weekblad 3 5 9 Paasei komt uit Groot was de verrassing bij de familie de Haan, bij het ontbijt op le Paasdag. In de mand met be schilderde eieren begon iets te kra ken en uit een van de eieren kwam een kuikentje tevoorschijn. 'Mijn jongste dochtertje heeft het ei be schilderd', aldus mevrouw de Haan. 'Ze heeft het gisterochtend zelf uit het kippenhok gehaald. Een van de hennen is aan het broeden, maar dat wist ze natuurlijk niet. Gelukkig heeft ze het ei niet eerst gekookt, anders was het niet uitgekornen.' Het kuikentje is gezond en wel te rug bij zijn broertjes en zusjes in het kippenhok. De NTU heeft deze week ook een kraker van jewelste. Classic, hoogpolig wollen tapijt op jute rug, in twee kleuren. Een pure luxe, warm en heerlijk zacht aan uw voeten. Gratis gelegd op latten en ondertapijt en toch maar 269,-. SURSUM CORDA en toen, na 21 jaar kwam de baby Zo maar een afstudeerproject Laatste literaire avond Oranjeboekje Bergen 1990 Oranje-evenementen Bergen Landelijke bibliotheekdag zaterdag 21 april 1990 arbeidsbureau Foto-toto „Ken uw dorp” iMILIEBERl Zaden Amnesty International Concert in Ruïnekerk Expositie bij het KCB Expositie in St. Jan ter Duin “Weekblad de duinstreek Geen foto’s. WOENSDAG 18 APRIL 1990 Maud I .5 Tuinbeplanting Diervoeders Kamerplanten Natuur- en kunstmest Geestelijk en lichamelijk ging ze door een hel REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen Hoveniersbedrijf Arborea TUINCENTRUM Schoorl - 02209-2512 A SCHOORL - Een wolk van een baby. Uit een kei van een moeder en apetrotse vader. Maud is haar naam, 3230 gram en vijftig centimeter lang. Op 31 maart 1990 geboren in het MCA. En dat jonge leventje had eigenlijk niemand meer voor mogelijk gehouden. Papa en mama zelf niet. De huisarts niet en de specia listen niet. Niemand? Ja, toch wel. De psycholoog, de man, die zich jaren geleden had gebogen over een vrouw die opgesloten zat in een isoleercel, een half jaar weg was van de wereld, en het leven niet meer zag zitten. Langzaam maar zeker wist hij haar zieltoging om te zetten in een brok levensgeluk. En dat allemaal resulteerde in een complete verrassing. Een gezinsuitbreiding aan de Omloop nummer 16 in Schoorl. Een dolgelukkige en dankbare vader en moeder, die nog alle dagen nauwelijks besef fen wat hen is overkomen. Hoe dit allemaal zo heeft mogen zijn. Dit is het verhaal van Zwaantje. Van Zwaantje Koopman. Een vrouw, die op het randje heeft geleefd. Ziek en zeer. De ene domper na de andere. Zij zou niet zo bar lang meer te leven hebben. Ze klom uit een heel diep dal. Ze is er weer. En hoe? Natuurlijk zijn ze blij. Zwaan en haar man Gerrit. Zwaantje wil graag haar verhaal kwijt. „Geen sensatieverhaal”, waarschuwt Gerrit. Maar wel een bijzonder verhaal. Van een bijzondere vrouw, Zwaantje Koopman-Stoel. Drieënveertig jaar! Eenen twintig jaar getrouwd! Moeder van haar eerste kind! Maud. Tuingereedschap Verhuur hogedrukreiniger enz. enz. Isoleercel Schoorl EXTRA VACATURE-KOLOM van uw zie elders in dit weekblad Bergen Egmond Chronische 66e JAARGANG-NUMMER 16 Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren Ml TH nederlandsche ilUaUU TAPIJT UNIE de duinstreek ■BRIL 19: Zwaantje en Maud, een paar apart. 