weekblad Schilder van land en water ri n vind 4 □ermarkl zuurkoo Duinrand S zondag feestelijk van start ring en meer centjes in kas. Trainer Groen heeft evenwel de nodige reser ves. „Denk nu niet dat er na de fusie de mogelijkheden om te presteren voor het oprapen liggen. De spelers zijn en thousiast en ambitieus. Dat wel, maar vergeet niet, dat we een behoorlijke- veer hebben moeten laten door het vertrek van een aantal spelers naar andere clubs. Ook speelt voor de ko mende weken een aantal blessures een rol. Daar komt nog eens bij dat we van het vroegere Schoorl, met alle respect overigens, nu niet bepaald een aantal kanjers konden verwachten. Het ging hier natuurlijk om een derde klas af deling club. Hoe dan ook, we gaan er lekker tegenaan. Maar Schoorl moet er niet van uit gaan, dat er na het sa mengaan met Schoorl wonderen ge beuren met Duinrand S.” Hoe men in die eerste wedstrijd tegen Victoria O, de vroegere club van Siem Spaander, nu weer lid van Duinranders, zal pres teren, kunt u allemaal, en bestuur en leden rekenen op veel publiek, zien. Laweit in de Ruïnelaan 1 Cursussen en opleidingen SURSUMCORDA Kwekerij Weigelia Eerste competitiewedstrijd tegen Victoria Obdam len Expositie antiquarische boeken 7.50 3.50 Orgelconcert De Landweg deed het weer Donderdag laatste artistieke markt! 60+-reizen Bergen/Schoorl Rondleiding De Mytylschool zoekt vrijwilligers Patisserie ^7^^^ Nieuwe man bij Bergen Promotie WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 >ureau eftijd: iet Ar- Mro o Espresso? skend. sprake zie de speciale van: B.V. Noorderpers Hoorn Karwet®Onderhoudsdienst K komt! ir zo’n nog 3 dienst ïn zijn leeft of in had. sktein ïrband :unnen i inde leden, lan te :e had i goed B.V. e Cramer o >1. 02260 REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen in. Ze nzeis moeten maan. Tuincentrum Schoor! Bel 072-626050 en... 66e JAARGANG - NUMMER 35 WEEKBLAD ,,DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren or prettig lurkoolfi rheid val dan sne i Burg f is er nol an je sei aanpap i aan jonl enst moei Tijgen ,r tijdelijï jonger! T 1, 2 o| 3 kunne] jes die tij zijn vd Vertrouwen ast leuk’ i de zuiffl rknemer# ning 216511 t.n.v. commissie 60+ Rei en wissel erkzaarnl ie makel ondertui or. Zo mol an lekkel n, voor dl ars zit el BERGEN - Jaap de Carpentier verrast de mensen die vanaf aanstaande zaterdag naar zijn expositie komen. Want hoewel zijn naam al meer dan vijftig jaar verbonden is aan het kunste naarschap, lijkt het alsof er weer een niéuwe „Carp” is openge bloeid. Met klare, heldere kleuren heeft hij zijn polders en zijn waterlandschappen op het doek gezet. Onmiskenbaar Jaap de Carpentier, maar toch met een nieuwe visie op zijn omgeving. Zijn expositie wordt écht een verrassing van kleur en compositie en de vrienden die van zijn werk houden mogen deze expositie niet overslaan. Lo de Ruiter gaat aanstaande zaterdag om pre cies 12.00 uur de tentoonstelling bij „Tholen” aan de Ruïnelaan PLANTTÜD: ALTIJD alle beplanting staat in potten waarom wachten tot het volgend voorjaar als het nu ook kan kamerplanten honden- en kattenvoer tuingereedschap maaimachines Openf'ngsstunt(31 aug. en 1 sept.): 12 vaste rotsplanten gemengd Haagleylandii 60 8ótm 3b openen. BERGEN - De mensen die verleden week (en ook déze week!) door de Ruïnelaan moesten stootten op een versperring. Alleen via het voetpad kon men zijn weg vervolgen, want de rijweg was geheel in beslag genomen door een aangelegde tuin van struiken en planten. Ook het bijbehorende huis „De Lentebloem” was een onderdeel