weekblad Eerste overleg met de gemeente Schoor! houdt z’n gat vast 1 s. 3 o I V GEK Centrum vóór homeopathie en acupunctuur geopend aan de Loudelsweg ü- «w w BRISTOL I c Een wel héél ff e IG s (D I s 0) ECNNETERIE IRB i E bijzondere expositie in galerie Tholen M 3 Artistieke markt donderdag 5 juli! Geslaagd a s start 0) Aktie dorpsplein Roode Leeuw van I o s B I ffi 1 SURSUIYI C0RDA 0) NATUURZIJDEN BLOUSES 79.50 iiliiii Suppletie-feest Comité Bergerbos wordtStichting Bergerbosch” VW Bergen stelt beker beschikbaar Fotoboek Egmond aan Zee f Vrijdag 6 juli eerste kunstmarkt Oud-papier Groots paardepfestijn l Jli Boekbinden en boekdrukkunst op de artistieke markt Voor onze bedelaar Lo de Ruiter Patisserie I IT^-- r- i 1 n i IJ wandelbosch”. Tl w i e i1 F 44 0 Hoveniersbedrijf Arborea I I I REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” 1 Tuincentrum H Muziek in M lOmndum BERGEN - Op vrijdag 29 juni jl. werd de praktijk vóór homeo pathie acupunctuur geopend aan de Loudelsweg 6 AR te Bergen. In deze praktijk is H.W. Steensma werkzaam. Hij is in het vorige jaar afgestudeerd aan de Academie voor Natuurge neeswijzen te Hilversum. Dit is één van de meest vooraanstaan de all-round opleidingen tot natuurgeneeskundig therapeut in Nederland. Hij heeft zich gespecialiseerd in de klassieke homeo pathie en de acupunctuur. Klassieke homeopathie FwEEKBLAD „DE DUINSTREEK” !1»1: Acupunctuur Henk Steensma is een klassiek homeopaat Vastbesloten het Bergerbos voor Bergen te behouden, heeft het „Comité Bergerbos’ zich vorige week bij notaris Brons omge zet in dé „Stichting Bergerbosch”. Voor de stichtingsvorm is door het comité gekozen om een rechtspersoon te worden, stevi ger verankerd in de maatschappij. De doelstellingen blijven onveranderd, d.w.z.: 1. Het Bergerbos blijft eigendom van de Bergense gemeenschap; 2. De zorg voor en het beheer van het bos blijven onder verantwoordelijkheid van de gemeente Bergen; 3. De vrije toegankelijkheid blijft gewaarborgd; 4. Het bevorderen van de liefde voor het Bergerbos en het begrip voor zijn natuur lijke waarde. Er is in de stichtingsnaam voor „bosch” gekozen om de historische banden tussen Bergen en haar bos te onder strepen en vooral ook, omdat „bos” als „bosch’ geschreven werd toen in de dertiger jaren, mede dank zij spontane bijdragen uit de bevolking, het bos door de gemeente van de familie Van Reenen kon worden gekocht met als bestemming: „gemeentelijk Mi I IJU rff I 'ff #1 11 W0ENSDAG4JULI1990 de duinstreek Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn F Si n f. 5? Knotwilgen". ii w 's ff' en originele tuinaanleg jffffL I." B E R G E N H E ILO O H O O R l\ J.M. w Karwei’Onderhoudsdienst komt! J „D/t gaf zaf voor Schoor/ behouden moeten blijven. Maar de bevolking zal hiervoor diep in de portemonnee moe ten tasten. VOOR AL UW SIERSTRAATWERK Westfriesedijk 104 Krabbendam Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen Schoorl 15 kleuren, maten v.a. 38t/m46 J. Oldenburglaan 11Bergen, tel. 02208-96549 Bel \072-626050 7 en... „ff 'ff <T';' Donderdag 5 juli vanaf 1 uur maken we iedereen helemaal met onze opruiming! Gerard Rooseboom maakte een aantal foto’s voor het hoofdstuk „Kustafslag en zandsuppletie”, een mooi stuk do cumentatie. Men kan het boek bij boekhandel Dekker bestellen, tel. 02206-1473. MH Kt Aan de Hogeschool Alkmaar, afde ling Hoger Laboratorium Onderwijs te Beverwijk, is Eveline Schoonder- woerd afgestudeerd als medisch inge nieur. SCHOORL - Tijdens alle braderie- avonden op dinsdag heeft eet-, mu ziek- en praatcafé ’t Klimduin weer muziek in huis. Afgelopen dinsdag ge start met het plaatselijke duo No Smo king. Dinsdag 10 juli speelt de beken deformatie Cheers en verwacht... voor de derde maal in successie: dinsdag 17 juli, feessie van Keessie met de popu laire Ship Horseband. Alle avonden aanvang half negen en natuurlijk gra tis entree. De heer Steensma is lid van de Ne