weekblad Na vele jaren leegstand: RO ES o In Bergen breekt weer bergenaren ?KT Albert Heijn Bergen kan gaan bouwen! heel wat los, en deze keer voor ’t Bergerbos I „Eindelijk een prima bestemming voor pand Landweg 20 Van vogels en vlinders houdt het bos! k’H’’ Kwekerij Weigelia SURSUM CORDA ®^Kl^©n]©©[L ZzHroll Zondag open dag „Damland” Met zelfwerkzaamheid zeventien mille! verdiend Gloednieuwe baan voor boardskaters /WW*»? Fancy fair en rommelmarkt mytylschool ARBEIDSBUREAU Raambilj etten W. Zomerdijk WD -kandidaat Provinciale 149,’ Actie Bergerbos Organische architectuur 129,’ filmhuis Schoorl '’Weekblad de duinstreek WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn t; lengte int; OPEN HUIS vrijdag 21 september aanvang 21.00 uur PLANTTIJD: ALTIJD M.m.v. DE BOEMERANGS ROC 1.00 1.50 Karwei«Onderhoudsdienst komt! y bouwen :e storm ïiding idvies. altijd Patisserie Roos breidt uit.... patisserie Inschrijving voor het nieuwe seizoen is nog mogelijk. Aanvang 1 jaars-cursus vanaf 14 september EXTRA VACATURE-KOLOM REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen Deze week: heide- en vaste planten haagleylandii, 30 cm van uw zie elders in dit weekblad Tuincentrum Schoorl Bel O72-626O5O en... ssrr Tel. inl. 072-117308 b.g.g. 151667 ■Staten alle beplanting staat in potten waarom wachten tot het volgend voorjaar als het nu ook kan kamerplanten honden- en kattenvoer tuingereedschap bloembollen BERGEN - Iedereen raakt er op het laatst aan gewend. Land weg 20 is leeg en verlaten. Ooit gebouwd als supermarkt voor die wijk, bleek dat niet levensvatbaar. Door een nieuw initiatief gooide men het roer om en dezelfde exploitant maakte er een grandioze doe-het-zelf-markt van. Maar het lot bepaalde anders en het mooi gelegen pand raakte leeg. Achtereenvolgens werd in het pand een theater gevestigd en later een auto-showroom. Geen plan mocht slagen, geen initiatief mocht baten. Landweg 20 bleef leeg en werd eigenlijk een nare, dode plek in een verder levende buurt. Maar thans lijkt het „plan der plannen” geboren te zijn. Landweg 20 wordt eén modern kantoor, waaraan een filosofie ten grondslag ligt: „De mens als maat voor alle dingen”. Wat is de RBG Adviesgroep? Waarom in Bergen? jbxh) 21 e JAARGANG-NUMMER 37 Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren 8 ES8-é 8 j: BB; cm. n 1 HbL._ de duinstreek IMS MH OOK VOOR Dansplezier voor jong en oud T Schoorlse boardskaters gaan helemaal uit hun bol met de nieuwe baan. Zie pag. 3 Dorpsstraat 1Bergen, telefoon02208-12473 Zoals het gaat worden laat een ontwerp van prof. Tauber al zien. BERGEN Op zaterdag 22 sep tember wordt in de mytylschool „De Ruimte”, aan de Oudtburghweg van 10.30 tot 16.00 uur een fancy fair en overdekte rommelmarkt gehouden. De opbrengst is bestemd voor de aan schaf van aangepast spelmateriaal. De mytylschool is een school voor kinderen met een lichamelijke handi cap. Westdijk 4, Heerhugowaard, 02207-16473 Open: vrijdag en zaterdag (zelf uitzoeken, 200 soorten) Breedstraat 13A - Alkmaar T\ Lid Ned. Rock ’n Roll Ass. O Het pand aan de Landweg krijgt einde lijk een goede bestemming. kan iedereen de open dag meemaken dewerking geven. Ook zal er weer een - j t> 9 -H—u 4 4 JL.2 1 - en in het teken staat van het ecolo gisch weidegebied. Voor het eerst zal op wat grotere schaal het educatiege- bouw ingeschakeld worden voor spre kers en exposities. Het programma van aanstaande zondag begint om 12.00 uur. De Stichting Damland heeft aan de Nesdijk 20 een Vogelopvangcentrum in beheer. Naast de opvang van vogels wil men in de toekomst ook het weide gebied bij de educatieve