weekblad Suppletie-werkzaamheden in Egmond Toch wegomlegging bij Schoorldam Saté o.k.? Koninginnedag wordt een drukke dag voor de Keuringsdienst van Waren, 's Morgens in alle vroegte gaan inspecteurs er in het hele land op uit om de kwaliteit van de satés, braadworstjes en kebabs te testen die overal op straat geroosterd worden. "Ik vind het een schande", zegt de heer Pen, die al jaren elke Koninginnedag present is met zijn satés, "want nu denkt iedereen dat er overal alleen maar bedorven vlees verkocht wordt. Onze handel wordt kapotgemaakt, en waar kan ik ver haal halen als ik straks m inder omzet dan vorig jaar?" Nieuws en vacatures SURSUM CORDA Galerie Tholen terug in Bergen Schoorl verliest Kroonprocedure Egmond leeft mee Bergen Binnenste Buiten in De Beeck Bevrijdingsconcert in Petrus en Pauluskerk Voorjaarstochtje UW Bergen Midgetgolf voor de jeugd van 11 tot 15 Zondag grote fietspuzzeltocht WOENSDAG 25 APRIL 1990' Advertenties uiterlijk om 17.00 uur. Kopij dient uiterlijk vrijdag 27 april om 15.00 uur te zijn aangeleverd. Gewestelijk Arbeidsbureau REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn Tuincentrum Schoorl De planttijd wordt verlegd: alle heesters, kleine bomen, coniferen, rozen, fruitbomen worden in een pot gezet Dat houdt in: ALTIJD PLANTIJD bij SURSUM CORDA A6e JAARGANG - NUMMER 17 WEEKBLAD ,,DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren Periode woensdag 25 april t/m woensdag 2 mei SCHOORL - Er komt toch een wegomlegging bij Schoorldam. Rijksweg 9 zal in haar huidige vorm onaangetast blijven terwijl ten westen van Schoorldam een nieuwe weg zal worden aange legd. Dat is het oordeel van de Kroon in een procedure over het bestemmingsplan Poldergebied. De gemeente Schoorl zal hier mee dus moeten buigen voor de zienswijze van Rijkswaterstaat inzake Rijksweg 9 bij Schoorldam. Het is een poosje stil geweest rond de problemen wegomlegging, die overigens al jaren spelen. De Schoorldammers hadden zich reeds (tevreden) verzoend met de huidige situatie. Maar nu gaat toch het mes erin. Wanneer is nog niet geheel duidelijk maar een wegomlegging komt er. Schoorls toekomstig wethouder ruimtelijke ordening Piet Bootsma denkt, mede in verband met de temporisering op het gebied van wegenbouw, zo tussen 1996 en 1998. MrTIIB NEDERLANDSCHE IImh|hIUh tapijt unie In verband met de viering van Koninginnedag op maandag 30 april zijn de inleveringstijden van kopij en advertenties voor de Duinstreek van woensdag 2 mei gewijzigd. BERGENSE ORANJE- Hoveniersbedrijf Arborea de duinstreek s Twee buiseinden worden hier aan el kaar gelast. (foto: Gerard Roosen boom, 1990). van uw Zie elders in dit weekblad Schoorl trekt dus aan het kortste eind, hoewel Bootsma daar wat ge nuanceerder over denkt. „Weliswaar brengt de nieuwe weg schade aan het poldergebied maar de keuze van Rijkswaterstaat is duidelijk beter dan die van Schoorl, dat uitgaat van re constructie van het huidige tracé”, zegt hij. Rijkswaterstaat is van me- De stukken zijn aan elkaar gelast en de zinkerleiding begint al vorm te krijgen, (foto: Gerard Roosenboom, 1990). Het op zijn plaats brengen van de zinkerleiding zal nog een spectaculair karwei worden. Zowel sleepboten op zee als rollend materieel op het strand zullen het lange gevaarte - dat aan vankelijk drijvende wordt gehouden - dwars van het strand te water laten. Daarna wordt de leiding bevestigd aan het aanlandingspunt, 1 km uit de kust. Dit is het punt waar de beide sleep hopperzuigers ’Poseidon’ van Ballast Nedam en ’Alpha B’ (ook: ’Bay’) van Blankevoort moeten