weekblad 95 75 I 1 15 Nieuws en vacatures R fi HALVE WINKEL HALVE PRIJS Een belangrijke nota van het gemeentebestuur '«5BSÏÉ Schoorlse scholen op de bres voor Ethiopië K 2.39 4.65 1.99 rde NU 13 UITVERKOOP Filmhuis Schoort NAAR EEN ANDERE SCHOOL! MAAR WELKE? Hoe en waar is de inspraak van der MEULEN Hoveniersbedrijf Arborea een en jrige l B&W achter comité„Bergen munitie vrij” Gewestelijk Arbeidsbureau Curiosa-, kleding- en snuffelmarkt inT& O „De Vuurvogel” door balletschool Tine Teule Sexbom ontploft 66e JAARGANG - NUMMER 4 WOENSDAG 24 JANUAR11.990 'EN: VOND 400 De huisvesting De hoofdstukken ram. 330 RAADPLEEG DE SPECIALE ONDERWIJSPAGINA’S ELDERS IN DIT BLAD le ari WEEKBLAD DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoet Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren Soms met 50% KöRTWfi bij Margaretha Fashions Uw adres voor de maten 36 t/m 56, dus ook GROTE MATEN Vanaf dinsdag 23-1 tot 14-2 Zolang de voorraad strekt Oude Prinseweg27A-bij de Ruïnekerk- Bergen (N.-H.) 02208-94399 Verzorgings- en verpleeghuizen fangif'iÉw Geen wilde aktie De inspraak REDAKTIE „DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 52 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn van uw Emancipatie en integratie ,Met een klusje bij u thuis, steunen wij een kind in het weeshuis” TOTALE P7E7&L VOOZ "flQ® met vestigingen in Alkmaar - Amsterdam Beverwijk - Haarlem Heem - Purmerend - Zaandam BERGEN - Eigenlijk zou iedereen de nieuwe beleidsnota van de gemeente, over het ’ouder worden’ moeten lezen. Want ieder een wil ouder worden. En niemand wil ’oud-zijn’. En daar gaat die nota nu precies over! De langverwachte nota, mogen we wel schrijven! Want er is veel naar gevraagd, er werd op gezinspeeld. En elke keer moest de wethouder toegeven ’hij is er nog niet, maar hij zit eraan te komen’. Jongstleden maandag werd de nota gepresenteerd. En nu maar afwachten wat de burgers van Ber gen ervan zeggen. Hoe wordt zo’n beleidsstuk ontvangen? Ver tolkt het gemeentebestuur de wensen van de huidige en toekom stige ouderen in het dorp? Eén ding is zeker. Als een rode draad loopt door de nota heen het toenemend aantal ouderen waar Bergen mee te maken gaat krijgen. De zorg vóór die ouderen en de zelfstandigheid van die ouderen! Dat zijn de uitgangspunten van de nota. Daarom zou iedereen deze nota moeten lezen! UT 1111 nederlandsche IIbHbUU tapijt unie Toenemende vergrijzing I M •ill Zie elders in dit weekblad de duinstreek IIJDAG M.H. J.M. '<3< 9214 2288 652 voorspellingen die betrekking hebben op Bergen zelf. Een heel hoofdstuk Wethouder Jan Stomps overhandigt de nota over het ouderenbeleid aan twee bestuursleden van de plaatselijke afde ling van de UW. ACHTER STRAAT 50 'ALKMAAR ij se/ voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 Westfriesedljk 104 - Krabbendam VOOR AL UW SIERSTRAATWERK en originele tuinaanleg op het sportgebied. Minder junioren, meer senioren. J. Oldenburglaan 10, 1861 JT Bergen N-H Tel. 02208-97503 I8 uur Een hartverwarmende aktie van twee scholen in Schoorl. De kinderen hopen dat zij niet vergeefs bij de men sen aankloppen. Elke gulden is wel kom. Kleine druppeltjes op een heel gloeiende plaat, dat wel. Maar toch! Vele druppels kunnen toch een be- Dit zijn Rik Delis en Evelyn Steenbergen die bij de familie Kooi in de nieuwbouw Groetincke een klusje gaan doen. Elke gulden is welkom voor het weeshuis in Ethiopië. Niemand kan daarbij voorspellen hoe de gezondheidstoestand van de oude ren zich gaat