weekblad Raad van Waterstaat is voor Musical Marieke van Driehuizen was een onbetwiste topper tAF Nieuws en vacatures NO handhaving kustverdedigingsstrook i K M I I 9.50 10.- 8.50 I ra Zandsuppleties op kwetsbare plaatsen Kinderaktiviteit in krokusvakantie 631| Veiling en markt Stichting Damland Politie zoekt getuigen van overval Aldi Amnesty international Vrijmarkt Stormbelasting op komst? 66e JAARGANG-NUMMER 8 WOENSDAG 21 FEBRUAR11990 Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn is N IN: JMUIDE I >R 'EN Bij ons 140 cm br. p.mtr. Gezien in Marion van maart de nieuwste zwart-wit dessins Meer dan 600 soorten stoffen 140 cm br. p.mtr. 4.- 3mtr. voor van uw Gewestelijk Arbeidsbureau Zie elders in dit weekblad WEEKBLAD ,,DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren REDAKTIE „DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen M| Exclusieve kinderstoffen voor het voorjaar 140 cm br. p. mtr. Tij Deze week bij iedere aankoop boven de 1O.-’n leukkadootje. VANDAAG GEOPEND /kT/I^ÉULEN NEW STYLE i J1 Achterstraat 50-Alkmaar IBiSii wa Slufter P.Y. Meinema Discussienota „Kustverdediging na 1990” KUSTSTREEK - Het kustverdedigingsbeleid moet vooral ge richt zijn op handhaving van de huidige kustverdedigings strook. Plaatselijk terugtrekken van de kustlijn kan slechts wor den overwogen ter wille van een stabiele kustligging, maar al leen wanneer andere belangen zich daartegen niet verzetten. Dit is de conclusie van de Commissie voor de Waterhuishouding van de Raad van de Waterstaat in een advies aan minister Maij- Weggen van Verkeer en Waterstaat. Aan de Raad was advies gevraagd Over de nota „Kustverdedi ging na 1990”, waarin vier alternatieven voor het beleid op de lange termijn worden geschetst. Die zijn: terugtrekken, selectief handhaven van de küstlijn, handhaven en zeewaarts uitbreiden. Bij alle alternatieven staat het behoud van de Delta-veiligheid voorop. De alternatieven select handhaven, handhaven en zee waarts, houden naast het veiligheidsaspect ook rekening met de belangen in het duingebied, zoals natuur, recreatie en drinkwa tervoorziening. TTIWi! BRISTOL in ALKMAAR F Langestraat 109 (naast Xenos) |ktel.: 072-126088 Donderdag koopavond Kustverdedigmgslinie I Hoveniersbedrijf Arborea de duinstreek '■J s het belang 8® 1 Het BSG-koor MH Achterstraat 50-Alkmaar nemen. Dus het radeloze meisje valt in 'V Zware zeeën teisteren waterkeringen. Dijken en duinen hebben dikwijls veel te lijden. ALKMAAR -AMSTERDAM BEVERWIJK- HAARLEM HOORN PURMEREND ZAANDAM J 8 SB»» BERGEN - Op woensdag 28 februa ri is er voor kinderen van 5-12 jaar de gelegenheid om, in het T&O-gebouw aan de Kogen dijk 42a, spelletjes te ko men doen. Ze kunnen sjoelen, darten, rummi- kub spelen enz. De kosten zijn 1,50. de aktiviteit is van 15.00-16.30 uur en er wordt gezellig samen theegedron ken. In, ik meen zeven weken, hebben de leerlingen, uiteraard met steun van docenten een musical op de planken gezet die de toest van elke kritiek glansrijk kan doorstaan. Verzorgd tot in de puntjes, met een aankleding en decors bijzonder artis tiek en zeer eigentijds, met geweldige teksten en oorspronkelijke liedjes die populair op muziek gezet waren. En vooral met een inzet van de spelers die het hele stuk heeft gemaakt! Zonder versprekingen, zonder haperingen, teerd met een haast vanzelfsprekend stelling alle medewerkers aan deze Borst schreef de teksten met een bij drage van Gerard Kind, Chris Zitter schreef en arrangeerde alle muziek en Een ander zeldzaam verschijnsel in het kustgebied is de aanwezigheid van een slufter. Een slufter is een (door- braakjgeul die vanuit de Noordzee door een gat in de duinen naar een duinvallei erachter loopt. Dergelijke contactzones tussen zee en land bren gen bijzondere natuur- en land schapswaarden met zich mee. De sluf ter op