derlandse werkgroep voor Praktizijns in de Natuurgeneeskunde. Dit is een beroepsvereniging, die reeds sinds 1948 de wegen voor de natuurge neeskundig therapeuten op juridisch gebied proberen te klaren. Ze streven strenge normen na en beschikken over een eigen tuchtcommissie. In navol ging van deze normen is de opleiding in Hilversum in 1976 opgericht en is daarmee een belangrijke schakel in het landelijk overleg van opleidingen in de alternatieve geneeswijzen. De klassieke homeopathie is gericht op het versterken van de individuele afweerenergie. Deze is verantwoorde- BERGEN/BERGEN AAN ZEE - De voltooiing van de zandsuppletie, zo wel in Egmond als in Bergen, geeft alle reden tot voldoening. In Egmond aan Zee is dat onlangs tijdens een feestelij ke bijeenkomst door alle betrokkenen gememoreerd. Binnenkort krijgt men ook in Bergen aan Zee de gelegenheid uiting te geven aan de vreugde over de goede afloop van dit miljoenenproject. Op zondag 22 juli zal er voor jong en oud een aantrekkelijk programma worden uitgevoerd, waarvan we al en kele details kunnen melden. De gemeente Bergen en de beide VW’s hebben het initiatief genomen om tot een feestelijke slotbijeenkomst te komen, waarbij ook de bewoners van de badplaats en alle andere be langstellenden van harte welkom zijn. De evenementen zullen zich concen treren op en rond het Van der Wijck- plein en het Rode Plein. Voor de jeugd zijn reeds de volgende evenementen op touw gezet: een bal lonnenwedstrijd met 1000 ballonnen, een paint-in, poppenkastvoorstellin gen en grimeren. ook zal er vor „live”- muziek gezorgd worden. Voor alle in formatie kan men terecht bij de WV- Bergen aan Zee, tel. 02208-12400 en de VW-Bergen, tel. 02208-13100. APe JAARGANG - NUMMER 27 Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan-Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren na Schoorls Allerlei. Zij die geen brief hebben ontvangen, kunnen deze bon alsnog invullen en afgeven. Na ons verhaal van vorige week over de hartekreet van stichtingsvoorzitter Anne de Boer-Hemminga zijn er al tientallen positieve reakties binnen gekomen. Zelfs inwoners van War menhuizen en Bergen hebben al een bijdrage toegezegd. Er is in het Schoorlse centrum een gat ontstaan. „En dat is niet zomaar een gat”, roept het stichtingsbestuur „Dorpsplein Inmiddels heeft het toenmalige co- Roode Leeuw”. „Voor ons is dit het mooiste gat van Nederland. En dat willen we graag zo houden. We moeten met z’n allen een heleboel beton, win kels, appartementen en woningen zien tegen te houden. Wij maken ons dan ook sterk voor een eigen Schoorls dorpsplein. En omdat de gemeente nu eenmaal niet beschikt over het nodige geld, willen wij de bevolking vragen om een fikse financiële bijdrage. Zo dat gemeente en provincie diep onder de indruk raken van de gevoelens en het enthousiasme van dé Schoor- laars.” BERGEN - De VW Bergen stelt een beker beschikbaar voor het beste po ny- en het beste paardenviertal in de klasse L en M, afdelingsdressuur. De directrice van de VW Bergen, mevrouw Wessels of de heer Jellema zal zaterdag en zondag aanwezig zijn om de bekers te overhandigen. Een ex tra stimulans voor de vier- en achtal- len om te strijden voor het winnen van deze beker. EGMOND AAN ZEE - Het nieuwe fotoboek van Egmond aan Zee, sa mengesteld door onze medewerker Henk Jellema met medewerking van de familie K. Lampe, zal heel binnen kort verschijnen. Vanaf donderdag 12 juli zal het in de boekwinkels van Eg mond aan Zee, Bergen, Schoorl, Alk maar, Heiloo en IJmuiden verkrijg baar zijn. Het boek bevat ruim 100 foto’s uit de collecties van o.a. Jan Lu te te Heiloo en Piet Dekker in Egmond. heer aangevend, minstens zo goed als dat van de PWN, een oplossing aanrei kend voor het toezicht en minder geld vragend dan het huidige beheer. Het comité stelde dat een volledig be heersplan niet gevraagd is en boven dien niet verwacht kan worden zolang er geen