c vv Ga gerust uw gang Lily Hart teleurgesteld en verdrietig Topjaar voor Het Zandspoor ‘Wil N Ra Va met uitvc I Bafc LU» Rookverbod, ga gerust uw gang Nh Ve Or Bc Feestelijke ingebruikstelling windmolen WOEN DE DUINSTREEK He< Ooi Dea Eigt Non nobis Hanny Alders in Roemeens Nogmaals de buurtbus Dansen is plezier voor twee Bingo in De Blinkerd Erk ins Sar Voo Mevrouw Walewijn wordt 101 jaar Reünie van de drumband Berichten èn tips voor Schoorls allerlei naar Jouke Minkema, Heereweg 369, Camperduin. Tel. 1685 of 1892. Uiterlijk tot zondagavond 21.00 uur. Schitterende bingoprijzen Oudje vorige week Eerste CD voor Beter Band Commissie Openbare Werken bijeen Smak met brommer, talloze verwondingen Geslaagd Kashmir Yoga in De Blinkerd Grote belangstelling voor boekje Prince George Winterwandeling met Piet Winder WOENSDAG 17 JANUARI 199( x] |W Ij Preek van de week i I «SI Ë3 WAitnu.'i de Stichting voor Vertalin- dat van anderen speelt.” gekund dan in dit geval. Hanny Alders, de Schoorlse schrijfster, „Non nobis" in verschillende vertalin gen. Lily Hart, bang in eigen huis en 's nachts geen oog dicht. Eindelijk was het afgelopen in de Schoorlse raadzaal. Er werd niet meer gerookt tijdens de vergadering. De gro te wens van Dik Weijers in vervulling. Een aantal raadsleden had nog wel wat moeite met de nieuwe maatregel. Maar de bode had alle asbakken verwijderd. Wie een trekje wilde doen, ging „even naar achteren". In de raadzaal hing een rookverbodsbord. Daar boven werd het signaal echter op groen gezet met1 de volgende tekst: „Ga gerust uw gang". Iedereen kon de grap waarderen maar men maakte geen gebruik van de uitno diging. Als het dan niet anders kan, maak er maar een zwembad van. automobilist. En daar i Hart zich erg boos over. vorm van excuses. En haar tenslotte: „Mensen ga tocl naam niet met drank op stuur. De gevolgen laten z lui laten de schotten voor winkelramen niet onbei Mevrouw Walewijn van bejaardenhuis Westerkimme. Zij wordt honderdeneer jaar. Insts Sch< staa Ges| bij h enz. mog een vlot Inde als u Plots gecc waai hebt Ook Gepl Vorige week schreven we over de reünie van de drumband Schoorl die in de loop van dit jaar ter gelegenheid van het kwarteeuw-feest wordt ge houden. De organisatie mist evenwel een aantal namen en adressen van oud-leden, die aktief waren zo tussen 1965 en 1980. Laat u iets van u horen als u mensen kent die niet meer in Schoorl woonachtig zijn maar van wie u weet, dat zij deze bijeenkomst niet zouden willen missen. Bel even met de voegende telefoonnummers: H. Kerst en 2524. P. Rens 2970 of K. de Haan 1673. n« toon Sinds oktober ’89 organiseert de Oorsprong i.s.m. dansschool Cadance een danscursus. Met veel plezier, zweet en moeie voeten aan het eind van de eerste avond bleek wel dat de meeste deelnemers van danstermen gehoord hadden. Het verschil tussen de quickstep, tango, Engelse wals en Weense wals wordt door Herman en Tiny in 15 avonden aan de deelnemers geleerd. A.s. woensdagavond vanaf 9 uur is een ieder welkom, in de Oor sprong aan de Damweg, om een deel van de lesavond mee te maken. Begin februari beginnen de nieuwe cursussen. litie heeft niets meer van horen. Niet dat dit iets.a; had kunnen veranderen. was de politiewagen afk< Bergen. Maar toch! Bovendien, en dat doet Welkom, welkom namens Wonen onder de Bomen, de groenbewuste Schoorlse kerngroep die ook dit jaar weer op elke derde zondag van de maand haar verkenningstochten door de Schoorlse natuur voortzet. En dat deze januarimaand doet onder leiding van natuurgids Piet Winder. Dat bete