Texel vormt hiervan een goed (en internationaal beroemd) voor beeld. Verder zijn er alleen op Ame land, op Goeree en in Zeeuws-Vlaan deren (het Zwin) nog slufters aanwe zig. Vroeger waren er meer slufters langs de Nederlandse kust, zoals bij voorbeeld in het Zwanenwater, maar deze zijn veelal afgedamd. Sommige zijn ontstaan door een duindoorbraak bij een stormvloed (zoals de slufter op Texel), andere door het niet volledig afsnoeren van een primaire duinvallei (zoals het Breede Water op Voorne), of door het gedeeltelijk verzanden van een zeegat (het Zwin). Op een aantal plaatsen langs de kust lijkt het moge lijk nieuwe slufters te laten ontstaan. In het kader van het desbetreffende project in het Natuurbeleidsplan zul len de mogelijkheden voor sluftervor- ming nader worden uitgewerkt en ge- CDA - Schoorl Lijst 3 Een duidelijk beleid hangt samen met respect voor de burger en maatschappelijke organisaties. Stemmen op het CDA is daarom méér dan de moeite waard. BERGEN - De Van Reenenschool gaat'de Stichting Damland sponsoren. Op zaterdag 31 maart wordt een grote lentemarkt georganiseerd, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal ko- I men aan de Stichting Damland (voge- lopvangcentrum) aan de Nesdijk. Te- vens wil de school een Damland-vei- hng houden, waarvoor een beroep wordt gedaan op alle Bergenaren die jhet milieubeheer in het algemeen en Damland in het bijzonder een goed hart toedragen. Voorwerpen van al lerlei aard zijn welkom. Spulletjes voor de markt zijn tijdens de schoolu ren af te geven, maar betreffende eventuele veilingstukken is het ge wenst eerst met de school contact op te nemen. BERGEN - Maandag 12 fe bruari vond een overval plaats op de Aldi-supermarkt te Bergen. Omstreeks 09.10 uur die ochtend betrad een werkneemster het pand om interne werkzaamheden te verrichten. Aangekomen in het kantoor werd zij opgewacht door een gemaskerde man met een vuurwapen. Onder bedreiging van dat vuurwapen moest zij de kluis openen en werd een gedeel te van een dagopbrengst ont vreemd. Hierna werd de werk neemster opgesloten in een ruim te achter de zaak waaruit zij zich drie uur later pas kon bevrijden. De overval is uitgevoerd door drie mannen die allen blauwe overalls droegen en wollen zwar te bivakmutsen op hun hoofd hadden. Uit getuigenverklarin gen is gebleken dat de daders zondag 11 februari rond 23.30 uur al een raam hadden gefor ceerd aan de achterzijde van het pand, gelegen aan het Binnenhof, om maandag rond 05.00 uur het pand te betreden om een perso neelslid op te wachten. Het ver moeden bestaat dat de daders zich in de nachtelijke uren heb ben opgehouden in Bergen, in de omgeving van het gemeentehuis. Nadat de drie daders maandag rond 09.20 uur het pand verlieten aan de zijde van het Binnenhof zijn zij ingestapet in een gestolen Saab 900, kleur lichtblauwme- tallic. Deze auto werd later te ruggevonden bij het bejaarden centrum aan de Nassaulaan. De auto bleek die zondagavond te zijn ontvreemd te Amsterdam. Uit een ingesteld onderzoek in de Nassaulaan bleek dat de da ders met blauwe overalls zijn overgestapt in een andere bij de politie nog onbekende personen auto om via de Nassaulaan, Rus senweg en Landweg te verdwij nen. Vanaf dat moment ont breekt ieder spoor. De rijkspoli tie van Bergen verzoekt getuigen die mogelijk iets hebben gezien zich te melden (tel. 02208-95441). REGIO - De schrijfactie van de af- deling Bergen/Schoorl is deze maand gericht op gewetensgevangenen in Pe ru, Indonesië en Griekenland. Het gaat o.a. om mensen die al sinds 1967 gevangen zitten, verdacht van lid maatschap van de communistische partij in hun land. Er zijn voorbeeld brieven in het Engels, Spaans en Ne derlands die u kunt krijgen bij de ver tegenwoordigster in de Openbare Bi bliotheek te Bergen op vrijdagmiddag, 23 februari 1990 van 