weekblad L Schoorl wil voor de vierde maal de Blauwe Vlag Ursulmenklooster Gemeenteraad stuurt 12.50 O GRATIS 3 o 5 Loudelsweg opnieuw te koop £Ï/MÉULEN NEW STYLE 9 ei 10.- gF i§ I lo minister telegram 11 G 0) LINKS i -^GROEN gB Nieuwe toezichtfloiidster Bergens Museum Filmhuis Schoorl VW Bergen vergadert 29 maart Joop de Koning uit de WD «Tuincentrum SURSUM CORDA Schoorl CDA-Schoorl Lijst 3 Hoveniersbedrijf Arborea Eisen worden elk j aar strenger ARBEIDSBUREAU fb O- WD op zaterdagmarkt en in politiek café De nota ouderenbeleid en Veilig Verkeer 8© Schoonmaak- aktie De Putten Vuilnisbelt wordt skibaan Reumafonds, duizendpoot? Egmondse boulevard blijft gesloten I termijn in de gemeente worden gehouden. te te V' 3 VACATURE-KOLOM 14 1. Ank v.d. Veen 2. Jan Blok 3 Margot Wingen T - te Zaterdag 10 maart van 8.30-17.00 uur Joh. J. Delis Huisvesting scheppen waardoor ouderen zolang mogelijk zelf standig kunnen blijven wonen, behoort tot een belangrijk punt van het welzijnsbeleid. Stemmen op het CDA is daarom méér dan de moeite waard. IN BERGEN WEEKBLAD „DE DUINSTREEK Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren Prachtige BRODERIE 5 mooie kleuren 140cmbr. p.mtr. van uw in dit weekblad REDAKTIE „DE DUINSTREEK” LIJST liii Schoonste strand en goede waterkwaliteit worden gehonoreerd te te tejH Meer dan 600 soorten stoffen 140cmbr. p.mtr. 3 mtr. voor co Q i te Collecte van 12-18 maart SCHOORL - Wanneer de gemeente Schoorl komend voorjaar voor de vierde achtereenvolgende maal de Europese Blauwe Vlag binnenhaalt, dan is de kustplaats de eerste in Europa, die deze prestatie van formaat levert. Want een prestatie zou dat inderdaad zijn. Juist, omdat de organisatie bij de selectieproce dure beslist niet over ijs van een nacht gaat. De eisen bij het toekennen van het „kleinood’ worden steeds strenger. Schoorl weet dat en zal er alles aan doen om de vlag binnen de gemeente grenzen te slepen. Burgemeester en wethouders willen vereni gingen en instanties betrekken bij de acties, die er op korte Ed Nijpels Achterstraat 50 - Alkmaar PLAKLINNEN I 100x90 cm g gg VLISELINE I 100x90 cm 2 I V: 2 UTII nederlandsche IUnUUi tapijt unie Te koop tellen mee ZIE ONZE SPECIALE BIJLAGE EXTRA 66e JAARGANG - NUMMER 10 WOENSDAG 7 MAART 1990 de duinstreek i uiteindelijke beslissing neemt over de Belle weet, dat er op het strand zal MH AMSTERDAM ALKMAAR BEVERWIJK- HAARLEM HOORN PURMEREND ZAANDAM "te namese oorlog. Het ergst is Birdy Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 Westfriesedijk 104- Krabbendam VOOR AL UW SIERSTRAATWERK en originele tuinaanleg 00 X In de eerste plaats is daar de milieu- gids, die Schoorl voor het eerst zal uit- zie elders Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn SIIB BERGEN - Joop de Koning tot voor kort vice-voorzitter van de WD Ber gen heeft voor het partijlidmaatschap bedankt. „Ik ben nu nergens meer lid van”, aldus Joop de Koning, „niet meer van de WD, maar ook niet van Liberaal Bergen of welke andere par tij dan ook. Ik zet me nog steeds in voor het verwijderen van het munitiedepot en voor een groen Bergen, maar ik ben in de politiek teleurgesteld”. De noordelijke strandafgangen zijn ver dwenen, pension „De Horizon” is vlak bij de afgrond gekomen, terwijl de palen van restaurant Meijer steeds verder van het duin komen te staan. Op de voor grond grote veenpakketten die zijn blootgespoeld (foto: Gerard Roosen- boom, februari 1990). Schoorls milieuwethouder Gerard Le Belle neemt bij Camperduin alvast een voorproefje met de Blauwe Vlag. Zal Schoorl er straks in Domburg weer bij zijn? Het zal een unieke gebeurtenis zijn. Wanneer een kustgemeente in aan merking wil komen voor een Blauwe Vlag dan zal de situatie op het strand aan een aantal criteria moeten vol doen. De kandidaat-gemeenten krij gen een enquête-formulier, dat inge vuld en ondertekend door de burge meester moét worden opgestuurd naar de nationaal coördinatrice. Dat is Yo landa van den Breul uit Alkmaar. Wanneer de enquêtes zijn verwerkt zal een selectie worden gemaakt. Komt een gemeente voor verdere se- t BERGEN - De VW Bergen houdt op donderdag 29 maart haar voorjaarsvergadering in restaurant De Rustende Jager. Deze bijeenkomst, waarvoor de leden via de nieuwsbrief worden uitgenodigd, begint om 20.15 uur. BERGEN De WD is zaterdag 10 maart te vinden op de zaterdagmarkt in het centrum van het dorp. Fractie leden, bestuursleden en de organisatie Vrouwen in de WD zullen belangstel lenden van harte ontvangen en infor meren over de plannen die de VVD de komende vier jaar wil uitvoeren. Alle bezoekers van de WD-kraam kunnen rekenen op een smakelijke traktatie. Na afloop van de markt zal er in café d’Alderliefste een politiek café plaats vinden waar bezoekers op informele wijze de verkiesbare WD-kandidaten kunnen aanspreken over allerlei za ken. en blijkt bij zijn thuiskomst tisch gedrag te vertonen. Ine ken als een vogeltje zit hij na; cel van de inrichting voor slachtoffers, waar geprobeer weer een mens van hem te doorbreken. Flash-backs hun jeugd en Birdy’s groeie sie voor vogels en voor het escapisti- sehe vermogen om zelf te vliegen. SCHOORL - Op zondag 11 maa om 20.30 uur vertoont het Filmhuis De Oorsprong de Amerikaanse fil „Birdy” van Alan Parker, met o. Matthew Modine, Sandy Baron e.a. Korte inhoud: Twee Amerikaanse boezemvriei BERGEN - De afdeling Bergen van Veilig Verkeer Nederland heeft zich in een brief tot het college en de ANBO gericht met een aantal aanbevelingen om het verkeer en de leefbaarheid in Bergen aantrekkelijker en voor oude ren veiliger te maken. „De verkeers problematiek voor ouderen wordt niet alleen onderschat”, aldus de brief, „maar wordt in z’n totaliteit helemaal niet onderkend.” Het afdelingsbe stuur legt de nadruk op het feit dat de sociale en maatschappelijke contac ten van ouderen ernstig bemoeilijkt worden door het uitblijven van vol doende veiligheidsaspecten. Ook het uitblijven van voldoende opstapplaat sen in specifieke woonbuurten maakt dat ouderen meer en meer geïsoleerd kunnen raken. Er wordt in de brief aan college en ANBO een achttal aanbeve lingen gedaan die de mobiliteit van ouderen zo lang mogelijk moet waar borgen. 1. Uitstulpingen aanbrengen in de Stationsstraat bij het begin en einde. 2. Kruising Nesdijk en Bergerweg voorzien van verkeersgeleiders. 3. Ook bij de kruising Oude Bergerweg en Bergerweg, waardoor in fasen overge stoken kan worden. 4. Marijkelaan- Koninginneweg een beschermende oversteekplaats aanbrengen. 5. Bij de Joke Smitstraat eveneens een ver keersgeleider aanbrengen. 6. Ook bij de Zuidlaan, waardoor ook daar in fa sen kan worden overgestoken. 7. Dreef-Natteweg moet verbeterd wor den wat betreft het oversteken-voet- gangers. 