weekblad Zandsuppletie in volle gang i Krijgt Schoor! opnieuw de Blauwe Vlag? 1 ZOMER-KOLLEKTIE Bergense Beeldenroute geopend Bergen heeft een eigen uitvaart centrum’ SURSUM CORDA Groots evenement trekt veel bezoek a ALLES METER L s Oud papier ARBEIDSBUREAU zie elders in dit weekblad mng flinke en. Expositie in Gemeentehuis Lions feestconcert HH Bergen- Berdos I WOENSDAG 9 ME11990 REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” I z 3 I Moederdag :tuincentrumdag eis - n ft Ma K N S E U E MÉÉR METERS MODE tse r e Waarom wachten tot de volgende lente als je nu nog steeds planten kunt? Kamerplanten, plantenbakjes, terracotta, zomerplantjes Enquêtes ijke en Rowi EXTRA VACATURE-KOLOM van uw Hoveniersbedrijf Arborea Tuincentrum Schoorl l. :ctie; i voor Doof neen- tdsvrij, ht. de aar ^■F W K r, Bomen en heesters in pot kun je het hele jaar door planten Ook natuurlijk leuk als moederdag-kado De schitterende zomer-dessins van de totale viscose en crêpe de chine kollektie normaal 22.50 24.50 26.50 m z gPe JAARGANG - NUMMER 19 “WEEKBLAD ,,DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren BERGEN Volgende week woensdag 16 mei 1990 wordt het nieuwe uitvaartcentrum van Bergen officieel geopend door de heer Jan Stomps, wethouder van Bergen. Op zaterdag 19 mei wordt dan voor het grote publiek een „open dag” georganiseerd, zodat elke Bergenaar zich kan overtuigen van de funktionele inrichting en de sfeer van dit eerste, nieuwe uitvaartcentrum van Bergen. I 3 0 A 1 de duinstreek Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn 'l ii J.M. ?k, 1 LEO HORN iur. EDAM, ien kunstschilder Petar Ambassaderaad van BERGEN - De leden van handbal vereniging Berdos zijn weer gaarne bereid zaterdag oud papier bij u thuis af te halen. Wanneer u langs u komen kunt u dagavond naar 94547 den gesteld? Wat wordt er op het ge bied van het milieu allemaal Worden er aktiviteiten georganiseerd om Schoorl schoon te maken en te houden. Doen de scholen daaraan mee. Dragen de WV’s hun steentje bij. Staatsbosbeheer en de Recrononder- nemers? Wonen onder de Bomen, de milieu kerngroep, de Oorsprong, het cultureel centrum? Allemaal instellin gen en groepen. Beseffen ook zij alle maal hoe belangrijk het is om het klei nood weer voor zich op te eisen? Yo landa neemt het in zich op en tekent aan. Haar rapportage gaat naar de FEEE, dat samen met de Europese Commissie jaarlijks Europa’s schoon ste stranden en havens gaat belonen met een Blauwe Vlag. Wanneer een kustgemeente voor de Vlag in aanmer king wenst te komen dan zal de situa tie op het strand aan bepaalde criteria moeten voldoen. Alkmaar, Huigbrouwerstr. 14. Bergen, Molenstr. 16. Heerhugowaard, Stationsweg 29. Heiloo, Raadhuisweg 11. Koorstraat 55 1811 CN Alkmaar Tel. 072-1175 74 Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen it Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 Westfriesedijk 104 - Krabbendam VOOR AL UW SIERSTRAATWERK en originele tuinaanleg BERGEN-Nog zijn de s< van de Denen te zien in het A. tie blijft tot en met 15 juni publiek op kantoortijden vi zichtigen. BERGEN Het hele V. Operakoor komt naar Bei naar Alkmaar laten vervoeren of bij uitzondering gebruik maken van de aula bij het verzorgingshuis „De Mar- ke”. Een aantal jaren geleden kon men ook nog wel gebruik maken van een tot aula omgebouwde garage bij het in middels verdwenen verzorgingshuis de Citadel aan de Breelaan. Allemaal Veneker en Een donker mengsel van water en zand wordt met kracht op het Egmondse strand gespoten (foto: Gerard Roosen- boom; mei 1990). De leerlingen van de Bergense Bos school verzorgden dit object, getiteld: Europa '92”; het is te zien langs de Voert (foto: Gerard Roosenboom). Yolanda van den Breul liet zich in de Schoorlse duinen met op de achter grond het schitterende Wulpendal, even vereeuwigen. Schoorl