31 maart 1990 Nou zijn er erger dingen dan verder MH. als volgt Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn Zwaantje is de gelukkigste moeder van de wereld slechts enkele vierkante centimeters. Zwaantje zou een pluk gras rond het Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 Westfriesedijk 104 - Krabbendam VOOR AL UW SIERSTRAATWERK en originele tuinaanleg ft overleg en in bijzijn van andere pa tiënten op zaal had de specialist het haar onomwonden gezegd: ,,Het on derzoek wijst uit, dat u een chronische leverinfectie heeft”. En wanneer je zag het allemaal niet meer zitten. Groet en Schoorl leefden met haar mee. Troostten haar. Dat zo’n meid dit nu moest overkomen. En dat na een Zo kondigde Maud zich aan in De Duin streek. tf Zwaantje en Gerrit Kóópman A Omloop 16. 1871 AR Schoort De evenementenlijst ziet er uit: - 10.00 uur: opening door burgemees ter Ritsema. De burgemeester zal door het schrijven van de eerste regel van het kettinggedicht de bibliotheekdag officieel openen. Iedere bezoeker van de bibliotheek kan dit gedicht aanvul len door een regel bij te schrijven; - traditiegetrouw zullen afgeschre ven boeken verkocht worden; - voor iedereen staat een kopje koffie of limonade klaar; - tentoonsteling van de lievelingsboe ken van vele bekende Noordhollan- ders èn Bergenaren. Het lievelings boek van Gerard Joling kunt u bij deze ling „Roodkapje’’ door theater ,,Pop- tentoonstelling vinden of van Lous Haasdijk, of van de journalist Marius Hofhuis. Ook vindt u de keuze van uw medelezers die aan de wedstrijd „Lees eens voor een ander” meedoen. De boeken kunt u nog niet lenen, maar wel reserveren; - tot 13.00 uur kunt u uw wedstrijd- formulier inleveren, de winnaars zul len zo spoedig mogelijk daarna be kend gemaakt worden; - 14.00 uur sluiting van de landelijke bibliotheekdag. De bibliotheek is dus één uur vroeger geopend en sluit 1 uur later. In het gezellige huisje aan de Schoorlse Omloop woont een zielsge lukkig echtpaar. Wat eens een zorgen kind was, een met zorgen omringd kasplantje, is nu de trotse moeder. Veel, heel veel narigheid. Het óver kwam Zwaantje. Maar in niet mindere BERGEN Je bent jong en je stu deert en je wilt wat! Zo’n uitdrukking gaat er altijd in als koek, maar het zou van toepassing kunnen zijn op een se rieus „afstudeerproject”. Dat over komt op dit moment een groepje jon geren binnen en rond Bergen. De een studeert aan de Sociale Academie, de ander aan de filmacademie. Weer een ander zou best actrice willen worden of zelfs filmster. En als je dat dan alle- BERGEN - Op donderdag 26 april a.s. vindt de laatste literaire avond van dit seizoen plaats. Op deze avond - in „De Rustende Jager” - kunt u ken nismaken met Helga Ruebsamen, Ru di Kross en Hugo Pos. Losse kaarten zijn a 15,- verkrijgbaar aan de zaal °f bij organisator Michael Valeton, Eerste Bergense Boekhandel, tel. 12481. De aanvang is gesteld op 20.00 uur. Spoedige opgave is gewenst. BERGEN - Op dinsdag 24 april is er weer een schrijfavond in het ge meentehuis van Bergen van 19.30- 21,30 uur. Er zijn brieven voor gevan genen in Syrië, Soedan en Vietnam. In april zijn er geen brieven in de biblio theek verkrijgbaar. Goed nieuws: ge durende december 1989 kreeg Amnes ty over 81 gevangenen, die zij had gea dopteerd of van wie de zaak in onder zoek was, bericht dat zij vrijgelaten waren. Er restte de behandelende artsen niets anders dan Zwaantje een