weekblad Schoorl behouden blijven Nieuws en vacatures Veel originele namen voor ezeltje binnen IM»“ 3 „Dit unieke punt moet voor Rood voor Oranje Het is jammer dal Oranje uitge schakeld is in Italië, maar voor de ineesten van ons gaat het leven toch al weer gewoon zijn gangetje. Niet voor de lieer Koopman uil Dode- broek, die zojuist 100.000 shawls uit het Verre oosten kreeg afgele verd met de opdruk 'Holland We reldkampioen'. Dat bleek dus te vroeg gejuicht. 'Ja, ik moest al in maart bestellen', aldus de heer koopman, 'anders kon het niet op tijd klaar zijn, maar nu zit ik er mooi mee. Misschien heeft iemand interesse, ze kunnen weg voor een vriendenprijs want ik sta vuurrood bij de bank.' De NTU rekent het hele jaardoor vriendenprijzen. Deze weck bijvoorbeeld: Accolade, een multicolor projekttapijt voor thuis in 5 kleuren. Zeer sterk, anasta tisch, op jute of foam rug. Normaal 109,-, nu 89,-. En gratis gelegd! Stichtingsvoorzitter Anne de Boer-Hemminga: Schoorl zwaait KORTING TOT 71% Bibliotheek en museum geven aandacht aan de Loudelsweg met gele kaart Kunstpaviljoen” achter Huize Kranenburgh III Tropical 3EN SURSUM C0RDA Brief aan inwoners Concert in Je Ruïnekerk Uit de koker van de VW Schoorl aan Kinder- en poppentheater VW-tips Bergen ÜN| 1gg( Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn ■B# Ll 99 de .der deauat' KarweUOnderhoudsdienst V komt! 7 vorige week voorzitter Roode Leeuw”. Hoveniersbedrijf Arborea 1 1 U 1 u L: WOENSDAG 27JUNI1990 REDAKTIE „DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen *Night Tuincentrum Schoorl woningbouwvereniging ALGEMEEN BELANG Wij zijn verhuisd per 15 juni 1990 naar de Natteweg 411862 CW Bergen telefoonnr. 02208-13501 van uw Gewestelijk Arbeidsbureau Zie elders in dit weekblad Bel \O72-626050 7 en... g6e JAARGANG - NUMMER 26 "weekblad „DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren „Schoorl houdt z’n gat vast” moet aanslaan krijgt Schoorl nooit weer”, zegt Anne de Boer-Hemminga, sinds van de nieuwe „Stichting Dorpsplein Optimisme SCHOORL - Met de welgemeende complimenten voor het huidige college van burgemeester en wethouders.- Schoorl heeft jaren lang gedwongen moeten aankijken tegen een bouwval. Een wegkwijnende Roode Leeuw in het hartje van het dorp. Een anti-reclame voor een bloeiende recreatiegemeente stond daar maar te staan. Te verpauperen. Iedereen sprak er schande van. Schoorl leerde er al een beetje mee te leven. Maar de toeristen begrepen er niets van. Hoe in vredesnaam was dit mogelijk? De Roode Leeuw, object van een juridisch steekspelletje. Van ge meentelijke portefeuillehouders tot eigenaar van het gebouw. Van architect tot projectontwikkelaar. Iedereen wilde wel maar had de macht niet om alle hoofden in een zak te krijgen. En dan gaan twee nieuwbakken Schoorlse wethouders rond de tafel met de aannemer. Zij vinden elkaar. De sloophamer komt uit de kast en op donderdag 17 mei, drie dagen na dat historische besluit, blaast de Schoorlse leeuw zijn laatste adem uit. En Schoorl haalt verlicht adem. Er ontstaat vanaf de Laanweg een uniek uitzicht op het even unieke klimduin. Precies vierhonderdzesentwintig jaar geleden, het jaar dat De Roode Leeuw werd gebouwd, moet het ook zo geweest zijn. „En het moet zo blijven ook, zo’n kans De vakantietijd breekt weer Patisserie M T11 NEDERLANDSCHE [IiWmIwIMIw TAPIJT unie Planttijd: altijd! Waarom zou u met bomen, heesters en planten wachten tot volgend voorjaar als het nu ook nog kan? Alle beplanting staat in potten, dus altijd plantklaar Zeer grote keuze, dat geldt voor alles wat op het tuincentrum staat Persoonlijke adviezen en hulp Ruime parkeerplaats IfS 1 de duinstreek is 0 /ing i en ite, 'eweg ideren arage g14 port, en originele tuinaanleg neen inzage J.M. r. 1 veg 15 E I a r' y 5 I S! J sg 292 erging, trage/ inde nvan gna ande slijk, cerwijs :ake gbaar reiden rging, a dagavond 19.00-21.00 uur. Het mu seum sluit op 15 september. VOOR AL UW SIERSTRAATWERK Westfriesedijk 104 Krabbendam machtigen de daartoe noodzakelijke onderhandelingen te voeren. Vanzelf sprekend zeggen wij u toe u in com missieverband met grote regelmaat te zullen informeren over de vorderingen terzake. Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02260-3050 n 1317 lag BERGEN - De geplande Tropi cal Night van donderdag 19 juli is verplaatst naar donderdag 16 au gustus. n jf, nde Wegens vakantie geen spreekuur huisvesting in de maand juli Vanaf donderdag 28 juni maken we onze vaste klanten BLIJ Mare O’polo, Esprit, Bogie, Part Two, Mayon Stationsstraat 5, Bergen (NH) 02208-13341 „Blijft over een schitterende ruimte, waar we nu allemaal al heel trots op zijn en wat we met z’n allen graag wil len behouden.” En onder het motto: „Schoorl houdt z’n gat vast” is de stichting van start gegaan. Een actie die geld op tafel moet brengen. „Min stens drie ton, althans de toezegging daarvoor”, weet de voorzitter. „Met die toezegging van de burgerij willen we naar het gemeentebestuur stappen. Met de nodige overheidssubsidie moet het daarna mogelijk zijn om ons plan te realiseren. Anders gezegd: om om vangrijke bouwplannen, waarbij ap partementen het unieke gebied ge weld zullen aandoen, voorgoed van ta fel te vegen. Althans, voor deze loka- tie.” BERGEN - Het zal welhaast aan niemands aandacht ontsnapt zijn dat er de laatste maanden drastische ver- anderihgen aan de Loudelsweg plaatsvinden. Sloop van enkele beeld bepalende gebouwen aan die weg - in opdracht, maar ook door verfoeilijk vandalisme - nl„ het voormalig kloos ter van de zusters Ursulinen en het Retraitehuis, betekent een definitief einde van een stuk Bergense katholie ke geschiedenis. De onzekerheid over de toekomst van de vrijkomende ter reinen hóudt menigeen bezig. Zowel in de bibliotheek als in Bergens mu seum ’t Sterkenhuis wordt aan deze beide gebouwen aandacht besteed in de vorm van een tweetal kleine expo sities. In de bibliotheek hangen veer- Anne de Boer-Hemminga: ,,Dit is Schoorl op z’n mooist. Dit zullen we vei lig moeten stellen." Ezelgeluk in de Bergense Hertenkamp. Men kan nog namen insturen voor de kleinste van de drie. (Foto: Rita Sou- werbren, juni 1990). Velen hebben inmiddels een naam bedacht voor de eerstgeborene, een hengstje. Men kan nog leuke (en bruikbare) namen zenden naar het se cretariaat van de stichting „Vrienden van de Bergense Hertenkamp”, mevr. M. de Lange-Burgër, Beukenlaan 2 te Bergen. bedrijf uit te breiden, zal moeten blij ven bestaan. Aan de andere kant mag je je afvragen of woningbouw op deze plaats zo strikt noodzakelijk is. Is daar geen alternatieve plek voor? Bij het creëren van nog meer horeca daar, mag je eveneens vraagtekens zetten”, denkt mevrouw de Boer hardop. BERGEN HEI LOO HOORN hoopt men op nog een geboorte en zal het aantal ezels in Bergen verdubbeld zijn! massale bouw op de plek van De Roo de Leeuw. Anderzijds is het zo, dat het aantal woningen bepalend zal zijn voor het positieve financiële plaatje. Burgemeester en wethouders zijn ook voor een open ruimte aan de voet van het klimduin. Wat de bevolking wil, zal binnenkort blijken, wanneer hun financiële offer bekend is. Mevrouw de Boer wijst er tenslotte (nogmaals) op, dat de Stichting Dorpsplein Roode Leeuw er niet is om de plannen van het college te dwars bomen. „We willen het verdere ver- forse subsidie kunnen ïospeute- staan/^^«omaMi De Stichting Dorpsplein Roode Leeuw verstuurt deze week vele honderden brieven naar de Schoorlse bevolking. In die brief een coupon waarop men een fi nanciële bijdrage kan toezeggen. De coupon kan worden gedepo neerd in een van de drie bussen die zijn geplaatst in de kernen van Schoorl, Groet en Catrijp. Bovendien kunnen de formulie ren worden ingeleverd bij de le den van het stichtingsbestuur. Dat zijn: mevrouw A. de Boer- Hemminga, Landenstraat 1, Schoorl (voorz.); G. Grigoleit, Stationsweg 2, Schoorl (seer.); R. Middelburg-Braad, Heereweg 