen. ook een onderdeel van de cursus Ge meente Politiek. Een interessant gege ven want er komt nogal het een en ander kijken in de gemeentelijke huis houding. Wat te denken van wonen, de zorg voor voldoende woonruimte, een probleem van de eerste orde. Dan het verkeer. Over de problematiek daar van kan Schoorl inderdaad een boekje open doen. Het milieu in alle facetten (Schoorl zwaait al een paar jaar met de Europese Blauwe Vlag, bewijs van goed milieu). Het onderwijs, de poli tie, cultuur, sport en recreatie (on langs kwam een stuurgroep recreatie met een opzienbarend rapport. De Schoorlse recreatie moet drastisch op de helling). Dan tenslotte, en daar zal Hoogkamer zeker ook de nodige aan- ook een zwaluw. Deftig in zijn kosterspak, vol plichtsbesef en discipline.’ Zijn naaste kennissen wisten dat Frank van het Hof wel ’s avonds laat naar de stille kerk kon gaan om een schoteltje water en brood neer te zetten, voor een enkel ingevlogen vogeltje Ook op de Zwarte Markt in Be verwijk waren zijn marktvrien- den en klanten diep geschokt door zijn plotseling overlijden. Frank van het Hof stond op de zwarte markt, waar hij geen za terdag ontbrak, bekend als „opa”. De nieuwsbrief van deze markt spreekt van een „markt- makker’! Hij deed zaken om het spel en zelden om de knikkers. Hij struinde soms bij nacht en on tij voor de wagen van het grof huisvuil uit, om afgedankte za ken een nieuw leven te geven. Hij redde veel dingen waar anderen weer mee verder konden. Soms kon hij ook iets weggeven aan een „arme donder”. „Ik heb het ook voor niks gehad’, zei hij dan. Maar met een gerust hart liet hij een welgedane klant vijfentwin tig gulden betalen voor hetzelfde ding- „Opa was een van de man- -nef) die de zwarte markt gemaakt hebben, tot wat het nu is, schreef de nieuwsbrief. Hij was een mak- keE een vriend, een gabber met helde voor oude dingen, met een grote levenslust. En wat zullen we Frank missen op deze markt. Want hij maakte deze markt tot een ontmoetingsplaats voor ve- kn, Op zijn afgedekte kraam in de hal staan 4 kaarsen en ligt een condoleanceregister. Wij zullen uw naam, uw groet op z’n Hol lands, Marokkaans of Turks doorgeven aan zijn vrouw en dochter. Het zal ze bemoedigen.” Zo schreef de marktmeester ?„an dampen over Frank van het Hof. Marktmensen onder el kaar, houden van elkaar! Dat is wel zeker. Frank van het Hof werd m Gasselte geboren op 18 mei 1925. Omdat hij het thuis 1 Makelaar Peter Broekman feliciteert de ft V m. familie De Graaf met het betrekken van JL bun nieuwe woning aan de Dorpsstraat. BERGEN „Op latere leeftijd kruipen boeven en dieven altijd onder de preekstoel!” mompelde de heer De Graaf glimlachend toen hij van Peter Broekman van Makelaardij Broek man uit Alkmaar de sleutel kreeg overhandigd van zijn direct onder de wierook van de Petrus en Pauluskerk gelegen appartement. Vlak voor kerst mis werd het eerste van de acht appar tementen van wooncomplex „La Bicy- clette” aan de Dorpsstraat in Bergen opgeleverd. Met vier benedenwonin gen en vier maisonnettes vinden al weer een aantal Bergense woningzoe kenden een riant onderkomen in hun Heerlijkheid. Het realiseren van dit plan toont tevens aan dat commerciële exploitatie ook voor de consument aantrekkelijke prijzen kan betekenen. Broekman hierover: „De prijs/presta- tieverhouding was zo goed en zorgvul dig vastgesteld, dat de woningen al voor aanvang van de bouw konden worden