weekblad Egmond op z’n kop' Voor iedereen weter Opzichter Aldert Roos staarde in de vlammen van de Harger Stelling a Nieuws en vacatures c 3 o -SS mW IS sportieve onderdelen! S. fl) SURSUMCORDA G 0 s 0 3 m 2 0 B 1 MUZIEKCENTRUM BERGEN/SCHOORL s| Eric Breukink in Tour de Waard 2 Oudtburgh neemt „De Haemstede” over! Orgelconcerten vervallen Kwalijke zaak! Tropical Night op 16 augustus Brandstichting niet bewezen VW-tips Bergen WOENSDAG 25 JUL11990 Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn ■■■■■bh I t Inlichtingen 072-336478 - 337668 44 Hoveniersbedrijf Arborea QJ a n> van uw Gewestelijk Arbeidsbureau Zie elders in dit weekblad Q) REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen C S Bekendmaking is per 23 juli 1990 gevestigd in de OPENBARE MAVO aan de Beemsterlaan Tuincentrum Schoorl Bel 072-626050 en... alle beplanting staat in potten waarom wachten tot het volgend voorjaar als het nu ook kan kamerplanten honden- en kattenvoer tuingereedschap maaimachines 66e JAARGANG-NUMMER 30 rjvÉÉKBLAD „DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren KarweUOnderhoudsdienst X komt! j> PLANTTIJD: ALTIJD Speldeprikken Autopedrace Eierengooien Super-sjoelbak SCHOORL - Opzichter Aldert Roos bij Staatsbosbeheer in de aoswachterij Schoorl is niet de man die de publiciteit zoekt. Deze ook niet verzorgd bij zijn dienst. Roos loopt liever een jospaadje om. Laat het allemaal aan anderen over wanneer er iets uit zijn gebied te melden is. Nou, en te melden was er genoeg vorige week. Vooral op dinsdag. Nog nimmer had een bosbrand in de boswachterij van Schoorl zo genadeloos toegeslagen. Roos is plaatselijk beheerder. De bosopzichter kan uit de doeken doen welke de gevolgen zijn van de omvangrijke bosbrand met name voor de houtopstand van het angetaste terrein. Maar nogmaals, als het aan hem ligt, zou hij het afdoen met: „een ramp voor de natuur”. En: „als er dan toch iets over geschreven moet worden, bedank dan graag allen, die vrijwillig hebben geholpen bij het bestrijden van de brand. Ik denk aan de brandweerkorpsen, de politie, de Schoorlse reddingsbrigade, werknemers van AMOCO van de boorlokatie van Hargen. En dan niet te vergeten al die toeristen, die de vlammen met alle beschikbare middelen, tot blote handen toe, te lijf zijn gegaan”. Bij deze. Zeven hectare bos ging in vlammen op Prestatie/trimloop Kinderspelen Verdere programma-onderde- len Instructies U hoeft geen man te 11 zijn om Abraham te kunnen zien... I I ziepag.3 Patisserie JÏ |s H de duinstreek Bewaar ons voor een nog grotere ramp". Bosopzichter Aldert Roos. JOUKE MINKEMA en originele tuinaanleg '■V X Unieke foto van de laatste minuten van het Hans en Grietje-huisje. VOOR AL UW SIERSTRAATWERK Westfriesedijk 104 Krabbendam Bel voor geheel vrijblijvende offerte 02269-3050 1 leuke, maar niet historische pandje heeft plaats moeten maken voor de nieuwbouw. Wij plaatsen voor het laatst een foto van het huisje tijdens het unieke mo ment van sloop. De grote kraan ramt dwars door het dak en een uurtje later was er niets meer te zien dan wat stof en puin. Dat gebeurde allemaal op 2 Nadat eerder op zondag al wat spel deprikken waren uitgedeeld, was het dinsdagmiddag „goed raak”. Zondag ging op een tweetal plaatsen aan de Hargerstrandweg zo’n anderhalve hectare bos in vlammen op. Twee da gen later zeven hectare. (En geen tien zoals eerder werd gemeld). En het dient gezegd: het had allemaal veel er ger kunnen zijn. Drie bandweerkorp- sen, bijgestaan door vele tientallen vrijwilligers, hebben kunnen voorko men, dat een omvangrijk bos in Har- gen verloren ging. Nu bleef een groot deel gespaard. Het begon om ongeveer kwart voor drie. Een paar camping- gasten