aanlanden. Elke twee uur brengen ze 3000 m3 zelf opge zogen zand naar dit punt, waar ze het met eigen pompen via een korte 100 m) drijvende leiding en de lange zin kerleiding naar het strand spuiten. Dit moet met grote kracht gebeuren om dat dichtslibben van de buis funest EGMOND AAN ZEE De mede werkers van de aannemingscombina- tie Ballast 'Nedam - Blankevoort zijn de afgelopen dagen enorm actief ge weest. Het strand leek herschapen in een openluchtwerkplaats waar de ag gregaten stonden te dreunen en waar lassers de 20 ton zware buizen aan el kaar zetten. Met het grootste gemak verplaatsten de bulldozer-machinis- ten de lange gevaarten naar de las- plak. De Foto-Toto „Ken uw dorp” loopt door tot dinsdag 1 mei. Voor iedereen. Woensdag 25 april: schoolhandbal- toemooi voor de groepen 6 en 7 van de Bergense basisscholen op de Berdos- velden aan de Groeneweg: 13.00 uur. Iedereen welkom. Donderdag 26 april: zaalhandbal- toernooi in de Europa.hal, georgani seerd door „Berdos”; 18.30-23.00 uur. Bij dit onderdeel van het Straat- en Wijkentoernooi zijn bezoekers van harte welkom. Vrijdag 27 april: Zeskamp in de Eu- ropahal, georganiseerd door „Be Quick”; 19.00-21.45 uur. Na afloop verkiezing „Bergense sportman en sportvrouw van het jaar”. Hierna uit reiking van de prijzen van het BBB- Straat- en Wijkentoernooi namens de Oranjevereniging. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Zaterdag 28 april: De Hertenkamp open voor jong en oud; 14.00-16.00 uur. Zondag 29 april: Bergens Museum gratis toegankelijk van 10.00-16.00 uur. Informatiecentrum „Parnassia” in Bergen aan Zee gratis toegankelijk; 13.00-17.00 uur. Voorjaarsfietspuzzeltocht. Start om 13.30 uur bij het gemeentehuis, ingang Nassaulaan. Deelname 2.- p.p. Maandag 30 april, Koninginnedag; hoogtepunten: 08.45 uur: feestelijke dagopening bij de Ruïnekerk, 09.15- 12.00 uur: kinderspelen in de Sta tionsstraat, 09.30-12.00 uur: aubade bij „De Rekere”, „Frankenstate” en „Oudtburgh”, 09.45 uur: feestelijke dagopening Bergen aan Zee. Iedereen welkom. 10.00-16.00 uur: Bergens Museum gratis toegankelijk, 10.00- 16.00 uur diashow in tent in de Prin- sesselaan, 10.00-16.00 uur: vrijmarkt en. straattheater op het Plein, 11.00- 13.00 uur: midgetgolfwedstrijden op „De Merelhof”, 11.15 uur: jeugdtrom- petterkorps „Alkmaar” met „The Vic tory Stars”, 12.00-13.00 uur: carillon concert door mevr. E. over de Linden, 12.30-14.30 uur: de Ruïnekerk open voor bezichtinging, 12.30-17.45 uur: bedrijfsvoetbal op de Berdos-velden, 13.00-14.00 uur: Ritmisch Koor Ber gen zingt bij WV-kantoor, 13.00- 15.30 uur: optreden „Mountain Har mony Jazzband” in de tuin van het Dorpshuis, 13.30-16.00 uur: zeskamp in de Stationsstraat, 14.00-16.00 uur: rondgang en show door het Franeker showkorps „Sternse Slotlanders”; grote klasse!, 14.00-17.30 uur: dam- en schaaktoernooi in „Het Wapen van Bergen”. 20.00-21.00 uur: concert Bergense Harmonie in de Ruïnekerk; gratis, 21.00-01.30 uur: Oranjebal in „De Rustende Jager”. Woensdag 2 mei: schoolvoetbal- toernooi voor de Bergense basisscho len op de Berdos-velden. Kom kijken! Alle nadere informatie in het Oran jeboekje of bij de VW’s. De dinsdag na Pasen werden ruim 50 buizen op het Egmondse strand ge dropt; ze waren afkomstig van een groot karwei in Spanje. Daarna wer den er porties over het strand verdeeld BERGEN -Zaterdag 28 april om 16.00 uur wordt Bergen weer echt Ber gen! - want dan is Galerie Tholen weer een feit! Jarenlang was Galerie Tho len voor kunstminnaars en kunste naars een begrip in Bergen, aanvanke lijk in de Breelaan, later