is een heerlijk dorp", zei ze in alle bescheiden heid. Daarom mag Schoorl ook terecht hopen SCHOORL - Zal het de gemeente Schoorl lukken voor de vierde maal de Europese Blauwe Vlag binnen de grenzen te slepen? Op dinsdag 5 juni zullen we het weten. Dan zal de jury, het bestuur van de FEEE (Foundation for Environmental Education in Eu rope) de namen van kustplaatsen be kend maken, die ook in 1990 in aan merking komen voor de Vlag. En vori ge week werd Schoorl aan een gedegen inspectie onderworpen. Nationaal coördinatrice Yolanda van den Breul was een dagje naar Schoorl gekomen om te zien hoe „de vlag erbij stond”. Anders gezegd, ziet Schoorl er zo piekfijn uit, zoals men dat wil doen vóórkomen? Hoe is het met de stran- >p het ge il gedaan. 7G EGMOND AAN ZEE - Zelden heeft Egmond aan Zee zo’n evenement mee gemaakt als de zandsuppletie. We moeten teruggaan naar de jaren ’30, naar de stranding van de „Kerkplein” en de „Drenthe” om dezelfde opwin ding te bespeuren. Het is ook inder daad ongelofelijk om te zien hoe zo’n groot zandpakket binnen zeer korte tijd op het lage strand is aangebracht. Bij de „werf” ligt het zand nu bijna gelijk met het terras van ,,’t Lid”! ’s Avonds is het bijna een sprookje. Dan meert één van de feestelijk ver lichte hopperzuigers aan bij het aan- landingspunt om in korte tijd zijn 3000 m3 lading meer dan een kilometer planten en bomen zullen spoedig het gewenste effect geven. Direct bij het binnenkomen valt de rust op die van het gebouw uitgaat. De hele sfeer ademt die rust uit, muren, plafonds en vloerbedekking zijn in een volmaakte harmonie opgebouwd. Daarbij lijkt het geheel bijzonder funktioneel uitgedacht. Links van de ingang is een ontvang- c.q. koffieka mer met aangekoppelde pantry ten behoeve van de verzorging van koffie met cake of een broodjesuitgifte. Grenzend aan de grote aula is een aparte kamer voor de ontvangst van de directe nabestaanden en andere fa milieleden van een overledene. Cen traal ligt de grote aula met een negen- wordt.om 16.00 uur recht trots zijn omdat het de enige ge meente was in onze provincie die voor de onderscheiding in aanmerking kwam. Op vijf juni trekt een delegatie van het Schoorls gemeentebestuur naar Domburg waar Pieter van Vol lenhoven de Blauwe Vlaggen zal uit reiken. Schoorl hoopt daar weer bij te zijn. •C' GW het nu zichtbare resultaat. De mede werking van de grondeigenaars was weer hartverwarmend; een leuke at tentie was hun deel. De VW stond borg voor het drukwerk, waaronder het keurig verzorgde gidsje. Ook zorg de de VW voor publiciteit in de breedste zin van het woord. Inmiddels besteedde tv-omroep Veronique er al aandacht aan. Over hetgeen er langs de route te zien is, zei Klerk o.a.: „Het is met vreugde, maar veel meer nog met ver wondering te constateren dat zovelen in dit dorp en omgeving het creatieve vermogen in zich hebben om een kunstig object te fabriceren dat het gevecht met de omgeving aankan. Er zijn zeer vernuftige constructies te zien, maar ook Zijn er heel eenvoudige middelen gebruikt om een object te maken. Het ene maakt een professio nele indruk, het andere ziet er eenvou dig, maar niet minder geslaagd uit”. De Bergense Beeldenroute 1990 is een manifestatie die, ondanks enkele zwakke momenten, in al zijn variatie en originaliteit bewondering wekt. Deze wonderlijke collectie ruimtelijke objecten leert je de gewoonste dingen met andere ogen zien. Een betere reklame is nauwelijks denkbaar. Schoorl maakte er vorig jaar een feest van toen de Blauwe Vlaggen aan de verschillende gemeen ten werden uitgereikt door oud-mi- nister Ed Nijpels. Dat gebeurde in Camperduin. Schoorl mocht toen te- landinwaarts te persen. En de ene zui ger is nog niet weg of de andere komt alweer terug van de zandwinnings- plaats, tien kilometer ver in zee. En dat alles 24 uur per