I Zondagavond première van toernee Nederlands Studenten Orkest (bijna) klaar voor. J ft Hoofdprijs kerstpuzzel voor Lenie van Vlaanderen bestuursvergadering „Liberaal Bergen” Eerste Morgenavond concert in de Slotkapel Egmonders kijken u aan! HHH DE DUINSTREEK 1990 WOENSDAG 10 JANUARI 1990 Petra van Driest maakt foto’s vaste kring bezoekers van het NSO nog wel een kaartje kopen. Er gaan wel negenhonderd mensen in die kerk. Maar u kunt beter niet wachten tot het laatste moment. De beide boekhandels hebben nog kaarten. En het KCB ook! Het opdrachtstuk EGMOND - Iedereen in de Egmonden houdt 10 of 11 februari aanstaande vrij. Want dan wordt de nieuwe kindermusical „Tien is teveel” opgevoerd door het eigen gezelschap van de Hanswijkers. Weliswaar moeten de Egmonders daarvoor naar Heiloo, naar theater „de Beun”, maar iedereen weet dat er geen passende accommodatie is in een van de Egmonden. En dat tripje naar het naburige Heiloo heeft men er graag voor over. Want „Tien is teveel” is niet alleen een hartstikke leuke musical, maar hij is nog actueel óók... Roelof van Driesten Subsidie voor telefooncirkel De solist BERGEN - Er is een ’run’ ontstaan op de kaarten voor de première-uitvoering van het nieuwe Nederlands Studenten Or kest 1990. De leden van de Rotary-club hebben even bijna vier honderd kaarten weggekocht, maar omdat de uitvoering dit jaar in de grote Petrus en Pauluskerk zal plaatsvinden kunnen de PAGINA 9 ft ::J Wfl Repeteren in de Mavo-school. ring wordt gegeven, wordt muziek ge- de ande- MH. van zijn carrière als dirigent. MH. 3e prijs voor Ben Janson uit Bergen. Enkele componisten van wie werk zal worden uitgevoerd: Rossini, Saint- 0 Yvonne Zentveld las juist in De Duin streek dat ze de 2e prijs had! De hoofdprijs wordt overhandigd door Paula Sales van De Duinstreek aan me vrouw Lenie van Vlaanderen-de Wit 9 De ene groep aan het werk, ren wachten op hun beurt! EGMOND AAN ZEE - Ga in deze kerstvakantie of in de eerste weken van het nieuwe jaar een wandeling maken langs het strand van onze ge meenschappelijke kust. Als u dan in de buurt van Egmond aan Zee bent, verzuim dan niet even te gaan kijken naar de expositie van werk van Bob Denneboom in het gastvrije huis ’De Boei’. ’Egmonders kijken u aan’ zo is de titel van die expositie. tiviteiten kreeg het NSO in 1985 de Helène de Montigny prijs. In 1987 won het NSO met Mini en Maxi de Zilveren Roos op het Festival van Montreux. Ieder jaar maakt een Nederlandse componist een speciale compositie voor het NSO in opdracht van het Fonds voor de Scheppende Toon kunst. Dit jaar viel de eer te beurt aan de oorspronkelijk in Australië gebo ren componiste Barbara Woof, die voor het NSO Canzone componeerde. Zij is daarmee de eerste vrouwelijke opdrachtcomponist in de geschiedenis van het Nederlands Studenten Orkest. Jongstleden zondag was Barbara Woof even in Bergen en in het Parkho tel kreeg ik de gelegenheid haar iets te vragen over het opdrachtstuk. Soms is zo’n opdrachtstuk een spektakelstuk waar je als oudere toehoorder niet di rect contact mee kunt krijgen. En om dat een gewaarschuwd man voor twee telt, heb ik het ronduit aan Barbara gevraagd. „Het zal best meevallen”, zo stelde Barbara Woof mij gerust. „Mijn compositie duurt maar tien en een hal ve minuut en er zitten heel melodieuze delen in, frasen van melodieën die af en toe terugkomen. Wel werk ik hier en daar met was dissonanten, dat vind ik zelf prachtig, maar aan de andere kant is het best kristalzuiver en mis schien wel glazig in de hoge registers. Er komt ook een koraalachtig gedeelte in voor, maar het geheel zou ik fragiel en breekbaar willen noemen”! Barba ra is overigens al bijna negen jaar in Nederland, woont en studeert in Utrecht, koos zelf ons land uit via een beurs van de stad Sydney, want zij is van mening dat Nederland een bij uit- st.ek muzikaal land is vopn moderne componiste:: Zelf speelde ze trompet in het Australische Jeugdorkest. Ze hoopt bij de. uitvoering zondagavond aanwezig te