weekblad Sclioorlse brandweer in de wolken I 1 22 Collectebussen bij Bergense winkels NIEUWE KURSUS met nieuw hulpverleningsvoertuig 02208-95448 si lappenwinkel KKoE GOEDKOOPSTE De Duinstreek ®AINlSS©(nl©©l!. |p>o KiKWIM Spuitgasten kunnen zich eindelijk meten met andere korpsen UITVERKOOP ZAPPe/Jw/M'ÊL. tMZóF SWFTnEA' prvseec. geesp <ZO. NU KUNT U ZIEN WIE DE> GOEDKOOPSTE IS ZIE ONZE ADVERTENTIE Damland laat leven!” ROC sn X’N’ Rode Kruis activiteiten NAAR EEN ANDERE SCHOOL’ MAAR WELKE? van der MEULEN Hoveniersbedrijf Arborea |fi< NoordhoUandseVLEESHAL V erzamelaktie Europese School Filmhuis Schoorl Engelse literaire avond m de Rus Bestuur „Vrienden van de Hertenkamp” Bijzonder concert ARBEIDSBUREAU De nieuwe bej aardenpartij Carla Zijlstra 66e JAARGANG-NUMMER 2 Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn Collectebussen Ss r Ijl RAADPLEEG DE SPECIALE ONDERWIJSPAGINA’S ELDERS IN DIT BLAD WEEKBLAD „DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren Breedstraat 13a Tel. 072-117308 b.g.Q. 072-151667 14 lessen op zondagavond van 18.45 tot 19.45 uur. Aanvang 21 jan. '90 Inlichtingen en/of opgave: Advertenties en berichten bestemd voor REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 52 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen i. ing. kunnen worden doorgegeven via faxnummer WOENSDAG 10 JANUAR11990 1 Soms met 50% korting bij Margaretha Fashions Uw adres voor de maten 36 t/m 56, dus ook GROTE MATEN BERGEN - Deze gehele maand januari ziet u bij de meeste Bergense winkeliers een nieuw soort collectebus staan, voorzien van de opdruk „Damland laat leven!”. Het is natuurlijk de be doeling dat iedereen af en toe wat kleingeld (groot mag óók) in de collectebus laat vallen. Als u buitenlands geld over heeft, mar ken, francs, peseta’s geeft niet wat, is dat ook welkom. Hoe meer hoe beter. De opbrengst is voor de Stichting Damland, die even voorbij „De Garve” aan de Nesdijk een Vogelopvangcentrum runt. Tevens is men een educatief centrum aan het ontwikkelen. Zie de foto’s van de maquette! TOTALE met vestigingen in Alkmaar Amsterdam - Beverwijk - Haarlem - Heem - Purmerend - Zaandam EXTRA VACATURE KOLOM van uw zie elders in dit weekblad In eigen beheer opgebouwd Schoolse brandweer rukte 54 keer uit Mobilofoon met rampkanalen Uitslag puzzel zakencentrum Schoorl :4 .3- - de duinstreek gaat educatief centrum als Damland gaat Annika is met vrijwillige hulp van jongens en meisjes hard aan het werk! ing k E) ND) de regionale J.M. s* I De slagerij waar de klant nog echt koning is! De kersverse brandweercommandant van Schoort, Gerard Visseris trots op de nieuwe hulpverteningswagen, die gro tendeels in eigen beheer is opge bouwd. 00 13 5 aanleiding gegeven tot het beginnen van deze verzamelactie. Zij hopen dat u ook over dit probleem zult nadenken en hen zult steunen. komt de vrijwillige brandweer van Schoorl uitstekend voor de dag. Een korps om trots op te zijn”. Verdere informatie over de Schoorl- se brandweer op pagina Schoorls al lerlei. ACHTER STRAAT 50 jALKMAAR JD) cel der de n. ng*, it(e) rden), gen er- 3’, fect n ASR, CO Westfriesedijk 104 - Krabbendam VOOR AL UW SIERSTRAATWERK en originele tuinaanleg Of J. Oldenburglaan 10, 1861 JT Bergen N-H Tel. 02208-97503 Nog lang niet iedereen weet het al, BERGEN - De leerlingen van de Eu- I ropese School in Bergen beginnen de- ze week met een verzamelactie voor het Wereldnatuurfonds. Ze hebben onlangs een werkstuk over de proble- I men van de regenwouden in Afrika en j Zuid-Amerika gemaakt. Dit heeft I aanleiding szepeven tot. het beginnen SCHOORL - Op zondag 14 januari