15.00 tot 17.00 uur. Ook kunt u komen schrijven in het gemeentehuis te Bergen NH op dinsdag 27 februari van 19.30 tot 21.30 uur. De jaarvergadering van Amnesty is op 13 maart. breedte van honderd meter tot enkele kilometers. De verwachte kusterosie - -.J vermogen van de duinen en ondermijnt de zee dijken en andere waterkerende con structies. Als er niet wordt opgetre den, zullen volgens de nota tientallen kilometers duin zodanig worden aan getast, dat de veiligheid van het ach terliggende polderland niet meer kan worden gegarandeerd. Naast de vei ligheid komen ook over tientallen ki lometers gebruiksfuncties en natuur waarden in het duingebied door kus- tachteruitgang in gevaar. Op plaatsen waar de kustafslag geen directe bedreiging voor het ach terliggende polderland betekende, liet men het terugtrekken van de kustlijn toe. Naast verliezen aan oppervlakte duingebied had dit tevens een verla ging van de grondwaterspiegel tot ge volg. In brede duingebieden treedt na melijk een sterke opbolling van de grondwaterspiegel op; wanneer de duinstrook smaller wordt daalt de grondwaterstand en neemt de capaci teit van de zoetwaterlens af. Dit is een andere oorzaak van de verdroging van duingebieden dan door wateronttrek- king. Op veel plaatsen langs de kust is het duingebied zo breed, dat de veilig heid in het polderland niet direct - en ook niet bij verdergaande zeespiegel- rijzing - op het spel staat. In deze ge bieden kan de ruimte die er in de kust verdediging bestaat optimaal benut worden voor het instandhouden, her stellen en verder ontwikkelen van de natuurwaarde van het kustgebied. Het kustbeheer kan hierbij, meer dan tot nu toe gebeurt, afgestemd worden op het instandhouden van natuurlijke processen. In het huidige beheer is de speelruimte gering, als gevolg van al lerlei stringente regels in het belang van de kustverdediging. De veiligheid van het achterland is niet in het geding. Een meer flexibel inspelen op de natuurontwikkelings- mogelijkheden acht de Natuurbe- schermingsraad gewenst. Dit geldt bijvoorbeeld voor de eisen met betrek king tot het vastleggen van de zeereep met helm en het hanteren van een vas te zeereepbreedte. Wanneer er een meer gedifferentieerd beheer wordt toegestaan, wordt het landschap in de zeereep gevarieerder. Bovendien kun nen dan soorten als de blauwe zee distel weer meer kansen krijgen. Deze beschermde plantesoort is sinds 1950 met zo’n 30 procent achteruit gegaan. concretiseerd. Een dergelijke verken ning heeft reeds plaatsgevonden voor de Grote Eenheid Natuurgebied in het duingebied tussen Den Haag en Kat wijk. In dit gebied blijken mogelijkhe den aanwezig voor een kleine slufter. Een element als een slufter zal naar de mening van de raad een positieve invloed hebben op de landschappelij ke aantrekkelijkheid van dit duinge bied en tevens van het kustgebied als geheel. In brede duingebieden kunnen mo gelijkheden worden benut tot het op nieuw laten uitstuiven van valleien tot het grondwaterniveau, zodat er weer vochtige duinvalleien onstaan. Ge vaar voor de veiligheid van het polder land is hierbij immers niet te duchten. Verstuivingen spelen een essentiële rol bij de duurzame instandhouding van een natuurlijk kustecosysteem. In het kader van het project Verstuivin gen van het Natuurbeleidsplan zal systematisch worden nagegaan waar Als stormen weer eens hebben huisge houden, kan dit beeld het. gevolg zijn. den van de resterende kustlijn zeer ho ge kosten met zich meebrengen. De Raad van de Waterstaat vraagt in zijn advies nog specifiek aandacht voor de erosieproblemen langs de kust bij Bergen, Bloemendaal en bij het bolwerk Eijerland op Texel. Op deze lokaties schrijdt de erosie in een zorg wekkend tempo voort. Bij Bergen en Bloemendaal worden delen van het strand, de promenade en de aanwezige bebouwing