weekblad het elke zondag ^oorlog a; Gedeputeerde De Boer zag „de minder fraaie kant van Schoor! I Bergenaar Ad Maarsse bedenkt symbolische eenwording van Enron Bij de „Vluchtheuvel” Winnaars kunstwedstrijd aanstaande N.T.U. UITVERKOOP vrijdagavond .111.11 4- tie L BV i WH nr 99 der Hoveniersbedrijf Arborea I” Carla Zijlstra Asielzoekers in Bergen Hondebezitters opgelet FiMauis Schoorl Rondleiding Pianorecital in het KGB Koningin blijft thuis ell Gotcha! 757 369 902 WEEKBLAD „DE DUINSTREEK” GROTE MATEN BERGEN De belangstelling van een aantal mensen uit het land is gericht op een soort „oorlogsspel” dat opgevoerd wordt op het terrein en in de gebouwen van „De Vluchtheuvel” aan de Loudelsweg. De geïllustreerde pers schrijft er over en ook Sonja Barend liet deze groep in haar programma toe. Kan „De Duin streek”, die overigens nooit gericht is op sensatie, dan achter blijven? Nog vóór de groep „paintball-ers” wegtrekt naar een andere lokatie, een korte impressie van wat daar elke zondag aan de orde is. BERGEN - „Als in 1992 de grenzen binnen Europa open zullen gaan, moeten we dat op een symbolische manier tot uit drukking kunnen brengen. Ik heb altijd de promotie gedaan voor het bekende Aalsmeerse bloemencorso, maar tegenwoordig gaan we steeds meer Europees denken. Nederland moet binnen Europa naar voren komen met z’n sterkste kanten. De bloemen zijn daarvan ongetwijfeld een heel sterk punt. Een Nederlands bloemencorso langs de belangrijkste hoofdsteden in Europa. Dat moet toch mogelijk zijn met al onze vindingrijkheid en onze techniek”! REDAKTIE „DE DUINSTREEK” Startschot TOTALE MM Mi 7 t s M as fiiii lis 'M M iRI 199 66e JAARGANG - NUMMER 5 WOENSDAG 31 JANUAR11990 (ral de duinstreek uur uur 5 uur 3 ir 2-11260! '77” MS keihard ioorl JIZEN NZ. Jongstleden zondagochtend wilden ze best even voor de camera! Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren bruari in de gemeenteraad zullen wor den behandeld: Ad Maarsse ontvouwde deze week zijn plannen, die binnenkort in de landelijke pers aandacht zullen krijgen NEDERLANDSCHE TAPIJT UNIE ACHTER STRAAT 50 ALKMAAR nagen 15235 Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 Westfriesedijk 104- Krabbendam VOOR AL UW SIERSTRAATWERK en originele tuinaanleg nt snd KANAALKADE31b-ALKMAAR TELEFOON 072-155260 robuster, mannelijker en spannender is. „Gewoon doodnormaal volk. Men sen uit de horeca en mensen met een kantoorbaantje,” schrijft het blad Ac- Soms met 50% KORTING bij Margaretha Fashions Uw adres voor de maten 36 t/m 56, dus ook J. Oldenburglaan 10, 1861 JT Bergen N-H Tel. 02208-97503 Schoorl geprojecteerd en aantrekke lijk bouwplan te komen.” Dat De Boer zaterdagmiddag met eigen ogen de af schuwelijke situatie rond De Roode Leeuw heeft kunnen aanschouwen, kan straks een aanzienlijke rol van be tekenis spelen in de verdere ontwikke- In de tijd van „het rijke roomse leven” waren gebouwen en terrein van „De Vluchtheuvel” dagelijks gevuld met vrome mensen die zich enkele dagen of weken wilden terugtrekken uit het roerige leven van de „roaring twen- tueel in een twee pagina’s groot artikel van vorige week... Ze kunnen wel een „doodgewoon” beroep uitoefenen, maar wat zijn het voor mensen? Wat denken ze, wat voelen ze? De meeste glas-in-lood ramen van de kapel zijn stuk gegooid. Afgelopen week is ook „de gemeente” komen kij ken. Er zouden enkele vrijwilligers moeten komen die nog „iets” zouden kunnen redden. Veel zal het niet zijn... MH. „We zijn er als college dagelijks vele uren mee bezig. Het is keihard werken. Maar we hopen eer van ons werk te hebben. Het begint erop te lij- Ze zullen niet zo lang meer in Ber gen rondsluipen, want iedereen kent alle plekjes waar je je kunt verbergen. En het gebouw is zo verschrikkelijk