om 20.30 uur vertoont het Filmhuis de Poolse film ’A short film about killing’ van Krzysztof Kieslowski. Met o.a. Miroslaw Baka, Krzysztof Globitsz, Jan Tesarz e.a. Korte inhoud: Thou shalt not kill Kieslowski’s filmische behandeling van het vijfde gebod, zit vol signalen van een wereld zonder veel optimisme. We volgen drie personen die iets met elkaar te maken krijgen. Een jongen, een aankomend advokaat en een taxi-chauffeur. De taxi-chauffeur zoekt een klant en krijgt de jongen mee, die hem zonder duidelijke reden onderweg vermoord. De jonge advokaat krijgt nu een funk- tie in het verhaal. Niet alleen verde digt hij de moordenaar, wie moordt in Polen gaat dood, maar hij krijgt ook te horen wat de achtergrond van de jon gen is die hem tot moordenaar maakt. Zowel de individuele moord als de moord van staatswege worden nogal onhandig en klungelig uitgevoerd, do den is behalve vreselijk ook moeilijk. Doden is na het zien van de film geen abstract begrip meer, het komt hard aan ën blijft je nog lang bij. De film wordt vertoond in De Oor sprong, Damweg 7 in Schoorl. ningmeester; Rob Monsees, lid, wnd. secretaris en Luc Blom, lid en advi seur. maar de vogelopvang in het voormal!- worden, gevoerd moet worden, ge centrum „De Horst” is van start gegaan. De naam is thans Stichting Damland, omdat het educatief cen trum van veel grotere opvang gaat worden dan voorheen. Voorlopig heeft de beheerder, Annika Langeveld al haar in trek genomen in het voormalig woonhuis van de familie Dijkhuizen, Olie- en verkeersslachtoffers worden zo goed mogelijk geholpen en ver zorgd. Bestuur en medewerkers van Stichting Damland zijn kortgeleden op een trainingsweekend geweest, er gens in Drente, om zich voor te berei den op de verwezenlijking van de plannen. Het trainingsweekend werd aangeboden door het Instituut „Kin- hem” aan de Breelaan te Bergen. Dat is al een teken dat het bedrijfsleven zich gaat interesseren voor de milieu- bevorderende educatie die gaat „af stralen” van de Stichting Damland. Het zijn waarlijk geen kleine plannen die het bestuur heeft. Op de foto bij dit artikel ziet u een maquette van de hand van Fred Jan Twigt. Fred Jan Twigt kwam plm. tien jaar geleden in de publiciteit in verband met mogelij ke bouwplannen in Bergen aan Zee. Deze jonge en pas afgestudeerde ar chitect ontwikkelde toen plannen voor huizen die uitsluitend op „zonne- energie” zouden kunnen funktione- ren. Fred Jan Twigt die naar het buiten land vertrok, omdat het toen nog on mogelijk bleek dat er in Bergen aan Zee gebouwd zou kunnen worden, is inmiddels terug in Nederland en woont (héél toevallig) in Bergen aan Zee. Ook hij is meegeweest met het trainingsweekend, waar Dick Span genberg van bureau Kinhem de be stuursleden heeft voorgelicht hoe het management over een zo belangrijk De maquette van de geheel nieuw ont- BERGEN - Voor de literaire avond van donderdag 11 januari in de grote zaal van ’De Rustende Jager’ zijn nog kaarten verkrijg baar. Zoals bekend zal op deze avond de beroemde Engelse reis- schrijver Colin Thubron vertel len over zijn reizen en voorlezen uit eigen werk. De kaarten a 15,- zijn verkrijgbaar bij de Eerste Bergenschc Boekhandel en donderdagavond aan de zaal. Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 BERGEN - Het bestuur van de stichting „Vrienden van de Bergense Hertenkamp” ziet er vanaf heden als volgt uit: Henk Jellema, voorzitter; Mara De Lange-Burger, secr.