van een onbeschrijfelijke rotzooi met een tuin vol troep en half dichtgespijkerde ramen en deuren. Ter complete ring van die bende stonden er vreemd opgeschilderde „lelijke eendjes’ voor de deur en in de tuin. Vol verbazing stapte menig een af, maar niet iedereen snapte direct wat er aan de hand was. van de NOS en de BRT. Op 13 decem- Het verhaal r '3 Zie pag. 3 MH. „Het moet een geheel Schoorls onder- spelers, meer publiek, goede sponso- J.M. MH 4 ook tijdelijk het produktiekantoor ge vestigd is. Het meest verwaarloosde huis van Ber gen bleek uitermate geschikt voor de ,,Hondebaan". Jaap de Carpentier in zijn tuin bij een door hem gemaakt beeld. „Lentebloem” die erg geschikt lijkt! Als de teruggekeerde man zijn huis in- Het nieuwe Duinrand S, zoals men zich zondag tegen Victoria Obdam gaat pre senteren. Westdijk 4, Heerhugowaard, 02207-16473 Open: vrijdag en zaterdag ►en Burg’ Burg- een prijs voor de beste vrouwelijke Tsjechov. Beiden zijn dus geroutineer- specteert, stoot hij op een meisje dat merhuisje. Ze moet en gaat eruit, maar toch schijnt er een wonderlijke band tussen de man en het meisje te ont staan. naar de Smeerlaan te trekken ter gele genheid van deze eerste wedstrijd. onsje zijn”, meldt sekretaris Jan Bijl. Duinrand S van start dus. Men ziet Zo te horen is het een indringend verhaal over een man-en-een-meisje. De man woont in het Bergense huis, maar raakt door omstandigheden ver- de toekomst van de nieuwe Schoorlse voetbalclub met vertrouwen tege moet. Er zijn maar liefst tien seniore nelftallen, een dameselftal, een meis- jesploeg en twaalf seniorenteams. De selectie wordt getraind door Willem Groen uit Den Helder. Duinrand S heeft twee jeugdtrainers, Ger Jansen en Fred van der Ploeg, die eveneens de lagere elftallen voor hun rekening ne men. Er heerst een uitstekende sfeer en er wordt met een prima stuk zelf werkzaamheid gewerkt aan uitbrei ding van de accommodaties aan de Smeerlaan. Er zijn twee kleedkamers bijgebouwd waarmee het totaal aan tal kleedruimten op zes is gekomen. Drie bergruimten zijn gerealiseerd, terwijl de kantine van een nieuwe te gelvloer is voorzien. Bovendien is de fundering gestort voor uitbreiding van diezelfde kantine. Duinranders heeft zich, na het kampioenschap in de eerste klas van de afdeling, met wisse lend succes weten te handhaven in de hoofdklasse. Het streven is om op kor- vertegenwoordigers van de afdeling te termijn die hoofdklasse te verlaten en door te stomen naar de vierde klas KNVB. Hoger spelen betekent betere Zondag half drie. Maar komt u een half uurtje eerder in verband met dat kleine feestelijke tintje. Verder nieuws en wetenswaardigheden over Duinrand S op de pagina Schoorls al lerlei. ►en Held6' t Heldef' BERGEN - Op woensdag avond 29 augustus zal Hans Ste- houwer een concert geven op het orgel in de Ruïnekerk. Hij zal dan werken uitvoeren van componis- ten uit de 17e- en 18e-eeuw, zoals Swelinck, Scheidemann, Bach en van enkele onbekende Spaanse en Portugese componisten. Dit concert is het laatste in de serie ’Muziek in de Ruïnekerk’. Het concert begint om 20.15 uur, de kerk is open vanaf 19.45 uur. Toegangskaarten kosten 10.