vernield en vuil dat het ook deze groep „normale” mensen te gortig wordt in De Vluchtheuvel. Overigens zijn zij het niet die de boel stuk geslagen heb ben. Volgens de beheerder doen dat de naburige scholieren. Hij stuurt ze da gelijks van het terrein... meer, met een omzet van meer dan 400 miljoen gulden, maakt zich organisa torisch sterk voor dit Europees evene ment. Niet alleen de Nederlandse bloemenexport zal profiteren van het komende Eurocorso, maar in het kiel zog zullen heel veel managers uit het bedrijfsleven hun kans schoon zien de aandacht te trekken van de Europese burgers. De wagens van Zurel’s Bloe- menexportbureau, die toch al door Europa rijden zullen de bloemen voor het corso steeds aan moeten rijden. Daardoor zal het mogelijk zijn om in Berlijn, Londen of Parijs het Eurocor so er net zo fris te laten uitzien als bij de start in Den Haag. Wat denkt Ad Maarsse over Oost- Europa? „Zo ver ga ik nu niet”, zegt de ener gieke „Universal Business directeur”, „een kind kan zien wat voor ongeken de mogelijkheden er in Oost-Europa voor ons liggen. Nederland’verstuurt zijn sierteeltgewassen en de bloem bollen over de hele wereld, maar Oost- Europa is een nog onontgonnen afzet gebied voor een heleboel branches. We kijken heus wel met een oog naar die markt en die mogelijkheden. Maar la ten we het eerst maar „even” in West- Europa organiseren. Dan hebben we heus onze handen vol”! MH Aan het woord is hier Ad Maarsse, een van de directeuren van „Universal Business”. Hij heeft het idee van een Nederlands bloemencorso op Euro pees niveau bedacht. Een hoofdspon sor is ook al in de plannen gestapt. Dat is de directeur van het „Bloemenex port en expeditiebedrijf Zurel” even eens uit Aalsmeer. Een commercieel bloemencorso laten rijen door .alle hoofdsteden van Europa. Een betere manier van „Holland-Promotion” is nauwelijks denkbaar en het is vrij ze ker dat de grote Nederlandse Indus trie er helemaal achter gaat staan. Rob ASSEN - Onder slechte weersom standigheden werden afgelopen weekend in Assen de NK Allround da mes gehouden. Carla Zijlstra begon met 45.25 op de 500 m. De 3000 m. leverde met 4.43.23 een fraaie derde plaats op achter Hanneke de Vries en kernploeglid Lia van Schie. Zondag waren de „buitenfactoren” nog slechter. De 1500 m leverde een zesde plaats op in 2.18.92. Ook de 5000 m bracht haar brons in 8.03.9. Pas in de slotrit doken wederom Hanneke de Vries en Lia van Schie met miniem verschil onder haar nieuwe baanre cord voor neosenioren. In het eind klassement legde ze beslag op een pri ma zesde plaats. In het komende Weekend neemt ze deel aan de jeug- dinterland tussen Oost-Duitsland, Rusland, Amerika en Nederland in de Eishalle van (Oost)Berlijn. BERGEN - Wethouder Jan Stomps heeft vorige week woensdag de eerste asielzoekers in de gemeente Bergen verwelkomd. Het gaat hier om een Iraans gezin: vader, moeder en 2 kin deren die in afwachting van de beslis sing op hun asielverzoek, onderdak heeft gekregen in de gemeente Bergen. Het is alweer enige tijd geleden dat de gemeente het besluit nam woon ruimte ter beschikking te stellen in het kader van de regeling opvang asiel zoekers. Dankzij deze regeling kun nen asielzoekers tijdelijk onderge bracht worden in normale woningen. De procedure voor een asielaanvraag neemt doorgaans zo’n 2 jaar in beslag. Per woning zullen minimaal 4 per sonen gehuisvest worden. Bergen heeft zich indertijd bereid verklaard onderdak te willen verlenen aan 16 asielzoekers. De eerste 4 zijn woens dag gearriveerd. De verwachting is dat een tweede groep zeer binnenkort zal volgen. De asielzoekers zullen bij gestaan worden door een groepje vrij willigers dat onder supervisie van de Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland staat. BERGEN De politie meldt dat het de laatste tijd regelmatig voorkomt dat honden worden aangereden. Het betreft honden die worden uitgelaten zonder dat de baas of bazin meegaat. De hondjes worden vanwege het slechte weer alleen de straat opge stuurd. De dierenarts in Bergen, dr. Van Zijl, heeft een tiental honden in de praktijk gehad die tengevolge van een aanrijding gewond waren geraakt. Zowel dr. Van Zijl als de- politie doet een oproep om de dieren niet zomaar de straat op te laten gaan, maar mee te gaan om er toezicht op te houden. Een goed advies is om uw beestje te voor zien van een halsband met een naam plaatje met gegevens van de eigenaar, opdat een gewonde hond weer bij zijn eigenaar teruggebracht kan worden. Men streeft ernaar om het startschot voor het Eurocorso plaats te laten vin den ter gelegenheid van de Floriade in april 1992. Insiders weten dat de Flo riade die elke tien jaar wordt gehou den, ook nu een manifestatie zal wor den op wereldniveau. Net al in 1982 in Amsterdam. Maar dan véél grootser! Het gaat goed in de economie en daar wordt thans goed gebruik van ge maakt. Ad Maarsse: „Wij willen dat Euro-corso uitgebreid omlijsten met diplomatieke en politieke toppers. Via de commerciële televisie zal heel Eu- - ropa kunnen zien hoe de trein zal ver trekken vanuit Nederland om in sep tember weer terug te keren. Het ver trek moet plaats vinden in april als de Floriade geopend wordt. Voor ons bu reau „Universal Business BV” is het een geweldige uitdaging. Mede-direc- teur Hein Kuipers is al dagelijks met de grote plannen aan het werk. „Zeg het met bloemen” en „Bloe men houden van mensen” worden geen Nederlandse spreuken, maar gaan nu heel Europa door. Zurel Aals- BERGEN Op vrijdagavond 2 fe bruari aanstaande zal de uitslag be kend gemaakt worden van een kunst- stimulerende wedstrijd uitgeschreven door kunsthandel „Jardin des Arts” in het kader van een „Concours-Artisti- que” voor amateurs. Een aantal kunstminnaars heeft zich laten in schrijven voor deze „wedstrijd” die ten doel heeft het werk van amateurs te stimuleren. De uitslag en de toeken ning van de prijzen geschiedt op vrij dagavond 21.00 uur. Kunsthandel „Jardin des Arts” is zeer actief bezig op het gebied van de kunst in Bergen. Kort geleden werden amateurs in de gelegenheid gesteld werk te tonen dat thans bijeenge bracht is in het Dorpshuis, aan de overkant van de galerie aan de Ruïne- laan. Vrijdagavond is deze expositie te bezichtigen tot 22.30 uur. Om 21.00 uur worden de prijzen bekend ge maakt. Maar de hele volgende week kan men zich zelf overtuigen van het niveau van het ingebrachte werk. Ook zaterdag en zondag tussen 12.00 en 17.00 uur. 4* estigingen in Alkmaar Amsterdam - Beverwijk - Haarlem Hoorn Purmerend Zaandam SCHOORL Op zondag 4 februari om 20.30 uur vertoont het Filmhuis de Amerikaanse film „Eddy Murphy Raw” van Robert Townsend met o.a. Eddy Murphy, Billie Allen en Clebert Ford. Korte inhoud: Raw is de filmregistratie van Eddy Murphy’s .theatershow. Anderhalf uur lang raast Murphy door over seks, imi teert beroemdheden en speelt typetjes. Schuttingwoorden en soldatentaal beheersen zijn vocale spervuur. Zijn parodieën zijn nauwelijks van echt te onderscheiden, zijn inzet is gigan tisch. Eddy zonder poespas, dat is pas je ware. De film wordt vertoond in de Oor sprong, Damweg 7, Schoorl. BERGEN Op zondagmorgen 4 fe bruari houdt het Instituut voor Na- tuurbeschermingseducatie (IVN) afd. Nrd.