weekblad Fantastisch en elastisch Bestuur WD Schoorl treedt af st )5 Vijftig jaar geleden brak de oorlog uit! 1 8 SCHOLTEN TIIIIIBIIM bouwplan voor Centrum Bergen 10.50 OXlBM NEWSTTYLE i Achterstraat 50 - Alkmaar 1.- De Firestones komen weer: Het is nooit te laat! I.- Q) S Hoveniersbedrijf Arborea |T 11 WOENSDAG 14 MAART 1990 Voordrachtskunst 0 p.mtr. 1 S (T T 44 0 REDAKTIE „DE DUINSTREEK” Westerwerf 2, Uitgeest. Te!. 02513-19101 w SANITAIR Kom ideeën opdoen in onze showroom met kompleet ingerichte badkamers. Nieuwste STREEP en STIP dessins 150 cm breed 66e JAARGANG - NUMMER 11 WEEKBLAD „DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren Meer dan 600 soorten stoffen 140 cm br. p.mtr. 4a“ 3 mtr. voor 10.- Eenstille wake op het Plein Wim Lautenbag nieuwe voorzitter interim-bestuur Scoronlo-lezing op 16 maart Oranje vergadert in het Witte Huis Inventarisatie eenbegrip T()N f Ambitieus be vrij dingsprogramma Belasting- spreekuren Het busstation een eigen plaats Dorpsactie voor V ogelop vangc en Grote KLOS GAREN 450 mtr. 1.75 RITSEN van 15 tot 22 cm ter... een fantastisch en elastisch plan voor het Plein. Piet Bootsma CDA Schoorl lijst 3 BERGEN - Is er zo maar een plan uit de lucht komen vallen om van het Plein in Bergen nu eens iets goeds te maken? Helemaal niet! De commissie Planvorming Plein is niet over één nacht ijs gegaan. Twee jaar geleden hebben een aantal winkeliers en be woners van het Plein zelf een architectenbureau ingeschakeld. Er is gepraat, getekend, gewijzigd en geschoven met mogelijkhe den. Er is contact met het gemeentebestuur en uiteindelijk is er een plan tot stand gekomen, dat verleden week naar buiten werd gebracht. Bewoners, ondernemers en leden van de raad werden uitgenodigd in de ruime achterkamer van „De Pepermolen”. Tijdens de dia-presentatie werd het enthousiasme groter en gro- i®wis lil iÈ i de duinstreek MH I leving. >n. De spelers tijdens de laatste repetitie. HOORN PURMEREND BEVERWIJK- HAARLEM ZAANDAM AMSTERDAM ALKMAAR Het Plein in de beginjaren I Wim Lautenbag: met terug in de politiek, wel interim-voorzitter. Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 kiezingen de aandacht waren de leden van de Conciliair Proces, die op Ton Wester (winnaar van 1 rettenfestival 1986) en de kunstenaar Cees Oosterhof Naast Bowlingcentrum Uitgeest Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 c w Betaalbare luxe van uw sanitairspecialist met ruime keuze en uitstekende service Speciaal voor de doe-het-zelver! Ontwerpen, inrichten en installeren van komplete badkamers BEZOEK VRIJBLIJVEND ONZE SHOWROOM! Open van maandag t/m vri jdag van 09.00-18.00 uur Donderdag koopavond, zaterdag tot 17.00 uur open (j Westf riesedijk 104 - Krabbendam VOOR AL UW SIERSTRAATWERK en originele tuinaanleg res Bodi Geerlings. avond 20.30 uur. ke rechten voor mannen en en tegen het racisme in de 6 072-152833 9-51 02260-17362 T2 02510-47882 02510-10426 075-701380 7 02990-71199 075-282130 02550-30286 4 223 val de komende vier jaar politiek nog mee te kunnen spelen. Dat kan in raadsoverleg en adviescommissies. Het wegvallen van de WD is slecht voor de democratie. Daarom is het van belang dat men bij het hele politieke gebeuren toch enigszins betrokken blijft. De positieve toenadering van de overige partijen wordt door het inte- rim-bestuur erg op prijs gesteld. „Maar we wachten eerst de 21e maart af,” zegt Lautenbag. Het aftreden van het VVD-bestuur is zonder problemen verlopen. „Geen rouw en ook geen oproer,” aldus de nieuwe intérim-voorzitter. „Het is diep en diep