aangetast. De recente stormen hebben de problemen verer- verzwakt het waterkerend gerd. De Raad vindt het noodzakelijk dat thans zonder uitstel de kuststrook op deze lokaties wordt beschermd te gen de zee. Met de discussienota „Kustverdedi ging na 1990” wil de minister van Ver keer en Waterstaat een beleidslijn voor de lange termijn voorbereiden voor de verdediging van de Noordzee kust. Ook de Natuurbeschermings- raad geeft in een interessante uiteen zetting een advies over voornoemde nota. Het centrale probleem dat de nota schetst is kustachteruitgang. Door aanhoudende kusterosie gaat bijna de helft van de kust langzaam, maar ze ker acheruit. De verwachte snellere zeespiegelrijzing in de komende eeuw zal het erosieprobleem verhevigen. De kustverdedigingslinie bestaat voor circa 75% uit duinen, variërend in sprak rector Henk Pruiksma de jonge lui toe. Hij sprak zeer waarderende woorden. „Toon mij een middelbare school waar zoveel leerlingen en leerkrach ten zo eendrachtig samenwerken, met zo’n resultaat. Hier is meer dan één derde deel van de school bij betrok ken, het is on-ge-lo-ve-lijk, maar echt waar!” a j F r - HBSB 1 mogelijkheden liggen voor het uitvoe ren van verstuivingsexperimenten, ook in de zeereep. Dit zal volgens de raad de natuurlijke verscheidenheid van het kustgebied ten goede komen. Met betrekking tot de kostenver schillen tussen de beleidsalternatie ven en de toedeling van de kostensoor ten aan verschillende sectoren, wil de raad nog het volgende opmerken. Uit de gegevens in de Discussienota Kustverdediging na 1990 (pag. 78) blijkt dat de kosten van de verschil lende beleidsalternatieven voor het jaar 2000 bij een zeespiegelrijzing van 20 cm het volgende bedragen: terugtrekken 35 mln. gulden/jaar, selectief handhaven 45 mln. gulden/ jaar, handhaven 60 mln. gulden/jaar, zeewaarts 80 mln. gulden/jaar. de aanwezigheid van een buffer in de kuststrook daarom noodzakelijk. De Raad van de Waterstaat stelt als maatregel ter handhaving van de kuststrook voor om zandsuppleties uit te voeren op plaatsen waar stukken strand en duin zijn weggespoeld. Met grepen heeft Nederland omstreeks de beleid voor het onderhoud worden ge- 1 j--j— bruikt, kan het dynamische karakter van de kuststrook zoveel mogelijk worden ontzien. Het uitvoeren van het alternatief handhaven kost ongeveer 60 miljoen gulden per jaar. Het voor handhaven benodigde bedrag dient gebruiksfunc- structureel in de begroting te worden J TTJ’ opgenomen. De Raad realiseert zich dat handhaven van de kustlijn duur der is dan terugtrekken. Hij wijst er ..Ben yan de kustlijn, in de toekomst toch een punt wordt bereikt waarop ver dere achteruitgang met het oog op de veiligheid niet getolereerd kan wor den. Dan zal, bij afwezigheid van elke opviel door de manier waarop ze als soliste de liedjes vertolkte. Met een heel eigen geluid maakte ze op de toe- r schouwers grote indruk. Er is sprake hartverwarmende van een eigentijdse tragiek in het ver- hebben willen geven aan het feit dat er haal. Dochtertje van gescheiden ou- maar één BSG is. En daar zijn ze uit- ders, ruzie met pa, dus weglopen, stekend in geslaagd. Na afloop kwa- Maar de moeder staat ook niet te drin- men spelers en medewerkers nog even gen om de tiener bij haar in huis te apart bij elkaar in een van de klassen. BERGEN - Als ouders tijdens één van de drie open dagen op de Berger Scholengemeenschap, ook de musical hebben gezien die twee maal door de leerlingen is opgevoerd, dan zullen ze ongetwijfeld direct hun kinderen hebben laten inschrijven aan deze school. Want natuurlijk waren de getoonde werk stukken in de gangen en de lokalen een aanbeveling om voor deze school te kiezen, maar de musical Marieke van Driehuizen was een onbetwiste topper in het hele schoolgebeuren. Om met de woorden van rector Pruiksma te spreken: „Het is on-ge-lo-ve-lijk, maar écht waar!,, Br Katoenen blazer in zwart, S gHS lichtgrijs, beige en kiezel. (_U 11 ALLÉÉN DEZEXL 7® R! weekste «II BESTOL Stormen, zeespiegelstijging en kustaf slag veroorzaken een voortdurende aantasting van de kuststrook, die als verdedigingslinie dient voor het ach- terliggende land^ Als niet wordt inge- zandsuppleties dïe ook’in het huidige eeuwwisseling enkele honderden hec tare land verloren en over een eeuw ongeveer 2000 ha. De Raad van Water staat meent dat bij het kustverdedi- gingsbeleid niet alleen de veiligheid, maar ook de in de kuststrook aanwezi ge natuurwaarden en g ties moeten worden beschermd. Hij is mede gelet op die belangen, van oor deel dat in ieder geval de huidige kust strook gehandhaafd moet blijven. De echter op dat bijhèt laten terugwijki Raad heeft bij zijn oordeel laten mee- wegen dat op de lange termijn de in vloed op de kust van verschillende kustprocessen, zoals zeespiegelstij ging en veranderingen in golfpatro- o nen, niet volledig bekend zijn. Hij acht reserve in de kuststrook het vasthou- handen van „slecht gezelschap”. Een dom element, die in drugs handelt en haar meeneemt naar Zuid-Frankrijk, zonder dat de vader en moeder haar missen. De dialoog tussen moeder en dochter is schrijnend maar bepaald realistisch en het liedje over haar moe der dat Marieke dan zingt bezorgde mij een beetje kippevel... beter com pliment kan ik niet maken. „Jullie hebben de show gestolen”, -r-o—zei heel terecht rector H. Pruiksma, dus goed ingestudeerd, werd er geac- die aan het einde van de tweede voor- gemak! Men kreeg de indruk dat het musical in het zonnetje zette. Tom Borst schreef de teksten met een bij drage van Gerard Kind, Chris Zitter schreef en arrangeerde alle muziek en Tiny Beemsterboer verzorgde de regie. De meer dan volle zaal beloonde de Br ->7'4 EGMOND AA-N ZEE - Het oranjecomité Egmond aan Zee organiseert op 30 april een groot se vrijmarkt in de Voorstraat van 10.00 t/m 16.00 uur. Iedereen die wat te verkopen heeft is welkom, dus dit is de kans om uw schuur, zolder of het hele huis op te rui men. Kinderen uit Egmond aan Zee mogen in overleg met de marktmeester gratis hun spullen op straat uitstallen. Ook straat muzikanten zijn van harte wel kom. Een kraam huren kost 25,-. Voorinschrijven (tot 15 april) en inlichtingen, markt meester W. de Lange, tel. 02206- 2541 tussen 18.00 en 19.30 uur, b.g.g. 02206-3034. (Advertentie) De stormen van de afgelopen we ken hebben voor miljarden schade aangericht. De verzekeringsmaat schappijen hebben veel geld verlo ren, maar het rijk ook. Vooral op het platteland, want in de steden is de schade over het algemeen wel meegevallen. Men neemt aan dat de stormen het gevolg zijn van het broeikaseffect en dat we er steeds meer kunnen verwachten. Er best aan dan ook geruchten dat er een speciale stormbelasting op komst is voor plattelandsgemeenten. Wij van de NTU krijgen stormach tige bijval voor ons Tornado tapijt, 100% synthetisch velours op jute rug, in vijf moderne kleuren, 400 cm breed. Wanneer u deze week dit tapijt koopt, zal u dat geen windeie ren leggen, want het kost nu geen 179,-, maar slechts 139,-. En gratis gelegd! KANAALKADE31b-ALKMAAR TELEFOON 072-155260 allemaal echt gebeurde. Broer en zus Daniela en Marcello Oonk uit Heiloo hadden de hoofdrol- len, waarbij Daniela nog eens extra Een viermanschap dat er wat van kanï leerlingen en de medewerkers met een warm applaus. Een toneel vol met mensen die uiting maar één BSG is. En daar zijn ze uit men spelers en medewerkers nog even r-x v—*-> x-,4- H .1 J 1 1. x Vanaf een plekje boven op een tafel Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 Westf riesedijk 104 - Krabbendam VOOR AL UW SI ERSTRAATWERK en originele tuinaanleg

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1