weekblad Emoties op Bergens kerkhof s Rapporten over toekomst IPEI tje 45 95 a /SpOiMin 7 NEW STYLE Achterstraat 50 - Alkmaar zzg LAW&V Bergen goed ontvangen Zondag 2 7 mei opening badseizoen in Schoorl SURSUM CORDA w 01: College stelt hogere tarieven rëinigmgsreeht voor Geweldig tempo suppletie Bergen Tuincentrum De regio tweemaal op tv Lentemarkt van Bréderodeschool Joegoslavische expositie duurt t/m 15 juni Amnesty International Aandacht voor vluchtelingen Filmhuis Schoorl DINSDAG 22 MEI 1990 Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn zal ik wat betreft Thomas de rust vinden. DE .AN 49-£, Planttijd heesters en bomen het hele jaar door Waarom wachten tot het volgende voorjaar als het nu ook nog kan Ruime parkeergelegenheid Kamerplanten Honden- en kattenvoer Heel veel zomerplantjes Gezellig winkelen Schoörl REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen R6e JAARGANG- NUMMER 21 ''weekblad ,,DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren Twee dikke rapporten BERGEN - Graf A.l op de geallieerde begraafplaats te Ber gen. Vlak naast de sokkel waar altijd de vlaggen worden gehesen en waarin het boek ligt dat vooral door buitenlandse bezoekers wordt getekend. Daar is de laatste rustplaats van Thomas Wood house, flight-sergeant bij de Royal Australian Air Force. Verle den week, kwam na 48 jaar, zijn jongere zus Ada Jones-Wood house voor het eerst in haar leven het graf van haar broer bezoe ken. Ook nu nog stroomden de tranen over haar wangen toen zij eindelijk oog in oog stond met zijn grafsteen. „Ik heb jaren gespaard om hier met mijn kinderen te kunnen staan. Eindelijk Terug in australië Hovenieribedrijf Arborea de duinstreek Na 48 jaar bij het graf van haar broer! ERU' ZAANDAM H0()N.N BERGEN - Twee zeer Gerrit Sijpheer en Dirk Kos toonden Ada Woodhouse het graf van haar broer na vijftig jaar. Het TRAP-rapport zegt met nadruk dat het kunstzinnige aspect voor het toeris tisch imago van Bergen van groot be lang is. Hier Henk van den Idserts beeld Amazones" langs de Landweg (foto: Gerard Roosenboom). officieel tintje eert een openingswoord worden ge- NO Het initiatief tot het opstellen van het DPO-rapport is genomen door de Zakenclub Bergen. DPO staat voor Distributie Planologisch Onderzoek. De NCRV-tv heeft de opnamen ge maakt in samenspraak met en met me dewerking van zowel de Streek-VW Alkmaar en Omstreken als de lokale WV’s. Alle informatie over de uitzen dingen: Streek-VVV Alkmaar, tel. 072-114284. Dit rapport is getiteld ’Centrum met allure’ en het betrekt een groot aantal factoren in de beoordeling van het winkelen in Bergen en Bergen aan Zee, nu en in de toekomst. Beide rapporten werden 16 mei jl. gepresenteerd in de grote zaal van De Rustende Jager. Het was de voorzitter van de begeleidingscommissie, drs. J. Glaubitz (Kamer van Koophandel), die de geanimeerde bijeenkomst leid de. Na zijn korte inleiding was het woord aan drs. J.C.A. Geus die in vo gelvlucht een betoog hield over beide rapporten, samen 200 pagina’s tellen de. In de rapporten is zijn verhaal nog- De beide WV’s namen het initiatief - nadat het DPO-gebeuren al in gang gezet was - tot het Toeristisch Recrea tief Aktieplan (TRAP-rapport). Dit gaat in historische en brede zin in op de aantrekkelijkheid van de twee dor pen in de gemeente Bergen. In een aantal gevallen hoort men wat positief is in het geheel van voorzieningen; ook hoort men de minpunten wel terdege. De titel van het TRAP-rapport luidt Bergen-Bergen aan Zee.... te ku(n)st en te keur. Beter Band en het Noordhollands Ka merkoor in een concert, zondagmiddag dere algemene ledenvergadering in bespreking brengen. De leden hebben dan inmiddels kunnen kennismaken met het rapport door middel van een hen toegezonden samenvatting. De volledige rapporten liggen vanaf 1 ju ni op het VVV-Kantoor voor iedere be