-pen- De wijziging in de bestuurssamen stelling is een gevolg van het overlij den van de heer S.M. de Lange, sinds de oprichting voorzitter van de stich ting en van het aftreden van de heer R. Bossert, penningmeester sinds 1985. BERGEN Vorig jaar heeft de lier- groep van Jutte Brandts Buys uit Ber gen tesamen met Christa Schönfeld, zangeres, het „Droomlied van Olaf Asterson” voor een volle zaal vertolkt. Eind vorige eeuw is dit droomlied door dominee Landstad opgetekend uit de volksmond van de streek Tele- Johanna Russ heeft de gedichten of muziek gezet en u kunt er in d( Adriaan Roland Hoistschool naar ko men luisteren. Het concert zal vooraf gegaan worden door een inleiding var Ria Takens over de achtergronden van dit droomlied. De avond begint om 20.15 uur en is op vrijdag 12 januari. Na afloop is er koffie en thee en er zal een vrijwillige bijdrage gevraagd worden t.b.v. de, nog steeds ongesubsidieerde, Tobias- school. Daar is ook het plan voor de collec tebussen ontstaan. Hoewel het cen trum van regionale betekenis gaat worden, wil men toch meten hoeveel belangstelling er is van de Bergena ren. Damland wordt opnieuw opgeno men in de keten van kustasiels vanaf de Waddeneilanden tot en met de Zeeuwse wateren. En de vogelopvang funktioneert reeds. In Nederland spoelen ongeveer 14.000 zeevogels aan per jaar. Bergen krijgt daar een flink deel van te verwerken. Omdat de huis vesting en verzorging van één vogel ongeveer 3,50 pér dag kost kan men zelf uitrekenen wat het gaat kosten als vogels minstens veertien dagen moe ten blijven logeren, voor ze het vrije veld weer kunnen kiezen. Daarom staan erbij de bakkers, slagers, groen tewinkels en benzinestations collecte bussen. Binnenkort ziet, u overal de folders van Stichting Damland verschijnen. Gustaaf Verburg heeft het logo en de gehele huisstijl van de nieuwe stich ting ontworpen en zo komt er van alle kanten hulp om het geheel op poten te zetten. Er zijn vrijwilligers aan het werk, maar als er mensen onder de lezers zijn die ook over tijd en werk kracht beschikken, kunnen ze zich ter plekke altijd aanmelden. Er moet ver schrikkelijk veel werk worden verzet. Deskundige begeleiding van de vrij willigers is aanwezig. Natuurlijk kun nen er ook mensen zijn die met geld willen steunen. Dan is dat natuurlijk ook welkom onder gironummer 401030 van de Stichting Damland. In februari aanstaande wordt het com plex officieel gepresenteerd in het ge meentehuis. De brandweer Schoorl is de laatste tijd sterk in de belangstelling komen te staan. In een van de laatste gemeen teraadsvergaderingen is de raad een uitstekende brandweernota voorge houden. Het korps had en heeft nogal wat wensen op het verlanglijstje. Zo zal de korpssterkte weer naai- 34 man moeten worden gebracht. In de kazer ne aan de Laanweg in Schoorl kunnen de leden hun kont nauwelijks keren. De situatie daar schreeuwt om verbe tering. Theorieruimte, kantine, dou ches en toiletten en de verwarming la ten te wensen over. Maar ook in Groet zal een nieuwe stallings- en uitruk- ruimte moeten komen. Bovendien zul len de nieuwe leden in uniform en uit- rukkleding gestoken moeten worden. De gemeenteraad heeft de problemen van de plaatselijke spuitgasten onder kend, had grote waardering voor de inhoud van de brandweernota en is bereid tegemoet te komen aan de meeste, zo niet alle wensen van het korps. De kersverse brandweercomman dant Visser (hij is de opvolger van D. Blom) vertelt, dat de opbouw van de hulpverleningswagen helemaal in ei- gen beheer is gedaan. Het voertuig is voorzien van de meest moderne mid delen, die ook kunnen worden ingezet bij een eventuele duinbrand. Visser: „Het is bijna onvoorstelbaar wat er in enkele maanden is gebeurd. Sommige jongens zijn helemaal beze ten van de klus en hebben nagenoeg