-Kennemerland, haar maandelij- ke rondleiding voor belangstellenden in het Bergerbos, het PWN-duinter- rein en de Boswachterij Schoorl. De wandeling duurt twee uur en begint om 11.00 uur vanaf het beeld van Ro land Holst (achter de Ruïnekerk) in Bergen en wordt geleid door ervaren natuurgidsen. Extra informatie is te krijgen op 02208-13763. Het IVN-be- zo.ekers- en natuurstudiecentrum in het Parnassiapark in Bergen aan Zee (eerste weg links) is elke zondagmid dag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax'02208-95448 Advertentieprijs 52 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen BERGEN - Zondag kunnen liefheb bers van pianoconcerten hun hart he lemaal ophalen als ze houden van mu ziek van Mozart, Rubinstein, Brahms en Granados. Om half twaalf ’s’ mor gens gaat Marius van Paassen op de grote vleugel in het KCB spelen. Wie deze leerling van Daniël Wayenberg live wil zien en horen, mag deze och tend niet overslaan. Marius van Paassen maakte in 1982 zijn debuut in de Grote Zaal van het Concertgebouw in Amsterdam met het eerste pianoconcert van Tsjai- kovsky. Met dit debuut, dat werd bij gewoond door leden van het Konink lijk Huis, vestigde hij zijn naam als virtuoos. Zijn eerste plaat bewees de verfijnde kleurenrijkdom van zijn touché en een sterke affiniteit met de Franse pianomuziek, welke concours jury’s ook al waren opgevallen. „Het Dier in de twintigste-eeuwse piano muziek”, zoals zijn debuut-LP heet, was in korte tijd uitverkocht. Het We reld Natuur Fonds voerde actie met deze plaat. Naai’ jaren van research en bezinning op de romantische uitvoe ringspraktijk gaf Marius van Paassen in 1986 tot ieders verbazing een avondvullend recital, geheel gewijd aan de Russische componist Anton Rubinstein, die tot dan toe nauwelijks meer gespeeld werd. Gustav Mahler beschouwde Rubinsteins opera „De Demoon” als een onvergankelijk meesterwerk. Ondanks deze prijzende bewoordingen van Mahler en andere componisten uit de negentiende eeuw was Rubinsteins muziek in de twintig ste eeuw in vergetelheid geraakt. Ma rius van Paassen heeft zich opgewor pen als een hartstochtelijk verdediger van deze vergeten muziek. Marius van Paassen studeerde aan het Sweelinck-conservatorium te Am sterdam bij Hans Dercksen en aan de „Hochschule für Musik und Theater” te Hannover bij Hans Leygraf. Daar-, naast studeerde hij bij Daniel Wayen berg en Willem Brons. Hij won ver scheidend nationale prijzen, waarvan één hem werd toegekend voor zijn in terpretatie van Beethovens laatste pianosonate. SCHOORL De beide Schoorlse wethouders Gerard Le Belle en Joop Muelink namen zaterdagmiddag de gelegenheid te baat om gedeputeerde G. de Boer naar het Schoorlse hart te slepen en hem te confronteren met de verstopte ader, die dat hart al jaren kwetst: De Roode Leeuw. En De Boer schrok. Hij kent Schoorl nog van zijn kinderjaren: „Mijn boterham op m’n eerste schoolreisje liet ik hier in het zand vallen.” „U ziet hier, op z’n zachtst gezegd, de minst fraaie kant van Schoorl”, vertrouwden de wethouders De Boer toe. De heer De Boer had even tevoren de windmolen in Camperduin symbo lisch in werking gesteld en een blik sembezoek aan de bouwval Roode Leeuw was daarmee best te combine ren. Uiterst belangrijk ook omdat De Boer een van de gedeputeerden is, die straks gaat meebeslissen in de plan nen voor de nieuwbouw op en rond de plaats van De Roode Leeuw, zoals de ze op dit moment door het college van burgemeester en wethouders worden voorbereid. En Schoorl is uiteraard sterk afhankelijk van de provinciale subsidie ten behoeve van het project. Wethouder Muelink: „De heer De Boer heeft ons beloofd dat hij zich sterk zal maken voor het verkrijgen van een financiële bijdrage.” En wat de plannen betreft die maandag 12 fe- Gedeputeerde G. de Boer blikte zater dag vele malen in de richting van De Roode Leeuw, zoals deze zich trooste loos aan de kijker opdringt. De Boer liet zich uitvoerig door de beide wethou ders Le Belle (midden) en Muelink voor lichten. Op de achtergrond Het Klim- duin, waar de nieuwe horeca zal wor den gevestigd.