doelstellin gen gaan betrekken. Men beschikt in middels over 3,6 hectare waar inmid dels al een grote rijkdom aan planten, In het educatiecentrum kunnen voor- Ook dit jaar vraagt de Stich ting Bergerbosch hulp van de burgerij voor het ophangen van raambiljetten, een rustig maar duidelijk protest tégen het nog altijd dreigende verlies van ons bos. Het nieuwe raambiljet ziet er zo uit: BERGEN - De ledenvergade ring van de WD afdeling Bergen heeft donderdag tijdens een le denvergadering unaniem mevr. W.R. Zomerdijk-Prins uit Bergen voorgedragen als kandidaat voor Provinciale Staten. Mevrouw Zo merdijk was 16 jaar raadslid voor de VVD in Bergen, waarvan vier jaar als wethouder. Zij is de enige Bergenaar die kandidaat is voor de in maart volgend jaar te hou den verkiezingen voor het pro vinciaal bestuur. uit met de toegezegde 2500,- van de gemeente Schoorl,” laat Haker weten. „We hebben zo zuinig mogelijk ge daan. Komen we geld tekort dan zul len we niet schromen wederom naar de gemeente te stappen.” De baan heeft een afmeting van vijf bij tien meter en kan als officiële wed- strijdbaan worden gebruikt. De ge meente Schoorl heeft er bij de skaters wel op aangedrongen om een vereni ging op te richten. ,/Z —V Iedereen wordt regelmatig voor keu zes en beslissingen gesteld. Soms zijn die nauwelijks te overzien. Het zijn per slot allemaal mensen die de beslis singen moeten nemen in de snel veran derende wereld. Daarom hebben wij een vast devies, wat wel in ons wapen zou kunnen staan als we een wapen hadden. Dat is de mens als maat voor alle dingen. Want menselijk talent, enthousiasme en inzet zijn toch bepa lend voor het succes van die verande ringen om ons heen. Steeds worden mensen weer opnieuw uitgedaagd. Dan mag het „menselijk kapitaal” ook geen sluitpost zijn als het op investe ren aankomt. Menselijke mogelijkhe den dienen optimaal benut te worden. Wij staan ervoor om mensen zo op te leiden dat ze zich ook optimaal kun nen en durven geven! -rnOStós BERGEN - Elders in deze Duinstreek vraagt de „Stichting Bergerbosch” aandacht voor een unieke wedstrijd, voor een jacht zoals Bergen die nog nooit ge kend heeft, een vreedzame jacht waaraan ieder kan deelnemen en die het Behoud van het Bergerbos voor Bergen tot motto heeft. Doe mee en jaag onverplicht op een der verrukkelijke prijzen! Be hoedt deze Duinstreek voor een snelle vernietiging of voor een roemloos einde bij het oud pa pier. Dat zou u spijten! De Staatsraad bleef echter volhou den dat de buurt eerder en indringen der had moeten optreden. „De argu mentatie is niet voldoende geweest en ik zie niet in waarom er weer een her haling zou moeten plaatsvinden. Alles is reeds gezegd.” De gemeente Bergen staat op het standpunt dat er ruimhartig aan de bezwaren tegemoet gekomen is. De huurder van een zomerhuis aan het Russenplein is passende woonruimte aangeboden. Tevens werd de geplande passage aan de noordkant van de su permarkt ingekort. Na het vertrek van de huidige bewo ner van het zomerhuis mag dit pandje niet weer bewoond worden omdat er woontechnische gebreken zijn gecon stateerd. Thans zijn alle bezwaren te gen de verdubbeling van de super markt afgewezen en kan Albert Heijn aan de slag met een gloednieuwe su permarkt in het centrum. I SCHOORL Schoorl heeft zijn ei gen skateboard!) aan. Op het terrein waar nog niet zo lang geleden een fietscrossbaan werd aangelegd heeft een aantal enthousiaste vaders „de weg geëffend” voor hun sportieve zoons. Het fietscrossen heeft zich in de Schoorlse nieuwbouw niet blijvend kunnen concentreren. Reden voor een twintigtal Schoorlse boardskaters om naar de