kent een stevige tippel die om klokslag 10 uur van start gaat vanaf het voor lichtingscentrum van Staatsbosbe heer, Het Zandspoor. Wellicht langs ongebaande wegen richting Aagtdor- perduinen op zoek naar het onbeken de. En telkenmale blijkt weer, mits je er oog voor hebt, hoe ongekend veel heeft de man in de kraag gevat, die de grote bende veroorzaakt. Hij verkeert onder invloed van sterke drank. Hij heeft de politiewagen geen voorrang verleend en schiet vervolgens als een komeet over het voetpad. De wagen boort zich door de grote winkelruit en komt dan tot stilstand. Politie en „dader” verlaten de plek des onheils en laten de familie Hart met de brokken zitten. De verzekering dekt de schade. Dat wel. Maar de fi nanciële gevolgen van het avontuurtje zijn niet onaanzienlijk. Een groot deel van de collectie moet als verloren wor den beschouwd. Drie weken levertijd voor het glas. De winkel is een aantal dagen gesloten. Die dagen zijn brood nodig om de boel weer op orde te bren gen. Vrijdag opent de boetiek de deu ren weer maar het winkelen gaat erg provisorisch. Grote schotten aan de kant van de Duinvoetweg van uitnodigend aan. Het heeft aan die kant meer w, zusje van De Roode Leeuw’ Weet u, de organisatie van de bingo- middag, zondag 21 januari ’s middags om drie uur, laat ons nog even weten dat er met deze bingo schitterende prijzen zijn te winnen. Wat te denken van een koffiezetapparaat, een mes senset, paraplu’s (niet weg te cijferen in dit jaargetijde) en een klok. Daar naast natuurlijk nog tal van andere aantrekkelijke prijsjes. In ieder geval de moeite waard om zondagmiddag mee te doen. Naar De Blinkerd dus allemaal. De Lions Club Schoorl ont vangt u. Mevrouw Kaandorp uit Bergen belde ons op over het oudje van de vorige week. We zagen „de rij dende winkel” van Louter uit, zo als mevrouw Louter ons achterop de foto berichtte, 1934. Ter gele genheid van het jubileum van on ze toenmalige koningin. Me vrouw Kaandorp, dochter van Klaas Kager, die eveneens in beeld is, bracht opheldering. „Het moet het bevrijdingsfeest zijn geweest in mei 1945. En ik kan het weten, wantik was er zelf bij. En dat kan ik niet zeggen van 1934”. Bedankt maar weer. De allereerste CD voor de „Als je maar niet denkt dat je Beter bent Band” komt er aan. Volgende week wat uitgebreider over deze mijlpaal voor de Schoorlse top-formatie. Nu alvast even plaats en tijd van de pre sentatie. Op zondag 28 januari zal om vijf uur ’s middags, in De Blinkerd, ten aanschouwe van tientallen genodig den, onder wie ook u, de disc, voorzien van schitterende nummers, officieel ten doop worden gehouden. En dat dit gebeurt met veel toeters en bellen daar kunt u van op aan, de Beter Band ken nende. Welkom. Donderdag 18 januari komt de com missie Openbare Werken' en het wo- ning-grondbedrijf in een openbare vergadering bijeen in het gemeente huis. Aanvang acht uur ’s avonds. Op de agenda o.m. de bespreking met be trekking tot de vuilverwerking, zoals een proef op de campings met het apart inzamelen van groente-, fruit en tuinafval. Een onderzoek naar het apart ophalen van plastic, tegelijk met glas, papier en ijzer. Ook de resultaten van het scheiden van afval in Schoorl komt ter sprake, alsmede een milieu- gids en depot chemisch afval. Dan de personeelssituatie bij de dienst ge meentewerken, de wijze van aanbe steding groot-onderhoud van 32 wo ningen. Daarbij gaat het om het com plex 1964, gedeeltelijk. Tenslotte pra ten de commissieleden over de nood zaak van inschakeling openbare ver lichting overdag bij onderhoudswerk