-, voor CJP- en Pas 65-houders 7.50 en zijn verkrijgbaar bij de VVV Bergen en aan de kerk. Het is alweer een aantal jaren gele den dat er een expositie is geweest van het werk van één van de beste Bergen se kunstschilders, Jaap de Carpentier. En daarom mag u de maand septem- BERGEN - Afgelopen zaterdag was het weer zover. Na het succes van vo rig jaar werd er door de buren van de Joke Smitstraat nummer 47, 66, 71 en 73 besloten voor de 2e keer.een buurt barbecue te organiseren. Met vereen de krachten werden weer overal de be nodigde materialen geregeld en zater dag gezamenlijk opgebouwd. Nadat de avond om 20.00 uur geopend was genoten de ca. 130 buren van hun ei gen meegebrachte vlees en de heerlij ke door John opgemaakte salades en de kinderen vermaakten zich met koek versieren en kleurplaten in de speciaal voor hen opgezette kinder- kraam. Onder genot van een hapje en een drankje werden de kontakten flink aangehaald en gingen de been tjes van de vloer onder begeleiding van de dj van discotheekshow Fire- bowl met een fantastische licht- en muziekshow en zelfs een spontaan li- ve-optreden van onze buurtster Seli na. Uur na uur werd de stemming be ter en beter en kreeg de tap het druk ker er drukker en om 02.00 uur werd iedereen bedankt en was het opruimen geblazen, waarna de organisatie moe maar voldaan nog even gezellig bleef napraten. Via deze weg wil de organi satie nog eens iedereen bedanken voor alle moeite die zij gedaan hebben om er weer een fantastische avond van te maken waar geen enkele wanklank is gehoord en zo hoort het ook. dat Jaap de Carpentier een tijd uit de running is geweest. Hij lijkt sterk te ruggekomen te zijn. Helderder dan ooit, naturalistischer dan ooit. Zijn zee-dorpen en polders zijn innerlijk zo i i n x .1 x i i i i bij de mensen die zijn werk een J u 1 1 1.1 1-1 1 Want hoewel zijn werk getuigt van een BERGEN - Morgenavond wordt de laatste artistieke markt „gevierd”, ®aar jammer genoeg zal het „Artistie ke markt quintet” verstek moeten la- ten gaan. Maar ondanks dat wordt het Weer een gezellige markt met veel Mensen en lekker weer. Net als verle den week donderdag. Het leek wel of heel Noord-Holland was uitgelopen het marktcomité boekte een record aantal bezoekers. Het gehele seizoen kenmerkte zich door uitstekend weer ,Wat dat punt betreft had niemand eden tot klagen. Donderdag kunt u dog eens vele oude bekenden bewon deren, maar toch ook nu weer zijn er rpdke le nieuwelingen. Bijvoorbeeld nea Nieuwenhuizen met zijdeschil- aerijen en fijn borduurwerk. Bert van ent laat z’n geschilderde miniaturen I Br’ mevrouw Faber is er met echt ahnees houtwerk en ook de poppen an Brockx zijn weer een keer te zien. e commissie hoopt iedereen te mo- n “ogroeten. Alle mensen die een P stieve of kritische bijdrage hebben I ov,ei'd> de omwonenden, die toch ei'last gehad moeten hebben, ieder- n,ls van harte welkom. De commis- i ’ostaande uit Jaap, Louis en Wil- I vol 10Pen dat de belangstelling ook 'gend jaar weer optimaal zal zijn. BERGEN/SCHOORL - De laatste dagtocht van dit seizoen gaat naar Amsterdam en wél óp 19 september. Op het programma staat o.a. een be zoek aan het wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud. En u maakt uiter aard een rondvaart door de grachten, waarbij u allerlei bijzonderheden over de hoofdstad worden verteld. De kos ten van deze tocht zijn 60,- per per soon. Het verschuldigde bedrag kan bij opgave worden voldaan, maar u kunt het ook overmaken op giroreke- zen Bergen/Schoorl of op bankreke- ningnr. 