burgemeester te stappen. Dat deden zij in april van dit jaar. Voor de tweede maal al overigens. Vorig jaar deed men de burgemeester aan met het verzoek een baan aan te laten leggen op de plek waar Meidoornweg en Es doorweg elkaar ontmoeten. Toen is het balletje aan het rollen gegaan. Vanuit het gemeentehuis werd links en rechts geïnformeerd naar de finan ciële consequenties. In Castricum zou een professionele baan liggen die tien mille had gekost. Schoorl zou het met veel minder moeten en ook kunnen doen. Indien de baan een eendagsvlieg zou blijken te zijn, was het geld over boord smijten, zo werd geoordeeld. De Schoorlse jeugd was evenwel bijzonder serieus aan de gang. Toen men dan ook voor de tweede keer bij burgemeester Bernard aanklopte, werd de zaak goed aangepakt. De ge meenteraad haalde gul een krediet van 2500,- uit de zak voor de aanleg van een baan. Maar dit bedrag zou ui teraard niet toereikend zijn voor de geplande gelegenheid. Bij de vaders SCHOORL - Op dinsdag 18 septem ber om 20.15 uur organiseert de Chris- ®igemeenschap een avond over orga nische architectuur. De architect van ‘iet ORTA-atelier te Utrecht zal deze avond verzorgen. De architect zal sPreken over de ontwikkeling in de ar chitectuur. Tevens komt ter sprake het sociale omgaan van opdrachtgever en architect met betrekking tot het orga nisch bouwen. Plaats; Jonahuis, “oschmansweg 9 te Schoorl. Vrijwilli ge bijdrage. Heel veel mensen en instanties heb ben al hun oog laten vallen op het reeds jaren leegstaande pand Land weg 20. Maar nadat alle initiatieven dood waren gelopen door de krank zinnig hoge exploitatielasten bleef het als een verlaten en dood punt achter in het dorp. Een doom in het oog voor veel mensen die daar dagelijks langs komen. Met zeer veel schampere op merkingen aan het adres van de eige naar, het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Maar als je eenmaal zo groot bent geworden als het ABP is, hoef je je van opmerkingen van gewo ne mensen niets aan te trekken. Nu, voor het jaar 1990 ten einde loopt, is er eindelijk een bestemming gevonden voor het pand. En het ziet er naar uit dat er thans spijkers met kop pen geslagen kunnen worden. De RBG Adviesgroep wil er intrekken. En de onontbeerlijke steun van het gemeen tebestuur van Bergen is er. „Een prachtig plan”, zo stelde de heer Ooijevaar van het CDA. „Wij zijn zeer content met deze ontwikkeling”, aldus de PvdA bij monde van loco- burgemeestger Stomps. „Wij zijn erg gelukkig hiermee”, aldus de woord voerder van de WD. Eindelijk een goede bestemming”, was de mening van Verkerk van Bergens Belang. Al die opmerkingen werden in de laatste gemeenteraadsvergadering gemaakt, nadat men kennis genomen had van de plannen van de Schoorlse ingenieur M.M. Geerling. Voor Bergen niet alleen een gunstige oplossing zo op het eerste oog. Maar prima voor de werkgelegenheid. Ge weldig voor het imago van het dorp. En zeer aanvaardbaar voor de woon omgeving. Het gerucht dat er weer een supermarkt in zal komen stak kortge leden weer de kop op. Maar de omwo nenden zien niets in een verkeersaan- trekkende discountzaak op levens- middelengebied. „Wij zijn een nieuw kantoor dat werkt aan de opleiding van jonge ma nagers”, zegt de enthousiaste direc teur van de adviesgroep, de heer M.M. Geerling. „We bestaan nog niet zo lang maar ons werk groeit met de dag. Van tien medewerkers verleden jaar, hebben we thans meer dan twintig mensen aan het werk. Dat groeit snel uit naar een verdubbeling en volgend jaar hopen we met vijftig hoog gekwa lificeerde mensen het kantoor te Ber gen te bemannen. Nog maar kort gele