zaamheden. Zondagavond maakte, via een aan tal onnavolgbare capriolen, de 17-ja- rige R.K. uit Schoorl een behoorlijke smak met zijn brommer, waardoor hij talloze verwondingen opliep. Het on geluk gebeurde op de Voorweg tussen Bovenweg en Houtjeslaan. K. reed met hoge snelheid tegen een trottoirband waardoor hij de macht over het stuur kwijt raakte. Over het voetpad klapte hij tegen een kastje van de kabeltele visie en kwam vervolgens tegen een betonnen paal terecht. De brommer kwam op het wegdek tot stilstand. K. zelf lag acht meter van zijn voertuig verwijderd. Hij liep een rechterbeen- fraktuur op, een gebroken kaak, ver wondingen aan linkerarm en in het ge zicht. Per ambulance is hij naar het MCA vervoerd. Er was volgens de po litie geen alcohol in het spel. stelling. Dag-, week- en natuurbladen hebben veel aandacht geschonken aan de tentoonstellingen in Het Zand spoor. Radio Noord-Holland en Vara- radio waren eveneens in het bezoe kerscentrum aanwezig voor een re portage. In 1989 bezochten 195 schoolklassen Het Zandspoor met in totaal vierduizend kinderen. Assis- tent-beheerder Han Poel zorgde voor een aantal opdrachten voor de scho lieren waarbij het infopad nabij het centrum een rol speelde. Verder kwa men er sportverenigingen, groepen bejaarden, buitenlanders en anderen naar het bezoekerscentrum. In totaal ging dat om 628 personen. Er was een groep uit Duitsland en een uit Ameri ka. Beheerder Buchwaldt is geen voor stander van bezoekers van touring cars. „Busmaatschappijen houd ik in principe wat af”, laat hij weten. „De ervaring leert dat het in die gevallen meer om een sanitaire stop gaat dan om een wezenlijk bezoek aan Het Zandspoor. Daarom besteed, ik liever Onze plaatsgenote Trüdy' Röbd heeft vandaag haar doctoraal uitge reikt gekregen. Zij is afgestudeerd in de organische scheikunde aan de Uni- versiteit van Amsterdam. Per 1 fe bruari zal zij onderzoek gaan verrich ten aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Cees Haring uit Bergen, eerder ak tief in De Stormvogel in Camperduin met yogalessen, gaat nu een cursus yo ga geven in De Blinkerd. Yoga is een methode waarbij men met behulp van statische en dynamische lichaams houdingen (asanas) in combinatie met de juiste ademhaling en ontspanning, evenwicht, inzicht en harmonie tracht te bereiken. In de yogaleer wordt er vanuit gegaan dat lichaam en geest een onafscheidelijke eenheid vormen die elkaar wederzijds beïnvloeden, maar volkomen evenwaardig aan el kaar zijn. Yoga leert de beoefenaar de wetten van eigen lichaam en geest te j ontdekken, zodat er een optimaal ge bruik kan worden gemaakt van de le- j vensenergie. Vele klachten, zoalsmer- ïvositeit en ademhalingsproblemen, verdwijnen. Het is een belangrijke weg tot zelfkennis en een goede me thode om ziek worden te voorkomen. De Kashmir yoga richt zich niet alleen op het fysieke lichaam, maar ook op het energielichaam. Het werken met ■het tastgevoel en de beleving van de ruimte is kenmerkend door deze yoga- vorm. De cursus bestaat uit 12 lessen en wordt gegeven iedere woensdagmor gen van 9.00-10.00 uur vanaf 24 ja nuari. Voor meer informatie kunt u bellen tel. 02208-18359. weg en Duinweg gaat been. Lily is een aantal Wil Conijn en Wil Janssen heb ben bijzonder veel succes geoogst met hun boekje over de Prince George, het slagschip, dat in de cember 1921 strandde tussen Camperduin en Petten. Het boek je is een uitgave van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier (Vrienden van de Hondsbossche). Nadat de heer J.J. Schilstra een