kunnen zijn, maar wist dit nog niet zeker afgelopen zondag. Ber gen gaat ongetwijfeld met het NSO, Roelof van Driesten, Frank van de Laar, Schumann, Shostakovich en Woof een fantastische zondagavond tegemoet! BERGEN - Petra van Driest is een Bergens meisje dat momen teel studeert aan de academie voor beeldende kunsten in Den Haag. Zij studeert daar voor het vak van fotograaf. Vier jaar duurt die studie inclusief een jaar stage. Maar tussentijds krijgen deze studenten ook opdrachten. Petra kreeg de opdracht voor een foto serie: ’Achter de schermen’ en zij koos daarvoor het Nederlands Studenten Orkest. Ze was bij de audities, bij de kennismakings bijeenkomst en volgt het orkest zo hier en daar. Later hopen wij te horen hoe de academie haar werk met het NSO heeft beoor deeld. SCHOORL/BERGEN De hoofd prijs van de door de Duinstreek ge brachte kerstpuzzel is voor mevrouw Lenie van Vlaanderen-de Wit van het Hagendoornplantsoen in Schoorl. De prijs, de grote of dikke, uit drie delen bestaande Van Dale, komt op het juis te adres. met mevrouw Kareis, want de trouw datum is al zo’n beetje bekendZe puzzelt graag, maar dit was de eerste keer dat ze iets won. Vanzelfsprekend was deze tweede prijs, een. dik Van Dale’s woordenboek, goed op z’n plaats. Saëns, Handel en Bujanovski. Marjan Politiek (1964) Studeert hoorn bij Johan Donker Kaat aan het Alkmaars Conservatorium. Zij maak te deel uit van diverse orkesten, zoals het Amsterdams Theater Orkest, het Nederlands Studenten Kamer Orkest, het VU-Orkest, etc. Momenteel is zij verbonden als eerste hoorniste aan het de Fesch Orkest en het Riciotti En semble en remplaceert in het Neder lands Ballet Orkest. Afgelopen zomer bezocht zij het In ternationale Hoorn Symposium in München, waar zij o.a. les kreeg van Vitaly Bujanovski. voormalig solo- hoornist van het Leningrad Philhar- monisch Orkest. In maart zal Marjan Politiek ook te horen zijn met haar pianokwintet in de Slotkapel. Klaartje Broers (1966) studeert harp bij Titia Tieman aan het Alkmaars Conservatorium. Het bijzondere aan de opleiding harp in Alkmaar is dat er veel aandacht wordt besteed aan ver schillende soorten harpen. Behalve de concertharp bespeelt Klaartje Broers ook de folkloristische non-pedal harp en de „draagbare” troubadour-harp. Met deze laatste harp reisde zij o.a. door Griekenland, Australië en Israël, waarmee ze in haar onderhoud voor zag door bijv, op recepties en scholen te spelen en balletklassen te begelei den. Verder speelt Klaartje Broers re gelmatig in verschillende regionale orkesten. In februari zal zij nogmaals te horen zijn in de Slotkapel, dan met een zan geres en fluitiste. Vroeger werd uitsluitend gesproken over „de Hanswijkertjes”. Want de groep bestaat volgend jaar, twintig jaar. En iemand van twintig wordt ook niet meer aangesproken met dat ver kleinwoordje erachter. Dus wordt er in 'het vervolg gesproken over „de Hanswijkers”. Ze zijn volwassen ge worden. Hoe kan het ook anders na twintig jaar! Ruim vijftig jongens en meisjes zijn „Ik had mij geen mooiere prijs kun nen voorstellen", riep mevrouw Van Vlaanderen luidkeels door de tele foon, toen wij haar op de hoogte brachten van het nieuws „Fantas tisch, en om eerlijk te zijn had ik er helemaal niet meer aan gedacht. Des te groter is de verrassing". Lenie van Vlaanderen-de Wit. puzzelt graag. Even een vrij ogenblik en zij zet zich achter kruiswoord, cryptogram of an dere breinbreker. In het kantoor van De Duinstreek aan dc Stationsstraat was het onze eigen Paula, die me vrouw Van Vlaanderen „de Pil van Van Dale” overhandigde. De tweede prijs ging naar Yvonne Zentveld in Egmond aan Zee. Deze charmante gezinsverzorgster van In- terkruis Noord-Kennemerland wordt in de loop van dit jaar aangesproken siasme en de liefde voor kinderen heeft toch wel de doorslag gegeven. Wekelijks wordt geoefend in het dorpshuis „Hanswijk” in Egmond aan den Hoef. En tijdens vakanties wordt er wat meer gevraagd van de kinderen Nu, tijdens de laatste