318, Camperduin (penn. mr,); R. Jacobs, Kievitslaan 6, Groet (lid) en N. van Bourgonje, Duinweg 15, Schoorl (lid). BERGEN - Enkele weken geleden konden wij u berichten dat een Ameri kaanse Nederlander belangstelling zou hebben voor de vestiging van een commerciële kunstgalerie op het ter rein achter Huize Kranenburgh. De gemeenteraad ging reeds akkoord met het beschikbaar stellen van een be drag van één miljoentweehonderd- vijftigduizend gulden voor de restau ratie van Kranenburgh. Burgemeester en wethouders van Bergen stellen thans voor een principiële goedkeu ring te geven voor de bouw van het zogenoemde „Keith Haring pavil joen”, dat graag wil gaan samenwer ken met het NHKC. Gisteravond werd in de gemeente raad meer bekend gemaakt over de plannen van de Amerikaanse Neder lander, de heer George Mulder, die al in een eerder stadium contact heeft gehad met het bestuur van het Noord- Hollands Kunst Centrum. De heer Mulder, geboren in Amster dam, is sedert enige jaren woonachtig en werkzaam in New York en eigenaar van „Fine Arts Limited”, dat zich be zighoudt met het managen van de ver koop van kunst van bekende Ameri kaanse kunstenaars, zoals Keith Ha ring, Andy Warhol, David Hockney en Tom Slaughter. Uit deze contacten is gebleken dat de heer Mulder geïntge- resseerd is in de vestiging van een mu seum in West-Europa, waarin voorna melijk de werken van Keith Haring als vaste collectie zullen worden onderge bracht. Uit zijn brief van 1 juni 1990 blijkt de heer Mulder als woordvoer der van de Keith Haring Foundation en de George Mulder Foundation se rieuze belangstelling te, hebben voor een onderzoek naar de mogelijkheid van een samenwerkingsverband met de Commissie Museum Bergen. Een en ander zou gestalte kunnen krijgen door de bouw van een zgn. „Keigh Haring paviljoen” op het ter rein achter Huize Kranenburgh. Gelet op de te verwchten gunstige effecten voor de exploitatiemogelijkheden van het in Kranenburgh te vestigen mu seum, achten burgemeester en wet houders van Bergen een nadere studie naar dit plan zeer de moeite waard. Het college schreef aan de raadsleden een brief over deze plannen. Wij cite ren: Alvorens dit idee verder uit te kun nen werken, is het echter gewenst BERGEN - Het blokfluittrio „Nota gene! en de organist Frank van Wijk «even woensdagavond 27 juni een concert in de Ruïnekerk in Bergen, in de serie „Muziek in de Ruïnekerk”. Op het programma staan o.m. composi ties uit de 15e eeuw van J. Ciconia en J. Dunstable, werken van H. Purcell en hedendaagse composities van Y. Kiyo- se en E. Nickel. Het blokfluittrio „Nota Bene!” be staat uii Sylvia Eisma, Marianne Hoek eh Hans van Rutten. Zij studeer den allen af aan het Sweelinck Con servatorium te Amsterdam. Frank van Wijk studeerde daar af voor kerkmu ziek en orgel. Het concert begint om 20.15 uur, de kerk is open vanaf 19.45 uur. De entreeprijs is 10,- en 7,50 voor houders van een CJP of Pas 65. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW in Bergen (tel. 12124 of 13100) en aan de kerk. Na de sloop van De Roode Leeuw kwam daar opeens een heel ander Schoorls centrum tevoorschijn. „Daar moeten we iets mee doen.” Of eigen lijk: „daar moeten we niets meer mee doen. Zo laten. Een echt dorpsplein. Een ontmoetingscentrum. Rustiek. Dorps. Schoorls.” Jawel, de Schoor- laars wisten het wel. Stonden en staan dagelijks hun ogen uit te kijken bij de plek waar tot voor kort dat oude hore- capand de omgeving helemaal ver ziekte. Leden van de nieuwe stichting behoeven niet eens de mening van de bevolking te peilen. Die staat vast. „Bouwplannen op deze plek proberen te verijdelen.” Maar zover wil de stichting niet gaan. „Ef liggen plannen. Er zal ge bouwd moeten worden. Het gaat er al leen maar om wat en hoe. De mogelijk heid voor supermarkt De Boer om zijn BERGEN - Zoals we onlangs meld den is de Bergense Hertenkamp sinds kort een ezeltje rijker. Binnenkort Het plan om het Roode Leeuw Plein voor Schoorl