in de Eeuwi- gelaan, totdat galeriehoudster Yvonne Tholen in december 1986 besloot haar galeriedeuren te sluiten. Met het slui ten van die galeriedeuren sloot zij ech ter niet haar hart voor kunst: gevolg was ruim drie jaar hartzeer en heim wee naar een nieuwe galerie. Nu is die nieuwe galerie er dan, - een nieuwe galerie met eefl naam als vana- ouds: „Galerie Tholen”, nu gevestigd in de Ruïnelaan op nummer 3b. De nieuwe galerie wordt 28 april a.s. om 16.00 uur geopend met een klinkende expositie: Yvonne Tholen is er in ge slaagd voor deze openingsexpositie tekeningen van Corneille in huis te ha len en bronsplastieken van Jits Bak ker. Verder zal zij er naar streven al tijd een ruime selectie keramiek te voeren, te beginnen met werk van ke ramisten uit binnen- en buitenland, zoals Ada Strooper, Marinanne Kos ter, Marry Algra, Martin Goeders- mann, Rien Wensma en Annemarie Bierlaagh. De opening van de nieuwe Galerie Tholen wordt muzikaal omlijst door Maarten Schiphorst - piano, en Victor Posch - saxofoon. Na deze klinkende openingsexpositie is het de bedoeling dat er iedere eerste zaterdag van de maand om 12.00 uur werk van andere kunstenaars gepresenteerd wordt, waarbij het accent zal liggen op kera miek. De galerie zal geopend zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Bergen ziet Bergen weer’ op zaterdag 28 april om 16.00 uur, Ruïnelaan 3b, u bent van harte welkom! ning, dat de rijksweg westelijk van Schoorldam moet worden gelegd. Het huidige tracé kan vervolgens dienst doen voor het langzame verkeer. Uit oogpunt van verkeersveiligheid is de variant van Rijkswaterstaat gunstiger dan de ideeën van de gemeente Schoorl, zo zegt de Kroon. De autoweg zal verder de minste last ondervinden van het drukke oost-west-verkeer dat straks de weg ongelijkvloers zal krui sen. Ook is de Kroon in haar overwe gingen van mening, dat met de Schoorlse variant het grootste deel van de bebouwing langs Rijksweg 9 EGMOND AAN ZEE - Hoe zeer men in Egmond aan Zee meeleeft met het levendige ge beuren rond de zand-suppletie moge blijken uit twee etalages. Bij de fotozaak van Jonker is een serie fraaie stormfoto’s geëxpo seerd tegen een achtergrond van aangespoeld hout. Daarbij een schaalmodel van een sleephop perzuiger en enkele grote foto’s van de suppletie. Boekhandel Dekker heeft zo wel van de Alpha B. als van de Poseidon, de beide sleephopper zuigers, vergrote kleurenopna men in de etalage. Ook is er een Waterstaatskaart geplaatst met de juiste plaats van de toekomsti ge strandverhogingen; heel in formatief. Rond deze kleurige ex positie diverse boeken over zee en strand. Ook in Bergen zal t.z.t. één en ander worden geëxposeerd om bevolking en gasten nader op de hoogte te stellen. BERGEN - In het kader van de actie Bergen Binnenste Buiten heeft Animo ’77 op verzoek van de Oranjevereni ging afgelopen zondag de straat/ buurtzwemwedstrijden in De Beeck georganiseerd. Aan de wedstrijden die in een luchtig jasje waren gestoken, namen zestien groepen deel. Vergele ken met het schoolzwemmen van een dag ervoor kon nauwelijks enig ver schil bespeurd worden ten aanzien van dadendrang in het water, enthou siasme, lol en kameraadschap. Voor de neutrale toeschouwer zal hooguit de betrekkelijk kolossale lichamen en de sterk verminderde geluidsoverlast als verschilpunten opgevallen zijn. Kostelijk was het te zien hoe die grote mannen en vrouwen reageerden, zodra ze zagen dat al'hun moeite om een bekertje water in een koker leeg te gieten tevergeefs bleek te zijn. Hoe kan je zo stom zijn om een paar gaten in dat