medewerking wordt onder vonden van deskundige ambtenaren op provinciaal niveau. Het financiële aspect, een door de gemeente beoogde besparing van 70.000,- blij ftzo stelt het comité vast, omstreden omdat de aan het bos bestede manjaren ook nu nog niet door de gemeente zijn gespe cificeerd. Het comité liet niet na, te wijzen op de interessante ervaringen, opgedaan in onderzoek naar het groenbeleid in Zaandam (Vijfhoek- park) en Hilversum (Spanderswoud). Ook aan Zwolle is een bezoek ge bracht, waar een efficiënt milieu/ groenbeleid met veel succes wordt toegepast. De bespreking getuigde van respect voor de wederzijdse standpunten en het comité oogstte waardering van burgemeesterszijde voor zijn „serieuze en harde werk”. De volgende stap van het comité (nu de stichting) zal een nieuwe benadering van de fracties zijn, nu inzake het rap port. Planttijd: altijd! Waarom zou u met bomen, heesters en planten wachten tot volgend voorjaar als het nu ook nog kan? Alle beplanting staat in potten, dus altijd plantklaar Zeer grote keuze, dat geldt voor alles wat op het tuincentrum staat Persoonlijke adviezen en hulp Ruime parkeerplaats Over dit rapport is op 26 juni door een aantal leden van het comité met bur gemeester en wethouders in een ui terst vriendelijke en vooral openharti ge sfeer van gedachten gewisseld. Zo werd er stilgestaan bij de mogelijke het comité als volgt geformuleerd: 1. mité vorige maand aan burgemeester, met beperkte toegang en recreatiemo- basis-rapport aangeboden, waarin de r’S?'"1" T"-’-1--J gerbos geanalyseerd wordt en waarin mogelijkheden tot het toewerken naar een oplossing worden aangereikt. lijk voor het algemeen functioneren van de mens in zijn omgeving. Ziekte is een uiting van het onvermogen van het afweermechanisme om ziektever wekkende prikkels op de juisté manier op te vangen. Als het afweersysteem goed functioneert is de vitaliteit opti maal en verbeteren mentale en licha melijke klachten, door de natuurlijke herstelfuncties van het lichaam aan te spreken. Elk mens heeft een individu eel klachtenpatraon. De combinatie van klachten en symptomen is uniek. De homeopathie zoekt bij dit unieke beeld één geneesmiddel. De overge voeligheid voor dit middel is zo speci fiek dat alleen dit middel diepwer- kend zal reageren. Het bestaat uit vaak niet meer dan 3 korreltjes - welke op speciale manier bereid zijn - en geeft na inname het afweermechanis me een nieuwe aanzet om de herstel functies aan te zetten en de klachten naar buiten te werken. Het afweersys teem wordt als het ware wakker ge schud. Het lichaam kan het daarna verder zelf. Om tot een juiste diagnose te komen en alle facetten van klachten en levensproblemen aan bod te laten komen duurt een eerste consult 1 uur. Vervolgconsulten duren tot 1 uur. De traditionele Chinese geneeskun de (h)erkend al sinds 5 eeuwen ener- giebanen in het lichaam. Deze banen voeden corresponderende delen van het lichaam en staan onderling in een nauw verweven relatie. De verhou ding van energie onderling is indivi dueel bepaald en afhankelijk van ie mands constitutie. Een verstoring daarin veroorzaakt klachten. Het aan prikken van acupunctuurpunten op het lichaam heeft een harmoniserend effect op die verstoorde energiever- houding. Het prikken doet geen pijn, meestal voelt men wel een meer of minder sterk stroompje door het li chaam gaan. Een bepaalde punten- combinatie is voor elk klachtenpa troon specifiek. Als diagnose wordt, naast een reguliere-, ook gebruik ge maakt van een uitgebreide polsdiag- nose en het bestuderen van de tong. Ook hier zijn lichaam en geest niet te scheiden van elkaar en wordt een to taal beeld gemaakt om de juiste thera pie in te zetten. Eén van mijn drijfveren is de prach- SCHOORL - De aktie is van start. De geldinzameling, althans de toezeg ging voor een fikse bijdrage is begon nen. De aktie dorpsplein Roode Leeuw. De stichting heeft er alle ver trouwen in, dat