herdenkings- boekje had geschreven over de bewogen geschiedenis van de Hondsbossche, bleven veel facet ten van de dijk onbelicht. Reden voor het Hoogheemraadschap om de publikatiereeks uit te breiden. Dat aantal is nu opgelopen tot acht. De laatste dus (voorlopig) de Prince George. Er heeft zich ook een vriendenkring van de Hondsbossche gevormd. Leden van deze kring krijgen de publi- katies, wanneer zij hun jaarlijkse bijdrage van vijf gulden storten, gratis in de bus. Reden waarom het ledental de afgelopen weken met honderden is toegenomen. Velen hebben de acht exemplaren maar gelijk besteld. De auteurs Conijn en Janssen hebben van de minister van Ver keer en Waterstaat een brief ont vangen met de volgende inhoud: „Hartelijk dank voor uw keurig verzorgde boekwerkje over de Prince George, uitgave van 1989 van de kring Vrienden van de Hondsbossche. Van dit fraai ge schreven stukje geschiedenis heb ik met belangstelling kennis ge nomen. Met vriendelijke groeten, J.R.H. Maij-Weggen. Talloze reacties ontvingen Janssen en Conijn uit de mu seumwereld. Uit die hoek verza melden de auteurs namelijk veel materiaal voor de samenstelling van het werkje. Ook uit Engeland kwam dat materiaal, omdat het hier een Engels slagschip betrof. Het boekje is daarom ook naar de Engelse musea gestuurd. Het zij nogmaals vermeld, dat de HMS Prince George, „Van slagschip tot kustverdediging” niet ver krijgbaar is in de boekwinkel. Het bezoekerscentrum Het Zand spoor van Staatsbosbeheer in Schoorl beleefde in 1989 een topjaar. Ruim 94.000 bezoekers passeerden de deu ren van het centrum en dat betekent een record. De maand oktober sprong eruit met meer dan 17.000 bezoekers. Dat kwam mede door het fraaie herfstweer en de verschillende evene menten in en rond Het Zandspoor, die op dat jaargetijde betrekking hadden. Beheerder Henk Buchwaldt laat een en ander weten in zijn jaarverslag van het Schoorlse bezoekers- en informa tiecentrum. In 1980 telde men nog ruim 28.000 bezoekers. Met wat pie ken en dalen is het aantal opgelopen tot 77.000 in 1988 met dus voor 1989 het te verwachten aantal van 94.000. Buchwaldt schrijft van het prachti ge weer, dat 1989 kenmerkte. Veel fraaie weekeinden met schitterend wandelweer. Ook de verschillende wisselexposities trokken veel belang- Topjaar in 1989 voor Het Zandspoor. Even de zaak warm houden voor wat betreft de twee bingomiddagen in De Blinkerd. Dat worden oergezellige, spannende en aantrekkelijke bijeen komsten. Leuke prijzen te winnen en de opbrengst voor een uitstekend doel. De bingo’s worden gehouden op de beide zondagen 31 januari en 22 april telkens om drie uur. De bijeenkomsten staan onder leiding van de Schoorlse Lions Club, die nog meer pijlen op hun boog heeft zoals de grandioze boedel- veiling op zaterdag 2 6 mei. Maar daar over later meer. We gaan eerst met z’n allen bingo spelen. Te beginnen dus op 31 januari. De baten zijn voor het Jaap-Jan Bogte Fonds, dat voorziet in de oprichting van een beeld van strandvonder Simon Gutker bij de Hondsbosschezeewering. Mocht u problemen hebben met vervoer dan kunt u zich in verbinding-ste'Hen met telefoon 2566 overdag en ’s avonds met 1871. De middeleeuwse roman Non nobis van de Schoorlse schrijfster Hanny Alders wordt vertaald in het Roe meens bij de Roemeense uitgeverij Editura Univers in Boekarest. Deze heeft ook de vertaling voorgesteld van Huizinga’s Nederlandse beschaving in de zeventiende eeuw. Bij de belang rijkste Roemeense uitgeverij versche nen het afgelopen jaar romans van S. Vestdijk en Johan Daisne, De