half jaar van de buitenwereld te scheiden. Isoleercel. Zwaantje Koopman maak te nare en angstige tijden door. Maar samen met de artsen en met haar psy choloog klaarde zij het. Zij kwam er weer helemaal boven- schrikkelijk. Uitdroging, ondervoe- dan net nog de moed kunt opbrengen ding en depressie. om te vragen wat dat dan inhoudt, is het antwoord: „Dat betekent, dat u nog twee tot vijftien jaar te leven hebt. Dat is nooit precies te zeggen. Ik neem het ruim. Wij zouden u willen aanra den het heel kalm aan te doen en maar te gaan leven als een oud vrouwtje”. Het was allemaal niet kwaadaardig, zo hadden ze daar in het ziekenhuis gemeld. Als een zoethoudertje. Maar je gaat er op den duur wel aan kapot. Die klap kreeg Zwaantje Kooprhan Zwaan fietste, schaatste en zwom nog. Zelfs tot niet lang voor de bevalling, ’s Avonds om negen uur trok zij nog haar rondjes in het zwembad. De volgende ochtend om zeven uur diende Maud zich aan. In de woonkamer hangen honderden felicitatiekaarten. De hele dag is er visite. Wat een onvoorstelba re hartelijkheid van zoveel mensen. En niet alleen uit de vrienden- en ken nissenkring. Vader en moeder Stoel hebben het niet meer mogen meema ken. Zouden dat ook nooit hebben ge kund. Nu Zwaantje, na al haar goéde zorgen voor haar ouders, zich defini tief van hen heeft kunnen losmaken, kon dit nieuwe leven ontstaan. En dat is niet met goud te betalen. JOUKE MINKEMA (Advertentie) BERGEN - De Werkgroep Bergen Hedendaagse Muziek organiseert op vrijdag 20 april in de Ruïnekerk een concert. De aanvang is 20.30 uur. Programma: joji Yuasa, Cosmos Haptic (1957); Louis Andriessen, Registers (1963); George Crumb, Five pieces for piano (1962); Luciano Berio, Rounds (1967); Helmut Lachenmann, Guero (1969); Maki Ishii, Black Intentions III (1977). Yoko Abe werd geboren in Fukushi ma, Japan. Zij studeerde aan de Tokyo University of Arts bij Aiko Noro, aan de Staatliche Hochschule für Musik in München bij Erik Then-Bergh en aan het Koninklijk Conservatorium Den Haag bij Theo Bruins. Zij trad in vele landen op in solo-recitals en als solist (o.a. met het Residentie Orkest en het Nederlands Blazers Ensemble). Zij richtte het HATO-ensemble op, waar mee zij optrad tijdens de ISCM We- reldmuziekdagen, de Gaudeamus Mu- ziekweek, en in Keulen, Rome en Ge nève. Entree 10.-, CJP 5.- kaarten ’s avonds aan de zaal of bij het Kun stenaarscentrum, Plein 7, Bergen, tel. 02208-94195. BERGEN - Deze week wordt in de hele gemeente het Oranjeboekje gratis huis-aan-huis verspreid. Het door drukkerij Van Ketel keurig verzorgde programmaboekje bevat alle bijzon derheden van de evenementen van 21 april tot en met 10 mei. Wie het boekje op vrijdag 20 april nog niet heeft ontvangen kan een ex emplaar afhalen bij de beide VW’s, bij tankstation Van den Bosch (Koger- dijk) en bij het kantoor van „De Duin streek”. Het boekje is een uitgave van de Oranjevereniging Bergen NH, secr. Margrietlaan 7, Bergen NH. met hun tweetjes aan. Gerrit bouwde en F haar handen gegaan. Zwaar werk. Maar Zwaantje stond haar mannetje. Sportvrouw in hart en nieren. Want tussen de bedrijven door fietste zij, ook samen met Gerrit, vele honderden vele injecties en de verschillende nar- coses zijn er de oorzaak van geweest dat de lever, de chemische fabriek in het lichaam, deze aanslagen niet