8. Oversteekgelegenheid Eeuwigelaan bij Mosselbuurt, bij Ber gerweg en op de Zeeweg bij de Ver brande Pan weg aanleggen. Ook een vlakke bestrating is in het hele dorp zeer gewenst, om struikelen te voorko men. Tot zover de aanbeveling van Veilig Verkeer Nederland afdeling Bergen. In afschrift is ook de werkgroep Ver keer en Vervoer van deze aanbevelin gen op de hoogte gesteld. zijn jeugdvriend Al, die zelf dingen aan zijn hoofd heeft o] m T kon de Blauwe Vlag worden gehesen. En het college van burgemeester en wethouders ziet de vijfde juni met ver trouwen tegemoet. Dan zal in Dom burg Pieter van Vollenhoven de be langrijke onderscheidingen uitreiken aan de gemeenten die daar voor in aanmerking komen. Schoorl hoopt daarbij te zijn. Jouke Minkema „De Vluchtheuvel”, wind en hebben. Wat waren er allemaal mooie plan nen. In paviljoenen verdeeld zou er een soort vakantie-object gerealiseerd worden. De Angelastichting in Nieuwveen heeft enkele honderden gehandicapten te verzorgen. Ook die mensen hebben recht op vakantie on der elkaar en met elkaar. Er waren plannen om te komen tot de aanleg van tuinen met een zwembad waar al- provincie en rijk, op de steeds verder gaande duinafslag; dat onze waar schuwingen tot nu toe genegeerd zijn; dat kustverdediging een bovenge meentelijke aangelegenheid is, con- stateert: dat ondanks meerdere waar- menwerking met het CDA. De VVD schuwingen geen ruimte gemaakt is -j- op de rijksbegroting ter bestrijding van de kustafslag; dat bij uitblijven van adequate maatregelen desastreu ze gevolgen zullen ontstaan voor de bewoners van Bergen aan Zee, besluit: de minister van verkeer en waterstaat met klem te verzoeken nog in dit jaar over te gaan tot die maatregelen die leiden tot het tegengaan van verdere kustafslag zodat de veiligheid en be drijvigheid gewaarborgd blijven, en gaat over tot de orde van de dag. Annie Frans Ekkel (CDA) Michael Derksen (Onafh.) vroeg en kreeg schorsing van de verga dering, omdat de motie niet schrifte lijk was rondgedeeld en men over woog om tot aanscherping van de mo tie te komen. De motie werd snel ver menigvuldigd, rondgedeeld en verder niet aangescherpt. Hieronder volgt de letterlijke tekst: De raad van de gemeente Bergen in vergadering bijeen op dinsdag 27 fe bruari 1990, overwegende: dat de laat ste 10 jaren de kustafslag onrustba rende vormen heeft aangenomen; dat door burgemeester en wethouders bij diverse gelegenheden gewezen is, bij le mogelijke therapieën gehanteerd zouden kunnen worden. In paviljoens daaromheen zouden de gehandicap- i wonen. Het gehele jaar door, want alles zou berekend aangepast aan de seizoenen. Men heeft SCHOORL - Zaterdag 10 maart gaat Wonen onder de Bomen, de actie ve kerngroep Groenbewust Schoorl, voor de derde keer het bekende na tuurgebied aan de voet van de Honds- bosse Zeewering, ontdoen van aller hande vuil dat daar in het verleden aan de oevers is gestort. Reeds veel is er de voorgaande keren boven water gehaald. Oude koelkasten, fietsen, landbouwplastic, etc. etc. Deze maal heeft de natuurorganisa tie De Windbreker uit Petten op spon tane wijze man- en vrouwkracht toe gezegd. Maar ook andere vrijwilligers zijn van harte welkom. Wellicht valt dan deze zaterdag het karwei defini tief te klaren. Wim Klomp, namens natuurmonu menten beheerder van dit zo interes sante vogelgebied, is leider van dit he laas noodzakelijke gebeuren. Met be hulp van een voor dit zo natte terrein