te behouden, komt uit de koker van de VW Schoorl. Een aantal bestuursleden stapte naar Anne de Boer. Want wie anders zou zich voor meer dan honderd procent kunnen en willen inzetten voor de onderneming? Mevrouw de Boer kent Schoorl en Schoorl kent mevrouw de Boer. Wat gaat de stichting nu verder doen? Anne de Boer: „Deze week gaan er brieven de deur uit, die in Schoorl huis aan huis zullen worden bezorgd. In de brief een uiteenzetting van onze bedoelingen. Verder een coupon, die wij graag ingevuld van de geadres seerde terug ontvangen. Uiteraard de financiële toezegging om ons plan te ondersteunen. Straks zal inderdaad blijken of de bevolking haar woorden financieel wil onderstrepen door zwart op wit te melden wat men er voor over heeft om het Roode Leeuw Plein te verwezenlijken.” De stichting rekent op zo’n vijftig gulden per inwoner. Nu al zijn er toe zeggingen van duizend gulden of meer, gewoon van particulieren. De stichting bezit nog geen rooie cent. Al le onkosten, die er tot nu toe zijn ge maakt en er zonder twijfel nog zullen komen, worden uit eigen zak betaald. Het stichtingsbestuur heeft met be trekking tot het veelbelovende plan nog geen contact gehad met het colle ge van burgemeester en wethouders. Mevrouw de Boer: „Het heeft natuur lijk geen enkele zin om daar met lege handen plannen te gaan ontvouwen. We moeten concreet voor de dag kun nen komen. Met een uiterst positief resultaat vanuit de bevolking. Tonen wat Schoorl wil en wat Schoorl ervoor op tafel wil leggen. We hopen dat het gemeentebestuur dat oppakt en de roep van de bevolking wil en kan ho noreren.” Schoorl zal, los van alle optimisme van de nieuwe stichting, toch ook re kening moeten houden met de reali teit. Met de actualiteit. En die is, dat de gemeente Schoorl onderhandelin gen voert met bouwbedrijf Scholten uit Andijk. En wethouder ruimtelijke ordening, Piet Bootsma, verklaarde SCHOORL - Wanneer aanbieders van huis- en ander vuil zich niet hou den aan de voor Schoorl geldende re gels, gaat de gemeentereiniging met de gele kaart zwaaien. Sinds afgelopen maandag is een systeem in het Schoorlse ingevoerd waarbij de bewo ners op hun fouten worden gewezen nij het scheiden van huishoudelijk af val. Zoals bekend wordt sinds kort het gft (groente-, fruit- en tuinafval) ge scheiden opgehaald in de gemeente Schoorl. Dat werkt na twee weken Proef uitstekend. „Maar”, zo laat de gemeente weten aan de bewoners, „al le begin is moeilijk. Het lijkt allemaal wat ingewikkeld, maar met een beetje goede wil moet het lukken.” Schoorl heeft enige tijd geleden, gelijktijdig •net de gft-container, een milieugids verspreid onder de bevolking. Daarin staat heel duidelijk hoe de verschil lende afvalcomponenten dienen te worden aangeboden gft in de rolcon tainer derhalve. De rest van het huis vuil in de bekende plastic zak. Glas in een kist of emmer. Die verpakking vvordt teruggeplaatst. Papier moet in ®en doos met een touw er om heen. Hard plastic gaat in een boodschap pentas. En tenslotte: het afval mag met eerder dan op de dag van inzame- mg aan de weg worden gezet. Deze egels worden vermeld op de ’gele aart’. Is men met betrekking tot een man die regels in gebreke, dan krijgt en de kaart in de bus onder vermel- d',.?,van 4e overtreding’. Een vrien- 11 jke aanpak van het milieupro- ®enJ> dat Schoorl wil bestrijden door et afval te scheiden bij de bron, En g.arin tot nog toe uitstekend slaagt. <„v.yoor meer informatie de gemeen- 'oorlichtingspagina elders in e duinstreek van vandaag. ziepag.3 dorpsstraat 1, bergen, telefoon: 02208'12473 hierover reeds nu de gevoelens van uw raad te vernemen, aangezien door alle betrokken partijen, (museumcommis- sie, beide foundations en gemeente) over nadere te formuleren voorwaar den nog overeenstemming zal moeten worden bereikt, kan uw meningsvor ming in dit stadium niet meer inhou den dan een principe-uitspraak over de aanvaardbaarheid van de bouw van een paviljoen ter