bekertje over het hoofd te zien? Na zelf tot die ontdekking gekomen te zijn werd er gegierd om zijn of haar eigen falen. De organisatie, in handen van Rena- te Wokke, liep perfect. Mede dank zij de inzet van vele Animo-medewer- kers, die inmiddels wel weten hoe je dergelijke manifestaties behoort te re gelen. Kort na de wedstrijden werd in de Bet-stee door Jan Ooijevaar, verte genwoordiger van de Bergense Sport raad, de eerste prijs uitgereikt aan de Oosterweg-ploeg, de tweede aan de zwemmers van de-Jan Leyenlaan, ter wijl Bergen Centrum zichtbaar tevre den was met de derde plaats. De poe delprijs ging naar Onkruid. Ineke Bliekendaal die de Oranjevereniging vertegenwoordigde, bedankte Animo voor haar activiteiten. zodat men al vlug aan de zuidzijde met lassen kon beginnen. Zondagavond was men al tot de ’werf’ gevorderd en kon het noordelijk gedeelte worden gerealiseerd. De zinkerleiding heeft een doorsnede van 80 cm. zal moeten worden gesloopt en wor den vervangen langs de dan aan te leg gen parallelweg. En dat is voor de kern allerminst een verbetering. De variant van Rijkswaterstaat heeft ook als voordeel, zo schrijft de Kroon, dat langs het Noordhollands Kanaal de woonomgeving kan worden verbeterd. De Kroon geeft echter wel toe, dat er sprake zal zijn van vermin dering van de binding tussen het westelijk deel van Schoorldam met het poldergebied. Maar dat weegt niet op tegen de barrière die de Rijksweg nu is. Rijkswaterstaat zal zonder twijfel binnenkort de vastomlijnde plannen bekend gaan maken. Hoe het tracé precies zal lopen is nog niet bekend. In grote lijnen komt het er op neer, dat de weg even ten noorden van Schoorldam zal worden omgelegd. Dat hierdoor een aantal woningen aan de Damweg zal moeten worden gesloopt. De weg zal vervolgens ten zuiden van Schoorldam weer aansluiting vinden op het huidige tracé. Het fietspad langs Rijksweg 9 zal worden omge bouwd tot parallelweg voor het lang zame verkeer. Achter de bebouwing langs de Damweg komt een nieuw aan te leggen weg vanaf de brug over het Noordhollands Kanaal. Deze weg. zal uitkomen bij de Onderweg en daar aansluiting vinden met de Damweg. De Damweg zal overigens in de rich ting Schoorldam doodlopend zijn. De Kroon heeft in haar overwegin gen ook mee laten wegen, dat in het geval van de Schoorlse variant de A9 een extra barrière zou gaan vormen voor het verkeer tussen de beide delen van Schoorldam, omdat de weg niet meer toegankelijk zou zijn voor het bestemmingsverkeer. „Het bouwen van een voetgangerstunnel in het ver lengde van de Damweg doet hier niets aan af”, aldus de Kroon in haar uit spraak. J.M. Door deze geweldige voortvarend heid - men werkte het hele weekend door - kan de 1 kilometer lange leiding eind deze week nog in zee gesleept worden. Volgens schema kan dan dinsdag 1 mei met het opspuiten wor den begonnen. Het spreekt vanzelf dat men ook op het tijdschema kan inlo pen; zoiets is dan mooi meegenomen en in ieders voordeel. Goed weer blijft uiteraard voorwaarde hiervoor. (Advertentie) Bij de NTU hoeft u gelukkig nooit tc twijfelen aan de kwaliteit. Die is altijd eerste klas. Neem nu Cha monix, een toptapijt in cottonlook. In 10 kleuren, 400 cm breed, op jute rug. En de prijs? Deze weck slechts 139,-. En let op: gratis gelegd! KANAALKADE31b-ALKMAAR TELEFOON 072-155260 zou zijn. Veel water moet de zaak ’vloeibaar’ houden. Aan de wal pompt een tussenstation de zandmassa door een buis, evenwij dig aan de duinvoet, waarna het zand- watermengsel terechtkomt tussen twee opgeworpen dijkjes. Het water kan nu vrij weer naar zee stromen. De walleiding schuift op naarmate het werk vordert. Wanneer er voldoende zand is opgebracht en dit bewerkt kan worden, gaat het graafmaterieel voor verdere verplaatsing en profilering zorgen. Zo staat er, zowel in Egmond De buizen zijn bij het Lido op het strand als in Bergen aan Zee (vanaf ±20 mei), gedeponeerd, (foto: Gerard Roosen- n°g heel wat te gebeuren! boom, 1990). 