treurig wat er is gebeurd, maar we moeten verder. Niet het hoofd in de schoot leggen.” Ook C. de Jager, tot voor kort vice-voorzitter BERGEN - lp café d’Alderliefste treden 20 maart a.s. wederom drie voordrachtskunstenaars voor u op. Het is de laatste keer van het seizoen dat dit onder de titel „een winter aan zee” plaatsvindt. Vier maanden hebt u reeds getuige kunnen zijn van dit unieke initiatief georganiseerd en ge presenteerd door Piet Hein Laoüt. De in BERGEN - Vrijdagavond k op de hoek van de Breelaan en tionsstraat een „stille wake” t fen. Een kleine groep eiste i dacht van de passanten op n kels. Er werden folders uitj SCHOORL Het bestuur van de WD in Schoorl is afgetreden. Tijdens een ledenvergadering waarin de „ver geten boodschap” van de VVD, het niet tijdig inleveren van de kandida tenlijst voor de komende verkiezin gen, de revue passeerde, heeft het be stuur de eer aan zichzelf gehouden. Gesteld werd dat men als bestuur de verantwoordelijkheid van het nare in cident op zich wil nemen. Het was weliswaar de voorzitter die had .ver zuimd om tijdig bij het hoofdstembu reau aanwezig te zijn met de beschei- SCHOORL - In ons bericht over de culturele avond van de vereniging „Scoronlo” is een fountje geslopen. De lezing van de heer H. Lambooy over het onderwerp „Getekend Land” vindt op vrijdag 16 maart plaats en wel in „De Rustende Jager” te Schoorl. Ook niet-Ieden hebben toe gang. Aanvang van deze bijeenkomst 20.00 uur. BERGEN - Zoals we reeds meldden, vergadert donderdag 15 maart de grootste vereniging van Bergen, de Oranjevereniging. Een belangrijk deel van de bij eenkomst in Het Witte Huis is ge wijd aan het aantreden van de nieuwe voorzitter, H.Th van den Herik, en het feestelijk afscheid van de aftredende praeses, A.P.W.M. van de Ven. Uiteraard zullen ook de komende evene menten van 30 april, alsmede van 4 en 5 mei ter sprake komen. Le den en belangstellenden zijn har- telijk welkom; aanvang 20.00 uur. Plein. Niemand is er tevreden mee en slechts incidenteel komen er verande ringen tot stand, zonder dat er van enige samenhang sprake is. Thans na men de burgers van Bergen zelf een initiatief. En laten we eerlijk zijn. Een plan van onder af, vanuit de bevol king, vanuit de gebruikers, beter kan het eigenlijk niet. Zelfs de wethouder merkte op dat hij wel zou willen dat iedereen op deze manier met initiatie ven zou komen. Het Rotterdams archi tectenbureau Koopman en Overtoom noemde het een realistisch en elastisch plan, zonder hak- en breekwerk. Allereerst is men gaan inventarise ren. Men constateerde een verstoorde relatie in het centrum van het dorp voor wat betreft de noord-zuid ver binding. Er is teveel bestrating en de parkeervoorzieningen zijn niet goed. Elke samenhang tussen gebouwen van het Plein ontbreekt. Het is eigenlijk geen echt Plein, al noemen we het zo. Er wordt teveel ruimte in beslag geno men door het openbaar vervoer met niet efficiënte verkeerslassen. Een i licht de laatste maal is (gezien onder meer leeftijden) dat iets in groter ver band kan worden georganiseerd. De stichting kan echter het geplande pro gramma nog niet volledig invullen omdat tot nu toe de ontvangen nood zakelijke gelden niet geheel toerei kend zijn. den, maar het ging hier om een zaak die het gehele bestuur aangaat. Het is de voormalige wethouder Wim Lautenbag die samen met secre taris Tom Tak en penningmeester Jan Kaan een interim-bestuur heeft ge vormd dat tot 1 mei zal aanblijven. Dan zal een nieuw en definitief be stuur worden gekozen. „Waar ik zelf overigens niet bij zal