geschikte dragline, wordt getracht ook het zware werk op de kant te krij gen. Voor de goede orde: het is een vuile klus, dus oude kleding is wenselijk. Plus laarzen en werkhandschoenen, uiteraard! Warme koffie en brood meenemen s.v.p. Er wordt om 10.00 uur verzameld bij de eerste parkeer plaats, gerekend vanaf Camperduin. Einde van deze operatie zo ongeveer om 14.30 uur. Of desgewenst tussen tijds. Kortom, ook u wordt verwacht want praten over het milieu helpt niet, er wat aan doen wel! De gemeente Schoorl deed ook nu weer de toezegging de troep naar de daartoe geëigende plaats af te voeren. (Advertentie) Er bestaan plannen om vuilnisbelten om te bouwen tot skibanen. Nederlanders geven gemiddeld 2 miljard per jaar uit aan de winter sport, dus het gaat hier om een ge weldige industrie. En als het in de Alpen niet sneeuwt, blijft men na tuurlijk net zo lief in eigen land. Gemeenten zullen naar verwachting in de toekomst voor hoge prijzen afval kopen, misschien zelfs uit het buitenland, om hun berg nog hoger, en de afdaling nog zwaarder te ma ken. Zijn Beltheim en Vuilbruck de winterstortplaatsen van morgen? Wanneer u de gezelligheid liever dicht bij huis zoekt, kom dan naarde NTU. Deze week Kaschmir, een zwaar noppen berbeitapijt van 5 stenen kwaliteit. 400cm breed. Van 359,- voor 298,-. Gratis gelegd op (lange) latten en ondertapijt. REGIO - Bijna iedereen heeft wel eens last van „reuma”: een stijve nek, een tennisarm, een stratenmakersknie of een golferspols.... U kent dus de pijn maar bij u ging die over. Echter niet bij de 300.000 Nederlanders die le venslang „kiespijn” houden in al hun gewrichten. Zij kunnen soms letterlijk voor- noch achteruit en zouden ge doemd zijn tot een leven op twee vier kante meter als het Reumafonds zich niet bewoog op al die plaatsen waar hun beweging wordt geremd: bin nenshuis door drempels weg te nemen en hulpmiddelen aan te brengen, bui tenshuis door te zorgen voor aange past vervoer en voor vakantie op maat. Maar naast deze tastbare hulp wordt het onderwijs op de universiteiten ge stimuleerd zodat de huisarts later ge richt kan ingaan op gewrichtsklach- ten. Ook de „denktank” moet finan cieel worden gevuld opdat weten schappers kunnen blijven zoeken naar de steen der wijzen. Intussen blijft er veel geld nodig voor voorlichting aan patiënten in de vorm van folders, brochures, sympo sia, lezingen en films. Zo leren zij opti maal om te gaan met hun reuma, daar toe gestimuleerd door contacten met medepatiënten in verenigingen die - het wordt bijna eentonig - deels wor den gefinancierd door het Reuma fonds. U ziet het: het Reumafonds moet een duizendpoot zijn. Geef het daartoe ook dit jaar weer de gelegen heid. Geef per bank (no. 70.70.70.848), giro'(no. 324) of per collectebus. At tentie.... dit jaar wordt voor de eerste keer in bepaalde wijken met bussen gecollecteerd! BERGEN - Tot toezichthoud- ster van Bergens Museum ’t Ster kenhuis is door het gemeentebe stuur benoemd mevrouw Ans Muis te Alkmaar. Per 1 maart is zij mevrouw J. Duijff-Koeken- bier, die 10 jaar in functie is ge weest, opgevolgd. Gemeentebe stuur en museumcommissie ho pen op een plezierige samenwer king met mevrouw Muis. BERGEN - Tijdens de laatste raadsvergadering werd een telegram gestuurd naar minister Maij-Weggen over de kustafslag ten gevolge van de laatste stormen. Het was een initiatief van de eenmansfractie