84.33.71.099 t.n.v. de commis sie. U kunt zich tot 16 september opge ven bij de volgende adressen: voor Bergen: C. Zee, Wilhelminalaan 6, tel. 95525, J. de Koning, Stroomerlaan 10, tel. 12307 en mevr. R. Verburg, St. van Surcklaan 9, tel. 94115. Voor Schoorl: mevr. A. Seinen, Achterpad 14, tel. 1995 en mevr. M. Bermard, W. van Brederodeweg 3, tel. 1522. ber niet overslaan zonder zijn werk gezien te hebben. Want deze expositie is geen dagelijkse, maar een héél bij zondere gebeurtenis. Als u het werk ziet begrijpt u dat wel. Het is bekend BERGEN - De IVN afdeling Noord- Kennemerland, organiseert op zondag 2 september maandelijkse rondleidin gen. Men vertrekt om 11.00 uur bij het beeld van Roland Holst tegenover het Later ontmoet hij het meisje in een supermarkt, waar commotie is ont staan door een winkeldiefstal die het meisje heeft gepleegd. De man heeft inmiddels een baantje aangenomen. Hij haalt de dode dieren langs de snel wegen op. Vogels, honden en katten, die hij weer op een bepaalde plek moet dumpen. Maar steeds komen de man en het meisje elkaar tegen. Het meisje komt zelfs in zijn huis wonen en er groeit een haat-liefdeverhouding, die ook al vanwege het leeftijdsverschil volslagen onmogelijk lijkt. Ook is er sprake van een „afgesloten kamer” waar het meisje onder geen enkele voorwaarde in mag komen. Maar te gen de verleiding om toch op onder zoek uit te gaan kan ze niet open dan neemt het verhaal een andere wen ding! sterk betrokken dat dat direct opvalt 'j lieven lang hebben gevolgd. Een leven lang! Want hoewel zijn werk getuigt van een nieuwe visie is Carp niet meer een van de jongste. Enkele dagen geleden is hij zijn zeventigse levensjaar ingegaan; hij is dus nón negen-en-zestig! In de uitnodiging staat geschreven dat zijn werk bij de eerste oogopslag abstract lijkt. Maar hoe langer u er naar kijkt, hoe meer het oer-Holland- se lanschap wordt prijsgegeven. Hoe meer ook Carp zich prijsgeeft! „Schil deren is een kwestie van kijken”, zei hij een dezer dagen tegen mij. En zó simpel is het ook. Carp bewijst dat in zijn werk. Jaap de Carpentier schildert al van af zijn veertiende jaar. Het kunste naarschap moet in hem gewoed heb ben vanaf het eerste ogenblik dat hij zich bewust werd van de wereld rond om hem. En dat manifesteert zich nu na zijn hevige afwezigheid, levens groot. De kunstenaar is niet op de aca demie gevormd, dat soort opleiding heeft hij niet meegemaakt. Het leven zelf heeft hem tot hier gebracht. De ervaring heeft hem gevormd. En die wijsheid en betrokkenheid weet hij meesterlijk te tonen in zijn werk. Hij heeft een idee in zijn hoofd, gaat schil deren en tijdens het werk ontstaat het dorp, de dijk, het water en het land. Een expressionist met een krachtig en helder uitbeeldingsvermogen. geïn spireerd op de altijd veranderlijke na tuur. Anthonie van Kampen, een goe de vriend die hij regelmatig bezoekt, schreef ruim vijftien jaar geleden over de presentatie van de „Groep Bergen”, waar de schilder deel van uitmaakt: „De Carpentier, schilder van het Noorhollandse landschap dat hem lang geleden greep en bleef boeien en obsederen, maakt wonderbaarlijke landschappen, tegelijk bekend èn ter- dorpshuis (achter de Ruïnekerk) naar het Bergerbos en het Noordhoflands duinreservaat of de staatsbossen. De deelname is gratis. Voor inlichtingen kunt u bellen 02208-13763. Het IVN informatiecentrum in Bergen aan Zee is iedere zondagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. ra incognita!” Het wonder is sinds dien gebleven in zijn werk. Daarom moet u gaan kijken. Het werk van Jaap de Carpentier heeft de hele wereld overgezworven. Van Wuppertal tot Washington en van Akersloot tot Los Angeles. Vanaf 1950 een indrukwekkende lijst. Daar kan nu de Ruïnelaan in Bergen aan toege voegd worden. Galerie Tholen is van dinsdag tot en met zaterdag geopend tussen 11.00 uur en 17.00 uur. U bent van harte uitgenodigd! SCHOORL - Duinrand S, het fusie- resultaat Schoorl-Duinranders, gaat zondagmiddag van start in de voetbal competitie