kerstvakantie zijn ze zeker drie dagen lang aan het oefenen! Want de generale repetitie is al deze maand. Op 27 januari om pre cies te zijn. De Egmonder Wim Bijmoer heeft de schetsen gemaakt voor decors en cos- tuums. Egmondse moeders maken alle costuums en die mogen best eens ge noemd worden. Dora Thijssen samen met Jacqueline van Vliet en Rina van de Reep zijn goed voor 120 pakjes, jurkjes, hesjes, boezeroens, broeken lang en kort, van boswachterspakje tot baljurk., alles komt uit hun han den. Nergens in de provincie wordt op deze manier gewerkt. De Egmondse Hanswijkers kan men met recht uniek noemen. In elk opzicht. Een musical- produktie van uitsluitend Egmonders. Want ook de regie is in handen van een onderwijskracht uit Egmond, Ringold van West. De muziekleraar Jan Maarten Koe man is de repetitor en Wim Noteboom de pianist. U begrijpt het, allemaal Egmonders. Verder komen er enkele orkestleden bij, want tijdens de repe tities wordt er wel gewerkt met pianist en geluidsband, maar de beide uitvoe ringen krijgen orkestbegeleiding. De musical „Tien is teveel” werd geschre ven door Manja Siebrecht uit Purme- rend. Zij werkt zelf ook met een groep kinderen, maar dat is echt een profes sionele groep. Leuk om te weten dat die groep van Purmerendse er. hopfdstedelijke kin deren enkele maanden geleden déze musical opgevoerd hebben in de Sov- jet-Unie waarheen een toernee is ge maakt. „Tien is teveel” had daar een zeer groot succes. Ook al omdat het onderwerp nogal actueel is. Het gaat namelijk over het adoptieprobleem van kinderen uit ontwikkelingsgebie den. „Tien is teveel” heeft dus een inter nationale achtergrond. Daarover later meer? Voorlopig is het de bedoeling dat de lezers van de Duinstreek weten dat ze 10 of 11 februari in theater „de Beun” te Heiloo iets unieks kunnen meebeleven. Maar dan dient men waarschijnlijk wel te reserveren, want de verwachtingen zijn, dat er zeer gro te belangstelling zal komen. maakt en zondagavond zal de Petrus en Pauluskerk gevuld worden met de klanken van Schuman en Shostako vich en, de eerlijkheid gebied ook te schrijven, de klanken van Barbara Woof, de componist van het 'op drachtstuk’. Als enige dorp in Neder land kan Bergen weer uitzien naar de ze unieke première. Van Bergen uit begint een ongetwijfeld glorieuze toernee langs de hoofdsteden van Ne derland. Ten overvloede kunnen 300 leerlin gen van de geïntegreerde mavo vrij dagochtend een kleine uitvoering meemaken van het NSO in de zaal aan de Beemsterlaan. Omdat de studenten gebruik mogen maken van de lokalen bieden ze een tegenprestatie aan. Mu ziek voor de hele school. De leerlingen kunnen dan meteen vragen stellen aan dirigent en musici. Welke school in Nederland kreeg óóit zo’n kans? Daar voor moet men weer in Bergen zijn Elk jaar een andere dirigent is het motto alweer enkele jaren geleden in- De plaatselijke afdeling van de Ka tholieke Bond van Ouderen heeft bij de gemeente Schoorl een subsidiever zoek ingediend ten behoeve van een telefooncirkel. Over het initiatief van deze cirkel schreven wij al eerder. Me vrouw Hilly Visser van het ouderen werk in Schoorl juicht het plan toe, vooral ook omdat het vanuit de oude renbond zelf is voortgekomen. Verge lijkbare projecten elders draaien uit stekend. Het gaat om een doelgroep die afwijkt van die van de sociale alar mering, zodat van concurrentie geen sprake is. B&W van Schoorl staan achter het plan en stellen de raad voor een éénmalig bedrag beschikbaar te stellen van 1.375.