plaatse. Grootte van het te bebouwen terrein, vormgeving, exploitatieprognoses, beheersaspec ten etc. zijn zaken die in volgende fa ses zullen worden uitgediept. Ten aanzien van de eigendomssitua- tie van het betreffende terreingedeelte hechten wij er evenwel aan reeds nu duidelijk te maken dat verkoop van de betreffende grond niet aan de orde kan zijn. Uitgifte in erfpacht met ves tiging van een recht op opstal is in deze naar onze mening het enige be spreekbare alternatief. Met inachtne ming van het voorenstaande stellen wij u voor conform bij gevoegd con- cept-besluit in principe in te stemmen met de bouw van een zgn. „Keith Ha ring paviljoen” aan de noordzijde van Huize Kranenburgh en ons college te meente willen met die plaats. Wellicht is er een alternatief voor het bestaande plan, met name waar het gaat om de woningen.” „En”, zo besluit Anne de Boer, „wij blijven ons best doen. eerder vorige week, dat die onderhan delingen positief verlopen. Want al is Schoorl al min of meer vertrouwd ge raakt met het onlangs ontstane beeld van dit unieke uitzicht, al is dit beeld binnen een luttel aantal weken al een eigen leven gaan leiden, er zijn bouw plannen. En daarover is ook al maan den gehakketakt. De uitbreiding van „super De Boer” staat op het pro gramma. Een aantal horeca- en win kelvoorzieningen en woningen in de sociale sector. Voor dat bouwplan zal de gemeente Schoorl bij de provincie joop “van de ondërh’andelingen'beslïst gQÏ") fr-ir-co ei iTrci di o Izunnon InQTiPllfp— Ux L_ j_tut ren. Het nieuwe college wil ook geen te tonen wat de inwoners van onze ge- gecompleteerd met boeken over de historie van Bergen, die ook geleend kunnen worden. In ’t Sterkenhuis vindt men historisch (beeld)materiaal in drie bakvitrines over dit onder werp. Voor velen, m.n. het katholieke volksdeel, valt er het een en ander te herkennen. Voor anderen is het een welkome gelegenheid enige kennis op te doen over dit deel van Bergens his torie. De openingstijden zijn: bibliotheek: maandag 14.00-17.30 uur; dinsdag 14.00-17.30 uur; woensdag 11.00- 20.30 uur; vrijdag 11,00-20.30 uur; za terdag 11.00-13.00 uur. De foto’s han gen tot 1 augustus. Museum: dinsdag t/m zaterdag 10.00-12.00 en 15.00- 17.00 uur, bovendien van 1 juli t/m 15 tien recent gemaakte foto’s van Joke augustus op woensdag- en donder- Wolschrijn, plus nog wat ander mate riaal in de vitrine. De expositie wordt Mocht het allemaal niet lukken, dan kan niemand ons verwijten, dat er geen initiatieven zijn genomen om een eigen dorpsplein en dat gigantische uitzicht voor Schoorl tot in lengte van dagen veilig te stellen.” Jouke Minkema BERGEN - Mevrouw Hoedjes komt soms uit de lucht vallen, ze eet graag augurkjes en verwart zich in haar ei gen verhalen. Ze heeft iets met hang matten en grijze sokken. Op straat vindt ze dingen die haar betoveren, daar kan ze wel een uur over door zeu ren. Nieuwsgierig geworden? Kom dan naar het Poppentheater aan het parkeerterrein, Dorpsstraat 2. Ver geet niet uw kinderen mee te nemen. Voorstellingen gaan door bij minimale opkomst van 15 bezoekers. Woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag om 15.00 en 19.Ó0 uur. Donderdagavond om 20.00 uur marionettenvoorstelling door de werkgroep van het Poppen theater. Informatie tel. 94920 of 12030. Donderdag 28 juni 18.00 - 22.00 uur Artistieke markt rond Ruïnekerk 19.00 uur Natuurwandeling van af beeldje Roland Holst Vrijdag 29 juni bridgen 19.30 uur De Rustende Jager 20.00 uur Hotel Marijke Zondag 1 juli 11.00 uur IVN natuurwandeling vanaf beeldje Roland Holst, Ruï nekerk 15.00 uur Kinder/poppentheater, Dorpsstraat 2 (aan het parkeer terrein). Elke woensdag- en zon dagmiddag. Vanaf 1 juli ook avondvoorstellingen, 4,- per persoon. Maandag 2 juli 19.15 uur Wandelpuzzeltocht. Start VVV-kantoor Bergen, 2,- pcr persoon. (Advertentie) KANAALKADE31b-ALKMAAR TELEFOON 072-155260 van 20 - 40%

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1