ontwikkelen. Daarom komt er een accent te liggen op de zelf redzaamheid en de zorgzame samen leving. Een overzicht is opgenomen waar uit de behoefte aan verzorgingsplaat- sen naar voren komt. Het oude deel van De Haemstede moet aangepast worden en de verpleeg- en bejaarden huizen dienen meer met elkaar geïnte greerd te worden. Zorg op maat is daarbij een uitgangspunt, maar om dat te bereiken dient er fiks gecoördi neerd te worden. Ook de sector van de verzorgings- en verpleeghuizen krijgt sterk de aan dacht in de notaBewonerscommissies dienen steeds meer ingeschakeld te worden om achter de wensen van de bewoners te komen. Er wordt een optimale inspraak ge geven. Van alle ouderen worden reac ties verwacht. Het woord is thans aan de ouderen van Bergen! over de coördinatie en de indicatie. Het lijken soms moeilijke begrippen, maar de nota is goed leesbaar en soms zelfs boeiend geschreven. Er worden conclusies getrokken en aanbevelin gen gedaan. Ook wordt de aandacht gevestigd op de inspraak-procedure. Want de nota is een praatstuk. Vat baar voor aanvullingen en wijzigin gen. De rode draad in de nota blijft gehandhaafd. De zelfstandigheid en de integratie van ouderen! Want daar gaat de nota eigenlijk over! Een lange aanhef van een artikel over de ouderen in Bergen. Maar we hebben het dan ook over een nota van honderd pagina’s. Die doordat ze aan weerskanten bedrukt zijn, dus twee honderd bladzijden te lezen geven. Maar, beste lezer, het gaat over u en uw toekomst. Tot nog toe was dé op stelling van de gemeente tegenover de vergrijzingsproblematiek tamelijk af standelijk. Vergrijzing aan de ene kant en ’ontgroening’ aan de andere kant. Want er komen wel meer oude ren, maar niet meer jongeren. En hoe moet dat straks als al die mensen uit de geboortegolf van ’45-’5O, straks 80, 90 of' 100 jaar zijn? Nu geeft de nota daar nog geen oplossing voor. Veel langer dan tien jaar vooruit zien kan tegenwoordig nauwelijks nog. Maar deze nota is een aanzet tot nadenken. Een aanzet tot een ander beleid. Waar u en ik centraal instaan. BERGEN Het Bergens colle ge onderschrijft de brief van het comité Bergens munitievrij. In deze brief pleit het comité bij de minister van defensie af te zien van aanleg van het munitiedepot in deze gemeente. Burgemeester en wethouders zullen de raad op 31 januari vragen ook adhesie te betuigen. Op juridische gronden kan de gemeente Bergen geen aktie meer ondernemen tegen de aanslag. De jarenlange strijd is in het voor deel van het ministerie beslecht. Deze adhesiebetuiging is voor de gemeente op dit moment het meest geschikte middel om van haar onveranderde mening blijk te geven. De schoolleiding greep echter in. Men had grote bewondering voor het tweetal, maar om te voorkomen dat deze „wilde aktie” wat uit de hand zou kunnen gaan lopen, zou de zaak wat meer gecoördineerd moeten worden. En dat gaat nu gebeuren. Alle leerlin gen van groep vijf tot en met acht doen aan de aktie mee. Morgen, donderdag 25 januari, kunt u overal in Schoorl de Petrus- en Oos- terkimscholieren aan de deur ver wachten. Zij komen met een werk boekje in de hand, dit in verband met de controle. „We willen graag een kar weitje voor u doen onder het motto: Met een klusje bij u thuis, steunen wij hoorlijke plas maken. De aktie van de Oosterkim- en de Petrusschool zal worden afgesloten met een gezinsmis voor de hongerlijdende kinderen, vooral in Ethiopië. SCHOORL - Het Filmhuis vertoont op zondag 28 januari om 20.30 uur in De Oorsprong