langstellende ter inzage. van volgend jaar hoopt het gemeente bestuur dit bedrag via tariefsverho gingen bijeen te kunnen brengen. Per aanslag, alleenstaanden zowel als ge zinnen, zal er 84,- meer betaald moe ten worden. Met dit voorstel zal een gezin in de toekomst 248,- gaan be talen en een alleenstaande 186,-. Aangezien de verhoogde heffing in 1990 pas in juni ingaat zal het nieuwe tarief voor dit jaar slechts gedeeltelijk ingevoerd worden. Zo zal een gezin voor 1990 213,- moeten gaan betalen en een alleenstaande 151,20. De ex tra rekening over de periode 20 april (sluiting VVI) en 1 juni zal de gemeen te wel zelf betalen. Het betreft een be drag van zo’n 40.000,-. En de Duitse bezettingsmacht gaf hem een graf, waar op een houten kruis ge schilderd stond „Hier ruht Thomas Woodhouse”. Na de oorlog werd het geallieerde kerkhof in Bergen aange legd en kreeg ook sergeant Woodhousé een passend graf. Naast zijn oorlogs- vrienden die evenals hij de oorlog niet hadden overleefd. „In 1940 is mijn broer in militaire dienst gegaan”, ver telt Ada Woodhouse, staande naast het graf van haar broer, ik had negen Op 8 november 1942 storte Tombo Woodhouse, zoals zijn ouders hem al tijd noemden in het ijskoude water van de Noordzee. Tombo was toen 29 jaar jong. Hij werd op een bombarde- hele toestel neergeschoten boven de Noordzee. Pas enkele dagen later spoelde zijn stoffelijk overschot aan. BERGEN Het college wil de raad voorstellen de tarieven voor de reini gingsrechten met ingang van 1 juni te verhogen met 84,-. Het Bergens ge meentebestuur ziet zich hiertoe ge dwongen, omdat na de sluiting van de WI de kosten voor de afvalverwer king drastisch omhoog zijn gegaan. De financiële situatie van Bergen, voor 1991 wordt een tekort van bijna 7 ton verwacht, laat niet toe dat dit extra geld uit de gemeentelijke kas wordt gehaald. Nu de WI gesloten is, moeten de aangesloten gemeenten gebruik ma ken van de alternatieven die de pro vincie geboden heeft voor de afvalver werking. Dit brengt echter hoge kos ten met zich mee. Er wordt op gere kend dat voor elke ton huisvuil 100,- extra betaald moeten worden. En hiermee lijkt de inschatting van Ber gen nog aan de lage kant te zitten. Het is niet uitgesloten dat het uiteindelijke bedrag hoger zal uitvallen. Uitgaande van die 100,- en het begrote aanbod van 4500 ton voor de gemeente Bergen betekent dit een jaarlijkse kostentoe- name van 450.000,-. Gezien de tekorten op de begroting Hierna was het de beurt aan de vier belangrijkste participanten, te weten de twee WV’s, de Zakenclub Bergen en de gemeente Bergen. Achtereenvol gens gaven Henk Jellema (VW-Ber- gen), Maarten de Pee (Zakenclub Ber gen) en wethouder Jan Stomps een eerste voorlopige impressie van de beide rapporten. Hierin klonk vooral door de vreugde dat er nu een samenhangend geheel is gecreëerd, van waaruit de discussie prima op gang kan komen. Het gaat om de toekomst van de leefbaarheid en het economisch-toeristisch klimaat in de beide Bergense dorpen. Eindelijk gaan de belanghebbenden samen aan de slag!. In totaal omvatten beide rapporten bij elkaar een 200 bladzij den, inclusief de bijlagen. De redactie van De Duinstreek stelt zich voor van elk van de twee informatieboeken een samenvatting te maken en deze in twee edities van ons weekblad af te drukken. De Duinstreek begint daar om volgende week met het DPO-rap- port; het TRAP-rapport volgt dan au tomatisch. De WV-Bergen zal het TRAP-rap port eind augustus tijdens een bijzon- maals na te lezen, geïllustreerd met kaartjes en tabellen. Er is de WV’s Bergen en Bergen aan Zee, de initiatiefnemers van de rap porten, veel aan gelegen dat de leden terdege kennis kunnen nemen. De dis cussie kan daardoor alleen maar zin voller worden. Alle informatie bij de WV’s, de Zakenclub en de gemeente Bergen!. REGIO - De in onze regio van 14 tot