Huismuziek geeft meuwj aars concert Bergen heeft er restaurant bij! „Etenbij Breêburgh” Halve-marathonveld in Egmond is nog nooit zo sterk geweest Preventiewerkster Yvonne Spit geeft voorlichting over alcohol- en drugsgebruik „Ouders hebben geen idee hoeveel hun kinderen drinken DRONKEN RIJDERS DOEN’TTEGEN EEN BOOM De Verenigde Spaarbank steunt de halve marathon van Egmond I w I r I I Vn WOENSDAG 10 JANUARI 1990 DE DUINSTREEK PAGINA 25 om dit werk te doen eelt op je ziel hebben? I id afvaardiging, sterke Belgen als Hagelsteens en VanderHerten. Beveiliging ALKMAAR - Als preventiemedewerker van een consultatie bureau voor alcohol en drugs maak je scholen en jongerencentra duidelijk dat een beleid ten aanzien van het gebruik van alcohol en/of drugs noodzakelijk is. Zonder daarbij een waarschuwende vinger op te steken. Want daar is deze instelling namelijk niet voor, volgens Yvonne Spit, preventiewerkster bij de Brijder Stichting (de nieuwe naam van Stichting CAD Alkmaar e.o.). De Brijder Stichting wil wél advies over alcohol- en/of drugsge bruik geven, maar wil uiteindelijk dat men zélf een verantwoor de keuze maakt. Yvonne Spit bevindt zich dagelijks in een moei lijke positie: zij kaart het onderwerp alcohol en drugs aan bij mensen die er eigenlijk niet over willen praten. Want, „wat drinken we nou eigenlijk?” en, „we hebben al genoeg problemen aan ons hoofd”. Preventie, vechten tegen de bierkaai? Of: moet je EGMOND AAN ZEE - Het ziet er naar uit dat bij de komende VSB halve marathon op zondag 14 januari vanuit Egmond aan Zee de wedstrijd spannender wordt dan ooit. Nog nooit is het deelnemersveld in de breedte zo sterk geweest en nog nooit kwamen er zoveel atleten aan de start met een kans op de over winning. De vrijwel volledig Nederlandse top komt naar Eg mond (alleen Tonnie Dirks ontbreekt) en neemt het op tegen tal van buitenlandse toplopers. Onder hen de sterke winnaar van vorig jaar de Deen Jorgensen maar ook de sterkste Poolse en Hongaarse lange-afstandslopers, een Noorse, Deense en Engelse Alcoholbeleid S Jaarlijks wordt er 37.500 keer „rijden MH jS „Gewoon niet te veel verwachten”, zegt Yvonne. „Dat kan ook niet want als preventiewerkster probeer je een groep te bereiken die juist zo moeilijk te bereiken is. Als ik ouderavonden bezoek om ouders voorlichting te ge ven over alcohol en drugs praat je te gen mensen die reeds betrokken zijn. Waarom ga je anders naar een ouder avond? Maar om mensen te bereiken om scholen of jongerencentra zo ver te I - een soort huishoudelijk reglement op stellen. Regelmatig maak ik mee dat jongerenwerkers zelf heel makkelijk met alcohol omgaan. Wanneer je het over een alcoholbeleid hebt, raakt het barrière die je zo nu en dan tegen komt”. Yvonne kiest meestal voor de „per soonlijke benadering”met een groep je van vijf of zes vaste bezoekers, be reidt zij een discussie-avond voor en De VSB halve marathon in Egmond, dit jaar opgenomen in het Topsport - plan van de Verenigde Spaarbank, zal dit jaar naar verwachting een record belangstelling gaan trekken. Tegen de 8000 lopers worden op 14 januari in Egmond verwacht en het grootste deel zal de halve marathon trachten te vol brengen. Echter, de mogelijkheid be staat ook om kortere trimlopen door het centrum van Egmond te lopen, voor tienduizenden toeschouwers in afwachting van de finish van de 21 km-Ioop. De VSB halve marathon heeft vrij wel hetzelfde trajekt als het afgelopen