verkocht. Prijzen die variëren van anderhalve ton tot net iets boven de tweehonderdduizend gulden voor uitstekende woningen in het centrum van het dorp zijn voor Bergen uniek!” In maart 1988 kocht Asjes Planont- wikkeling BV uit Heemskerk van de Roomskatholieke kerk de grond waar op het voormalige St. .lansgebouw stond weg te teren. Bovendien lagen er reeds door de gemeente Bergen goed gekeurde plannen van de Bergense ar chitect Maarten Min. Na enige prakti sche aanpassing van deze plannen kon in de herfst van dat zelfde jaar worden begonnen met de bouw. Met name in de sfeer van de privacy werden verbe teringen aangebracht, terwijl een van de benedenwoningen werd aangepast aan de behoeften van een minder-vali- de. In no-time verkocht Makelaardij Broekman de woningen. Gezien de grote belangstelling voor de bijzonder aantrekkelijk geprijsde appartemen ten kon men woningzoekenden selec teren uit Bergen en Schoorl. Met de toekomstige bewoners werd contact opgenomen om eventuele extra aan passingen nog in de bouwfase te kun nen aanbrengen. Al met al werd er een project gerealiseerd dat uniek is in zijn prijssetting. Peter Broekman: „De verkoop is uitstekend gegaan. Blijkbaar is er in Bergen een enorme behoefte aan dit soort betaalbare woningen. En juist de betaalbaarheid is belangrijk. Het is niet voor niets dat er in Bergen, vooral op de Breelaan, nog een aantal appar tementen te koop staat.” Inmiddels ontwikkelt het samenwerkingsver band Asjes en Broekman alweer nieu we plannen. Zo is men in de waterto ren in Assendelft bezig om zeer lu xueuze appartementen en kantoor ruimten te realiseren. Ook Medemblik mag qp de kop van de haven op korte termijn een riant plan begroeten. Op dit moment zijn zowel Asjes als Broekman nog wat terughoudend in hun commentaar. Ten slotte ontstaan plannen wel vaak op één dag, maar worden ze nooit op die ene dag ont wikkeld en uitgevoerd. lijke amtenarij wordt verdeeld in twee sectoren. De secretarie en diensten en bedrijven. Zo is de gemeentesecretaris ambtenaar maar ook de man van de reiniging en van de plantsoenen dienst. Jelle Hoogkamer zal het zon der twijfel ook gaan hebben over de verschillende wegen tussen burger en gemeente. Welke mogelijkheden staan er voor de burger open om invloed te kunnen uitoefenen op het gemeente bestuur? Het bestuur, dat er uiteinde- liljk voor de burger is. Daarom zijn openbaarheid en voorlichting twee belangrijke zaken. Raadsvergaderin gen zijn openbaar. Die van de commis sies ook. In Schoorl zeker. En dat is een goede zaak omdat er in commis siebijeenkomsten dikwijls onderwer pen aan de orde komen, plannen, die nog in een beginstadium verkeren. Er is dan nog sprake van enige bijsturing. Denk aan de Roode Leeuw! Tijdens de raadsvergadering van december 1970, vroeg iemand van de publieke tribune het woord. Toenma lig burgemeester A.W. Stronkhorst stemde toe. Het was een experiment op initiatief van raadslid Gerard Le Belle. De voorzitter zou in die experi mentele periode het recht behouden iemand het woord te ontnemen. De proef zou zeker niet gedoemd zijn te mislukken. „Het is meer een mentali teit tot democratisch besturen met ra men, deuren en gordijnen open”, aldus Le Belle toen. En verder: „Degenen die oeverloos gezwets vrezen en ver wijzen naar hun hoge uitverkiezing zou ik willen zeggen: wie bent u en L-1 mensen vertegenwoordigt u? ven denken?” J J Van het spreekrecht wordt sinds dien in Schoorl op bescheiden schaal maar wel een dankbaar gebruik ge maakt. In het cursuspakket Gemeente T-> 1 J 1 1 ill 1 1 X 1 de verkiezingen Deze staan al voor de deur, jn maart zijn de ....’