heeft kunnen verwerken. Althans, dat is de conclusie van de heren medici nadat Zwaan na lange tijd wéér was her steld. Zij werd thuis van het ene op het andere moment dood- en doodziek. Via de huisarts werd Zwaantje over gebracht naar het AMC in de hoofd- rende rijpheid te onttrekken. Het is stad. Er volgden verschillende onder zoeken. Bij het horen van het resultaat er volgde een onverwachte nasleep. Het kwaad was al geschied toen er van De dingen om haar heen kregen weer haar interesse. Goed, in het ziekenhuis hadden ze gezegd, dat ze zich niet moe mocht lopen. Want ook daar had ze verteld over haar lange afstanden, over de marathon, die zij graag weer zou lopen. Zwaan zou wel zien. Dat zij geen kinderen meer zou kunnen krij gen hield haar nog lange tijd bezig. \JVIaar voorlopig waren er andere din gen die de aandacht vroegen. Het huis, dat'l^nge tijd had stil gelegen, moest worden afgebouwd. De werkzaamhe den staakten daar bij die maaimachi- ne. En ook de zorg voor haar vader was onderdeel van de dag. Zwaantje heeft in haar leV’eh een ijzersterke binding gehad met haar ouders. Jaren geleden is haar moeder al gestorven. Voor haar vader bleef zij zorgen. Nu, na jaren van twijfels en ellende kan verband worden gelegd tussen haar anorexia nervosa en haar enorme liefde voor haar vader en moeder. Twee jaar gele den is vader Stoel op een gezegende leeftijd overleden. Zwaantje had hem nog jaren bij zich willen houden. Had hem nog lang willen verzorgen. Na zijn overlijden gebeurde er iets vreemds. Een wonder. Nou nee, dat niet, want het is te verklaren. De dood hoort nu eenmaal bij het leven. Zwaantje heeft het er even moeilijk mee gehad, maar toch geaccepteerd, dat haar vader overleed. Lichamelijk en geestelijk volgde er een soort be- vrijding. Zwaantje werd vrouw. Haar lichaam herstelde en ging functione ren zoals dat moet. De band met haar ouders was, hoe erg zij het ook vond, verbroken door de dood. Bij Zwaantje volgde een stuk verzelfstandiging. Haar lichaam onderging een biolo gisch herstel. Zij was al drie maanden „onderweg” toen zij vernam dat ze in verwachting was. Een droom werd werkelijkheid. Maud maakt het leven van Zwaantje en Gerrit Koopman compleet. Vrienden en kennissen heb ben haar „begeleid’ naar de bevalling. Nooit hebben ze Zwaan in de steek gelaten. De openbare bibliotheek Schoorl heeft een aantrekkelijk programma vol activiteiten georganiseerd voor het publiek. lederen is van harte welkom van 10.45 tot 14.00 uur. Programma 10.40 uur: fanfarecorps „De Vriend schap” (voor De Blinkerd); 11.00 uur: officiële opening van de bi bliotheekdag door de voorzitter van het bestuur, de heer P.J. van Westen (in de bibliotheek); op originele wijze presenteren de kunstschilders Pim Weeda en Joop Hollanders hun favoriete boek als leestip voor een ander. Door hen wordt ook het kettinggedicht gestart, dat door iedereen mag worden aange vuld. Het gedicht kan in totaal 10 me ter lang worden! 