die het geblakerde gebied van de zondag daarvoor wel eens wilden zien, konden hun ogen nauwelijks ge loven. Op slechts een aantal vierkante meters had de berm vlamgevat. En die vlammen waren niet meer te stuiten. Aangewakkerd door de krachtige noordenwind zocht het vuur ongehin derd zijn weg naar het dennenbos. Zo snel kon de brandweer niet zijn of het vuur maakte het bos tussen Harger- Het bos rond de „Harger Stelling dat zijn naam ontleent aan de Tweede Wereldoorlog door het aantal bun kers, ziet er na de brand troosteloos uit. Heel duidelijk is te zien dat het vuur zich als een slang een weg heeft gebaand door het bos. Dat kon gebeu ren door de grillige wind van het mo ment. Maar ook omdat het vuur van twee kanten werd bestreden en inge damd. Over een oppervlakte van drie hectare moet het bos als verloren wor den beschouwd. Wat het vuur in de overige vier hectare heeft veroor zaakt, moet nog nader worden beke ken. Roos is er vrijwel zeker van dat er zo’n dertigduizend jonge dennen moe ten worden geplant wanneer de res tanten zijn afgevoerd. heel simpel maar wij als beheerders zijn er om de bewoonde wereld te be hoeden voor onderstuiven. Het bos ligt aan de Hargerstrandweg, dat louter wordt gevormd door Oostenrijkse dennen. Door de klimatologische om standigheden is het bijzonder kwets baar. Invloeden vanuit zee hebben ook hun negatieve invloed. Daarom mogen we gerust praten van een ramp. De boswet voorziet in een herplantplicht. Dat houdt in dat nadat de boel is opge ruimd, het terrein opnieuw moet wor den beplant. Dat kost geld. Nog niet het belangrijkste aspect overigens. Vraag is of de jonge opstand wil aan slaan in het kalkarme gebied. We zit ten nu eenmaal niet in Drente waar de omstandigheden veel gunstiger zijn”. a BERGEN Het Bureau van de Voorlichting van de provincie Noord- Hölland meldt het volgende: Het bestuur van het verpleeghuis „Oudtburgh” in Bergen neemt het in de zelfde plaats gelegen verzor gingstehuis „De Haemstede” over. De exacte datum van overgang is nog niet bekend. Wel zijn de bewoners en het personeel van „De Haemstede” inge licht over dit besluit. Zij reageerden hierop zeer positief. De toekomst van het persoonlijk ge leide verzorgingstehuis kwam ter dis cussie toen de houdster ervan te ken nen gaf in verband met haar leeftijd te willen stoppen met haar werk. Via be middeling van de gedeputeerde de heer C.J. Korver (oia. belast met oude renbeleid en gezondheidszorg) bleek directie en bestuur van het verpleeg huis bereid de exploitatie van „De Haemstede” over te nemen. Vergaande samenwerking tussen verpleeghuizen en verzorgingstehui zen past in het provinciaal beleid ou derenzorg. Immers door goede samen werking kan gebruik gemaakt worden van eikaars specialismen. „Dé Haemstede” telt 50 verzor- gingsplaatsen. In het provinciale Plan voor de Verzorgingstehuizen komt „De Haemstede” in 1991 in aanmer king voor renovatie of vervangende nieuwbouw. BERGEN - De orgelconcerten op vrijdag 27 juli, 3 10 en 17 augustus in de Petrus en Pauluskerk te Bergen NH, moeten door ziekte van de orga nist Co Groenewoud komen te verval len. Het bos dateert uit de jaren dertig. De jonge Oostenrijkse dennen zijn er in de crisisjaren geplant door toenma lige jonge medewerkers bij Staatsbos beheer Gerrit Dalenberg en Klaas Kroon. „Hun bos” heeft bijna zestig jaar stand gehouden. Roos legt uit, dat er heel wat moet gebeuren alvorens er weer een redelijk goed bos is ontstaan. „Maar dat maken wij niet meer mee. Van nature groeit hier nagenoeg niets. Het moet met mensenhanden worden gedaan en bijgehouden. Maar dat is voor later zorg. Wat op dit moment de volle aandacht vraagt, is de extreme droogte van