jaar. Slechts in Egmond in de le ronde en in het begin van het bos is er een lichte parkoerswijziging. Om die re den is de finish op de Noordboulevard ter hoogte van de sterflat gepland. Het trajekt begint met een omloop door het dorp, vervolgens een bóstrajekt wat overgaat in de duinen van het Noordhollands Duinreservaat, van vlakke weggetjes die later heuvelach tig worden naar een volledig vlak slot gedurende de laatste zeven kilometer langs het strand. Onderweg en bij de finish krijgen de deelnemers op totaal vier verversings- posten sportdrank van Extran, thee en mandarijnen aangeboden. Op tal van posten wordt de route voorts beveiligd door het Rode Kruis-korps en de Rode Kruis-verbindingsdienst. Direkt na afloop komt elke 21 km-deelnemer in het bezit van een zeer exclusief wand bord en is er in de sporthal gelegen heid tot massage. Naar verwachting zal het fileprobleem dit jaar minder zijn dan voorgaande jaren. De Enhabo zet vele bussen in vanaf de NS-sta- tions Amsterdam, Zaandam, Wormer- veer, Krommenie en Uitgeest welke met deelnemers tot direct bij de sport hal in Egmond aan Zee rijden. Deze bussen hebben de medewerking van de politie om Egmond zo goed moge lijk te kunnen bereiken. Informaties over juiste vertrektijden en tarieven: tel. 075-353501. Inschrijving voor de 21 km-prestatieloop alsmede voor de trimlopen is op 14 januari vanaf 09.00 uur mogelijk in de sporthal, de kanti ne van w Egmondia en het Boulevard Hotel. Het inschrijfgeld voor de 21 km bedraagt ƒ17,-; voor de trimlopen be taalt met 5,-. Alle nadere inlichtin gen zijn verkrijgbaar bij: Ad Schnei der, Hoogwoud, tel. 02263-2711; Emiel Bellis, Castricum, tel. 02518- 55424; VVV Egmond aan Zee, tel. 02206-1362. Totaal een 1000-tal deel nemers wordt verwacht voor de trim lopen door Egmond over 3,3; 6,6 en 9,9 km. Deze lopen vertrekken gelijk met de halve marathon om 12.00 uur van de Noordboulevard en hebben een tra ject door Egmond, langs de duinen en vuurtoren en over de boulevard. Men restaurant veel ophef geopend is, is uitgevoerd in helder wit. Wanden, tafels en stoelen. Op de tafels pastelblauwe kleedjes. Gebloemde smaakvolle gordijnen waar die blauwe kleuren in terugko men, evenals in de schemerlampjes. Eenyoudig maar héél smaakvol. Twee en vier persoons tafels staan uitnodi-, gend klaar. Echte Rouwendaels aan de wand! En die doen het daar best in dat sfeertje. ,aai uuc en Koffie met gebakje en het tweede binnen enkele k°PJe,gratis. Een blijvende actie, geen stunt! En het is een goede bak koffie óók! Zelf geproefd! De kaart is even eenvoudig als eerlijk. Een tournedos met champignons. Een gebakken tong of een moot kabeljauw. Een smakelij ke garnalencocktail of een Frans uien soepje. Altijd wat lekkers toe. Heel verzorgd en niet duur! Breêburgh zal zeker in een behoefte voorzien. Een kindermenu’tje dat niet boven de tien gulden uitkomt, inclusief een verras sing. En als u ter gelegenheid van een kinderverjaardag wat pannekoeken wilt gaan eten... bij Breêburgh kunt u prima terecht. Denkt u nog eens aan die vooroorlogse foto van het voorma lige pension? bun eigen die niet direct betrokken zijn, of niet alert zijn op het gebruik van alcohol en drugs onder jongeren, moet je in derdaad een hele lange adem hebben”. In het preventiewerk van de Brijder Stichting spelen ouders een heel be langrijke rol. Kinderen nemen gedrag en normen met betrekking tot het ge bruik van alcohol (en/of drugs) over