de Engelse film High Hopes van Mike Leigh met o.a. Philip Davis, Edna Dore, Ruth Steen e.a. Korte inhoud: High Hopes is een Brit se produktie, waarin met de nodige ernst en humor de gevolgen van That chers politiek aan de kaak worden ge steld. Het verhaal is een samenloop van personages, die eikaars leven pas seren of aan elkaar verbonden zijn. De centrale figuren Cyril en Shirley wo nen in een volksbuurt, hebben een nogal nostalgische visie maar worden serieus genomen. Zij wijzen de moge lijkheid om rijk té worden af zolang niet iedereen te eten heeft. Cyril’s zus Valerie probeert haar sociale status op te krikken maar is weinig gelukkig ge trouwd met de handelaar Martin. De moeder van Cyril en Valerie is de sleu tel in het gezelschap. Totaal vormen zij, samen met de buitenstaander in het begin van. de film, een mozaïek van karakters die gemeen hebben dat zij onderdaan zi-jn in het rijk van Eliza beth en Thatcher. Voor de pauze worden er naast het sprookje nog zes andere dansen opge voerd. Na de pauze komen de groten en de volwassenen aan de beurt in vijf verschillende balletten. Na afloop van deze jazz-balletavond is er een optre den van de „Foreign Affairs”. Zang van Monique van Emmerik en Wies Ingwersen, Klaas Berings op de syn thesizer, Peter Weitjes op de gitaar, Jasper Teule op de basgitaar en op de drums speelt Rolf Bremer. De algehele leiding en de choreografie is in handen van Tine Teule. De toegangskaarten voor zover nog voorradig kosten 12,50. Informatie 02208-12107. Dagverzorging, nachtopvang, kort durende opname, allemaal zaken waar het eigentijdse verzorgingshuis mee geconfronteerd wordt. Allemaal zaken die in de nota aan de orde ko men en het is verheugend te constate ren dat de nota zo breed van opzet is. De beperkte rol die het gemeentebe stuur ten opzichte van de ouderen kenmerkte is geheel verlaten. Men ziet de verantwoordelijkheden thans heel duidelijk. En hoewel nog lang alles uit de nota gerealiseerd kan worden, is het gemeentebestuur duidelijk op de goede weg als grote voorwaarden scheppende stimulator op de achter grond. Het woord is thans aan de ouderen van Bergen, Hoe ontvangen ze deze nota? Wat vinden de organisaties van de geest die uit de nota spreekt. Want het is een gemeentelijk stuk. Waaraan de wethouder van welzijn en de amb tenaren rondom hem hebben gewerkt. Alle organisaties, zoals UVV-ANBO, Stichting Welzijn, Ouderen, Graag Gedaan, Stichting Maatschappelijk Werk, Woningbouwvereniging, te- huisbesturen en bewonerscommissies en nog vele andere organisaties gaan zich thans buigen over de nota. De nota over het ouderenbeleid is daarom zo belangrijk vanwege het huisvestingsbeleid dat het gemeente bestuur voert. Er wordt een overwicht gegeven van de ouderenwoningen en het aantal. Het blijken er 292 te zijn inclusief de zes te bouwen won/ngen ren moeten in de toekomst kuniien re kenen op voldoende kleinere eh aan gepaste woningen. Want de ouderen van de toekomst willen graag hun zelfstandigheid bewaren. Zo lang mo- zieningen komen zoals ’Tafeltje Dek- de andere voorzieningen blijven fünktioneren. De ouderen kunnen het best hun eigen belangen naar voren brengen en ook daarmee wordt juist in deze nota rekening ge houden. De ANBO, als enige ouderen organisatie, krijgt in de toekomst een duidelijke rol bij het invullen van een afgestemd ouderenbeleid. De nota spreekt van een eigen vaste ruimte voor deze ouderenorganisatie, waar spreekuren kunnen worden gehouden, een ombudsman aan het