.T'erkyzingen. Dan worden de coheres eer vroede vaderen weer ’ververst’. In te meeste gemeen ten zijn afdelingen van landelijke par tijen gevestigd. Tn Schoorl zijn dat de PvdA, CDA, VVD/en D’66. Daarnaast doet ook Gemeentebelangen, destijds ontsproten ui/ Algemeen Belang en Schoons Bela/g, aan de verkiezingen mee. Voorafgaande aan de gang naar de stembus lebben de partijen hun verkiezingsprogramma al opgesteld. Programma’s die gericht zijn op plaat- selijkc situaties. Maar naast het ver kiezin^sprogrêmma komt de partij staan dikwijls meer namen op dan men cenkt zetels te halen in de ge meenteraad. Dé namen van kandida ten, die op een onverkiesbare plaats komen te staan, zijn in vele gevallen bedoeld als stemmentrekker. Een aantal weken voor de verkie zingen gaan de partijen ’de boer op’. Er worden verkiezingsbijeenkomsten gehouden en er verschijnen aanplak biljetten. In Schoorl worden voor de verkiezingen forumdiscussies georga- BERGEN - Dank zij de gemeente- ■aad vanBergen gaat het ontmoe- ingscentrum T O aan de Kogendijk le tweede helft van dit jaar verder in sen vernieuwd gebouw. Door renova te van de grote zaal en vernieuwing /an de peuterspeelzalen, de keuken en ie toiletgroepen worden accommoda- ie en inrichting geheel aan de huidige sisen aangepast. De bouwwerkzaam- reden zullen tussen 1 mei en 1 septem ber 1990 hun beslag krijgen. Het bestuur hoopt op medewerking m begrip van alle gebruikers en om- vonenden voor en tijdens deze perio- ie. De grote zaal zal zo lang mogelijk beschikbaar blijven om de dan nog ■ventueel doorlopende activiteiten op e vangen. Tevens wordt een oproep jedaan aan alle gebruikers om zich .z.t. voor bepaalde hulp aan de nog ’ele resterende werkzaamheden be- ;chikbaar te stellen. Ter aanvulling 'an het bestuur wordt een boekhoud kundige kracht gezocht, die tevens de unctie van penningmeester op zich :an nemen. BERGEN - Direct in het nieuwe laar begint de Explosieven Oprui- ningsdienst met een onderzoek naar wentuele niet ontplofte bommen en jranaten op het terrein van het voor- nalige vliegveld Bergen, achter het HOB-complex aan de Groeneweg. Hen start op 8 januari het zeer syste- natische onderzoek vanaf de richting ïgmond om dan langzaam, maar heel :eker richting MOB-complex te gaan, dit de duur van het onderzoek blijkt loeveel zorg er aan zal worden be deed, want al met al neemt het ander half jaar in beslag. Als er iets wordt gevonden, zal men binnen een straal ;an 500 meter die zone dienen te ont ruimen van mens en dier, maar daar over zullen van tevoren persberichten verschijnen. Een en ander is actueel geworden nu -iet munitiecomplex staat voor een terse uitbreiding. Naast de reeds twintig bestaande munitie-magazij- len zal een zestigtal nieuwe bunker- ;jes verrijzen dat binnen vier jaar daar moet zijn. Het gaat allemaal 12 miljoen gulden kosten. Wie het werk noet gaan uitvoeren is nog niet be- <end. Er worden inschrijvingen ge houden. Gezien het feit dat de bodem ;er plekke zeer drassig is, denkt men ;oms tot drie meter diep te moeten «beken naar eventuele blindgangers. Het gespecialiseerde explosievenop- ■uimingsbedrijf van Van der Herik uit Sliedrecht gaat assisteren. Hoewel de erreinen altijd al afgesloten zijn