tegen Victoria Obdam. De wedstrijd wordt gespeeld op het sportcomplex aan de Smeerlaan en begint om half drie. Bestuur en leden willen aan dit eerste treffen, een histo rische wedstrijd in het Schoorlse voet bal, een feestelijk tintje geven. De ge meentelijke vlag gaat in top. Voor de jeugd is er een ballonnenwedstrijd. De plaatselijke fanfare, De Vriendschap, luistert het geheel muzikaal op en nie mand minder dan notaris Eijkelhoff brengt de bal aan het rollen. Dit laat ste omdat de notaris zich zo bijzonder heeft ingezet bij de totstandkoming van één Schoorlse voetbalclub. Onder de genodigden onder meer het college van burgemeester en wethouders en de heer Bilars namens de Accom, het bedrijf dat het voormalige Duinran ders qua sponsoring nog onder con tract heeft. Het bestuur van Duinrand S ziet overigens geen reden om ook BERGEN - Elke dinsdag, woensdag en donderdag gaat een groepje leerlin gen van de Bergense Mytylschool tus sen 9 en 10 uur paardrijden in de ma nege De Poelenburgh. Vooral thera peutisch gezien is paardrijden voor hen van groot belang. Door hun licha melijke handicap is het noodzakelijk dat de kinderen tijdens de paardrijles sen individueel worden begeleid. Naast de speciaal opgeleide rij-in- struktrice en een fysiotherapeute van de Mytylschool, zijn er daarom steeds enkele vrijwilligers aanwezig. Door omstandigheden is het aantal vrijwillige helpers echter nogal uitge dund en zou de school graag in kon- takt komen met mensen die het leuk vinden om als vrijwilliger te helpen bij de lessen. Indien u interesse heeft, bel dan even Els Wieck (fysiotherapeute), telefoon 02208-12145 (thuis) of 96971 (school). EGMOND AAN ZEE - Op maandag 3 september om 19.30 uur wordt door Jaap Eeltink in de bibliotheek Eg mond aan Zee een unieke tentoonstel ling geopend van boeken over Egmond en Egmonders. Hierbij is veel oud en antiquarisch materiaal, verzameld door Jan Lute, die tevens de tentoon stelling heeft samengesteld. Er wordt een duidelijk beeld gegeven over de jaren die men al bezig is om in de Eg- monden te pen te hanteren en haar geschiedenis vast te leggen of te ro mantiseren. De oudst geschreven boe ken en dokumenten zijn al in de mid deleeuwen geschreven in de eerste Eg- mondse abdij. De monniken tekenden de geschiedenis van de Hollandse gra ven op en vertrouwden hun eigen doen en laten toe aan het papier. Toen deze abdij verwoest werd, raakte er veel verloren. Kostbare boeken werden een prooi der vlammen, maar wat ge spaard bleef werd een kostbare bron voor geschiedvorsers, die deze schaar se dokumenten bestudeerden en een goed beeld gaven van de invloed van de Egmondse abdij op de regio en ver daarbuiten. Zo kennen we ook de ge schiedschrijving over het kasteel en vooral hun bewoners. Talrijk zijn de verhalen over het doen en laten van deze krijgslustige heren, al dan niet in dienst van de abdij. Over hun afstam ming is het nodige geschreven en deze geschiedenis boeit' nog menige stu dent, gezien het aantal scripties over dit onderwerp. Egmond aan Zee was aanvankelijk een vissersdorp, gesticht ten dienste van de abdij en kende zeer woeilige tijden. De visserij met al zijn gevaren betekende de geboorte van het reddingswezen. Ook bakens, boeien en signalen als de vuurtoren en de majestueuze kerk zijn veelvuldig beschreven. In de bibliotheek liggen in ieder geval ter inzage: oorspronkelijke druk van boeken van Joh. Kieviet, waaronder Jaepie, Jaepie; gravures van oud-Eg- mond; reddingswezen, een speciaal Egmondnummer van het tijdschrift „De Reddingsboot” uit 1962; boeken van