Enkele favoriete deelnemers met startnummer: 1. Hendrik Jorgensen, Denemarken; 2. Agapius Masong’, Tanzania; 4. Jacob Mbai Ngunzu, Ke nia; 5. Youssouf Doukal, Djibouti; 6 Omar Abdilahi, Djibouti; 7. Marti ten Kate, Hengelo; 8. Cor Lambregts, Swalmen; 9. Gerard Nijboer, Uffelte; 10. Rob de Brouwer, Brugge; 11. John Vermeule, Middelburg; 12. Kim Rey- nierse, Middelburg; 20. Alex Hagel steens, België; 21. Dirk VanderHer ten, België; 22. Geert DeRuddere, Bel gië; Jan Huruk, Polen; 26. Boguslaw Psujek, Polen; 27. Bogumil Kus, Po len; 32. Gyula Borka, Hongarije; 41. Mare Roberts, Engeland; 42. Hammy Cox, Schotland; 46. Jan Fjaerestad Noorwegen; 1530. Carla Beurskens, Belfeld; 1531. Jolanda Homminga, Weesp; 1532. Barbara Kamp, Zwijn- drecht; 1533. Wilma Rusman, Oirs- beek; 1534. Joke Kleijweg, Den Haag; 1540. Helen Barocsi, Hongarije; 1541. Sissel Grottenberg, Noorwegen; 1542. Anita Nielsen, Denemarken. weten. Dat is tegenwoordig anders. Het is voor ons echter heel moeilijk pm dat aan te geven. Alcohol is name- --le kanten. Het is pas slecht als je te veel drinkt, of in bepaalde situaties. Alco hol en verkeer, zwangerschap, studie men”. nieuwe restauranthouders van Lr„ burgh.... Kortgeleden stond deze zaak in een Japans geïllustreerd weekblad afgebeeld Maar dat is een ander verhaal... hoort u nog wel! Sonja^ en Bram Kroon hebbeh dé laatste jaren en maanden hard ge werkt om het allemaal voor de kerst klaar te krijgen. Ongeveer vijf jaar ge leden kochten ze de zaak uit de erven BERGEN - „We hebben toch lekker gegeten! Verleden week. Bij Breê burgh”! Je hoort zo’n stukje van een gesprek als je in de rij staat bij de bak ker voor brood. En even later denk je: „Gegeten bij Breêburgh? Wat is dat nu weer voor een zaak? En als verslagge ver van De Duinstreek, ga je dan op onderzoek uit. De Burght van de Bree- laan, zou men het kunnen noemen. Dat is Breêburgh, vroeger het pension van Theo Bruel en zijn vriend Frans, beiden niet meer in het land der leven den. Maar vanuit dat pand is iets nieuws te melden... gaat meestal heel snel, ook al is ieder een in eerste instantie wat terughou dend. Het persoonlijke contact is voor mij het leukste van dit werk. Je merkt uiteindelijk toch dat de jongeren met hun ouders over de folders gepraat hebben. En tijdens de officiële infor- matie-avond houden ze zich strikt aan de afspraak dat er tot na het serieuze gedeelte niet gedronken mag -worden. Dan staan ze elkaar op de vingers te tikken. Leuk”. De instelling krijgt steeds meer de vraag voorgeschoteld hoeveel glazen „Er is weer behoefte aan normen. Er REGIO In het kader van het VSB Topsportplan heeft de Verenigde Spaarbank besloten als hoofdsponsor op te treden van de halve marathon van Egmond. Bij dit jaarlijkse evenement, dat op zondag 14 januari 1990 voor de 18e maal in Egmond zal plaatsvinden, worden ongeveer 8000 deelnemers aan de start verwacht. Door de financiële bijdrage van de Verenigde Spaarbank zal de Neder landse top voor het eerst in Egmond ook enkele sterke Afrikaanse lopers tegenkomen. De Nederlandse top zal bestaan uit onder andere Marti ten Kate, Cor Lambregtse, Gerard Nij boer, John Vermeule, Kim Reynierse en Rob de Brouwer. Het buitenlandse Yvonne Spit, preventiewerkster bij de Brijder Stichting, de nieuwe naam van Stichting CAD Alkmaar e.o. van voor hen belangrijke mensen. Ou ders dus. De Brijder Stichting gaat er van uit dat het, in tegenstelling tot an dere