en met 18 mei door de NCRV-tv gemaak te opnamen, zullen tweemaal worden uitgezonden. Zoals men wellicht weet, zijn de in de Egmonden, Bergen, Ber gen aan Zee, Groet en Alkmaar ge filmde onderwerpen bestemd voor het veelbekeken toeristische tv-program- ma „Weg van de snelweg”, dat eerder onbekende delen van o.a. Frankrijk en Engeland toonde. De eerste uitzending vindt plaats op zaterdag 23 juni om 18.26 uur en de herhaling geschiedt op dinsdag 18 juli om 23.11 uur. BERGEN - Onder ideale omstan digheden heeft de Van Brederode- school op zaterdag 19 mei haar jaar lijkse lentemarkt gehouden. Op de ge zellige markt, waar de kramen van planten, spelletjes, boeken, platen, ge luidsapparatuur, tweedehands arti kelen en zelfgemaakte artikelen van nijvere ouders, kon het publiek hoog gekwalificeerde waren kopen. De kin deren vermaakten zich met spelletjes, terwijl live-muziek het geheel opluis terde. Door de geweldige bijdrage van de Bergense middenstand kon het rad van avontuur naar hartelust draaien. Zelfs ’s avonds tijdens de disco waren er nog veel prijzen te winnen. Een ge weldige play-backwedstrijd wisselde het dansen van de kinderen af. Ook de ouders konden het dansen niet laten. Vandaar dat iedereen met een voldaan gevoel naar huis ging. BERGEN Vrijdag 18 mei werd in het gemeentehuis een tentoonstelling geopend van de Joegoslavische schil der Petar Dancevic. Dit gebeurde, na een in het Engels uitgesproken inlei ding van burgemeester Ritsema, door de heer Milorad Sredojevic, ambassa deraad van Joegoslavië. In de beide speeches, die door een betrekkelijk beperkt gehoor werden aangehoord, klonken de gevoelens door die de twee sprekers koesteren voor dat mooie land aan de zuidzijde van de Balkan. Veel van de warmte, de kleuren en het mooie landschap komt ook terug in het geëxposeerde werk, een 58-tal olieverschilderijen. De expositie in het gemeentehuis duurt tot en met 15 juni a.s. Bezichti ging op werkdagen van 9.00-12.30 en van 14.00-16.00 uur. Toegang gratis. Deze tentoonstelling volgt die van de Jutlanders op. Die had veel succes: een kwart van de ruim 60 werken werd tijdens de expositie verkocht! BERGEN/SCHOORL - De aktivi- teiten van de werkgroep Bergen/ Schoorl van Amnesty International bestaan deze maand uit het organise ren van een schrijfavond in het ge meentehuis van Bergen NH en wel op dinsdag 2 9 mei vanl9.30tot21.30uur. Ook kunt u voorbeeldbrieven verkrij gen bij onze Amnesty-medewerkster in de wereldwinkel in het Dorpshuis te Bergen op vrijdag 25 mei a.s. van 14.00 tot 17.00 uur. De gevangenen van de maand ko men uit Kameroen, Saoedi Arabië en China. Ter gelegenheid van de 1 mei- viering zijn er door vakbondsleden in Bergen protestbrieven geschreven voor vervolgde vakbondsmensen in verschillende landen, o.a. in Colom bia, Turkije, de Filippijnen en Syrië. BERGEN - Zondag 27 mei is er een manifestatie in en rond de Ruïnekerk over het vluchtelingenwerk. Na de kerkdienst (10-11 uur) waar het thema ook centraal zal staan volgt een afwis selend programma van korte presen taties en muziek, verzorgd door Ar gentijnse zangers (zelf vluchtelingen), ^gewisseld met muziek zal de Adop- tiewerkgroep van Amnesty Int. iets zeggen, enkele vluchtelingen zijn be reid iets van hun verhaal te vertellen, burgemeester Ritsema is bereid het gemeentelijk beleid toe te lichten en een voormalig bootvluchteling vertelt iets over integratie in de Bergense sa menleving. Ook de Vluchtelingen werkgroep Bergen/Schoorl, die de sinds kort in Bergen wonende vluchte lingengezinnen begeleidt, is aanwe zig. Er zijn Vietnamese versnaperin gen, verder graag ieder eigen brood mee. Bij goed weer op het gras rond de Ruïne, bij slecht weer in de kerk. Het programma loopt van 11.30 tot plm. 13.45 uur. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de werkgroep Conciliair Proces, uitgaande van de kerken in Bergen en Schoorl. SCHOORL Het Filmhuis vertoont op zondag 27 mei om 20.30 uur in De Oorsprong de Nieuwzeelandse film: The Navigator van Vincent Ward met o.a. Bruce Lyons, Hamish McFarlane e.a. Korte inhoud: de film is gemaakt naar een fantastisch gegeven, de over stap vanuit een Engels dorp in 1348 naar een stad in Nieuw-Zeeland in 1988. Een groepje veertiende-eeuwse mijnwerkers, die de oprukkende pest uit hun dorp willen weren, gaan op pad met de taak een kruis te plaatsen op „de grootste kerk ter wereld”. Ze worden geleid door een jongetje, de „navigator’ die visioenen heeft waar- I aan profetische waarden worden ge hecht. De groep volgt de aanwijzigin- gen en begint te graven bij een put, waarvan verteld wordt dat. hij aan de andere kant van de wereld uitkomt. De droom wordt werkelijkheid: ze ko men uit in een andere wereld. Door de donkere stad banen ze zich een weg naar de kathedraal, waarmee ook het laatste, angstige droombeeld in ver vulling gaat. BERGEN AAN ZEE - Zondag avond was het opspuiten hotel „Na- ssau-Bergen” al gepasseerd; donder dagmiddag was men daarmee begon- nen- Ook hier, dankzij het fraaie weer, een fantastisch tempo dus. Be perfecte afbakening door de gë- ®eente Bergen en de controle door de reddingsbrigade, men wees terecht op de verschillende gevaren, droegen eveneens bij tot een probleemloze °ortgang van het werk. Zowel via het Burgemeesterspaadje s de noordelijke afgang kon men op eze mooie zondag op het strand ko- rr,,01- Strandpaviljoen „Noord” van deo van der Heide deed goede zaken, dnenkort, als het zandspuiten in oordelijke richting gaat, moet dit pa- <Haa6n worck’n afgebroken. Voor even hJ/^Bddels Beeft Rijkswaterstaat op on *u e Plein een kaart van het werk laat anBen! de WV-Bergen aan Zee de P n aantal schitterende foto’s van |a kgmondse suppletie zien. De be- B_ergen aan Zee voor Karwei is bijzonder groot. v. le elders in deze „Duinstreek” 1 dïeer suppletienieuws. Al KMAAI! AMS'tnOAM HI VI 'WIJK HAA'V ('M broers en was zelf het enige meisje in het gezin. In 1940 moest Tombo naar Engeland en nu is het 1990. Er liggen dus vijftig jaar tussen toen en nu”?Me- vrouw Jones-Woodhouse scharrelt in haar royale boodschappentas en haalt daar een bundel papieren uit. Alles heeft betrekking op haar gesneuvelde broer. Foto’s van hem in uniform en foto’s in de familiekring. Ook een foto van de begraafplaats van direct na de oorlog met het Duitse houten kruis, waarop zijn naam was geschilderd’ Zelfs een foto van de gehele begraaf plaats zoals die er toen uitzag. Dirk Kos, de voormalige beheerder van de begraafplaats, die verleden week ook op de begraafplaats aanwezig was, herkent ze allemaal. Hij vertelt aan Ada Woodhouse de bijzonderheden. Ze luistert ingespannen. mentsvlucht naar Duitsland met zijn Andere broer Dan komt ook het verhaal uit 1974 naar boven. De Woodhouse-familie heeft altijd een sterke band gehad, Een unieke foto van een begrafenis plechtigheid in 1942. Zes Duitse solda ten op wacht bij vier gesneuvelde geal lieerde soldaten. Op de achtergrond de oude aula met het bordje ,,Deutscher Kriegsfriedhof" daarvoor. Deze foto komt uit de verzameling van Dirk Kos. Thomas vermist werd, maar wij wis ten verder helemaal niets. Ook via de officiële instanties kregen wij geen verdere berichten. Zo werd mijn ge sneuvelde broer het slachtoffer van al le mogelijke bureaucratische richtlij nen. De Australische autoriteiten schoven het weer af op de RAF waar onder Thomas Woodhouse gevlogen had. Maar uiteindelijk heeft mijn broer George toen geschreven naar de redactie van de Alkmaarse Courant. En zo zijn alle inlichtingen uiteinde- rige week donderdag beschikbaar ge komen. Ze zijn opgesteld door het bu reau BRO Adviseurs uit Vught in nau we samenspraak met een begelei dingscommissie, bestaande uit verte genwoordigers