- Ze hebben een echte club en komen allemaal hier uit het westen van het land. Ze noemen zich Gotcha” en ze zien er zeer agressief uit. In jogging pakken, waar ze mee begonnen, is niet zo „leuk” als nu in echte camouflage- oorlogskledij. Dikwijs spelen ze twee groepen die eikaars vlag(!moeten veroveren. Met gas-luchtdruk-pistolen lopen ze door het grote gebouw. In de loop zitten de verfkogels, in de holster het gaspa troon. Zien ze iemand van de tegen partij, dan is een lichte druk op de trekker voldoende om een verfprop er uit te schieten en de tegenstander is dan „bloederig” gemerkt. Dat spul schijnt er weer makkelijk uit te was sen te zijn... Wat, denk ik, niet uit te wassen zal zijn is de oorlogsfantasie waar deze mensen aan lijden. Sluipen, schieten en overleven! Zo raken ze hun energie kwijt. Maar ze kunnen toch ook gaan surfen, zeilen, marathons lopen of weet ik veel wat voor sport doen om hun energie weg te laten vloeien. Maar dan lachen ze meewarig! Halen de schouders op en zeggen dat dit veel (Advertent ic) Vandaag is het de verjaardag van de koningin. Ze zal vanavond lekker thuis blijven om het verjaardags feest in de famil iekring door te bren gen. Op 30 april zullen we het buiten met zijn allen nog eens dunnetjes over doen, maar daar is het nu nog te koud voor. Majesteit, we hadden u eerst willen uitnodigen om bij een van onze winkels langs te gaan, maar we begrijpen dat u op een dag als vandaag de deur liever niet uitgaat. We hebben namel ijk ter gelegenheid van uw verjaardag een vorstelijke aanbieding uit onze magazijnen ge haald die we u graag hadden willen laten zien. Schitterende karpetten in een hoogpolige wolmix. Ze zijn er in diverse berberkleuren. Normaal kosten dezekarpetten 298,- maar omdat het feest is gaan ze er deze week uit voor 198,-1 Zurel uit Aalsmeer zei daarover in de Nationale Bloemenkrant: „Mijn vader is het enige lid uit de bloemenbranche die deel uitmaakt van het KLM-gezel- schap „Skippers of the Flying Dutch man”. Daarin zitten ook mannen als Heineken, Philips, Fokker en ook Prins Bernhard. Dit idee over het Ne derlandse Euro-corso moet lukken. Het is een geweldige manier om ons land onder de aandacht te brengen. uEetftenKooK ties”. Als al die mensen nu eens kon den kijken.Van het pand staan alleen nog de zwaar geschonden muren, de kelders met nieuwe verwarmingske tels staan onder water, geen enkele ruit is héél, de vloeren zijn zwaar be vuild met van alles waar eigenlijk geen woorden voor zijn, de tuin ligt vol met patroonhulzen en het beeld van Christus-Koning staat zwijgend, zon der handen en geschonden tussen de bosjes, waar ook jongstleden zondag „mannen” in camouflagepakken met zware „pistolen” op elkaar probeer den te schieten. Een jong meisje (nou, het is best een leuke club hoor!blaast op een sirene en een voor een stormen de „volwassen kinderen” binnen in het hoofdkwartier, waar niet gescho ten mag worden, maar waar de rotzooi niet minder is dan elders in het geha vende gebouw. In België was net zo’n groep aan de gang. Maar die hadden échte wapens en hakenkruisen. Dat waren duidelijk neo-nazi’s! Hier gaat het meer om mensen die zich van zulk kwaad niet bewust zijn. Waar ze wèl bewust van zijn is overigens onduidelijk. Ik denk dat' het woord „ze-weten-niet-wat- ze-doen” levensgroot van toepassing is! Het zijn mensen die de „spanning” van de oorlog missen. Die zich o-zo- graag willen inleven in de jaren ’40- ’45. Mensen die oorlogsfilms huren in de videotheek om eens lekker span nend te genieten van het neermaaien van vijanden. Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn M ,.u“'s. 'iKUMKIfflF w s S W. S Si: 1 i "7 ::sM ifiS:, ssJ

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1