Schoorl massaal zal reageren. Wil men het fraaie uitzicht op het klimduin blijven behouden, dan zal er geld op tafel moeten komen. En niet zo’n beetje ook. In het afgelo pen weekeinde zijn enkele duizenden brieven de deur uitgegaan richting Schoorlse brievenbussen. De nieuwe stichting wil nu wel eens weten of de wens, om het plein Roode Leeuw te behouden voor het nageslacht, geen loze kreet is; of er daadwerkelijk zal worden gereageerd. De mensen kun nen de bon, aan de achterzijde van de brief invullen en afgeven bij de VW’s en op verschillende aangegeven adres sen. De bon treft u ook aan op de pagi- BERGEN - De reeks kunstmarkten (jje vorig seizoen zoveel succes hebben geoogst, zullen ook deze zomer wor den voortgezet. Dit „eigen” evene ment van Bergen promotie, op poten gezet door de onvermoeibare Cor Schnieits, krijgt weer de beste markt plaats die Bergen kent: de looproute rond de Ruïnekcrk. Vrijdag 6 juli zal de eerste kunst markt worden gehouden; de volgende markten zijn op 20 juli en op 3, 17 en 24 augustus. Ook nu is er een grote variatie aan kunstzinnige uitingen, de exposanten komen uit het hele land speciaal naar Bergen. De nadruk ligt op het werk van beeldend kunstenaars. De bezoe kers zijn aanstaande vrijdag vanaf 17.00 uur van harte welkom op de kunstmarkt. De kunstmarkt duurt tot 22.00 uur. De paint-in begint om 18.00 uur Alle informatie bij de VVV Ber gen: tel. 02208-13100. BERGEN - A.s zaterdag halen de leden van de handbalver. Berdos uw oud-papier op. Tot vrijdagavond kunt ubellen naar 94547 of 96039. BERGEN - Het weekend van 7 en 8 juli zal in het teken staan van de hippi sche sport. Onder leiding van organi serende vereniging L.R. en P.C. de. Kennemer Ruiters te Bergen komen zaterdag 7 juli pony-combinaties uit twaalf Noordholandse verenigingen aan de start. Dit is een officiële Kring- wedstrijd. Zondag 8 juli is een uitno- digingswedstrijd voor alle paarden- verënigingen die lid zijn van de Noordhollandse bond. De Kennemer Ruiters rekenen op honderden combi naties die hun prestaties aan een des kundige jury laten zien. Er wordt ge start in de klasse B-, L-, M- en Z-dres- suur; Voor diegenen die een tweede dressuurproef willen rijden is dat mo gelijk. In het middagprogramma is hiervoor plaats gemaakt. In de spring- tuin, rijkelijk versierd met bloemen, kunt u genieten van springcombina- ties in de klasse B, L, M en Z. De prijs uitreiking vindt direkt na iedere ru briek plaats. Afdelingsdressuur blijft altijd een boeiend schouwspel voor het publiek. De Kennemer Ruiters ko men zelf uit met een ponu- en paar- denviertal. Wekelijks traint men hier mee op het terrein van de Kennemer Ruiters „Het oude hof” te Bergen NH. De enthousiaste leden komen allemaal uit Bergen of uit de nabije omstreek. Iedereen helpt het bestuur met de gro te organisatie van dit hippische evene ment. Op het terrein staat een grote tent waar hapjes en drankjes verkrijg baar zijn. De wedsstrijden beginnen zowel zaterdag als zondag om 9.00 uur. Toegang op dit hippische festijn is geheel gratis. tige filosofie die achter mijn favoriete therapieën schuilt. „Zo kan een naar gevoel in de maag duiden op een maagzweer óf de angst ervoor óf op een ingehouden woede. Meestal is het moeilijk deze strikt te scheiden en ko men ze gemengd voor. De reguliere ge neeskunde heeft voor elke mogelijk heid een aparte therapie en zegt: „Ie mand is ziek, omdat hij een maag zweer heeft”. De homeopathie en de acupunctuur interpreteren de kwalen als onaf scheidelijke signalen van het lichaam én zeggen: „Iemand heeft een maag zweer, omdat hij ziek is”. BERGEN Aanstaande zaterdag 7 juli wordt om precies 12.00 uur ’s mid dags een wel heel bijzondere expositie geopend van etsen van Reinder Ho man en keramiek van Tineke Sopke- ma. De hele maand juli kunt u komen kijken naar deze bijzondere etsen. Want Reinder Homan is een dichter... en zijn werk zal in Bergen veel belang