9 Over een aantal jaren hoort dit beeld in Schoorldam tot het verleden. BERGEN - Goed nieuws voor de le zers van het Bergense Oranje-boekje. Kaarten voor het concert op 6 mei, door de Koorvereniging Bergen samen met het Begeleidingsorkest voor Noord-Holland, kosten slechts 15,-. Voor ouderen en jongeren is de toe gangsprijs zelfs beperkt tot 10,-. De in de feestgids vermelde hogere en treeprijzen berusten op een misver stand. Ook het programma is iets gewij zigd. Begonnen wordt met Beethovens 5e Symfonie. Dit geweldige werk opent met het motief, dat in de donke re oorlogsdagen van WO II fungeerde als herkenningssignaal voor de uit zendingen van Radio Oranje vanuit Engeland. Toepasselijker kan het haast niet, met zo’n 120 veteranen oor- logsvliegers uit Engeland, Canada en Australië onder het publiek. Vervolgens tréedt de jonge Alk- maarse musicus Jos Ruiters op als so list in de le Rhapsodie voor klarinet en orkest'van Claude Debussy. Met al zijn kenmerkende klankkleuren en ef- fecten een zeer virtuoos stuk van de grote Fransman, waarmee de klari nettist zeker veel eer kan inleggen. Na de pauze volgt dan The Music Maker voor contralto solo, koor en or kest van de Engelse componist Ed ward Elgar. De tekst van de zoöloog Arthur O’Shaughnessy is een ode aan de droom en aan de muzikanten. Wie durft te dromen kan steden doen ver rijzen, en kan keizerrijken maken en breken. Steeds nieuwe generaties I brengen hun inspiratie naar voren. El gar „vertaalt” dit verhaal over dro men als creatieve fantasie op meesle pende wijze in muziek. Allerlei motie ven uit eerdere composities en uit werken van voorgangers klinken erin door. Ook de Marseillaise en het be- faamde Rule Brittannia worden aan- j gehaald. Een ode aan de creativiteit, oen boeiend stuk muziek. BERGEN De UW organiseert maandag 7 mei een voorjaarstochtje voor ouderen die niet in de gelegen heid zijn om er zelf op uit te gaan. Om 13.30 uur wordt u van huis gehaald en om 17.00 uur weer thuis gebracht. De kosten zijn 5,-, de koffie/thee met gebak inbegrepen. U kunt zich opgeven tot donderdag 3 mei tussen J_0.00 en 12.00 uur, tel. 97447. BERGEN - De Oranjevereniging verzoekt ons het volgende mee te de- en: ben je tussen de 11 en 15 jaar, doe aan mee aan de Oranje-midgetgolf- wedstrijden op De Merelhof. Op 30 aPnl kun je je tussen 10.30 en 11.00 ur (individueel of per team) opgeven P de baan. Voor elke deelnemer is er 1 r3 v^Phigjnnedag een Oranje-tracta- Wie weet, word je of worden jullie 'el de nieuwe kampioen. Vergeet je "l^wet aan te melden! BERGEN - Ter gelegenheid van Ko- nSinncdag organiseert de Oranje- W?niging, in samenwerking met de I Veilig Verkeer Nederland zeltocht.rgen) n voorjaarsfietspuz- bn?6 sïart van deze ftjne tocht door twpeT,-°rP’ duin en weiland is om half Ssaulaa het Semeentehuis, kant Na- g.ewoonlijk zijn er weer veel ui ’c P/ijzen, die overigens worden dM eikt b>J de VW-Bergcn. De Neenatne Per persoon bedraagt 2,-. de f^fcen Pen mee, s.v.p. en... een goe- Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 Westfriesedijk 104 - Krabbendam VOOR AL UW SIERSTRAATWERK en originele tuinaanleg

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1