den hebben we het Human Recources van de knapen werd een werkgroepje geformeerd onder leiding van Hans Haker. Met een tekening van de dienst gemeentewerken ging Haker aan de gang. De dienst zorgde verder voor wat funderingsmateriaal. Verder was het een zaak van vaders en zoons. Kei hard is er gewerkt. Vaak tot laat in de avond. Maar het resultaat mag er dan ook zijn. De baan zoals deze er nu bij ligt zou, wanneer hij door de aanne mer was aangelegd, met iets duurza mer materiaal, zeker twintig mille hebben gekost. „Wij komen met de beste wil van de wereld niet helemaal „Bergen is voor ons een ideaal dorp”, aldus Geerling. „We zitten hier in Schoorl ook erg goed, maar we wor den gewoon te groot. Teugelaan is voor bezoekers wel wat achteraf. De Landweg is breed, men kan er parke ren, de omgeving is representatief en het pand trekt ons erg aan. We hebben architect Tauber al een ontwerp laten maken. Het wordt niet hoger en ook niet breder. Kijk maar op de tekening. Bergen is ook een goed dorp voor de kunst. En ik denk wel aan een uiting van die kunst bij ons nieuwe kantoor. Even verderop staat ook al zo’n prach tig beeld van Van de Idsert. Bij het kantoor van Algemeen Belang schijnt ook een beeld of iets kunstzinnigs te komen. Zo wordt die Landweg nog een soort beeldenroute naar ons oude kan toor in Schoorl”, zegt een lachende heer Geerling er achteraan. Hij ziet zijn kantoor in Bergen al gevestigd. In gedachten. Voor Bergen, voor de werkgelegen heid, voor de buurt en voor het bureau zelf hopen we maar dat er eindelijk eens te praten zal zijn met „de hoge heren” van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Want er is een woord voor het nog langer leeg laten staan van zo’n bruikbaar pand, nu er wéér een liefhebber voor is. De Duinstreek zal u op de hoogte houden. i T' Support Fund for Eastern Europe op gericht. Het doel daarvan is dat jonge toekomstige managers uit Oost-Euro- pa in de gelegen heid worden gesteld aan daarvoor geschikte managemen- tinstituten te studeren. In het bestuur van die stichting zit onder andere Dr. O. Giscard d’Estaing, de broer van de vroegere president van Franrijk. Maar ook het oud-lid van D66 drs. Engwir- da maakt deel uit van het bestuur. Dat is echter maar een onderdeel van ons bureau.” De RBG Adviesgroep werkt aan trainingscursussen voor alle mogelij ke grote industrieën en instellingen. Zo was er eerder een trainingscursus voor een grote groep van accountants. De Schoorlse Adviesgroep werkt met de Koninklijke Marine in verband met de automatisering in dat bedrijf. De NMB heeft profijt gehad van een En gelstalig opleidingsproject, uitge voerd door het bureau van de heer Geerling. Ook assisteert het bureau bij het Ministerie voor Binnenlandse Za ken om het ingewikkelde funktie- waarderingssysteem aldaar te reorga niseren en ingrijpend aan te passen. De adviesgroep werkt op dit moment aan een omvangrijke opdracht yan de KLM, die verband houdt met de oplei ding van mensen in essentiële onder delen van het bedrijf. En zo zijn er nog enkele omvangrijke cliënten die de adviezen en de opleidingen van het bureau in Schoorl hard nodig hebben. De heer M.M. Geerling: „De moder ne samenleving waarvan wij allemaal deel uitmaken wordt gekenmerkt door grote veranderingen op elk gebied van het maatschappelijk verkeer. Iedereen is ervan overtuigd dat de ontwikkelin gen razend snel gaan. Veel mensen hebben moeite bij te blijven. De mens heid bevindt zich als het ware in het epicentrum van die ontwikkelingen. gCHOORL - Op zaterdag 15 sep- mber om 21.00 vertoont het Film huis in De Oorsprong de Amerikaanse film A