11.30-14.00 uur: afgeschreven boe kenverkoop, tevens verkoop van ove rige materialen o.a. poëziekaarten en -posters, ladenbakken etc.; 11.30-14.00 uur: demonstratie poppen maken door Marita Munster. Zij geeft ook cursussen „poppen maken” en de monstreert in de bibliotheek hoe op creatieve wijze zeer originele poppen gemaakt kunnen worden; 13.00-13.30 uur: poppenkastvoorstel- xxng jjiiuu'jr.apj'c uuux uxcaici ,,x xxy- pedein” voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Er is gratis koffie, koek en limonade voor iedereen die deze dag een bezoek brengt aan de bibliotheek. Er kunnen gewoon boeken worden geleend. Op uw verzoek geven de medewerksters een korte uitleg over de nieuwe catalo gus, de Micromax. Speciale muziekaktie: tien CD’s voor een tientje. Uitsluitend op deze dag worden de muziekstrippenkaar- ten (waarop 10 CD’s kunnen worden geleend) verkocht voor ƒ10,- (nor maal 1,50 per CD of 12,50 per 10 CD’s). Maximaal 3 p.p. maal gaat combineren, kun je de in spiratie de vrije loop laten... Monique van Zeist studeert aan de Sociale Academie HVA in Amster dam. Ze werkt op dit moment aan een afstudeerproject, met enkele leden van de Amsterdamse filmacademie. Een onderdeel van de maatschappij in beeld gebracht via een videofilm. Dat was zo ongeveer de opdracht. Zo komt het dat u dezer dagen in Bergen een stel jongeren aan het werk kunt zien. In het dorp, rond de Ruïnekerk, bij het dorpshuis, in een discotheek, op een parkeerterrein of zelfs in de duinen. Er is een script gemaakt over een stelmeiden van 15,16 jaar. Een van de meisjes leert een wat oudere jongen kennen. Ze raakt van hem in de ban. Maar hij, een wat geroutineerde meis jes-versierder, ziet haar meer als een van de-dertien-in-het-dozijn. Er lo pen zóveel grietjes rond. En die willen allemaal wel wat. Maar het meisje An gela Martin, hoofdrolspeelstertje, ook een meisje uit Bergen is toch anders. Moet ze haar vriendje in alles volgen? Moet ze hem zijn zin maar geven? Moet ze überhaupt een relatie aanknopen met een oudere jongen die al in het bezit is van een auto? Dat probleem speelt in het te maken videofilmpje de hoofdrol. En daar zijn de jongelui mee bezig. Als het allemaal zo gaat als ze in hun hoofd hebben, kon het filmpje best eens „in roulatie” komen. Bij discus siegroepjes van jongeren. Goed te ge bruiken in het buurt- en clubhuis- werk. Verleden week zijn ze begonnen. Er zijn tien opnamedagen gepland. Er wordt serieus gewerkt op al die loka- ties. En er werden echte „audities” ge houden. Een heel stel mensen zijn ra zend nieuwsgierig wat daar uitkomt. Misschien kunt u wel een keer komen kijken, als het allemaal af is... verwijderen. Een handeling, die haar een vinger zou kosten. Met spoed naar het ziekenhuis. Een gigantische splin ter. „Wat?”, had de chirurg geroepen, „het lijkt wel een boom”. Na behande ling mocht Zwaan naar huis. Maar het ging niet goed met de vinger. Onder het verband ging de zaak zweren. De top werd zwart en de vinger-moest worden afgezet. Zaterdag 21 april: aanvang foto-toto „Ken uw dorp”. Groots zwemfeest voor de groepen 7 en 8 uur van de basisscholen van Bergen en Schoorl in „De Beeck’ 16.30-20.00 uur. Startavond van het BBB-straat- en wijkentoernooi. Volleybal in de Europahal, georganiseerd door „Time-Out”; 18.00-23.00 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Zondag 22 april: informatiecentrum „Parnassia” te Bergen aan Zee, geopend: 13,00-17.00 uur. Gratis toegang. Zwemwedstrijden in „De Beeck”, georganiseerd door „Animo 77”; 19.00- 21.00 uur. Bezoekers welkom. Maandag 23 april: badmintonwedstrijden in de Europahal, georganiseerd door badmintonclub „Bergen”; 18.30-23.00 uur. Bezoekers