aanslag van Harry Mulisch en Het verdriet van België van Hugo Claus, door bemidde ling van de Stichting voor Vertalin- gen. Non nobis verschijnt in 1991 in het Duits bij Nymphenburger Verlag in München, in 1992 in het Pools bij PIW (eerste druk 20.000 exemplaren) en nog in hetzelfde jaar in het Roemeens (eerste druk. 30.000 exemplaren). De 528 pagina’s tellende debuutroman over de ondergang van de Tempelorde (in de periode 1307-1314), waaraan de auteur 14 jaar werkte, werd bekroond met het Gouden Ezelsoor voor het best verkochte literaire debuut in 1987 van Nederland. Tot dusver werden ruim 16.500 exemplaren verkocht in Neder land en België. Teleurgesteld, verdrietig en ook boos. Lily Hart heeft er eigenlijk geen woorden voor. Een automobilist onder invloed kwam zaterdagavond, ijadat hij met zijn auto een politiewagen ge ramd had, pardoes haar winkel in het Schoorlse centrum binnenrijden. On aangekondigd stond de man, met auto en al, tussen de exclusieve dameskle ding. Vier rekken kleren werden van het ene op het andere moment vele duizenden guldens minder waard door de enorme hoeveelheid glassplin ters, die zich tot diep in het textiel drong. Goed, het is allemaal gebeurd. Persoonlijke ongelukken deden, zich niet voor. Zelfs de beide katten van de familie Hart, die gewoonlijk ’s nachts een plekje vinden waar de ongenode gast zijn vervoermiddel parkeerde, brachten het er levend af. De nasleep van het hele verhaal doet de eigenaresse van de kledingboetiek pijn. Maar ook maakt zij zich bijzon der boos op de man achter het stuur, die, laten we wel wezen, veel meer schade had kunnen veroorzaken dan nu het geval is. Immers, half elf ’s avonds is een tijd waarop volk is aan te treffen in het hartje van Schoorls. Nogmaals, het had erger gekund. En nuchterweg kun je vaak een ongeluk niet voorkomen. Geen voorrang verle nen en je hebt de poppen aan het dan sen. „Maar onder invloed achter het stuur, dan vraag je om moeilijkheden en komt het extra hard aan wanneer je een ongeluk veroorzaakt.” Zaterdagavond 6 januari half elf. De familie Hart heeft visite. Plotseling dreunt het hele huis. Vier mensen krij gen de schrik van hun leven. Een eer ste reactie is: een bom in De Roode Leeuw. Men spoedt zich naar bene den. En daar staat een personenwagen in de winkel. Eén grote ravage. Politie GedeputCerdé'G. dc Boer zal zater dag 27 januari in Camperduin de nieu we windturbine van de Coöperatieve Windenergievereniging „Kennemer- wind” officieel in gebruik stellen. De Boer zal deze handeling verrichten om kwart over twee ’s middags aan de Kleiweg nabij de voormalige boorlo- katie van Amoco. Tot voor kort heb ben daar twee windmolens gestaan ten behoeve van de stroomvoorziening van de wijk Campergeesten. De meest elementaire onderdelen bleken te zijn aangetast als gevolg van weersinvloe den. De nieuwe turbine voldoet beter aan bepaalde eisen. Het programma voor zaterdag 27 januari ziet er verder als volgt uit: om half een worden geno digden ontvangen in De Blinkerd. Om een uur volgt dan het officiële gedeel te. Sprekers zijn G. Bakema, voorzit ter van Kennemerwind, wethouder Gerard Le Belle van Schoorl en G. de Boer, lid van GS van onze provincie. Dan volgt de ondertekening van het leveringscontract met het PEN. Na de ingebruikneming, om kwart over twee dus, gaat het gezelschap naar Pavil joen Minkema in Camperduin, waar een toast zal worden uitgebracht op de nieuwe windmolen, die de aangeslo ten leden bij Kennemerwind van elec- triciteit zal voorzien. In een uitvoerig artikel schreven we vorige