werk is en waar men besprekingen kan organise ren voor vergaderingen en educatief BERGEN/SCHOORL Aanstaande zaterdagavond zal een van de hoogte punten van de leerlingenuitvoering van de jazz-balletschool van Tine Teu le, „De Vuurvogel” zijn. Een gedanst sprookje dat gaat over twee jongens en twee meisjes. Vlak voor de pauze wordt „De Vuurvogel” gedanst. De jongste leerlingen tussen 6 en 10 jaar zullen'daaraan meewerken. Na de pauze komen de groteren aan de beurt tot 15 jaar. De avond wordt besloten met „The slaves of Grace” gedanst door de volwassenengroep. toekomstige ontwikkelingen. Dan komt de belangenbehartiging in de Hoofdstuk 7 gaat over de sociaal-cul- turele aktiviteiten en naast de recrea tie komt ook de vorming in beeld. De hoofdstukken 8 en 9 gaan over de zorg. Formeel, informeel en beroepsmatig. Heel belangrijk voor ouderen om te lezen, en misschien nog wel belangrij- ker voor mensen die oud willen wor den. Het op een na laatste hoofdstuk gaat over het Flankerend Ouderenbe leid om te besluiten met een hoofdstuk Het wordt een grote feestelijke bal- letavond, aanstaande zaterdag in „De Blinkerd” te Schoorl. De leerlingen uitvoering begint om 20.15 uur en er zijn een aantal heel interessante pro grammapunten, zoals het gedanste sprookje van „De Vuurvogel”. Vier spelende kinderen raken ongemerkt verdwaald in een toverbos, waar vreemde geluiden af en toe een beetje angstig zijn. Terwijl ze aan het spelen zijn met vreemde konijntjes begint de grond van het bos plotseling te dreu nen en te schudden... en dan komt een hele berenfamilie aandreunen. Voor de konijntjes niet zo best, maar geluk kig zijn deze snelle diertjes steeds de logge beren te snel af... Dan verschijnt de Vuurvogel... Hoewel de bibliotheek ook wordt gezien als een primaire voorziening voor het welzijn van ouderen, wordt er ook aandacht geschonken aan de cur sussen die gegeven kunnen worden op het gebied van emancipatie en educa tie. De Spiegelzaal van het Dorpshuis dient juist in de toekomst beschikbaar te blijven voor het ouderenwerk, zoals het koersbal en beter-bewegen-cur- sus. Er wordt gepleit voor goede rege lingen bij het vrijwilligerswerk. Veel zal van vrijwilligers afhangen. De 24- uurs bereikbaarheid van Kruiswerk en Maatschappelijk werk alsmede bij de gezinsverzorging zal zeker in de na bije toekomst veel aandacht krijgen. De samenvatting wordt via het ouderenblad Schakels op grote schaal verspreid bij alle ouderen in Bergen en Bergen aan Zee. De Algemene Bond van Oude ren, afdeling Bergen, gaat in een aantal bijeenkomsten praten met de ouderen zelf over de nota. Er komen zes verschillende bijeen komsten waar alle ouderen van Bergen welkom zijn. Ook de niet- leden van de ANBO dus. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op 13 febuari in het Dorpshuis. De volgende bijeen komst is op 20 februari, eveneens in het Dorpshuis en de derde bij eenkomst wordt gehouden op 27 februari ook in het Dorpshuis. Dan komt er nog voor de verkie zingen een speciale bijeenkomst op 6 maart ook in het Dorpshuis, waar een overzicht zal worden gegeven van wat de politiek in Bergen met de nota doet of gaat doen. Dat is dus een politieke oriën- teringsbijeenkomst. Na de ver kiezingen van de gemeenteraad wordt de nota Ouder worden met beleid, besproken met de bewo ners van De Marke op 3 april. Maar ook daar is iedereen wel kom. Op 5 april volgt nog eens een herhaling voor de mensen die voorheen niet konden. Alle bij eenkomsten zijn dus openbaar