dag en nacht in de kazerne gewerkt en elk vrij moment aan de nieuwe wagen besteed”. Aan de andere kant meldt de commandant, dat de komst van de hulpverleningswagen in wezen de ge woonste zaak van de wereld is. „Als je bedenkt, dat wij als enige van een BERGEN - Aanstaande don derdag gaat de nieuwe bejaar denpartij ih Bergen haar eerste openbare oprichtingsvergade ring houden in de zaal van res taurant „De Brink” aan de Bree laan. Op de agenda staan de-doel- stellingen van de nieuwe partij, de bestuursverkiezing, een be spreking over het ontwerp ver kiezingsprogramma, een vast stelling van de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen voor de gemeenteraad, een voor stel voor de contributie van 10,- per jaar en de rondvraag. Het ini tiatief is genomen door de heren Kingma en Potharst. De vergade ring begint om 20.00 uur. Het Sclioorlse brandweerkorps is vorig jaar 54 maal uitgerukt. Branden van enige omvang wa ren een zomerwoning aan de Teu- gelaan, een keukenbrand aan de Rijksweg in Schoorldam; uiter aard de grote duinbrand op 19 ju ni; de brand van een kermistent en een autobrand op het Harger parkeerterrein. Een zolderbrand bij de familie Pot werd bestreden en ook een hooiklamp van Mau- rik in Groet werd een prooi van de vlammen. Verder werd twee maal hulp verleend. Zestien keer rukte de brandweer uit naar Scorlewald, elf maal naar De Roode Leeuw, zes keer naar Klein Zwitserland, eenmaal naar Westerkimme en er waren drie duinbranden. De 54 maal, dat de brandweer moest worden inge roepen, betekent een rekord. Terugblikkend in het oudejaar kan worden gemeld, dat er in 1989 een nieuwe brandweernota aan de gemeenteraad werd over handigd; dat er een commando- wisseling heeft plaatsgehad van Dik Blom naar Gerard Visser; dat er afscheid is genomen van vier brandweermensen; dat er een zelfde aantal werd opgeleid tot hoofdbrandwacht en dat er tenslotte twee man werd opgeleid tot bevelvoerder. Het secretariaat van de stichting is gevestigd op het adres: Beukenlaan 2 te Bergen. Hier kan men zich aanmel den als begunstiger van de stichting; de jaarlijkse minimum-contributie bedraagt 5,-. v\ De mobilofoon ontbreekt evenmin met alle moderne snufjes. Alle brand weer- en rampkanalen in Nederland zijn bereikbaar. Bij de installatie en opbouw van de wagen is extra zorg besteed aan de veiligheid van de man schappen in de cabine, zoals weg- draaibare persluchtbeugels. Onder leiding van Visser wordt op dit mo ment nog de laatste hand gelegd aan het rijdend materieel, dat de Schoorl- se brandweer eindelijk helemaal com pleet maakt. „We mogen gerust zeggen”, zegt de commandant dat ook een brandweer korps streeft naar perfectie. En daar beginnen we al aardig naar toe te le ven. Op het programma nog het toe treden van een vijftal brandweerlie den, het aanpassen van kleding en de aanschaf van alarmontvangers. En ook, voor november gepland, een nieuwe tankautospuit. En om het korps op het personele niveau te krij gen, zullen er twaalf man moeten wor den opgeleid tot brandwacht. Dan SCHOORL De vrijwillige brand weer van Schoorl is bijzonder trots op zijn nieuwe aanwinst, een hulpverle- ningsvoertuig van onder tot boven en van voor tot achter uitgerust met alle elementaire voorzieningen. Met de komst van de spik-splinternieuwe wa gen, die naar verwacht, eind deze,.be gin volgende maand aan den volke zal worden getoond, is een grote wens van de nieuwe commandant Gerard Viss er en zijn manschappen in vervulling ge gaan. Met dank aan het gemeentebe stuur, dat gul zo’n kleine ton voor hét voertuig op tafel legde. Maar niet in mindere mate met een