drugs, honderd procent zeker is dat een kind met alcohol in aanraking komt. Ouders moeten er dus met hun kinderen over praten. Kinderen moe ten ook op de risico’s gewezen worden Dat schort er nog al eens aan, zo zegt preventie-medewerkster Yvonne Spit. „Ouders zeggen hoogstens: drink niet zo veel hè, want je moet nog rij den. En dat is het dan. De meeste ou ders hebben overigens ook geen idee hoeveel hun kinderen buiten de deur drinken. Onderzoeken hebben dat uit gewezen. Praat er normaal over en maak je eigen houding ten aanzien van het alcoholgebruik duidelijk”. Een belangrijke vraag bij het werk als preventiewerkster is: welke funk- tie heeft een bepaald middel in ie mands leven? Yvonne: „Het is belang rijk dat te weten te komen omdat dan ook het positieve aspect van het ge- 1 1 J 1 1 1 "TT 1 bedoeling om alleen maar de negatie ve zakep onder de aandacht te bren gen. Jongeren weten dat veel drank risico’s kan hebben. Toch drinken ze vaak veel. Er zitten voor hen positieve kanten aan het drinken. Bijvoorbeeld ALKMAAR - De vereniging van huismuziek afdeling Alkmaar geeft op zaterdag 20 januari om 19.30 uur haar nieuwjaarsconcert in de Remon strantse kerk aan het Fnidsen 39 te Alkmaar. De afdeling Alkmaar van de Vereniging van Huismuziek is een zelfstandige afdeling van de landelij ke vereniging van huismuziek. Het doel van deze vereniging is samenspe len van amateurmuzikanten te bevor deren. Zaterdag 20 januari zullen drie en sembles zijn te beluisteren, namelijk het blokfluitensemble onder leiding van Jan Jaap Langereis, het snarenen semble onder leiding van Cor Beem- ster en de grote gemengde zaterdag- speelgroep tijdelijk onder leiding van Jan Jaap Langereis. Laatstgenoemde vervangt Henriette Gorthuis die met zwangerschapsverlof is. De muziek die deze avond wordt gespeeld va rieert van barok tot hedendaags. De toegang tot dit concert is gratis. Men sen die belangstelling hebben voor een van de speelgroepen kunnen contact opnemen met Lidy Sluis-Sprong, tele foon 072-152370. „het erbij horen”. Als ze dat eenmaal weten dan bestaat er een keuzemoge lijkheid. In ieder geval is er dan geen automatisme meer”. Yvonne Spit heeft heel bewust voor de preventietak van het CAD gekozen. Na haar studie pedagogie, waarin zij koos voor het onderdeel voorlichting en preventie, vond ze werk bij het CAD Alkmaar. Daar ging ze zich voor het eerst in (het gebruik van) alcohol en verschil tussen‘soft en hard drugs, maar wat het nu precies met je deed... En alcohol was alleen maar leuk. Meer wist ik er eigenlijk niet van”. Tijdens haar sollicitatie werd dat echter niet als een gemis ervaren. „Bij preventie gaat het ook niet zuiver om kennis over de verschillende midde len. Dat is secundair. Die feiten kan je leren. Waar het om gaat is hoe je met alcohol, drugs, maar ook middelen als medicijnen, tabak en slaap- en kalme- ringsmiddelen omgaat. Het waarom bruik aan het licht komt. Het is niet de sPeelt de meest belangrijke rol. Ant- woorden op de vraag wat er leuk aan is tussenpersonen: hulpverleners in de en wat de minder leuke kanten van het - gebruik zouden kunnen zijn”. Yvonne maakt daarmee duidelijk dat de Brijder Stichting het geven van droge informatie over de verschillen de middelen wel belangrijk vindt, maar dat dat niet prioriteit heeft. „Het gaat om heel bewust, dus zeg maar matiger omgaan met alcohol. Dat is wat we als instelling willen. Daar zit inderdaad iets van een