van verscheidene de len van de Bergense samenleving, als mede van buiten-Bergense instanties als de Kamer van Koophandel te Alk maar, de KNOV, het ministerie van economische zaken en de stichting Openluchtrecreatie. SCHOORL - Het badseizoen zal optreden is er van en door de fanfare zondag 27 mei op een wat ongebruike- Caecilia uit Heiloo en er komt een di- lijke wijze officieel worden geopend, xielandband. Om vier uur een wel zeer Nu eens niet op een van de stranden origineel optreden van de Beter Band, met toespraken en lampionnen wed- samen met het Noordhollands Kamer- strijden. De beide WV’s Schoorl en koor- Toch nog een officieel tintje Groet/Camperduin maken er dit jaar want er zal voorafgaande aan dit con- een bijzonder festival van. Een muzi- cert een openingswoord worden ge- kale happening bij het Klimduin ach- sproken door burgemeester C. Ber- ter de plek waar eens De Roode Leeuw nard. Daarna is het de beurt aan de stond. Gecombineerd met de opening al°m bekende Beter Band, gevolgd van het seizoen in het centrum de jaar- door een optreden van het kamerkoor markt. En ook dit wordt een evene- onder leiding van Klaas Venneker. ment van de eerste orde. Niet minder Venneker heeft overigens de leiding dan honderd straatverkopers zullen er over Bet hele muzikale spektakel aan hun kramen opslaan. Het verkeer zal Bet Klimduin. Nadat de band en het uit het centrum worden geweerd. koor zich eerst afzonderlijk hébben En die markt begint om twaalf uur’s gepresenteerd zal met gezamenlijk middags en zal duren tot vijf uur. Een optreden. En dat is natuurlijk uniek. Hiervoor zijn speciale composities ge schreven. Het festival kwam mede tot stand door sponsoring en medewer king van café-restaurant Honky Tonk aan het Schoorls Klimduin. Op de foto en het praatcafé Klimduin. En de toe bet Noordhollands Kamerkoor. gang is gratis. D~--d, ujk naar ons toe gekomen. Hij is dan maar het moest tot 1974 duren voordat 9ok in 1974 nar Bergen gereisd, maar een andere broer van de gesneuvelde ikzelf ben nooit in de gelegenheid ge- sergeant naar Nederland kon komen weest om naar Holland te komen”, om het graf te bezoeken. „Midden in Hoe weinig Australische mensen van de oorlog kregen wij het bericht dan Nederland weten kwam nog tot uiting mi-«gi.i-.i in de reis door Nederland die me vrouw Jones-Woodhouse deze dagen gemaakt had. Aanvankelijk waren ze naar Bergen op Zoom gereisd. Van- daaruit werden er telefonische con tacten gemaakt met Bergen. En uit eindelijk kwam dan het contact met Gerrit Sijpheer tot stand. Gerrit Sij pheer, nauw betrokken bij „Remem brance and Friendship” ontving Ada Jones-Woodhouse met haar twee dochters in het gemeentehuis. Samen met Dirk Kos ging de familie naar de begraafplaats aan de Kerkedijk.... Inmiddels is Ada Jones-Woodhouse met haar twee dochters weer terug naar Australië. Ze was verschrikkelijk blij dat ze nu eindelijk, na vijftig jaar, geconfronteerd werd met de plaats waar haar broer begraven is. Versteld heeft ze gestaan over de toestand van de begraafplaats. Zo mooi aangelegd, zo goed onderhouden, zo verzorgd. Ze heeft het plan opgevat om over enkele jaren een herdenkingsplechtigheid bij te wonen tijdens de meidagen. Ze is van oordeel dat een nieuwe reis naar Nederland alle moeite waard is. Gerrit Sijpheer heeft haar enkele boeken over Nederland en Bergen meegege ven. Boeken ook over de oorlogsjaren in Nederland. En kranteknipsels over de Bergense herdenkingsplechtighe den. Een overgelukkige Ada Wood house is weer terug in haar eigen land. Maar ze komt zeker terug naar het land waar haar broer begraven ligt. MH. 4L aar kende rapporten over Bergen zijn vo- Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 Westfriesedijk 104 - Krabbendam VOOR AL UW SI ERSTRAATWERK en originele tuinaanleg

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1