de laatste weken. We hou den ons hart vast. Bewaar ons voor een nog grotere ramp. zijn gekomen. Althans, het vuur in het zwaar geblakerde terrein was tot diep in de bosbodem verdreven, toen ook zag Roos met lede ogen wat de brand uiteindelijk had veroorzaakt. „Het is hier een belangrijk schermbos. Dat wil zeggen, dit bos is er om het achterland te beschermen. Het klinkt juli na maanden van touwtrekken, uitstellen en rommelen. Hoe is het nu met de bewoner? De drieënveertige Leo Leijen is momenteel „zwerver in Bergen”. De ene nacht slaapt hij bij z’n ouders, dan weer bij familie en soms zelfs in z’n auto. Want een ander huis heeft hij nog niet toegewezen ge kregen. Een „man alleen” vormt geen gezin, dus een gezinswoning zal hem niet worden aangeboden, zegt een woordvoerder van de woningbouwve- rening Algemeen Belang, waarvan Leo Leijen al vele jaren lid is. Er is inmiddels wel vervangende woon ruimte aangeboden en het staat Leo Leijen vrij om dat wel of niet te accep teren. „Wij kunnen ook ten opzichte van andere leden van onze vereniging niet buiten de regelgeving om, huizen lopen uitdelen”, aldus de woning bouwvereniging. Wij willen ons aan de normale régels houden. EGMOND - In het programma van het evenement „Egmond op z’n kop”, dat wordt gehouden op 3,4 en 5 augus tus te Egmond-Binnen, is ook dit jaar weer een aantal sportieve onderdelen opgenomen waaraan iedereen kan meedoen. Vrijdagavond 3 augustus zal vanaf 19.30 uur de „Egmond op z’n kop”- autopedrace worden gehouden. Deze autopedrace gaat door de mooie dorpskern van Egmond-Binnen. Ver schillende teams hebben zich reeds opgegeven voor de wedstrijd. Er zijn leuke prijzen te winnen voor de win naars, terwijl er voor elke deelnemer een leuke herinnering is. 46-persoons autoped: loopgroep „De Klok” heeft zich voor deze autopedrace opgegeven met één autoped waarop maar liefst 46 deelnemers tegelijkertijd meedoen. Dit belooft een waar spektakel te wor den. Wilt u meer informatie over de „Egmond op z’n kop”-autopedrace dan kunt u bellen naar Caroline Tromp 02206-4028 of naar Tonnie Liefting 02206-1829. Het onderdeel eierengooien (met af gekeurde rauwe eieren) zal ook dit jaar weer plaatsvinden op zaterdag morgen. Het is de bedoeling een ei over een zo groot mogelijke afstand te wer pen waarna het weer heel moet wor den opgevangen door de ploegmaat van de werper. Er worden waardebon nen beschikbaar gesteld voor de deel nemers vanaf 15 jaar terwijl de eerste en tweede prijswinnaars van de jeugd tot 15 jaar een leuke herinnering kun nen verdienen. De grootste afstand het vorig jaar was maar liefst 40 meter! Inschrijven voor het eierengooien kan op zaterdagmorgen vanaf 10.30 uur nabij café ,,’t Haasje”. Zaterdagavond 4 augustus zal in het teken staan van het „Super-sjoelkam- bEBGEN Verleden week werd on anti-Duitse actie gevoerd langd de qfudler van Surcklaan. Alle Duitse lt0’s werden voorzien van een brief ,„aron aan de rechterkant het ge- *opntewapen was afgedrukt. De tekst Sje ,Gemeinde-WV Bergen-Ber- L aan Zee”. Met grote letters: „Par- p hier verboten zwischen Samstag 91 Juli 19-00 Uhr und Sontag 22 juli 19 00 Uhr wegen Festivitaten. Dan- ^Ómdat het enigszins officieel leek „„nwege het gemeentewapen kwamen Duitse gasten met vragen bij de VW on de redactie van deze krant. Nu Ber gen ook al in de landelijke publiciteit is gekomen vanwege het gebruik en de handel in drugs doen deze biljetten er nOg een schepje bovenop. Duits-on- vriendelijk, gastenonvriendelijk, Ber gen in een vreemd daglicht stellen, het lijn allemaal kwalijke praktijken van onverantwoordelijke mensen die op deze manier Bergen in kwalijk licht stellen. HEERHUGOWAARD - De Neder landse revelatie