ge veest voor het publiek wordt in de comende periode extra scherp ge- vaakt door de Koninklijke Mare chaussee. Veel andere forten in Noord-Hol- and zullen door de concentratie van nunitie in Bergen vrijkomen. Er ko nen nieuwe ontsluitingswegen, waar- loor de bewoners van Bergen en Eg- nond geen hinder zullen ondervinden /an de rijdende munitie-auto’s, die te lijner tijd alles zullen aanvoeren. Iedereen die meer inlichtingen wil >ver de op handen zijnde uitbreiding mn het voor Noord-Holland centrale nunitiedepot kan contact opnemen net de heer J. Kallewaard, hoofd af- leling bouw- en woningtoezicht, ge meentehuis Bergen, toestel 253, kamer >7 (02208-95241). dacht aan besteden, het gemeentelijk huishoudboekje, de inkomsten en uit gaven en de begroting. De algemene beschouwingen van de verschillende frakties op de door het college (en het ambtenarenkorps) samengestelde aanbiedingsbrief en begroting. Voor vier tientjes op vier woensdag avonden, beginnend op 31 januari, een kijkje in de keuken van de plaatselijke politiek. Wellicht voor velen een brok je bewustwording. Wat meer aan dacht en begrip voor gemeentelijke en politieke zaken. Beslist geen droge kost. Het kan best gezellig worden. Aan Jelle zal het beslist niet liggen. Waarom een cursus Gemeente Poli- vullen omdat ’vader het vroeger ook zo tiek? „Omdat veel mensen”, en dat laat Hoogkamer in het programma boekje van De Oorsprong weten, „po litiek ver van zich af vinden. Maar het is natuurlijk niet zo, dat politiek op houdt in Den Haag. Het heeft ook te maken met hele praktische onderwer pen om de hoek van de deur. Neem een aantal essentiële dingen voor Schoorl. Hoe zit het nou met De Roode Leeuw? (hoewel ik mij dat ook zo langzamer hand afvraag). Komt er eenrichtings verkeer in het centrum? Komen er voorrangswegen en waar wordt in de toekomst nog gebouwd? Op deze, en tal van andere vragen geeft de ge meenteraad het antwoord. De raad is het hoogste bestuurscollege van de ge meente. Raadscommissies adviseren burgemeester en wethouders. B&W komeh met voorstellen in de raad. In de raadzaal, binnen het gemeentehuis, worden besluiten genomen. „Want”, legt Hoogkamer uit, „het gemeente huis is er beslist niet alleen voor het rijbewijs, het paspoort en het aange ven van een kind.” moeilijk heeft gehad, zijn moeder overleed op jeugdige leeftijd, wil de hij snel het huis uit en kwam na z’n schoolperiode bij de mare chaussee. Hij deed grënsdiensten bij Ter Apel en Bellingwolde. In dat grensdorp leerde hij zijn vrouw kennen. In 1951 trouwden ze aldaar. Frank ging later over in militaire dienst als beroepsmili tair. Diverse standplaatsen kreeg hij, maar hij voelde zich niet zo snel op z’n plaats. Uiteindelijk kwam hij bij de Intendance op het voormalig vliegveld Bergen te recht en ging hij met vrouw en dochter Etta ook in Bergen wo nen. In 1967 werd hij definitief uit de dienst ontslagen. Het kost te hem zijn gezondheid en ge moedsrust. Want Frank was een man die onrechtvaardigheid nimmer kon verdragen. Hij was een Oranjeklant tot in zijn botten en niet weinig trots dat hij de ko ningin een hand mocht geven tij dens haar laatste bezoek aan Ber gen. Met die hand gaf hij de éérste dagen niemand anders een hand- zo was Frank! Tijdens de dienst in de Ruïne- kerk werd ook het woord gevoerd door de heer Ab de Ruiter, die Frank van het Hof een geboren herder noemde. Temidden van familie en vrienden werd hij