dry white season van Euzhan Paley met °-a- Donald Sutherland, Ja- Suzman, Marlon Brando e.a. Korte inhoud: Donald Sutherland eelt de politiek zeer naïeve leraar t?en du Toit, die langzamerhand in de maalstroom van ontwikkelingen te rechtkomt als hij probeert te onder zoeken wat er met de zoon van de tuin- nan is gebeurd. De film speelt zich af 1976, het jaar dat een opstand van schoolkinderen werd neergeslagen. Als ook de tuinman verdwijnt zoekt pu Toit hulp bij de idealistische advo caat Ian McKenzie, een kleine, maar zeer prominente rol van Marlon Bran do Du Toit besluit de zaak tot op de bodem uit te zoeken. Hij stuit op een arrogante en zelfverzekerde over macht van politie en justitie. Zijn naïeve verontwaardiging kost hem zijn baan, zijn familie en uiteindelijk zijn leven. BERGEN - Verleden week werden door de Raad van State in Den Haag alle bezwaren die er waren tegen de bouw (lees: verdubbeling) van de supermarkt van Albert Heijn aan de Breelaan aan de kant geschoven. Staatsraad Boukema wilde uit oogpunt van een economische procesgang deze langslepende kwestie nu eindelijk van het groene licht voorzien. Een van de bezwaarden, de heer André Thomson, uitte in niet mis te verstane woorden zijn woede over de gang van zaken. De gemeente Bergen had al in een eerder stadium de bezwaren van buurtbewoners ongegrond verklaard. Dat besluit werd echter weer aange vochten door de buurt evenals de vrij stelling die Albert Heijn kreeg om af te wijken van het bestemmingsplan Ber- gen-centrum. De Staatsraad vroeg zich af, waar om de bezwaarmakers niet officieel beroep hadden aangetekend in plaats van een schorsingsverzoek van het be sluit van de gemeente. Een woord voerder van de bewoners wijtte dat aan de vakantie en de verwarring die er over de hele procedure lag. „Er wordt gesold met de belangen van de buurt, zeker nu er een groot parkeerterrein zal komen in het cen trum van het dorp”, aldus de raads man Van Oostrom. BERGEN-Op zondag 16 september en landschapsbeheer zullen hun me dic de Stichting Damland organiseert vliegermanifestatie worden georgani- - - - seerd. De leden van de vliegervereni- ging „Tako Kichi” zullen met de kin deren een eigen vlieger maken tegen kostprijsvergoeding, maar ook voor de hele kleintjes is er een leuke op vang met versnaperingen. Ook wordt een muzikale omlijsting gehouden op een gezellige manier. Neem gerust uw vrienden of buren mee, aanstaande zondag 16 september naar het terrein aan de Nesdijk. Het programma gaat als volgt. Van af 12.00 uur is het terrein open. 12.15 uur: Welkomstwoord door Jef Beerends, voorzitter van Stichting Damland; 12.30 uur: „De Weide Nes” insecten en vogels aan het groeien is. door Cor ten Haaf, bioloog; 13.30 uur In het educatiecentrum kunnen voor- „De ecologische waarde van poelen” drachten en lezingen over de natuur door Jaap Woudman van Red de en het milieu gehouden worden. Tij- Rad”; 14.30 uur: „Vlinders rond Ber- dens de.komende open dag wordt in gen, nu en straks” door Kars Veling het gebouw van de Vogelopvang een (Vlmderstichting); 15.30 uur' Le- expositie gehouden, terwijl op het ter- venskansen van Weidevogels” door rein enkele marktkraampjes uw aan- mr. Piet Zomerdijk; 16.30 uur: Het dacht zullen trekken. Diverse vereni- Noordhollands Landschap” door Jo- gingen op het gebied van flora, fauna han Stuart. De raambiljetten liggen net als vorig jaar voor u gereed bij De Duinstreek en bij de VW. Goed zichtbaar ophangen dient een goede zaak. Bedankt bij voor baat! StlCHTINÖ BERGER BOSCH. WV BERGEN, VERENIGING NIEUW BERGEN

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1