boodschap in. Toch wil je dat mensen zélf een keuze maken zonder dat ze het gevoel heb ben die opgedrongen gekregen te heb ben”. heeft daarbij de keuze om 1, 2 of 3 rondes te volbrengen. Het duizend koppige publiek zal van deze trimlo pen een sfeervolle gebeurtenis maken. Deelname aan deze trimlopen is voor iedereen mogelijk. Men kan zondag morgen 14 januari vanaf 9.00 uur hier voor inschrijven in de sporthal of de kantine van vv Egmondia. Een loopkompetitie voor bedrijven groeit snel in belangstelling. Bij de ko mende VSB halve marathon wordt voor de 3e keer in Egmond een busi nessloop gehouden. Na een succesvol le introductie in 1988 met 10 deelne mende teams kwamen in 1989 15 teams aan de start. Voor de loop van 14 januari a.s. is dit aantal liefst verdub beld en zijn een 30-tal teams inge- schreven. De strijd in de top zal span nend zijn. Na winnaars als Verenigde Spaarbank/Postbank in 1988, Agfa in 1989 is nu het team van de KLM (ook winnaar bij de Dam tot Damloop) licht favoriet. De Brijder Stichting Noord-Holland is het Noordhollands centrum voor verslavingsproblematiek. Deze nieuwe stichting, die eind 1989 werd opgericht, werkt in de gehele provincie Noord-Holland (buiten Amsterdam en het Gooi). De Brijder Stichting is ontstaan uit een fusie tussen de stichtingen Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) Haarlem, Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) Alkmaar e.o., Kliniek voor Verslaving „Het Spaarne”. De stichting is vernoemd naar de heer K. Brijder. De heer Brijder speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van de na-oorlogse verslavingszorg in Nederland. Binnen de nieuwe Brijder Stichting worden de funkties vervuld van het CAD en de verslavingskliniek. De Brijder Stichting verricht de volgende werk zaamheden: hulpverlening; ambulant en klinisch, reclassering: preven tie en consultatie. Mensen uit de regio Alkmaar kunnen voor hulpverle ning op het terrein van alcohol-, drugs- en medicijngebruik terecht bij het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, Emmastraat 111 te Alk maar, tel. 072-155414. Anonieme Alcoholisten De AA is een zelfhulporganisatie van en voor alcoholisten. Al-Anon en Al-Ateen Bij Al-Anon komen partners, familieleden en vrienden van een alcoho lisme) regelmatig bijeen, praten over hun ervaringen en ondersteunen elkaar. Al-Ateen is een zelfhulporganisatie voor kinderen van aan alco hol verslaafde ouder(s). Ouders van een drugsverslaafde De Stichting Ouders van een drugsverslaafde, kortweg OVD, is een zelfhulpgroep voor ouders van aan drugs verslaafde kinderen. Phoenix Phoenix is een zelfhulpgroep voor mensen met medicijnproblemen. Gamblers Anonymos Zelfhulpgroep van en voor gokverslaafden. Preventie De Brijder Stichting organiseert ook voorlichtings- en preventie-activi- teiten. Zij verstrekt informatie over het. gebruik van alcohol, drugs en medicijnen, stelt brochures, posters, diaseries en videofilms beschik baar en adviseert groepen en instellingen over het geven van voorlich ting. Vrijwilligers en beroepskrachten uit het onderwijs, sociaal-cultu- reel werk en het vormingswerk kunnen ook een beroep doen op de preventie-afdeling wanneer zij zelf voorlichting willen geven. De Brij der Stichting verzorgt voor deze groepen cursussen en stelt lesmateriaal beschikbaar. Daarnaast wordt ook aan mensen die beroepshalve met verslavingsproblemen te maken hebben (politie, huisartsen, maat