- voor de telefoon cirkel. gevoerd. Hoewel ik vernomen heb dat onze eigen Bergense Lucas Vis het or kest in 1991 weer voor zijn rekening zal krijgen! Dit jaar is het Roelof van Driesten. Hij woont in Doorn, kende Bergen eigenlijk niet, maar is op slag verliefd op ons dorp geworden. Roelof van Driesten werd in 1941 geboren in Rotterdam. In zijn jeugd nam de viool een belangrijke plaats in en reeds op 19-jarige leeftijd studeer de hij af aan het Rotterdams Conser vatorium. Na enige jaren studie bij Ri cardo Odnoposoff te Wenen werd hij op 22-jarige leeftijd tweede concert meester van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest (RPhO). Daarmee was hij de jongste die op dat moment een dergelijke functie in Nederland be kleedde. Door zijn werk in het RPhO werd zijn belangstelling voor directie gewekt. Met veel interesse volgde hij de werkwijze van de verschillende di rigenten en de manier waarop zij ge stalte probeerden te gevèn aaiyhet ge heel van de muziek. Na vier jaar was deze interesse zo gegroeid dat hij een studie directie begon bij jF^rdinand Leitner en de toenmalige chefdirigent van het RPhO, Edö de Waart. Dit alles naast zijn werk als tweede concert meester. Juist het RPhO moedigde de jonge dirigent-in-opleiding aan. Na enige jaren kreeg hij de kans repetities en enige programma’s te dirigeren in de functie van assistent-dirigent. Toen Edo de Waart op een toernee van het RPhO in de Verenigde Staten onver hoopt ziek wérd nam Roelof van Driesten met veel succes de muzikale leiding over. Dit zou het begin worden Natuurlijk voldoen wij graag aan het verzoek van Bob Denneboom om uw aandacht te vestigen op deze expo sitie. In de loop der tijden hebben heel wat Egmonders voor Bob Denneboom geposeerd. Er is niet alleen sprake van een treffende gelijkenis maar Bob Denneboom heeft natuurlijk op zijn bekende artistieke manier een zeer persoonlijke ’touch’ meegegeven aan zijn werk en aan de dikwijls markante koppen van zijn modellen. Natuurlijk zullen de Egmonders zelf veel plezier beleven aan het bezoeken van deze ex positie, maar vanwege het artistieke niveau is dit werk vooi' iedereen inte ressant om te gaan zien. Portretten van Egmonders in ’De Boei’. Wij wen sen u er veel plezier mee! in toenemende mate bezig met „Tien is teveel”. De jongsten zijn acht jaar, de oudsten zo rond de zestien, misschien al zeventien jaar. De meesten kennen elkaar, want een aantal jongens en meisjes doen al 4 of 5 jaar mee aan de kindermusicals. Ze wonen bijna alle maal in Egmond aan Zee en ze hebben bij het begin van het musical-seizoen elkaar nog beter leren kennen tijdens een gezamenlijk „Hanswijkers-week- end” ergens in een kampeerboerderij op Wieringen. Bestuur en medewerkers van de Hanswijkers laten er geen gras over groeien. Er is haast sprake van een Sindsdien vervulde Roelof van Driesten gastdirigentschappen bij vrijwel alle Nederlandse en een aantal buitenlandse orkesten. Zo leidde hij onder andere het Residentie Orkest, het RPhO, het Radio Philharmonisch Orkest, het Radio Kamer Orkest en het Nederlands Kamer Orkest. Bovendien dirigeerde hij orkesten in de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie, Tsjechoslo- wakijke, Hongarije en West-Duits- land. Vanaf 1980 was hij achtereen volgens chefdirigent van het Noord- hollands Philharmonisch Orkest en het Brabants Orkest. In 1986 werd hij aangesteld als chefdirigent van het Nederlands Ballet Orkest. Met ouders in het varieté-vak - ais jongetje was hij vaak in de coulissen te vinden - voelt hij zich volledig op zijn gemak in de bak van het Amsterdamse Muziek theater. Op de plaat zijn een aantal opnames van Nederlandse composi ties onder zijn leiding te beluisteren, waaronder symfonieën van Pijper en Vermeulen. Recentelijk werden opna mes met het volledig symfonisch oeu vre van Anton Webern gemaakt. Het NSO is voor Roelof van Driesten een bijzondere ervaring. Met vier jaar goe de herinneringen aan de directie van het Nationaal Jeugd Orkest ziet hij er naar uit met veel plezier met het NSO aan de slag te gaan. Het NSO heeft ook dit jaar een veel belovende solist de kans geboden op te treden op vrijwel alle grote concertpo dia van Nederland. Frank van de Laar soleert in het pianoconcert van Robert Schumann. Hij behaalde onlangs het examen uitvoerend musicus met een tien met onderscheiding als leerling van Jan Wijn en won de eerste prijs op het Postbank-Sweelïnck concours. Na de pauze zal het orkest de vijfde sym fonie van Shostakovich