toegankelijk en gratis. Men kan ook schriftelijk reageren naar ge meente of ANBO-secretariaat. De eerste vier bijeenkomsten be ginnen op 10.15 uur ’s morgens. De laatste twee bijeenkomsten om 14.30 uur ’s middags. Na een eerste inleiding wordt er naar ge streefd om in kleine groepjes te praten over de wensen en sugges ties van de ouderen. Na een kringgesprek en nadat zij hadden vernomen dat een Ethiopisch kind zo rond de gulden per dag kost, kwamen de leerlingen van de beide scholen op het idee een of meer kinde ren te gaan adopteren. Er werden de nodigecontacten gelegd. De kinderen kwamen te weten dat de bisschop van Haarlem, mgr. Bomers, jarenlang in Ethiopië heeft gewerkt. Van de bis schop kregen de scholen het adres van een weeshuis waar ruim tweehonder kinderen, voornamelijk oorlogs- slachtoffertjes, worden verpleegd. De eerste brief is al onderweg naar dat tehuis. De dringende vraag wordt erin gesteld waaraan op dit moment de meeste behoefte bestaat. Ook wordt om correspondentie-adressesn ge waagd. De Schoorlse scholieren gaan een kind in het weeshuis,” stellen de morgen over tot een huis-aan-huisak- kinderen zich aan u voor. Op een aan- tie in hun woonplaats. Twee van hen, Rik Delis en Evelyn Steenbergen, waren in hun enthou siasme op pad gegaan en zelfs al twee- honderdveertig gulden/!ingezameld. BERGEN - Zaterdag wordt in het Ontmoetingscentrum T O aan de Kogendijk weer eens zo’n gezellige cu riosa-, kleding- en snuffelmarkt ge houden, waar u na enig snuffelen ook wel eens eens stukje antiek vindt. De markt is open van 13.00-15.30 uur. Komt u ook eens een keertje kijken, er hebben zich meerdere nieuwe mensen voor de verkoop aangemeld, de kans is dus groot, dat u iets van uw gading vindt! SCHOORL Leerlingen van de beide Schoorlse scholen Petrus en Ooster kim, gaan zich inzetten voor de nood in Ethiopië. De aktie van de Schoorlse scholieren komt er op neer, dat men een kind uit een weeshuis wil gaan adopte ren. Het initiatief is geheel van hun zelf uitgegaan. De kinderen zijn bijzonder getroffen door de verschrikkelijke televisiebeelden die vanuit Ethiopië nage noeg dagelijks onze huiskamer binnenkomen. Zij hadden het geld bij elkaar gekre gen door mensen hun diensten aan te bieden. Het doen van kleine klusjes, waarmee dan wat te verdienen viel, rik en Evelyn onderstreepten hun ini tiatief muzikaal met de blokfluit. BERGEN - Alle instellingen en instanties ontvangen de nota over het ouderenbeleid. De nota ligt tevens ter inzage in de biblio theek, in het Dorpshuis, in het ge bouw van T. en O., bij de VVV in Bergen aan Zee, bij De Marke, De Haemstede en in Oudtburgh. Ook komen er exemplaren te liggen bij de recepties van Frankenstate en De Rekere. gen erbij betrokken worden. De sa- werk. Ontspanning en sport worden in menvattmg wordt verspreid via het de nota niet vergeten. En daaruit al- blad Schakels dat m deze maand ja- teen al blijkt dat er veel veranderen nuan bij alle ouderen in Bergen wordt gaat in de toekomst op elk gebied. Ook thuisbezorgd. Van alle gemeenten in - - - Noord-Kennemerland heeft Bergen relatief gezien het grootst aantal ou deren binnen de grenzen. In de nota wordt dan ook gesproken over de ’meest vergrijsde gemeente’ in Noord- Kennemerland. geboden bon wordt het bedrag inge vuld dat het klusje u waard is.'Dit ook alweer voor de controle. Zijn er geen kleine klusjes op te knappen, dan kunt u de kinderen ook koffiepunten geven. Deze worden dan weer verzilverd. Statiegeld van lege flessen is