schappelijk werkers etc.) voorlichting en consultatie gegeven. Gemeen ten, bedrijven en instellingen kunnen bij de Brijder Stichting terecht, wanneer zij advies willen over de wijze waarop problemen door het gebruik van verslavende middelen voorkomen kunnen worden. Als u meer wilt weten over bovengenoemde organisaties en/of de activiteiten van de Brijder Stichting dan kunt u contact opnemen met de afdeling Voorlichting en Preventie de Brijder Stichting Noord-Holland, Zeswie- lenstraat 2 te Alkmaar, tel. 072-159134. deelnemersveld zal, naast deelnemers uit Noorwegen, Polen, Engeland Frankrijk, Portugal en Hongarije, in elk geval bestaan uit de sterke win naar van vorig jaar, de Deen Henrik Jorgensen, de Belgen Alex Hagel steens, Geert Ruddere, Dirk Vander- herten, Vincent Rousseau en enkele nog niet bekend zijnde Afrikaanse lo pers. Het Verenigde Spaarbank Top sportplan werd eind 1988 geïntrodu ceerd en heeft tot en met 1992 een klei ne vijf miljoen gulden gereserveerd voor topevenementen. Daarnaast treedt de bank op als sponsor van di verse individuele talentvolle sporters, zoals Frans Maas, Emiel Mellaard^ Laurien Vermulst, Erik de Bruin en Eline Coene. Theo Bruel. Het was gezellig, maar zwaar verwaarloosd. En stap voor stap hebben ze de kamers van binnen en van buiten opgeknapt. Bram zit al meer dan twintig jaar in het vak. Hij was jarenlang de ober-kellner in het Motel aan de Kooimeer. Hij is de zoon van Thijs (video)Kroon, die thans in het Byciclette-appartement woont. En een oude droom van Bram Kroon werd werkelijkheid. Een eigen zaak! Met hotel en restaurant. Dat is nu klaar. En u mag komen kijken. Het ziet eruit als om door een ringetje te halen. U hoeft niet meteen te komen eten! Mag wel, maar een kopje koffie drinken is ook gezellig. U staat ver steld van het uitzicht als u eenmaal binnen bent. Sonja en Bram gaan het samen doen, samen helemaal maken! Mark, de zoon van 16 jaar doet af en toe al eens mee, maar Li jaren helpt dochter Charlotte ook mee. Ze is nu dertien. En dan is er nog een zusje Chantal van zeven. Dat duurt nog wel een jaar of tien, maar dan is q Breêburgh een echt familiebedrijf ge- de oorlog, kijkt u de collectie worden. Tijdens weekends en extra I ry_ 1P j i i I 4 -1-4- Jx’T 1 AJ »-> /-.»-> Tnln o m Bjreê- vrienden in het vak, die eveneens de helpende hand bieden. Want er kun nen plm. 35 mensen slapen en eten. En dat doe je niet alleen als echtpaar. Dan moet je hulp hebben. De kamers heb ben allemaal toilet en douche op de kamer. Alles is schoon en netjes. Breê burgh is een twee-sterrenhotel en dus niet duur. Dat is toch in trek bij véél mensen. Het restaurant, dat zonder het onderdeel voorlichting CAD Alkmaar. Daar ging ze zich voor drugs verdiepen. „Ik wist wel het laatste tijd dat’dat cijfer slechte en hard drugs, t\j J ...oL. Zii ding van een studie van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SVOV). Volgens deze de officiële statistieken Was de Breelaan vroeger de Breede- laan? Want Breêburgh wordt geschre ven met „een-dakje-op-de Alsof het om een samentrekking gaat! En stond er aan die Breedelaan een burcht? Hoe ter wereld komen ze aan die naam? Wie het weet mag het zeg gen! En wie als eerste met een foto komt uit de vooroorlogse jaren van dit pand, wordt een keertje lekker ont haalt bij het nieuwe restaurant. Oude Bergenaren die nog foto’s hebben van voöf dtfóriég, kijkt u ck rekte maar eens na. Ze zijn gek op