stelling ontmoeten. Van kunstenaars en van burgers. En hopelijk óók van boeren en buitenlui! Bergen is gewoon een tikkeltje rij ker geworden door de galerie van de familie Tholen. Het kunstige straatje is een straatje van de kunst geworden. En daar zijn veel mensen in Bergen blij mee. Want wat is het leven zonder kunstenaars of zonder kunst. Neem daarom nu eens Reinder Ho man. Zijn tot essenties gereduceerde prenten vangen ruimte, diepte en schaduwen in suggesties en visuele beeldspraak. Hij creëert een unieke synthese door ons de stilte van zijn eigen noordelijke provincies te tonen in zijn sprankelende visie op de na tuur. Zijn kunst roept de geluiden en weilanden en de geuren van het bos op. En in het beeld van de landelijke wereld die hij ons voorzet liggen aan duidingen van een compléx en onrus tig natuurlijk leven vol activiteit, te genstrijdigheid en diversiteit. Reinder Hcman is de enige Westeu- ropese kunstenaar die tezamen met veertien collega’s uit andere landen uitgenodigd is om deel te nemen aan het Amerikaanse Fund for Artists Co lonies Program voorafgaande aan zijn reis door de Verenigde Staten en tij dens die reis zal hij zijn Amerikaanse collega-grafici ontmoeten. Ongetwij feld zal dat een stimulerend effect op de Nederlandse kunstenaar hebben. En de Amerikanen zullen in Homans werk ongetwijfeld de reflectie zien van het aloude Nederlandse meester schap, want Homan is een ambachts man en een kunstenaar van uitzonder lijk talent. Daarom verdient hij het dat veel Bergenaren komen kijken naar zijn werk in Galerie Tholen. U heeft de tijd tot 31 juli op de dins- I - dagen tot en met de zaterdagen. fg' Windscherm 4 mtr. breed in 4 kleuren. /z z 1 alléén vandaag en morgen ff V’ t ff ill Bi :i BRISTOL in ALKMAAR Langestraat 109 (naast Xenos) tel.: 072-126088 Donderdag'koopavond BERGEN - Op de artistieke markt van donderdag 5 juli kunt u het aloude ooekbindvak bewonderen van de heer G. Kouwenberg uit Alkmaar. Ook kunnen de kinderen gratis hun naam kaartje drukken aan de kraam van Wolter Storteboom uit Apeldoorn, die ook de boekdrukkunst demonstreert. Be heer Schouten verkoopt „beeld houwwerk” van tin de zgn. fijnsol- ueertechniek met tin. Deze week ook Weer vele kunstenaars, kunstenares sen met aquarellen, olieverf, airbrush, zlJdeschilderijen, etsen, oostindische lnJrt, tekeningen etc. Teveel gewoon om allemaal op te ooernen. Met recht een markt die aan- geprezen wordt als kunst, nijverheid te oude ambachten. U kunt het zelf allemaal weer komen bewonderen, donderdagavond rondom de Ruïne- Kerk op 5 juli van 18.00-22.00 uur. De teachtmarkt” die gelijktijdig met itopical Night was georganiseerd op donderdag 19 juli is verplaatst naar donderdag 16 augustus. Meer infor matie volgt nog. hem kunst (met grote en kleine K) lag aan het hart. ^geren, leiden, was hem aangeboren, hen tËren> Pen’ hij heeft ze goed ^en kunnen zeggen: Lo was een hulp een ware stut s van GemertSmits Weet u al hoe amandelen pas goed tot hun recht komen... Zie pag. 3 fl H ^orPSSIraaiV. bergen, rclefoon: 022()H-12473 ff ge sfeer van gedachten gewisseld. Zo keuze van het gewenste type bos, door alleen natuurgebied;!, natuurgebied wethouders en gemeenteraad een zgn. gelijkheid; 3. vrij toegankelijk na- ff tuurgebied met recreatiemogelijkhe- algehele problematiek rond het Ber- den; 4. recreatiegebied. Uit het over leg bleek, dat de gemeente voorkeur heeft voor de tweede mogelijkheid, het comité daarentegen kiest duidelijk voor 3een vrij toegankelijk natuurge bied met recreatiemogelijkheden. Toch bleken de ingenomen posities niet al te ver uiteen te liggen, althans inzake dit soort vraagstukken. Wel bleek dat de burgemeester ook na mens het nieuwe college onveranderd voorkeur blijft houden voor over dracht aan de PWN. Hij bracht naar voren dat het comité verzocht is een alternatief plan aan te bieden, een be- E cn

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1