ten gehore brengen. Naar aanleiding van zijn ac- Marjan Politiek en Klaartje Broers vormen nu bijna een jaar een duo. De combinatie hoorn-harp is vrij zeld- zaam in kamermuziek, hoewel de klanken in orkestwerken vaak gecom bineerd zijn. De ronde, warme toon van de hoorn mengt zich uitstekend met de zachte, heldere klank van de harp. Naast enkele werken, waarvan de harpiste de oorspronkelijke piano begeleiding heeft gearrangeerd, speelt het duo een eigen bewerking van een stuk voor strijkers van B. Britten en een compositie die voor hen werd ge- schrijven door Bram Hijmans. Er staan nog enkele originele composities voor deze combinatie op het program ma. Verder zullen beiden solo spelen en een toelichting geven over de ge schiedenis van hun instrument. vreden VVD-ers,’maar voor alle Ber genaren voor wie het welzijn van Ber gen en de leefbaarheid in dat dorp be langrijke!' zijn dan partijbelangen. Het verkiezingsprogramma, dat tij dens deze eerste vergadering tot stand kwam, houdt in dat „Liberaal Ber gen” streeft naar een krachtige aanpak van een aantal problemen, dat vele Bergenaren al jarenlang veront rust, zoals de toenemende criminali teit en de handel in drugs. Ook streeft „Liberaal Bergen” naar een verant woorde sociale woningbouw, zodat jonge Bergenaren voor huisvesting niet meer hoeven uit te wijken naar randgemeenten. Hoewel een aantal nameh al bekend is, zal de volledige kandidatenlijst, waarmee „Liberaal Bergen” aan de verkiezingen deelneemt, eind januari bekend worden gemaakt. Bergenaren, die donateur willen worden van de nieuwe kiesvereniging, kunnen zich opgeven bij het secreta riaat: Kogendijk 43 te Bergen. De drie oprichters van een nieuwe partij Liberaal Bergen", v.l.n.r. de heren Kollmer, Hof en Hoedjes. BERGEN - „Liberaal Bergen”, de nieuwe politieke groepering, die bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen enkele zetels hoopt te veroveren, heeft vorige week in hotel-pension Rozenoord de eerste bestuursvergade ring gehouden. Daarbij waren ook een aantal sympathisanten en adviseurs aanwezig. „Liberaal Bergen” werd vorige maand door enkele bekende Bergena ren opgericht uit onvrede over het WD-beleid in de Bergense gemeente raad, het optreden van het plaatselijke partijbestuur en interne problemen. Om dezelfde redenen had de fractie voorzitter van de VVD in de Raad, Mi chel Derksen, zich al van de fractie losgemaakt en zich onlangs gemeld bij Liberaal Bergen. Toch wil „Liberaal Bergen” niet al leen een vluchtheuvel zijn voor onte- EGMOND AAN DEN HOEF Morgenavond 11 januari wordt om 20.15 uur een speciaal hoorn-harp concert gegeven in de Slotkapel te Eg mond aan den Hoef. Ook dit evene ment is ten bate van de restauratie van de Slotkapel. De entree, inclusief kof- fie-met-koek, is 10,-, maar dona teurs betalen 7,50. Bergen is weer studentendorp. Verleden woensdag kwamen de be- stuursleden-kwartiermakers. Don derdag werd het Parkhotel helemaal overstroomd met de meer dan tachtig jonge musici. Studenten uit alle delen van het land. Van alle mogelijke uni- versiteiten en van alle denkbare stu dierichtingen. Medische studenten, rechtenstudenten, Wagenmgen, Delft, Groningen, Utrecht, ze zijn er alle maal. En ondanks de griep-epidemie: geen uitvallers te melden. Gisteren werden ze ontvangen in het gemeente huis. En maakten ze muziek in de hei lige hallen van de democratie. En dronken een glas en waren in een op perbeste stemming. Bergen gonst weer van de muziek. Overdag in de beschikbaar gestelde repetitieruimten van openbare en RK- mavo, die kortgeleden een volledige integratie ondergingen. Ze zijn nu ook in de muziek geïntegreerd. Want in de lokalen en in de gangen wordt de ge hele dag muziek gamaakt. Ook ’s avonds in het afgehuurde Parkhotel wordt nog wel muziek gemaakt. In ’Oudtburgh’ waar een kleihé üitvoe- professionele aanpak. Veel ervaring heeft men opgedaan de laatste twintig jaar, dat is zeker. Maar het enthou- n s t dt (rechts). A r’

De Duinstreek | 1990 | | pagina 9