week over het openbaar ver voer in de gemeente Schoorl en in het bijzonder over de ról daarin van de buurtbus Schoorl-Schagen. Helaas heeft bij het vermelden van de ver trektijden van de buurtbus het „zet- duiveltje” weer eens toegeslagen en dat kan voor mensen die van deze vorm van openbaar vervoer gebruik willen gaan maken vervelende gevol gen hebben. Daarom nu de juiste gege vens betreffende de vertrektijden: Het door ons vorige week vermelde tijdstip van 9.28 betreft het vertrek van bus 151 uit Camperduin, die bij de halte Damweg in Schoorldam aan sluiting geeft op de buurtbus richting Zijpe/Schagen. Nadat u bent overge stapt vertrekt de buurtbus vanaf de Damweg om 9.48 uur. Daarna rijdt de buurtbus om de twee uur, d.w.z. ver trek Damweg steeds om 12 minuten vóór het even uur tot 17.48 uur. Uit Schagen vertrekt de buurtbus in de richting Schoorl steeds om 10 minuten óver het oneven uur vanaf het station en enkele minuten later van de halte tegenover de Hema. De laatste moge lijkheid is om 17.10 uur. De rit duurt 30 minuten. heeft. Dat juist zo’n winterwandeling uitermate geschikt is om de intentie van het komend voorjaar te ontdek ken. Kortom, trek de stevige schoenen aan en wandel mee op deze, u gratis aangeboden, ochtendtippel die om circa 13.00 uur weer eindigt bij het vertrekpunt. Om ongeveer 12.00 uur is er een korte koffiestop hartje duin! Onder dc artikelen die in Het Zand spoor worden verkocht zijn voet spoor- en VVV-kaartcn (plattegron den), borchurcs van vos en rode bos mier, posters van paddestoelen, vlin ders en zangvogels, nestkasten en voc- derhuisjes, opdrachtvellen en het na- tuurboek van boswachter Frans Nieu wenhuizen. Het Zandspoor is geopend van zondag tot en met zaterdag, maandag en vrijdag gesloten. moois onze directe omgeving te bieden Zondag wordt er weer gewandeld door -.-x-j de Sch00rise bossen. iVN-leider Piet Winder gaat voorop. wat meer aandacht aan scholen en an dere geïnteresseerde groepen.” De mogelijkheid van touringcarbezoek blijft in Het Zandspoor evenwel aan wezig, Met wisselend succes werden van maart tot en met december expo sities gehouden. Zo was er de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten, Het Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek. De Vlinderstichting, Hoogheemraadschap van de Uitwate rende Sluizen, de heideweken en de paddestoelententoonstelling, het IVN (Instituut Voor Natuurbeschermings- educatie) en andere. Mevrouw Catharina Walewijn- Kwast, al bijna vijfentwintig jaar be woonster van Westerkimme, gaat op maandag 22 januari haar respectabele 101 -ste verjaardag vieren. Of eigenlijk is van vieren zozeer geen sprake. Dat feest is vorig jaar, bij het bereiken van haar honderdste verjaardag, al uit bundig gevierd. Niettemin, deze mijl-1 paal zal in alle bescheidenheid in Wes terkimme worden herdacht. Mevrouw Walewijn verkeert nog in een goede gezondheid. Zij is geboren in Haar lem, trouwde in Den Haag. Haar man werkte toen bij Peeck en Cloppen burg. De Walewijns verhuisden later naar Friesland waar men een maatkleding-zaak kocht. In Camper- duin hield het jaar jarenlang een pen sion. De heer en mevrouw Walewijn waren toen al gepensioneerd maar waren nog fit en ondernemend genoeg om „wat om handen te hebben”. In 1966 kwam het paar in Westerkimme waar dc heer Walewijn in 1968 over leed. Mevrouw Walewijn, die het nog uitstekend naar de zin heeft in Wes terkimme, heeft twee zoons, twee klein- en twee achterkleinkinderen. 4 en erger en jen verre rkelpand van „het

De Duinstreek | 1990 | | pagina 4