Derksen in sa- worden gekeken naar alle accommo daties. De horeca-exploitaties. Hoe deze zich presenteren. De reddings brigade, de EHBO, dé strandreiniging, de toegang tot de stranden. En dan natuurlijk de kwaliteit van het zeewa ter. „Maar”, zo vult de wethouder aan, „daar mag het voor wat Schoorl be treft, niet bij blijven. We zullen er door heel de gemeente een echt „Schoorls Schoon Schip” van moeten maken. Maar dan wel een blijvend schoon schip. Trouwens, gebleken is dat Schoorl geen eendagsvlieg is wat dat aangaat want in dat geval krijg je niet drie achtereenvolgende jaren zo’n grote Europese onderscheiding. En re ken erop, dat we ons allemaal sterk maken voor die vierde maal.” De Blauwe Vlag heeft niet alleen lande lijk maar ook Europees grote bekend heid gekregen. Toeristisch gezien is het natuurlijk van betekenis, dat een kustplaats de vlag krijgt toegekend. Een betere reclame kan men zich niet wensen. Vandaar ook dat er door de plaatselijke VW’s goed op ingehaakt wordt. Toeristische organisaties kun nen er uitstekend hun voordeel mee doen. Gemeenten gaan met elkaar we dijveren. Schoorl maakte er vorig jaar een waar feest van toen de Blauwe Vlag gen in Camperduin werden uitgereikt aan de vertegenwoordigers van de Ne derlandse kustplaatsen. Dat gebeurde door interim-minister Ed Nijpels. En Schoorl mocht terecht trots zijn want als enige kustplaats in onze provincie EGMOND AAN ZEE - Door de storm van afgelopen dagen is er in Eg mond een flink stuk duinen verloren gegaan. Het gemeentebestuur van Eg mond bekijkt op dit moment in over leg met Rijkswaterstaat wat hieraan gedaan kan worden. De veiligheids maatregelen die maandag al getroffen zijn blijven in ieder geval van kracht. De boulevard-noord, vanaf de sterflat tot de vuurtoren en het voetpad langs de vuurtoren blijven dan ook gesloten voor al het verkeer. Het gemeentebe stuur doet ook nogmaals een oproep de DUINEN NIET TE BETREDEN: DIT IS ECHT LEVENSGEVAAR LIJK! De strandexploitanten hebben in middels ook een brief gekregen. Daar in wordt hen verteld dat er tot nader bericht niet op het strand gebouwd mag worden. Gewoonlijk verschijnen de eerste paviljoens en andere bouw werken al in maart op het strand. Af hankelijk van de te nemen maatrege len wordt dat dit jaar waarschijnlijk later. len, de VW’s en de recreatie-ondeme- mers. De door de VW’s te organiseren evenementen in het seizoen zouden moeten worden aangepast. Dat wil zeggen, wel „publiektrekkers” maar geen „lawaaimakers”. Maar ook ge meentelijk kan er nog het nodige wor den gedaan. Een beleidsplan groenbe- heer en het verbod op het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Het huis aan huis ophalen van plastic en chemisch afval. Een scala aan activiteiten dat zal kunnen bijdragen aan een goed Schoorls milieu. De actie van de Blauwe Vlag is in Schoorl op 5 juni voor de vierde maal 1987, en dat was het Europees Jaar de Blauwe Vlag uitgereikt krijgt.” Le van het Milieu, gestart. Dit op initia- tief van de FEEE (Foundation for En vironmental Education in Europe). Samen met de Europese Commissie gaat de FEEE jaarlijks Europa’s schoonste stranden en havens belonen met de Blauwe Vlag. KANAALKADE31b-ALKMAAR TELEFOON 072-155260 gelastichting uit Nieuwveen geannu leerd. Het is te hopen dat er snel een koper komt voor het geheel, omdat het o anders dezelfde kant op zal gaan als zelfs gedacht