foto’s, de drukte is daar Yolanda en Johan, helpende hand bieden. Want er kun- i ii dat doe je niet alleen als echtpaar. Dan ben allemaal toilet onder invloed” geconstateerd. Per jaar worden 10.000 mensen met alco holziekten in het ziekenhuis opgeno men. 6000 Mensen komen terecht in psychiatrische ziekenhuizen en ver- slavingsklinieken naar aanleiding van alcoholconsumptie. Aan alcoholziek ten sterven per jaar 1800 mensen en er worden jaarlijks 500 doden door het gebruik van alcohol in het verkeer ge noteerd. Overigens vermoedt men de j -een topje van de ijsberg is. Dit naar aanlei ding van een studie van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SVOV). Volgens deze studie zijn de feiten veel ernstiger dan de officiële statistieken weergeven, vooral bij jongeren tussen de achttien en vijfentwintig jaar. Het is aan de preventie-afdeling van de Brijder Stichting om in eerste in stantie zoveel mogelijk betrokkenen voor te lichten over de gebruikte mid delen. Zij doet dat voornamelijk via gezondheidszorg, huisartsen, jonge ren- en vormingswerkers, leerkrach ten of verpleegkundigen. Mensen dus die in hun werk signalen van overma tig alcoholgebruik tegen kunnen ko men. De afdeling preventie organi seert voor hen cursussen waar men die signalen leert herkennen. Want, „als je er niks van af weet, ga je er altijd aan voorbij”. Yvonne: „Het is vaak heel moeilijk om scholen of jongerencentra zo ver te krijgen dat ze een duidelijk beleid, of Hoe te drinken? een soort huishoudelijk reglement op stellen. Regelmatig maak ik mee dat Op de vraag wat volgens de Brijder jongerenwerkers zelf heel, makkelijk Stichting nu de juiste houding is ten met alcohol omgaan. Wanneer je het aanzien van alcoholgebruik doet Yvonne een paar voorzichtige pogin- ben persoonlijk. Dat is dan de eerste gen: „Oppassen dat je niet elke dag barrière die je zo nu en dan tegen- drinkt. Drank is namelijk niet hetzelf de als koffie drinken of een boterham eten. Niet meer dan drie glazen per dag. Het blijft echter schipperen met dit soort vragen. Er is op zich niets op - tegen als iemand vijftig jaar lang twee probeert zij iets los te maken. „Dat glazen per dag drinkt. Maar wanneer r”Q+ v'""1 diegene in de moeilijkheden komt zal hij heel snel geneigd zijn om meer te drinken”. Dan belandt zo’n persoon eerder in een vicieuze cirkel: drinken om de problemen te vergeten, steeds meer moeten drinken om hetzelfde effect te krijgen, drinken om zich goed te voed- len, bepaalde situaties niet meer aan kunnen zonder alcohol, daar dan weer schuldgevoelens over krijgen en die schuldgevoelens weer wegdrinken met alcohol en blijven drinken om onthoudingsverschijnselen te vermij- men nu precies mag drinken. Yvonne- den. De cirkel wordt doorgetrokken wanneer er ook nog eens spanningen zijn tijden geweest dat men van duide- in het privéleven bijkomen als gevolg lijke normen en verboden niets wilde van het alcoholgebruik en je die span- ningen gaat ontlopen door naar plaat sen te gaan waar drinken makkelijker „„1I1C geaccepteerd wordt. Naar de kroeg lijk niet slecht. Het heeft ook z’n goed. Wat het alcoholgebruik in Neder land betreft: sinds 1960 is de alcohol- consumptie meer dan verdrievoudigd, of werk gaan eenvoudigweg' nooit Veilig Verkeer Nederland Een foto van de start van de halve marathon van vorig jaar. Ook dit jaar verwachten de organisatoren weer duizenden deelnemers.

De Duinstreek | 1990 | | pagina 21