zijn,” meldt Lau tenbag. „Het is niet de bedoeling dat ik in de politiek terugkeer. Maar ik heb mij wel willen inzetten om via een tussentijds bestuur de contacten met de plaatselijke politiek te bewaren.” De VVD in Schoorl heeft van de ande re vier politieke partijen, PvdA, Ge meentebelangen, het CDA en D66 brieven ontvangen waarin men wijst op mogelijkheden om toch in ieder ge- herkenbaar busstation ontbreekt ge heel. De bibliotheek staat te afstande lijk en dient meer bij het Plein betrok ken te worden. Er is te weinig en geen goede ruimte voor voetgangers en fiet sers en er zijn helemaal geen zitplek- ken, kunstwerken en open ruimten voor manifestaties, muziekuitvoerin gen en dat soort zaken. „De problematiek voor het Plein is echter zo complex dat een totaalplan voor het centrum onontbeerlijk zal zijn”, aldus de heer Koopman uit Rot terdam. „Bergen staat voor een keuze. Of een verbetering van de verkeersaf wikkeling of een verbetering van de gehele verblijfskwaliteit van het cen trum, waardoor alle problemen opge lost kunnen worden. Wij hebben na tuurlijk ook kennis genomen van reeds bestaande rapporten en nota’s die in het verleden zijn uitgebracht. Alleen tijdens het hoogseizoen moet men het doorgaand verkeer om Bergen heen leiden. Er zouden meer kiosken kunnen komen, tot aan de bibliotheek toe. Een geheel van dat Plein maken. Ook goed voor de kunstenaars die vi trines zouden kunnen gebruiken voor hun werk. Zo zou ook het Harmonie- gebouwtje plaats moeten maken voor woningen, bijvoorbeeld atelierwonin- gen voor kunstenaars. Er moet ook veel meer met kleuren gewerkt wor den om de samenhang te benadruk ken. Er kunnen appartementen ge bouwd worden voor ouderen die graag in het centrum willen wonen. En zo zijn er nog veel meer mogelijkheden”. van de afdeling, zegt dat het aftreden van zijn bestuur correct is verlopen. „Wij hebben ons ontslag aangeboden en onze functies beschikbaar gesteld.” BERGEN - Ook de stichting „Re membrance and Friendship” is al ge ruime tijd bezig zich, in het kader van de doelstellingen, te richten op de dit jaar te houden lustrumherdenking van de bevrijding. 45 jaar bevrijd... 50 jaar geleden brak de Tweede Wereld oorlog uit. Er is voortdurend overleg met o.a. de gemeente Bergen, het be- vrijdingscomité, de 4 mei commissie, landelijke instanties en bedrijven en de Koninklijke Luchtmacht. In de pe riode 29 april tot en met 7 mei zullen 120 a 130 Britse, Canadese en Austra lische oud-oorlogsvliegers van de RAF in Bergen gastvrij onderdak vinden bij particulieren en in hotels. Zij behoren tot een 10-tal verschillende RAF Squadron Associaties van Bomber Command. Het aantal gasten is groter dan in voorgaande jaren, aangezien men juist in dit jaar een extra accent wil leggen op erkenning en dankbaar heid voor hun aandeel in de bevrij ding. In het programma voor de ver blijfsperiode zijn diverse recepties en bijeenkomsten opgenomen, ook met vele ex-verzetsmensen van de Federa tie Nationaal Verzet Noordholland Noord. Excursies zijn gepland door Noord-Holland en naar de vliegbasis Soesterberg, waar ZKH Prins Bern- hard ook aanwezig zal zijn, en naar de luchtmachtbasis Deelen. Een rondlei ding met aansluitend diner vindt plaats in het nieuwe NMB hoofdkan toor in Amsterdam. Uiteraard neemt men deel aan de herdenkingsmanifes- taties op 4 en 5 mei te Bergen. Op 6 mei zijn de oud-vliegers aanwezig bij het speciale bevrijdingsconcert in de Pe trus en Pauluskerk. De gemeente Steenbergen (N-Br.) ontvangt het ge zelschap op 7 mei ter gelegenheid van de onthulling