natuur lijk ook welkom. Om te voorkomen dat de „werkers voor Ethiopië” plotseling aan de deur verschijnen zonder dat de bewoners zich in een eventueel klusje hebben verdiept, kan ook tevoren con tact met een van de beide schoen wor den opgenomen. Het adres wordt dan genoteerd en er kunnen afpraken wor den gemaakt. Het nummer van de Pe trusschool is 1356 en dat van D’Oos- terkimschool 2266. Om u toch een idee te geven met hoeveel zorg deze nieuwe nota is sa mengesteld geven wij hieronder een overzicht van de hoofdstukken waar uit het boekje bestaat. Er zijn dertien zijn goed gezond, van niemand afhan- hoofdstukken. Eerst een algemene in- 1 leiding. Daarna de ontwikkelingen rond de zorgvoorzieningen en meentelijke verantwoordelijkheid. Dan volgt een hoofdstuk over de de- o..._ mografische ontwikkeling alsmede de werden ’wij in Nederland’ gemiddeld 50 jaar oud. Tegenwoordig worden we gemiddeld 25 jaar ouder en dat is een over de huisvesting met een blik op de veranderend beeld in de samenleving, waardoor ouderen zelfstandig kunne: (Advertentie) Woedend is ze. Diana 'Doublé Dee' Dicks, de Amerikaanse sexbom, windt er geen doekjes om. 'Waar om zuigt de pers al die verhalen uit haar duim? Wat kan het de mensen nou schelen hoe groot mijn borsten sinds die operatie zijn geworden en voor hoeveel ik ze verzekerd heb? Ik wil alleen als actrice beoordeeld worden. De rest is flauwekul.' Over de acteerprestaties van Miss Dicks hebben wij nog weinig gelezen, maar van ons krijgt zij het voordeel van de twijfel. De NTU houdt niet van opgeblazen toestanden. Bij de NTU bent u verzekerd van voordeel en kwali teit. Altijd. Tornado, een 100% synthetisch velourstapijt op jute rug. 400 cm breed. In 5 moderne kleu ren. Normaal 179,-, alleen deze week 139,-. Gratis gelegd. Want de NTU, dat is voordeel zonder twijfel. KANAALKADE31b-ALKMAAR TELEFOON 072-155260 ’Met beleid ouder worden toekomstige ontwikkelingen. Meer ouderen en minder geld vanuit -o de rijksbijdragen voor het welzijn, aandacht, o.a. de ouderen organisatie. Een gemeentebestuur zal moeten kie zen, tussen bijvoorbeeld meer lan taarnpalen of zorg voor ouderen. Hoe wel het kunstlicht in een dorp ’s avonds voor ouderen ook heel belang rijk is. Ouderen kunnen zelf invloeden uitoefenen op die beslissingen via de democratische lijnen die in een open baar bestuur aanwezig zijn. Van de nota is een samenvatting ge maakt die op zeer grote schaal wordt verspreid, zodat alle ouderen in Ber- „De toenemende vergrijzing in ons dorp zal de aanpassing van een aantal voorzieningen voor ouderen noodza kelijk maken. Een zorgvuldige be hoeftepeiling en een inventarisatie is daarom essentieel.” Zo staat het let terlijk in de inleiding. Uitgelegd wordt dat het ’ouderenprobleem’ in wezen een cultuurprobleem is. In onze samenleving samen met ziek-invalide' en armoede. Een beeld dat zeer moei- liljk kwijt te raken is, maar waar we muiusiei ue zes te oouwen woningen wel vanaf moeten! De meeste ouderen op de locatie 'De Zevensprong’, jóude- kelijk en van elke honderd ouderen wonen er maar zeven in een verzor- de ge- gingshuis. Dat wil dus zeggen dat er 93 J van de 10() gewoon ’jn het rond- „„x„™.xx.x&x.^xxx „^„.xxxx-xx. x„xxg xxxw- lopen. Ongeveer honderd jaar geleden gelijk. Daardoor moeten er meer voor- X X 7 O T ril O Tri ’x7 77 1 1 vx "NTzri/4 rxv'l o vx z-1 1 rvmv, i z-1 zT M rJ x.1 x o x i je’, de gezinsverzorging, de ’open eet tafel’ en d- --

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1