in de Tour de France start zondag in de Tour de Waard. De organisatie heeft een getekend con tract in huis. Daarnaast wordt met Steven Rooks nog onderhandeld. Ook zijn deelname is zeer waarschijnlijk. Ook is er een verregaand contact met de Rus Konisjev. Dus uiteraard zon dag naar de Tour de Waard. BERGEN - Volgende week 1 augus tus is het weer verlichtingsavond. Met wellicht een heleboel extra verrassin gen, want hier en daar is men druk aan het organiseren in bepaalde buurten. De vaste bezoekers zullen in ieder ge val wel missen het kleine huisje van „Hans en Grietje” dat altijd aan de Kleine Dorpsstraat heeft gestaan. Het Bij Staatsbosbeheer wil men het woord pyromaan beslist (nog) niet ho ren. Laat staan uitspreken. Politie en brandweer fluisterden slechts van brandstichting. Later kreeg een ieder het luid over de lippen. Het ligt er ook zo duimen dik op. SBB houdt het voor lopig maar op „grote onvoorzichtig heid met vuur”. „Wij heffen ook niet voortdurend dé waarschuwende vin ger tegen rokende bezekers in onze aoswachterij”, zo meldt Roos. „Dik wijls werkt zulks averechts. Hen wij zen op het brandgevaar moet immers voldoende zijn. De praktijk leert an ders”. BERGEN - Geen Tropical Night "estival dit jaar in de maand juli, [naar in augustus. Aldus deelde het bestuur van de Stichting Bergen Live •nee. De reden voor dc wijziging van ne datum is, dat meewerkende organi saties als VVV-Bergen, Bergen Pro- niotie en Halibu-Sovedi de maand au gustus meer geschikt vonden. In juli neeft Bergen al veel aan de toerist te bieden, augustus daarentegen heeft na Verlichtingsavond alleen nog maar gewone weekprogramma. Daarom is besloten als vast de derde Uonderdag in augustus te kiezen voor tropical Night. En dit jaar treden er ban tussen 20.00 en 24.00 uur op het buiten podium voor de „Rus” in het centrum acht „tropische” dames op: e groep Speling brengt een boeiend Pcogramnia van salsa en latin-jazz. "toogst waarschijnlijk is er ook een streden van een 7-koppig straator- inH' Equador: een groep muzikale bianen verzorgt warme muziek met Panfluit, bongo en gitaar. Misschien Pb noS etablissementen met „mu- ck binnen”. In elk geval is overal het ’dvies: Wit. kamp-spektakel voor teams. Zondag: Egmonder muzikanten. Coca-Cola „arcrobatic show”. Tijdens het hele evenement live-muziek in de horeca bedrijven. Dit evenement wordt mede mogelijk gemaakt door: Heineken, Rabobank „De Egmonden”, Bloemisterij en Tuincentrum Baltus, Horeca Egmond, Bouwbedrijf Tervoort en vele ande ren. pioenschap”. De langste sjoelbak ter wereld (volgens het Guinness Book of Records) met een lengte van maar liefst 40 meter en 42 centimeter zal opgesteld staan in de Abdijlaan te Eg mond-Binnen. De wedstrijd op deze super-sjoelbak is niet alleen voor de ouderen, ook kinderen kunnen hier aan meedoen. De schijven zijn voor zien van een speciaal rolwerk zodat met weinig krachtsinspanning de puntenpoorten aan het einde van de baan bereikt kunnen worden. In samenwerking met loopgroep „De Klok” wordt er op zondagmorgen 5 augustus een prestatie/trimloop ge houden over twee afstanden. De 3.3 km start om 10.30 uur en de 9.1 km start om 11.00 uur. De inschrijving vindt plaats op 5 augustus in dorps huis „De Schulp” vanaf 10.00 uur. Daar worden tevens de douche- en kleedruimtes beschikbaar gesteld. De winnaars kunnen aantrekkelijke waardebonnen en naturaprijzen ver dienen die onder meer beschikbaar zijn gesteld door Heineken, „De Klok”, Beko Interieurs, bouwbedrijf Tervoort en vele anderen. Informatie betreffende deze prestatie/trimloop kunt u verkrijgen bij Siem Hopman 02206-4298 of Aad Admiraal 02206- 5156. Zondagmiddag 5 augustus worden er traditiegetrouw