aan sociale woningbouw r»„ <n-._i.il-waar weer en tussen de gehandicapten door. Ameri- vreemde elementen vrij spel kaanse begrippen over integratie van gehandicapten waren niet zo vreemd meer... Maar om alles te kunnen reali seren moest er meer ruimte zijn. Voor al deze toch wel ambitieuze plannen bleek ongeveer 5 hectare te klein te zijn. Ook de financiering moest na tuurlijk rondkomen en het werd alle maal wat wringerig. Ten slotte heeft men de plannen maar moeten laten! Thans is de zaak weer helemaal open. Iedereen kan het complex met grond en al kopen. Er worden prijzen genoemd die liggen in de buurt van 3 tot 5 miljoen gulden. Sloopkosten voor alle oude gebouwen zijn dan ook voor rekening van de nieuwe eigenaar. En slopen kan ook wel eens een miljoentje gaan kosten. Want zo’n groot, hoog en onpraktisch gebouw laat zich niet meer exploiteren. Per slot zijn de zus ters er niet zó maar uitgetrokken! „Er zijn inmiddels nieuwe gegadigden”, aldus de hoofdadministrateur direc teur de heer R. van Wagtendonk. „Nu het vakantie-oord voor gehandicap ten niet door zal gaan komen er na tuurlijk andere gegadigden. Pensioen fondsen bijvoorbeeld. Of grote bedrij ven. Of de gemeente Bergen. Want er waren ooit plannen om hier sociale woningbouw op te gaan realiseren”. Wellicht gaat de gemeenteraad zich hier nogmaals over buigen. Wat zou je niet allemaal kunnen doen met zo’n terrein. Want Bergen zoekt niet alleen ruimte voor sociale woningbouw, maar er moet ook een sporthal komen. En een tennishal en een zwembad. Nieuwe mogelijkheden dienen zich aan. Want waarom zou Bergen af wachten tot iemand anders de hele zaak opkoopt? lëctie in aanmerking dan zal de proce dure worden voortgezet. De gemeente zal voorts persoonlijk worden bena derd door een vertegenwoordiging van de Nederlandse sectie van de FEEE. Deze komt zich op de hoogte stellen van de situatie op het strand. Dat is uiteraard noodzakelijk omdat elk land een aantal kandidaat-ge- geven. Binnen veertien dagen zal deze meenten moet voordragen voor een bij de inwoners huis aan huis worden Blauwe Vlag. Het spreekt verder voor bezorgd. Hierin veel informatie over zich, dat de kandidatuur vergezeld het scheiden van huisvuil. Ook wordt moet gaan van een uitgebreide rap- gedacht aan de kerngroep „Wonen on- portage aan de coördinerende organi- der de bomen” en aan De Oorsprong, satie van de Blauwe Vlag in Europa, die hun steentje zouden kunnen bij- Het is het bestuur van de FEEE, dat de dragen aan verschillende activiteiten, uiteindelijke beslissing neemt over de In dit kader kan ook Staatsbosbeheer toewijzing van de vlaggen. het nodige ondernemen (denk aan het bezoekerscentrum). Verder de scho- Andere aspecten Ofschoon bij de afwegingen het strand en de kwaliteit van het water centraal staan, zullen ook andere as pecten meetellen. Schoorls wethouder Gerard Le Belle van o.m. milieuzaken daarover: „Daarom zal er op grote schaal aan de weg moeten worden ge timmerd. En daarom is het ook van belang, dat wij als gemeente veel be langengroepen, organisaties en ver enigingen bij de acties betrekken. Het zou werkelijk uniek zijn wanneer BERGEN - Het grote Ursuli- nenklooster aan de Loudelsweg is op nieuw te koop! Verleden week is de voorlopige overeenkomst met de An- ten dan kunnen Het gehele J worden op binnen- en buitengebruik,

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1