ferme schou derklop voor de leden van het eigen korps, die door een flink brok zelf werkzaamheid twintig mille voor de gemeenschap verdienden. Het Schoorlse brandweerkorps heeft het lange tijd moeten stellen met spullen, die echt niet meer van deze tijd zijn. Er was een dringende behoefte aan een wagen met hulpverleningsmateriaal, dat bij verkeersongevallen en derge lijke kan worden ingezet. Men heeft zich wat dat betreft tot op de dag van vandaag nauwelijks of niet kunnen meten met de andere dertien korpsen in de regio. Schoorl was steeds afhan kelijk van de hulp van brandweer Alkmaar. voorziening als deze verstoken waren, in een toeristengemeente als Schoorl, dan hebben we ons toch wel wat moe ten schamen. Niettemin, we zijn erg blij dat we nu „volledig” op de weg komen. Er is gereedschap aan boord om bij auto-ongevallen aktief te zijn. Persoonlijk had ik al een aantal plan netjes op papier staan zodat, toen de wagen op 27 oktober aan ons werd overgedragen, direct met de opbouw kon worden begonnen”. Nieuw is de pomp, die onder hoge druk van 630 bar (atmosfeer) de olielevering van het gereedschap garandeert, er is in de wagen een aluminium beplating rond om aangebracht. Verder een tussen- schot met bergruimte voor klein ge reedschap (breekijzer, knipscharen, steek- en ringsleutels, electro-gereed- schap, verlichting, afzetmateriaal, kelderpomp, slijpschijf, motorket- tingzaag, beschermende kleding, handschoenen, brillen enz. Op het dak van de wagen een stevige imperial met schuifladder, vuurzwepen en schop pen. I BERGEN - Tijdens de Nederlandse Kampioenschappen Afstanden in Heerenveen reed de Bergense Carla Zijlstra drie persoonlijke records: op de toegevoegde 500 m in 44.09 m, de 1500 m in 2.12.64 (11), op de 3000 m in 4.38.32 bleef ze 0,7 sec. boven haar p.r. en op de 5000 m legde ze beslag op een fraaie vierde plaats in 7.55.18 (ruim 8 sec. onder haar p.r.). In het fictieve eindklassement voor de grote vier- kampafstanden bereikte ze daarmee een 8e plaats. SCHOORL De paginagrote puzzel van zakencentrum Schoorl, die geplaatst werd in De Duinstreek van 20 december heeft zo’n 500 inzendingen ge kend. üit de enorme stapels in zendingen heeft het bestuur de prijswinnaars getrokken. De eerste prijs, 100. naar H. Kuhl uit Groet. De twee de prijs, 75.-, is voor P. Eylan- der uit Bergen. De derde prijs, 50.-, is voor H.M. v. Huissteden uit Bergen. De vierde tot en met de achtste prijs, ieder 25.-, gaan naar T. Leeuwenkamp uit Schoorl, M. v. Dam uit Bergen, E. Schouten uit Bergen, M. Komen uit Warmenhuizen en R. Bij waard uit Bergen. De prijzen kunnen worden af gehaald bij de fa. Breen, Heere- weg 2, Schoorl. REGIO - De afdeling Bergen- Schoorl-Warmenhuizen van het Rode Kruis begint weer activiteiten te ont wikkelen. Zojuist werden er ruim tweehonderd voedselpakketten inge zameld waarvoor het bestuur iedereen hartelijk dank zegt. Men kan zich ook weer aanmelden voor de vakantiepro- jecten. Men wil landelijk graag weten hoeveel mensen er gebruik willen ma ken van de tehuizen, die vakantiegas ten ontvangen. Het is ggoed als de mensen zich nu reeds aanmelden op de daarvoor bestemde formulieren. Aan vragen kunnen gedaan worden bij me vrouw Berkhout 02269-2325. De EH- BO-cursus gaat ook weer van start. Op 18 januari in het wijkgebouw aan het Binnenhof te Bergen. Er worden acht avonden besteed aan de herhalingsoe feningen. Voor deze cursussen kan men zich aanmelden bij de heer A. Musch, 02208-94613. Het bestuur re kent erop dat veel mensen zich voor beide projecten zullen opgeven. 3 - i

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1