welkom. Dinsdag 24 april: zaalvoetbaltoernooi in de Europahal, georganiseerd door „Berdos”; 18.30-23.15 uur. Bezoekers welkom. Woensdag 25,april: schoolhandbaltoernooi voor de groepen 6 en 7 van de Bergense bassisscholen op de Berdos-velden aan de Groeneweg; 13.00 uur. Kom ze aanmoedigen! Donderdag 26 april: zaalhandbaltoemooi in de Europahal, georganiseerd door „Berdos”; 18.30-23.00 uur. Bezoekers welkom. Vrijdag 27 april: zeskamp in de Europahal, georganiseerd door „Be Quick”; 19.00-21.45 uur. Na afloop verkiezing „Bergense sportvrouw en sportman van het jaar.” Hierna prijsuitreiking BBB-straat- en wijkentoernooi door Henk Jellema namens de Oranjevereniging Bergen. Zaterdag 28 april: De Hertenkamp voor jong en oud geopend; 14.00-16.00 uur. Zondag 29 april: Bergens museum gratis toegankelijk; 10.00-16.00 uur. Informatiecentrum Parnassia” in Bergen aan Zee, geopend: 13.00-17.00 uur. Gratis toegang. Voorjaarsfietspuzzeltocht, georganiseerd door VVV, Veilig Verkeer Nederland en de Oranjevereniging. Start om 13.30 uur bij het gemeentehuis aan de Nassau- laan; deelname 2.- per persoon. Voor jong en oud, voor iedereen. Verdere bijzonderheden in het Oranje-boekje, bij de VVV’s Bergen en Bergen aan Zee of bij het secretariaat van de Oranjevereniging, tel. 97568 (ook voor opgave lidmaatschap). REGIO - Op zaterdag 21 april orga niseren de openbare bibliotheken een landelijke bibliotheekdag. Doel van dit landelijke evenement is de naams bekendheid van de openbare biblio theek bij het publiek te vergroten. Dit jaar, door de Unesco uitgeroepen tot het „Jaar van de Alfabetisering”, staat het thema „leesbevordering” centraal. BERGEN - Tot de bijzondere evene menten van de Oranjevereniging en het Bevrijdingscomité behoort dit jaar zeker de foto-toto. Onder het motto „Ken uw dorp” kunnen Bergenaren en andere belangstellenden deelnemen aan deze zorgvuldig voorbereide wed strijd. In een veertigtal Bergense eta lages staan mooie foto’s uitgestald. Men moet dan uitzien te vinden wat deze voorstellen. Er worden enkele mogelijkheden geboden. Het juiste antwoord moet op een lijst in het Oranjeboekje worden geplaatst; deze dient vóór 1 mei te worden ingeleverd. Op 5 mei wordt de juiste uitslag be kendgemaakt en maakt men ook de winnaars bekend. De foto-toto „Ken uw dorp” is heel leuk en leerzaam: voor jong en oud! Alle bijzonderheden hierover in het Oranjeboekje. Op zaterdag 21 april zal in de biblio theek Bergen de landelijke biblio theekdag gehouden worden van 10.00-14.00 uur. BERGEN - De voorjaarsexpositie van het Kunstenaarscentrum Bergen met werk van Daphne Kouwenaar en Joop Hollanders loopt tot en met 5 mei a.s. Het werk van Kouwenaar en Hol landers is te zien: dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 - 17.00 uur. Op zondag van 14.00 - 17.00 uur. De kunstzaal is op maandag gesloten. Zittende figuur” door Daphne Kouwe naar op de KCB-expositie. Opnieuw exposeren drie leden van de schilderclub Kwast en Kleur uit Bergen in St. Jan ter Duin. Het zijn Ans Leenaarts. Riet Vennik en Jaap Berkhout. Er hangen behalve aquarel len ook enkele tekeningen. U kunt het vinden bij het binnenkomen in de gang links en dan in de gang daarbo ven. Tot na Pinksteren blijft hun werk hangen, daarna zullen aquarellen van Weer andere clubleden te zien zijn. In het kader