etmaal, zeven da gen lang. Wat een prestatie van die mannen! Op het strand en op de duinenrij staan honderden mensen het schouw spel gespannen gade te slaan. Ze kij ken naar de steeds langer wordende walleiding, naar het snel groeiende zandlichaam en naar de bulldozers. Deze gigantische, grommende mon sters duwen eerst de zijwand op en gaan vervolgens in het opgespoten zand te keer om dat af te vlakken. Wat erg opvalt is dat deze zware machines al zo snel over het drooggevallen zandpakket kunnen manoeuvreren. Eveneens opvallend is het feit dat de brij die uit de wijde buisopening spuit, nagenoeg pikzwart is en binnen korte tigtal vaste zitplaatsen. Door middel van een wegneembare wand kan met het aantal zitplaatsen uitbreiden tot honderdtwintig. Er is een ingebouwde uitstekende geluidsinstallatie, terwijl een ringlei ding ten behoeve van gehoorgestoor den is ingebouwd. Er zijn twee vaste „opbaarruimten”, met een mogelijk heid dit uit te breiden tot drie. Achter de aula is een aparte kamer waar de geestelijkheid gebruik van kan maken om zich te verkleden of voor te berei den. Ook het rouwmateriaal kan daar opgeborgen worden. Aan de buitenkant is een aparte in gang waar men bloemen en kransen kan inbrengen. Ook is voorzien in een Kandidaat gemeenten krijgen een enquêteformulier, dat ingevuld en on dertekend door de burgemeester naar, in dit geval, Yolanda van den Breul moet worden gestuurd. Yolanda is op dit moment bezig de enquêtes te ver werken. Daarna zal een selectie wor den gemaakt. In het geheel speelt ook mee de verdere accomodaties op de De vloerbedekking is donker met een donkerrode draad er doorheen. Alles is goed geïsoleerd zodat alleen gedempte geluiden gehoord kunnen worden. Hoewel er veel gebruik ge maakt werd van kunststoffen ramen en kozijnen zijn de stoelen van hout, in een zachtpaarse tint. De stoelen zitten erg makkelijk. Van belang is ook dat er permanent toezicht uitgeoefend kan worden, want de beheerderswoning is op een steenworp afstand van het uitvaart centrum. De beheerder is de heer E. Ettema die met zijn gezin ter plekke woont. Hij is al een reeks van jaren „uitvaartleider” bij de Associatie. Het gebouw is uitgedacht en ontworpen door het architectenbureau A.J. van Ringh te Winschoten. Het is gebouwd door de firma Henselmans uit Noord- Scharwoude. De coördinatie verloopt uitsluitend via het kantoor van de As sociatie te Alkmaar. jq caa era bei era a i BERGEN - In Bergen kan men weer een tocht langs de Beeldenroute ma ken. Niet minder dan 39 objecten zijn opgesteld langs de Nesdijk, het Pad denpad, de Sluislaan en de Voert. Ook de Mosselenbuurt en het Wierdijkje zijn in de route opgenomen. Tot 28 mei kan men - bij voorkeur fietsend op te voet - deze unieke route volgen. Bij de WV-Bergen is het gratis gidsje be schikbaar. Het was zondag 6 mei de voorzitter van „Vrije Kunst ’83” de heer Cor Klerk, die in de landelijke ambiance van „De Krocht” (bij het „Oude Hof”) de Beeldenroute 1990 opende. Na dit gebeuren pakten de genodigden - waaronder exposanten en landeigena- stranden. De plaatselijke horeca-ex- ploitaties. De presentatie van red dingsbrigade en EHBO, de strandrei- niging en de toegang tot de stranden. Bovenal echter de kwaliteit van het zeewater. De Blauwe Vlag is uiteraard een uitstekende promotie voor een kustplaats als toeristische trekpleis ter. wachtruimte voor chauffeurs en dra gers. Als er voorzieningen moeten wórden getroffen voor de „laatste ver zorging” kan dat ook in een aparte ruimte geschieden. Vanzelfsprekend is ook een koelruimte aanwezig. De gemeentelijk arts die nu eenmaal een overledene moet kunnen „schouwen” treft een complete accommodatie aan, een ruimte waar zelfs sectie kan wor den toegepast. Verder zijn er toiletgroepen, garde robemogelijkheden en is er een invali dentoilet waar juist rolstoelbezitters goed gebruik van kunnen maken. Men kan d'e auto’s op eigen terrein kwijt. Voor ramen en vensters is voeral ge bruik gemaakt van lamellengordijnen waarvan de lamellen geperforeerd zijn en licht doorlaten. De vouwwan den zijn eenvoudig in of uit te schui ven, zodat met geringe moeite een ruimte groter of kleiner kan worden gemaakt. eert wordt gegeven ter g< van het dertigjarig bestaan Club Alkmaar en het gespoi de Rabobank en Otto van BV eveneens te Alkmaar. 