Egmondse schrijvers en kunste naars zoals Gari Melchers, Roeland Koning, Bob Denneboom, Olof Baltus, Jaap Eeltink, Kathinka Lannoy en Wim Bijmoer; de komplete fotokran- ten van Frans Tijssens; jaargangen van de „Van Speyk”; verzamelde in formatie van de gemeente en andere plaatselijke instellingen, zoals het verkeersonderzoek Egmond aan den Hoef uit 1979. Uiteraard is de exposi tie een afspiegeling uit het vele dat op dit gebied verschenen is. Iedereen is welkom. -ingerwe'1, Dorpsstraat 1Bergen, telefoon: 02208-12473 BERGEN - De Stichting Ber gen Promotie (voorheen CEC), Die ook dit seizoen weer een uit gebreid evenementenprogramma verzorgden heeft sinds kort een vaste medewerker. Het is de heer Hans Hofman, hotelier aan de Hoflaan, die bereid gevonden is een aantal taken voor Bergen Promotie uit te voeren. Dit geldt niet alleen voor de rest van dit seizoen, maar met name voor 1991. Naast het coördinerende en organiserende werk zal de heer Hofman zich ook bezighouden niet de administratie, de verwer ving van sponsorgelden en de pu bliciteit. Het bestuur van Bergen Promotie hoopt op deze wijze de voortgang van dit voor Bergen zo belangrijke evenementenpro gramma voor lange tijd te waar borgen. De Duinstreek wenst Hans Hofman van harte succes met zijn werk. Telefonisch is Ber gen Promotie op dinsdagmiddag te bereiken onder nummer 02208-13100. Vanzelfsprekend gaan wij niet in op de ontwikkeling van de story, want dan zou de lol eraf zijn. Deze week worden de laatste opnamen in De Len tebloesem gemaakt. Dan wordt het huis opgeknapt en komt de bewoner die er echt woont weer terug. Wij hou den u op de hoogte. Eén ding moet uw verslaggever van het hart! Als nu blijkt dat men toestemming kan krij gen voor een filmproduktie om een rij weg langdurig af te sluiten voor het verkeer, waarom is het dan zo moeilijk om tijdens de Ruïneconcerten de weg rond de kerk af te sluiten voor een enkel uurtje? Want hoe vaak wordt niet een concert verstoord door het on gemanierde scheuren van bromfiet sen! Huize „De Lentebloem” aan de Ruï nelaan, gekenmerkt door een ver waarloosde „schoonheid” vormde de lokatie van een nieuwe co-produktie ber van dit jaar wordt dit televisiespel uitgezonden, maar „De Duinstreek” zal u tegen die tijd nog wel even helpen herinneren ..Het gaat om het televisie spel „Een hondebaan” van de auteur landse acteur Hans Dagelet en de Bel gen "de hoofdroileT/ÖT regissèur^ïs jaren thuiskomt treft hij zijn huis in weer een Belg Jean Pierre DeDecker. Hans Dagelet vervulde een belangrij ke rol in de Nederlandse film „Un Scherzo Furioso” en hij kreeg daar een prijs voor. De actrice Els Dottermans kreeg verleden jaar de „Columbine”, via informatie vonden we de Bergense •VJ'ÜA— J x i -i T <-.»-> +«-»l->l /I i ei arrf rTzneziln i Irf lil Iz-f 1 bijrol in het stuk „De Meeuw” van de" acteurs waarmee zowel* NOS^als haar intrek heeft genomen in het zo- BRT erg zijn ingenomen. Riek ter Haar, in dienst van de NOS, voert de produktie en met haar hadden wij een gesprek in het Alkmaarse Motel, waar uitgezonden, maar „De Duinstreek” herinneren.. Het gaat om het televisie- Pieter van de Waterbeemd. De Neder- slaafd aan de alcohol. Hij wordt lang- L„ durig verpleegd in een kliniek voor gische actrice Éls Dottemans vertol- verslaafden en als hij eindelijk na vele 1- <1 .1XXJ!X 1_ 1 2._ 1 deplorabele toestand aan. Verwaar loosde tuin. Dichtgespijkerde ramen en deuren, verveloos, vuil en kapot! „We hebben maanden gezocht naar zo’n huis”, aldus Riek ter Haar, „en

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1