van het monument van oud-commandant 106 en 617 squa dron, wingcommander Guy Gibson, die in Steenbergen begraven ligt. Een groot aantal regionale en lande lijke sponsors en begunstigers steunen op enthousiaste wijze deze omvangrij ke gebeurtenis, te meer omdat het wel- tegenover staan. Het plan werd met een grote mate van deskundigheid ge presenteerd door de schoenwinkelier S. Voorberg met aan zijn zijde Koos Ursem de kapper van het Plein. De heer Ad Pedrolie, van de Verenigde Spaarbank was verhinderd, maar ook hij behoort tot het bestuur van de CPP BERGEN - In samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen worden er in Bergen ook dit jaar voor belangstel lenden spreekuren gehouden door ambtenaren van de belastinginspektië te Alkmaar. Degenen, die moeilijkheden onder vinden bij het invullen van de aangifte dig hebben, kunnen dan terecht op een dag van tevoren tijdens de kantooru- i ren telefOniSCh. te melden bij de In- spektie in Alkmaar, telefoon 072- 145330. de Commissie Planvorming Plein. Van de gelgenheid tot het stellen van wa gen werd op klein schaal gebruikt ge maakt. Over het „kostenplaatje” werd in dit stadium niet gesproken. Bergen waqcht in spanning op de volgende stap. Het bestuur hoopt op nog wat extra financiële steun om vooral dit jaar de waardering op bijzondere wijze te la ten blijken en ook een passend herin neringsgeschenk mee te geven. Pen ningmeester H. Th. v.d. Herik zal do naties van harte toejuichen op bank rekening nr. 651697875 (giro NMB bank 17410). Secretaris mevr. Smit- Haasbroek, Ruïnelaan 20, tel. 12637 of voorzitter J.J. Kroon, Eikenlaan 12, tel. 13339 zullen gaarne nadere infor matie verstrekken. Meer over de acti viteiten zullen worden vermeld in een april-editie van „De Duinstreek”. Het NZH-busstation moet verhui zen naar het huidige parkeerterrein bij de AMRO-bank. Er kunnen extra parkeervoorzieningen komen langs De Dreef, bij het busstation, achter Centre Ville en achter Albert Heijn. Op het winkelcentrum kunnen appar tementen gebouwd worden, zoals nu het geval is bij het KCB-gedeelte en het VW kantoor. Het geheel moet meer het aanzien krijgen van een brink met een andere kleur bestrating. Een verrijdbaar podium zou manifes taties kunnen aantrekken op wisse lende punten. Bergen zou met dit plan een echt centrum, een echte brink krij gen, waar het goed winkelen en goed wonen zal zijn. Ook aantrekkelijk voor de ondernemers, die hier positief I I inkomstenbelasting 1989 of hulp van de spreekuren. De spreekuren worden gehouden in het verzor gingstehuis De Marke op woensdag- BERGEN - Wie de afgelopen dagen een kijkje heeft kunnen nemen in het Vogelopvangcèn- trum aan de Nesdijk en daar heeft gezien onder welke omstan digheden de beheerster de vele olieslachtoffers van de laatste weken moet helpen, begrijpt pas, hoe goed het initiatief van de Stichting Damland is geweest om de schouders te zetten onder de renovatie van het gebouwencom plex. Daarnaast wil de Stichting de toekomstige volwassenen van Bergen, de huidige leerlingen van de basisscholen, ook nog leren hoe om te gaan met ons milieu door een milieu-educatie-cen- trum op te zetten. Voor dit alles is veel geld nodig! De Van Reenen- school wil hulp bieden door de opbrengst van een grote Lente markt op 31 maart geheel aan Damland te schenken. Uit „eigen kring” is al veel bijeen gebracht. Maar Bergen telt beslist veel meer natuurliefhebbers! Alle milieubewuste Bergena ren, particulieren en zakenmen sen worden opgeroepen een bij drage te leveren aan het welsla gen van deze „dorpsaktie” door artikelen, nieuw of tweedehands, voor deze markt beschikbaar te stellen. Meer waardevolle voor werpen wil men op een veiling verkopen. Gedacht wordt aan kunst, antiek, curiosa, verzame- laarsobjekten, albums, enz. Des gewenst mag u zelf een bodem prijs bepalen; de meerprijs is dan voor Damland! Wilt u, indien u zich voor dit goede doel wilt in zetten, snel reageren, want de tijd dringt en er is nog veel te doen. Tijdens de schooluren kunt u uw artikelen op school afgeven (hoofdingang Spaansche Pad). Bent u daartoe niet in staat, bel dap 12386 of 96190. Ze komen het graag bij u afhalen. neem over het geheel eens n minder genoegen. Laat geen met kwaad vergelden en do het vijand-denken. Eet de pre van het seizoen en laat bir dorpsgrenzen de auto gewooi Laat je huisvuil gescheiden en koop zo weinig mogelijk we artikelen. Het was geen p BERGEN - Dorpstonecl! Wat is er leuker en gezelliger dan een avondje „Rus” en kijken en luisteren naar je eigen dorpsgenoten die je ineens in een heel andere rol op het toneel ziet staan. We kennen ze als Bergenaar, achter hun bureau, achter hun toon bank of als huisvrouw. En ineens staan ze daar „op de planken” te acte ren of dat de gewoonste zaak van de wereld is. Op 31 maart aanstaande krijgen we weer zo’n kans als „de Fi restones” gaan optreden. Slechts één avond. Al die moeite, al die repetities voor één avond! Zorg daarom dat u bijtijds een kaartje reserveert. Voor de prijs hoeft u het niet te laten, want het kost maar één tientje! De Firestones, een groep Bergena ren die weer deze winter bezig zijn geweest met het instuderen van een blijspel. De titel is „Het is nooit te laat” en het werd geschreven door Fe licity Douglas in twee bedrijven, die weer bestaan uit vijf taferelen. Verle den jaar hebben we niets gehoord van de Firestones en dit jaar spelen ze dus een return. Een thuiswedstrijd voor eigen publiek. Er is veel en goed gere peteerd onder de leiding van regisseu se Miep Hauber die de Firestones al vele jaren begeleidt. Wie er allemaal meespelen? Eerst de dames: Marjan van Eijk, Janny Volkers, Agaath Dek- l ker, Ankie Tilstra, Nanda Volkers en Ans Schoen. De heren: Nico Volkers, Cees Beeldman, Kees Mol, Gerard Ka- ger en Gerard van der Linden. Dan wordt ef ook nu weer gesouffleerd door Gré Postma, haar dochtertje Froukje gaat de groep schminken en Jan Kokkelink zorgt voor de belich ting. Natuurlijk is er tijdens de pauze een leuke verloting, met begerens- waardige prijzen. En vanzelfsprekend wordt er een dansje gedaan na afloop op de muziek van „The Promises”, een uitstekende band. Op de inhoud van het blijspel komen wij in een volgende editie terug. MH middag 21 maart a.s. van 13.00 tot 16.00 uur en in het Dorpshuis (kantoor van de Stichting Welzijn Ouderen) op donderdagochtend en -middag 22 maart van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Zij, die van een van deze spreekuren gebruik willen maken, worden ver zocht dit vooraf telefonisch te laten weten voor het maken van een af spraak. Hiertoe dient men zich tot een Een reeds twee jaar bestaande com missie, waar we in Bergen in de toe komst meer van zullen horen, heeft buiten de publiciteit heel hard ge werkt aan de Plein-plannen. De ge meente buigt zich al jaren over het Op deze plaats heeft u kennis kunnen maken met de toekomstige CDA-fractie. Zij zijn uw vertrouwen waardig. Stemmen op het CDA is daarom, juist nu. méér dan de moeite waard. Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen ver- Is

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1