van de landelijke bi bliotheekdag, die dit jaar gehouden wordt op zaterdag 21 april van 11.00 tot 13.00 uur, hebben de bibliotheken in Egmond weer tal van aktiviteiten: - verkoop van afgeschreven boeken; - verkoop ansichtkaarten en posters die betrekking hebben op boeken en poëzie; - een muziekuitvoering van kinderen uit Egmond; - een tentoonsteling van de lieve lingsboeken van bekende Noordhol- landers en Egmonders met een moti vatie waarom nu juist dat boek hun mooiste boek is; - nieuwe leden krijgen ƒ5,- korting op een lidmaatschap en het boekje „Wat Noordhollanders lezen”; - geen leengeld voor CD’s en gram mofoonplaten; - alleen in Egmond aan den Hoef: een demonstratie boekbinden; - alleen in Egmond-Binnen: een de monstratie calligrafie; - en... koffie, thee of limonade voor iedere bezoeker. mate haar man Gerrit. Hij deelde vele leverinfectie jaren in pijn en verdriet. Zwaan is er weer. En iedereen gunt die twee alle I’ f geluk van dewereld. Als beloning voor te leven met één vinger minder. Maar de kracht en het doorzettingsvermo gen. Voor de wil om te leven kregen zij toch wat niemand meer voor mogelijk amputatie nog geen sprake was. De had gehouden. Een baby. Een kleine twintig j aar geleden is de ellende begonnen. Een marteling van bijna vier jaar. Anorexia nervosa. De wetenschappelijke benaming voor de weigering om te eten. En dat kan in sommige gevallen leiden tot extreme vermagering, hormonale verstoringen en zelfs tot de dood. In een aantal ge vallen ontstaat de ziekte uit een onbe wust verlangen om zich aan de nade- Zwaantje Koopman bijna allemaal overkomen. Op de dood na. Maar zij stortte haar wereld ineen. Zonder enig heeft hem in de ogen gezien. Zwaan vermagerde sterk. Ze woog niet meer dan vijfenveertig kilo. Anorexia ner vosa kan ook psychische oorzaken hebben. Maar de gevolgen zijn ver- R ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft .ft ft ft ft S Met vreugde geven wij kennis van de gebS fy van onze dochter KANAALKADE31b-ALKMAAR TELEFOON 072-155260 BERGEN Door een technisch ®ankement zijn een aantal foto’s uit w-Wec^ voor Pasen verloren gegaan. Wij bieden onze verontschuldigingen ^aarvoor aan. cies een jaar na die onheilstijding in datzelfde ziekenhuis dat de leverfunc- tie enigszins aan het herstellen was. Van een chronische aantasting was geen sprake. den bijgehouden. Een ongeluk lag op Marathon Zwaantje zou een pluk gras rond het Wat een fantastisch bericht. Voor mechanisme van de electrische maaier Zwaantje ging de zon weer schijnen. op. Gerrit en Zwaantje woonden in in april 1984 te verwerken. Zwaantje Groet. Maar op de plek waar vroeger zag het allemaal niet meer zitten, haar ouders woonden wilden zij nieuw bouwen. Zelfbouw. De klus pakten zij Zwaan opperde. Elke_steen is door lange reeks van tegenslagen. Maar j rz i, toen kwam het natuurlijke verzet. Een gevecht, een strijd tegen de waarheid. De wil om te leven. Samen met haar huisarts knokte Zwaantje terug. Pre cies een jaar na die onheilstijding in kilometers en liep de ene marathon na het ziekenhuis kreeg zij bericht uit de andere. De anorexia nervosa was helemaal vergeten. Zwaan kon alles weer aan. En terwijl de bouw van het nieuwe huis gestaag vorderde, moest ook de tuin, een beste lap gazon, wor-

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1