1 handeling: Petrus en Paulu De Lions Club Alkmaar bestaat der tig jaar en dat is de reden dat er een actie wordt georganiseerd ten gunste van de gehele gemeenschap. Men wil geld inzamelen om rolstoelen aan te kopen voor mensen die dat zelf niet of nauwelijks kunnen betalen. De kerk wordt feestelijk versierd. Er komen, extra plaatsen bij, zodat niemand behoeft te worden teleurge steld. De entree voor dit liefdadigheids- concert is 22,50. Het begint om 20.00 uur op vrijdag 18 mei en de pauze is om 21.00 uur. Een uniek concert voor een heel sympathiek doel. Er worden operanummers gezongen uit werken van Gounod, Bizet, Pucci ni, Verdi, Mozart, Handel, Mascagni on Poncielli. De kaarten worden bij de Raboban- ken in voorverkoop gedaan. BERGEN - Op donderdag 10 mei spelen Bergen en Berdos op het com plex aan de Oudtburghweg tegen el kaar om de Bevrijdingsbokaal. Aan vang 19.00 uur en de toegang is gratis. Vooraf om 17.30 uur spelen de dames teams van beide verenigingen tegen elkaar. Na afloop gezellig samenzijn in de kantine met levende muziek. Or ganisatie: Bevrijdingscomité Bergen. ren - de fiets om langs de hele route te gaan rijden. Het schitterende meiweer nodigde daartoe alleszins uit. In zijn enthousiaste openingswoord memoreerde Cor Klerk het feit dat de eerste route in 1988 werd georgani seerd en dat de VVV-Bergen het initia tief had genomen om tot een reprise te komen. Een werkgroep van „Vrije Kunst ’83”, onder leiding van de da mes Mieke Botman en Gerda Monsees, was vervolgens aan de slag gegaan met Het is de Associatie Uitvaartverzor ging Alkmaar en Omstreken die op dracht heeft gegeven tot de bouw van dit Bergen^ object. Zoals bekend be schikte het dorp Bergen niet over een passend gebouw waar afscheid van de doden kon worden genomen. Men oest al jaren een geliefde overledene 10," (aKKeeri- voor tijd weer de normale kleur van vochtig zand aanneemt. Ongerechtigheden troffen we er niet in aan. Wanneer de werkzaamheden in het huidige tempo voortgaan kan men de naaste toekomst met vertrouwen tege moet zien. Het zuidstrand kan dan weer snel het (hooggelegen) domein van recreant en paviljoenhouder wor den. Het noordstrand - vanaf hotel „Bellevue” - volgt dan vanzelf. Ook Bergen aan Zee kan blij zijn met het in Egmond bereikte tempo. Natuurlijk zal het strand vanaf de laatste meiweek tot eind juni een ab normaal beeld opleveren, maar daar na zal alles prima in orde komen. Dat mag ook wel voor een tientje de kubie ke meter.... Bewoners van Bergen en Bergen aan Zee doen er goed aan eens in Egmond te gaan kijken om van de hele operatie een juiste indruk te krijgen. H.J. tijdelijke voorzieningen of noodvoor zieningen. Nu in mei 1990 wordt het eerste, echte, eigen uitvaartcentrum van Bergen geopend. En Bergen is daarmee weer een stukje completer geworden. Om u alvast een klein beetje voor te bereiden zijn wij van de Duinstreek vast een kijkje gaan ne men. Hoewel de opening pas volgende week wordt gehouden, zou men nu al een uitvaart ter plekke kunnen orga niseren. En misschien gebeurt dat ook wel, want alles staat klaar om een plechtigheid te kunnen houden. Het is allemaal nog een beetje kaal erom heen, maar snel groeiende struiken, De suppletie en het mooie weer bren gen veel mensen op het strand (foto: Gerard Roosenboom; mei 1990).

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1