spelen voor de jeugd t/m 12 jaar gehouden. Dit jaar worden er wedstrijden met hindernis sen gehouden op gemotoriseerde voer tuigen. Opgave van kinderen voor dit onderdeel vanaf 13.00 uur. Vrijdag: vrije/zwarte markt met meer dan 150 kramen. Springkussen, familiefestival enz. Zaterdag: super snelle glijberg voor de jeugd. Zes strandweg en fietspad richting Har gen aan Zee tot een waar spookbeeld. Bosopzichter Roo% „Direct na de eerste melding heb ik onze jongens via een directe verbinding opgeroepen en hen de nodige instructies gegeven. Op die momenten blijkt maar eens te meer dat de oefeningen, die wij als Staats bosbeheer regelmatig samen met de brandweer houden, hun nut hebben”. Het verliep bij de besrijding van de brand nu niet bepaald allemaal even vlekkeloos. Maar waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. En vooral onder dergelijke omstandighe den. Toen Roos ter plaatse arriveerde zag hij een groot aantal bomen tot hoog in de toppen branden. „Het was een grote vuurzee. Dan gaat er wat door je heen en ik dacht: daar gaat m’n bos”. Na ruim twee uur was de brand na genoeg bedwongen en kon worden be gonnen met nablussen, dat overigens nog vele uren in beslag nam. Vanuit een helicopter kon Roos voorlopig de schade opmaken door het geteisterde gebied in kaart te brengen. Een tussenbalans kon worden opge maakt. Roos: „Een ramp, ja, dat zeker. Maar het had erger kunnen zijn. De krachtige wind had vrij spel maar ge lukkig bleek deze toch niet opgewas sen tegen de enorme inzet van alle brandbestrijders” Twee dagen na de fatale brand sta ken toch weer een tweetal rook- pluimpjes de kop op. Mensen van Staatsbosbeheer losten elkaar af om een oogje in het zeil te houden. Een kleine brandhaard kan zo weer ont staan en de boel in lichterlaaie zetten. Smeulende resten blijven op de loer liggen. Toen tegen het week-einde Roos voor de zoveelste maal naar de plek des onheils ging, leek aan alle brandgevaar eindelijk een einde te Vf^ilichtingsavoiid zonder Hans en Grietje En toen dacht ik, daar gaat m’n bos SCHOORL - Het onderzoek naar het eventueel aansteken van de verschillende branden bij Hargen aan Zee, heeft tot afgelo pen maandagavond nog niets op geleverd. Van brandstichting kan dan ook (nog) niet worden ge sproken. In Hargen is men er over het algemeen van overtuigd, dat men te maken heeft gehad met een pyromaan. Van toeval kan geen sprake zijn, omdat er een drietal branden nagenoeg op de zelfde plek is ontstaan. Branden in en om Hargen waren er in het vroege voorjaar tussen Hargen aan Zee en Schoorl aan Zee. Dat was ’s morgens om half zes langs een ruiterpad. Het bleek toen, dat er geen sporen van ruiter(s) wa ren te bekenneen. Aan de Nieu- weweg heeft de Schoorlse brand weer enige weken geleden een bosbrandje bestreden. Vanaf vo rige week zondag tot en met don derdag woedden vervolgens drie branden aan de Hargerstrand weg. Postcommandant J. van Ginkel zet grote vraagtekens achter de branden. Hij wil niet spreken van brandstichting maar zegt: „Een keer, dat kan. Twee keer, beden kelijk. Drie maal, nou! Dat wordt allemaal wel erg toevallig als hier sprake is van ongelukjes”. Bij de huidige extreme droogte blijft iedereen uiterst waakzaam. 26 juli 17.00-22.00 uur Rondom Ruïnekerk, artistieke markt; 26 juli 20.00 uur Beeldje Roland Holst, IVN-natuurwandeling; 27 juli 19.30 uur De Rustende Ja ger, bridgen; 27 juli 20.00 uur Hotel Marijke, bridgen; 29 juli 16.30 uur Plein, Straat- theater Gebakken eieren; 30 juli 22.00 uur ’t Zeepaardje, live-jazz; 30 juli 19.30 uur De Rustende Ja ger, bridgen dorpsstraat 1bergentelefoon 02208-12473 aU':?: - JM •'■WW-'

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1