verleden week zaterdag begraven op het kerkhof aan de Kerkedijk. MH. BERGEN - De Zonnebloem start deze maand met een serie van 5 voor lichtingsbijeenkomsten voor haar me- dewerkers(sters) en belangstellenden. De eerste bijeenkomst wordt gehou den op vrijdag 19 januari van 9.30 tot 11.30 uur in het dorpshuis, Meidoorn- laan 10 te Oudorp. De volgende tel kens een week later op dezelfde tijd en dezelfde plaats. Hoewel De Zonnebloem al veertig jaar landelijke bekendheid heeft door haar boottochten, koopavonden, lote rij, feestmiddagen en -avonden, vakantieweken en Sint-Nicolaasac- ties staat het ’bezoekwerk’ centraal. Zo ook op deze introductiebijeenkom sten, die tezamen een uitstekende cur sus vormen voor mensen die wat tijd kunnen en willen geven ten bate van onze zieken. Ook zonder deze ’cursus’ kunt u zich opgeven als medewerker(ster) van De Zonnebloem of als belangstellende de vergaderingen bezoeken. Opgave van deelname en nadere informatie bij het secretariaat: Jan Jacoblaan 10 te Ber gen, tel. 02208-95754. deed’ vormen onze doelgroep.” „Maar bovendien proberen we meT deze vier lessen de gemeente Schoorl enigszins te promoten. Toch laten zien en horen, dat we met iets belangrijks bezig zijn. Heel simpel overigens maar wel doel gericht. De cursisten krijgen veel alge mene informatie over de gemeente, raad en college. De taken van de ge meente. Iets over de financiën. Over de verkiezingen en de gemeenteraad, zo als die in de praktijk werkt. In princi pe speelt de leeftijd van de deelnemers geen rol.” ’De gemeente’, is de titel van een basisboekje van de Stichting Burger schapskunde, het Nederlands Cen trum voor Politieke Vorming, dat de cursisten als handleiding meekrijgen. Hierin staat bijzonder veel uitsteken de informatie. Materiaal dat bestemd is voor zowel het voortgezet onderwijs En moeten die mensen altijd als u blij- als voor groepen volwassenen. Ons j-_v. land kent drie bestuurslagen: rijk, provincie en gemeente. In de wet staat, dat de gemeente haar eigen huishou den regelt. Maar in de praktijk is de gemeentelijke zelfstandigheid gerin ger dan uit de tekst in de wet mag worden opgemaakt. De autonomie is in de loop der tijd beperkt. De centrale overheid heeft steeds meer zaken lan delijk geregeld. De gemeenten wordt opgedragen dat beleid uit te voeren. Er bestaat een Vereniging van Neder landse Gemeenten, die de belangen van de lagere overheden behartigt. kiezingen, of willekeurig een hokje in- Deze VNG is dan ook van mening, dat. er te weinig is overgebleven waarover de gemeente zelf kan beslissen. In een voudige taal zal Hoogkamer uitleg- 51 gen, welke procedurele gevolgen dit dikwijls heeft. Nog maar al te vaak wordt er van uitgegaan, dat de burgemeester ’de baas’ is in en van de gemeente. Hoewel het college van burgemeester en wet houders zijn eigen bevoegdheden heeft, staat de gemeenteraad aan het hoofd. Burgemeeester en wethouders vormen het dagelijks bestuur van de gemeenteraad, dus, omdat de raad ge kozen wordt door de bevolking van de gemeente. Wat zouden gemeentelijke bestuurders zijn zonder de ambtena ren? En ambtenaren zitten lang niet allemaal op gemeentehuizen. Plaatse- ontsproten ui/ Algemeen Belang meent :raad. Dé namen van kandida- Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 Westfriesedijk 104 - Krabbendam VOOR AL UW SIERSTRAATWERK en originele tuinaanleg

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1